-l Kardinaal Roncalli van Venetië Sill? gekozen als de nieuwe Paus Belasting voor ongehuwden voorlopig niet lager Iti» Oproep van Johannes XXIII: vrede en eendracht HET WEER Haarlems Dagblad 'MORRIS' Amerika staakt proeven niet als Rusland ermee doorgaat Er komt een technische herziening van de inkomstenbelasting Het woord is aan Tweede mijnongeluk in West-Virginia Djuanda sprak met Nasser over economie en wapens Rustig weer MINISTER HOFSTRA IN TWEEDE KAMER Minister Dulles acht de kans op succes van de onderhandelingen in Genève verminderd 73e JAARGANG No 95 WOENSDAG 29 OKTOBER 1958 303e JAARGANG No 248 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kardinaal Roncalli: thans Paus Johannes XXIII: Alles zien, voor veel ervan een oogje dichtknijpen, een weinig rechtzetten. m VATICAANSTAD (Rcuter-AFP) Dé 51 kardinalen van de rooms-katholieke kerk, die zaterdagavond in conclave gingen, hebben dinsdag bij hun elfde stem ming, op de namiddag van de derde stemmingsdag, de 76-jarige Italiaanse kardinaal-priester Angelo Guiseppe Roncalli, patriarch van Venetië, tot Paus gekozen. De nieuwe Paus heeft de naam Johannes XXIII aangenomen. De officiële bekendmaking van verkiezing en naam van de nieuwe Paus aan de juichende menigte van meer dan tweehonderdduizend mensen op het Sint-Pieters plein werd gedaan door kardinaal Canali, de groot-penitencier. Onderwijl was de nieuw-gekozene gekleed in het pauselijk gewaad dat in drie stellen van verschillende maat in de Sixtijnse kapel gereed hing. In witte soutane, rood fluwelen schoudermantel met hermelijn afgezet en goudgeborduurde stool ver scheen Paus Johannes in de buitenloggia van de Sint-Pietersbasiliek, door de menigte op het plein met langdurig gejuich ontvangen. kapel van de carabinieri speelde het Ita liaanse volkslied en de klokken van de Sint Pieter begonnen te luiden. Glimlachend gebaarde de Paus vanaf de loggia met beide armen ter begroeting van de menigte. Toen vouwde hij de handen en hief met krachtige stem de Latijnse woorden van de zegen „Urbi et orbi", over stad en wereld, aan. Onder het geschal van klaroenen en terwijl de Italiaanse troepen en pauselijke garden het saluut brachten, trok de Paus zich, omgeven door prelaten in rood gewaad, terug. De Paus Johannes XXIII, wiens volledige titel luidt: bisschop van Rome, plaats bekleder van Jezus Christus, opvolger van de Prins der apostelen, opperher der van de universele kerk, patriarch van het Westen, primaat van Italië, aartsbisschop en metropoliet van de provincie Rome, soeverein van de Vati caanse stad-staat. Paus Johannes is de 262ste Paus. De naam Johannes is se dert het begin van de veertiende eeuw niet meer door een Paus gevoerd. De laatste paus van die naam, de Frans man Jacques Duese, wiens pontificiaat viel tussen 1316 en 1334, was Johannes XXII. Een tegenpaus (de Napolitaan Baldassarre Cossa) noemde zich in de vijftiende eeuw Johannes XXIII maar hij werd door het concilie van Constance afgezet in 1414. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 CAMEL DUFFEL COATS 45.— KICHWOOD, (UPI) Een gasontplof fing in een kolenmijn van Richwood in de Amerikaanse staat West-Virginia heeft dinsdag aan dertien mijnwerkers het le ven gekost. In de schacht waar de ontploffing zich voordeed werkten 54 arbeiders. Van hen ontsnapten 37 ongedeerd. Vier moesten naar boven gebracht worden. Twee van hen verkeren in ernstige toestand vanwe ge brandwonden en rookvergiftiging. Nog geen 24 uur eerder veroorzaakte, zoals wij reeds berichtten, een soortgelij ke ontploffing de dood van 22 arbeiders in een kolenmijn van Bishop, eveneens in West-Virginia. SPRINGHILL, NOVA SCOTIA, (UPI)— Het bergingswerk in de mijn bij Spring- hull gaat voort Nog slechts 22 lijken zijn geborgen, maar het totale aantal slacht offers zal vermoedelijk 93 bedragen. Van de gangen op 4.600 meter zijn alle slacht offers nu geborgen, men concentreert alle krachten nu op de gangen op 4.300 m. diepte. Van de 174 mijnwerkers die zich tijdens de ontploffing ondergronds bevon den, wisten 81 te ontkomen. Er is geen hoop, dat men in de diepte nog overleven den zal aantreffen. CAIRO. (Reuter) De Indonesische pre mier Djuanda Kartawidjaja is dinsdag uit Cairo vertrokken, op de terugreis naar Djakarta. Tiidens zijn bezoek van enkele dagen aan Cairo heeft hij besprekingen gevoerd met president Nasser. Djuanda verklaarde dat hij met presi dent Nasser geconfereerd had over de ont wikkelingsprojecten, welke voor hun bei de landen zijn opgesteld. „Ook hebben wij van gedachten gewisseld over zaken die met de buitenlandse hulpverlening ver band houden, en de vraag hoe daarvan het beste gebruik kan worden gemaakt. Verwachting tot morgenavond: Op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking. Overwe- gend droog weer. Weinig wind en ongeveer dezelfde tempera turen. Volledige weerrapporten op pagina ttvêe. