Werk van Cor Dik bij Felison ADOEF EN MIRZA Voorstellen van ambtenaren besparen het rijk f2 miljoen CMlTMF7rFMWTTK Kort en Agenda voor Haarlem 9 Hoog en laag De radio geeft woensdag T elevisieprogr anima Tientallen geschilde boom stammetjes spoelen aan De NOVIB helpt Griekenland Beeld van W. Gouzijn in 's-Hertogenbosch onthuld Serie jeugdvoorstellingen van „Arena" Peter van Hattum naar Amerika Tien maanden wegens het veroorzaken van een ernstig ongeluk Twee jaar lang gestolen in ziekenhuis RIJKSIDEEENBUS HEEFT SUCCES een aparte rokerskring! Dodelijk verkeersongeval Ds. H. J, Dijckmeester overleden DOOR LIN YU TANG V>< JOL 11^1 JlL/ £j JO 1^1 W 1J JRL Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" DINSDAG 21 OKTOBER 1958 De eerste Perry-Como-show van het nieuwe seizoen, gisteravond door de AVRO in een telerecording van de Amerikaanse NBC uitgezonden, is een niet geringe te leurstelling geworden. Het enige onder deel van het programma, dat enigszins ge nietbaar was, vormde het optreden van de jonge rock-'n-roll-zanger Tommy Sands, die ondanks zijn negentien jaar blijk gaf 't métier van „showman" tot in de finesses machtig te zijn. Perry zelf bracht met een goede voordracht het aardige mineurliedje „Nobody" maar de rest van de show was, ondanks de dure decors en de fraaie kostumering, het aanzien nauwelijks waard. De grapjes van „gagmakers'' Don Wilson en Miss Ritter waren zouteloos en baardig. Alleen het waterorgel, dat als achtergrondvulling bij een revueballetje diende, vormde een attractie van wereld klasse- De avond begon met het maandelijkse „Meridiaanjournaal, waarin gastheer Dick de Vilder verraste met een uitstekende reportage over de Noordpoolvlucht van de „Koraalzee". Wat gezagvoerder Ravenhill. captain Koch en „vluchtplanner" Van der Schaaf, de navigator en t.v.-reporter Siebe van der Zee vertelden over de ervaringen, op deze bijzondere vlucht opgedaan, was in hoge mate interessant. Hun relaas werd gelardeerd met een serie opnamen van de lange reis boven het poolijs, de aankomst in Anchorage in Alaska en het korte op-, onthoud in Tokio. Een ander lichtpuntje in het overigens vrij onbetekenende programma was d% in leiding die de hoofdredacteur van de Haagse Post, mr. G. B J. Hilterman, gaf over de toestand in het Nabije Oosten en het gevaar van de troebelen op Cyprus voor dei NAVO. Naar onze smaak is de heer Hilterman nog steeds een van de beste televisiesprekers. Beeldschermer Advertentie Van Nelle bestellen HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.00 Gram. 11.15 Vanaf de toren wappert de geuzenvlag, hoorspel. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Amus.muz. 12.53 Gram en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, caus. 13.20 Metropole-ork. 14.00 Gram. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Spectrum van het. Christ, organisatie- en verenigingsleven. 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.De toekomst van Europa door dr. A. L. Constandse (tweede lezing). 19.00 Nieuws en-weerbericht- 19.10 Koorzang^ 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. 20.00 Kamerorkest en solist. 20.45 Nieuwe vormen in het. jeugdwerk, causerie. 2K.05 Strijkkwart.. 21.25 Dubbelfnannenkwart.V en sol. 21.55 Dit kleine, grote land. klankb. 22.15 Pro- menade-ork. en solist. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPR.Q. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12i30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammondorgel. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Promenade-ork. 13.50 Me dische kroniek. 14.00 Jeugdconc. 14.40 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsuitzend.: Emigratierubr. Het emigratie- prgatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws. 18.15 Comm. 18.20 Act. 18.30 Dansorkest. 19.00 Voor de kinderen 19.10 Liberaal reveil?, toespraak. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Hans Heiling, opera. In de pauze (21.10— 21.20): Wat brengt, het podium (I). 