Inzegening nieuw gebouw STOKK geschiedt zaterdag MONTY COATS Gerard van PRAAG „Laat me toch, het is lekker" Havenberichten IJ mond-agenda Te huur aangeboden woning blijkt luchtkasteel te zijn Sociologisch onderzoek in IJmond tegen einde van dit jaar voltooid Uurwerken RUSTENDE ANKERS II Fa. G. de Haas 7 Velsen-Noord P.v.d.A.-vrouwendag met menu DKVDiemen "V* ER COV^ OXFORD-KLEDING Haringvangst onder Ierland Medische verzorging tijdens het weekeinde P. DE GROOT Juwelier - Horloger INSTUIF Wij willen zingen Welkom nieuweling Schillen om te blussen VOORRANG HAARLEMSE RECHTBANK Tegen fruithandelaar negen maanden geëist wegens oplichting van aspirant-huurders Moderne vormgeving OOK IN UW KEUKEN VRIJDAG 24 OKTOBER 1958 Deken B. G. Hosman van Beverwijk zal zaterdag het nieuwe gebouw van de Stichting Opbouw Katholiek Kennemerland aan de Prins Bernhardlaan in Bever wijk inzegenen. Zondag om kwart over tien zal de bisschop-coadjutor van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, in de St. Agathakerk aan de Bree- straat een Pontificale Hoogmis opdragen om het maatschappelijk en geestelijk welzijn voor Midden-Kennemerland van God af te smeken. De Stichting werd in 1954 op initiatief van de bisschop van Haarlem, mgr. Hui- bers, in het leven geroepen en heeft tot doel het geestelijke, culturele, godsdien stige en maatschappelijke leven in de IJmond te stimuleren. Door de snelle en voortschrijdende ontwikkeling van de grootindustrie en vooral door de uitbrei ding van de basis-industrie, de Hoogovens, is een heel moderne aanpak van het werk dat als een experiment van landelijk be lang kan worden gezien, noodzakelijk. Inventarisatie Wat heeft de STOKK nu in de afgelopen vier jaar gedaan? De Stichting heeft als het ware geïnventariseerd wat er aan katholiek organisatieleven, aan kerkelijke en verenigingsactiviteiten in Heemskerk, Beverwijk en Velsen te vinden is. Zo wist men waarmee men kon gaan werken, zo ontdekte men ook dat er plaatselijk wei nig katholiek kader is. De tot directeur be noemde socioloog, A. M. Boelen, vond een schema van het katholiek leven in de IJmond, maar hij wacht nog op de uit- In afwijking van vorige jaren heeft de Vrouwengroep van de Partij van de Ar beid in Velsen-Noord voor de viering van dr jaarlijkse Vrouwendag, die nu op woensdagavond 5 november wordt gehou den, een origineel menu-programma sa mengesteld. Dit menu bestaat uit een voorgerecht van samenzang, een eerste gerecht in de vorm van een verversing en een tussen- schotel met pianospel door mejuffrouw Brits en zang onder leiding van mevrouw Spoelstra. Het tweede gerecht is wederom een verversing met gelegenheid tot een praatje onderling. Mevrouw Diemer ver zorgt declafnatie als toetje. In plaats van één spreker, die de iaar- teuze „De wereld van morgen is onze zorg van nu" behandelt, zal dit nu geschieden door de tafelpresidenten mevrouw C. L. Klimp en de heren E. Sanders, K. Marks en H. Andrea, die tussen de gerechten door hun afzonderlijke visie op de leuze zullen geven. De Vrouwendag wordt gehouden in het gemeentelijk wijkcentrum aan de Van Diepenstraat. Van de christelijke - korfbalvereniging D.K.V. te IJmuiden verschijnt zaterdag alleen het eerste twaalftal in het veld. Evenals vorige week, toen het Worruer- veerse Sport-Vereent werd verslagen, ont vangen de IJmuidenaren een team, dat eén van de onderste plaatsen van de ranglijst bezet, namelijk het pas opgerichte Diemen. Hoewel de Diemenaren nog niet één winst punt bezitten, moeten zij sterker geacht worden dan Sport-Vereent. Het IJmuider- team, dat met vier invallers moet aan treden, zal er daarom goed aan doen de tegenstanders niet te onderschatten te meer daar door een