Rapport over verbetering der rij-opleidingen ENSTEN Zuiver rechtsgevoel enige maatstaf bij bestraffing verkeersdelicten Gesprek Hoogovens-middenstand PERMANENT 8.50 Nieuwe methode is vooral gebaseerd op gedragstechniek in verkeerssituaties Alles voer hot kantoor Chr. VISMAN Wasmachines en centrifuges Fa. DE VILDER Uw bril klaar terwijl u wacht Maison „ANNY" WEGVERKEERSDAG VAN DE K.N.A.C. Na 1 januari dubbel rem pedaal vereist op examenauto's Procureur-Generaal bij de Hoge Raad: Groepsgesprekken kunnen individualisme in het wegverkeer doorbreken Hockeyclub Scheybeeck heeft groot programma Geen straffeloosheid Opvoeding Resultaten Medische verzorging tijdens het weekeinde J. DE BOER - Mr. Opticien Geen faciliteit aan personeelsinkoopcomm issie B. en W. vragen f 360,- voor aankoop verplaatsbaar rek Kinder diensten Bouwfonds vraagt garantie voor hypothecaire lening Velsen wil grond verpachten in Velsen-Noord K.V.P. IJmuiden-West beraadt zich over vormingscentrale J aarvergadering Rode Kruis ZATERDAG 25 OKTOBER 1958 (Van een onzer redacteuren) De voorzitter van de K.N.A.C., jhr. mr. J. Th. Smits van Oyen, heeft op de (i g in het Scheveningse Kurhaus geopende zestiende Wegverkeersdag van deze automobilistenvereniging aan de secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, mr. A. H. C. Gieben, het eerste exemplaar overhandigd van een zojuist verschenen rapport over nieuwe, betere methoden bjj de r\j-opleidingen. De bedoeling is dat op basis van dit onderzoek, waaraan tal van deskundigen uit allerlei bjj het wegverkeer betrokken kringen hebben meegewerkt, een definitief handboek voor rg-instructeurs wordt samengesteld. De belangrijkste overweging in het rap port dat door experimenten in de prak tijk op zijn bruikbaarheid zal worden ge toetst is, dat de 'Ij-instructie vooral moet worden opgevat als gedragstcchniek. Daarom kan deze methode het best worden toegepast buiten het eigenlijke verkeer op een speciaal wegvak waar stelselmatige training mogelijk is. Les voor les wordt een aantal standaardsituaties besproken, die aanleidingen verschaffen tot een instructie over de manieren waarop de weggebruiker daarop kan reageren. De overhandiging van dit rapport kon men dan ook wel symbolisch noemen voor deze Wegverkeersdag waarop de verschil lende inleidingen en voordrachten vooral waren gericht op het gedrag van de weg gebruiker. Toch heeft de voorzitter van de K.N.A.C. niet verzuimd ook deze keer een paar in zijn organisatie levende wensen onder de publieke aandacht te brengen, uiteraard niet zonder dank te brengen voor wat minister Algera voor het wegverkeer heeft gedaan. De erkentelijkheid van de K.N.A.C. betreft onder meer het de bestedingsbeper king ten spijt op gang houden van de rijks- wegenbouw, al constateerde spreker met teleurstelling „een steeds grotere kloof tus sen de inkomstén uit het motorwegverkeer en de uitgaven ten behoeve daarvan". Ten aanzien van de maximum-snelheids regeling pleitte jhr. Smits van Oyen voor een verfijnde aanpassing van de bepalin gen aan de feitelijke situatie, bijvoorbeeld door invoering van een zestig-kilometer zone in diverse bebouwde kommen. Hij wees er ook op, dat het administratieve begrip „bebouwde kom" nogal eens afwijkt van de werkelijke bebouwing en dat som mige gemeentebesturen daarvan gebruik maken om ook andere doeleinden na te streven, bijvoorbeeld het beveiligen van kruispunten, waarvoor in feite andere mid delen zouden moeten worden gebruikt. Ten slotte verheelde spreker niet, dat de K.N.A.C. met ongeduld uitziet naar een betere aanduiding van de maximum-snel heidszones. Een beter leesbare internatio nale wegcode is