Rijksschatkist versterkt met aanwas van f87.8 miljoen Nieuwe, maar wellicht nog niet beslissende fase in overleg over de vrijhandelszone MPanda en de protonplopper 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Chefarine 4 Wereldnieuws Zacht en vochtig weer Het standpunt der EEG-landen 2 WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Herfstzitting van Europees parlement in Straatsburg Schachten van nieuwe Staatsmijn bijna op diepte Zo'n scherpe hoest ABDIJSIROOP Friden Nijmegen geopend Inschrijving opengesteld op schatkistpromessen Stijgende kolenvoorraden Dividend Kon. Ver. Tapijt Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Fantastisch goed voor zeer redelijke prijs! Radio- en Televisiespecialisten Aandelenemissie l.B.B. ten bedrage van f 825.000 Eurorailpas ingesteld Boete voor schrijfster Francoise Sagan MORGEN BIJEENKOMST COMITE-MAUDLING Steeds meer arrestaties in sinaasappelencomplot H. P. Plantenga adjunct- directeur Amsterdams conservatorium Wachtmeester vrijgesproken bij gebrek aan bewijs Twee doden in het verkeer ft WOENSDAG 22 OKTOBER 1958 Ondanks het feit, dat in de afgelopen week ruim 90 miljoen schatkistpapier ver viel en meer dan 10 miljoen moest worden betaald wegens rente en aflossing op gevestigde schuld, is, blijkens de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 20 oktober, het saldo van de schatkist van 586,6 miljoen gestegen tot 674,4 mil joen. Deze stijging met 87,8 miljoen is veroorzaakt, doordat de belastingbetaling een zeer grote omvang bereikte. Het gevolg hiervan was, dat de banken hun saldo niet onbelangrijk zagen achteruitlopen van f 582,3 miljoen tot 528,7 miljoen. Deze achter uitgang is niet groter geworden door het feit, dat de bankbiljettenterugkeer 30 miljoen bedroeg en doordat uit de overdracht van deviezen 18 miljoen ontvangen werd. Bovendien werden 17 miljoen aan voorschotten opgenomen. Door de terugkeer van 30 miljoen bankbiljetten is de circulatie ingekrom pen van 4065.7 miljoen tot 4035.4 mil joen. Dize stand is iets lager dan die op 22 september j.l. 4039.4 miljoen), dus vlak voor de ultimo-öpvragingen begonnen. De voorschotten zfjn nu gestegen tot 69.8 miljoen, terwyl als normaal een stand van ongeveer 18 miljoen mag worden aange merkt. Er moest dus nog een aanzienlek bedrag door de banken worden afgelost. De post wissels, promessen en schuldbrie ven in disconto, welke vorige week nog 16.5 miljoen bedroeg, is thans geheel verdwenen, doordat dit papier vervallen is. De post wissels, schatkistpapier en schuldbrieven overgenomen door de bank is van 135 miljoen gedaald tot 117.5 miljoen, doordat van dit papier aan de markt verkocht is. Grote mutaties zijn tc zien in de verschillende Ideviezenreke- ningen. Deze zijn deels ontstaan door de deviezenaanwas, maar komen in hoofd zaak voort uit de afrekening van de E.B.U. Het overschot van Nederland in de E.B.U. over september bedroeg ruim 160 mil joen, waarvan f 120 miljoen moest worden afgerekend goud of dollars. Bovendien werd bijna f 10 miljoen ontvangen als af lossing op geconsolideerde vorderingen. Als gevolg hiervan en de omzetting van convertibele valuta in goud, steeg de goud- Enkele dagen nadat de raadgeven de vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg is bijeen geweest, houdt thans het Europese Parlement van de drie gemeenschappen der zes (Europese Kolen en Staal Gemeenschap, Europese Economische Gemeenschap en de Eura- toom), dat tot taak heeft de drie gemeen schappen te controleren, onder voorzit terschap van de Fransman Robert Schu- man, zijn eerste herfstzitting. De bijeen komst, die drie dagen duurt, zal vrijwel geheel gewijd zijn aan een algemeen de bat