Zwarte rook uit Sixtijnse kapel: nog geen Paus Zeventien doden in het verkeer Algerijnse rebellen in Cairo wijzen Frans aanbod af HET WEER Haarlems Dagblad vW MORRIS 'êefore/os/óu/// bezem Aantal kardinalen in het conclave 51, na overlijden van Amerikaan Mooney Vijf slachtoffers bij botsing te Schiebroek VOOR SIXTIJNSE KAPEL Het woord is aan Overwinning voor de extremistische elementen Rustig weer Quemoy zon ofi even data niet worden beschoten Nederlands voetbalelftal ongewijzigd tegen Zwitsers Geen hoop meer voor 77 ingesloten mijnwerkers Zestien lijken geborgen Bonn vierkant tegen NAVO- plan van De Gaulle W est •Duitsland wil geen tweederangslid worden Chinese communisten breken opnieuw een belofte Djuanda bij Nasser 73 e JAARGANG No 93 Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 27 OKTOBER 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARhEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 2 4t> TTftgav» -Grafisch» Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. -Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 ANTILOPE SUèDE DAMESJASJES dat de stemming nog geen resultaat had gehad. De maarschalk van het conclave, prins Chigi, zou nog gepoogd hebben te roepen door de „draaitrommels", via wel ke op gezette tijdstippen het noodzakelijk contact met de buitenwereld wordt onder houden. Vanochtend (de „trommels" gaan om negen uur open) zou men de deelne mers aan het conclave zeker van de ver warrende gang van zaken op de hoogte stellen. Overal in Italië waren op de voor barige berichten de klokken begonnen te luiden. De „fumata" het rooksignaal, was reeds voor de dertiende eeuw in zwang bij de verkiezing van raden in Italiaanse steden. Er waren zaterdag, voor het begin van het conclave, twee-en-vijftig kardinalen in Rome aanwezig. Een uur voordat het con- clave begon, overleed plotseling de 76-ja- rige kardinaal Edward Mooney, aarts- bisschop van Detroit in de Verenigde Sta- ten na een hartaanval. j (Van onze correspondent in Parijs) De hand die de Franse minister-presi dent, generaal De Gaulle vorige week heeft uitgestoken om na vier jaar een einde aan de bloedige oorlog in Algerije te maken, is door de rebellenregering af geslagen. In een uitvoerig communiqué, dat in bijzonder agressieve toon is ge steld, wordt Frankrijk van kolonialisme, verblinding en cynisme beticht, terwijl De Gaulle volgens dat document in begrip nog bij zijn voorgangers ten achter zou zijn gebleven. De generaal zou een algehele overgave zonder voorwaarden hebben ge- eist, zo interpreteert nogal vrijmoedig de rebellenregering, die voorlopig in Cairo zetelt, een verblijfplaats die zeker veel verklaart, om dan nogmaals haar heilig voornemen te kennen te geven de strijd voor de onafhankelijkheid van het land tot het einde te zullen voortzetten. Enkele uren na de publikatie van dit com muniqué heeft een rebellenwoordvoerder de agressieve tonn enigszins verzacht met de mededeling, dat de Algerijnse nationa listen bereid blijven op neutraal grondge- DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. bied met Frankrijk naar een akkoord te zoeken. In Parijse diplomatieke kringen maakt men uit deze correcties en gedeeltelijke herroeping op, dat er in de boezem van het Algerijnse verzet geen eenstemmig heid heerst. Doch zeker is intussen, dat de extremistische elementen voor het mo ment op de meer gematigde figuren, waar toe de „premier", Ferhat Abbas behoort, die aanvankelijk wel met De Gaulle had willen spreken, een zege hebben behaald, die het internationale aanzien van de Al gerijnse rebellen stellig geen goed zal doen, en die ook voor de Franse regering en voor De Gaulle een bittere