Ludwigshafen vaart nog altijd SOLEX Voetbal in Kennemerland WERF :Hl D.C.IJ. kan kleine overwinning behalen op St. Bavo-tiental en bromfietsonderdelen Velsens Culturele Agenda in de komende week VELDHUIS LANGS SLUIZEN EN HAVENS van der 5 Na proefvaart Toronto Zoon van arts valt tussen wal en schip in haven Kijk-Uit begon competitie verrassend goed Schepen, rederijen en werven Weinig handbal zondag voor IJ mond elftallen Watervliet krijgt Zaans bezoek in Velsen-Noord KAMPIOENSCHAP VAN NOORDHOLLAND Forumavond voor Jan Campertschool „Neeltje Jacoba" neemt op zee Noorse machinist over A.R.-kiesverenigingsavond „Huis aan huis" onderzoek op t.b.c. in Beverwijk De elftallen van „Noord" LEDEREN KLEDING „Het Zonnehuis" met filmavond Jubileum bij het P.E.N. Vanmorgen in de vishal en op zee VRIJDAG 24 OKTOBER 1958 DE NORDDEUTSCHER LLOYD stelde in 1923 negen nieuwe schepen in dienst en dat was een klein gedeelte van wat de maatschappij na de eerste wereldoorlog aan scheepsruimte bestelde. Dit was wel nodig, want de Nord- deutscher Lloyd verloor gedurende de jaren 1914—1918 925.580 bnito reg.ton. Het grootste schip dat zij mocht behouden was de tender „Grüszgott" van 781 bruto reg.ton. Na de oorlog moest de gehele vloot derhalve weer worden opgebouwd. Gedeeltelijk met behulp van de staat, doch voornamelijk door eigen initiatief en ondernemingsgeest slaagde de rederij erin om binnen enkele jaren zich weer op te werken tot één van de voornaamste maatschappijen: in 1925 telde zij reeds weer een tonnage van 600.000 ton. De 27-jarige J. E. E., zoon van een arts in Utrecht, stapte woensdagavond bij het verlaten van de nieuwe trawler „Toronto" IJM. 97 op de Trawlerkade in IJ muiden mis en viel tussen wal en schip in het water. Twee opvarenden hebben de man, die inmiddels bewusteloos was geraakt door de val hij raakte de houten be schoeiing met zijn hoofd uit het water gevist. Met. een hersenschudding en een hoofdwonde werd J. E. E. naar het Anto- niusziekenhuis in IJmuiden overgebracht. Deze voorname Duitse scheepvaart maatschappij is ontstaan uit een combi natie van enkele binnenvaartmaatschap- pijen en werd opgericht in het jaar 1857 Het eerste schip heette „Bremen", dat in 1858 gereed was gekomen bij Caird Co te Greenock, een schip van 2674 reg. ton bruto. Met nog drie zusterschepen werd een regelmatige dienst van Bremen op New York geopend. De eerste snelle schepen, althans voor die tijd, kwamen in 1880. Eerst de „Elbe" die gevolgd werd door de „Werra" en de „Fulda". Zij hadden een snelheid van 17,5 mijl en deden de overtocht naar New York in 8'/« dag. In 1892 kwamen er maar liefst 9 expressestomers bij die een paar mijl harder liepen. Een beroemd schip Is de „Kaiser Wilhelm der Grosze" geweest, die in 1897 op de Noordatlantische route verscheen en on middellijk de blauwe wimpel op de Brit se schepen veroverde. Deze „Kaiser" was 14349 bruto reg. ton groot. Later kwamen de „Kronprinz Wilhelm" en de „Kaiser Wilhelm II" er nog bij, zodat de maat schappij over een behoorlijk aantal sche pen beschikte om de geregelde dienst naar behoren te verrichten. Genadeslag Zoals gezegd was er in 1919 weinig van de vloot overgebleven; wel waren de direc te verliezen ten gevolge van de oorlogsom standigheden gering doch de inbeslagna me en later de uitlevering van de Duitse koopvaardijvloot betekenden voor de N.D.L. nagenoeg de genadeslag. Men is er toch nog bovenop gekomen. Onder de 9 vrachtschepen die in 1923 in dienst kwamen bevond zich het stoom schip „Ludwigshafen", dat gebouwd werd bij