over de activiteit van de drie gemeen schappen, zoals deze is neergelegd in een aantal omvangrijke verslagen. De aanleg van de staatsmijn Beatrix, in wording op grondgebied der midden- Limburgse gemeente Melick-Herken- bosch, waarvoor in 1955 de voorbereiden de werkzaamheden aanvingen, vordert gestaag. Deze vijfde mijn der Staatsmij nen in Limburg is aangelegd om het Vlo drop-kolenveld te kunnen ontginnen. Me de door de concessie voor ontginning der aanliggende Duitse velden zal men er tot een jaarproduktie van ongeveer 1,8 mil joen ton kolen kunnen komen. Zij zal een werkgelegenheid bieden aan ongeveer 6 tot 7.000 ton onder- en bovengrondse ar beiders. Men hoopt begin 1959 met het boren van de schachten gereed te zijn, waarna on dergronds de schachten nog verder afge- diept moeten worden. Verder zullen de be nodigde laadplaatsen worden aangelegd en zal men de steengangen en galerijen moeten drijven. Tegelijkertijd wordt dan begonnen met het opbouwen van het bo vengrondse bedrijf. De voornaamste wer ken hiervan zullen vormen de schachtto rens met ophaalinstallaties, de losvloeren, emplacementen en de werkplaatsen. Het zal nog wel een jaar of acht duren, voor dat deze vijfde staatsmijn in Limburg volledig in produktie zal kunnen gebracht zijn. Dan heeft men in deze Beatrix een kapitaal van 200 tot 250 miljoen gulden ge ïnvesteerd. Advertentie maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. U bent er het vlugst van af met l/AXKER SIROOP Het Nijmeegse bedrijf van Friden-Holland n.v. is geopend door de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland mr. Bloemers. De fabriek vervaardigt produk- ten op het gebied van kantoor-automati sering, alsmede automatische rekenmachi nes en telmachines gelijk het moederbedrijf Friden in Californië, dat in 1934 werd op gericht. In 1954 werd te Wageningen Friden Holland n.v. opgericht. Men wil de bedrij ven in Nijmegen en in Wageningen zoveel mogelijk zelfstandig laten produceren. Het bedrijf te Wageningen telt thans 110 man, dat te Nijmegen 160. Het ministerie van Financiën deelt me de, dat op 27 oktober 1958 ten kantore van de agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam de inschrijving zal worden opengesteld op schatkistpromessen met een looptijd van respectievelijk drie en twaalf maanden, tot een bij de toewij zing vast te stellen bedrag. De storting van het verschuldigde bedrag wegens toe gewezen promessen dient te geschieden uiterlijk op 29 oktober 1958 vóór 12.30 uur. voorraad van 3616.5 miljoen tot 3778.6 miljoen. Daarentegen verminderde de de viezenvoorraad met f 143 miljoen. De convertibele valuta verminderde van 848.2 miljoen tot 819.2 miljoen. De geldmarkt was tengevolge van de voort durende onttrekking van middelen door belastingbetaling vrijwel onafgebroken moeilijk. Desondanks bleef de officiële daggeldrente gehandhaafd op 2Vi percent. De kolenvoorraden der mijnen in de E.G.K.S.-landen zijn thans tot meer dan 23 miljoen ton gestegen. Uit een statis tische tabel uitgegeven door de Hoge Autoriteit blijkt dat de voorraden 5 ok tober 22.827.098 ton beliepen. In België bedroegen zij 5.243.000 ton, waarvan 2.149.000 in de Kempen en 3.093.000 ton in het zuidelijk bekken. De Hoge Autoriteit heetf van de bijzondere raad van ministers machtiging gekregen door middel van toelagen tot de financiering van genoem de voorraden bij te dragen. Commissarissen en directie der n.v. Koninklijke Verenigde Tapijtfabrieken te Moordrecht zullen aan de binnenkort te houden algemene vergadering van aan deelhouders voorstellen over het afge lopen boekjaar een dividend uit te keren van 15 percent (onv.) op de gewone aan delen en van 7 4/5 percent (onv.) op de preferente aandelen. De Gaulle ontmoette Black Premier Charles de Gaulle vai} Frankrijk heeft een onderhoud gehad met de president van de Wereldbank Eugene C. Black. Black was op weg naar Washington. (UPI) Advertentie - 4> ft LR 200 f 236.