Nederlands schaakteam heeft belang bij de tweede plaats V:li Bromfietser! Koeperman speelde in Arnhem op remise en dat lukte Desiauriers had erg weinig geluk Neem er toch uw gemak van! en bondig Mode 13 HET FIDE-LA ND ENTOER NO OI Rusland in finalegroep vrijwel onbereikbaar Morgen begint finale van Rolland-schaaktoernooi Nederland tegen Duitsland zondag in Winterswijk OM DE WERELDTITEL DAMMEN^ Succes voor Irene Jansen op iSicilie „Adelboom" verkocht Koch en Polak hebben de leiding in hoofdklasse Een ton voor de NSF uit voetbalpool Het Belgisch voetbalteam tegen de Turken Janssen moet verstek laten gaan in Nijmegen Wetsontwerp voetbalpool Voetballer veroordeeld Herenploeg van Antilopen ontmoet Agon Proefproces van Bouwfonds tegen bouwspaarders Duits land voor Nederlandse boeren Actie tegen verblindend auto-dimlicht Kerkelijk Nieuws GARAGE DEN HOUT WOENSDAG 22 OKTOBER 1958 Bescherm uw leven HEKLA YEILIGHEIDSHELM De strijd om de tweede plaats in clas- sificatiegroep A van het fide-landentoer- nooi in München is plotseling uitermate belangrijk geworden. In de wandelgangen wordt namelijk druk gediscussieerd over het feit dat een wijziging in de speelformu- le voor het toernooi wenselijk is. Men wil afstappen van het houden van voorwed strijden en terstond groepen van 14 lan den vormen. Voor de eerste groep zouden dan in aanmerking komen de 12 landen van de finalegroep, aangevuld met de nummers een en twee van de kwalifica- tiegroep A. De kans op de eerste plaats in groep A is voor onze landgenoten wel ver keken, maar voor de tweede plaats staan de Nederlandse papieren gunstig. Als in de laatste ronde tegen Frankrijk een re delijk resultaat wordt behaald, is de twee de plaats voor ons land verzekerd. In de partijen van dinsdag vochten onze landgenoten dan ook met grote verbeten heid. In de morgenuren won Prins zijn hangpartij tegen Jonsson en Donner's te genstander Thorbergsson gaf zich zonder verder spelen gewonnen. De wedstrijd te gen IJsland eindigde daardoor in een 3-1 zege voor Nederland. 's Avonds kwamen onze landgenoten te gen Israël uit. Dr. Euwe speelde tegen Porath dezelfde variant uit de nimzo-in- dische partij als voorkwam in de derde partij van de tweekamp Donner-Larsen. Na 19 zetten bood Porath remise aan en dr. Euwe zag geen reden om dit aanbod te weigeren. Roessel speelde een frisse partij tegen Kraidmann. Hij brak de vij andelijke koningstelling open en verover de twee pionnen. Het daarop volgende eindspel leverde hem de volle winst op. Van den Berg was aanvankelijk niet best op dreef. Hij gebruikte veel tijd en verloor een pion. In tijdnood echter deed hij voortdurend de sterkste zetten en kwam toen in een geheide remisestelling. Donner had het tegen Czerniak niet ge makkelijk. Hij veroverde in een gewei gerd dame-gambiet weliswaar op de 16de zet een pion, maar Czerniak kreeg toch tegenkansen. In de afgebroken stelling is remise het waarschijnlijkste resultaat, maar als Czerniak niet oppast verliest hij nog. In de finalegroep is de strijd vrijwel be slist. Rusland verpletterde Oostenrijk met 4-0 en is daardoor vrijwel onbereikbaar geworden. Botwinnik was de laatste man die zijn partij won en hij werd na afloop bestormd door handtekeningen-jagers. Joegoslavië en Argentinië speelden tegen elkaar gelijk en verloren dus opnieuw ter rein. Joegoslavië heeft overigens nauwe lijks gevaar te duchten voor de bezetting van de tweede plaats. Advertentie Scooterrijder! ^iiiiiiai iiiaaaia. miiaii mini a aai aaaai aaai met de (in België en andere landen zijn veilig heidshelmen reeds verplicht) hun leven aan hun veiligheids-j helm'. De statistiek bewijst het Op donderdag 23 oktober zal de