F.A.O. wil nu standaard-type vissersvaartuig ontwerpen Radio KOOI Velsens B. en W. gaan akkoord met standpunt van minister In Pestalozzi leren kinderen om goede mensen te worden Twee IJmuidenaren deden onjuiste belastingaangiften Tweede visserijcongres wordt in april in Rome gehouden Havenberichten Radio - Televisie WERKCLASSIFICATIE EN PRESTATIELOON Drie percent toeslag voor weekloners en werksters Dr. A. de Vletter voor Velsens huisvrouwen Groenendaal's Superslagerijen 5 Standaardtype Raad voor de Scheepvaart Aanvaring op Nieuwe Waterweg behandeld Jan Campertschool houdt ouderavond Scheepsgedrag Fabrieksschepen Contactman Slijter had geen vergunning voor verkoop van rook waren Velsen kan f 320.000,- lenen „Nestor" te water Vanmorgen in de vishal en op zee GEHAKTRECLAME HAARLEMSE POLITIERECHTER DINSDAG 21 OKTOBER 1958 HET TWEEDE CONGRES van de landbouw- en voedselorganisatie van de Verenigde Naties (FAO) over het ontwerpen en de bouw van vissersvaartuigen, dat van 6 tot 10 april in het hoofdbureau van de FAO in Rome zal worden gehouden, belooft een interessant verloop te krijgen. Het werkprogramma voor dit Congres het eerste congres op dit gebied werd in 1953 in Parijs ge houden is vastgesteld door de scheepsbouwkundige van de FAO, de heer J. Olaf Traung. Een man, die reeds eerder is opgevallen door zijn revolutio naire ideeën op het gebied van de bouw van vissersvaartuigen. De deelnemers aan dit congres zullen moeten trachten een rapport over de toekomstige ontwikkeling op het gebied van de bouw van vissersvaartuigen op te stellen. Zij zullen voorts moeten nagaan, hoe het werk om het vissersvaartuig te verbeteren op de beste wijze kan worden bevorderd. Het werkprogramma omvat een groot aantal onderwerpen: vismethoden en dek' werktuigen; bedienen van het schip; con structie; nieuwe materialen voor de romp visruimen; machines; de boqwkosten van een schip; het gedrag van het schip op zee en de produktiviteit. „Visserij-Nieuws", het maandblad van de Directie der Visserijen, meldt deze week een groot aantal bijzonderheden over de inhoud van het te behandelen programma tijdens het congres. Wat betreft de con structie van de schepen wordt opgemerkt: „Vissersvaartuigen worden gewoonlijk volgens traditionele bouwwijzen gebouwd of volgens voorschriften, welke door over. heidsinstanties of classificatie-maatschap pijen zijn gemaakt. Boten uit verschillen' de streken vissen vaak in wateren, waar dezelfde of vergelijkbare omstandigheden heersen". „Men kan hierbij denken aan Scandi navische schepen, die in de Noordzee vis sen. Franse en Spaanse schepen, die in de Golf van Biskaya vissen en schepen van de oostkust van de Verenigde Staten, die op de Grandbanks vissen. Zij zijn alle aan ongeveer dezelfde krachten blootge steld, maar hun bouwwijzen én dus hun sterkte zijn verschillend." Het moet volgens J. Olaf Traung moge lijk zijn door het analyseren van de ge schiedenis van de verschillende typen een standaard van minimum afmetingen van de verbanddelen te verkrijgen. Dit zou niet alleen voorkomen, dat er slechte constructies worden toegepast, maar dit zou vooral leiden tot een ver eenvoudiging van de bestaande construe tie-voorschriften, hetgeen de bouw van vissersvaartuigen aanzienlijk goedkoper zou kunnen maken. Op het terrein van nieuwe materialen voor de romp van een vissersvaartuig zal het congres vooral aandacht gaan beste den aan plastic. Dit is gebruikt voor de bouw van kleine schepen, waarbij dit