Gr0nland enthousiast in vele Deense havens ontvangen Schipper Christiaan Ven<^ in de wolken over Nederlandse kotter Stofzuigers Vanmorgen in de vishal en op zee ilderWm IJmond-agenda Sf Verwarming Bridge-kampioen van Groot-Velsen: Born-Zandbergen Hinderwet-aanvragen Moordende strijd Met stijve bries Harlingen heeft een schooi voor de kustvaart Burgerlijke Stand van Velsen Examens Rode Kruis in Velsen Damclub Sportief Haring in Breskens KW. 95 voert eerste Engelse wa'haring vers in IJmuiden aan Rijke zuivelfabrikant AfefOndM de ómketèokkeM \v u.,..oÜAG 22 OKTOBER 1958 De kotter „Grdnland" IJM 50 van de machinefabriek „H. Zwart" is na een succesvolle goodwill-reis naar de Deen se havens in IJmuiden teruggekeerd. Het doel van deze reis was: steun ver lenen aan de propaganda, die in Dene marken wordt gemaakt voor de ver vanging van de traditionele houten kot ters door stalen kotters, waarmee lan gere reizen naar verre visgronden kun nen worden gemaakt. De Nederlandse scheepswerven zijn daarbij geïnteres seerd. De Denen zijn zelf nog niet in staat om stalen kotters te bouwen. Daarom zullen er stalen casco's aan de werf van Soren Larsen in Nykdbing door de Ne derlandse scheepswerven worden ge leverd, zodra deze werf orders van Deense reders heeft gekregen. Soren Larsen bouwt deze casco's af. tot kot ters van het „Grdnlandtype". De bemanning van de „Grdnland", bestaande uit schipper L. v. d. Plas, stuurman P. v. d. Bent, Bolnes-monteur H. Bode, tweede motordrijver en kok P. Hamers en de matrozen H. Rade makers en E. v. d. Nieuwendijk, is enthousiast over de reis naar Dene marken. Zij heeft volop kennis leren maken met de Deense gastvrijheid en gesproken met Deense vissers van for maat. De directeur van de fabriek, de heer H. Zwart, die met zjjn rechterhand, de heer A. Kramer, drieduizend kilometer per auto aflegde om zjjn schip in de Deense havens op te wachten, is te vreden over de reis. De kans op orders voor de levering van casco's is groot. De belangstelling voor de „Grdnland" was zéér groot. Men overweegt de mogelijkheid om het „Grdnlandtype" in licentie te gaan bou wen in Denemarken. In nevenstaand verhaal wordt méér verteld over de goodwill-reis én de fieense vissers, die de „Grdnland" vak kundig monsterden Na zes ronden spelen kwam nu definitief het einde aan het toernooi om het bridge- kampioenschap van Groot-Velsen, dat voor „de Jump" aldus haar voorzitter, de heer Warmerdam wederom een orga nisatorisch succes heeft opgeleverd. De voorzitter besloot zijn huldigings toespraak met de opwekking tot alle deel nemers uit te spreken om ook volgend jaar weer aan de wedstrijden deel te nemen. Tevens dankte de heer Warmerdam de wedstrijdleider, de heer Kramer, en de leden van de Technische Commissie die door dit toernooi weer hebben bewezen tot een behoorlijke krachtsinspanning in staat te zijn. In de hoofdklasse stelden de bekerhou ders van verleden jaar zich opnieuw zeker van de beker met een mooie score yan 59 percent in de zesde ronde. De heer Born overwon hiermee voor de derde achter eenvolgende maal zodat hij definitief in liet bezit van de begeerde beker kwam. Mainz en Wittebrood eindigden op de tweede plaats, terwijl het koppel Tol Warmerdam, dat lange tijd de kampioenen belaagde, terugviel naar de vierde plaats. De grote verrassing van de laatste ronde viel evenwel in de eerste klasse. Nieuw koop en Van der Gaag wisten door een prachtig gemiddelde van 