HVS behaalde zege in hoogstaand duel met Octopus-ploeg HENSEN Wielrenners van „De Kampioen waren in '58 weer op dreef Nieuwe formule 1 vastgesteld voor Grand Prix-wedstrijden Voor wie geldt het Rijtijdenbesluit? NAAIMACHINES Ook AVC won met moeite Successen kwamen vooral van de oudere renners DONDERDAG 30 OKTOBER 1958 15 De volleybalcompetitie MONTY COATS Het basketbalprogramma BW geen partij voor Nederlands B-team KAMPERMAN Wielrennen Jubileum wedstrijden van zwemclub Haarlem De simui taan-seances Om de koning Gustaaf- beker Sport In het kort Twee keer voetbal op het t.v.-scherm KNUTSELAARS SCHOUS van 1854 U ZIET 'T PANORAMA! REPORTAGES HEET VAN DE NAALD: Ook rijden onder invloed van andere stoffen dan alcohol strafbaar V. Praal, spannend maar vooral degelijk volleybal hebben we gisteravond kunnen aanschouwen in het overgangsklasse-duel tussen leider HVS en het Alkmaarse Octo pus Anderhalf uur lang beukten de Haarlemse smashes op de voortreffelijke Alk maarse verdediging, maar de jeugdige gasten blokkeerden intensief en bij passering van het blok was hun techniek sterk genoeg om uit de verdediging een aanval op te bouwen, die beslist minder krachtig was dan die van de HVS'ers, doch daarentegen wat fantasierijker. Want de aanvallen van de Haarlemmers werden in opbouw vol doende gevarieerd terwijl ook het „netspel" sterk was, maar wij misten bij de gast heren tactische plaatsballen en deze zouden zeker hun vruchten hebben afgeworpen. HVS nam in de eerste set met 70 de leiding, moest iets van de voorsprong af staan (128), bereikte 1410, maar moest toen in een prachtige spurt van de gasten de voorsprong afstaan 1414). HVS on dervond in een opwindend slot waartoe Octopus in staat was, want via 1515 en 1616 verloor HVS met 1816. De tweede set won HVS zonder al te veel moeite na 126 met 1510. In de derde set werden de Haarlemmers voor een 70 achterstand geplaatst, die door sterk serveren werd weggewerkt: 77 en 99. HVS won ten slotte met 159. Met 93 leidden de gasten in de vierde set HVS sloeg terug, liep in tot 119, maar kon niet voorkomen dat Octopus met de winst wegliep (1511). De beslissende vijfde set werd een hoog staande strijd die de toeschouwers tot het laatste punt rond de lijnen hield. HVS ver speelde punten met mislukte smashes maai de score bleef aanvankelijk in evenwicht (55). De harde slagen werden spectacu lair gekeerd door de Alkmaarders, maar toen HVS in de afwerking iets meer va riatie bracht verloren de gasten steeds meer terrein om uiteindelijk met 157 de set en de strijd te verliezen. Minder enthousiast In de eerste klasse heren speelde Die Raeckse 2 minder enthousiast dan gewoon lijk en verloor gedecideerd van de rijks ambtenaren, die vooral aanvallend met kop en schouder boven hun weinig stoot- krachtige tegenstanders uitstaken (1510, 15—6 en 15—5). Eclecta en OSS speelden geen sterke wedstrijd. Eclecta was technisch beter en won met 1512, 915, 1513 en 159 Santpoort won, zoals men mag verwachten, van de eigen reserves met 158, 153 1215 en 1614. Overigens geeft de laatste setstand te denken. Dames Trainer Krijgsman heeft aan de AVC- ploeg nog voldoende te schaven. De pass, de basis van het spel, was zwak, in de eer ste set zelfs zeer zwak. De aanval van de Haarlemse dames had er enorm onder te leiden en een behoorlijke smash zagen wij maar zebjen. Veelal moest men genoegen nemen met een plaatsbal en die verloor uiteraard zijn verrassing. De dames van Octopus beschikten al evenmin over een gevreesde aanval zodat AVC dat overi gens met een vaste wil om te winnen speelde zij het met veel moeite de strijd toch won: 12—15, 15—13, 15—10 en 15—13. De ontmoetingen VeloxHVS en Ec lectaDie Raeckse leverden verrassingen op. HVS won de eerste set ruim (157), maar Velox bleef het antwoord niet schul dig (1513). In de derde set ontstond er op de stand 127 in net voordeel van Ve lox een fanatieke strijd waarbij de ploegen Advertentie zware duffel waterdicht kleurecht zuiver wol nr leeftijd 8 jaar 1 Ug," PAARLAARSTEEG 1 Deze week zijn er weer twee wedstrij