de Germaniawerft van Fr. Krupp in Kiel. Dit schip is één van de weinige in deze serie dat thans nog in de vaart is. De Noorddeutscher Lloyd deed het schip in 1935 van de hand en het kwam onder de naam „Tiyuca" voor de Hamburg-Süd in de vaart. De geschiedenis van 1919 herhaalde zich in 1945 en wat er van de Duitse koopvaar dijvloot over was moest ten tweede male worden uitgeleverd. De zwaar getroffen landen konden er hun koopvaardijvloot weer mee op gang brengen. De „Tiyuca" kwam onder Deense vlag bij de Rederij Ove Skou in Kopenhagen, een bekende scheepvaartmaatschappij die haar sche pen de namen van familieleden geeft. Zo is de oude „Ludwigshafen" nog steeds in de vaart als „Marie Skou". Arie van der Veer De IJmuider schaakclub Kijk-Uit is de bondscompetitie uitstekend begonnen. Voor de overgangsklasse was de schaak club Heemstede op bezoek, die met een voorlopige 5-4 achterstand naar huis werd teruggestuurd. De enige afgebroken par tij van clubkampioen J. Blok tegen mr. E. Santen zal vermoedelijk in remise eindi gen waardoor de eindstand dan op 5'/i-4Vi ten gunste van Kijk-Uit komt. Des te opmerkelijker is het succes nu het werd bereikt met een onvolledig tien tal. R. Visser, Tj. de Jong en P. Lanser waren niet van de partij, waardoor met de volgende formatie de strijd moest worden opgenomen: J. Blok, ir. W. Mees, F. J. Walda; A. Kistemaker; J. L. Wijdoogen; G. L. de Haas; P. Heidenreich; M. Lan ser; Th. Hölscher en A. Rijke. Vooral de overwinning van ir. Mees op sterke Haarlemmer S. Bonkenburg was zeer fraai. Eveneens tot een overwinning kwamen de spelers Kistemaker, Hölscher en Rijke. Een puntverdeling kwam in de partijen van Walda en Wijdoogen tot stand. Op 10 november wordt door Kijk- Uit de tweede wedstrijd gespeeld. Weder om zal het dan als gastheer optreden, dit- keer voor het Overveense Rolland. Onderlinge competitie In de onderlinge competitie vallen te genwoordig zoveel verrassingen dat men ze nauwelijks meer als een verrassing kan zien. De gepromoveerde spelers P. Hei denreich en M. Lanser blijken zich in de eerste groep geheel thuis te voelen. Dit- keer kwam M. Lanser weer uitstekend voor de dag met een zege op J. L. Wijd oogen. De onberekenbare G. L. de Haas kwam na een verrassende wending in zijn partij met clubkampioen J. Blok tot de volle winst. De laatste kreeg hiermee reeds de tweede nederlaag te slikken en neemt met 1 uit 3 tezamen met R. Visser en Tj. de Jong een weinig hoopvolle posi tie in Leider is nog steeds F. J. Walda die met Tj. de Jong tot een afgebroken partij kwam in een moeilijke stelling. In de tweede groep blijkt W. Deelder beter op dreef dan verleden jaar. Tegen dë iets teleurstellende J. Plugboer kwam hij met een overwinning best voor de dag. Ook de remise tegen A. Zeijlmans mag zeer verdienstelijk genoemd worden. J. Plugboer revancheerde zich tegen H. Aarts wat de laatste op een verliespunt kwam te staan. K. Meijer blijft in groep 3 aan de win nende hand. Tegen R.' Blok scoorde hij de derde achtereenvolgende maal. J. Wal schaart zich nu ook bij het leidende groep je wat ditkeer ten koste ging van W. v. d. Berg. A. A. Verkooyen heeft de gelegenheid iets van zijn achterstand in groep vier in te lopen, niet voorbij laten gaan. Tegen één der leiding gevende spelers, C. Don ker, behaalde hij de overwinning waar mee *ijn kansen een gunstige wending hebben genomen. J. B. Cleeren liet zich niet door H. F. Schachtschabel verrassen. P. Kramer en D. E. Frankes hielpen el kaar aan een' halve punt. Voor Kramer de eerste winst. De