finale beginnen van het Rolland-jeugdschaak toernooi. Van de 25 deelnemende jongens zijn er in de voorronden 15 afgevallen. De overblijvende tien spelen in de finale vol gens het Zwitserse systeem om de wissel beker van Haarlems Dagblad/O.H.C.; de winnaar wordt in de gelegenheid gesteld deel te nemen aan de persoonlijke jeugd- schaakkampioenschappen van Noordhol land. Aanvankelijk had men aan E. J. Peters- ma een goede kans toegedacht, maar zijn onverwachte nederlaag tegen de veelbe lovende W. Krijnen heeft de twijfel doen rijzen. Dat noch R. P. v. d. Kasteele noch H. Mostertman de finale wisten te bereiken bewijst de stijgende schaakkracht van de andere deelnemers. De laatste uitslagen van de voorronden luidden: Groep 1: W. KrijnenE. J, Petersma 10; H. VreemanW. Krijnen 01. Eindstand: W. Krijnen 3V2 pnt; E. J. Pe tersma 3 punten. Groep 2: EekhoutW. Geuzebroek 10; K. NederkoornR. P. v. d. Kasteele re mise; K. NederkoornR. Eekhout remise. Eindstand: R. Eekhout en K. Nederkoorn beiden 3 punten. Groep 3: H. W. van DisH. C. Honsbeek 01; R. de JongN. v. d. Meer 01; N. v. d. MeerH. W. van Dis remise. Eindstand: H. C. Honsbeek 31/2 pnt; N. v. d. Meer 2V2 punt. Groep 4: A. van DrielTh. de Vries 10; P. J. GeerlingsA. van Driel remise. Eindstand: F. O. van Maanen 4 punten; A. van Driel 2V2 punt. Groep 5: Fr. MissetB. S. Hylkema re mise; H. MostertmanD. de Jongh 01; B. S. HylkemaH. Mostertman 01. Eindstand: D. de Jongh 3V2 pnt; Fr. Mis set 3 punten. De spelers in de eindstand opgenomen, vormen samen de finalegroep. De turnliefhebbers(sters) staat zondag een zeer bijzondere gebeurtenis te wach ten, de dameslandenwedstrijd Nederland- Duitsland in Winterswijk. De Nederland se dames, die in hun ontmoetingen met Noorwegen, Engeland, België en Saarland hebben bewezen een behoorlijk peil te heb ben bereikt, komen nu tegenover een te genstandster die in Europa op grote suc cessen kan terugzien door gewonnen wed strijden tegen Oostenrijk, Zweden, Joe goslavië enz. en die vorig jaar zelfs een tournee door Amerika maakte. De Duitse ploeg komt in de sterkst mo gelijke samenstelling naar Winterswijk. Een bijzonderheid bij deze wedstrijd is de toevoeging van ringenzwaaien aan het in ternationale programma, dat uit de num mers vrije oefeningen, evenwichtsbalk, brug en paardspringen bestaat. De Nederlandse meisjes kunnen deze eerste wedstrijd tegen hun Duitse tegen standsters zien als een graadmeter voor een eventuele deelneming aan het Olym pisch turntoernooi in Rome in 1960. Na twee rustdagen hebben Koeperman en Desiauriers het dozijn van hun partijen om de wereldtitel dammen volgemaakt. Na de nederlagen in de laatste twee par tijen staat de wereldkampioen wel voor een zeer zware opgave. Van de resterende acht partijen moet hij er twee winnen en geen enkele meer verliezen, wil hij in het bezit van de titel blijven. Wij willen niet zo ver gaan om te zeggen dat deze opga ve onmogelijk is, maar het zal zeker niet meevallen. Koeperman met zijn klare en solide stijl behoeft niets meer t^ riskeren. Hij weet dat hij aan remises genoeg heeft en in de twaalfde partij was dat goed te merken. Desiauriers kwam met zwart met een eerste zet, die in deze match nog niet eerder aan de orde was geweest. De Rus probeerde niet eens of het mogelijk was er iets uit te halen. Hij ging nergens op in, streefde naar vereenvoudiging en wist het speelbeeld volkomen vlak te hou den. Er ontstond weer een laveerduel met ge- lijkopgaande kansen. Zowel Koeperman als Desiauriers speelden deze overzichte lijke stelling vrij snel en in één uur had ieder 35 zetten gedaan. De zwarte kansen waren bij dit vlakke genre niet gebaat. Bij de 28ste zet