22.05 Wat brengt het podium (II). 22.20 Tussen mens en ne velvlek, causerie. 22.35 Lichte muz. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 Orgelspel. 23.5024.00 Soc. nieuws in Esperanto. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Meded. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Ork.- conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Harpkwart. 17.50 Boek bespr. 18.00 Gram. 18.10 Lekenmoraal en filosofie. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Koorzang. 20.00 Hoorspel. 21.15 Ork.concert. 21.30 Idem. 22.00 Nieuws. 22.15 Praatje voor ouders. 22.25 Gevar. muz. 22.5523.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NCRV: 17,00—17.40 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. weekoverzicht. 20.30 Report. VARA: 20.40 Documentair programma. 21.00 Het huis van Mungo King, TV-spel. Advertentie Van Nelle bestellen Vele tientallen geschilde boomstamme tjes zijn de afgelopen nacht ten zuiden en ten noorden van de pieren van IJmui- den op het strand aangespoeld. Het zijn zgn. „props", die oorspronkelijk voor de fabricage van papier waren bestemd. De stammetjes aan het strand zijn afkomstig van de dekken van Noorse houtboten, die tijdens de Noordwester hun deklast heb ben verspeeld. De stammetjes behoren nu toe aan de strandvonderij in IJmuiden, Bloemendaal en Wijk aan Zee. Dirigent Jan Hupperts neemt ontslag De heer Jan Hupperts heeft bij de voor zitter van het bestuur van de Zuidneder landse Opera zijn ontslag ingediend als dirigent van deze opera. Door reeds ge ruime tjjd bestaande controversen tussen dirigent en directeurregisseur, die naar de heer Hupperts mededeelde uitgroeiden tot rechtstreekse tegenwerking van de zijde van de directeurregisseur, de heer J. Baarts, zag de heer Hupperts bij de Zuid nederlandse Opera geen ontplooiingsmo gelijkheden meer op muzikaal gebied. Jan Hupperts was in 1948 de feitelijke oprichter van de Zuidnederlandse Opera, toen nog Limburgse Opera geheten. Tot 3 november is bij „Felison" in de Heidestraat te Velsen werk van de schil der Cor Dik te zien. Toen enige tijd gele den in het tuinhuis van de Amsterdamse 'kunsthandel Santee Landweer van deze figuur reisschetsen uit Italië geëxposeerd werden, heb ik me al afgevraagd of het zin had hiervan bericht te doen. Te weinig spraken op deze tentoonstelling Diks bij zondere kwaliteiten, al kon zijn vakman schap duidelijk blijken. Het ontbreekt hem niet aan slagvaardigheid, wanneer het hem vertrouwde onderwerpen als bij voorbeeld kinderen betreft. Hij is er ech ter niet de man naar in een vreemd land direct de keuze te doen onder gegevens die gemakkelijk een toerist charmeren. Hij zag een grijs Italië, zodat hij kon steu nen op verworven zekerheden. Hij preten deerde niets meer te geven dan reisim pressies, die zeker wel in de smaak geval len zullen zijn van de liefhebbers van zijn werk. Te weinig bood me deze expositie aan gegevens om daarmee mijn waarde ring waar te maken aan hen, die tot nu toe onbekend waren met de ontwikkeling van deze schilder. Die ontwikkeling is een zeer ernstige en een eenvoudige. Waar Dik zich problemen stelde, bezon hij zich steeds op eigen mo gelijkheden. Hij is goed op de hoogte van hetgeen er om hem heen gemaakt wordt, maar liet zich nooit verleiden tot voor hem buitensporige experimenten. Traditie mo ge hem dan gelden, hij zal ook weer niet domweg voortgaan op hetgeen ande ren verwierven. Misschien dat hij vooral met zijn schilderijen nu pas meer aanslui ting vindt bij een traditie dan voorheen, nu hij zekerder van zichzelve geworden is. Voorzichtig heeft hij steeds meer kleur in zijn werk laten opbloeien na zich in den beginne tot grijzen beperkt te hebben. Wel bewust heeft hij gezocht naar de uitdruk kingskracht van zijn werk bevorderende deformaties, waarbij hij zich de grootste moeite getroostte toch natuurlijkheid te bewaren. Bij het zoeken naar een rustige bouw van zijn voorstellingen heeft hij zich nooit laten