teleurstel ling is. Een officieel antwoord op het com muniqué uit Cairo heeft de Franse rege ring tot dusver nog niet gegeven. (Reuter) De weigering heeft op func tionarissen van De Gaulle's bureau in Pa rijs weinig indruk gemaakt. Zijn medewer kers merkten op dat de politiek van de generaal inzake Algerije niet afhenkalijk is van de houding der rebellenleiders die buiten Algerije vertoeven. „Onvoorwaardelijke overgave" NEW YORK (Reuter) Mohammed Jazid, minister van Voorlichting in de Al gerijnse voorlopige regering, heeft gezegd, dat onderhandelingen gevoerd moeten wor den op een voor beide partijeen aanvaard bare plaats. Een bestand in Algerije is niet alleen een militaire kwestie maar hoofdzakelijk een politieke. De onderhan delingen zouden over het gehele vraagstuk Algerije moeten gaan. De voorlopige regering heeft alleen de voorwaarden van De Gaulle verworpen, doch niet het denkbeeld van onderhande lingen. De Gaulle's aanbod van vrijgelei de aan Algerijnse onderhandelaars is van de hand gewezen, omdat daarin de gedach te van onvoorwaardelijke overgave was opgesloten. „Wij willen onderhandelen, maar eerst willen wij weten waarover en waar", aldus Jazid. Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Meest zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Dezelf de of iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Oscar Wilde: Ik ben tegen alles opgewassen, behalve tegen verleidingen. ROME (Reuter-AFP) Zwarte rook die vanmorgen om 11.09 uit de schoorsteen van de Sixtijnse kapel in Vaticaanstad kwam, was het teken dat ook de beide stemmingen van hedenmorgen in het con clave geen nieuwe Paus hadden opgele verd. Vanmiddag wordt weer gestemd. De een-en-vijftig kardinalen van de rooms-ka- tholieke kerk kwamen ook zondag in de vier stemmingen nog niet tot een beslis sing waarvoor een meerderheid van 35 stemmen vereist is. Wel is tot tweemaal toe, na de twee stemronden van 's och tends grote verwarring veroorzaakt, door dat er, in strijd met de bedoeling, witte rook in plaats van zwarte opsteeg toen bin nen de stempapieren werden verbrand, ondanks de toevoeging van een chemische stof. Wij willen onze nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, gaarne een hartelijk welkom toeroepen. De verschijning van deze nieuwe figuur aan het hoofd van dat belangrijke departe ment verheugt ons vooral, omdat wij ge loven in de waarheid van het spreekwoord, dat „nieuwe bezems schoon vegen"; en in 't bijzonder bij de verkeershelft van Ver keer en Waterstaat valt er wel het een en ander schoon te vegen. Immers, het ver keer op onze wegen heeft zich de laatste jaren op ontzaglijk snelle wijze ontwik keld en men kan niet zeggen, dat de ont wikkeling van de Nederlands? wettelijke voorzieningen op verkeersgebied daar ge lijke tred mee hebben gehouden. (Om de materiële voorzieningen, dus de wegen bouw en wat daarmee verband houdt, nu maar buiten beschouwing te laten). Wij zouden al dadelijk één kwestie kun nen noemen, die uitermate geschikt is voor behandeling met de nieuwe ministeriële bezem: het ten departemente nog altijd geldende standpunt, dat rijkswegen vrij moeten blijven van zogenaamde verkeers obstakels. „Zogenaamde", want tot die verkeers-obstakels worden bijvoorbeeld ook verkeerslichten gerekend. En nu zou den wij niets liever willen dan dat alle rijkswegen in ons land inderdaad zo veilig waren dat er geen verkeerslichten op nodig zouden zijn, maar helaas is dat niet zo. Zo dat het een dwaas en onrealistisch stand punt is, principieel tegen verkeerslichten op rijkswegen te zijn, onverschillig of voor de veiligheid op die wegen zónder zulke lichten wel of niet voldoende