materiaal het voordeel heeft getoond, dat gecompliceerde constructies gemaakt kun- Advertèntie OOSTERDUINPLEIN 8 - TEL. 4264 Aristona - Telefunken Philips - Schaub-Lorenz Voor de Raad voor de Scheepvaart is de aanvaring tussen het Italiaanse schip „Aldebaran'' en de Deense tanker „Her- brand" ter sprake gekomen. Het ongeluk gebeurde op de 21 ste januari van dit jaar tijdens een dichte sneeuwstorm, die het zicht voor de loodsen zeer belemmerde. Nadat de loodsen van beide schepen en de radarwaarnemer van een post op de wal waren gehoord, gaf de hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heqr J. Metz, als zijn mening te kennen dat er op beide schepen niet met voldoende voorzichtig heid was genavigeerd. Er is te veel op eigen waarnemingen gemanoeuvreerd en te weinig rekening gehouden met de mede delingen van de wal. Uit de verklaringen van de zeeloods J. L- uit Maassluis, die de „Aldebaran" van Hoek van Holland naar Rotterdam bracht, bleek dat hij nimmer de zuidelijke oever van de Nieuwe Waterweg uit het oog had verloren. Hij had steeds een afstand van 40 meter bewaard. Het zicht was slechts 600 meter. Toen de „Herbrand" zichtbaar werd, had de loods het Italiaanse schip naar stuur boord laten uitwijken en het anker laten vallen. De binnenloods P. de M. uit Vlaar. dingen die de Deense tanker naar zee bracht, voer eerst op de bakens en later op het kompas. Hij had geen portofoon aan boord genomen. Het schip had een snelheid van 6 a 7 mijl, hetgeen volgens de hoofdinspecteur voor de scheepvaart onder de gegeven omstandigheden wel wat snel was. Toen de schepen elkaar naderden, was ook de „Herbrand" naar stuurboord uitgeweken, maar een aanvaring kon niet meer worden voorkomen. De tanker raak te met de boeg de Italiaan aan de voor steven en schuurde langs bakboordzijde tot aan de machinekamer. Beide schepen werden ernstig beschadigd. Op donderdagavond 23 oktober houdt de oudercommissie van de Jan Campert school in de gemeentelijke vergaderzaal in de Abelenstraat de eerste ouderavond in het nieuwe cursusjaar. Enkele leerlingen zullen het programma tot de pauze verzorgen. Daarna zal een forum, bestaande uit de heren H. de Boer, wethouder van onder wijs; dr. A. B. Nederlof, rector van het gymnasium; A. Wiedemeyer, oud-hoof d der u.l.o.-school; G. J. Bremerkamp, hoofd der Jan Campertschool, en ir. H. M. van Dsntzig, vragen op onderwijs- en opvoed kundig gebied beantwoorden. nen worden door personeel, dat een be perkte scholing heeft. Er zijn echter ook nadelen aan het gebruik van plastic ver bonden: de hoge kosten van het ruwe materiaal en de beperkingen in de af' metingen van de te bouwen boten: Grote aandacht zal worden besteed aan het gedrag van het schip tijdens zeegang. Hierbü zal de veiligheid van de beman ning op zee een voorname rol spelen. Vol gens J. Olaf Traung is er een tendens ont staan om de stabiliteit te verminderen, omdat een boot met een lagere aanvangs- stabiliteit aangename bewegingen in zee gang maakt. Schepen voor de tonijnvisse rij van de Verenigde Staten, die in de Stille Oceaan voor de kusten van Cen traal- en Zuid-Amerika opereren, hebben vaak zo een geringe stabiliteit, dat een aantal van hen verloren ging. Hetzelfde kan worden gezegd van Euro pese grote trawlers, die in de noordelijke wateren vissen. Er is daarom behoefte aan criteria om de minimum stabiliteit vast te stellen. Verschillende scheepsbouwkundigen heb ben zich reeds met dit probleem bezig gehouden en de bewegingen