en spaar mei ons méé En'liszo I gemakkelijk spanen -\ Igï POSTKANTOOR! m h Lekkere koSSte... Geeft Peking de toon aan in internationale communisme JJfnebh VUüti, Teïrijjl een aardige renla,enslraks doel IBijk ei nocf eens 107o"bij overheid enienle samen] aS K Het lijkt alsof Kroesjtsjev geen andere keus heeft dan Mao te steunen f Haal óók zo h ZimZVLOOT-ioekie lij ïposlianloor R.C.H.-STORMVOGELS WOENSDAG 22 OKTOBER 1958 8 li Het is de moeite waard om uiterst precies te zijn op het merk koffie, dat U koopt. LEKKERE koffie... dat is Douwe Egberts koffie het fijnste van de plantages met zorg behandeld op een speciale wijze gebrand en door de grote vraag altijd vers bij Uw winkelier verkrijgbaar. ROOD MERK De kwaliteitskoffie bij uitstek. Pakje van 250 gr. 1.88 PAARS MERK Krachtig en voor delig. Pakje van 250 gram 1.58 Omwenteling Hoogste autoriteit Uzige wmd Nieuwe junta in Thailand stevig in het zadel ZO A V O-verplichtingen zullen nageleefd worden „Atoomcentrale" voor grote oorlogsschepen gereed Mfia»sw»«s«sÊa&:Sï A LONDEN (UPI) Is het de Sovjet-Unie die aan de touwtjes trekt in de crisis om Formosa? Of is het zuiver een aangelegenheid van communistisch China, waarbij Moskou geen andere keus heeft Peking te steunen in alles wat het wenst te ondernemen? Uit de laatste nota van president Eisenhower blijkt dat de Verenigde Staten nog van oordeel zijn dat de Sovjet-Unie elke gewenste druk op China kan uitoefenen. Maar vele diplomaten in Londen denken hier anders over, in het bijzonder Oosteuropese diplomaten, die doorgaans goed op de hoogte zijn van hetgeen in de communistische wereld gebeurt. In deze kringen gelooft men dat president Mao Tse Toeng premier Kroesjtsjev reeds uit de positie van ideologische leider van het communistische blok heeft verdrongen. Men acht dit een der belangrijkste gebeurtenissen, zo niet de belang rijkste, in de verhouding tussen Sovjet-Unie en communistisch China. Men kan deze zienswijze opvatten als een poging het Westen, en in het bijzonder de Verenigde Staten, ervan te overtuigen dat het optreden tegen Quemoy uitsluitend een Chinese onderneming is, en geenszins een plan van Moskou om het Westen cri sis na crisis te doen slikken. „Maar", zei een Oosteuropese diplomaat, „de feiten zijn aldus, al is het onplezierig het te moe ten toegeven. Men kan bezwaarlijk ontken nen dat het zwaartepunt van de crisis in het Verre Oosten in Peking ligt, en niet in Moskou". De crisis rondom Formosa is de belang rijkste, doch niet de eerste gebeurtenis waarin deze machtsverschuiving zich openbaart. Men is ervan overtuigd dat de huidige spanning in het Verre Oosten het werk van Peking is, dat communistisch China „tot zaken wil komen", en dat het Kremlin mee moet, omdat het geen ande re keus heeft. Genoemde diplomaten geven toe dat het Chinese leger voor het overgrote deel met Russisch materiaal is uitgerust en dat elke militaire onderneming van Peking in hoge mate afhankelijk is van Russische bevoorrading. Stopzetting van de stroom van legergoederen naar communistisch China zou echter neerkomen op „verraad jegens gewettigde aanspraken" van een andere communistische staat. Belangrij ker nog, het zou het verloochenen zijn van een man, die, meer dan Kroesjtsjev, Sta lin's plaats van hogepriester van het com munisme heeft ingenomen. Gesteld dat deze diplomaten het bij het rechte eind hebben dan kan men inder daad spreken van een omwenteling in het communistische kamp. Er was een tijd dat Moskou het Mekka was van de commu nistische wereld, dat het woord van het Kremlin gelijk stond aan een dogma die tot in de verst verwijderde communisti sche posten onvoorwaardelijk werd ge loofd. Wanneer heeft deze verandering plaats gehad? Naar hetgeen aan gegevens voor handen is kan men van een geleidelijke verschuiving spreken sinds de dood van Stalin. Het keerpunt, de versnelde opgang van Mao, is evenwel in november 1957 ge komen. Sinds november 1957, toen de lei ders van vrijwel alle