trouwens in het algemeen dringend noodzakelijk. De secretaris-generaal van het departe ment van Verkeer en Waterstaat, mr. A. M. C. Gieben, kondigde in aansluiting op het openingswoord van jhr. J. Th. M. Smits van Oyen aan, dat binnenkort een wijziging in het wegenverkeersreglement in het Staatsblad zal worden gepubliceerd, ten gevolge waarvan de aanduidingen van de begrenzingen der maximum-snelheidszones doeltreffender zullen dienen te worden aangebracht. Advertentie Marktplein 22 - IJmuiden - Tel. 4619 SCHRIJF-, TEL- en REKEN MACHINES KANTOORMEUBELEN in staal en hout Eigen technische dienst Na 1 januari is voor het afleggen van een rijexamen een personen- of vrachtauto of autobus nodig, die is voorzien van een dubbel rempedaal. Op voertuigen, die hier mee niet zijn uitgerust, zal men dus geen examen meer kunnen doen, ook al zou de handrem in orde zijn. Dit heeft de directeur van het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardig heidsbewijzen, de heer H. M. W. Wester- laken, medegedeeld in de eerste van een reeks contactvergaderingen, die hij met autorijschoolhouders en instructeurs gaat houden. De examenkring Den Haag-Lei den kreeg de primeur van deze bijeenkom sten. In een toespraak keerde de heer Westerlaken zich tegen de mening, dat er in ons land slechts 1800 rijschoolhou ders zouden zijn. Bij het C.B.R. zijn 3660 rijscholen ingeschreven met 4500 vestigin gen. Hij deed een beroep op alle rijschool houders om, ondanks het uitblijven van een wettelijke regeling voor het autorij schoolwezen, door te gaan met verhoging van de vakbekwaamheid. De hoge afkeu ringspercentages bij de examens moeten tot het verleden gaan behoren. Het per centage 'an kandidaten dat de eerste keer slaagt heeft een landelijk gemiddelde van bijna 40 bereikt. Dit is volgens de heer Westerlaken het hoogste van alle (vak- en middenstands-) examens in Nederland. Vooral door het zorgen voor lagere afkeu ringspercentages voor het theoretische ge deelte van het rijexamen kan het percen tage voor hen, die bij het eerste examen slagen, nog aanzienlijk worden verhoogd. De commissie van toezicht op het Cen traal Bureau heeft besloten het rijexamen zo spoedig mogelijk een meer openbaar karakter te geven door ook anderen dan de examinator het recht te verlenen mee te rijden en bij het theoretisch examen aanwezig te zijn. Hoe dit geregeld wordt zal nog nader worden besproken in de commissie van overleg van rijschoolhou ders, gevormd door de landelijke belangen organisaties A.B.A.N., B.B.N., Bovag en F.N.O.P. Eveneens wordt gewerkt aan een vereen voudiging van de Verkeerswetgeving, waarbij gestreefd wordt naar een eenwor ding der bepalingen in de Beneluxlanden. De heer Gieben toonde zich erkentelijk voor de jegens minister Algera geuite waardering „temeer daar deze waardering niet altijd even duidelijk aan het licht is getreden. Wanneer in het orgaan van de K.N.A.C. critiek werd geleverd op het mi nisteriële beleid, geschiedde dit niet altijd binnen de grenzen der maximum vrijmoe digheid." De secretaris-generaal voegde er evenwel aan toe, dat de verschillen van inzicht de wederzijdse appreciatie tussen minister en K.N.A.C. nimmer in de weg hebben ge staan. Het „Leitmotiv" van deze wegverkeers dag werd door de spreker zeer toegejuicht, want met het verkeersgedrag in Nederland is het maar droevig gesteld, naar zijn mening. „Waar ter wereld treft men zo'n gejakkker aan als in Nederland?", zo vroeg deze autoriteit zich af. „En waar ter wereld heerst op de weg zo'n gebrek aan hoffe lijkheid?". Advertentie Autorijschool „II M U I D EiN Gedipt, instr. FR. ROOTRING Zeeweg 275 - Telefoon 5050 TEVENS LUXE