verleiden tot gemakkelijke de coratieve effecten. Zijn onmisbare zin tot munumentaliteit heeft hij nooit on derstreept en kwam op discrete wijze tot ons door een grijs licht over zijn onder werp. Het licht en vooral de ruimtelijke werking interesseren hem in hoge mate. De mens heeft vooral zijn belangstelling. In zijn figuren zag hij voor alles algemeen menselijke eigenschappen. Pas later is hij zich meer gaan richtten op individuele hoedanigheden en thans blijkt hij een uit stekende portretschilder, wiens schilde rijen boeiend zijn om meer dan het model alleen. Zijn landschappen zijn meestal stil van aard, waarbij een grote helder heid niet uitgesloten is. Al wordt dan op deze tentoonstelling iets te weinig te zien gegeven van hetgeen Dik aan ruimte weet te suggeren, toch acht ik zijn kwaliteiten door het aanwezige wel voldoende geïllustreerd, opdat duide lijk wordt met welk een voor Nederland belangrijke schilder we te doen hebben, een schilder met toekomst ook nog. Zijn ernstig karakter staat hiervoor borg- Bo vendien trof mij hier een aquarel, gevoe lig als zoveel ander werk van hem, van een helderheid als ik voorheen nog niet Advertentie Van Nelle bestellen In Rotterdam zijn zes grote kisten met schoenen en kleren en drieëneenhalve kilo meter buisleiding aan boord van het Griek se schip „Germania" geladen. Het is een zending van de NOVIB, de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand. De schoenen en kleren zijn bestemd voor ruim 1200 kinderen van het Griekse dorp Chrysopolis, dat zwaar heeft geleden onder de Duitse bezetting en door recente over stromingen. De buisleidingen zullen wor den gebruikt voor de bevloeiing van berg weiden rondom het dorp Elafochori. De „Hellenic Lines" zullen de goederen gratis vervoeren. De kleding werd onder de marktprijs geleverd en de aanleg van het buizenstelsel zal geheel gratis geschieden. De NOVIB is voorts bezig aan de voor bereidingen voor de bouw van een tech nische school in Thracië. Hiervoor heeft de UNO reeds 25.000 beschikbaar gesteld. De volgende actie van de NOVIB zal be staan uit de bouw van een veeteeltkundig proefstation in de Soedan. Advertentie Van Nelle bestellen had mogen opmerken. Een fraaie geboor- tekaart verraste me door de zekerheid, die schilders voor te reproduceren tekeningen maar zelden opbrengen. Boh Buys Dinsdag 21 oktober zal het in opdracht van een aantal industriëlen door de Am sterdamse beeldhouwer W. Couzijn ver vaardigde standbeeld aan de gemeente 's-Hertogenbosch worden overgedragen. Enkele jaren geleden werd de beeldhou wer Couzijn verzocht naar vrij inzicht een standbeeld te vervaardigen, dat een uit- beelding zou geven van de industriële energie, die heeft bijgedragen tot de gro te ontwikkeling van de Brabantse hoofd stad. Het ontworpen standbeeld was als „vliegend figuur" dit jaar geëxposeerd in park Sonsbeek te Arnhem. De burgemees ter van Den Bosch, mr. H. Loeff, zal het standbeeld onthullen. De toneelgroep Arena zal 25 oktober in de serie jeugdvoorstellingen in het Nieuwe de la Mar Theater in Amsterdam spelen „Hoe Jan Klaassen de kous op de kóp kreeg" van Hep van Delft, onder regie van Erik Vos. Vandaag zal de jonge Nederlandse caba retartiest Peter van Hattum, die tot nu toe verbonden was aan het gezelschap van Wim Kan met de Statendam voor een ver blijf van zes maanden naar Amerika ver trekken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 35-jarige ploegbaas uit de hoofdstad ver oordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf en vijf jaar intrekking van de rijbevoegd heid wegens het veroorzaken van een zeer ernstig ongeluk, waarbij drie personen werden gedood en zes anderen ernstig wer den gewond. Op zondagmiddag 9 februari reed de ploegbaas in een grote Amerikaanse auto met vijf passagiers op de rijksweg van het Gooi naar Amsterdam. Ter hoogte van Muiden kwam hij bij het inhalen van twee andere auto's op de linkerhelft van deze vierbaansweg. Uit de tegenovergestelde richting