overwinning aanslui ting met de kopgroep wordt verkregen. D.K.V. verschijnt als volgt in het veld: Dames: M. Zorgdrager, J. Zwaan, A. Maar- tense, N. Dekker, J. Streefland en E. Win ter. Heren: A. de Graaff, J. Brink, M. v. Veelen, T. Oldenmark, H. de Boer en L. Voorma. Advertentie Een échte OXFORD jas herkent U aan dit etiket Donderdagt kwamen in IJmuiden aan: Lukuga van Antwerpen; Stad Haarlem, Melilla, erts los sen Hoogovens; Tempo, Leith; Amstelstad, Bre men; Imke, Cadiz; Bloemfontein, Antwerpen. Marie Christine, Antwerpen; Koningin Juliana, Goole; Hirondelle, Londen; Joseph Frering, Mon rovia. erts lossen Hoogovens; Veendam, Par; Rijnstroom, Londen; Baarn, Antwerpen; Ilse Ma- thïessen, Skoghall; Jans, Londen; Gooiland. Ham burg; Hontestroom, Huil; Porsanger, Noordzee, proef stomen; Heriot, Leith. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Novaya Si- bil' van Archangel, hout lossen Zaandam; Goote, Rotterdam; Golden Delta. Vietnam. Donderdag vertrokken uit IJmuiden; Clio naar Bremen; Porsanegr, Noordzee, proefstomen; Al- decoa, Vlissingen; Vinnie, Hampton Roads; Prins der Nederlanden, Dover; Heerengracht, Vents- pils;Mad,ioe, Antwerpen; Mees Cremer, Rotter dam; Tex. Rotterdam; Fenris, Rotterdam; Fran- cina. Skoghall, zout van IJmuiden; Anne Gret, bi,legger, cement gelost IJmuiden; Angola, Free town; Veendam. Helsinki, geproviandeerd; Leer- sum Bremen; Enre Rios, Middlesbrough; Castor. Hamburg; Hoogkerk, Hamburg; Nero, Bilbao; i'hi e a«, Rotterdam; Lydia, Rotterdam; Volhar ding. Hamburg; Asterope, Hampton Roads Glau- cus, Port Said; Zaanstroom, Londen; Wexford, Boston, stijfsel van Wormerveer; Koningin Ju liana, Antwerpen; Navis, Liverpool. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Draco naar Rotterdam: Taarnborg, Barbados; Lilly. Karlstad; Isfonn. Curagao; Rien Teekman, Antwerpen: Grebbestroom, Manchester; Bloemgracht, Ant werpen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). komsten van het sociologisch onderzoek door de Stichting Maatschappelijk Werk in Noordholland, opgezet in de IJmond. Thans wordt verwacht dat dit onderzoek tegen het eind van dit jaar beëindigd zal zijn. De STOKK koestert hiervan grote verwachtingen, men hoopt dat de rap porten datgene opleveren wat voor het ge sprek als gelijkwaardige partner met over heid en industrie nodig zal zijn. De STOKK is allerminst afkerig van een zo groot mogelijke mate van samenwerking met protestants-christelijke, humanistische en algemeen georiënteerde organen die eenzelfde activiteit in de IJmond voor ogen hebben. De Stichting wil coördinerend werken in verschillende sectoren van het katholiek maatschappelijk leven in een gebied dat veel schokken moet opvangen. Daarom zijn zeven secties opgericht en wel de so ciaal-economische, waarin bijvoorbeeld de vak- en standorganisaties een rol spelen; de sociaal-charitatieve, die het werk van de parochiële charitatieve centra en Vin- centiusverenigingen bundelt; de secties on derwijs en opvoeding; vorming buiten schoolverband; volksgezondheid, volks huisvesting en stedebouw en ten slotte de sectie jeugd. De sectie volksgezondheid is wel het verst gekomen met haar werk. Zij heeft een ministeriële goedkeuring verovert voor het nieuwe katholieke ziekenhuis dat de Stichting tot voorbereiding en instandhou ding van een r.-k.