- De LUMOPHON is een topprestatie der Duitse radio- industrie. Alle grote vin dingen van de laatste tijd - o.a. klanktabulatuur - zijn er in toegepast. Technisch, acoustisch en in uiterlijk ware juweeltjes Wij staan onvoorwaardelijk ach ter LUMOPHON radio, waar van wij u een zeer mooie collectie kunnen tonen. HAARLEM: Nieuwe Groenmarkt 2 Telefoon 15220 (3 lijnen) Nassaustraat 5 Telefoon 15220 (3 lijnen) Op donderdag 30 oktober stelt de Twent- sche Bank n.v. de inschrijving open op f 825.000 gewone aandelen aan toonder (desgewenst op naam), in stukken van no minaal 1.000, in de n.v. Ingenieurs- Bureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest tot de koers van 100 percent. De stukken delen voor een vierde in de resultaten van het boekjaar 1958 en ten volle in de resul taten van de volgende boekjaren. De in schrijving is uitsluitend voor houders van claims van de thans uitstaande prioriteits- en gewone aandelen in de verhouding van een nieuw gewoon aandeel op elk thans uitstaand aandeel. De stortingsdatum is woensdag, 12 no vember. Officiële notering ter beurze van Amsterdam, alsmede te zijner tijd de door- eenleverbaarheid met de reeds genoteerde gewone aandelen, zal worden aangevraagd. De claimhandel zal aanvangen op donder dag, 23 oktober. Het maatschappelijk kapitaal van het l.B.B. beloopt 2,4 miljoen, waarvan ge plaatst en volgestort 825.000. Het totaal van de aanneemsommen der nog lopende bouwwerken is in de afgelopen jaren toe genomen en bedraagt thans ongeveer 18 miljoen. Voor de timmerfabriek is dit be drag thans ongeveer f 1,6 miljoen. Het to tale personeel beloopt ongeveer 1000 per sonen. Over het eerste halfjaar 1958 werd een bruto resultaat behaald van f 1.184.941 en een winst van 217.852, na reservering van 141.000 voor vennootschapsbelasting. Wat het lopende boekjaar en de vooruit zichten betreft, zegt het prospectus, dat de gang van zaken in het lopende boekjaar tot tevredenheid stemt. De Europese spoorwegmaatschappijen hebben op hun congres in Leipzig beslo ten de „Eurorailpas" in te stellen. Voor 125 dollar geeft deze pas het recht van onbeperkt reizen op een Europees spoor wegnet van 160.000 kilometer gedurende een periode van 2 maanden. De pas is be doeld voor niet-Europeanen. Per 1 maart 1959 begint een proeftijd, tijdens welke de pas alleen verkocht zal worden aan toe risten uit de Verenigde Staten en Cana da. Later komen misschien ook andere toeristen van overzee aan bod. De landen die men met de Eurorailpas zal kunnen bereizen zijn Oostenrijk, België, Dene marken, Frankrijk, Nederland, Italië, Lu xemburg, Noorwegen, Portugal, Spanje, Zweden, Zwitserland en West-Duitsland. CORBEIL, (UPI) Een boete van vijf tigduizend francs heeft de rechtbank in Corbeil opgelegd aan de Franse schrijfster Frangoise Sagan wegens het auto-ongeluk dat zij anderhalf jaar geleden had, waarbij zijzelf en drie andere inzittenden verwon dingen opliepen. De onderhandelingen over de Europese vrijhandelszone komen in een nieuwe fase, die wellicht langdurig en moeilijk zal worden. Deze week donderdag en vrijdag en de volgende week dinsdag, woensdag en donderdag zal de commissie-Maudlin, waarin de zeventien landen van West-Europa vertegenwoordigd zijn, te Parijs op het Chateau de la Muette bijeenkomen. Voor het eerst sedert zij ongeveer een jaar geleden werd gevormd, zal deze commissie dan beschikken over een uiteenzetting van het gemeen schappelijk