Persoonlijke leningen van Twentsche Bank zijn goed beschermd tegen roekeloze aanvragen HENSEN NAAIMACHINES w^MARK Pullovers (fPanda en de protonplopper f 35.- Wereldnieuws Veel bewolking maar zacht Elke woensdag DINSDAG 21 OKTOBER 1958 2 NIEUWE KANS VOOR BONA FIDE KREDIETNEMERS Het vertrouwd maken van de „kleine man" met de functie van het bankwezen MONTY COATS PAARLAARSTEEG 1 Leidsche Wolspinnerij had moeilijk jaar Veel gegadigden voor persoonlijke leningen Tomatenexport naar België weer gestaakt Originele Italiaanse import De Belgische kolenvoorraad ocli ió het zo Grasbomen Tels en Co. „Niet overdreven optimistisch'' Dodelijk ongeluk bij de Hoogovens - i (Van onze financiële medewerker) Met het verstrekken van persoonlijke leningen, waarover in ons blad van zaterdag op pagina twee werd bericht, begeeft De Twentsche Bank zich op een voor de banken in ons land geheel nieuw terrein. In het buitenland kent men die persoonlijke kredie ten (zonder zakelijk onderpand) reeds lang. De „personal loans" worden in de V. S. op 40 miljard dollar aangenomen, uitmakende ongeveer 12 percent van het nationaal inkomen. In Engeland zijn de grote banken enige tijd geleden met persoonlijke lenin gen begonnen en de Westduitse minister van Financiën, prof. Eerhard, heeft er dezer dagen een lans voor gebroken. Het behoort volgens hem tot de taak van de bankier dat men bij hem ook als particulier een paar honderd mark kan lenen zonder huis en hof te verpanden. De Twentsche Bank is dit blijkbaar met de Westduitse minister van Financiën eens en heeft nu bij haar diverse kantoren de mogelijkheid tot het ver krijgen van een persoonlijke lening geopend. VVjj brengen in herinnering dat de bedra gen variëren van 400 tot 4000, dat over de gehele leningssom 5 percent rente wordt berekend, dat zjj in 6 tot 24 maanden moet worden terugbetaald en dat geen zakelijk onderpand wordt gevraagd. Bij vervroegde aflossing wordt een evenredig deel van de reeds betaalde rente gerestitueerd, bij overlijden van de kredietnemer worden de nog niet vervallen aflossingstermijnen aan zijn erfgenamen kwijtgescholden. Vooral met het oog hierop is de leeftijdsgrens van de kredietnemers op 2555 jaar gesteld. In haar toelichting op deze nieuwe kre dietvorm legt De Twentsche Bank er de nadruk op dat 'net hier niet gaat om een uitbreiding van bedrijfskredieten, maar dat de leningen moeten dienen voor het privé- gebruik van de aanvrager, dus bestemd moeten zijn voor een persoonlijk doel. Van daar ook geen zakelijke zekerheid, maar als enige waarborg de moraliteit en de solva biliteit van de aanvrager. Niet het object, uitsluitend het subject legt bij de beoor deling van de kredietaanvraag gewicht in de schaal. Niet „zo maar" Dit wil niet zeggen dat men zo maar bij De Twentsche Bank kan binnenlopen om even een persoonlijk kredietje af te sluiten. De „patiënt" wordt geducht aan de pols gevoeld, hij moet vijf jaar in dezelfde be trekking werkzaam zijn geweest of drie jaar een zelfstandig beroep hebben uit geoefend dat hem behoorlijke revenuen op levert en hij moet twee personen als refe rentie opgeven en de bank machtigen tot het nemen van inlichtingen. Deze voor waarden duiden er op dat de bank haar Advertentie zware duffel waterdicht kleurecht zuiver wol leeftijd 8 jaar Vooruitzichten niet ongunstig De bedrijfsresultaten in het boekjaar per 31 maart 1958 van de Leidsche Wol spinnerij n.v. werden sterk beïnvloed door een achteruitgang in de tweede helft van 1957 en het eerste deel van 1958, hoofdzakelijk in het binnenland, ten dele ook in het buitenland. Desondanks kon het jaar worden afgesloten met een re sultaat. dat een dividendvoorstel van ^il^ percent toestaat (vorig jaar 13 percent, waarvan 3 percent in contanten en 10 percent naar keuze in contanten of aan delen) over een wederom met 10 per cent verhoogd geplaatst kapitaal van 4.967.200. Het exploitatiesaldo daalde van 2.679.739 tot 1.207.071. Na af schrijvingen, belastingen enzovoorts res teert een winstsaldo van 434.401 (vorig jaar 732.793). Vooral de binnenlandse afzet is be langrijk op die van het voorgaande jaar ten achter gebleven. De dalende prijzen op de wolmarkt zullen ongetwijfeld mede van invloed zijn geweest op de terughou dende inkooppolitiek van de handel. Klaarblijkelijk werd ingeteerd op de aan wezige voorraden, want de vraag van de zijde der consumenten heeft slechts een kleine daling te zien gegeven. De ven nootschap slaagde er in haar verkoopge- bied in verschillende landen verder uit te breiden. De basis van de export werd wederom aanmerkelijk verbreed. De da ling in de wolprijzen, uitgedrukt in het prijsniveau van mei 1957, bedraagt thans reeds ongeveer 42 percent. Deze prijsval is in genen dele van invloed geweest op de resultaten van de normale bedrijfs voering in het overigens moeilijke ver slagjaar. Het bedrijf in Veenendaal heeft de produktie van de fabriek te Leiden overgenomen. Het bedrijf te Leiden, waarvan de installatie als verouderd moest worden beschouwd, werd gesloten. De toegepaste waardering van de voor raden biedt, naar mening van de direc tie, een voldoende beveiliging tegen de risico's der normale marktschomme- lingen. Over haar verwachtingen voor het lo pende boekjaar meent de directie zich thans wel met enig optimisme te mogen uitspreken. De uitkomsten van de thans verlopen periode doen veronderstellen, dat het boekjaar met een beter resultaat zal kunnen worden afgesloten dan nu het geval was. Er bestaat een zeer grote belangstel ling voor de persoonlijke leningen bij de Twentsche Bank, maar zeer veel kandidaten dachten te licht over de verplichtingen die zij wilden aangaan. Een lening moet ook weer afgelost wor den en dat schept verplichtingen die men moet kunnen dragen. De belang stelling was in het gehele land zeer groot en boven de verwachting. Het juiste aantal van de aanvragen had men nog niet voorhanden, maar het loopt in de honderden. Op 27 oktober zullen de eerste leningen worden verstrekt. risico's zoveel mogelijk beperkt, anderzijds dat men te goeder naam en faam bekend moet staan om een krediet als hier bedoeld te kunnen verkrijgen. De kansen van het experiment Wij geven De Twentsche Bank een goede kans, want het afbetalingskrediet, waar door het sparen, zij het een sparen-achteraf en derhalve een meer economische inko mensbesteding wordt bevorderd, heeft ook in ons land de laatste jaren grote opgang gemaakt. En de ervaring heeft geleerd dat van dit afbetalingskrediet zeker niet uit sluitend door bezitslozen wordt gebruik ge maakt. Niet alleen in de V. S., ook ten onzent is het percentage wanbetalers per- centsgewys klein en by de normen, door de Twentsche Bank aangelegd, zullen dc verliesposten vermoedelijk zeer gering blij ven. De vraag rijst in hoeverre deze persoon lijke kredieten de bestaande financierings maatschappijen concurrentie zullen aan doen. Men mag wel aannemen dat De Twentsche Bank, die zelf bij de Industriële Disconto Maatschappij is betrokken, zulk een concurrentie niet beoogt. Het komt ons echter voor dat het persoonlijk krediet van De Twentsche Bank en van de andere banken, welke haar voorbeeld vermoedelijk wel zullen volgen zijn invloed op de ex pansie van de bestaande financierings maatschappijen niet za] missen. Het heeft immers enkele voordelen boven het ge bruikelijke afbetalingskrediet. In de eerste plaats ligt de rentebasis lager, zodat