VERHUUR STORMVOGELS 2—NEC 2 De Vogels komen uit met: Venus; C. Snelders en A. Snelders; Janssen, De Boer en Van der Velde; Van der Meer, Van der Lugt, Van Duyvenbode, Bartels en Ra makers. HAARLEM 4—STORMVOGELS 3 De bezoekers verschijnen met: Dekker; Van der Stelt en Gouda; Venus, Admiraal en Bakker; Bannink, De Roo, Wortel, Stelling en Visser. DWV 3De Kennemers 2 De Beverwijkers verschijnen met: Groot; Van Lint en Beentjes; Zwanenburg, Hore man en Smit; De Vos, Sluiter, Mosk, Van den Outenaar en Heere. WEST-FRISIA 2— DEM 2 De DEM-ers trekken naar Enkhuizen met: Alkemade; Persijn en Van Lieshout; Burger, Niesten en Scheerman; Alkemade, Van Someren, De Boer, De Vries en Schelvis. VELSEN—ASSENDELFT In deze ontmoeting komt Velsen uit met: Kaasenbrood; Van Bugnum en Boon; Spanjaard, Bakkum en Schoorl; Witte brood, Hoogzand, Hijnen, Graman en Koelemey. DIO—TERRASVOGELS De Vogels komen uit met: Drost; J. Veldman en Cardol; Lokkers, Van Gelder cn Van Eden; Rijke, Timmer, Röbken, Thoolen en H. Veldman. „Het is niet gerechtvaardigd zich door zijn bezorgdheid over de vele verkeers ongevallen te laten meeslepen tot een roepen om steeds strenger straffen tot het eindelijk beter gaat. Het rechtsgevoel van een ervaren rechter blijft de enig aan vaardbare maatstaf. Wel zal men in het licht van de specifieke verkeersongevallen- problematiek tot een zuiverder straftoemeting en misschien ook tot betere soorten straf moeten komen, maar grote verbeteringen liggen hier zeker niet voor de hand. Meer uitwerking dan van strenge straf zou te verwachten zijn van een grotere kans om bij overtreding van verkeersregels in elk geval gestraft te worden. Men moet echter het verbaliseren ook niet generaliseren, want de schade welke daardoor kan itfordfen' toegebracht aan' de" vëthöudihg; tussen publiek en politie zou vermoedelijk veel groter zijn dan het nut van het in acht nemen van sommige regels". Ook deze week weer heeft de hockey club Scheybeeck een aantrekkelijk pro gramma te verwerken. Naar verwacht wordt zal het zondag niet aan spanning ontbreken, zowel aan de Hoflanderweg als in Amsterdam, Driehuis en Alkmaar. Dames I, dat vorige week door een on verwachte zege op Randwijck bewees weer van de inzinking hersteld te zijn, heeft tegen FIT in Amsterdam een goede kans om de volle winst weg te halen. De ze ploeg staat een na onderste op de rang lijst en theoretisch mag Scheybeeck dus geen fout maken. De praktijk heeft ech ter vorig jaar reeds bewezen, dat er te gen FIT op eigen terrein niets tot de on mogelijkheden behoort. Het tweede da mesteam komt thuis tegen Strawberries III in het veld. Hoewel de ploeg uit Bever wijk in staat kan zijn voor een verrassing te zorgen, kan hun hoogstens een gelijk spel in het vooruitzicht worden gesteld. Terwijl Dames II Strawberries ontvangt gaat de eerste herenploeg in Driehuis op bezoek. Het belooft spannend toe te zullen gaan bij de ontmoeting met de runner-up Strawberries II. De roodhemden zijn het seizoen nogal slecht begonnen, maar ze zijn de laatste twee weken als een komeet gestegen door overwinningen op maar liefst Eechtrop en Adelborsten. Hoewel de Scheybeeckers het dus niet makkelijk zul len krijgen, verwacht men toch wel, dat ze een goede kans op minstens één van de twee punten maken. Waarschijnlijk is het voor Scheybeeck wel een extra stimu lans, dat zij door een zege een plaats in de kopgroep heeft veilig gesteld. Heren II dat nog niet bekomen is van de verrassing van de vorige week, komt deze week uit tegen Alkmaar IV. Het is teveel gevraagd van deze beginnelingenploeg om ook maar een enkel punt binnen te halen. De ver dediging zal wel weer onder