standpunt van de zes landen der Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.). De volgende aanwijzingen over dit ge meenschappelijke standpunt zijn van wel ingelichte zijde verkregen: 1. De landen stellen voor om het vraagstuk van de Vrij handelszone sector voor sector op te lóssen. Zij wensen dus voor elke industriële sector automobielen, machinewerktuigen, tex tiel, papier enzovoort het vraagstuk te bestuderen, dat de instelling van een Vrij handelszone zou doen ontstaan. Voor elk geval zou dan een geschikte oplossing moe ten worden voorgesteld. Dit onderzoek zal vóór het einde van het jaar niet geëindigd zijn. 2. De zes landen brengen het probleem ter sprake, dat zich voordoet door het be staan van het imperiale voorkeursrecht in het Gemenebest. 3. Wat de instellingen be treft zou de O.E.E.S. de omlijsting zijn en zou de regel van eenstemmigheid, die ook in de O.E.E.S. geldt gehandhaafd moeten blijven. Daardoor zou elk land een veto recht hebben, om zich te kunnen verzetten tegen de overgang van de ene fase naar de andere van de afschaffing der tarieven. Deze afschaffing zou echter niet meer dan achttien jaar mogen duren, terwijl voor de E.E.G. de duur op vijftien jaar werd vast gesteld. 4. Naar het oordeel van de Gemeen schappelijke Markt worden belangrijke ontsnappingsclausules beoogd. Men zou zich op deze clausules kunnen beroepen in geval van betalingsmoeilijkheden dan wel wegens moeilijkheden die in een indu striële sector door de instelling van de Vrijhandelszone veroorzaakt worden. 5. De E.E.G. is van mening, dat de economische en financiële politiek van de aangesloten landen uniform gemaakt moet worden en dat sociale omstandigheden en wetgeving geharmoniseerd moeten worden. 6. Ten aanzien van de landbouw hebben de landen der Gemeenschappelijke Markt reeds hun standpunt op basis van de conferentie van Stresa bekendgemaakt. 7. Wanneer de on derhandelingen met succes mochten wor den bekroond, zou naar de mening van de landen der E.E.G. het van kracht worden van de Vrijhandelszone geantidateerd kun nen worden op 1 januari 1958. In het memorandum der zes landen wordt niets gezegd over de mogelijkheid van het sluiten van een voorlopige overeenkomst. Frankrijk zou elke beslissing weigeren te aanvaarden die het voor de toekomst zou binden, zolang de onderhandelingen sec- torsgewijze geen succes zouden hebben ge had. Bovendien heeft het zich toch al meer gebonden dan Franse industriële kringen wel zouden hebben gewenst. Thans zullen Engelse concessies nodig zijn, om een Euro pese crisis te voorkomen. (AFP) De berde die zeer omvangrijke diefstal len van sinaasappelen in de Rotterdamse haven heeft gepleegd, blijkt veel groter te zijn dan aanvankelijk de verwchting was. Er zijn talrijke arrestaties verricht en een groot deel van de aangehoudenen is over gebracht naar het Huis van Bewaring. Dit betreft niet alleen leden van het lagere personeel, maar ook leidinggevende per sonen worden ervan verdacht zich met de diefstallen te hebben ingelaten. Twee grossiers, die de gestolen zuid vruchten hebben gekocht, zijn voor de of ficier van Justitie geleid. Behalve een Rotterdamse grossier is er een Haagse groothandelaar, de 62-jarige C. R., bij betrokken. Er worden nog steeds arresta ties in deze affaire verricht. Het bestuur van het Amsterdamse Con servatorium heeft besloten een wijziging in het beheer van de stichting aan te bren gen door het instellen van de functie van zakelijk adjunct-directeur. In deze nieuwe functie is per 1 februari 1959 benoemd de heer H. P- Plantenga, thans directeur van de stichting Toneelcoördinatie te 's Graven- hage. Hij werd verantwoordelijk geacht voor schot op