zagen we dan ook een klein „uitstapje" van de Canadees en hij slaagde werkelijk er in de Rus even het spoor bijster te doen geraken. Waar de grote kracht van Desiauriers ligt, bleek toen wel heel duidelijk. In .een minimum van tijd wist hij complicaties te scheppen en door het forceren van afwikkelingen stegen de Canadese papieren ver boven pari. De goden waren echter niet met de ti telhouder. De stelling bleek nog juist een offercombinatie te bevatten, waarmee Koeperman zich uit de moeilijkheden kon redden. Natuurlijk benutte de Rus zijn kans en er bleef een stelling over van 7 tegen 7 stukken, waarin het ergste leed voor wit wel weer was geleden, ook al stonden Desiauriers' kansen nog steeds be ter. Toen Koeperman bij zijn 55ste zet van het bord opstond en zijn jasje dicht knoopte, begreep ieder dat er voor de Ca nadees niet meer dan één punt was te behalen. En zo is het dan ook geworden. De kampioen van Nederland Geert van Dijk gaf na afloop een analyse van de partij op het demonstratiebord, die zeer in de smaak viel. De meeste toeschouwers konden er uit begrijpen dat zij toch min der hadden gezien dan d-: beide spelers. De stand is nu 14-10 voor Koeperman. O *1 Het internationale concours hippique in Catania op Sicilië, waaraan van Neder landse zijde werd deelgenomen door rit meester Gruppelaar (Ede) en zijn leerlinge Irene Jansen (Ubbergen), is voor onze ver tegenwoordigers succesvol verlopen. Dinsdag kreeg Irene de prijs voor de best geplaatste amazone voor het gehele concours zoals ze in Rotterdam tijdens het C.H.I.O. aldaar ook de coupe Carven won. In het eindklassement van de Premio Sicilia (de rangschikking waarvoor de C.H.I.O.'s van Palermo en Catania telden) eindigde de amazone uit Ubbergen op de tweede plaats, hiervoor kreeg ze een prijs van 150.000 lires (ong. 900.Ritmeester Gruppelaar werd in Catania uitgeroepen tot de beste buitenlandse ruiter van het C.H.I.O. „Adelboom", het paard waarmee de Ubbergse amazone Irene Jansen zo suc cesvol deelnam aan de Europese dames kampioenschappen in Palermo, is dins dag in Catania aan de Italiaanse staat ver kocht. Ook „Plus Possible", een paard van Irene's leermeester de heer Gruppelaar, ging in Italiaanse handen over. De bedra gen die voor beide dieren betaald werden, zijn nog niet bekend. Bridge Districtscotnpetitie voor paren In de hoofdklasse van de districts- bridgecompetitie voor paren heeft hel paar Koch-Polak de leiding genomen. In de eerste klasse is een zeer spannende strijd ontbrand. Swier en Winter bezet ten met slechts 0.92 verschil op Booy- Witmond de eerste plaats. De ranglijstjes zien er na de eerste helft van de competitie als volgt uit: Hoofdklasse: 1. Koch-Polak 189V2; 2 Mevr. Zwager-Driessen I88V2; 3. Strengers- Zwager I8OV2; 4. Eijking-Groen 170Vi; 5. Bakker-Spruit 169; 6. Cohen-De Vries 169 7. T. Kamoen-Toeset 168; 8. De Jong- Nathans 167; 9. Lizé-Nederkoorn 166; 10 Mevr. Groen-W. Groen I62V2; 11. Mei. Bijleveld-G. Kamoen 159V2; 12. Mevr. Na- thans-Metz 158x/213. J. Groen-Zandber- gen; 14. Fam. Moltzer 157l/2; 15. Van Dartelen-Vader 156; 16. Hollman-Hunter 149V217. Evers-A. Tabbers 147; 18. Mevr De Kadt-Daniels 145 V219. Klein-Sanders 142; 20. Fam. Huisman 136. Eerste klasse: 1. Swier-Winter 166.07 2. Booij-Witmond 165.15; 3. P. Kamoen- Vehmeijer 162.20; 4. Fam. Den Hartog 161.90; 5. Fam. Bakker 160.58; 6. Dames Bieler-Daniels 160.04; 7. Mevr. Meirmans- Pasveer 158.8. Van Dumpel-Van Laar 156.94; 9. v. d. Midden-v. Stekelenburg 154.96; 10. Van Item-Lueske 149.56; 11 Dames v. Item-Lueske 144.71; 12. Fam. De Looper 142.33; 13. Vos-v. d. Worp 141.27; 14. Dames Fabel-Polak 139.11; 15. Schip- per-Stevens 135.48; 16. Poots-Vreven 134.26. 