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S (Van onze Kamerverslaggever) Vóór het einde van dit jaar za! een wetsontwerp tot technische herziening van de inkomstenbelasting worden ingediend. Dit deelde minister Hofstra mede in de Tweede Kamer. Over een belasting op vermogensvermeerdering heeft hij voor zichzelf enkele voorlopige conclusies getrokken, die aantonen dat het technisch wel uitvoerbaar zou zijn, maar een afsluiting van de studie hieromtrent dient eerst te worden afgewacht. De bewindsman verklaarde dat herziening van het belastingtarief voor ongehuwden steeds dringender wordt, maar geldgebrek maakt verlaging voorlopig onmogelijk, tenzij op een andere manier compensatie wordt gevonden. Daarom was minister Hofstra niet enthousiast over de P.v.d.A.- motie, omdat deze tén onrechte verwachtingen zou kunnen wekken. Het probleem heeft echter zijn voortdurende aandacht. De minister was van mening dat de be stedingsbeperking is geslaagd. Het diep tepunt van de economische inzinking is voorbij. De vooruitzichten voor 1959 zijn niet geheel duidelijk, maar een zekere ma te van optimisme acht de regering verant woord. Met de Kamer was de minister het eens dat ernstig aandacht moet worden ge schonken aan het probleem van de hoge overheidsuitgaven. Maar m?n moet be denken dat de uitgaven niet worden ge daan ten bate van de overheid zelf, maar in het algemeen belang. Afkapping van ta ken treft daardoor altijd een deel van het Nederlandse volk. Er wordt zoveel mogelijk bezuinigd. Op geheven zijn de havencommissariaten in Rotterdam en Amsterdam. De luchtvaart- school op Zestienhoven (Rotterdam) is op geheven, waardoor de bouw van een nieu we school, die twee miljoen gulden zou hebben gekost, overbodig is geworden. De landbouwvoorlichtingsdiensten zijn inge krompen en zo gebeurt er wel een en an der meer. Ook door de efficiency wordt be zuinigd. Een groot deel van de Kamer maakt zich er zorgen over dat het particuliere bedrijfsleven en de gemeenten in 1959 niet voldoende op de kapitaalmarkt zullen kun nen lenen omdat het rijk van plan is, ter dekking van een groot deel van het be grotingstekort, ongeveer 800 miljoen gul den op de kapitaalmarkt op te nemen. Mi nister Hofstra deelde die vrees niet. Hij redeneerde: Het is goed dat het rijk 800 miljoen leent om te voorkomen dat kapi- taai braak blijft liggen, want daarvan zou een inflatoire invloed uitgaan, met waar devermindering van de gulden als gevolg. Geen noodtoestand De minister erkende, dat het uitgaven- peil van de begroting 1959 hoog is. Maar voor de ontwikkeling van ons economisch leven zijn jaarlijks bepaalde uitgaven noodzakelijk. Wij verkeren niet in een noodtoestand en de lopende uitgaven moe ten dus door belastingen worden gedekt. Daarom moeten de tijdelijke belasting verhogingen worden verlengd. Als in 1960 het economische leven verder opbloeit, kan het rijk minder lenen. Daarom is de verlenging nodig voor twee jaar, dus ook voor 1960. De kapitaalsuitgaven voor wo ningbouw, de deltawerken enz. mogen en moeten worden gedekt door leningen op de kapitaalmarkt. Het tekort op de begroting acht de rege ring aanvaardbaar omdat dit er toe bij draagt de werkgelegenheid te bevorderen. Vergroting van het tekort (ongeveer 1400 miljoen) door nieuwe uitgaven in het ko mende jaar, die niet in de begroting zijn opgenomen, zou echter onaanvaardbaar zijn, omdat dan vermindering van de waarde van de gulden dreigt. Het tekort in de schatkist over 1958 wordt ten dele gedekt door de vorige week aan gekondigde staatslening van 250 miljoen gulden. Het bedrag is betrekkelijk laag ge steld om de kapitaalbehoeften van de ge meenten te ontzien. Het in 1959 te lenen be drag van 800 miljoen is voldoende voor de te verwachten kapitaalbehoeften van rijk en gemeenten, maar niet voor een snelle consolidatie van de vlottende gemeente schulden. Die