wedstrijden worden nog deze week voortgezet. mtmm De „Ludwigshafen" van de Norddeutscher Lloyd. De n.v. Scheepsbouwwerf De Dageraad te Woubrugge heeft de motort.rawler „To ronto" IJM. 97 aan de n.v. Visserij Mij. Medan-Batavia opgeleverd. Het schip is woensdag in IJmuiden aangekomen en heeft na aankomst nog een korte proef tocht gemaakt. De lengte van deze nieuwe IJmuidense aanwinst bedraagt 38,70 m., de breedte 7,30 m. en de holte 3,50 m. De voortstuwing geschiedt door een 750 pk. Deutz-motor. Het is bijna vier jaar geleden dat er ook een „Toronto" IJM. 97 van IJmuiden uit aan de visserij heeft deelgenomen. Dit schip kwam in november 1954 in bedrijf na door dezelfde werf in Woubrugge te zijn gebouwd. Na enige reizen te hebben ge maakt is het schip naar Brazilië gebracht. Zaterdag zal in Woubrugge de tewater lating plaats hebben van de kotter „Drie Gebroeders" TX. 19 welke in aanbouw is voor de rederij D. Krijnen te Oude Schild op Texel. Dit vaartuig heeft als hoofdaf metingen: lengte 24 m., breedte 7,30 m. en holte 2,70 m. Daarna zal de kiel worden gelegd voor een motortrawler bestemd voor de Rederij D. Ouwehand Azn te Katwijk aan Zee. De door de rederij W. Goos aangekoch te kotter „Johanna" SCH. 1 is dinsdag voor de eerste reis ter visserij vertrokken onder de naam „Jannie" IJM. 38. De aan dezelfde rederij toebehorende kotter „Mar- grieta" IJM. 42 is van Wormerveer in IJmuiden aangekomen om in de Haring haven verder voor de visserij in gereed heid gebracht te worden. Met enige opluchting kunnen de eerste dames- en herenelftallen van de handbal vereniging „IJmond" na de behaalde over winningen op respectievelijk HOC en BHC zondag rust houden. Vooral voor de IJmond I-heren zal de rust prettig zijn nu zij de laatste plaats in de districts-eerste klasse aan hun tegenstanders hebben gelaten Zondag gaan de IJmond 2-dames naar Van Nispen in De Zilk Zij kunnen hier de vorige week tegen TYBB 2 verloren punten terugwinnen. Voor de dames van IJmond 3, die het Haarlemse Concordia 2 ontvangen, zal de strijd om de punten moeilijker wor den. Voor de IJmond-damesjunioren moet het mogelijk zijn om op eigen veld van De Blinkert I te winnen. De enige herenwed strijd is die tussen IJmond 2 en Rapiditas 2 uit Haarlem. De Haarlemse ploeg is een zeer lastige tegenstander. De opstelling van de IJmond 2-dames is: T. Zuurbier; R. Eggens, J. Nijman;. R. van Buuren, J. Siebers, T. van Tunen; D. Bo nekamp, N. Graaman, R. Grasman, H. Zwart, G. Poelman. Heren IJmond 2: R. v. d. Pol; P. Siebers, J. van Putten; L. Hagenaar. C. de Vries, E. Tabak; K. Sauer, H. Dijkstra, G. Kramer, J. Wittebrood, E. Jonker. In het volledige competitieprogramma van de korfbalvereniging „Watervliet" ontvangt het eerste twaalftal zondagmiddag koploper Koog Zaandijk I. Dit belooft voor de Velsense ploeg een zware wedstrijd te worden, vooral voor de dames, van wie mevrouw Hartman wegens ziekte wordt vervangen. Toch is er een mogelijkheid om nog een winstpunt op „Watervliet" te hou den. Watervliet 2 gaat naar Blauw Wit 4 in Amsterdam. De resultaten van de zebra's, die altijd prettige tegenstanders zijn, waren tot nu toe niet opvallend, zodat de Velsense reserves op een punt rekenen. Tegen Haarlem 3 zal Watervliet 3 het evenzeer zwaar te verduren krijgen. De Haarlemmers wonnen drie van de vier gespeelde wedstrijden. Doch kansloos is Watervliet 3 niet. Eveneens in Haarlem spelen Oosthoek 4 en Watervliet 4, dat zich ook nu de winst niet zal laten ontgaan. Zaterdagmiddag spelen de aspiranten Oost hoek AWatervliet A. De opstellingen zijn: Watervliet I. dames: T. v. d. Wateren- Waagmeester; B. Hoen, B. Hessen, R. Leyenaar, L. Kloosterman, G. Polak: heren: W. Berghuis; S. Hartman, M. Veerbeek, F. Vos, J. van Dijk, D. van Ladesteijn. Watervliet 2: dames: W. Nijkamp, I. Waagmeester, N. Bakker, C. Zandbergen, L. Leyenaar, I. Kolk; heren: J.