-ziekenhuis in Midden- Kennemerland waarschijnlijk in Heems kerk zal gaan bouwen. Advertentie Aa-Be-kwaliteit vanaf 17.50 BREESTRAAT 17 BEVERWIJK Denkt u aan onze verjaardag-attractie? Elke 25e klant een ELEKTRISCHE TREIN GRATIS! it i i VELSEN VRIJDAG 24 OKTOBER Thalia, „China gate", 20 uur. Rex: „Place Pigalle", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: geopend van 9.3012 en van 1416.30 uur. ZATERDAG 25 OKTOBER Thalia: „China Gate", 19 en 21.15 uur. Rex: als vrijdag. Pieter Vermeulenmuseum: als vrijdag. Herv. Jeugdgebouw: „Advendo" met „Het eenzame huis", 20 uur. BEVERWIJK VRIJDAG 24 OKTOBER Kennemer Theater, 19.15 uur: „De tien geboden". (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Und Abends in die Scala". W.B. Theater, 20 uur: „Genadeloze ach tervolging". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". ZATERDAG 25 OKTOBER Bioscopen: Als vrijdag Het Centrum, 20 uur: Toneelavond voor „Us Memmetael". Friso-Noard uit Am sterdam met „Afrekkening" van J. Fa- bricius. Kennemer Theater, 20 uur: toch dansen al is het niet met de bruid". HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Klopjacht". Zondagmiddag 14.30 en 16.30 uur: „De blauwe diamant van de Maharadja". Advertentie in IJmuiden verkrijgbaar bij Kennemerlaan 100-106 Voor de zuidkust van Ierland zijn Neder landse en Duitse haringvissers aangeko men voor de herfstvangst. Uit Bremerhaven kwam een vloot van ongeveer vijftien Duitse motortreilers, van elk ruim 500 ton, onder leiding van het depotschip „Regensbargen". Er zijn nog veel andere Duitse schepen op weg (UPI). IJMUIDEN: Artsen: Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereni ging tot bevordering van de Genees kunst zijn, uitsluitend in spoedgevallen, van zaterdag 1 uur tot het spreekuur van maandagmorgen te raadplegen de artsen: T. de Weerd, Tollenslaan 10, Driehuis, tel. 6003 en P. Brouwer, Ko ningin Wilhelminakade 79, tel. 4507. Apotheken: Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403, tel. 4204. Verloskundigen: In spoedgevallen raad plege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5295, en mevr. M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK: Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: mej. F. J. G. Swaab, Kuenenplein 48, tel. 4169. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: Ver- sélewel De WittHamer, Vondellaan 60, telefoon 3969. Verloskundigen: Mej. A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door Apo theek v. d. Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. SANTPOORT: Artsen: In spoedgevallen is de arts M. Trooster, Daniëlslaan 14, Santpoort- Station, tel. 8410, te raadplegen. Apotheken: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, tel. 8249. VELSEN: Wijkverpleging: Zuster Koerse, Leeu weriklaan 21, tel. 7398 voor IJmuiden- Oost, Driehuis en Santpoort; zuster Kui per, J. P. Coenstraat 145, tel. 6504 voor IJmuiden-Oost en IJmuiden; zuster Nap, Rembrandtslaan 5, tel. 6195 voor i.Tïhuï- den-Oost, Velsen en Velsen-Noord. HEEMSKERK—UITGEEST: Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot, zondagavond 12 uur: N. T. W. Karse- meyer, Middelweg 38, Uitgeest, telefoon 02513 215. Bovendien neemt dr. Klop- pert de diensten waar voor de patiënten van dr. Tuinman. CASTRICUM: Artsen: Van Zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur dr. H. Wieringa, Schelgeeststraat 31, tel. 2289. Wijkverpleging: Van Zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur: zuster Meihuizen, Bakkummerstraat 41, telef. 