66,67 pet. hun achterstand, die bij het begin van de avond nog 9,52 pet. bedroeg, om te zetten in een voorsprong van 6,36 pet. Zij stelden zich hiermee in het, bezit van de wisselbeker ten koste van de bekerhouders Bais en Valk, die op de tweede plaats belandden. Het koppel BanningHandgraaf klom in deze afdeling nog van de zesde naar de derde plaats. In de tweede klasse kondigden de heren Porck zich, zoals vorige week al werd ver wacht, zonder omwegen aan als triomfa tors. Het echtpaar van der Steen herstelde zich goed: het kwam van de zesde plaats omhoog naar de tweede. Een goede presta tie leverde ook het koppel DrijverKra mer jr. door als derde te eindigen. De uitslagen van de zesde ronde waren: Hoofdklasse: 1. BornZandbergen 59,00 percent; 2. MainzWittebrood 55,00; 3. Van AmerongenMaarleveld 53,00. Eerste klasse: 1. Van NieuwkoonVan der Gaag 66.67. 2. OuwerkerkVlotman, 61,90, 3. Van OnselenHaak 61,11. Tweede klasse: 1. echtpaar Van der Steen 69,05, 2. mevr. Van DokHarten 58,33, 3. SlaatsMuys 57.14. De eindstand De einduitslag in de hoofdklasse was: 1. BornZandbergen 326,86 percent; 2, Mainz Wittebrood 311,17, 3. Van Amerongen Maarleveld 306,66. Eerste klasse: 1. Van NieuwkoopVan der Gaag 349,21; 2. BaisValk 342,85; 3. BanningHandgraaf 314,28. Tweede klasse: 1. Pock sr.Porck jr. 378.97; 2. echtpaar van der Steen 338,89; 3. DrijverKramer jr. 334,51. Advertentie voor douchecel, keuken enz. Perée Kennemerlaan 9 - Tel. 5271 B. en W. van Velsen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeente-secretarie (4e afdeling) ter inzage liggen de volgen de, van de vereiste bijlagen voorziene, verzoeken om vergunning ingevolge de hinderwet van: de Firma T. van der Plas en Zn, Hoofd straat no .15 te Santpoort, tot het uitbrei den van een machinefabriek en reparatie werkplaats in het perceel Middenhaven- siraat no. 31 te IJmuiden; de heer P. Kossen, Hoofdstraat 122 te Santpoort, tot het oprichten van een in richting tot het bakken van vis en het be reiden van patates-frites in het perceel Hoofdstraat 122 te Santpoort. Op donderdag, 6 november 1958, te elf uur, zal ten gemeentehuize, ten over staan van het gemeentebestuur, een of meer van zijn leden, dan wel een of meer door dit bestuur aangewezen ambtenaren aan een ieder gelegenheid worden gege ven om mondeling bezwaren tegen inwil liging van dit verzoek in te brengen. Christiaan Vend, Deens visserijpionier, had veel lof voor de fraaie en stevige bouw van de kotter „Grdnland" IJM. 50 SCHIPPER CHRISTIAAN VEN0, visserijpionier van naam in de Scandinavische landen, was één van de velen, die de IJmuidense kotter „Grónland" in de haven van Esbjerg in Denemarken met bewondering voor het vakmanschap van de Nederlandse scheepsbouwers hebben gemonsterd. De man, die één van de vermaardste visserij- expedities naar Groenland uit de Deense geschiedenis heeft gemaakt, stak aan dek van de varende „goodwill-ambassadeur" van de Nederlandse scheepsbouwers zijn mening over het koene schip niet onder stoelen of banken. „Dit schip ziet er geweldig goed uit. Een mooie romp, een modern ingericht vaartuig, dat zeewaardig móet zjjn. Een best schip voor de trawlvisserij, dat voor 600 tot 700.000 Kronen zeker niet te duur kan worden genoemd", zei hjj enthousiast zonder daarbij zjjn critische zin te verliezen. „Voor de typische Deense snurrevaad-visserjj op platvis zou ik dit schip echter anders willen inrichten". DE WOORDEN VAN deze