17. Mevr. v. d. Laan-Nottrot 134.06; 18. Fam. Philippo 133.34. Tweede klasse: 1. Mevr. v. Staalen-v. d. Berg 177.38 2. Fam. Van Wijk 169.45; 3. Fam. Pesch 167.5; 4. Heinsbergen-Stam 166.67; 5. Fam. De Jong 163.09; 6. Dames v. Rijn-De Vries 158.93; 7. Fam. Dijkhui zen 155.96; 8. Dames Booij-Witmond 154.37; 9. Boerrigter-Honkoop 149.10; 10. Dame- Spoelder-Vader 146.53; 11. Fam. Dirven 145.34; 12. Koopman-Smalberg 136.72; 13. Koeiers-Kuiper 134.02; 14. Dames Buis kool-Lenzen 129.16; 15. v. d. Borch-De Vries 127.98; 16. Fam. Weerlee 118.45. De bestedingscommissie van de KNVB- voetbalpool heeft voorgesteld de dezer da gen op te richten Nederlandse Sport Fede ratie een bedrag van 100.000 te schenken. Voor de voetbalwedstrijd BelgiëTur kije, die zondag 26 oktober in Brussel wordt gespeeld, is het Belgisch elftal als volgt samengesteld: Doel: Vanderstappen (Ol. Charleroi). Achter: Dries (Berchem) en Thellin (Standard). Midden: Close (Union St. Gilloise), Stor- me (Gantoise) en een nog nader aan te wijzen speler. Voor: Piters (Standard), Van Herpe (Gantoise), Stockman (Anderlecht), Houff (Standard) en Orleans (Gantoise). Reserves: Cooremans (Antwerp), Diricx (Union St. Gilloise), Mees (Antwerp) en Paeschen (Standard). Ook Mathonet (Standard) komt nog in aanmerking voor het team. Woensdag zal hierover de beslissing worden genomen. Advertentie Janssen, de midvoor van Stormvogels, zal vandaag in Nijmegen niet kunnen spe len in de oefenwedstrijd van het Neder lands B-elftal tegen de Duisburger S.V. Hij moet vandaag namelijk spelen met het Nederlands militair voetbalelftal tegen Griekenland in Den Haag. Janssen wordt vervangen door Theunissen van Vitesse. In de ministerraad is besloten, dat op korte termijn een wettelijke regeling in de geest van het meerderheidsvoorstel van de commissie loterijwezen (commissie Wiar- da) aangaande een nationale voetbalpool bij de Tweede Kamer zal orden inge diend. De rechtbank in Roermond heeft een voetballer uit Weert, lid van de vereni ging St. Oda, veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van een week (proeftijd een jaar) en een geldboete van 50 gulden of tien dagen hechtenis, met als bijzondere bepaling, dat hij gedurende een jaar niet in enige club mag voetballen. De speler was er van beschuldigd op 2 februari tijdens de wedstrijd HornSt. Oda een tegenstander, de 21-jarige Th. Janssen, opzettelijk lichamelijk letsel te hebben toegebracht. De veroordeelde trap te Janssen namelijk na, waardoor deze een been brak. De bal was op dat moment ver buiten speelbereik. De officier van Justitie had een gevangenisstraf van zes weken geëist. De KNVB had de voetballer reeds ge straft met een schorsing van acht wedstrij den. Advertentie RENAULT FRéGATE TRANSFLUIDE ver eist alleen maar sturen en gasgeven. Probeert u het eens. Het kost u niets en verplicht u tot niets. Telefoon 12138 en 15056 Het basketbalprogramma voor deze week omvat slechts een wedstrijd voor de landelijke competitie. Donderdagavond speelt Antilopen haar tweede wedstrijd, ditmaal tegen Agon, dat dit jaar debuteert. De Amsterdammers maakten zaterdag in de Apollohal een uitstekende indruk in de wedstrijd tegen Landlust, dat slechts met gering verschil won (49-53). Antilopen zal zeer veel moeite met de Amsterdammers krijgen en daar deze nogal hard spelen, zien we weinig kans op een Haarlemse overwinning. Dezelfde avond speelt het damesteam van The White Stars tegen VODO, dat na een spannende strijd beide punten wel in Haarlem zal moeten laten. Vrijdagavond dus geen topwedstrijd, maar wel twee wed strijden voor de districtsklasse. Vooral de wedstrijd van SC Haarlem tegen het