2530. Verloskundige: mevrouw Scholten-Kloes, Vinkenbaan 8, telefoon 2590. Apotheken: Apotheek Ouwerkerk, Burg. Lommenstraat 6, tel. 2500, is dagelijks en voor spoedgevallen zondags (ook des nachts) geopend. OPSTELLING WIJK AAN ZEE De badplaatsbewoners komen in de thuiswedstrijd tegen Alcmaria Victrix als volgt in het veld uit: De Blok; J. Schelle- vis en D. Snijders; Burger, G. de Winter en Scholten; Seysener, P. de Boer. A. Snij ders, Th. de Winter en J. de Boer. Advertentie GOUD en ZILVER - GERO KENNEMERLAAN 30 - TELEFOON 4127 Met deze hoefijzervormige boog, die men kan zien voor een smederij te Flawill in Zwitserland is iets bijzonders. Er zitten honderden hoefijzers op, voor élk der dorpsbewoners een. De smid stand een hieuw ijzer. heeft de afgelopen dertig jaar alle oude ijzers, die hij van paardehoeven sloop te daartoe bewaard. Alleen voor jong geborenen maakt hij een uitzondering. Die krvgen in zijn privé-burgerlijke Kennemer Kruimels Als de wind aanwakkert tot een storm en d,e golven huizen hoog worden opgezweept. Als de bemanningen van de sleep en reddingboten op hun post zijn om op het eerste „Maiday" uit te varen. Als de schepen op zee met machineschade krij gen te kampen, langzaam naar de gevaarlijke kust en de verraderlijke zandbanken afdrijven. Als de ladingen gaan verschuiven. Dan heerst er een angstige spanning onder allen die direct of indirect bij de scheepvaart betrokken zijn. Vaak kan het overboord zetten van de lading nog redding voor een bedreigd schip betekenen. Daarom kan het voorkomen dat vissers na zwaar weer de meest merkwaardige zaken opvissen. Van vaten wijn, balen katoen tot vliegtuigwrakken en ankers toe. Volgens de bepaling-i van het Wetboek van Koop handel zijn de redders of aanbrengers van in zee op geviste of aan het strand aangespoelde goederen ver plicht deze ter beschikking te stellen van de strand vonder of de sub-strand vonder. De functie van strandvonder wordt van rechtswege uitgeoefend door Velsens burgemeester, mr. M. M. Kwint, die wordt bij gestaan door een sub-strand vonder de heer P. J. Bakker, die in het dagelijks leven makelaar is. De heer Bakker is al van 1918 af sub-strandvonder in Velsen. Voor die tijd oefen de zijn vader dit zeer oude ambt uit. Uiteraard heeft de heer Bakker, die thans 65 jaar is, heel wat meege maakt gedurende al die jaren. Hij herinnert zich bij voorbeeld nog dat er in 1914 een schip van de marine in IJmuiden werd binnenge bracht, waar de marine be slag op legde. De plaatse lijke commandant van de marine stuurde enige ma trozen naar het marinevaar tuig. toe om er de wacht bij te houden. De commissaris van politie, die toentertijd eveneens sub-strandvonder was, verkeerde echter in de (juiste) veronderstelling, dat het schip onder het beheer van de strandvonder moest worden geplaatst. Hij zond dan ook enige agenten naar het schip toe, die er evenals de matrozen post bij vatten. „Dat gaf me een groot spul", zegt de heer Bakker lachend. „Na veel geharrewar kreeg de commissaris gelijk. En boos dat de marinecomman dant was.-/-. ^.Voortreffelijke port Enige jaren later (het was eveneens in de eerste we reldoorlog) werd een schip, dat met vele fusten van de heerlijkste Spaanse wijn op weg was naar Engeland, ge torpedeerd. „Heel wat vis sers vingen in die dagen meer wijn dan haring. Een reuze trammelant hebben we toen gehad om de schippers ervan te overtuigen dat ze de wijn aan de strandvonder moesten afstaan. Zo was er ook een Urker bij, die na enige ietwat vreemdsoortige manoeuvres aan de toen malige steiger van Goedkoop afmeerde. Wij aan boord om te kijken of zij ook fusten Spaanse wijn (het was voor treffelijke port) hadden op gevist. Onderin het schip troffen we de schipper aan. Hij lag met een verzaligd ge zicht onder een grote fust, die, naar later bleek, zo goed als leeg was. Onderweg had hij de fust aangeslagen, er een slangetje in gestopt en zich te goed gedaan aan het verrukkelijke vocht. Toen de commissaris zei dat hij het vat onmiddellijk moest af staan zei de schipper: „Ach commissarisje laat me toch. Het is toch zó lekker....". „Ik vind het vreemd", zegt de heer Bakker, „dat som mige schippers maar niet willen begrijpen dat hetgeen zij uit zee opvissen eens van