vermaarde Deense visser rechtvaardigden reeds de tiendaagse goodwill-reis die de „Grdnland" IJM. 50 naar de Deense visserijhavens heeft gemaakt. Want Christiaan Vend weet waarover hij spreekt. Hij verwierf voor zijn vele expedities naar verre en nieuwe visgronden de medaille voor „Deens Ar beiders Initiatief". Hij was de man, die te zamen met zijn collega's Knud Schroder en Casper Myrup na de tweede wereldoorlog een vloot van vijf kotters en een vrachtschip met over- winterings- en vismateriaal aanvoerden naar de westkust van Groenland. Het doel van deze expeditie was de vestiging van een Deense visserijkolonie aan deze barre kust voor het verkrijgen van meer arm slag voor de nakomende generaties van Deense vissers. Het verhaal van deze expeditie zal in Esbjerg steeds opnieuw worden verteld. Ook de mannen van de „Grdnland" heb ben het gehoord. Een geschiedenis over de moordende strijd van een handvol vissers tegen de barre en genadeloze natuur aan de westkust van Groenland in de omge ving van Sdr. Strömfjord. Een gevecht met de tijd, omdat de zomer in Groenland kort is. Een gevecht met alles, omdat het maar niet wilde lukken. Pas aan het einde van die zomer boekte de expeditie nog een succes. Toen ving men in een maand 90.000 kilo grote kabeljauw. De vissers trokken er op uit met open jol len. Deze expeditie mislukte. De volgende zomer trokken Christiaan Vend en Casper Myrup er met zijn tweeën op uit. Zij ploeterden met succes. In wei nige dagen vingen zij getweeën 50.000 kilo kabeljauw. Dol van vreugde zonden zij een telegram naar Esbjerg: „Stuur vissers met boten". Toen de vissers kwamen, was de kabeljauw verdwenen. Schipper Vend heeft echter ook veel ge slaagde expedities op zijn naam staan. Hij leerde de vissers in het Indische Calcutta moderne visserijmethoden. Hij viste bij Mombassa in Afrika en stak met ziin sche pen „Dora Vend" en -„Peter Vend" de At lantische Oceaan over om de visserij in Zuid-Amerika nauwkeurig onder de loup te nemen. Een man. die van zeeën en van schepen weet en aan wiens oordeel waar de gehecht kan worden- ZIJN COLLEGA Theodor Thomsen be hoorde eveneens tot de Deense vissers, die de „Grdnland" tjjdens het bezoek aan Esbjerg op vrijdag 10 oktober bezichtig den. Zijn oordeel? „Een goed schip, onge twijfeld. Maar zal het wel geschikt zijn voor de Denen? Het voordeel van de veel langere reizen, die men met deze stalen kotter kan maken, weegt echter heel zwaar." Vend en Thomsen waren bezoekers van .zwaar kaliber", maar er zijn er tijdens de reis van de ..Grdnland" langs de Deense westkust, door de Lympfjorden en over de Grote Belt nog zoveel meer aan boord ge weest. De minister voor visserij van Dene marken kwam in Esbjerg aan boord. En natuurlijk de televisie. De bemanning van de „Grdnland" en de directie van de machinefabriek in IJmui den werden vorstelijk ontvangen in deze havenplaats. Uiteraard maakte het schip een proefvaart voor genodigden. Een proefvaart die het karakter kreeg van een race. Het toeval wilde, dat juist een nieuwe Deense kotter met een 320 p.k. motor aan boord de haven uitliep. Op volle kracht. De „Grdnland" liet zich met zijn 250 p.k. Bolnes-motor niet onbetuigd en won de race glans rijk. Het schip liep maar liefst tien driekwart mijl. Het schip kreeg in Es bjerg al gauw-de bijnaam „Straal jager" Met een stijve bries op de kop is de „Grdnland" na het opvallende bezoek aan Esbjerg de kade stond vol mensen toen het