hoogspanning komen te staan en het is een kwestie van de nederlaag zo klein mogelijk te houden. Heren III ontvangt Eechtrop VI en moet in staat zijn de derde zege in successie te boeken. De zege van vorige week op Eechtrop V doet deze voorspelling tenmin ste in de algemene lijn der verwachtingen liggen, mits twee derby's achter elkaar natuurlijk niet teveel van de Scheybee ckers zullen eisen. Van de jeugd komen zaterdag alleen de meisjes in het veld tegen BDHC. De jon gens genieten van een dolce far niente in afwachting van de volgende competitie wedstrijd. De opstellingen van de eerste elftallen zijn: Heren: R. Groen, B. Duijn, G. Hart jes, J. Vrugt, Jac. Duijn, B. van Vuuren, C. Braun, J. Feijen, J. Wortelboer, W. van Etten, T. Groen. Dames: E. Metselaar, T. Numan, T. Doesburg, R. Heijnis, P. Wilms Floet, R. Kloes, G. Groot, H. Eckermann, J. Mul der-Stam, Tr. Feijen, T. Hienkens. Advertentie Tot deze gematigde conclusie kwam de procureur-generaal bij de Hoge Raad, prof. mr. G. E. Langcmeijor, gisteren in zijn tijdens de zestiende Wegverkeersdag van de K.N.A.C. te Scheveningen gehouden voordracht over de mogelijkheid het ver keersgedrag door straffen te beïnvloeden. Professor Langemeijer wees er daarbij op, dat bij de berechting van verkeersongeluk ken steeds in het oog moet worden gehou den dat deze zelden of nooit opzettelijk worden veroorzaakt. Integendeel: betrok ken verdachte zou het ongeluk veel liever hebben vermeden. Zelfs het verwijt dat hij niet voldoende voorzichtig zou zijn geweest verliest veel van zijn kracht wanneer men bedenkt, dat het in het moderne verkeer psychologisch gezien eenvoudig uitgesloten is dat de aandacht voortdurend bewust ge richt blijft op alle mogelijke gevaren, welke van de meest verschillende kanten kunnen dreigen. Dat het in de regel toch goed gaat is voornamelijk te danken aan een zekere doeltreffendheid van handelen, waaraan de wil om toch vooral voorzichtig te zijn maar weinig aan toe of afdoet. De mening, dat men alleen ongelukken zou veroorzaken indien die ons weinig zouden kunnen schelen, wordt door het verkeer weerlegd. Meestal liep de schuldige aan een aanrijding zelf evenveel kans dodelijk te verongelukken of ernstig ge wond te raken als de aangeredene Het is dus zo gesteld, aldus professor Langemeijer, dat een werkelijk bevredi gende rechtvaardiging van de bestraffing van niet-opzettelijke delicten ontbreekt, terwijl aan de andere kant ons gevoel de straffeloosheid van enigszins grove onvoor zichtigheid niet aanvaardt. Wanneer men de straf voor niet-opzettelijke strafbare feiten zou afschaffen, zou trouwens niet alleen ons rechtsgevoel dat niet verdragen, maar zal men ook moeten vrezen dat het aantal onvoorzichtigheden zou toenemen naarmate men die met minder risico voor zichzelf zou kunnen begaan, bijvoorbeeld autobestuurders ten opzichte van voetgan gers en fietsers. Ook zijn er strafbare feiten in het verkeer, waarbij het ongeluk wel niet willens en wetens werd veroor zaakt, maar toch een gedragslijn in het spel is welke via de wil kan worden beïnvloed, zoals het controleren van de deugdelijke staat van het voertuig, het nalaten van riskante manoeuvres en snelheden, het rijden onder invloed van sterke drank en zovoort. Daarom wilde professor Langemeijer het „niet geheel inefficiënte" middel van de straf niet te spoedig uit handen geven, vooral niet omdat andere middelen om de verkeersveiligheid te beïnvloeden veel moeilijker zijn toe te passen en de uit werking daarvan bovendien onzeker is. De tweede spreker, professor dr. B. C. J. L i e v e g o e d, hoogleeraar aan de Economische Hogeschool te Rotterdam en directeur