spoorlijn De krijgsraad heeft dinsdag in het ar tillerieschietkamp Oldebroek de 28-jarige beroepswachtmeester eerste klas A. J. den O. uit 't Harde vrijgesproken, die verant woordelijk werd geacht voor het afvuren van het projectiel dat tijdens oefeningen in Oldebroek op 4 februari van dit jaar op slechts enkele meters van de spoorlijn Zwolle-Amersfoort ontplofte. Op 22 sep tember eiste de auditeur-militair twee maanden gevangenisstraf tegen de wacht meester, die door zijn commandant reeds met veertien dagen streng arrest krjjgs- tuehtelijk werd gestraft. De krijgsraad kwam echfer toen tot de conclusie dat het onderzoek, dat was ingesteld na de gra naatinslag. onvolledig was. De president, kolonel mr. H. H. A. de Graaf, deelde toen mee dat het onderzoek zou worden her opend. Tijdens de zitting van enkele weken ge leden oefende de verdediger van de wacht meester, kolonel L. H. Ie Fèvre de Mon- tigny, commandant van de Artillerieschool te Breda, felle kritiek uit op de wijze waarop het vooronderzoek in deze zaak was verricht. Dit was niet ter plaatse maar op het bureau geschied. Hij stelde dat het fatale schot niet door de houwitser, waar bij de wachtmeester als veiligheidsofficier dienst deed, kon zijn afgevuurd. De be klaagde is „ten onrechte in de knoei ge werkt", aldus de raadsman. Hij laakte ook de houding van enkele officieren, die bij de oefening waren betrokken. Zij hebben ernstige fouten gemaakt. In de zitting van gisteren bleef de audi teur-militair bij zijn eis van twee maanden. Na de heropening van het onderzoek zijn op de plaats, waar de granaat terecht kwam, opgravingen verricht. Er zijn toen scherven gevonden, die volgens een des kundige afkomstig zijn van hetzelfde type projectiel waarmee op 4 februari was ge oefend. Maar de verdediger vroeg zich af, hoe lang die scherven wel in het zand hebben gelegen. Hij achtte het bovendien twijfelachtig of die gevonden scherven wel van de houwitsergranaat afkomstig zijn. De verdediger vroeg vrijspraak en aan tekening in' het vonnis, dat de beklaagde onschuldig is. Anderhalf uur zonderde de krijgsraad zich af. Toen de zitting was heropend, sprak de president de wachtmeester vrij. omdat het tenlastegelegde niet wettig en overtuigend is bewezen. In het ziekenhuis te Tilburg is overleden de motorrijder Langemeijer uit Bergen op Zoom, die in de nacht van zaterdag op zondag met zijn motor op een personen auto is gereden op de Zeeuwseweg nabij het viaduct tussen Woensdrecht en Ril land. Zijn vrouw kwam bij het ongeluk om het leven. Het echtpaar liet drie kleine kinderen achter. In de afgelopen nacht is de 25-jarige scooterrijder P. C. A. Finthammer van het Bloemenplein te Eindhoven op de Bos dijk -in Eindhoven dodelijk verongelukt. Bij hef passeren van een geparkeerde vrachtauto raakte hij met zijn wind scherm de achterkant van de wagen, waardoor hij juist vóór een uit tegenover gestelde richting passerende auto viel. Hij werd overreden en op slag gedood. HAVENKADE AFGESLOTEN In verband met de uitvoering van her- stratingswerkzaamheden zal de Havenkade te IJmuiden, gedurende het tijdvak van 29 oktober tot 30 december 1958, in gedeel ten voor alle verkeer worden afgesloten. 