een ander is geweest en hen niet toebehoort. Het kost al tijd de grootste moeite om alles dat uit zee wordt ge haald onder ons beheer te krijgen". Zeer velen die geen schip per zijn weten dit heel goed, maar er zullen ongetwijfeld ook velen zijn die dit nog niet wisten.... De „Instuif", vroeger een zeer bekende gelegenheid waar meer dan tweehonderd jongelui op zaterdagavond kwamen „ingestoven", doch na verloop van een paar jaar door ruimtegebrek moest worden opgeheven, is weer gaan draaien. Op initiatief van de Her vormde Jeugdraad te IJmui- den-Oost is er een nieuwe instuif georganiseerd, die thans op zondagavond in het Hervormde Jeugdgebouw wordt gehouden. Op bescheiden schaal is het mogelijk om in de twee grootste benedenzalen van dit gebouw met spellen en spelen een gezellige avond door te brengen in een onge dwongen sfeer, waarin meis jes en jongens boven zestien jaar toegang hebben. Mocht de toeloop zo groot worden dat er onvoldoende plaatsruimte zou ontstaan, dan zullen de organisatoren een wisselrooster moeten op zetten, want veel gelegenheid om uit te breiden heeft het Jeugdgebouw (nog) niet, al hoewel dit wel bovenaan op het verlanglijstje is ge plaatst. Elke zondagavond om acht uur worden de deuren dus geopend voor diegenen, die zich in dit milieu op hun plaats voelen. Tegen tien uur wordt er meestal een korte dagsluiting gehouden door een jeugd-ouderling of een der Hervormde predikanten, die ervan overtuigd zijn dat door het opnieuw instellen van een instuifavond aan een grote wens van veel jongeren in Oost is voldaan. „Wij zullen onverdroten werken voor het verkrijgen van een eerlijke plaats in de rijen van de oprechte ama teurs, die de mannenzang willen beoefenen. Geen ge praat over bromfietsen, tele visie en atoombommen. Wij willen zingen. Wanneer wij zingen is er geen tijd om aan andere dingen te denken", schrijft de propaganda-com- missie van het onlangs op gerichte „IJmond Mannen koor" in een dezer dagen verschenen circulaire. Het mannenkoor wil ook leden werven. Wie in IJmondver- band zijn deuntje mee wil zingen uit volle borst of een toontje lager kan zich onder andere opgeven bij J. A. de Baan, Beatrixstraat 35 in Beverwijk; C. M. den Bosch, Ir. Krijgerstraat 11 in Velsen-Noord en H. Verburg, Huygensstraat 47 in IJmui den. De propa,ganda-com- missie is het er over eens dat, willen er resultaten worden bereikt, er fiks moet worden gerepeteerd. De com missie wil zo gauw mogelijk aan de slag gaan en is van plan om van elke repetitie (iedere vrijdagavond van half acht tot half tien) een feestavond te maken. Al enige dagen prijkt bij het anker in het Moerba.'g- plantsoen te IJmuiden een verklarend bordje en wij zijn de plantsoenendienst "an de gemeente Velsen heel dankbaar voor de vlotte reactie op de desbetreffende Kruimel van 24 juli van dit jaar. Aan de meest fantas tische verhaaltjes over dat anker is nu een einde ge komen, want de officiële lezing luidt: Zeer waarschijnlijk een ze- ventiendeëeuws anker van de Verenigde Oost-Indische Compagnie, op 12 mei 1954 door de motorkotter UK 78 in de Noordzee opgevist, drie mijl uit de kust ten zuidwes ten van IJmuiden. Heel misschien is „ons anker" dus ouder dan net imponerende scheepstuig op het Hoornse stationspleintje, dat daar beschreven staat als het anker van de „Oude Zijpe" van de kamers van Hoorn en Enkhuizen van de Verenigde Oost-Indische Compagnie, welk schip in 1740, onder commando van kapitein Joost Anker, ver trok naar de Oost en dat op het einde van de thuisreis, op de 22ste september 1742 strandde ten noorden van Zandvoort, waarna het ijze ren gevaarte op 1 mei 1938, 7 mijl noordwest van de IJmuidense vuurtoren door schipper J. Meun