schip binnenliep in het kielzog van de loodsboot naar de Limpfjorden vertrok ken. Reisdoel: Thyborön. De Esbjergse ge schiedenis herhaalde zich hier weer. Oók hier heel veel bezoekers, veel mensen aan de kade en schippers van naam, die het vaartuig critisch bezichtigden. In Skagen was het precies If'zelfde ge steld. Een haven, waarin vijfhonderd Deense kotters een plaats hadden gevon den op de dag, dat de „Grdnland" daar binnenliep. Het was slecht weer: Voor de „Grdnland" toch niet slecht genoeg om geen proefvaarten met de Denen te kun nen maken. In Frederikshavn was de be langstelling eveneens zeer groot. Maar die in Nykobing, het voornaamste doel van de reis, spande toch de kroon. De burgemeester van deze stad, die de ver vanging van de Deense houten kotters door stalen schepen ijverig propageert en de gemeente daarvoor zelfs aandeelhouder Vjpoft Ipt^n Tf■n do T p De uaiL-n ,h.ebben een voorliefde voor de haaienvangst op de Noordzee. Zij zijn daar zeer „gehaaid" in. Hier halen zee liggen. zij zo'n zeerover aan boord. De Denen oefenen deze visserij met lijnen uit, die in de vorm van een zeer lange beug in Na Amsterdam, Rotterdam en Delfzijl heeft ook Harlingen een kustvaartschool gekregen. Deze school geeft aan leerlin gen van de lagere school een tweejarige cursus met een vooropleiding voor de kust vaart en de Rijnvaart, waarbij het accent in hoofdzaak op de kustvaart valt. Het eerste leerjaar van deze cursus is thans begonnen met 60 leerlingen. De school is gevestigd in ->en voormalig rusthuis, dat verbouwd is tot een internaat met eet-, recreatie- en slaapzalen. De commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, verrichtte de officiële opening dooi het luiden van een scheepsbel. De beide opleidingsschepen van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, d,e „Prins Hendrik" en de „Prinses Juliana", waren voor deze gele genheid naar Harlingen gekomen. BEVALLEN: T. E. de Vuijst-Sponselee, d„ Geelvinckstraat 17, Velsen-Noord; C. A Schuit-Steenmeijer, z„ Leeuweriklaan 11. IJmuiden-Oost; C. F. M. van der Vlugt- van Kimmenaede, d„ Hagelingerweg 183 Santpoort; C. A. W. Nijssen-Moorman. z. Rijksweg 297. Santpoort; J. J. A. Dam- Minderhoud. d.. Velserbroekstraat 2. Sant poort; D. C. A. M. Zwanenburg-Mollema z„ Kruidbergerweg 20, Santpoort; C. A. van der Sterre-Wiegman, d., Rousseaustraat 20. Amsterdam; L. A. Been-Goedhart, d.. Leeuweriklaan 1, IJmuiden-Oost; E. Ploeg- Been, d. en z„ Edisonstraat 11, IJmuiden: B. P. J. Schulte-Teunissen, z. Konings plein 17 rd„ IJmuiden; H. A. T. Stet-Linge- rak, z., Velserduinweg 330, IJmuiden-Oost Bij het Rode Kruis, afdeling IJmuiden- Velsen, zijn weer examens gehouden. Voor het examen helpster derde klasse zijn geslaagd: A. Hühlmuller, B. van den Berg- Bragd, G. Dekker, H. E. Kok-Sleeboom, J. C. Schipper-Jonker, E. Strating en D. Strating. Voor het examen helpster tweede klasse slaagde A. van Maas-van der Steen. Advertentie Uw kostuum binnen 1 daq gereed Zonder prijsverhoging. OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 - TEL 488S Het eerste tiental van de IJmuidense damclub „Sportief" komt op vrijdag 24 ok tober uit tegen BDC 1 uit Beverwijk in een wedstrijd voor de eerste-klasse-compe- titie, terwijl in de tweede klasse Sportief 2 bezoek krijgt van VKD 2. Tevens zal BDC 1 voor de vijftallen- competitie vrijdagavond de strijd aanbin den met een vijftal van Sportief. Al deze wedstrijden vinden