gezorgd is. Het dit jaar voltooide deel van de Weste lijke Randweg, dat geheel over Haarlems gebied loopt maar waarover de Haarlemse overheid in dit opzicht niets te zeggen heeft omdat het een rijksweg is, demon streert op spectaculaire wijze hoe dwaas en onrealistisch het genoemde standpunt is. Voor ongelijkvloerse kruisingen van die weg met de gemeentelijke wegen kon in 's rijks kas geen geld worden gevonden en dus werden er kruisingen aangelegd, die beslist onveilig waren en waarvan vooral die met de Leidsevaart al tientallen on gevallen heeft doen ontstaan. Desondanks kunnen er geen verkeerslichten worden aangebracht, „omdat" hetgeen rijksweg is, en ondanks het bewezen feit dat het een slechte en onveilige rijksweg is. Op de Rijksstraatweg, die Velsen met Haarlem verbindt, kon dankzij een gewel dige „concessie" van Verkeer en Water staat op bepaalde uren van de dag een draagbare lichtinstallatie worden neer gezet, nadat de lange lijst van dodelijke ongevallen op die weg zélfs door de mi nisteriële ambtenarenstaf niet langer kon worden genegeerd. Maar permanente ver keerslichten? „Dat nooit!", zei Verkeer en Waterstaat. Hoe lang moet deze dwaasheid nog voortduren? Tot alle rijkswegen binnen gemeentelijk gebied in ons land aan de be trokken gemeenten zijn overgedragen? Het kan nog jaren duren eer deze oplossing waarvoor overigens naar onze mening alles te zeggen is werkelijkheid zal zijn ge worden. En moeten de aantallen ongeval len met en zonder dodelijke afloop, op on veilige rijkswegen (die veilig hadden kun nen zijn als het rijk er maar meer geld voor over had gehad), intussen maar on gestoord verder groeien, alleen terwille van een onhoudbaar „standpunt"? Als nieuwe bezems werkelijk schoon vegen, ligt hier een prachtig terrein voor minister Van Aartsen om dit metterdaad te demónstreren. Simon Koster Het Nederlands voetbalelftal, dat zondag 2 november in het Feijenoord-stadion in Rotterdam tegen Zwitserland speelt, is na de wedstrijd tegen Denemarken niet ge wijzigd. De ploeg komt dus in de volgende opstel ling in het veld: Doel: De Munck (DOS). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Van Wissen (PSV), Van der Hart (Fortuna) en Klaassens (VVV). Voor: Van der Kuil (Ajax), Lenstra (En schede), Kruiver (PSV), Van der Linden (DOS) en Moulijn (Feijenoord). Reserves: Pieters Graafland (Feijenoord), Kraay (DOS), Notermans (Fortuna) en Rut ten (MVV). Uit de tijdelijke schoorsteen van de Sixtijnse kapel in Vaticaanstad, rechts boven op de foto, kwam gisteren twee maal zwarte rook, ten teken dat de kar dinalen in 't conclave nog geen nieuwe Paus hadden gekozen als opvolger van de overleden Pius XII. Zowel 's mor gens als 's middags ontstond er ver warring onder de wachtende menigte op het plein omdat de rook aanvanke lijk wit was, het teken dat de paus keuze is gemaakt. Tóen deze foto werd gemaakt ging de rook juist van wit in zwart over- SPRINGHILL (UPI) Van de geborgen slachtoffers van de mijnramp in de Cana dese plaats Springhill zijn er tot dusver twaalf geïdentificeerd. Tot nu toe zijn er zestien lijken naar boven gebracht. Zondag werden de eerste rouwdiensten gehouden voor slachtoffers van de ramp, die in totaal, naar thans als vaststaand wordt aangenomen, 93 levens eiste. Er bevinden zich nog steeds 77 mijn werkers in de ingestorte mijngang. Een groep Canadese zakenlieden zal trachten een miljoen dollar bijeen te bren gen voor een rampenfonds. Men wil daar toe aanstaande zondag een speciale radio- en televisieuitzending houden en hoopt het geld in een avond bij elkaar te krijgen. Advertentie (UPI) Om het rooksein vandaag on miskenbaar te maken, zijn rookbommen uit een