-v. d Berg, T. van Ladesteijn, A. Redeker, H Schol- ting, A Verkerk, J. van Ladesteijn WIJ—KMVZ Het eerste elftal van WIJ ontvangt za terdag het Amsterdamse KMVZ, dat evenals de gastheer in deze competitie reeds enkele verliespunten heeft geïncas seerd. Het is voor beide elftallen dus zaak iets van het verloren terrein te herwinnen, hetgeen de spanning van de match slechts ten goede kan komen. Het derde elftaj van WIJ trekt naar Energie. De IJmuidenaren zullen het stel lig niet gemakkelijk krijgen met dit elftal dat vooral op eigen terrein een ge duchte tegenstander is. IJmuiden 4 gaat op bezoek bij SAC en IJmuiden 5, dat nog weinig van zich heeft doen spreken, ontvangt WRA. Het programma luidt: IJmuidenKMVZ (3.30 uur); EnergieIJmuiden 3; SAC IJmuiden 5WRA (3 uur). Adrer! fntir een matras die met de tijd meegaat Jaren lang 1-persoons 97.SO 2-persoons 145. TEMPERA is een van de vele goede matrassen uit de keurkollektie van WONINGINRICHTING B E V E R W IJ K Breestr. 74-84 250 modelkamers Geopend, 8-12.30en I4-I8u. Dinsdag 8-13 u WEGENS HET LATE uur moesten vijf partijen worden afgebroken van de belangrijke damontmoeting DCIJ—St. Bavo voor het clubkampioenschap van Noorclholland. Met een 6-4 voorsprong voor DCIJ zal de strijd later worden voortgezet. Het ziet er dan naar uit, dat DCIJ een kleine overwinning zal behalen. Beide ploegen waren nog ongeslagen en koplopers. Indien DCIJ de wedstrijd wint, zal de IJmuider damploeg de leiding in haar afdeling veroveren. De uitslag is voorlopig als volgt: P. RozenburgJ. H. Willemse 1-1, H. LarosH. Belien afgebr., Theo Tielrooy P. Belien 2-0, B. DukelJ. Draayer 2-0, P. v. d. BergJ. Warmerdam 1-1, T. Postma J. H. Stevens 0-2, A. W. BeukemaJ. Be lien afgebr., H. SwierH. J. Leuven af gebr., J. van StratenC. Belien afgebr., ir. M. KrijgsmanC. van Steenbergen afgebr. (Voorlopig 6-4.) Het was Dukel, die in een knijpstelling zijn tegenstander Draayer in een negen om negen stand tot overgave dwong. Stevens verraste de DCIJ-er Postma met dam en de stand was 2-2 gelijk. Het verdere ver loop was spannend en de St. Bavo-ploeg speelde bij grote verrassing in grootse vorm. Theo Tielrooy gaf daarop opnieuw de DCIJ-ploeg de leiding. Met voorzitter Roo- zenburg en v ,d. Berg kwamen twee gelijk waardige remises. De vijf afgebroken par tijen moeten beslist nog vijf punten op leveren, wil DCIJ kunnen winnen. DCIJ-vijftal verloor Voor de vijftallen-competitie Kennemer- land speelde DCIJ tegen St. Bavo. In deze wedstrijd verloren de DCIJ-ers, die hun eerste wedstrijd voor deze nieuwe com petitie speelden met grote cij'fers. De uitslag is als volgt: (DCIJSt. Bavo): Van BakkumN. Zomer 0-2, J. A. Koppel manJ. Janus 2-0, J. TijmsJ. Oorthuis 0-2, A. C. ApeldoornF. Langeveld 1-1, Advertentie DE IDEALE BROMFIETS 549.50 - 599.50 Fa. 3. H O O II B E R G Trompstraat 9-11 - IJmniden-O. - Tel. 4214 In de gemeentelijke vergaderzaal aan de Abelenstraat te IJmuiden heeft de Jan Campertschool donderdagavond haar eer ste ouderavond gehouden. Voor de pauze werd het programma ver zorgd door enkele leerlingen en daarna schaarde zich een forum achter de tafel, dat bestond uit de heren H. de Boer, wet houder van onderwijs in de gemeente Vel- sen; dr A. B. Nederlof, rector van het gymnasium; A. Wiedemeyer, nud-ho'dfd! der U.L.O.