communistische par tijen in Moskou de veertigste verjaardag van het uitbreken van de oktoberrevolutie herdachten, is Mao's ster snel gestegen. Op deze bijeenkomst werd het „mani fest" uitgegeven, waarin het „revisionis me" werd veroordeeld en het beginsel van „algehele gelijkheid" in het communisti sche kamp formeel werd erkend. Toentertijd viel de aandacht voorname lijk op het feit dat Joegoslavië het mani fest niet ondertekende. Maar niet alleen Joegoslavië zou enkele maanden later inzien dat de gebeurtenis sen in Moskou van het grootste belang wa ren, en dat het volgens een Oosteuropese diplomaat Mao's werk was dat juist die en geen andere besluiten werden genomen. „Het was niet zozeer het feit dat Mao de aanwezigen toesprak, als wel dat hij hen de les las op het punt van ideologie. Op de ze bijeenkomst in Moskou steeg zijn reeds toegenomen prestige nog meer. De Sovjet- Unie ging voor in het leveren van critiek op het ontwerp-programma van de Joego slavische communisten, maar toen de cri tiek overging in een aanval, voerde com munistisch China de boventoon. Het Pe- kingse „volksdagblad", het officiële or gaan van de Chinese communistische par tij schreef dat het Cominform „in wezen" gelijk had door Joegoslavië in 1948 uit te stoten. De volgende dag nam de Moskou- se „Pravda" het artikel van het „Volks- (UPI) In het communistische kamp zijn ingrijpende veranderingen gaande: Mao Tse Toeng betwist Kroesjtsjev het leiderschap van de communistische wereld. Doorgaans goed ingelichte waarnemers zijn van oordeel dat de Chinese leider de Sovjet-premier reeds van de eerste plaats heeft verdrongen. Kroesjtsjev is in een positie gemanoeu- vreerd dat de Sovjet-Unie China zon- i der voorbehoud in de kwestie-Formosa moet steunen. dagblad" over, zonder een eigen critiek. Tito, de man tegenover wie Kroesjtsjev in 1956 bekende dat de Sovjet-Unie ongelijk had en wie hij zijn verontschuldigingen aanbood, was opnieuw in ongenade geval len. De beslissende aanval was ditmaal niet uit Moskou, maar uit Peking geko men. In augustus ontmoetten Mao en Kroesjtsjev elkaar in Peking, aanvanke lijk in het geheim. De daarop gevolgde ge beurtenissen lijken te bevestigen dat Mao Kroesjtsjev overtuigde, zo niet dwong, de voorgenomen topconferentie met het Westen op te geven en hem tot elke prijs te steunen in het Verre Oosten. Hoogst waarschijnlijk is dit de achtergrond waar tegen de gebeurtenissen rond Quemoy en Formosa zich ontwikkelen. Voor de buitenwereld blijft China het Sovjet-leiderschap van de communisti sche wereld lippendienst te bewijzen, maar Oosteuropese politici zijn van oor deel dat Mao algemeen is aanvaard als de hoogste autoriteit van de communistische wereld. De vraag is thans: hoe is het mogelijk dat China, ondanks het feit dat dit land voor economische en militaire hulp op de Sovjet-Unie is aangewezen en hiervoor zelfs in hoge mate afhankelijk is van het Kremlin, pressie kan uitoefenen. De ba lans van invloed en economische afhanke lijkheid is door politieke en persoonlijke factoren uit evenwicht gebracht. Door de zig-zag koers in de na-stalinistische perio de heeft Moskou aan aanzien ingeboet. Kroesjtsjev zelf heeft prestige verloren toen hij van enkele punten van zijn de-sta- linisatiepolitiek moest afzien omdat hem zelf de oppermacht werd betwist. Anderzijds heeft Mao zijn onaantastba re autoriteit weten te handhaven. Politie ke koerswijzigingen zijn in China niet voor gekomen. In het bijzonder is Mao's in vloed op communistische intellectuelen buiten China aanzienlijk. De binnenlandse machtsstrijd in de Sovjet-Unie heeft Chi na's positie slechts versterkt. Wanneer deze visie juist is, en commu nistisch China vastbesloten lijkt de eilan den vooj- de kust van het vasteland de na tionalisten te ontnemen zal Kroesjtsjev zich hiertegen zeker niet verzetten. Tot op heden heeft hij alle verzoeken, tussenbei de te komen en te trachten China te mati gen, van de hand gewezen. BELGRADO, (Reuter) Het