de gemiddelde rente welke de kredietnemer betaalt in de meeste gevallen tot 10 a 11 percent beperkt blijft. In de tweede plaats behoeft geen onderpand te worden ver bonden en in de derde plaats wordt bij vervroegde aflossing de reeds vooruitbe taalde rente gerestitueerd en komt de ver plichting tot terugbetaling bij overlijden te vervallen; een zeer gunstige en menselijke bepaling. Kaarten op tafel Aan de andere kant zijn de voorwaarden weer zo, dat velen aan een krediet bij of via een financieringsmaatschappij de voor keur zullen geven. Zoals boven bleek wordt de kredietaanvrager door de bank geducht onder het mes genomen. Hij moet zijn kaarten bij de directie op tafel leggen, hij moet twee personen als referentie opgeven, waartegen vele kredietnemers bezwaar zullen hebben. Het wordt de kopers op af betaling in deze tijd immers uiterst ge makkelijk gemaakt. De krediettransactie geschiedt niet zelden door de winkelier, die met het een of ander financieringsinstituut een relatie onderhoudt en veel plichtple gingen komen er doorgaans niet aan te pas. Deze categorie van kopers op afbetaling loopt niet zo gemakkelijk eerst bij de ban kier binnen en geeft zich veelal ook geen rekenschap van de rente, welke over de totaalsom wordt betaald. Tenslotte is ook niet elke kredietnemer vijf jaar achtereen in een vaste betrekking geweest of in het bezit van een bedrijf, dat hem de laatste drie jaar goede resultaten heeft opgeleverd. Men is dus geneigd te zeggen dat het in de eerste plaats de bona fide kredietvragers, lieden met een geconsolideerde inkomens positie, zullen zijn die aan een persoonlijk krediet bij een gewone bank boven een afbetalingskrediet via een financierings- bank de Voorkeur geven. Bezitsspreiding In breder verband zal het daarom ook wel de bedoeling zijn door het verstrekken van deze persoonlijke leningen ook de „kleine man" vertrouwd te maken met de functie van het bankwezen, teneinde daar door direct en indirect de kredietexpansie van de bank te bevorderen. Hierbij heeft ongetwijfeld de overweging voorgezeten dat in het kader van de bezitsspreiding het gemiddeld bezit van de bevolking kleiner, het aantal bezitters groter wordt en dat het daarom voor de bank uit een commercieel oogpunt gewenst is deze nieuwe en kleine bezitters tegemoet te komen als zij iets willen kopen dat ze niet direct kunnen betalen. Het gaat hier, zoals boven gezegd, om betrekkelijk kleine kredieten, waarvan de administratie uiteraard zeer kostbaar is. Dat niettemin met een basisrente van 5 percent kan worden volstaan, zal wel ver band houden met de mechanisering van de boekhouding der grote banken, welke bij voorbeeld door het gebruik van een elek tronische machine aanmerkelijk kan wor den vereenvoudigd. Tevens leidt deze vorm van kredietgeving tot een zekere decentra lisatie van het bedrijf, daar de kredietaan vragen uitsluitend door de kantoren en agentschappen waar ze binnenkomen, wor den beoordeelid, waardoor aan de provin ciale directies een taak wordt toegewezen, welke hun soms wel wat al te zeer inge perkte zelfstandigheid zal vergroten. Advertentie N E C C H I KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 TEL. 11142 - HAARLEM De export van Nederlandse tomaten naar België is weer verboden. Juist een week is er nu de mogelijkheid geweest om toma ten van de sorteringen A, B en C. naar Bel gië te exporteren want op 14 oktober stond België deze invoer toe. Vrijwel het gehele seizoen is er geen tomatenexpoft naar België mogelijk geweest. Advertentie Een weergaloze Jongens- marktaanbiedingoriginele Italiaanse pullovers die U moet zien om U nóg meer overde lage prijste verbazen model Fully Fashioned moderne ronde