-school; G. J. Bremerkamp, hoofd der Jan Campertschool en ir. H. M. van Dantzig. Onder voorzitterschap van de heer De Boer werd een vijftal vragen beantwoord. Over de kwestie „Acht u voor de school keuze psychotechnisch onderzoek ge wenst", kon de heer de De Boer na alle leden van het college aangehoord te heb ben, meedelen dat een test voor alle kin deren pertinent als ongewenst te beschou wen is. „Hoort u bij het hoofd der school of bij de onderwijzer echter geen positie ve geluiden dan kan een onderzoek ge billijkt worden", zei hij, „doch neem bij haar uitslag de nodige reserves in acht en beschouw het als een aanvullend gegeven". Enkele voorbeelden uit de praktijk der forumleden belichtten de betekenis van een psychotechnisch onderzoek nader. „Acht u het maken van huiswerk op de lagere school noodzakelijk voor de voor bereiding tot het voortgezet onderwijs?' bracht de tongen heftig in beroering. De heer Bremerkamp moest hierop een volmondig „ja" laten horen aan de hand van een rekensommetje over de be schikbare lesuren maakte hij dit duidelijk maar dr. Nederhof vonc" het allemaal niet zo erg, in tegenstelling tot eerstge noemde, die zijn misnoegen hierover niet onder stoelen of banken stak. Ook de heer Wiedemeyer meende dat huis werk onmogelijk achterwege gelaten kon worden zolang de middelbare scholen hun eisen handhaven. Er staat voor zondag weer een aantal belangrijke wedstrijden op het program ma. Om te beginnen krijgt De Kennemers koploper Baarn op bezoek en voorts gaat onze belangstelling meer in 't bijzonder ook uit naar De MeteoorBeverwijk, Eg- mondiaAlkm. Boys, ADORood Wit en VDOKinheim. De Kennemers zal het zondag zwaar te verantwoorden krijgen, want niemand minder dan „lijstaanvoerder" Baarn komt dan op bezoek. De Gooilanders hebben uit 5 wedstrijden 8 winstpunten vergaard. De enige misstap begingen ze m hun eerste wedstrijd tegen Hollandia in Hoorn, toen ze met vier-drie verloren. Gezien de resul taten van de laatste wedstrijden verwach ten we, dat De Kennemers het niet zal bolwerken. Ten aanzien van VVB, dat Holland op bezoek krijgt, zijn we iets optimistischer gestemd, maar toch ook weer niet zoveel, dat we op meer dan een gelijk spel dur ven rekenen. DEM wordt in de gelegenheid gesteld wat bij te komen van de grote nederlaag welke de ploeg zondag jl. tegen Aalsmeer leed. Purmersteijn lijkt ons niet zo sterk en een normaal spelend DEM moet van de Purmerenders kunnen winnen. Het nog steeds geen enkel verliespunt heb bend Beverwijk wat kwam dit trotse record anders de vorige zondag tegen Vel- sen danig in gevaar speelt in de hoofd stad tegen De Meteoor, dat na haar eer ste wedstrijd tegen Velsen met drie-nul gewonnen te hebben, er nadien weinig meer van terecht heeft gebracht. We houden het op Beverwijk. Met twee punten uit vijf wedstrijden neemt het het vorige jaar zo op de voor grond getreden zijnde Alcmaria Victrix maar een zeer bescheiden plaatsje in op de ranglijst. Het kan dan ook haast niet anders, of Wijk aan Zee legt in de bad plaats beslag op beide punten. Velsen staat er met één winstpunt uit vier wedstrijden ook niet bepaald rooskleurig voor en toch hebben we moed, dat de Santpoorters de komende zondag zegevie rend uit de strijd tegen Assendelft te voor schijn komen. CSV gaat in Wormerveer tegen QSC een zware strijd tegemoet. Naar onze mening vertrekken de Castricummers met de ze kerheid, dat ze twee verliespunten „rij ker" zullen terugkeren. De andere