van het schip op zee gemeten. De tijd is nu gekomen om deze ervaringen te overzien en te on derzoeken of er concrete voorstellen om trent de minimum stabiliteit kunnen wor den gedaan. Het bereiken van veiligheid op zee is uitermate belangrijk, hoewel het aan ral verliezen tamelijk laag is. Elk jaar ver liezen toch nog honderden mannen hun leven en worden duizenden gewond of verminkt. Bovendien verliest men elk jaar honderdduizend visuren tengevolge van schade en averij. De veiligheid tegen kapseizen zal bij het onderwerp stabiliteit worden behandeld. Daarnaast zal de aandacht worden ge richt op het zeemanschap en de onleiding van de bemanning, het voorkomen van ongelukken, reddingmiddelen, ijsgevaar en het uitwisselen van praktische ervaringen met rubberen reddingsvlotten (de zgn. dinghy's"!. Wat de produktiviteit betreft zal dit maal de nadruk worden gelegd op de kleine vaartuigen (korter dan 24 meter). Deze zijn het talrijkst in de wereld en worden in de regel niet door scheeps bouwkundigen ontworpen. Behalve de schepen van minder dan 24 meter zullen ook grotere schepen besproken worden. Het ligt in de bedoeling een volledig over zicht te krijgen over de kustvisserij en de farbieksschepen. Op het congres van 1953 is een lezing gehouden over de voortstuwing van vis sersvaartuigen door middel van gastur bines en een aantal lezingen over ont werpen van fabrieksschepen. Veel deel nemers waren toen van mening, dat het nog te vroeg was om over deze onder werpen te spreken De eerste trawler met een gasturbine is echter al in bedrijf gesteld en in verre voor gewone vissersvaartuigen onbekende wateren opereren tientallen fabrieks schepen met groot succes. De ontwikkeling van het ontwerpen van vissersvaartuigen zal niet vertragen, maar juist versnellen als de technische ontwikkeling voortgaat. „De tijd zou wel eens niet ver kunnen zijn, dat het eerste vissersvaartuig met atoomvoortstuwing in bedrijf komt. Het zelfde geldt voor de verdere ontwikkeling van het trawlen over het achterschip", al dus voegt de adjunct-inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. G. de Wit in „Vis- serijnieuws" aan het programma van J Olaf Traung toe. „Dit biedt de mogelijkheid om sta- bilisators toe te passen, waardoor het bedrijf voor de bemanning veel com fortabeler wordt. Met het voortschrij den van automatisering zouden vis sersvaartuigen kunnen worden ont worpen, die met een veel kleinere bemanning varen. Het zou zelfs mo gelijk zijn om grote fabrieksschepen naar de visgronden te sturen, die slechts bemand zijn met een navigatie- bemanning. De rest van de bemanning wordt voor de bewerking van de vis met vliegtuigen nagezonden." Men moet zelfs rekening houden met de mogelijkheid, dat in de visserij in de toe komst een groter gebruik zal worden ge maakt van vliegtuigen, ook voor het op sporen van vis. Het zal de moeite waard zijn om enige uren van de congrestijd voor dit onderwerp te reserveren. De voertalen op het congres zijn Engels, Frans en Spaans. In alle lidstaten is een contactpersoon aangewezen om de deel name van de landen en lezingen van landgenoten te coördineren. Voor Neder land is de heer J. G. de Wit, adjunct inspecteur voor de scheepvaart, Dokweg 23 in IJmuiden, aangewezen. Ter gelegenheid van het congres zullen excursies worden gemaakt naar het Nemi- meer, waar men de overblijfselen kan zien van de bijna tweeduizend jaar oude houten schepen, die in de tijd van keizer Caligula zijn gebouwd. Er