hals zuiver wollen kwaliteit nieuwste modekleuren Overleg EyskensAdenauer Het contact tussen Brussel en Bonn ont wikkelt zich steeds gunstiger. Een paar maanden geleden was de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken Wigny in Bonn op bezoek en gisteren bracht eer ste minister Eyskens een bezoek aan bondskanselier Adenauer. Zij bespraken mogelijke hulp voor de steenkolenmijnen in België, waarvan er vele in moeilijke financiële omstandigheden verkeren. Bel gië heeft met een voorraad van 6 miljoen ton relatief de grootste onverkoopbare ko lenvoorraad van alle leden van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal. De Westduitse voorraden zijn aangegroeid tot boven de tien miljoen ton. Eyskens heeft er te Bonn op gewezen dat het voor de Belgen onplezierige verschijn sel zich voordoet, dat Duitse steenkolen in grote hoeveelheden en tegen een lage prijs op de Belgische markt zijn versche nen. Dit heeft de moeilijkheden voor de Belgische mijnen vergroot. De Belgen overwegen nu om hun mijnen met staats hulp te gaan steunen. Voor zij een ver zoek hiertoe bij de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal indienen, hebben zij zich willen ver zekeren van Duitse steun. DE flora en fauna van Australië tellen vele merkwaardigheden die in andere we relddelen niet, of niet meer worden aan getroffen. Hiertoe rekenen we ook de gras gombomen, waarvan sommige heel korte stammen hebben, andere daarentegen voorzien zijn van hoge dikke tronken. De bladeren van deze bomen zijn erg lang en grasachtig en staan in een dikke bos aan de top van de stam, vanwaar zij naar om laag hangen op dezelfde wijze als het slor dige hoofdhaar van de Australische in boorlingen naar beneden valt. Daardoor lijken sommige kortstammige grasbomen uit de verte sterk op inboorlingen van fors formaat, zodat zij door de Engelse landverhui zers die voortdurend op hun hoede moesten zijn voor de bewoners van het binnenland, als „black boys" werden betiteld. In wer kelijkheid zijn de grasbomen eigenlijk le lies, maar dit kan uitsluitend worden ge constateerd door een deskundige, die de bloemen te voorschijn haalt uit de com pacte massa die een hoge cylindrische bloeiwijze vormt. Deze grasbomen moeten we namelijk beschouwen als de laatste overlevenden uit een tijdperk, toen biezen, helm en varens tot een formidabele grootte uitgroeiden. Dat was vele miljoenen jaren geleden het geval, toen de geweldige varenbossen een groot deel van het moe rassige land in de warme streken bedek ten. De nazaat uit deze lang vervlogen pe riode is deze Australische lelie, waarvan de stam soms een hoogte van tien meter kan bereiken, waaraan we eerlijkheids- halv echter moeten toevoegen, dat de ge middelde hoogte van verscheidene soorten, zeals' bijvoorbeeld de trommelstok-gras boom, niet veel boven de vier meter uit komt. Men kent daar ook de „ondergrond- se-grasboom", waarvan de lange zwarte stam in de grond zit, zodat de bloeiwijze van deze soort direct bij het oppervlak van de grond begint. En om het moeilijk te maken vermelden we dan ook nog, dat een andere groep van Australische planten eveneens als grasbomen bekend staat. Op pervlakkig lijken zij inderdaad veel op de „black boys", maar zij hebben geen hars afscheiding, zoals de gom-grasbomen, en bovendien is hun bloeiwijze bolvormig, in plaats van cylindrisch. Deze grasbomen zijn, merkwaar digerwijs, in geen enkel op zicht verwant aan de lelies, zoals de andere soorten. Het zijn namelijk reusachtige bie zen, en als zodanig eveneens .J afstammelingen uit het tijd perk dat vele miljoenen jaren achter de rug ligt. Bovendien is er misschien toch ook wel weer sprake van enige relatie tussen beide