van het Nederlands pedagogisch instituut voor het bedrijfsleven, ging dieper in op één van die andere middelen, name lijk de beïnvloeding van het verkeersge drag door opvoeding. Hij ging daarbij uit van de grote sociale afstand tussen de ver schillende deelnemers aan het verkeer: Ieder zit gehuld in z ij n gedachtenwereld in z ij n voertuig op weg naar z ij n doel. Elke medeweggebruiker is in die situatie een stoornis, die ergernis oproept. Volgens de methodiek der geleide groepsgesprekken kan hierin verandering worden gebracht. Men legt bepaalde problemen voor aan een groep, waarvan alle leden werkelijk bij het onderhavige vraagstuk betrokken zijn zon der dat de persoonlijke schuldvraag in het geding is. Aangezien alle mogelijke ver keersmiddelen vertegenwoordigd zijn: een levendige, emotionele relatie. Het is de taak van de gespreksleider de groep uit de ontmoeting der verschillende gezichtspun ten te voeren tot een oordeelvorming die het kenmerk is van de volwassen levens houding. Om de wederzijdse anonimiteit op de weg te doorbreken en een sociaal oor deelsvermogen te vormen heeft het Neder lands Paedagogisch Instituut voor het be drijfsleven in de afgelopen twee jaar in verschillende plaatsen dergelijke groeps gesprekken gehouden met medewerking van vrijwilligers en verkeersovertreders. Meer begrip voor eikaars wegsituatie, een vergroting van het opmerkingsvermogen, een levendig besef dat verkeersveiligheid in de eerste plaats van onszelf afhangt en een intensieve belangstelling voor het dy namische verkeersproces zijn uit dit ex periment voortgevloeid. Tot de concrete maatregelen welke men kan treffen behoren volgens professor Lie- vegoed dan ook de uitbouw van bet be staande jeugdverkeersonderwijs tot een samenhangende opvoeding van kleuter school tot volwassenheid, de vermeerde ring van het aantal regionale centra voor verkeersvoorlichting tot een landelijke organisatie waar de geschetste groepsge sprekken zouden kunnen plaatsvinden, de inrichting van een opleiding voor verkeers- gespreksleiders en de samenstelling van gespreksgroepen met inschakeling van hen die uit hoofde van hun werk deskundig geacht kunnen worden op verkeersgebied. Deze gedachten worden uitvoerig weer gegeven in een rapport over de verkeers onveiligheid in Nederland, dat in januari door het Verbond voor veilig verkeer zal worden uitgegeven. Advertentie 1e klas merken vanaf 149. Bet., in overleg. Velserduinweg 173 - Tel. 4402 - IJmuiden Koopt bij de vakman Van de groep artsen aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van zaterdag 13 uur tot spreekuur van maandagmorgen te raadplegen de artsen: dr. P. H. J. de Weerd. Oosterduinweg 8, tel. 6158 en dr. P. Brouwer, Koningin Wilhelminakade 79, tel. 4507. ALLEEN BU Lange Nieuwstraat 789 Telef 7119 Naar aanleiding van in de laatste tijd gerezen moeilijkheden tussen de midden stand in da IJmond en de inkoopcommis sie van „de Gieteling" een vereniging van het personeel, werkzaam bij de Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal bedrijven heeft vrijdagmiddag een ge sprek plaatsgehad tussen de directie van Hoogovens en de Middenstand, vertegen woordigd door de heer H. van Leeuwen, voorzitter, en de heer E. H. de Vries, secretaris van de afdeling IJmuiden van de Koninklijke Nederlandse Middenstands bond, waarbij eveneens aanwezig was de heer C. Risseeuw, adjunct-secretaris van de K. N. Middenstandsbond. In dit gesprek werd het misverstand uit de weg geruimd, als zou Hoogovens nog steeds faciliteiten verlenen aan de inkoop commissie van „de Gieteling". Professor dr. J. F. ten Doesschate, di recteur van de K.N.H.S., zette