naderde een personenauto, waarin de aannemer A. Hollering uit Doetinchem met vrouw en kind was gezeten. Beide wa gens ramden elkaar in volle vaart. De aannemer, zijn vrouw en zijn kind waren op slag dood. Ih de wagen van de ver dachte waren alle inzittenden gewond. De ploegbaas bezat op het Ogenblik van het ongeval geen rijbewijs. Hij was door de rechtbank veroordeeld tot vier maanden eri vijf jaar ontzegging. De officier tekende beroep aan en voor het hof eiste de pro cureur-generaal veertien dagen geleden zes maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging. Door de arrestatie van een 35-jarige apothekersknecht is het Coolsingelzieken- huis te Rotterdam van een grote plaag verlost. Twee jaar lang zijn er in dit zie kenhuis diefstallen gepleegd, zonder dat er ook maar een spoor van de dader kon worden ontdekt. Er verdween geld uit kle ding, uit loonzakjes en alcohol uit de apo theek. Totdat op straat een man werd aange houden die een fles zuivere alcohol bij zich had. Ook was hij in het bezit van een da- mesportemonnaie met 40 en een tram kaart. De portemonnaie was het eigendom van een verpleegster van het Coolsingel- ziekenhuis. De man bekende de portemon naie en de alcohol te hebben ontvreemd, maar van verdere diefstallen wist hij niets. De politie ging eens bij hem thuis kijken en trof, verborgen in een kolenhok, een schrijfmachine aan, die in het ziekenhuis werd vermist. Toen viel er niet veel meer te ontkennen. Twee jaar lang heeft de apo thekersknecht in het ziekenhuis geroofd. Hij wist zelfs kastjes, die op slot waren, te openen om persoonlijke bezittingen van personeelsleden te roven. Aan het, eind van iedere week betaalde Azamir steeds het loon uit, dat Madoef verdiend had. Dan was Madoef erg blij, want nu kon hij dat geld naar zijn vader sturen, die het hard nodig had, nu de oogst van zijn land door de sprinkhanen vernield was. Voor zichzelf had hij niets nodig, want in het huis van Azamir kreeg hij eten en alles, wat hij nodig had om te leven. Daar was hij heel gelukkig en tevreden mee 5051 Advertentie Voor de Rijksideeënbus werden tussen 1 oktober 1957 en 1 oktober van dit jaar niet minder dan 1172 ideeën ingediend, een stijging van 8'/i percent ten opzichte van de periode daarvóór. Hiervan kwa men 418 voorstellen in aanmerking voor een beloning of een aanmoedigingspre mie, zodat totaal 19.671 werd uitge keerd. Belangrijker nog dan de kwantitatieve stijging van het aantal ideeën, waarmee rijksambtenaren de dienst vergemakke lijken, vereenvoudigen of goedkoper ma ken, is de kwalitatieve vooruitgang. In de periode 1956 tot 1957 werden vijf belonin gen van 200 en hoger toegekend, in het afgelopen jaar waren dat er dertien. Aan de sergeant C. Cappelveen, werkzaam bij de werkplaats voor electronica van de luchtmacht te Rhenen, komt de eer toe het best gehonoreerde idee te hebben ingezon den. Hij ontwierp een nieuwe reparatie methode voor de zeer kostbare gyrotollen, welke in bepaalde types straaljagers wor den gebruikt. Reparatie was voorheen niet mogelijk, zodat de gyrotollen in alle NAVO-landen, welke het betrokken vlieg tuig gebruiken, als onbruikbaar moesten worden afgevoerd. Alleen al in Neder land betekent deze vondst een besparing van ongeveer 300.000.,- per jaar. Ser geant Cappelveen kreeg voor zijn idee een beloning van 1600,-. De sergeant-majoor Jr F. Noor ontving 1500.- voor het idee, een voorraad vrachtwagenbanden, welke nog nieuw maar te groot waren, voor an dere doeleinden geschikt te maken. Ook hij bespaarde het rijk enkele tonnen gelds. Bij de dertien beste ideeën waren er vijf die een jaarlijks terugkerende besparing van circa honderdduizend gulden opleve ren en vier, die gezamenlijk een besparing Advertentie 9 9 9.