vuurwerkfabriek gebruikt. De „ruota" (draaideur) werd vanochtend ge bruikt om twee grote kisten door te laten. Daarin zaten rookbommen zwarte in de ene en witte in de andere. Het heeft geholpen het leek wel of stookolie ver brand werd. (Reuter/AFP) Dokter De Lollis, die met de deelnemers aan het conclave 's opgesloten, heeft de medische kaarten van verschillende kardinalen laten ophalen. De kaarten werden hem later verstrekt door een draailoket, dat al gebruikt was voor een schoudermantel, bestemd voot kardi naal De La Torre, aartsbisschop van Quito en twee togen voor kardinaal Micara, wiens gezondheidstoestand noga! wat te wensen overlaat. Er gaan hardnekkige ge ruchten dat de 84-jarige kardinaal Canah ernstig ziek is. Men zou op het punt, staan hem buiten de omheining van het con clave te brengen. Kardinaal Canali lijdt aan een hartkwaal. Zondagochtend zowel als zondagmiddag kondigde de Vaticaanse radio, tengevolge van de misleiding door de rook, aanvanke lijk aan dat er een nieuwe Paus was ge kozen. Ook in de berichtgeving van de perscorrespondenten ontstond verwarring evenals onder de tienduizenden die op het plein stonden te wachten. Toen de Vaticaanse radio zondagavond tenslotte meedeelde dat er nog geen paus was gekozen, ging het op de schoorsteen pijp van de Sixtijnse kapel gerichte licht, dat klaarblijkelijk van binnen uit bediend werd, uit. De omroeper van radio-Vatica- na zei: „Wij moeten wel tot de slotsom komen dat er nog geen Paus gekozen is," waarop de uitzending werd afgebroken. De omroeper, pater Pellegrino, had bijna tot het laatst toe volgehouden dat de be kendmaking van de naam van de nieuwe Paus op handen was. Na de twee ochtend stemmingen, toen de aanvankelijk uit de pijp opstijgende rook wit was, verklaarde de Vaticaanse omroeper: dat is iets heel bijzonders. De nieuwe Paus is bij de eer ste stemming gekozen. In de vooravond na de middagstemming hield de Vaticaan se radio een half uur lang vol dat er witte rook was opgestegen. De onzekerheid duur de lang. Langzamerhand begon men te aanvaarden dat er opnieuw sprake was van een misverstand. Toen de witte rook uit de pijp grauw werd en tenslotte dui delijk zwart, maakte de opgetogenheid van de menigte plaats voor teleurstelling. Daar geen contact met de in het con clave verzamelden mogelijk was, nam men het feit, dat er na een half uur nog geen aankondiging van verkiezing van .een Paus was gedaan, tefislotte aan als teken wrak van dc verbrande personen auto, die bij Schiebroek door een vrachtauto werd geramd. TAIPEH (Reuter) Ondanks hun be lofte van zaterdag om Quemoy op even dagen dat niet te beschieten, hebben de Chinese communisten dit eiland zondag, zij het sporadisch, onder vuur genomen. Zaterdag was het bombardement al aan zienlijk in kracht verminderd. HONGKONG (Reuter) Het persbu- bureau Nieuw China heeft, een woordvoer der van het ministerie van Defensie in Peking laten verklaren,'dat bij de beschie ting van zondag de omgeving van de baai van Liaolo ongemoeid was gelaten. De woordvoerder ontkende, dat de beschie ting in strijd was met de belofte van de minister van Defensie, dat geen aanvoer- plaatsen op Quemoy op de even dagen van de maand beschoten zouden worden. Vijf personen werden gedood toen zaterdagavond bij Schiebroek omstreeks zeven uur op de rijksweg Den HaagRotterdam een met vijf ton uiterst brandbare kunstmest beiaden vrachtauto door het breken van twee veerbladen boven het linkerwiel de linkerrijbaan opreed en daar geramd werd door een uit de richting Den Haag komende personenauto, waarin zich twee jeugdige echtparen en hun kinderen van twee jaar en van acht maanden bevonden. Van deze laatsten