zeer sterke Haagse Punch 2 zal boeiend wor den. De Punch-reserves spelen vooral technisch uitstekend en SC Haarlem zal het uiterste moeten geven om kans op een overwinning te maken. Erg benieuwd zijn we naar de verrichtingen van Aurora, dat Argus 2 ontmoet. Het programma luidt: Donderdag 23 oktober. Dames: Excerci- tiaSC Haarlem 2, Antilopen 2ZBVS, White StarsVODO (distr. kl. 9.15 uur). Heren: SC Haarlem 2Sibaba, Rapiditas 2HOC 4, Antilopen 2Flamingo's 2, An tilopenAgon (land. comp. 8 uur). Vrijdag 24 oktober. Dames: HOC 4 HOC 5, HCKAurora, TyphoonsHOC 2. Heren: HCKAntilopen 3, HCK 2Auro ra 2, AuroraArgus 2 (distr. kl. 8 uur), S CHaarlemPunch 2 (distr. kl. 9.15 uur). De n.v- Bouwfonds der Nederlandse Gemeenten heeft een proefproces aan hangig gemaakt tegen een aantal bewoners van het Walhofspark in Enschede, die weigeren lid te worden van een coöpera tieve vereniging tot het onderhouden van de voor- en zijtuinen. Het Bouwfonds acht dit lidmaatschap verplicht, maar de ge noemde bewoners kunnen zich daarmee niet verenigen. Het Bouwfonds heeft nu een procedure aanhangig gemaakt tegen K. A. Brookhuis, die dezer dagen voor de rechtbank te Almelo is behandeld. De raadsman van de eiseres betoogde dat het hier weliswaar een ongewone juridische constructie betreft, maar dat er in - deze tijd nieuwe vormen moeten worden ge vonden. De pleiter van gedaagde zei dat hier sprake is van een juridische constructie, die neerkomt op organisatiedwang. Ge daagde en de andere bewoners staan hier tegenover een grote financieringsmaat schappij, een machtig lichaam en voorts tegenover mensen die hoge functies bij de gemeente Enschede bekleden. De pleiter zag het collectieve tuinonderhoud, dat eiseres wil afdwingen, als een symptoon van een teveel aan maatschappelijk ver antwoordelijkheidsgevoel. Hij concludeer de dat de rechtbank zich onbevoegd zal verklaren, althans de eiseres in haar vor deringen niet ontvankelijk zal verklaren De uitspraak is bepaald op 19 november. In de afgelopen jaren zijn uit de gemeen te Hardenberg vele boeren vertrokken naar de in het Duitse grensgebied gelegen gemeenten Emtichheim en Itterbecke. De reden hiervan moet voornamelijk worden gezocht in het grondtekort in Nederland Aan de andere zijde van de grens is daar entegen grond in ruime mate voorhanden Vele kleine Duitse boeren zijn naar de in dustriegebieden vertrokken en vele West- duitse weduwen, die met vreemde ar beidskrachten moesten werken, hebben hun bedrijven verkocht of verhuurd. Te vens zijn aan de Duitse zijde van de grens grote ontginningswerken in uitvoering, waardoor duizenden hectaren land in cul tuur worden gebracht. Men geeft deze gronden gaarne uit aan Nederlandse boe ren. omdat men verwacht, dat zij het land in betere conditie zullen brengen. Een week lang, tot 28 oktober, binden het Verbond voor Veilig Verkeer en de ..Bovag" (Bond van Automobiel-, Garage en aanverwante Bedrijven) de strijd aan tegen onjuist afgestelde lampen van mo torvoertuigen, waarvan ook het zogenoem de dimlicht de tegenliggers nog verblindt. Beide organisaties willen dit euvel be strijden door het beschikbaar stellen van de „dimtester". waarmee automobilisten zelf kunnen nagaan of de koplampen zo danig zijn afgesteld, dat het dimlicht niet verblindt. De stichting „Oog en Bril" verbindt aan de dimtest een voor iedereen uitvoerbare ogentest. De „dimtester" is via de afdelin gen van het Verbond voor Veilig Verkeer en de consuls van deze organisatie koste loos te verkrijgen. De leden van de „Bo vag" verlenen medewerking in deze zin, dat iemand, wanneer hij dat wenst, zijn dimlichten tegen een gering bedrag ge durende de actie kan laten