Castricumse derdeklasser, Vitesse maakt o.i. kans zijn eerste over winning te gaan behalen, want HSV uit Heiloo lijkt ons nog altijd minder sterk dan de overigens toch ook wel tegenvallende Vitessenaren. Het Amsterdamse Rood Wit deed zondag jl. van zich spreken door het sterke Eg- mondia een nederlaag toe te brengen. De hoofdstedelijken komen nu zondag bij ADO op bezoek en dit betekent een vrij zekete nederlaag voor de Heemskerkers. Een van de belangrijkste ontmoetingen in deze afdeling lijkt ons voorts die tussen Egmondia en de Alkm. Boys. We houden het op de Egmonders. Kinheim. dat dc leiding heeft in 4D, gaat zondag tegen VDO een lastige wedstrijd tegemoet. Maar de grote produktiviteit, die de Velsenaren tegen ASV getoond heb ben, in ogenschouw nemende, menen we toch op een zege voor hen te mogen re kenen. Terrasvogels, dat zich, door van ETO te winnen, toch weer in de kopgroep genes teld heeft, zal ongetwijfeld tegen DIO al le zeilen moeten bijzetten om haar goede positie te handhaven. Waterloo voorspellen we in de thuiswed strijd tegen De Meer de volle winst, want deze club heeft er tot nu toe nog niet veel van terecht gebracht. Het enige winstpunt uit vier wedstrijden veroverde ze op het eveneens zwakke WMHO. v. d. Plasv. d. Meer 0-2. Totaal 3-7 voor St. Bavo. Onderlinge competitie Voor de onderlinge DCIJ-competitie wist leider Leo Binkhorst in de zesde ronde zijn positie aan de kop aanmerkelijk te verstevigen door een overwinning op D. Ott. J. de Boer kreeg onverwachts klop van H. Leeuw. C. Kaan won op prachtige wijze van W. Gomes. K. v. d. Steen speelde remise met J. Tielrooy. Met hand tussen motor Vijf mijl zuidzuidwest van IJmuiden heeft de reddingboot „Neeltje Jacoba" don derdagmiddag omstreeks half zes de 47- jarige eerste machinist M. Hansen uit So lum in Noorwegen overgenomen van het Noorse vrachtschip „Vinni". Het Noorse schip was op weg van Amsterdam naar Norfolk, toen vijftien mijl van IJmuiden de machinist met zijn linkerhand tussen draaiende delen van de motor kwam. Het schip voer met de gewonde machi nist terug naar IJmuiden en de „Neeltje Jacoba" voer met het personeel van de ongevallendienst aan boord de „Vinni" te gemoet. De gewonde machinist is in het Anto- niusziekenhuis in IJmuiden opgenomen. Er is een kans aanwezig, dat hij de vingers van zijn linkerhand kan behouden. De Velsense antirevolutionaire kiesver eniging hield donderdagavond een bijeen komst in de Bethelkerk aan de Zeeweg te IJmuiden, die werd bijgewoond door en kele honderden leden en belangstellen den. De heer Gabe van Duynen beschouwde in een lezing, getiteld „De ban in het Le ger", enkele aspecten van de hedendaag se politiek. Hij ging hierbij uit van de geschiedenis uit de bijbel waarin verhaald wordt van de soldaat in de gelederen der Israëlieten die de verschillen tussen het mijn en dijn niet opmerkte en daardoor „de ban in het leger" veroorzaakte. De heer Van Duynen bracht dit thema over op de politiek. Hij merkte onder meer op dat er ook in christelijke kringen poli tici schuilen die niet meer de politiek be drijven vanuit het geloof doch zich aan het materialisme overgeven. „Zij vormefi dus *<ie moderne „ban in het leger", verklgai^l. hij. De heer J. Meylöf verleende medewer king aan deze avond door het orgel van de Bethelkerk te bespelen. In Beverwijk zal wederom een röntgen- ologisch borstonderzoek worden gehouden, dat vooral tot doel heeft de tuberculose te kunnen bestrijden. Maandag 3 november zal met het onderzoek dat zes weken duurt worden begonnen in Wijk