plaats in het Cultureel Centrum te IJmuiden. Onderlinge competitie In groep A heeft J. Slager zich omhoog weten te werken tot de eerste plaats door W. Post te verslaan. J. M. Janssen kon de baas blijven over J. Bakker en rukte hier mee op naar de tweede plaats van de rang lijst. Van der Wel wist zich in groep B op de tweede plaats te nestelen. De uitslagen van de laatste ronde in het onderlinge toernooi waren voor groep A: J. Visser C. Lodder afgebroken; P. BakkerH. Vis ser 02; J. BakkerJ. M. Jansen 02; W PostJ. Slager 0—2. Voor groep B: B. Jas- perseJ. Hiemstra 20: H. Mijnsbergen J. Bakker (2) 20; J. de RuiterK. Lich- tendahl 20; Van der WelJ. Hiemstra 2—0. PTT-ontspanningsvereniging In Du Commei-ce op het Marktplein te IJmuiden komen op 30 oktober de leden van de PTT-ont.spanningsvereniging bijeen in een contactavond, waarvan het pro gramma zal worden verzorgd door de Noordwijk.se conferencier A. W. Westgeest Er is tevens gelegenheid tot dansen. Advertentie ALLE MERKEN psit*ar» kennemerlaan 9 x fct r cu telefoon 5271 Gisteren zijn in Breskens de eerste haringvissers gearriveerd met circa vijf ton pilchards aan boord. Het was het span UK 60 en UK. 125 van de gebroeders Van de Berg. Dit is de voorbode van de zogenaamde „Breskensharing". De vangst op deze haring wordt ieder jaar vanuit Breskens door een grote vloot Urker, Tesselse, Katwijker en IJmuider vissers van omstreeks half oktober tot half maart uitgeoefend. Het vorig seizoen werd circa 10.000.000 kilo aangevoerd. Deze haring wordt steeds veel gevraagd voor export naar in hoofd zaak Duitsland en Rusland. Deze haring wordt ook wel lege of panharing ge noemd. Zij wordt door de vissers in span- visserij, dus met twee schepen tezamen gevangen. Voor de gemeente Breskens is dit een welkome bron van inkomsten, waarbij ook vele kooplieden In binnen- en buitenland zijn geïnteresseerd. Hoge prijs voor primeur Met honderdvijftig kisten Engelse wal- haring verse en zonder ijs aan dek is vanmorgen de Katwijkse logger KW 95 IJmuidens Vissershaven binnengelopen Het was de eerste Engelse walharing van dit seizoen. De belangstelling van de han del voor deze haring was zeer groot. Er werd bijna om gevochten. De haring ging voor ruim 32 gulden per kist van 50 kilo naar het binnen- en buitenland. De KW 95 heeft deze haring op zeventig mijl van IJmuiden gevangen. Deze afstand is eigenlijk nog te groot om op een regel matige aanvoer van deze uitstekende ha ring, die van oudsher reeds een goede naam heeft, te kunnen rekenen. Er zullen wel loggers met Engelse walharing in de nach telijke uren binnenlopen. Half november komen de schepen, wanneer de vangsten goed zijn, vrijwel elke middag in IJmuiden binnen om verse Engelse walharing aan te voeren. BB^Bp i. m Mmw. sen, omdat uiteraard de werkgelegenheid van de bevolking van Nykobing een be langrijke zaak is, stapte enthousiast aan boord en nodigde de bemanning uit voor een echt overvloedig Deens diner. De bevolking stroomde uit om de ,,'Grdn. land" te zien en de kranten publiceerden stukken met driekoloms koppen over deze Nederlandse kotter. De vakmensen, onder meer van de Alpha-motorenfabriek, toon den vooral veel belangstelling voor de nieuwe gelaste Bolnes-motor, die reeds lang furore heeft gemaakt in de motor kamers van Nederlandse vissersvaartuigen en sleepboten. Het verhaal over de tocht zou te een tonig worden, wanneer men alle gebeurte nissen in de bezochte plaatsen