zullen ook ex cursies worden gemaakt naar de vissers plaatsen Anzio en Fiumicino. Geen vroege sneeuw bedekt de sluis in de Neckar bij Laufen in West-Duits- land, maar schuim, dat het rivierwater vormt als het met kracht in de sluis stroomt, telkens wanneer schepen ge schut moeten worden. Het water van de Neckar is in hoge mate verontrei nigd door chemische afvalprodukten, m die een sterk schuimende werking heb ben. Als de wind het schuim opjaagt, is de illusie van een sneeuwjacht volmaakt. VELSENS RAAD ZAL zich tijdens de eerstvolgende vergadering uit moeten spreken over een aantal door B. en W. voorgestelde salarismaatregelen ten behoeve van het gemeentepersoneel. Voor de weekloners wordt in overeen stemming met de door de minister van Binnenlandse Zaken aangekondigde maatregelen voor de rijksambtenaren een tijdelijke toeslag van 3 percent voor gesteld. De toeslag zal komen te vervallen, zodra voor de belanghebbende werkclassificatie en prestatiebeloning is ingevoerd. Velsens college van B. en W. wil zich conformeren aan het rijksbeleid, omdat zij niet bereid is het gemeentepersoneel verstoken te laten van de loons verhogingen, die het rijkspersoneel worden toegekend. Ten aanzien van de werksters, werkzaam in gemeentedienst, is het college in tegenstelling tot de minister van oordeel, dat ook deze categorie in de toe kenning van de 3 percent toeslag behoort te delen. Het is het college namelijk gebleken, dat het uurloon van de schoonmaaksters in particuliere diensten hoger ligt dan voor werksters in gemeentedienst, hetgeen de aanstelling van werksters vaak bemoeilijkt. De minister heeft er geen bezwaar tegen dat de toeslag met terugwerkende kracht tot en met 1 april 1958 zal worden ver leend, wanneer een gemeenteraad besluit om vóór 1 januari 1959 voor tenminste eén onderdeel van de gemeentedienst een loonregeling op basis van werkclassificatie alsmede prestatiebeloning in te voeren. De gemeentebesturen, die - geen taak analisten in dienst hebben, kunnen de toe slag verlenen, indien en zodra de raad be sluit om zo mogelijk vóór of op 1 januari 1961 tot invoering van werkclassificatie en prestatiebeloning over te gaan en hier voor concrete voorbereidende maatregelen worden getroffen. Wanneer deze voorzie ningen vóór 1 januari 1959 worden ge troffen, heeft de minister eveneens geen overwegende bezwaren tegen 1 april 1958 Dr. A. de Vletter, oud-rector van het Kennemerlyceum, heeft maandagmiddag in het B.B.-gebouw in Driehuis voor de afdeling Velsen van de Nederlandse Ver eniging voor Huisvrouwen een boeiende lezing gehouden over „Het kinderdorp Pestalozzi te Trogen". Hij begon met de ellende te schilderen van de kinderen die vlak na de oorlog rondzwierven. Spreker vertelde op bewogen wijze hoe de kinderen veelal ongewassen en in lompen gehuld in groepjes langs de wegen trokken, zonder vader of moeder, zonder huis en zonder eten. Het aantal dakloze kinderen in Frank rijk bedroeg na de oorlogsjaren 1.300.000, in Rusland waren dit er 7.000.000. Het aan tal wezen in Frankrijk bedroeg in die da gen 23.000, in Finland 50.000, in Hongarije 200.000 en in Polen 500.000. Een Zwitsers journalist heeft door zijn artikelen eigenlijk de eerste stoot gegeven tot de oprichting van het kinderkamp in Trogen aan de Bodensee. Dr. De Vletter vertelde hoe de journalist eens op een reis door Europa een van de jeugdige benden aantrof. „Allemaal „ontmensde" mensjes. Allemaal schooiertjes, rovers, inbrekers en zelfs