aan Zee, waar na het onderzoek uitsluitend in Beverwijk zal worden voortgezet. De Beverwijkers, die voor 5 januari 1955 zijn geboren zul len tijdig een oproep ontvangen, uitgezon derd de schoolgaande kinderen die in schoolverband zullen worden onderzocht. De gemeente is verdeeld in 24 keurings districten. Ten gerieve van de bevolking zal bij het onderzoek gebruik worden ge maakt van een schermbeeldauto, die met de nieuwste en modernste apparatuur is uitgerust. Deze auto zal het mogelijk ma ken dat de bevolking zo dicht mogelijk na bij huis zal worden opgezocht. Invaliden en ouden van dagen die desondanks toch niet in staat zijn de afstand van hun huis naar de auto af te leggen zullen op kos ten van de gemeente worden afgehaald. Dagelijks zal het onderzoek van 2 tot 4.30 uur en van 5.30 tot 9 uur worden gehouden. Er zal naar worden gestreefd om dege nen die overdag moeten werken zo veel mogelijk in de avonduren op te roepen. Het zal echter niet mogelijk zijn om alle werknemers 's avonds op te roepen. De werkgevers wordt dan ook verzocht zo veel mogelijk hun medewerking te verle nen, te meer omdat met het onderzoek slechts enkele minuten zijn gemoeid. Bij het laatste onderzoek op de t.b.c. in Beverwijk werd 77V2 percent gekeurd. Ex clusief degenen die op de bedrijven al een keuring hadden ondergaan, waren dit 17435 mensen. Er werden toen 59 gevallen van t.b.c. geconstateerd, waarvan een open en twee gesloten t.b. Bovendien kwam men dank zij het onderzoek achter 68 niet t.b.c.-afwijkingen, 65 hart- en bloed- vaatafwijkingen en 124 varia-afwijkingen. VVBHolland (sportpark „Watervliet" 14.30 u.): VVB: A. v. d. Bogaard; J. Roos en C. Luntz; R. Luitjes, P. de Wolf en J. Kersbergen; A. Both, F. André, F. Kooimans, A. Koopmans en A. Stet. VDOKinheim (te Uithoorn 14.30 uur): Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en W. Luntz; J v. d. Griend, W. Mol en Th. v. Vuuren; W. Demmers, H. Haan, G. Sluiter, F, v. Well en A. van Dijk. IEV—DSK (sportpark ..Rooswijk" 14.30 uur): IEVJ. Jansen; B. Wijker en G. Bos; J. Duin, G. v. Berneveld en P. Stals; H. de Reus, W. Buur, J. Korver, J. de Reus en A. Swinkels. VVGA —Kinheim ZMC (zaterdagmiddag 15.30 uur 'te Amsterdam) Kinheim: E. de Boer; J. Sparreboom en A. J. Bax sr.; L. Veldhuizen, L. v. Hesselingen en A. Geerlofs; Bosman 2, J. Bax, Ruiter 1, L. Nieu- wenhuis en G. Boender. Advertentie QCXXXXXXXXXXXXX>OOOOOOOOOOOOQ Voor alle naar Kennemerlaan 19 - Tel.6317 öoooooocxxxxxoooooooeoooooo De Culturele Agenda voor de week var, 26 oktober t/m 1 november: 27 OKTOBER t/m 1 NOVEMBER Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur Cultureel Gebouw IJmuiden. 27 OKTOBER t/m 1 NOVEMBER Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat IJmuiden-Oost, geopend van: maandag 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-N. geopend van 14 tot 17 uur; dinsdag 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 19 tot 21 uur; woensdag 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 urr (jeugd); donderdag 10 tot 12.30 uur. filiaal ge opend van 10 tot 12 uur; vrijdag 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur; zaterdag 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. Advertentie. DE speciaalzaak voor uw Wij bezoeken u aan huis, ook s avonds Even ien berichtje of tel 02510 - 5629 Betaling eventueel te regelen Maatwerk zonder prijsverhoging De zaak waar u ook voor uw reparatie terecht kunt. Kleine of spoedreparattes klaar terwij] u wacht. BREESTRAAT 12 - BEVERWIJK De film „Zeven stuivers" die