typen van gras bomen, omdat er enkele plantkundigen zijn die biezen als ontaarde lelies beschouwen. Maar dit laatste kunt u desgewenst weer vergeten, want het ging er ons alleen maar om u opmerkzaam te maken op enkele achter-achter-achter-achter-kleinkinderen van een tijdperk, waarover we in het da gelijks leven nooit of te nimmer nadenken. Waarom zouden we ook? Het is al zo moei lijk je te herinneren wat er gisteren is ge beurd] Zullen we daarom maar wat dichter bij huis blijven en de volgende keer spreken over oorwurmen, die dat zult u waar schijnlijk niet iveten vleugels bezitten? Daarover een volgende keer. H. Petition (Nadruk verboden). 71. Na enig heen-en-weer gepraat was Professor Knutselma er eindelijk van overtuigd geraakt, dat Panda's plan niet slecht was en hem persoonlijk in alle ge val geen kwaad zou kunnen berokkenen. „Aha!" zei hij dus. „Let op! Ik wil de proef nemen! Ik zal de holle boom op de Kaalberg per Proton-Plop doen verdwij nen, met geld en al; en indien mijn mede werker inderdaad een zo hoogstaand per soon is als hij voorgeeft te zijn, dan zal deze kleine proefneming hem alleen maar kunnen vermaken!" Maar terwijl de geleerde in het laboratorium doende was, de Proton-Plopper zorgvuldig te richten, ijlde Joris Goedbloed juist juichend naar de holle boom waarin de miljoenen hem lokten. „Dit was wel een van de aardigste avontuurtjes waarin ik de laatste tijd ver wikkeld raakte", zo dacht hij verheugd; „fris, zindelijk afgewerkt en niet zonder baten! Het enige wat mij waarlijk spijt is, dat ik geen gelegenheid meer zal hebben om de hooggeleerde Knutselma vaarwel te zeggen, nadat ik eenmaal mijn twintig miljoen geïncasseerd zal hebben!" Maar jammer genoeg voor hem zover kwam het niet. Juist toen hij zijn armen naar de begeerde bankbiljetten uitstrekte, ver dween de hele boom in een enkele flitsen de plop; de professor had namelijk weder om uitmuntend gemikt. „Een plop het is .een plop!" hijgde Joris, terwijl hij nog maar net met een wanhoopssprong zélf aan de vernietiging ontkwam. „Welk een schandelijke ondankbaarheid! Hij verplopt het zuurverdiende geld van zijn toegewijde vriend....!" Gezien de gang van zaken in 1958 tot heden toe, is het bestuur van Tels en Co's Handel Maatschappij „niet overdreven op timistisch" wat betreft de resultaten van het lopende jaar, zo werd aandeelhouders in de algemene vergadering medegedeeld. Verwacht wordt, dat in de Belgische Kon go het voornaamste werkterrein van de vennootschap geen winst gemaakt zal worden, al is de directie van mening dat daar eerder betere resultaten verwacht kunnen worden dan in Malaya. De wolken boven dit laatste gebied zijn echter nog niet zo donker, dat een afstoting van de belangen aldaar overwogen moet worden. Een optimistisch geluid was, dat de bankschuld inmiddels niet onbelangrijk van 3.501.092 per ultimo 1957 i gedaald tot 1.960.000. Ook de deposito's ad 338.135 zijn nagenoeg geheel aan gere patrieerde employés terugbetaald. Dit is mogelijk geweest door de ontvangst van niet onbelangrijke transfers uit gebieden buiten Indonesië en door de restitutie van een belangrijk bedrag aan belastingen in Nederland. In de Kongo en Malaya tezamen werd een verlies op debiteuren geleden van 81.000. Dit bedrag werd door de directie niet abnormaal hoog genoemd in verhou ding tot de omzetten. Dergelijke verliezen zullen ook in de toekomst ontstaan. De di rectie is buitengewoon voorzichtig bij het verlenen van kredieten in deze gebieden. Zij is niet ongerust over de algemene de- .biteurensituatie. Over 1957 heeft Tels en Co. in de Kongo ongeveer quitte gespeeld. Ook over 1958 wordt geen winst verwacht en het is zelfs mogelijk, dat een verliesje