moordenaars. Allemaal een gevolg van de oorlog". De Zwitser was getroffen door het feit dat de bendeleider (een wat oudere jongen) toestond dat een kleuter van drie jaar, zon der het verrichten van diensten, met de bende mee op mocht trekken. Bovendien trof het de journalist dat d bendeleider zich nog veel goeds van zijn vroegere ouderlijke huis herinnerde. Hij bleek dus nog niet helemaal te zijn ontspoord. Na de artikelenreeks die hij publiceerde besloten vele Zwitsers deze kinderen lief derijk op 'te nemen. Honderdduizenden zwervertjes hebben hierdoor vele maanden zonder zorgen geleefd. Zij konden echter niet blijven, zodat alles maar een voor lopige oplossing was. In 1946 werd tot de bouw van het kinder dorp (genoemd naar de onderwijsvernieu wer en pedagoog Pestalozzi) besloten. Dit kon alleen maar worden verwezenlijkt dank zij een grootscheepse collecte die door de Zwitserse jeugd op touw was gezet. Boven dien hebben heel wat buitenlandse stu denten aan de bouw van het dorp mee gewerkt. Óok .de Zwitserse vrouwen wil den echter niet achter blijven en zorgden voor de kleren van de oorlogsweesjes. Begrip en harmonie Pestalozzi is thans een groot en prachtig gelegen dorp, waar de kinderen in vrede, begri en harmonie opgroeien. Zij wonen in hun eigen nationale huizen, waarin een pleegmoeder en -vader de scepter zwaait en de kinderen leren te zijn als alle andere kinderen. De kinderen gaan als ze oud genoeg zijn en een vak kennen naar hun vaderland terug. „De band met Pestalozzi blijft ech ter hecht. Vaak ziet men de vroegere be woners van het kinderdorp met Kerstmis terug. De meesten kunnen Pestalozzi nooit vergeten". De lezing van de oud-rector werd door de huisvrouwen bijzonder op prijs gesteld. De Velsense huismoeders toonden in de pauze dat zij met de ontheemde kinderen meeleven door twee kwartjes neer te tellen voor een chocoladereep. De opbrengst is bestemd voor het kinderdorp. als datum van ingang voor de overgangs toeslag. De gemeente Velsen wordt dus thans voor de vraag gesteld of de gemeente zich ten aanzien van het loonbeleid zal confor meren aan het rijksstandpunt, dan wel een eigen loonbeleid zal gaan volgen. Het col lege van B. en W. kiest voor het eerste. Het voeren van een eigen loonbeleid zal namelijk betekenen, dat de weekloners van de toeslag verstoken zullen blijven. Hoger gemeentepersoneel Wat betreft de salarismaatregelen ten behoeve van het hoger gemeentepersoneel haakt het college van B. en W. van Velsen aan bij het op 24 september 1957 door de raad genomen positieve besluit ten aan zien van de zogenaamde topsalarissen. In middels heeft de gemeente Velsen op 25 januari 1957 het aantal van 60.000 inwo ners overschreden. Dit feit heeft consequenties ten aanzien van de bezoldiging van de burgemeester, de secretaris en een aantal andere func tionarissen. Van rijkswege is namelijk een bezoldigingssysteem vastgesteld, dat af hankelijk is van het inwonertal. Het col lege van B. en W. hebben in verband nier- mee een overzicht doen samenstellen, waarin de diverse consequenties zijn ver werkt. Deze betreffen: conformering aan de ryksmaatregelen ten aanzien van het hoger personeel per 1 september 1956 en herwaardering van een aantal functies per 1 januari 1958 in verband met 't bereiken van een andere inwonerschaal. In verband met de gebleken behoefte is deze wijziging tevens gebruikt om enige nieuwe functies te creëren. Velsen heeft thans een bedrijfs econoom en een consulent voor de licha