overleden terstond de 24-jarige mevrouw R. Batist en haar tweejarig zoontje, de 22-jarige F. Kok en zijn acht maanden oude zoontje. De 25-jarige heer M. Batist overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Mevrouw Kok-Hulleman ligt ernstig gewond in het gasthuis te Delft. Voor haar leven wordt gevreesd. De beide auto's vlogen na het ongeluk in brand. De bestuurder van de vrachtauto, de 20-jarige militair Van Veldhoven uit Monster, en een naast hem zittende jongen hadden de cabine vlak voor de botsing verlaten. De families Kok en Batist waren met elkander bevriend. De echtgenoten zijn bij hetzelfde loodgietersbedrijf in dienst. Men ging dikwijls met elkaar uit en huurde dan een auto. Dit was ook zaterdagavond het geval. (Van onze correspondent in Bonn In de Westduitse hoofdstad wordt men met de dag critischer gestemd jegens het plan van de Franse minister-president De Gaulle om een NAVO-directorium, be staande uit Frankrijk, de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië op te richten, dat als een politiek opperbevel zou fungeren. Volgens de Westduitse regering zouden hierdoor de meeste NAVO-landen twee- WASHINGTON (AFP1) Amerikaanse deskundigen zien de belofte als een deel van de psychologische oorlogvoering, waarmee Peking hoopt een breuk tussen de nationalistische bevolking en Tsjang Kai Tsjek teweeg te brengen. Voorts wil Peking, door een „dienstregeling" voor de bombardementen bekend te maken, tonen dat het de toestand volledig be heerst, zo menen zij. Het ongeluk heeft indirect ook nog de dood van een andere weggebruiker tenge volge gehad. Doordat de rijksweg was ver sperd moest het verkeer in de richting Den Haag worden omgeleid over de Oude Rot- terdamseweg. Dit had tot gevolg dat het op de Vrijenbanselaan fe Delft drukker was dan normaal. In de drukke file reed de 25-jarige motorrijder C. J. Ruigrok uit Pijnacker, met op de duo zijn verloofde. Op een gegeven ogenblik slipte R. met zijn motor in de tramrails en viel precies voor de wielen van een hem achterop rijdende vrachtwagen met. aanhanger. De jongeman was op slag dood Zijn verloofde bleef on gedeerd. Zaterdagnacht om half 3 reed een per sonenauto, komende uit de richting Amers foort, op de rijksweg door de gemeente S o e s t. In de auto waren gezeten een jon geman uit Amersfoort en een meisje uit Baarn. dat, hoewel niet in het bezit van een rijbewijs, de wagen bestuurde. De auto reed tegen een verkeersbord en botste hierdoor tegen een boom, waardoor dc auto omsloeg en van de weg schoof. Beide per sonen werden uit de auto geslingerd en op slag gedood. De slachtoffers zjjn de 23- jarige A. J. C. Stam uit Baarn en de 21- jarige mej. G. C. van Dijk uit Amersfoort. Zaterdagmiddag is op de Wittenburger- gracht de 12-jarige T. A. Jonker uit Am sterdam, toen hij met zijn fiets naar links uitweek, aangereden door een bus van het gemeentelijk vervoerbedrijf. De jongen was op slag dood. Op de kruising Johannes Vermeerplein Johannes Vermeerstraat te Amsterdam werd een scooter aangereden door een vrachtauto. De duopassagier op de scooter, de 62-jarige mevrouw H. Zwart uit Am sterdam kwam hierbij om het léven. De Advertentie bestuurder van de scooter werd licht ge wond. Onder O e r 1 e, gemeente Veldhoven, is de 39-jarige landbouwer uit Oorschot J. Machielse, op zijn motorrijwiel tegen een boom gereden door een niet opgehelderde oorzaak. Hij werd op slag gedood. Zijn vrouw, die op de duo zat, kreeg zeer ern stige verwondingen en werd naar het zie kenhuis in Eindhoven vervoerd Op de Stationsweg te Woudenberg is de 19-jarige motorrijder G. W. van Gul pen uit Maarn, op een vrachtauto gebotst en op slag gedood. De