geleden wordt. Toch heeft de directie vertrouwen in de toekomst, want de vennootschap beschikt over een grote reeks monopolie-relaties met bekende Nederlandse en buitenlandse fabrieken voornamelijk op voedingsmidde- lengebied. Deze relaties werpen vast winst marges af en bieden een stabiele positie. De 25-jarige rangeerder P. A. van Die pen uit Wognum is maandagmiddag bij de Martin-staalfabrieken op het terrein van de Hoogovens te IJmuiden dodelijk veron gelukt. Toen de rangeerder twee treinstel len aan elkaar koppelde viel een brok schroot door de schok van een der wagons en trof de arbeider aan het hoofd. Met een schedelbasisfractuur -verd hij naar het Rode-Kruisziekenhuis in Beverwijk over gebracht, waar hij 's avonds is overleden. De heer Van Diepen laat een vrouw en twee kinderen achter. Textieldieven. In Utrecht is inge broken in een textielzaak aan de Biltstraat. De inbrekers namen voor 6800.— textiel- goederen mee in zeven grote plastic gor dijnen, die zij van de stellingen hadden afgerukt. Zij zochten de beste kwaliteiten uit. Ondergrondse. Een obligatie-lening van acht miljard lire voor de aanleg van een ondergronds spoorwegnet in Mi laan is maandag binnen 24 uur na open stelling volledig geplaatst. De beleg gers krijgen zes percent rente, gegar randeerd door de gemeente. De kosten van het project, dat men tegen eind 1961 hoopt te voltooien, worden geschat op 26 miljard lire en moeten gedekt worden door leningen. De „Metropoli- tana Milanese" zal dertien kilometer lang worden en zal ongeveer twee mil jard lire per kilometer kosten. Modern. Smokkelaars die langs de uitge strekte grenzen van Argentinië opere ren, maken, volgens de politie gebruik van straalvliegtuigen. Op het geheime vliegveld van de smokkelaars werden twee mannen gearresteerd. Van het veld steeg juist een tweemotorig straalvliegtuig op, waarmee de contra bande van Chili uit werd aangevoerd, aldus de politie. Wegens het ernstige tekort aan dollars in Argentinië is de invoer van luxe-artikelen verboden. Terecht. De Franse onderzeeboot Requin is gisteren in de omgeving van Sardi nië „vermist" geweest. De beman ning had gisteravond laat contact moeten opnemen met Franse en Ita liaanse bases. Om onbekende reden ge schiedde dit pas vanmorgen vroeg. Het vaartuig is volgens plan op weg naar Palermo. Vermogen. Professor Ernest Starkman van de universiteit van Californië heeft een chemisch vervangingsmid- del voor benzine ontdekt, waarmee het vermogen van auto- en vliegtuigmo toren verdubbeld kan worden. De nieu we brandstof, een mengsel van me thaan, propaan, butaan en andere olie- produkten met salpeterzuur, is betrek kelijk duur, doch men zou de motoren veel kleiner kunnen maken en toch het zelfde vermogen kunnen behouden, al dus professor Starkman. Vierling. Te Richmond in de Amerikaan se staat Virginia is een 35-jarige vrouw moeder van zes kinderen, bevallen van een vierling twee jongens en twee meisjes. Moeder en kinderen maken het uitstekend. Hoog spel. De hoofdkassier van de spaar bank in Bonn is gearresteerd wegens verduistering van 570.000 mark. De 44- jarige kassier heeft deze som twee jaar geleden aan een voormalige gemeente functionaris ter hand gesteld, nadat de man hem had voorgespiegeld dai er goede winst te maken viel in handel met Oostduitse firma's. De functiona ris had het geld echter aan speeltafels in Westduitse casino's verloren. Staking. De werknemers van alle Ita liaanse openbare vervoersbedrijven, hebben maandag gestaakt uit protest te gen het afbreken door de werkgevers van de onderhandelingen over een nieuw gemeenschappelijk arbeidscon tract. Op 28 oktober zal een tweede 24-uursstaking worden gehouden. Rechtgezet. Te