4 dimrtentie 72. Men zal zich kunnen indenken, dat een vreselijke verontwaardiging zich meester maakte van Joris Goedbloed, toen de hele boete van twintig miljoen voor zijn ogen werd weggeplopt! Hij verloor niet al leen de vormen maar ook de voorzichtig heid uit het oog; vuistschuddend en schel dend rende hij weg in de richting van het laboratorium. „Dit neem ik niet!" was zijn kreet. „We gaan weer van voren af begin nen! Hier zal de professor spijt van krij gen! Ik moet en zal mijn twintig miljoen hebben, al moet hij ze zelf gaan drukken!" Begrijpelijkerwijze trok het bewogen to neeltje nogal de aandacht van Minister Troost en diens helper, die op enige af stand waren blijven kijken. „Nu breekt mijn klomp!" mompelde de chauffeur. „Ik snap niets van dat rare gedoe! En wat een zonde van al het goede geld!" „Hm over dat laatste hoeven we ons geen zorgen te maken", antwoordde de Minister van Fi nanciën peinzend. „Het vernietigen van geld is wel in overeenstemming met onze politiek, en als ze geen ander gebruik ma ken van onze boetedan heb ik er wel vrede mee. Vergeet niet, dat we er altijd nieuwe bij kunnen drukken, als dat nodig mocht zijn!" Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderent De 4 geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grole schaal gebruikt. Tezamen in één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig, vaak zelfs wanneer andere middelen (alen. f/ a beroemde geneesmiddelen in één tablet I Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. Anne Frank-dorp. De Belgische pater do minicaan George Pire heeft plannen voor de bouw van nog twee „Europese dorpen" voor vluchtelingen. Hij hoop te dat een hiervan zou worden ge noemd naar Anne Frank. Op initiatief van de pater zijn reeds vijf Euro pese dorpen voor vluchtelingen tot stand gekomen. Interregnum. Op het Vaticaanse postkan toor heerste dinsdag grote drukte van wege de verkoop van de eerste serie postzegels van het kerkelijk „interreg num". Daarop staat naast de twee ge kruiste sleutels van de Paus de inscrip tie „Sede vacante 1958" (tijdens het openstaan van de Heilige Stoel). Het zijn postzegels ter waarde van 15, 25 en 60 lire. Onwaardig. De leider van de Deense communistische partij gedurende meer dan een kwart eeuw, Aksel Lar- sen, is van zijn partij-voorzitterschap ontheven vanwege „onwaardig ge drag", aldus bericht het Deense partij blad „Land Og Folk". Larsen heeft maandagavond in het Aveny theater zijn huidige politieke positie uitgebeeld door op een schavot op het toneel met een touw om zijn nek te spreken. Verraad. Er is nog een lid van de West- duitse strijdkrachten gearresteerd in verband met de spionagezaak van de marine-vlieger Porst Ludwig, die is aangehouden op beschuldiging van verraad. Anti-griep. In Groot-Brittannië is een nieuw vaccin tegen griep samenge steld, dat in tabletvorm kan worden in genomen en waarvan men hoopt vol doende voorraad te hebben tegen de tijd dat een nieuwe griepepidemie zich aankondigt. A-sociaal. Volgens radio-Moskou heeft premier Kroesjtsjev een wetsontwerp aangekondigd, dat voorziet in strenge re maatregelen tegen dronkaards en zij die tot dronkenschap meewerken. Het wordt in de toekomst zo, dat kaste leins slechts één glas sterke drank per klant mogen schenken. Geïsoleerden veilig. Een groep van 16 mensen die sinds zondag door de sneeuw in een Alpenhut op 1.804 meter hoogte ten noordwesten van Innsbruck waren geïsoleerd, zijn dinsdagmiddag veilig in Hochzirl aangekomen. Onvrijwillig. De rechtbank te Salzburg in Oostenrijk, heeft een vonnis van acht maanden gevangenisstraf uitgesproken over een Hongaarse vluchteling, die tij dens zijn vlucht uit Hongarije een lid van de Hongaarse grensbewaking dood schoot. Hongarije vroeg wegens dood slag uitlevering, doch in plaats daarvan deed de Oostenrijkse regering hem te rechtstaan wegens „onvrijwillige dood slag". Volksverhuizing. In de afgelopen drie maanden zijn 21.000 Polen uit de Sov jet-Unie gerepatrieerd. In dezelfde pe riode hebben 37.030 mensen Polen ver laten; 34.416 van hen gingen naar Oost en West-Duitsland en 1004 gingen naar Israel, aldus is in Warschau bekendge