oorzaak van het on geval is onbekend. Op de Provinciale Weg ter hooogte van O u d-A d e passeerde een personenauto in de richting Amsterdam rijdende, een grote Duitse vrachtwagen waarna de personen auto door onbekende oorzaak plotseling begon te slingeren, in botsing kwam met een brugleuning, kantelde en op de kan1 nog enkele meters doorschoof. De bestuur der, de Amerikaan J. A. Sefton, werd zwaar gewond naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden vervoerd, waar hij en kele uren na aankomst overleed. De mede- inzittende, de Amsterdamse zeeman Heit- huizen, werd door de schok uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Ter hoogte van het postkantoor te S t a p- h o r s.t is de 23-jarige ongehuwde smids knecht R. Mulder met zijn motor in volle vaart tegen een aan de kant van de weg geparkeerde bakfiets gereden. Het slacht offer werd naar het ziekenhuis in Meppel vervoerd, waar hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleed. In Er mei o is de 5-jarige C. Verwey, toen hij plotseling de weg overstak, aan gereden door een personenauto. Het knaapje overleed in het ziekenhuis te Ermelo. Midden in het dorp Orvelte (gemeente Westerbork) is vanmorgen de heer A. En ting aangereden door een vrachtauto. Het slachtoffer was op slag dood. De heer En ting liep met twee varkens over de straat. Toen een met aardappelen beladen vracht auto uit Schoonoord naderde liep een der varkens plotseling naar het midden van de rijweg toe. De heer Enting trachtte het dier nog te grijpen, maar werd zelf door de auto gegrepen. Het varken werd even eens gedood. derangs leden worden. Vandaag komt Joxe, voormalig Frans ambassadeur te Bonn en thans secretaris generaal van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, naar Bonn om het Franse plan te bespreken. Men geeft hem geen schijn van kans op succes. De West duitsers zijn er onbuigzaam tegen, zelfs al weet men dat De Gaulle's atoomplan nen en zijn ideeën om voor Frankrijk eventueel een atoomontwapening niet te laten gelden, gevaarlijk voor de westelij ke samenwerking kunnen zijn. In de Westduitse pers is men bijzonder fel gekant tegen De Gaulle's plan. Men verwijt de Franse regeringsleider eerzucht welke blijkt uit zijn atoomplannen en zijn drijven naar een topconferentie met de Russen, waardoor een werelddirectoraat met de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Rusland en Frankrijk zou kunnen worden ingesteld. De Gaulle wil op het zelfde niveau als Washington en Londen komen, daarnaast wil hij de woordvoer der van Europa in de NAVO worden en meer vrijheid tegenover de Sovjet-Unie bezitten. In de Westduitse bladen typeert men dit laatste streven als een variant op het thema van een derde macht naast de Verenigde Staten en Rusland. CAIRO, (UPI) De Indonesische pre mier D.juanda is zaterdagavond per vlieg tuig uit Rome in Cairo gearriveerd voor een bezoek van drie dagen aan de Verenig de Arabische Republiek. Hij heeft twee dagen privé in Rome doorgebracht na zijn bezoek aan president Tito van Joegoslavië. Zondagavond heeft Djuanda aangezeten aan een diner hem aangeboden door de president der V.A.R.. Nasser. Dreigend steken de „Nike-Hercules"- raketten omhoog aan de kust van For mosa als indrukwekkende bewijzen van het feit dat het Amerikaanse leger de verdediging van het nationallstisch- Chine.se eiland schraagt met zijn zwaarste wapenen. „U.S. Army" is het opschrift van de raketten, die een schrille tegenstelling vormen met de zittende Chinese figuur op de voor grond een symbolische tegenstelling die de situatie op Formosa wel duidelijk illustreert. i

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1