van de „Urk-86" is gevonden en naar de vissershaven van IJmuiden is gebracht. Deze (zeer waarschijnlijke) hogere ouderdom heeft prompt jaloezie gewekt bij toeristen uit Hoorn, die wij de onsportieve opmerking hoorden maken: „We nebben er nog een, zeer waarschijn lijk afkomstig van Noach's Ark". Links en rechts geflan keerd door telkens twee winkelpanden in aanbouw is aan 't einde van de vorige week Lange Nieuwstraat no. 469 in gebruik genomen door ADO Schoenhandel. Er was veel belangstelling bij de opening: de keurige rijen dozen met schoenen gingen grotendeels schuil achter bloemstukken. De dichtst bijzijnde buren hadden, als welkomstgroet, de vlag uit gestoken. Het zal nog wel enige tijd duren voor de vier overige panden worden be trokken. Hopelijk zal de weinig flatteuze omheining heel veel eerder verdwijnen. Hebt ge wel eens te kam pen met een schoorsteen brandje? Hebt ge dat wel eens? Dat de vlammen zo angstaanjagend door de schoorsteen loeien, aange wakkerd door de wind. Dat de rook in dikke wolken uit uw schoorsteen drijft. Wij hopen het niet voor u. Een schoorsteenbrandje lijkt on schuldiger dan het in wer kelijkheid is. De heer G. J. R., die een huis aan de Patersweg in Beverwijk bewoont, kan daarover meepraten. Dezer dagen had hij te kampen met een kleine schoorsteenbrand. De kachel deed het beter dan hij had gedacht. De kachel deed het té goed. Het gevolg: begin van schoor steenbrand. En wat deed de heer R.? Hij liep niet naar de kraan om bluswater te tappen. Hij pakte de schille- bak, die op dat ogenblik een grote hoeveelheid aardappel schillen bevatte. Hij wierp de schillen op de vlammen. Het brandje was in een om mezien geblust. Een probaat middel tegen het begin van schoorsteenbranden: aard appelschillen. Zorgt dat u ze ook in huis hebt. Ge kunt immers nooit weten. Veel beter is zelfs een be gin van schoorsteenbrand te voorkomen door de schoor steen op gezette tijden schoon te laten maken en de juiste brandstof te gebruiken. Een voorrangsweg is aan geduid met een vierkant bord, oranje van kleur met witte rand, staande op zijn punt. Een voorrangskruising, na melijk op die weg waar het verkeer voorrang dient te hebben, is aangeduid met een driehoekig bord, wit van kleur met rode rand met een daarin gestelde verticale bre de zwarte balk doorkruist met een horizontale smalle zwarte streep. Op de zijwegen staat dan een driehoekig bord, wit van kleur met rode rand, of een rond bord, wit van kleur met rode rand en een daarin ge stelde rode driehoek met „STOP" er in. „De verdachte heeft op onsympathieke manier misbruik gemaakt van de heersen de woningnood. Mensen die „tuk" waren op een huis heeft hij met leugens en ver dichtsels geld afhandig weten te maken en hun valselijk voorgespiegeld dat ze in l.et bezit konden komen van een woning" Dit zei de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank vanmorgen in zjjn requisitoir tegen een 36-jarige Haarlemse fruithandelaar. De eis van mr. G. W. F van der Valk Bouman luidde negen maan den gevangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar De fruithandelaar had in juni van dit jaar door middel van een advertentie in een Haarlemse krant zijn huis te huur aangeboden. Uiteraard kreeg hij daarop een groot aantal brieven. Aan verscheidene reflectanten had hij verteld dat hij naar Canada wilde emigreren. Aan anderen dat hij in Amsterdam een groentezaak met bij behorende woning kon overnemen. Aan twee gegadigden had hij als voorwaarde gesteld dat zij het meubilair van verdachte voor 2000 moesten overnemen. Zij moes ten dan op dit bedrag een voorschot van 500 betalen. De aspirant-huurders waren daarmee akkoord gegaan, maar behalve dat ze de