melijke opvoeding in dienst. Lager en middelbaar De van rijkswege getroffen voorzienin gen laten toe, dat de bestaande salaris schalen voor de lagere en middelbare ambtenaren worden verlengd met één jaar lijkse periodieke verhoging, behoudens voor wat de „middelbare" schalen betreft met een maximum gelijk aan of hoger dan dat van de departementale eerste hoofd- commies-A, welke met twee jaarlijkse periodieken worden verlengd. Het komt het college van B. en W. voor, dat de thans getroffen maatregelen ;'n zekere mate tegemoet komen aan de be zwaren, die zijn geopperd ten aanzien van de aanvankelijk tot de topsalarissen be perkte salarismaatregelen. Het Centraal Orgaan beveelt, in over eenstemming met de betrokken personeels organisaties, aan, voor het gemeenteperso neel de genoemde maatregelen te nemen. B. en W. stellen de raad voor, dienover eenkomstig te besluiten. Tevens zullen zij in overweging nemen wat nog meer voor het betrokken personeel kan worden ge daan. Economische politierechter De Haarlemse economische politierech ter, mr. J. D. Vink heeft maandagmiddag een IJmuidense slijter conform de eis ver oordeeld tot f 35 boete subsidiair zeven dagen hechtenis, omdat hij zonder vergun ning van de Kamer van Koophandel via twee automaten voor zijn zaak tabaksar tikelen had verkocht. Een controleur had op 3 september de overtreding gesignaleerd. Noch in de win kel noch in de etalage zag hij tabaksarti kelen. Vóór de slijterij van verdachte hin gen de verkoopautomaten met inhoud en in de woonkamer lagen in een kastje 123 pakjes sigaretten en veertig pakjes rook tabak om de automaten bij te vullen. De verdachte merkte op, dat hij te goe der trouw was geweest. Hij zwaaide met een tabaksvergunning volgens de wet, maar de rechter wilde de vergunning van de Kamer van Koophandel zien en die had hij niet. Wel waren zijn vrouw en twee dochters bezig zich te bekwamen voor het vakdiploma. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, stelde zijn eis en wees verdachte er op, dat bij de volgende overtreding de straf hpger zou zijn en het bedrijf gesloten zou worden.' De politierechter vonniste con form. B. ep W. van Velsen stellen de gemeente raad voor te besluiten tot het aangaan van een geldlening, groot 320.000. De commis sie voor de financiën stemt met deze lening in. i Woensdagmiddag om half twee zal op de werf van Jonker en Stans in Hendrik Ido Ambacht de tewaterlating van de „Nestor" van n.v. Bureau Wijsmuller in IJmuiden plaatshebben. De „Nestor" is dertig meter lang en heeft een motorver mogen van 1200 p.k. De nieuwe sleepboot is een zusterschip van de „Hector" en de „Stentor". Prijzen van maandag Heilbot .4.20—2.70, gr. tong 6.00—5.00. grm. tong 5.50 - 4.70, kim. tong 4.304.00 kl. t.ong I 4.10—3.70, ki. tong II 3.70—3.10, tarbot I 3.50—3.00 per kg. Tarbot IV 70—56, grm. schol 96—72, kim. schol 94—58, kl. schol I 86—73, kl. schol II 77—49, v. ha ring 29—18, makreel 27—16, gr. schelvis 80—37, grm. schelvis 5636, kim. schelvis 5737, kl. schel vis I 52-36, kl. schelvis II 48—39, wijting 42—27, gr. gul 56—52, mid. gul 55—45, kl. gul 43—35, kl. haai 30—25, ham 102, poontjes 32—27, kl, koolvis zw. 4228, kl. koolvis wit 4916 per 50 kg. Gr. kabeljauw 392—150, gr. koolvis zw. 110—92, gr. koolvis wit 140110, gr. leng 106—100 p. 125 kg. Aanvoer van maandag 258 kisten tong en tarbot, 3 k. heilbot, 355 k. schol, 3335 k, haring, 4525 k, makreel, 670 k. schel- vis.485 k. wijting, 165 k. kabeljauw en gul, 10 