Moskou is officieel mee gedeeld, dat de vier Duitsers die vrij dag omkwamen bij het neerstorten van een Russische TU-104 geen West- maaL Oostduitsers waren. De twee Britse on derdanen die omkwamen waren een Singaleès en ëen Cyprioot. Precies. De organisatoren hebben meege deeld, dat het totale aantal bezoekers aan de Brusselse wereldtentoonstelling 41.454.412 is. Gelukwensen. Maarschalk Tito van Joego slavië en president Mao Tse Toeng van China hebben gelukwensen uitgewisseld ter gelegenheid van de Chinese natio nale feestdag op 1 oktober, meldt het Joegoslavische persbureau Tanjoeg. Radio-Moskou meldt, dat maandag een overeenkomst met Joegoslavië is ge sloten die voorziet in levering van 200.000 ton tarwe van de oogst van dit jaar aan Joegoslavië. Vorig jaar is de Sovjet-Unie een overeenkomst voor een dergelijke leverantie niet nagekomen, na de nieuwe verkoeling van de betrek kingen tussen Belgrado en het Krem lin. Vlucht. Het „Informationsbüro West",' een particuliere inlichtingendienst in West-Berlijn, bericht dat het lid van de Oostduitse „Volkskammer", Euse- bius Mayer naar het Westen gevlucht is. De christen-democraat Mayer had een vooraanstaande functie bij de Oost duitse spoorwegen. Staal. Het communistische Zweedse dag blad „Ny Dag" bericht, dat volgend jaar in Moskou de hoogste' stalen toren ter wereld gebouwd zal worden: 490 meter. Aan de voet zal de toren in door snede twintig meter zijn, aan de top ze_ ventig meter. Vier liften zullen elk 56 passagiers in tachtig seconden naar een platform op 400 meter hoogte kunnen brengen. Maandagavond bereikte een warmte- front ons land, dat daarna in zuidoostelij ke richting wegtrok. Dit ging vergezeld van enige lichte regen. Achter het front stroomde met een in kracht toegenomen wind zachte lucht binnen waarin de tem peratuur tot ongeveer 14 graden steeg. Ongeveer 400 km. ten zuidwesten van En geland bevindt zich nog steeds het centrum van een omvangrijk hogedrukgebied. Aan land naar de Noorse kust. Er zijn tekenen dat het hogedrukgebied in omvang kleiner wordt, waardoor de oceaandepressies een zuidelijker koers gaan volgen. Morgen blij ven we in de zachtelucht met over het al gemeen veel bewolking en plaatselijk nog wat regen. De wind handhaaft zich in de noordwesthoek. WEERRAPPORTEN Woensdag 22 oktober Zon op 7.15 uur, onder 17.33 uur. Maan op 15.29 uur, onder 1.46 uur. Maanstanden 27 oktober 16.41 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 22 oktober Hoog water 12.11 en uur. Laag water 7.30 en 19.51 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten «e land maxima van giste- ■gl S-o ren Binnenland heden ei 7 uur Neerslag laatste S3 24 uur Ss-E 8 Den Helder zwaar bew nnw 12 1 Ypenburg lichte regen nnw 13 4 Vlissingen geheel bew. n 13 3 Eelde zwaar bew. nnw 11 6 Twente regen nno 11 4 De Bilt geheel bew. nnw 12 3 Eindhoven geheel bew. nw 12 2 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. wnw 11 4 Helsinki half bew. ono 3 0 Stockholm licht bew. nnw 5 0 Oslo onbewolkt O 7 0 Kopenhagen zwaar bew. n 10 1 Aberdeen licht bew. windst. 14 0 Londen geheel bew. wnw 16 0,1 Amsterdam geheel bew. nnw 13 2 Brussel regen nnw 14 5 Luxemburg regen w 11 4 Parijs geheel bew. w 13 0 Bordeaux mist windst. 16 0,1 Grenoble zwaar bew. windst. 8 2 Nice onbewolkt nnw 15 0 Berlijn regen wnw 8 1 Frankfort regen wzw 12 10 München regen w 6 18 Zürich regen zw 8 6 Genève zwaar bew. windst. 8 2 Locarno half bew. O 14 Wenen regen wnw 6 5 Inssbruck regen windst. 3 30 Rome onbewolkt O 0 Ajaccio licht bew. n 19 0 Madrid onbewolkt windst. 20 0 Mallorca zwaar bew. windst. 19 8 Algiers licht bew. zzw 20 5

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2