nauwkeurig zou vermelden. Want overal was de be langstelling voor dit stalen vaartuig zeer groot. Overal werd de bemanning door de bevolking enthousiast begroet. De Deense visserijvloot bestaat uit houten kotters, z.g. snikken. Zó ziet men deze schepen op de Noordzee vissen. Over de Grote Belt stoomde de in frisse Deense kleuren geschilderde IJmuidense kotter over stormachtig water naar Kor- sör voor een bezoek aan eenschat rijke zuivelfabrikant met belangstelling voor visserij- Deze man heeft reeds eerder twee stalen schepen besteld om de omwenteling in de Deense visserij van hout op staal te hebben bevorderen. Het resultaat van het bezoek was, dat de zuivelfabrikant een bespreking met scheepsbouwer Soren Lar. sen in Nykobing arrangeerde. Door het Kielerkanaal ging de „Grdn land", na oponthoud wegens slecht weer in Cuxhaven, naar IJmuiden terug. Een goodwill-reis van een vissersvaartuig, zeer waarschijnlijk de eerste in de geschiedenis van IJmuiden, was teneinde. Wat er was Twee trawlers, de Ariadne en de Dei ning, twee loggers en twee kotters, zorgden vanmorgen voor een totale aanvoer van 240 kisten verse vis. Er waren 410 kisten schelvis, 1000 wijting, 100 gul en kabel jauw, 100 koolvis, 85Ö haring, 740 makreel, 60 schol. 100 diversen, 100 stijve kabeljau wen, 1250 kilo tongen. De schepen De trawler Ariadne IJM 18 (10 okt.) zorgde voor 210 schelvis, 90 haring, 180 makreel, 25 wijting, 110 gul en kabeljauw, 70 koolvis, 40 diversen, 45 stijve -kabel jauwen en 40 kleine kisten schelvis. De Deining KW 8 (11 okt.) was er met 70 schelvis, 300 haring, 610 makreel, 60 wij ting, 30 koolvis, 70 stijve kabeljauwen. De KW 95 kwam binnen met 150 kisten En gelse walharing. De KW 52 zorgde voor 130 schelvis, 15 wijting, 20 varia. De kleine vaart was present met 11 schepen, die 150 kisten schol en 1250 kilo tong aanvoerden. Morgen aan de markt De donderdagmarkt wordt door de VL 84 voorzien van 780 kisten verse vis, hoofd zakelijk makreel. De IJM 99 Job Gouda komt aan de markt met 1000 kisten ma kreel, haring en schelvis. Voorts zou de Claes.je RO 46 thuisstomend zijn. Voor de vrijdagmarkt komt vermoedelijk de traw ler Herman IJM 2. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: witte koolvis 134136, grote regels kabeljauw 164216, kleine kabeljauw 8096. grote schelvis 6873, grootmiddel schelvis 58 67, kisten grote kabeljauw 296, kisten klei ne kabeljauw 242246, grote schol, mid del-, zetschol en schol I 6884, grootmiddel tong 4.204.80, kleinmiddel tong 3.403.80, tongen I 2.75—2.90 en tong II 2.60—2.70. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: zwarte koolvis 114144, lengen 98108, koolvis I 4146, koolvis II 3338, grote gullen 72 81, middel gullen 55—62, torren 3742, kleinmiddel schelvis 5056, pennen 4250, braad 40—46, wijting 36—40, schol II 48— 65, schol III 4149, trawlharing 2530, En gelse walharing 32, kleine haring 25, ma kreel 2025. De oudste schepen De oudste schepen zijn: VL 84 (10 okt.), Claesje RO 46, Emma Wilhelmina KW 135, KW 176 en KW 7 (11 okt.), Job Gouda IJM 99, Dirkje RO 53, Herman IJM 2, On derneming 2, SCH 27 en Pietertje HD 87 (13 okt.). Hoge besommingen De hoge prijzen hebben er vanmorgen voor gezorgd dat de schepen uitstekende besommingen hebben kunnen boeken. Ariadne: 33.700, Deining 33.700. IJM 204 1 4770, KW. 52 f 10.100, KW. 59 f 3260 KW. 95 4970, KW. 105 2180, KW. 65 f 740, KW. 30 1360, KW 92 f 1070, IJM 59 1390, IJM. 38 f 760, IJM. 40 1630 TX. 14 1470. De haringvangsten De haringvangsten in de afgelopen nacht waren: KW. 2 100, halve vleet 6 80. 