uiteen, hoe per 4 september 1958 alle materiële facili teiten die door Hoogovens nog aan de inkoopcommissie van „de Gieteling" wer den verleend, zjjn ingetrokken en dat ge noemde inkooporganisatie van het perso neel van Hoogovens geheel los staat van de K.N.H.S. n.v. Het standpunt van de directie der K.N.H.S. is, dat het onjuist zou zijn, als de activiteiten van de inkoopvereniging op enigerlei wijze door Hoogovens zouden worden bevorderd. Zij meent echter niet zó ver te kunnen gaan de inkoopcommis sie van „de Gieteling" geheel en al te ver bieden. De middenstand wijst het door de in koopcommissie geuite verwijt, als zouden de prijzen in de winkels te hoog liggen van de hand. Er dient rekening te worden gehouden met de door de winkelier ge maakte bedrijfskosten, welke kosten de laatste jaren enorm zijn gestegen. Deze kosten worden onder andere gebracht door de service die de middenstander tij dens en na de verkoop van zijn artikelen Jeugd vernielt klimrek Baldadige jeugd heeft het klimrek van de kleuterschool „Het Meeuwennest" in IJmuiden-Oost onherstelbaar vernield. Gezien het feit, dat een kleuterschool moet kunnen beschikken over een dergelijk speeltuig, achten B. en W. van Velsen het gewenst een verplaatsbaar klimrek aan te schaffen. De kosten worden geraamd op 360. Zij stellen de raad voor een krediet tot het ge noemde bedrag voor het aankopen van een klimrek te verlenen. Meer leerlingen: meer leermiddelen nodig Ten gevolge van de belangrijke stijging van het aantal teerlingen van de Willem de Zwijgerschool in IJmuiden-oost is de aanschaffing van leermiddelen noodzake lijk. B. en W. stellen de raad voor om voor dit doel een extra-kredièt van 3561.- te verlenen. Zondag 26 oktober IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk. Kanaalstraat, 10 uur: ds. G. van Doorn; 19 uur: ds. Van dei- Schoot. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 en 19 uur: ds. J. van den Berg; 10.15 uur: W. J. Mulder (Jeugdkapel). Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. van Leeuwen; 15 en 17 uur: ds. J. Tiemens. Geref. Kerk (Rambonnetlaan), 9.30 en 17 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10 uur: ds. J. P. Jacobszoon. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis; 10 uur: hoogmis; 19 uur: Vespers. Woens dag 9 uur: heilige mis. Leger des Heils, 10 uur: heiligingsdienst; 19.15 uur: openluchtsamenkomst aan de Kennemerlaan; 20 uur: openbare samen komst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. J. H. W. Dickhóut; 19 uur: ds. S. de Roest. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. W. Diepersloot. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: J. B. Assendorp. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 uur: Th. Dikkes; 19.30 uur: Jb. Klein Haneveld; vrijdag 19.45 uur: samenkomst, Jb. Kleyn Haneveld. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, 10.30 uur: ds. J. J. Simon. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 en 19 uur: ds. L. Brink; vrijdag 19.30 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: H. G. Oostinga; 19 uur: ds. H. P. Huisman. Vrije Evang. „Emanuel", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, 16 uur: Jb. Klein Haneveld; 20 uur: ds. A. A. Leen- houts; woensdag 29 oktober, 20 uur: ds. Leenhouts. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: Joh. H. van Oost veen; 11.45 uur; zondagsschool. Evang. Luth. Gem., 19 uur: ds. Bloemhof van Heiloo. Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. A. Eekhof; 19.15 uur: ds. F. C. Wille- kes. Irenekapel, 10 uur: ds. M. Wendte. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugdkapel „Groene-Huis", 10 uur: heer B. A. Hoogstadt. Vrjjz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. A. G. van Wijk van Alkmaar. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. H. G. Homan; 17 uur: ds. C. Meyer. Leger des Heils, Jan Alsweg, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. F. Willekes. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 uur: ds. G. W. IJzerman; 19.15 uur: Open-Deur- dienst, ds. G. v. Doorn van IJmuiden. Geref. Kerk, Constantijn Huygensstraat, 9.30 uur: ds. C. Meyer van Beverwijk; 17 uur: ds. H. Homan van Beverwijk. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10.30 uur: ds. P. Salm; 11.00 uur: jeugddienst; 19 uur: Avond dienst ds. P. Salm. Kapel Duinenbosch, 9 uur: ds. P. Salm. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. IJ. van der Zee. Evangelisatie, 10.30 uur: ds. A. A. Leen houts van Amsterdam. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. Van Willenswaard; 19 uur: prof. dr. A. J. Rasker. Adventskerk (Ziekenhuiskerk), 10 uur: ds. Ter Steege. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. H. W. J. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds. J. C. Maris; 16 uur; ds. D. H. Biesma. Geref. Kerk (Wüstelaan 88), 10 uur: ds. L. E. Oosterhof; 15.15 uur: ds. P. Lok. Umuiden-West: Ned. Herv. zondagsschool Bethlehemwijk, Bethlehemschool, aan vang 10 uur; Ned. Herv. Kinderdiensten IJmuiden-West, Comitéschool en Insin- gerschool, aanvang 10 uur; Geref. zon dagsschool „De Zaaier", Ichtusburcht, aanvang 12.15 uur; Chr. Geref. zondags school „Philippus", Consistorie, aanvang 11.45 uur; Leger des Heils, zondags school, Gebouw Edisonstraat 14, aanvang 12 uur; Oud-Katholieke zondagsschool, O.K. Veren.gebouw, aanvang 10 uur; Doopsgezinde zondagsschool, Helmstraat, aanvang 11.45 uur; Comité van Samenw. zondagsscholen, zondagsschool voor Schipperskinderen. Groen van Prinste- rerschool, Koningsplein aanvang 12 uur. IJmuiden-Oost: Ned. Herv. zondagsschool, Julianaschool, aanvang 10 uur; Kinder- kerk IJmuiden-Oost, Emmaschool en Theo Thijssenschool,, aanvang 10 uur; Geref. zondagsschool „De blijde Bood schap", Gebouw „De Larik", aanvang 11.30 uur; Geref. Evang. zondagsschool, Ossendorpschool, aanvang 10.30 uur. DriehuisVelsen-Dorp: Ned. Herv. zon dagsschool, Marie Boreelkleuterschool, aanvang 10 uur en Wijkgebouw Toren straat, aanvang 12 uur. Santpoort: Ned. Herv. Kinderdiensten, Kapel aan de Pastorieweg, Jeugdhuis aan de Burg. Enschedélaan, School met de Bijbel, alle te 12 uur. Velsen-Noord: Ned. Herv. Kinderdiensten, Kleuterschool aan de Banjaertstraat, aanvang 12.15 uur; C.V.O.-school aan de Langeveldstraat aanvang 12 uur; Geref. Evang. zondagsschool, Da Costaschool, aanvang 11.30 uur. moet (blijven) geven. Dit facet nu ont breekt geheel en al bij de inkoopcommis sie van „de Gieteling". Inkoopvereniging gaat door In een gesprek, eveneens vrijdagmiddag, met de voorzitter van de inkoopcommissie van „de Gieteling", de heer R. Martens, hebben de vertegenwoordigers van de mid denstand hun standpunt nog eens uiteen gezet. Desgevraagd, deelde de heer Martens mede, dat de gewijzigde verhouding Hoog ovensInkoopvereniging van „de Giete ling" geen verandering zal brengen in de activiteiten van laatstgenoemde inkoop organisatie. Het onthouden door de Hoog ovens van elke faciliteit aan de inkoop vereniging van personeel van de K.N.H.S. n.v. achtte de heer Martens, gezien de om zet, niet van ingrijpende aard. (Er werken bij de K.N.H.S. ongeveer dertienduizend personen.) Veertien huizen in Santpoort De n. v. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten wil veertien eengezinswoningen in Santpoort-Noord bouwen. Voor deze woningen hebben zich voldoende gegadig den aangemeld. Het bouwfonds heeft thans bij B. en W. van Velsen een zestal verzoeken ingediend om garantie voor de betaling van de rente en aflossing van te verstrekken hypothecaire geldleningen. Ingevolge artikel 8 van het besluit be vordering eigen-woningbezut kan de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid aan de gemeenten toezeggen, dat uit 's Rijks kas voor vijftig percent zal worden deelgenomen in een eventueel ver lies, voortvloeiende uit een zekerheids stelling. Het door de gemeente op zich te nemen risico is derhalve zeer gering. B. en W. verzoeken de raad dan ook de ge vraagde garanties te verlenen. Ten behoeve van de realisering van het uitbreidingsplan voor Velsen-Noord heeft Velsen een perceel grond ter oppervlakte van 8072 vierkante meter, liggende nabij de Schulpweg, gekocht. Het tempo, waar in de bestemming kan worden verwezen lijkt, die aan dit terrein is gegeven, laat toe, een gedeelte van dit perceel, groot ongeveer 6670 vierkante meter, te ver pachten; echter niet voor wettelijke duur doch van jaar tot jaar, voor zolang B. en W. dit mogelijk achten. De Grondkamer Noordholland heeft een verpachting voor het tijdvak van 1 januari 1959 tot 1 januari 1960 goedgekeuerd. B. en W. willen het verpachten voor 145,- per pachtjaar. Zij stellen de raad voor, hier mee akkoord te gaan. In de Jeugdsluis aan de Kanaalstraat te IJmuiden heeft de afdeling IJmuiden- West der Katholieke Volkspartij zich gis teravond beraden over de vraagstukken die samenhangen met de concept regle menten op de gemeentelijke centrale van de K.V.P. Velsen. De gemeentelijke centrale is een orgaan dat de verschillende afdelingen in de ge meente overkoepelt en na overleg op ho ger niveau is er een concept-reglement samengesteld, dat dezer dagen ter beoor deling aan de plaatselijke afdelingen wordt voorgelegd. Als nu alle afdelingen dit ontwerp aan een beschouwing hebben onderworpen en hun oordeel hebben geveld is het 'de taak van de nogere partij-organen om één en ander in de juiste banen te leiden. Op deze afdelingsvergadering kwam ook nog de verkiezing van een nieuw dage lijks bestuur aan de orde, doch dit agen dapunt werd zonder hoofdelijke stem ming afgedaan. Advertentie Vlot en modern Blonderen Kleurspoelingen watergolven en coupe knippen Lange Nieuwstraat 381 - 385 bij het Marktplein IJmuiden - Telefoon 5672 In hotel „De rustende jager" heeft de afdeling Castricum, Uitgeest, Limmen van het Nederlandse Rode Kruis donderdag avond haar jaarlijkse algemene ledenver gadering gehouden- De voorzitter van de afdeling, de heer J. Bosma, burgemeester van Limmen, heeft bij de aanvang de aanwezigen verzocht een minuut stilte in acht te willen nemen in verband met hst overleiden van de heer P. W. Kalkman uit Limmen, die jarenlang een grote steun is geweest van het Neder landse Rode Kruis en voor de EHBO. Het belangrijkste punt van de agenda was wel de bestuursverkiezing. Daar dr. L. van Oppen uit Limmen zich niet her kiesbaar stelde en nog twee leden aan het bestuur moesten worden toegevoegd had het bestuur een drietal kandidaten ge steld. Dit waren de heren J. A. Keizer, H. Nieten, burgemeester van Heemskerk, en de heer Tj. Scholtens. Bij een stemming kwamen echter de volgende namen uit de bus: P. van der Ven, (burgemeester van Uitgeest, herkozen), H. Nielen, Tj. Schol tens en A. Beyersbergen van Henegouwen. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren J- Hoedeman, G. Sik kink en H. van Es. Na deze vergadering van de vereniging hield de Rode Kruis Colonne een verga dering.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5