< ineens vap ruim één miljoen geven. Alles bijeen wordt het profijt van de ideeënbus activiteit in het afgelopen jaar op onge veer twee miljoen geschat. Een derde van de voorstellen was afkomstig van ambte naren van het departement van Oorlog Deze voorstellen leverden de helft van de bereikte besparingen op. Het departe ment van Oorlog kreeg dan ook de jaar prijs. Het 15-jarige meisje Adrie Slotje uit Vroomshoop is op de provinciale weg tus sen Daarle en Daarlerveen met haar fiets gevallen en zo ongelukkig terecht geko men, dat zij vrijwel onmiddellijk dood was Hét meisje reed met een vriendin in de richting Daarlerveen. Toen uit tegenover gestelde richting een lege zandauto nader de zijn de meisjes achter elkaar op de langs de smalle weg lopende zachte berm gaan fietsen. Daar is het meisje S. gevallen, waarschijnlijk doordat zij slipte. Zij kreeg een schedelbasisfractuur. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het slachtoffer niet door de auto is overreden. Op 63-jarige leeftijd is te Eersel over leden ds. H- J. Dijckmeester, oud-predi kant-directeur van de 's Gravenhaagse Diakonesseninrichting Bronovo. Hij diende als hervormd predikant de gemeenten Welsum (1921-1926), IJmuiden (1926-1929), Arnhem (1929-1937) en 's Gra- venhage (1937-1955). Zijn levenswerk was het predikant-directeurschap van de 's Gravenhaagse Diakonesseninrichting Als zodanig volgde hij ds. L. J. van Leeu wen op. Ds. Dijckmeester was de eerste secre taris van de Hervormde Raad voor Kerk en Ziekenzorg, die in de zomer van 1940 werd opgericht en waarvan prof. W. J Aalders de eerste voorzitter was. In 1944 gaf ds. Dijckmeester de stoot tot oprich ting van het. Interkerkelijk Protestants Ziekenhuisbureau, waarvan hij de eerste voorzitter werd. Ook in kerkelijk bestuurs- verband vervulde ds. Dijckmeester be langrijke functies, met name toen hij tij delijk ds. K. H. E. Gravemeijer in oor logstijd verving als secretaris van de al gemene synode der Ned. Hervormde Kerk. Voor deze arbeid werd hem de onderschei ding verleend van ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw 69. Zij zong niet. voor de anderen of "oor Tom; zij zong vöor zichzelf en genoot er van harte van. Tom zat stli en fronste zijn voorhoofd alsof hij luisterde en toch niet luisterde. Zijn bewondering voor Elsies zang gaf hem nog sterker het besef van haar culturele milieu en deed hem zich schamen, dat hij de zoon van een wasman was. Mevrouw Yang vroeg of Elsie een paar Chinese volksliedjes wilde zingen. Daarbij veranderde tot ieders verbazing haar hele manier van zingen. Zij zat half afgewend van de luis terenden en bedekte telkens haar gezicht met haar zakdoek, schuchter en koket op echt Chinese manier De klank van haar stem was ijl en dun en zij neuriede meer dan zij zong. Het deed Tom denken aan de tijd toen zij Engelse woorden van hem leerde. De melodie en de woorden waren van de speelse treurigheid, die typerend is voor Chinese volkswijsjes. „Wat vindt u ervan?" zei Elsie toen Tom weg was. „Tom scheen niet eens te luisteren. Het was net of hij ergens over piekerde. Hij was helemaal zichzelf niet." „Maak je geen zorgen. Laat het maar aan mij over. Hij heeft het erg te kwaad. Dat staat op zijn gezicht te lezen." „Hoe bedoelt u?" „Tom is ongelukkig omdat jij hem hebt geweigerd". „Gelooft u dat heus?" „Vast en zeker". Elsie was dankbaar, dat mevrouw Yang haar hielp, maar zij bleef die avond lange tijd vol verwarde ge dachten wakker liggen en huilde zich eindelijk in slaap. HOOFDSTUK 24. De volgende week belde Tom op om te zeggen, dat hij vrijdags niet kon komen. Er was iets in zijn fa milie gebeurd, zei hij. „Wat is er aan de hand?" vroeg mevrouw Yang aan Elsie. „Hij zei, dat hij er door de telefoon niet over kon praten", zei Elsier „Zijn stem klonk koel en gereser veerd en treurig.' Ik begrijp er niets van". 