woning niet kregen zagen ze ook hun geld niet meer terug. Een 53-jarige inwoonster van Heem stede verklaarde als getuige, dat verdachte haar had gezegd spoedig te beslissen daar hij stapels brieven van liefhebbers voor het huis had ontvangen. De woning zou op kosten van de huisbaas helemaal in de nieuwe verf worden gezet en de nieuwe huurder zou bovendien vijfenzeventig cent per rol voor het nieuwe behang vergoed krijgen. Een 27-jarige Heemsteedse metse laar was er op dezelfde manier ingelopen Ook hij betaalde 500 als voorschot maar het huis dat hij dacht te krijgen bleek een luchtkasteel te zijn. De fruithandelaar ertelde dat hij inder daad van plan was naar Amsterdam te verhuizen. Voordat hij vertrok wilde hij zijn schulden afbetalen. Het was niet zijn bedoeling geweest de aspirant-huurders op te lichten. "lij gaf toe fout gehandeld te hebben. Hij had geld nodig om de groen- tenzaak in de hoofdstad te kopen. Wanneer er iemand was geweest die zijn meubels had willen overnemen zou hij met dat geld de benadeelden schadeloos hebben gesteld Zelf had hij bij anderen vorderingen lopen tot ongeveer vierduizend gulden. Als hij dit geld binnenkreeg zou hij het door hem onrechtmatig verkregen geld direct terug betalen. De officier wees er op. dat de verdachte in het verleden al drie keer was veroor deeld o.a. wegens diefstal. Hij wilde ech ter rekening houden met diverse gunstige punten in het over verdachte uitgebrachte rapport, weshalve hij aanleiding zag voor een gecombineerde straf. De raadsman, mr. J. H. Junge, bepleitte voor zijn cliënt de uiterste clementie. De rechtbank bepaalde de uitspraak van deze zaak op donderdag 6 november om half tien. Als 16-jarige op dievenpad Een keurig geklede, beschaafd sprekende jongeman van achttien jaar, stond van morgen voor de Haarlemse rechtbank. On danks zijn jeugdige leeftijd had hij reeds een hele rits inbraken op zijn naam staan. Voor twee van deze delicten had deze leerling-verkoper uit Zaandam zich te ver- Advertentie Maar dan met de PLIEGER PAS AAN STALEN KEUKENS Alleenverkoop voor de gemeente Velsen Kennemerlaan 81 - Telefoon 4139 IJmuiden antwoorden. Op 20 april 1957, toen ver dachte dus nauwelijks zestien jaar was, had hij samen met een paar kornuiten na door een bovenlicht te zijn geklommen een zakje met 2500.weggenomen uit het kantoor van de Zaandamse afdeling van de R.-K. Bouwvakarbeidersbond. In maart van dit jaar klom hij via het dak een Utrechtse bioscoop binnen en liet zich daar een nacht en de daaropvolgende dag in sluiten. Uit de kassa stal hij ongeveer hon derd gulden en uit een kast enige kleding stukken. „Hoe stelt u zich nu de toekomst eigen lijk voor?" vroeg de president mr. H. J. Ferwerda aan de verdachte, de stapel rap porten en adviezen doorbladerend, welke over de jongeman waren ui gebracht. „Ik heb een goede les gehad", zei deze. „Ik heb altijd schrijver willen worden, maar ik kan gec:i universitaire studie betalen. Mis schien kan ik later als journalist begin nen". De officier van Justitie zei uit de vele rapporten weinig wijs te zijn gewor den. Hij geloofde overigens dat verdachte met zich zelf in de knoop zat. Mr. Van der Valk Bouman achtte, mede gezien de jeugd van verdachte, naast een gevange nisstraf van acht maanden met aftrek van voorarrest (sedert maart 1958) een voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering op zijn plaats. De raadsman mr. J. A. M. Thijssen uit Zaandam betoogde dat zijn cliënt gezien diens geestelijke gesteldheid 't eigenlijk niet buiten een redelijk toezicht kan stellen en verzocht de uiterste clementie. Uitspraak van deze zaak 6 november om half tien.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7