dinsdag avond 11 november door de .vereniging „Het Zonnehuis" in het Cultureel Cen trum te IJmuiden zal worden vertoond, is een semi-documentaire. Hij laat het werk zien van deze vereni ging tot christelijke verpleging van lang durige zieken en vertelt bovendien het verhaal van het ontstaan van dit werk. Het is een merkwaardig verhaal dat ech ter volkomen waar is. De naam „Zeven stuivers" vindt zijn oorsprong in het feit dat zeven stuivers in dertijd de financiële grondslag vormden voor het grote barmhartigheidswerk van nu. Filmliefhebbers komen ook nog aan hun trek met een geestige film uit Joop Gee- sinks studio's. Tenslotte wordt nog een instructieve film vertoond over de volksvijand, reuma tiek. De vereniging deelt mede, dat deze filmavond niet bestemd is voor kinderen, doch dat elke volwassene van harte wel kom is. 28 OKTOBER Toneelver. „Palvu", 20 uur toneelvoor stelling in Herv. Jeugdgebouw IJmui- den-Oost. 30 OKTOBER 'Toneelver. „Palvu", als 28. 1 NOVEMBER Toneelver. „Palvu", als 28 oktober. BIOSCOPEN Thalia: Tot maandag „China gate". Za terdag en zondag om 19 en 21.15 uur. Maandag om 20 uur. Van maandag tot en met woensdag om 20 uur „Kruit damp". Donderdag om 20 uur in een speciale voorstelling „Penny, de katoen- plukster". Zondag om 15 uur „De laat ste der Comanche-indianen". Rex: Tot en met maandag om 20 uur „Place Pigalle". Woensdag en donder dag om 20 uur „In vuur en vlam. Zon dag om 15 uur „Met geheime instructie". Op 26 oktober zal de heer A. Konijnen burg wonende Kerkerinklaan 68 in Sant poort gedurende vijfentwintig jaar de elektriciteitsvoorziening van Noord-Hol land hebben gediend. De heer Konijnenburg, werkzaam als chef-monteur bij de afdeling Hoogspan- ningskabelnetten bij het P.E.N. in Bloe- mendaal, zal dit heugelijke feit op maan dag 27 oktober vieren en die dag door de directie van het P.E.N. worden ontvan gen 's Middags recipieert de jubilaris in het Verenigingsgebouwtje aan de Pasto- rieweg 3 in Santpoort tussen drie en vijf uur. PRAKTISCHE HULPVERLENING De afdeling IJmuiden-Oost van de Ne derlandse Christen Vrouwenbond houdt vrijdag 24 oktober, aanvang 8 uur 's avonds, een vergadering in het Hervormd Jeugd gebouw te IJmuiden-Oost. Mevrouw A. E. NyenhuisWindgasser uit Amsterdam zal spreken over „Prak tische hulpverlening". Prijzen van donderdag Heilbot 3.00—2.70 gr. tong 5.504.70, grm. tong 4.00—3.60, kim. tong 3.20—2.80 kl. tong I 2.75—2.50, kl. tong II 2.45—2.20, tarbot. I 3.20—2.70 per kg. Tarbot IV 5042. gr. schol 65, grm. schol 7268, kim. schol 77—60, kl. schol I 72-50, kl. schol II 55—22, schar 39—30, bot 30, v. haring 34 22, ma kreel 24—19, gr. schelvis 78, grm. schelvis 71. kim. schelvis 65—60, kl. schelvis I 56—54, kl. schelvis II 54—49, wijting 41—17, mid. gul 62, kl. gul 50—35, ki. rode poon II 20 per 50 kg. Gr. kabeljauw 360, gr. koolvis zw. 154—144 per 125 kg. Aanvoer van donderdag 505 kisten tong en tarbot, 1 k. heilbot 1230 k. schol, 40 k. schar, 5 k. bot. 660 k. haring, 660 k. makreel, 270 k. schelvis, 450 k. wijting, 60 k. ka beljauw en gul, 14 k. koolvis en 25 k. diversen. Totaal 3920 kisten vis. Besommingen van donderdag 1 trawler met 26.100, KW 155 f 6680, KW 126 8780. KW 170 I 8600, RO 2 I 6050. WR 25 14 310, IJM 221 8030, IJM 59 1700, IJM 29 1950, IJM 78 1700, IJM 40 1050, TX 9 f 4010, TX 14 960. TX 33 t 3600. KW 61 1530. KW 77 1180. KW 21 1700. KW 94 2140, KW 71 1540, KW 92 1000, KW 60 f 1710. KW 65 f 620. KW 30 f 820. KW 105 1200, KW 35 t 1540, KW 56 1420.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5