7 21, 9 80, nog dertig netten halen 23 70. 25 10, 138 65, 147 11, IJM. 283 105, KW. 16 35 nog zevenendertig netten halen, 19 70 nog veertig netten halen, 47 50, 54 90 nog veertig netten halen, 57 100 nog vijftig netten halen, 140 5, 70 70, 168 150, 170 120 15 100, 43 100 nog veertig netten halen 44 120 uit tweeënveertig netten, 85 60, 97 60, 110 100 nog twintig netten halen, 20 100, 40 130, 41 100, 74 150 nog vijfentwintig netten halen, 78 8, 22 40, 127 100, 45 100, 175 34, 123 40, 18 60, 38 75 nog veertig netten halen, 67 125, 141 120, 130 70, 151 90 nog twintig netten halen, 163 100. Ge middelde vangsten Scheveningen 65 en Katwijk 80. De eerstgenoemde nummers zijn de visserij merken van de schepen. Rekordbesomming De kotter KW. 105 heeft in even meer dan een etmaal een rekordbesomming ge boekt. Het schip kwam dinsdag aan de markt en besomde toen voor zijn vangst het bedrag van negentienhonderd gulden. Dinsdag ging het schip weer naar zee om woensdagmorgen opnieuw met dertig kis ten schol aan de markt te verschijnen. Dankzij de zeer hoge visprijzen de handel betaalde grif 75 gulden voor een kistje schol 2 van vijftig kilo boekte het schip voor deze vangst een besom ming van 2180 gulden. De totale besom ming van deze week kwam hiermee reeds op 4080 gulden, hetgeen voor dit kleine vaartuig als een rekord kan gelden. Van de visgronden Het was dinsdag en woensdagmorgen op alle vis gronden vrij goed weer. Om de Noord boekten de schepen 200 tot 250 manden makreel, haring en schelvis per etmaal. De trawler Postboy boekte in twee trekken een vangst van 40 manden makreel en schelvis. De Thorina IJM. 33 ving 60 manden makreel en schelvis in twee trekken. De Medan IJM. 57 ving in twee trekken 40 manden makreel. De traw ler Emma IJM. 15 had pech..Twee trek ken leverden 60 manden makreel op, maar bij de derde trek ging het trawlnet ver loren. De trawler Claesje RO. 46 had een trek van 50 manden hoops. De Herman IJM. 2 is op een mooi visgrondje gearri veerd en ving in twee trekken 150 man den makreel. De trawler zal nu waar schijnlijk wat langer op zee blijven. De loggers en kotters langs de kust boeken vangsten van 80 tot 150 kilo ton gen en 10 tot 15 manden schol per etmaal. De loggers bij de boeien P. 5 en 6 vingen heel veel tong: 200 tot 600 kilo per et maal. De trawlers Jacoba en Amsterdam zijn naar zee vertrokken. De Elie Cheni- vière IJM. 32 is gaan thuisstomen. Advertentie ALLEEN DONDERDAG als speciale aanbieding m 5 SLAGROOMSPRITSSOEZEN Sta voor 75 et. Iets fijns, want het komt van w KENNEMERLAAN 88, IJMUIDEN, TELEFOON 55J0 VELSEN WOENSDAG 22 OKTOBER Thalia: Geen voorstelling. Rex: „Davy Crockett", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.3012 en van 1416.30 uur. Nieuwe Kerk: Kerkconcert, 20 uur. DONDERDAG 23 OKTOBER Thalia: „Vrouwenkamp Borneo", 20 uur in een speciale voorstelling. Rex: Als woensdag. Pieter Vermeulenmuseum: Als woens dag. Koffiekamer Westerveld: Lezing over het kweken van orchideeën door de heer Van der Ende voor Tuinbouw Stu dieclub Velsen, 20 uur. Herv. Jeugdgebouw: Toneelvereniging „Advendo" met „Het eenzame huis", 20 uur. Alcoholics Anonymous: Spreekuur in de zaal aan de Abeelenstraat van 20 uur af. Raadhuis: Spreekuur wethouder van openbare werken, 9.3012 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5