Joegosla vische politieke tijdschrift „Internationa le kwesties" heeft scherpe kritiek gele verd op de buitenlandse politiek van com munistisch China, die volgens het blad „niet vooruitstrevend, opbouwend of so cialistisch is. Het blad waarschuwt, dat „morgen andere landen (dan Joegosla vië) zullen worden aangevallen en dat zal dan het resultaat van de logica der (Chine se) politiek ver verscherping der betrek kingen zijn". China heeft volgens het blad „ongebruikelijke en gevaarlijke denkbeel den" aangenomen en het laat de „stalinis tische leerstellingen van gerechtvaardig de oorlogen waarin het imperialisme moet worden vernietigd, herleven". De huidige Chinese buitenlandse politiek beweegt zich langs een lijn die „in tegenspraak is met de geest van Bandung". Er blaast een ijzige wind uit Peking, zowel over het in ternationale toneel als in het binnenland. De Chinese campagne tegen Joegoslavië is volgens het blad voornamelijk opgezet, omdat zij in overeenstemming is met de pogingen om binnen en buiten China span ning te scheppen. BANGKOK (UPI) De militaire junta van veldmaarschalk Sarit Thanarat zit, veertig uur nadat zij de macht in Thai land aan zich trok, thans stevig in het za del. Op belangrijke kruispunten en bij re geringsgebouwen in Bangkok staan no& maar de spanning heeft zich reeds ontla den. De censuur in de kranten'schijnt af geschaft. Die op perstelegrammen is ook opgeheven. Het zakenleven ondervindt geen invloed van de machtsovername en er hebben zich geen abnormale prijsver- anderingen voorgedaan. Wel worden nog steeds arrestaties ver richt. Tot dusver zijn 42 links-georiënteer de journalisten, vakbondfunktionarissen en Chinese zakenlieden gearresteerd. Het Thailandse „revolutionaire comité" heeft dinsdag via radio-Bangkok een be kendmaking doen omroepen, waarin ge zegd werd, dat de staatsgreep noodzake lijk was „in het belang van het land, de godsdienst en het koningsschap en ter ver zekering van de naleving van door Thai land gesloten overeenkomsten, waaronder het lidmaatschap van de Zuid-Oost-Azia tische Verdragsorganisatie (ZOAVO)". WASHINGTON (UPI) Een nieuwe kernreactor, het prototype van een atoom-centrale voor de voortstuwing van grote oorlogsschepen heeft dinsdag in de V.S. een „ketting-reactie" tot stand gebracht. De reactor bevindt zich op het marine reactorcentrum in Idaho Falls. De krui ser van geleide projectielen „Loney Be ach" en het vliegdekschip „Enterprise" zullen te zijner tijd met dergelijke atoom centrales worden uitgerust. Voor de bezoekers van bovengenoemde wedstrijd op zondag a.s. zullen de gezamenlijke supportersverenigingen (in samenwerking met de NZHVM) een rechtstreekse bus verbinding IJmuiden-Heemstede tot stand brengen. Vertrek 1.15 uur vanaf Station IJmuiden-West. De bussen stoppen uitsluitend bij de halten: Marktplein, Ant. Ziekenhuis, Van den Vondellaan en Broekbergenlaan. Terugkeer onmiddellijk na afloop van de wedstrijd waarbij, op verzoek, bij de normale bushalten wordt gestopt. Uniform tarief: 1.15 retour. Bus- en terreinkaarten tot zaterdagmiddag 6 uur verkrijg baar bij: P. Huhl, Jac. v. Heemskerkstr. 18, tel. 6344; Wed. Jung, Kortenaerstr. hkTrompstr.; A. v. Nieuwkoop, Kanaal straat 29, tel 5534; J. Pleijt (sig.mag. „De Magneet"), Lange Nieuwstr 493, tel. 7365 en bij de bekende adressen in de vishallen. Zowel in de bussen als bij de bushalten zijn voor deze extra diensten geen kaarten verkrijgbaar. Kies bij C&A op de Damesmode-afdeling Uw eigen originele blouson-creatie. De mogelijkheden zijn ontelbaar en U bent voordeliger uit dan waar ook! Blouson-jumper van 100% zuiver wol. Moderne bustelijn, mouw en iets afstaande kraag. Abricot, cobalt, turquoise, olijf of beige. Maten: Small, medium, large 14^ Rechte rok in de nieuwe wollen wafel struc tuur. Achter 2 Diorplooien. Cobalt- blauw, rood, zand of olijf. 36-46 14'^ tf de nieuws de nieuwste grote modelijn l

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 8