's Morgens zei Elsie tegen mevrouw Yang, dat zij niet thuis zou komen eten en toen haar lessen in de Chinezenwijk afgelopen waren, ging zij naar „Mar co's Cathay". Eva gaf het lichtsein en Tom kwam uit de keuken. „Tom, wat is er toch gebeurd?" Tom keek Elsie aan met een rood gezicht. „Er is narigheid in de familie", zei hij nadat hij dicht bij haar was komen staan. „Ik wil er liever niet te veel over praten. Yiko is weggegaan en moeder is erg over stuur. Yiko en Yisow zijn uit elkaar en Yiko is zijn betrekking kwijt. Hij is niet meer in de stad". Tom wilde Elsie niet alles vertellen. Freddie was een week geleden binnen komen lopen en had kalm weg verteld, dat hij zijn ontslag genomen had en wegging. „Ik heb mij vergist", zei hij. „Zij heeft een idioot van mij gemaakt. Ja, ik heb mij voor de mal laten hou den. Frederick A. T. Fong, de grote idioot! Ik liet mij wegsturen om geld voor haar te verdienen, terwijl zij zich met een ander amuseerde". „Nee. dat is niet waar", riep Flora, hoewel zij het eigenlijk al geloofde. „Zij heeft het anders zelf toegegeven. Zij heeft het mij zelfs naar mijn hoofd gegooid. Eerst ontken de zij het. en zei, dat ik haar vals beschuldigde. Nu, ik zei, dat ik genoeg van haar had. Toen heeft zij het mij allemaal in mijn gezicht gesmeten en gezegd, dat zij er toch al over dacht van mij weg te gaan. Nou en daar zit ik." „En de baby?" „Zij mag de baby en de hele rest houden. Ik zit in een hotel. Ik ga de stad uit." Plotseling liet hij zich in een stoel vallen en barstte in snikken uit. Moeder Fong boog zich over haar zoon. „Als het huwelijk niet deugt, is het beter, dat het nu is gebeurd dan later. Het is goed, dat .je het bijtijds hebt gemerkt. Ah-Tong", zei zij beslist, „ik wist, dat het geen meisje voor je was, maar je hebt niet willen luisteren. Luister naar mijn woorden, als je nu beter bij zinnen bent, je zal haar vergeten. Zij is geen traan waard". De volgende dag ging hij uit de stad weg. Elsie hoorde alleen de blote feiten van Tom, om dat hij zich voor de hele geschiedenis schaamde. „Elsie", zei hij,,, ik heb het nu erg druk met werken voor mijn cursussen Ik ben bang dat ik geen tijd meer zal hebben voor mijn Chinese lessen". Toen Elsie thuiskwam zag mevrouw Yang aan haar gezicht, dat er iets mis was en vroeg haar vrien delijk wat er gebeurd was. „Hij komt helemaal niet meer". „Maar Elsie, nu ben je toch heus erg dom". „Wat wilt u dan dat ik doe? Naar hem toegaan en zeggen, dat hij met mij moet trouwen? Nee. Tom is veranderd." „Je wilt hem erg graag hebben, is het niet?" Elsie bloosde. Zij had ondanks alles pas beseft hoe graag zij hem wilde hebben toen zij vreesde, dat zij hem zou verliezen. De volgende morgen kwam er een brief van haar moeder. Er was een brief aan mevrouw Yang bij ingesloten, waarin zij haar vele malen be dankte voor haar gastvrijheid voor Elsie in een vreemd land. „Ik maak mij bezorgd, over het huwelijk van mijn dochter" (vervolgde de vrief). „Zij is meerderjarig en als u een geschikte jongeman op het oog hebt, zal ik uw hulp zeer op prijs stellen. Behandel haar als uw eigen dochter en u zult de eeuwige dankbaarheid van een moeder verdienen. Uit wat Elsie mij schrijft, is het mij of ik u al ken. Ik leg het geheel in uw handen en met wat u doet zal ik mij verenigen." Elsie las de brief en gaf hem aan mevrouw Yang. Mevrouw Yang las hem en zei met een brede glim lach: „Nu ga ik aan het werk". Het Vrouwencomité zou in de week van Kerstmis een driedaagse collecte houden. De voorbereidselen tot die collectie brachten Tom en Elsie weer een paar dagen bij elkaar. Elsie liet haar lessen schieten en kwam vroeg in de Chinezenwijk en weldra waren zij genoeg lijk aan het praten over het werk, hoewel Tom enige tijd nodig had om weer los te komen en geheel onge dwongen tegen haar te zijn. Hij zag hoe zij soms met een verwijtende en toch zachte blik naar hem keek en hij vroeg zich af of hij niet verkeerd had gedaan met van haar weg te blijven. Elsie nam aan de straatcollecte deel, vervuld van gloeiende vaderlandsliefde en romantiek. De collecte besloeg het grootste deel van de middenstad en had als centrum de Zevenenvijftigste Straat en Fifth Avenue. (Wordt vervolgd) Reclame. „Reclame nu en straks" is 't thema van het 20ste congres van het Ge nootschap voor Reclame, dat op 6 en 7 november te Utrecht wordt gehouden. Er