consolidatie zal over enige jaren moeten worden uitgesmeerd in het belang van de werkgelegenheid. Er moet op de kapitaalmarkt ruimte blijven om te lenen voor nieuwe werken. De rijksbegroting voor 1959, zei minister Hofstra, is het resultaat van een zorgvul dig overwogen beleid, gericht op verstevi ging van de welvaart. In weerwil van de financiële moeilijkheden is de sociale lijn in het beleid niet onderbroken. De noden van het heden zijn niet opgeofferd aan de toekomst. Hoge besparingen zijn gewenst in verband met de grote kapitaalbehoef ten vóór de industrialisatie en de woning bouw. Maar de zorgen voor de toekomst mogen niet te zwaar op het heden druk ken. Ook he heden moet zijn deel hebben in de consumptiemogelijkheden. Tevoren had hij na enige ogenblikken van bezinning, bevestigend geantwoord op de traditionele vraag van de kardinaal deken Tissèrant of hij de verkiezing aan vaardde erv daarmede de volledige pause lijke bevoegdheden ontvangen. Daarna brachten de vijftig kardinalen hem hun eerste hulde. Uur van onzekerheid Een uur nadat radio-Vaticaan had mee gedeeld dat een nieuwe Paus gekozen was verscheen Johannes XXIII op het balkon. Er waren twee rooksignalen uit de schoor steenpijp van de Sixtijnse kapel gekomen: te 17.08 begon de eerste „fumata", waar van de kleur donker scheen te zijn. Na een tussenpoze van drie minuten kwam er opnieuw rook uit de pijp. Een omroeper van radio-Vaticaan zei dat de rook naar alle waarschijnlijkheid wit was. Bijna een uur lang heerste er, terwijl duizenden toestroomden, onzekerheid, totdat een venster in de voorgevel van de Sint Pie ter geopend werd en kardinaal Canali de Latijnse formule „Habernus Papam" uit sprak waarin van de verkiezing kond werd gedaan. De mogelijkheid bestaat dat de plech tigheid van de pauskroning zondag 9 no vember plaats heeft. Nieuwe kardinaal Mgr. Di Jorio, de secretaris van het conclave, is door de nieuwe Paus tot kar dinaal verheven, op grond van een tra ditie, welke door Pius XI en Pius XII niet is gevolgd. Mgr. Callori di Vignale, die opperkamerheer was en gouverneur van het conclave, is tot majordomus be noemd, een functie die jarenlang vakant is geweest. Mgr. Rocca di Cornegliano is .tot opperkamerheer benoemd. Vanmorgen werden de deuren van het conclave pas geopend. De kardinalen heb ben de nacht in de beslotenheid van het conclave doorgebracht op bevel van de nieuwe Paus. Paus Johannes heeft van daag vanuit het conclave in het Latijn een radioboodschap tot de wereld gericht. De Paus riep op tot vrede en eendracht tussen de volken en gerechtigheid voor alle klassen. De Paus hield met heldere en krachtige stem zijn toespraak vanaf zijn troon in de Sixtijnse kapel tot de kardinalen, die tevoren een voor een voor hem waren komen neerknielen om de pauselijke ring te kussen. Een bijzonder woord van begroeting richtte hij tot bis schoppen en geestelijkheid in die landen „waar zij geen vrijheid van godsdienst genieten". Hij richtte zich tot alle regeer ders der volken met een oproep tót het bewaren van harmonie, eensgezindheid en vrede, en tot een optreden waardoor het wederzijds vertrouwen bevorderd zal wor- den. Z.ii moeten er op uit zijn de vrede te bewaren, aldus de Paus, opdat de mensen familie in vrijheid kan leven. Vrijheid kan alleen voortkomen uit de rust der vrede, vrede heeft haar oorsprong in de ziel. De Paus bracht hulde aan zijn voor ganger, Pius XII, en diens „onvermoeide werken voor de verdediging van de men selijke persoon en de eendracht tussen de volken." Hij vroeg om vrijheid voor de rooms- katholieke godsdienst en sprak zijn deel neming uit met het lijden waaronder de wereld gebukt gaat. Ook sprak hij de wens uit dat Oost en West zich zouden kunnen verenigen onder de vaderlijke zorg van Christus" stedehouder, onder het teken van de stoel van Petrus. Pleitend voor vrede uitte de Paus de wens dat de instrumenten voor verwoesting en oorlog tot, middelen voor de vrede zouden wor den gemaakt en dat de naastè toekomst geen oorlog zou kennen maar vrede. Na beëindiging van zijn toespraak en het geven van de zegen gaf de Paus order De nieuwe Paus, Johannes XXIII, omgeven door de kardinalen, geeft de menigte die voor de St. Pieter is samengestroomd voor het eerst zijn zegen- het conclave open te stellen. De klokken van de Sint Pieter werden geluid en die van de andere kerken vielen hen bij. De