controleren. VERENIGING Met algemene stemmen heeft de Gene rale Synode der Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) te Bunschoten-Spakenburg een compromisvoorstel aanvaard met be trekking tot de vereniging met de Chris telijk Gereformeerde Kerken. Besloten werd deputaten te benoemen zonder een nauwkeurig omschreven opdracht om met de eventueel door de eerstkomende Gene rale Synode der Christelijk Gereformeer de Kerken te benoemen deputaten de middelen en wegen te bespreken, welke kunnen leiden tot vereniging van de bei de kerkgemeenschappen. Juwelier bestolen. Een juwelier in de Kalverstraat te Amsterdam miste een plateau met vijf briljanten, ter waarde van bijna vijftienduizend gulden. De ver denking gaat uit naar een onbekende Duitssprekende man van ongeveer 60 jaar, die kwam informeren naar de prijs van een zilveren theeservies. De man is even alleen in de winkel geweest en heeft toen vermoedelijk kans gezien de kostbare juwelen te bemachtigen. A.N.W.B.-service. De A.N.W.B. zal met ingang van 1 januari de dienstver lening voor zijn leden opnieuw gaan uit breiden. Landgenoten, die met autopech in 't buitenland staan en dringend behoefte hebben aan bepaalde onderdelen, zullen zich tot de bond kunnen wenden met net verzoek deze onderdelen zo spoedig moge lijk op te zenden. De A.N.W.B. zal de helft van de kosten van dit transport voor zijn rekening nemen. Aler naar New Delhi. De president directeur van de K.L.M., de heer Aler, zal in zijn functie van lid van het uitvoerend bestuur de bestuursvergaderingen van de IATA, welke 23 oktober te New Delhi be ginnen, bijwonen. Na de bestuursbijeen- komsten vangt op 27 oktober de algemene vergadering van de IATA aan, waarvoor een viertal dagen is uitgetrokken. Vervol gens reist de heer Aler via Calcutta door naar Tokio, waar hij op 3 november op het Hanedavliegveld aanwezig is, als op die dag het eerste toestel van de geregelde dienst van de K.L.M. via de Noordpool aankomt. Honderdjarige. Dinsdag heeft me vrouw Ingetje van der Linden-Bakker, wonende Oude Veer 22 te Papendrecht, in alle opgewektheid haar honderdste ver jaardag gevierd. De jarige, die de oudste inwoonster van Papendrecht is, heeft on telbare mensen op bezoek gehad, die haar kwamen feliciteren. De burgemeester van Papendrecht, de heer P. J. Keijzer, kwam met zijn echtgenote de honderdjarige op zoeken en bracht een grote taart mee. Opoe Ingetje was daar wel blij mee, maar zij zei de burgemeester toch met kinder lijke vrijmoedigheid, dat zij net zo lief een haneboutje van hem gehad had zoals verleden jaar. Havenarbeider verdronken. De 24- jarige havenarbeider A. Th. Houteperr uit Hoeven (N.B.) is te Rotterdam in de Waal haven geraakt en verdronken. Hij liep aan boord van het sleepschip „Theodore" over rollen papierhout, toen de rollen be gonnen te schuiven en hij met die rollen en al over boord sloeg. Na een kwartier slaagde de schipper er in de man op te halen. De levensgeesten waren reeds ge weken. De pomp komt er. De actie van de woonwagenbewoners in Scherpenzeel, die enige weken geleden met hun wagens voor het gemeentehuis gingen staan uit protest tegen het ontbreken van een wa terpomp in het woonwagenkamp, heeft succes gehad. De gemeenteraad besloot een pomp te laten slaan en het terrein te laten egaliseren. Tevens werden echter de voorwaarden voor het gebruik van het woonwagenkamp verscherpt en zullen de bewoners voortaan een kwartje per dag moeten betalen. ----- Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Nieuwpoort J. Keuning te Barendrecht; voor Aalsmeer en voor Kornhorn J. J. Rebel te Murmerwoude. Oud-Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Rijssen W. van Dijk te Grafhorst. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosterwolde (Geld.) L. Trouwborst te 's-Grevelduin-Capelle; te Hogebeintum (toez.) J. D. Kila,' kand. te Sliedrecht; te Sneek (voor de rechtzinnige modaliteit) A. B. Bekius te Bergen (N.H.). Benoemd tot jeugdpredikant te Leiden ds. D. Gijsbers te Leimuiden. Geref. Kerken Geroepen te Workum D. Middelkoop te Zaamslag. (Shows, snufjes en alles wat verder In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Gisteren vierde het confectiebedrijf A.N.C.O. (Alkan Nijssen) te Amsterdam zijn vijftigjarig bestaan. Er is in die vijf tig jaar heel wat veranderd in de mode wereld: in het begin van deze eeuw werd de stof met meters in één model geplooid. Men zocht afwisseling en variatie te bren gen met strookjes, rouches en glittertjes. Dat die kleding toch wel aardig was, be wezen de mannequins die de feestelijke re ceptie gisteren luister bijzetten door het tonen van enkele modellen van de ko mende voorjaarscollectie en iets van de mode van vijftig jaar geleden. Die laat ste mode werd gekenmerkt door lange rokken, soms in etages (hoe meer stof hoe liever) een ingesnoerde taille en wijde lan ge mouwen met een strakke brede man chet. Een grote hoed met een struisvo gelveer en een fleurig parasolletje, ook weer met strookjes en kantjes, maakten er haast een frivool geheel van. Geen van ons, die gisteren nog durfde te beweren dat die mode van onze grootouders zo saai en oerdegelijk was. Het waren kokette da metjes met als enig bezwaar misschien, dat ze er op hun dertigste jaar al uitza gen alsof ze zestig waren. Toch bewegen wij ons liever in één van die luchtige japonnetjes, die ANCO ons het komende voorjaar gaat brengen. Mooie jackards vormden wel het voor naamste materiaal; voor het eenvoudige jurkje bleven de rustige motieven gere serveerd, terwijl voor de cocktailjapon nen de voorkeur uitging naar zwaardere kwaliteiten, waar vaak een draadje lurex doorheengeweven was. De enkele mode-flitsen, die ons getoond werden, gaven een beeld van de voorjaars mode, die ANCO ons aan het bereiden is: veel ensembles, mooie variaties op de em- pire-lijn en een voorkeur voor juichend zonnige dessins: imprimé's die, ook al is de zon afwezig, toch warm aandoen. Als vertegenwoordiger van het midden genre zal deze confectionair met de erva ring van vijftig jaar en de feeling voor juiste lijn en kleur deze zomer veel moois brengen. Katy De resultaten, van de afgebr. partijen werden. Klassificatiegroèp A: PolenDenemarken 2V2 112België—Israël 1—3. Klassificatiegroèp B: GriekenlandPorto Rico 2V2iy2; IerlandPortugal ll/ó2\'-r, IranZuid- Afrika iy22Noorwegen—Libanon 3%\'2. 10de ronde: Finalegroep: Ver. StatenZwitser land 2—0 en 2 afgebr. partijen: Rusland—Oos tenrijk 40; W.-DuitslandO.-Duitsland V2IV2 en 2 afgebr. partijen: BulgarijeEngeland 12 en 1 afgebr. partij: Joegoslavië Argentinië 21 en 1 afgebr. partij: TsjechoslowakijeSpanje 22. Klassificatiegroèp A: Zweden—Finland 1V2 \'i en 2 afgebr. partijen: IJslandHongarije V2lVfc en 2 afgebr. partijen: IsraëlNederland 12 en 1 afgebr. partij: FrankrijkBelgië 12 en 1 afgebr. partij: Denemarken Columbia 21 en 1 afgebr. partij: CanadaPolen IV2 1U en 1 afgebr. partij. Klassificatiegroèp B: Italië—Libanon 2V2V2 en r EN TERECHT: velen danken ma iaaa miaa maaa naiaai maaaaaa mseaaaaft tiaaaaaaaa» ,■>■11 jaain .aaaaaat .aaaaaaa- r .aaaaaaaai iï;Z.aaaaai 1 afgebr. partij: Zuid-AfrikaNoorwegen 22; SchotlandIran V2¥t en 3 afgebr. partijen: Por tugalTunesië 212V2 en 1 afgebr. partij: Porto Rico—Ierland 1 1 en 2 afgebr. partijen: Philip- pi.inenGriekenland 10 en 3 afgebr. partijen. Na de tiende ronde luidt