zullen inleidingen worden gehouden over de problemen van de reclame voor de massamarkt en het merkartikel, de re clame voor Nederlandse produkten en de opbouw van de marktpositie in West- Europa, de noodzakelijke stijging van het reclamevolume en de evolutie in de re clame-industrie. De algemeen secretaris van de S.E.R., drs. H. L. Jansen, spreekt over de consumptieve ontwikkeling van Nederland. Brandstoffenbjjslag. Voor het komen de stookseizoen heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken de brandstoffenbijslag vastgesteld op 4,85 per week voor kost winners en alleenwonenden, op 2,45 per week voor kostgangers. Deze brandstof fenbijslag zal over het tijdvak 27 oktober 1958—25 april 1959 worden uitgekeerd aan werkloze werknemers, die een uitkering ontvangen ingevolge de sociale voorzie ning groep B en aan beeldende kunste naars, die een sociale uitkering ontvangen ingevolge de regeling sociale opdrachten beeldende kunstenaars. Onderscheiden. Bij K.B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer F. C. Noordhoff, directeur van de n.v. erven P. Noordhoff's uitgeverij in Groningen. De onderscheiding is de heer Noordhoff zaterdag uitgereikt door de Commissaris der Koningin in de provin cie Groningen bij de viering van het hon derdjarige bestaan van de onderneming Advertentie Van Nelle bestellen DINSDAG 21 OKTOBER Stadsschouwburg: Het Rotterdams To neel met „Heeft iemand nog iets", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen van Peter Giltay, 10 tot 22 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Anthonia Visser en Norbert Olthuis, 9 tot 14 en 19 tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", alle leeftijden, 19.30 uur. Frans Halstheater: „Tamengo", 18 jaar, 20 uur. Lido Theater: „Overtreding artikel 251 bis", 18 jaar, 19 en 21.15 uru. Luxor Theater: „Fortunella", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: Tweede lezing in de wereldreizigersserie over „De eerste Andes-expeditie", 20.15 u. Rembrandt Theater: „Het Don Kozakken- lied", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Titanenstrijd", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Maigret zet een val", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: Onder de auspiciën Van het r.-k. Blindeninstituut .St. Odilia" wordt het toneelstuk „Het Geschenk" opgevoerd, 20 uur. DIVERSEN ,In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21 tot 22 uur. Frans Halsmuseum: In de serie „Leven de schrijvers" leidt drs. B. Rijdes de auteur H. Lampo in, die iets over zijn werk zal vertellen, 20 uur (Volksuniversiteit). WOENSDAG 22 OKTOBER Stadsschouwburg: Toneelvereniging ..Nieuw Leven" met „Adieu en au revoir", 20 uur. Minerva Theater: Optreden van de karakterdanser Harald Kreutzberg, 20.15 uur. Frans Halsmuseum: De heer C. Th. de Bieshuizen spreekt over „Het Nabije Oosten van de pre-historie tot heden", 20 uur (Volksuniversiteit). TENTOONSTELLINGEN .In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen van Peter Giltay, 10 tot 22 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Anthonie Visser en Norbert Olthuis, 9 tot. 14 en 19 tot 22 uur. Vishal: Expositie van leden van ,De Groep" tot 10 november. Huis Van Looy: Expositie van Jacoous van Looy en Willem Zwart, 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", alle leeftijden, 14 en 19.30 uur. Frans Hals theater: „Tamengo", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Overtreding artikel 251 bis", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Fortunella", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Het Don Kozakkenlied", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Titanenstrijd", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Maigret zet een val", 18 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Ma demoiselle Striptease", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 2122 uur. Advertentie Van Nelle bestellen

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9