k. leng, 33 k. haai, 2 k. ham, 11 k. poon, 260 k. kool vis en 28 k. diversen. Totaal 10.140 kisten vis. Besommingen van maandag IJM 28 Amsterdam 33.800, IJM 36 Jac. Gesina f 23.600, IJM 10 Maria H 28.600. KW 4 Golfstroom t 17.300, KW 80 19.700, KW 75 16.000, KW 99 12.100, KW 153 f 20.800. VL 131 I 24.500. SCH 153 i 18.900, KW 73 3140, KW 64 2730, KW 78 1640, KW 107 3960, KW 166 1100, KW 89 2540, KW 169 I 1800, KW 108 t 1980, KW 125 2030, WH 7 r 1910, WS 33 2220, WR 50 2900, WR 49 2710, KW 27 t 800, KW 63 I 1200, KW 36 2120, KW 210 940, KW 66 3020, KW 12 1450, KW 134 3270, KW 31 2210, KW 165 3320, KW 79 1850, KW 33 t 7540, KW 98 2120, IJM 40 I 1170, IJM 78 f 1P80, IJM 59 1870, IJM 208 2110, IJM 61 1790, IJM 63 f 2320, IJM 4 2790, IJM 60 2650. Advertentie Over lekker eten gesproken Doet als zovele anderen en maakt gebruik van onze WOENSDAGSE U weet: dan kost ons reclame-gehakt van 1.25 p. p. 98 ct. p. p.; p. kilo 1.75 Ons Gehakt van Runder- en Varkens lappen gedraaid, van 1.78 kost dan 1.48 p. pond Al het gehakt inclusief zakje zout en kruiden VERSE VARKENSPOTEN 3 pond 98 DIKKE VLEESKRABBETJES p.p. 98 Zeeweg 229 IJmuiden Da Costalaan 15 Driehuis De Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, heeft maandag een 62-jarige en een 51-jarige IJmuidenaar veroordeeld wegens onjuiste belastingaangiften. Zjj zullen hoge boeten moeten betalen. Een bejaarde Zaandammer stond eveneens te recht voor het doen van een onjuiste be lastingaangifte. Hjj kwam er met een be trekkelijk lichte boete af. De IJmuidenaren, firmanten van één firma, hadden schroot verkocht, zonder deze verkoop in de boeken te vermelden. In totaal zouden zij een bedrag van f 1700 voor de belastingen hebben verzwegen, De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, rekende hun de om juiste aangifte zwaar aan. Hij eiste tegen ieder van de mannen een boete van dui zend gulden, eén voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. Hij hield er daar bij rekening mee, dat de te weinig be taalde belasting niet behoeft te worden aangezuiverd. De raadsman, mr. J. W. Crefeld, be pleitte een lichtere straf. Hij wees erop dat de zaken van de verdachten niet meer zo goed gingen. Zij hadden al surséance van betaling aangevraagd. Conform de eis legde de politierechter een boete van dui zend gulden op. De bijkomende straf be paalde mr. Petersen op: een maand voor waardelijke gevangenisstraf een proeftijd van twee jaar. Een 73-jarige koopman uit Zaandam had de verkoop van cacaobonen niet aan de belasting opgegeven. Hij zou de be lastingen voor 1327,hebben ontdoken. Thans verkeert de bejaarde man in finan cieel moeilijke omstandigheden, omdat een groot gedeelte van zijn vermogen als ge volg van verkeerde transacties verloren is gegaan. Daarbij komt, dat de man een gedeelte van zijn geld op naam van aijn echtgenote had gezet. Deze is echter ovèr- leden, zodat het geld aan de dochter toe komt. De officier zei dat de verdachte weinig profijt heeft gehad van zijn onjuiste aan gifte over 1955. De officier wilde rekening houden met de hoge leeftijd van de ver dachte, alsmede met de tegenslagen, die deze de laatste tijd heeft gehad. Hij eiste daarom tweehonderd gulden of zestig da gen, drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De rechter legde dezelfde boete op, subs, dertig dagen, een maand voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. Gemeenten opgelicht Een 32-jarige trekkende woonwagenbe woner, wiens wagen thans in Pernié