de stand in de ver schillende groepen: Finalegroep: 1. Rusland 31 pnt.: 2. Joegoslavië 26 pnt. en 1 afgebr. partij: 3. Argentinië 23 pnt. en 1 afgebr. partij; 4. Ver. Staten 21 pnt. en 2 afgebr. partijen: 5. Tsjechoslowakije 20 pnt.; 6. West-Duitsland 191 o pnt. en 2 afgebr. partijen; 7. Oost-Duitsland 17 pnt. en 2 afgebr. partijen: 8. Spanje 16 pnt.; 9. Bulgarije 15V2 pnt. en 1 afgebr. partij; 10. Zwitserland 15 pnt. en 4 afgebr. par tijen; 11. Oostenrijk 14 pnt. en 2 afgebr. partijen; 12. Engeland 14 pnt. en 1 afgebr. partij. Classificatiegroep A: 1. Hongarije 28 pnt. en 2 aigebr. partijen: Z. Nederland 25H pnt. en 1 af gebr. partij; 3. Canada 22y2 pnt. en 1 afgebr. par tij; 4. Columbia 21 pnt,. en 1 afgebr. partij; 5. Israël 21 pnt. en 1 afgebr. partij; 6. Polen 19V2 pnt. en 1 afgebr. partij; 7. Zweden 19 pnt. en 2 afgebr. partijen; 8. Denemarken 181 pnt. en 1 af gebr. partij; 9. IJsland 16 pnt. en 2 afgebr. par tijen: 10. Finland 15 pnt. en 2 afgebr. partijen; 11. Frankrijk 13 pnt. en 1 afgebr. partij; 12.' België 12'2 pnt. en 1 afgebr. partij. Classificatiegroep B: 1. Noorwegen 27 pnt.; 2. Zuid-Afrika 251 o pnt.; 3. Philippijnen 25 pnt. en 3 afgebr. partijen. Het verloop van de twaalfde partij tussen Koe perman en Desiauriers was als volgt: Koeperman (wit) Desiauriers (zwart) 1. 32-28 17-22. Desiauriers probeert het met een openingszet, die tot dusver niet werd gespeeld. 2. 28x17 11x22; 3. 37—32 18—23; 4. 41—37 En natuurlijk niet 4. 3530 wegens 422 —82; 5. 33x22 '23—29; 6. 34x23 19x26 en zwart heeft een stuk gewonnen. 422—28; 5. 33x22 23-29; 6. 34x23 19x17; 7. 39—33 14-19; 8. 44-39 10—14; 9. 32—28 5—10; 10. 37—32 19—23; 11. 23x19 14x23; 12. 46—41 12-18, 13. 41—37 7—2; 14. 50—44 9—14; 15. 33-28 1-7; 16. 28x19 14x23; 17. 39—33 10-14; 8. 44—39 13—19; 19. 31—27 Tot dusver was het steeds Desiauriers. die 27 als punt van aanval bood. Nu is het Koeperman, die deze tactiek volgt. 198-13. In aanmerking kwam ook 17—22 om onmiddel lijk 27 onder handen te nemen, bijv. 1917— 22; 20. 40—34 (of?) 22x31; 21. 36x27 12—17; 22 33— 23 17—22: 3. 8x17 7—11 enz. 20. 33-28 4—9; 21. 39—33 20-24; 22. 37-31 7—11; 23. 43—39 De „invitation a la valse" door 23. 2722 18x27; 24. 31x22 27 wordt door wit niet geaccepteerd. 232—8; 24. 49—43 14—20: 25. 40-34 24- 29: 26. 33x24 20x40: 27. 35x 44 15—20; 28. 38—33 Streeft naar equilibre en houdt het spel vlak. Aan remise heeft hij immers genoeg. 2 89-14; 29. 42—38 En niet 39—34 wegens 23—29, 33x15, 14—20, 15x 24, 19x50 enz. en zwart wint. Bij 29. 43—38 had wit op de volgende afwikkeling kunnen spelen, Gus 29. 43—38 20—24: 30. 27—22 18x27; 31 32x21 25x34; 32. 44—40 17x37: 33. 40x7 11x2; 34. 42x31, een remise-eindspel, dat echter voor wit iets moeilijker is dan voor zwart. Dat is reeds vol doende voor wit om deze afwikkeling te vermij den. 2 920-25: 30. 47—42 14-20; 31. 39-34 20—24: 32. 43—39 17-21; 33. 31—26 24—29; 34. 33x 24 19x30; 35. 28x19 Deze wijze van slaan is gedwongen, want op 20x17 volgt 11x33, 39x19, 30x50 en zwart zou win nen. 3513x24; 36. 26x17 11x31; 37. 36x27 18—23. Na deze grote afwikkeling staat zwart wel iets beter. 38. 38—33 12-18; 39. 48-43 Ziet tijdig het gevaar. 398—12; 40. 34—29 23x34. Een offercombinatie, die de zwarte aanval smoort. 41. 44—40 12—17; 42. 40x20 25x14; 43. 42-37 17— 21; 44. 33—28 14—19; 45. 43-38 18-23; 46. 38—33 30—35; 47. 45—40 35x44; 48. 39x50 3—9; 49. 50-44 9—15; 50. 44—39 14—20; 51. 39-34 20-25; 52. 27— 22 6—11; 53. 33-29 25—30; 54. 34x25 23x34; 55. 22— 18 34—40; 56. 18—12 19-24; 57. 12—8 40—45; 58. 8—3 45—50; 59. 3x26 50x22; 60. 26—17 22—27; 61. 176 27x49. Remise gegeven.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 13