maakt. Lediggang. Burgemeester Arnoux van Upie bij Valence in Frankrijk is dooi de gemeenteraad ontslagen wegens „administratieve lediggang". Een woordvoerder van de gemeenteraad zei dat burgemeester Arnoux in geen maanden een slag werk had verricht. Persoonsbewijs. In Johannesburg zijn dinsdag meer dan 750 negervrouwen aangehouden, die protesteerden tegen de verplichting om persoonsbewijzen bij zich te hebben. Vrije wil. Het Britse ministerie van Bin nenlandse Zaken meldt, dat de Russi sche sergeant Alexander Ponomarenko die in de afgelopen winter uit zijn te Berlijn gestationeerde eenheid deser teerde en in Groot-Brittannië politiek asiel vroeg, in maart uit vrije wil naar de Sovjet-Unie is teruggekeerd. Meester. Boliviaanse oppositiepartijen hebben dinsdag geprobeerd in La Paz de macht over te nemen, doch hun po ging is mislukt Er zouden drie men sen om het leverf zijn gekomen. De re gering heeft de noodtoestand voor de hoofdstad afgekondigd. Volgens eeft of ficiële bekendmaking is de regering de toestand meester. Het was de tweede mislukte staatsgreep binnen een jaar. Veteranen. In Belgrado is een delegatie van Russische oudstrijders aangeko men, die aanvankelijk in mei was uit genodigd om plechtigheden in Joego slavië bij te wonen. De delegatie was toen niet verschenen, omdat de betrek kingen tussen Moskou en Belgrado weer slechter waren geworden. Onlangs is de uitnodiging door de Joegoslaven her haald. Bij de zuidkust van Ierland bevindt zich een gebied van hoge druk waarvan het centrum zich heel langzaam naar het noordoosten verplaatst. Om .dit gebied heen stroomt over de Britse eilanden zach te, vochtige oceaanlucht naar de Noord zee en ons land. Dit veroorzaakt veel be wolking, waaruit plaatselijk wat lichte neerslag valt. Op het midden van de oceaan was vanochtend vroeg een kleine depressie aangekomen, die met grote snel heid en belangrijk in diepte toenemend in de richting van IJsland trekt. Een iets zuidelijker gelegen storing beweegt naar de Azoren. Ge<n van beide storingen zal morgen het weer in Nederland kunnen be- invloeden. Nederland blijft daarvoor te dichtbij het reeds genoemde hogedrukge- bied, dat zich vooral over West- en Mid den-Europa gaat uitbreiden. Het vochtig zachte weertype met veel bewolking houdt daarom aan. WEERRAPPORTEN Donderdag 23 oktober Zon op 7.17 uur, onder 17.31 uur. Maan op 15.52 uur, onder 2.51 uur. Maanstanden 27 oktober 16.41 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 23 oktober Hoog water 0.42 en 13.15 uur. Laag water 8.44 en 20.57 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten «0 land maxima van giste- i c? e d ren Binnenland heden O 2 3 7 uur Neerslag laatste jc c* g v e 24 uur *■2 X Sa Den Helder lichte regen nnw 12 Ypenburg geheel bew. windst. 12 3 Vlissingen geheel bew. nw 12 2 Eelde motregen windst. 10 0,1 Twente geheel bew z 7 0,2 De Bilt motregen wzw 11 1 Eindhoven geheel bew. windst. 10 2 Vlv. Z.-Liml- dichte mis! zzw 9 2 Stockholm zwaar bew. wnw 7 0 Oslo geheel bew nnw 10 0 Kopenhagen zwaar bew w 7 0 Aberdeen zwaar bew. w 16 0,6 Londen geheel bew. nnw 15 1 Amsterdam motregen wnw 13 1 Brussel mist windst. 14 4 Luxemburg half bew. n 10 4 Parijs motregen windst. 14 0,1 Bordeaux geheel bew. n 15 0 Grenoble half bew. nw 11 0,1 Nice licht bew. nnw 19 0 Berlijn geheel bew. nw 9 1 Frankfort mist windst. 13 3 München regen wzw 6 10 Zürich mist w 6 7 Genève half bew. ono 8 0,4 Locarno onbewolkt O 16 0 Wenen zwaar bew. wnw 9 5 Inssbruck zwaar bew. windst. 6 16 Rome onbewolkt ono 20 0 Ajaccio onbewolkt ono 21 0 Madrid onbewolkt no 21 0 Mallorca regenbui ono 18 17 Algiers licht bew. zzw 20 1

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2