staat, zou onder valse voorwendsels en met mooie verzinsels bij de gemeenten Heem stede en Lisse geld hebben verkregen. Op 24 september stond de man met zijn wagen op het woonwagenkamp in Heem stede. Hij was naar de afdeling sociale zaken van de gemeente gegaan met het verzoek om vijftig gulden. Als hij dit geld kreeg, zou hij naar Pernis vertrekken. Het geld had hij nodig voor zijn wegen belasting en benzine. De man had het geld echter grotendeels aan zijn gezin be steed, omdat hij zonder werk was en geen andere inkomsten had. De woonwagen bewoner was inderdaad vertrokken, maar niet verder gekomen dan Lisse. Ook daar heeft hij bij sociale zaken aangeklopt om vijftig gulden voor het voldoen van de wegenbelasting. Volgens verklaringen van twee ambtenaren in Lisse was de man „onfatsoenlijk en dreigend" opgetreden. De officier van Justitie sprak van een „systeem om gemeenten geld afhandig te maken". Hij noemde het optreden van de verdachte brutaal. Omdat de man reeds zes maal is veroordeeld, achtte de officier een gevangenisstraf van drie maanden het aftrek van voorarrest op zijn plaats. De raadsman, mr. A. R. van IJlzinga Veenstra, vroeg de rechter de verdachte niet te beoordelen met normen, die deze vreemd zijn. Hij schetste de moeilijke omstandigheden, waarin deze woonwagen bewoner, een zigeuner, verkeert. De man heeft een ongeluk gehad en kan zijn linkerhand niet gebruiken. Hij probeert nu met de handel in oude metalen aan de kost te komen voor hem en zijn grote ge zin. Steeds heeft de man geprobeerd het zonder de steun van sociale zaken te stel len. Doordat de woonwagenbewoner in Heemstede werk had gekregen dat totaal ongeschikt voor hem was, was hij geheel zonder inkomsten gekomen. De raadsman noemde de vervolging „een beetje kinder achtig van de gemeenten Heemstede en Lisse". Tenslotte bepleitte hij vrijspraak, omdat hij de oplichting in het geheel niet bewezen achtte. De rechter legde een ge vangenisstraf van zes weken op. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Madjoe van Buréz; Barok, Skiën; Teal, Londen; Grebbe- stroom, Liverpool; Pavo, Gefle, hout lossen Zaan dam; Lelystad, Londen, zout laden IJmuiden; Hoogland, Kopenhagen, cokesbreeze lossen Vel sen; Joost, Domsjö, hout lossen Zaandam; Trito, Dublin; IJssel, Bremen; Camelian, Liverpool; Gj end ef jell, Hampton Roads; Yngen, Bohus; Si- gyn, terug uit zee voor reparatie; Afiena, Hille- ringsberg. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Eudoxia van Leningrad; Bloemgracht, Xpila: Oss Oost- kerk, Antwerpen; Rolf Buisman, Conakry; Titus, Rotterdam; Westerschelde, Liverpool, bijlegger provianderen IJmuiden; Mildred Cored, Antwer pen; Luise Emily, Kopmansholmen; Wanda, Kot- ka, popierfabriek Velsen. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Aaltje naar Dagenham, walsmaterial geladen IJmuiden; Beyerland, Harlingen, ledig P.E.N.-centrale; Lely stad, Skutskaer, met zout van IJmuiden; Vega, Abö; Calvijn, Domsjö, zout van IJmuiden; Salt- vik, Montreal, naphtaline geladen Hoogovens; Plancius, Domsjö, zout van IJmuiden; Matros Zeleshniak, Rotterdam; Wappu, Ala; Netherlands Coast, Rotterdam; Sigyn, Antwerpen; Waterman, Las Palmas; Delfinus, Stavanger; Marianne, Go thenburg; Amstelland, Bremen; Kapitan Kosko, Hamburg. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Hannah Dreywer naar Antwerpen, ledig van Zaandam; Anna Elisabeth, Londen, walsmateriaal Hoogovens.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5