bisschoppen van Nederland zullen gezamenlijk een brief opstellen, die zondag in alle rooms-katholieke kerkdiensten zal worden voorgelezen. In deze brief zal de keuze van Paus Johannes XXIII officieel aan de gelovigen worden bekend gemaakt. Op de dag van de pauskroning zal in alle kerken een plechtig Te Deum worden ge zongen. In het aartsbisschoppelijk paleis te Utrecht heeft men het nieuws van de pauskeuze via de radio vernomen. De aartsbisschop, mgr. dr. B. J. Alfrink is uitStedig en heeft de voorbereidingen voor de bekendmaking gedelegeerd aan de oudste bisschop van het episcopaat, mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. WASHINGTON (UPI) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, heeft op zijn wekelijkse persconfe rentie gezegd, dat de Verenigde Staten zich gereed zouden maken de proeven met kernwapens voort te zetten, als de Russen na 31 oktober met de kernontploffingen zouden doorgaan. Dulles zei, dat Rusland zijn politiek ten opzichte van het stopzetten van de kernproefnemingen veranderd heeft, blijkbaar omdat de Russische leiders ont dekt hebben, dat zij ver achter liggen bij de ontwikkeling van de kernwapens in de Verenigde Staten. Zij zijn waarschijnlijk op de technische conferentie van juli in Genève tot die ontdekking gekomen. Dulles Als de mist optrekt, is het aan de IJmuider haven een gezellig vertier van gaande en komende schepen, loodsboten en slepers. De jeugd kan haar herfstvakantie besteden aan een uitstapje naar dit. vooral voor jongens zo aantrekkelijke uitzichtpunt ook al is het er koud en guur. Wat deert de kou de ferme jongens, stoere knapen, die hun hart sneller voelen kloppen aan de toegangspoort naar de wijde, geheimzinnige zee zei, dat het de schijn heeft, alsof Rusland zich los wil maken uit de positie van kam pioen voor het stopzetten van de kern- proefnemingen, zonder daarbij teveel na deel te lijden in propagandistische zin. Dulles legde er de nadruk op, dat de Verenigde Staten de onderhandelingen in Genève over de schorsing van de proef nemingen zullen voortzetten, zelfs als de Russen met hun huidige reeks kernontplof fingen zouden doorgaan. Hij voegde daar aan toe, dat de Verenigde Staten zich gereed zouden maken, de proefnemingen te hervatten. (Reuter) Dulles verklaarde, dat de Russische afwijzing van het Brits-Ameri kaanse voorstel voor opschorting der kern wapenproeven voor een jaar, te beginnen op vrijdag 31 oktober, de kans op succes van de onderhandelingen te Genève ver mindert. Vrijdag beginnen onderhandelin gen óver de kwestie van opschorting der kernwapenproeven en op 10 november technische besprekingen over de vraag hoe de verrassingsaanvallen kunnen worden voorkomen. (AFP) Dulles heeft dinsdagavond in een toespraak gezegd, dat de Verenigde Staten bereid zijn inlichtingen te geven die de Sovjet-Unie zou kunnen vragen over de Amerikaanse defensie-inrichtingen in het Noordpoolgebied, mits de Sovjet-Unie ook bereid is inlichtingen over Russische de fensie-installaties in het gebied te geven. Dulles zei dit om een mogelijke vrees van de Sovjet-Unie voor een ohverwachte aan val in het Noordpoolgebied te verzachten. NEW YORK (UPI) De politieke com missie van de UNO-assemblee heeft het debat over de ontwapening opgeschort, als een laatste poging om een of meer compromis-resoluties uitgewerkt te krij gen. De commissie stemde in met een voorstel van India om de vergadering te verdagen tot vanmiddag teneinde gelegen heid te geven tot werken achter de scher men. Het algemeen debat moet vandaag eindigen, waarna de commissie zou moe ten beginnen afzonderlijke ontwerpreso luties te overwegen. Er wordt gepoogd een aanvaardbare resolutie te vinden welke •de ontwapening kan bevorderen. (Reuter) De Amerikaanse afgevaar digde, senator Hickenlooper, zei niet van plan te zijn de verklaring van de Rus sische vertegenwoordiger Zorin, waarin deze het westelijk voorstel vOor opschor ting van kernproeven voor een jaar ver wierp, te .beantwoorden. De Amerikaanse regering efkent dat opschorting of staking der kernwapenproeven van belang is, maar op zichzelf is deze slechts een „schuchtere maatregel in de richting van realistische en betrouwbare ontwapening". Hij herinnerde aan het aanzienlijke over wicht van het Russische blok op het ge bied der conventionele strijdkrachten.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1