den voor de landelijke basketbalcompe titie. Vanavond komt Typhoons voor het eerst in dit seizoen in actie voor eigen pu bliek. The Typhoons hebben al twee wed strijden gespeeld. In Amsterdam werd met groot verschil van DED verloren en in Den Helder werd een overwinning behaald op Zeemacht. Nu is AMVJ de tegenstan der en deze sterke Amsterdamse tegen stander zal wel een te zware opgave zijn voor de ploeg van Snel. Op dezelfde avond speelt de damesploeg van Antilopen tegen de Haagse districts- klasser Te Werve. Een Haarlemse zege ligl in de lijn der verwachtingen. Vrijdagavond komt het Groningse stu dententeam Donar op bezoek bij ZBVS Van de kracht der Groningers is weinig bekend, maar een Santpoortse zege is wei waarschijnlijk. Na deze wedstrijd komen de districtsklassers The White Stars en VODO (Den Haag) in het veld. De Hage naars spelen wel aardig, maar missen con ditie, zodat ook ditmaal de punten in Haar lem zullen blijven. Het programma luidt: Donderdag 30 oktober: Dames: Antilo pen 4IHJ 2; Typhoons 2Rapiditas; IHJ —SC Haarlem; Antilopen—Te Werve (districtski. 9.15 uur). Heren: ZBVS 3—Typhoons 3, White Stars 2—IHJ 2; Typhoons—AMVJ (land comp. 8 uur). Vrijdag 31 oktober: Dames: HOC 4Au rora 2; HOC 3Excertitia; SchotenAn tilopen 2. Heren: HOC 3—SC Haarlem 2; Excer t.itia—HOC 2; ZBVS—Donar (land. comp. 8 uur); White StarsVODO (districtski 9.15 uur). zich bijzonder inspanden om de bal van de grond te houden. Het enthousiaste Velox dat verdedigend uiterst taai bleek won ten slotte van de HVS-dames die beter op bouwden en aanvielen, maar op hechte blauw-witte verdediging strandden (15—11). In de laatste set startte HVS gedepri meerd en faalde in het opvangen van de serves, zodat Velox liefst tot 81 uit liep. Atie Wij denes en Janke Nijdam reduceerden aan serve tot 98 waarna Ve lox enkele punten aan de score toevoegde (118). De volgelingen van Verheem had den toen de winst voor het grijpen maar faalden drie keer met serveren zodat HVS, overigens in overeenstemming met de ver houding, de laatste set toegeworpen kreeg (1512)Eindstand: 22. Die Raeckse 2 ging tegen Eclecta min der goed van start, verloor de eerste set (159), maar herstelde zich met 156 en 158 in de volgende sets. In de laatste set gaven de ploegen elkaar weinig toe, maar toen Eclecta met Vera Scheffer en Ria Rooyers voor het net in een gunstige op stelling stond, moesten de reserves met 1511 de eer aan Eclecta laten. De uitslagen van woensdag luidden: Heren: Die Raeckse 2OVRA 0—3: OSSEclec ta 13; HVS—Octopus 32; Eclecta 2—PWN 03; Santpoort 2Santpoort 1 3; WIK 3PWN 2 22; Hepol 2-Gios 2 3—0: HBC 3—WIK 2 3—1; OSS 2— DSS2 1—3; HBC 2—Rapiditas 1—3. Dames: VeloxHVS 2 2; AVCOctopus 31; EclectaDie Raeckse 2 22; Vesmia 2HBC 3 3-0; OVRA 3—AVC 3 4-0: Gios 3—Vesmia 3 0-^t; SantpoortOG 2 3—0; Eclecta 2MHBS 2 31; Gios 2—Velox 2 3—0; OG 3—WIK 2 2—2; SSO- Die Raeckse 4 31. Het voorlopig Nederlands B-elftal heeft woensdagavond in het stadion De Vliert in Den Bosch een oefenwedstrijd gespeeld tegen BW. De kandidaten voor Winter thur wonnen met 8-1. Bij de rust was de stand 4-1. Wegens dikke mist werd de wed strijd tot tweemaal een half uur bekort, In het B-elftal was doelman Roffel (GVAV) vervangen door de Blauw-Wit keeper Van Heeswijk, terwijl Theunissen van Vitesse de plaats innam van linksbin nen Rijvers. De Feijenoord-speler was met griep naar Den Bosch gekomen en kreeg van de bondsarts dr. Pannekoek het ad vies onmiddellijk naar bed te gaan, Om deze reden kan Rijvers niet geko zen worden in bef B-elftal dat zondag 2 no vember in Winterthur tegen Zwitserland B speelt. De ontmoeting was als oefenwedstrijd waardeloos. De buitenspelers konden el kaar niet eens zien. De doelpunten werden gemaakt door Cor van der Gijp (drie) Meyers (drie), Theunissen en Vónhoff (elk een). Het tegenpunt van BW werd gescoord door middenvoor Van Overbeek. Het Nederlandse B-elftal, dat zondag in Winterthur tegen Zwitserland B zal uit komen, is als volgt samengesteld: Doel: Roffel (GVAV). Achter: Brull (Rapid) en Veldhoen (Feiienoord). Midden: De Koning (Sparta), Walhout (Feijenoord) en Munsters (Fortuna). Voor: Meyers (Feijenoord), Vonhoff (DWS A), Van der Gijp (Feijenoord), Ben- naars (NOAD) en Bosselaar (Sparta). Reserves: Van Heeswijk (Blauw Wit). Scherpenisse (ADO), Schaap (Enschede) en Angenent (Forturia). Advertentie Voor 'n BETERE BONTMANTEL Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 12924 De wielrenners hebben hun racefietsen weer in het vet gezet. Het wegseizoen 1958 is definitief verleden tijd. De renners wer pen nu een terugblik op het voorbije sei zoen en daarbij kunnen de leden van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen over het algemeen best tevreden zijn. Vooral de in Roosendaal wonende Gerrit Voorting, die zesmaal zegevierde en drie dagen in de gele leiderstrui van de Tour de France heeft gereden: de onafhanke lijke Piet Steenvoorden uit Heemstede, die elf overwinningen waaronder er in Luxemburg, Duitsland en Polen behaal de en de 48-jarige Haarlemse veteraan Ben van Dijk, die de „wieleroudjes" eveneens elf maal wist te verschalken, waren bij zonder succesvol. Van de amateurs tra den de IJmuidenaar Hans van Duin (4 overwinningen) en Ooen Visser uit Sant poort (twee overwinningen) het meest op de voorgrond. De Haarlemse nieuwelin gen Eddy Riethoff, Bert Bogaard en Ed dy Sminia gingen elk eenmaal ais win naar van een wielerronde over de eind streep. Een der mëest succesvolle renners was evenals in vorige jaren dus weer Piet Steenvoorden. De Heemstedenaar be gon al vroeg in het seizoen met het win nen van de „Grote Prijs Jempie Kaiser" in Luxemburg en de internationale weg wedstrijd „Rondom Duisburg". Twee koer sen van formaat. Na deze triomfen ging Steenvoorden over naar de onafhankelij- ken en werd door Kees Pellenaars in de ploeg voor de Ronde van Spanje gekozen. Maar helaas werd hij reeds op de eerste dag door pech uitgeschakeld. Steenvoorden liet zich door deze tegen slag niet van de wijs brengen en eenmaal weer terug in Nederland, bracht hij als invaller op grootse wijze de semi-klassie- ke Ronde om de Haarlemmermeer op zijn naam. Daags na deze overwinning zege vierde hij ook in Oud Gastel, won in Box tel en besliste etappes Hoogeveen-Nuns- peet en Goes-Rotterdam van de „Tour door Nederland" waarin hij tweede werd in het eindklassement in zijn voor deel. Bovendien werd hij winnaar in Bo- venkarspel, in Made, waar hij Tourrenner Jaap Kersten, de Belg Mertens, zijn club genoot Adrie Voorting en tal van andere favorieten achter zich hield; won 'n etap pe in de Ronde van Polen en besloot het seizoen met een overwinning in de Beekse Omloop te Hilvarenbeek. De gele trui Vóór de Ronde van Frankrijk deed Ger rit Voorting van zich spreken door over winningen in de Belgische plaatsen Hobo ken, Lummen en Ninoe en een etappeze ge, de tweede van Leeuwarden naar Zwol le, in de Ronde van Nederland. De oudste Voorting bevestigde zijn goe de vorm met een hoopvolle start in de Tour de France. Reeds op de tweede dag wist hij de etappe van Gent naar Duin kerken te winnen en wist op de zesde dag in de etappe van Caen naar St. Brieuc zelfs de gele leiderstrui te veroveren. Drie dagen heeft hij deze rentegevende trui gedragen en daarmee hielp hij alle praatjes van bepaalde zijde, dat hij voor een Tour de France te oud zou zijn, defi nitief de wereld uit. Na de Tour zegevier de Gerrit in de tweede rit van het natio nale wegkampioenschap waarin hij uit eindelijk als derde eindigde in Groes- beek en behaalde tal van ereplaatsen, waaronder ook nog een eerste in Luxem burg in de huldigingswedstrijden. Zijn jongere broer Adrie Voorting heeft het ditmaal niet tot een overwinning kun nen brengen. Zijn beste prestatie leverde Adrie in de Ronde van Nederland, waarin hij zich bijzonder strijdlustig had getoond en ten slotte de negende plaats bezette. De jongste Voorting behaalde wel ver scheidene ereplaatsen en legde voor de derde maal beslag op het lange-afstand kampioenschap van „De Kampioen". Vier maal Van Duin Hans van Duin was bij de amateurs de meest succesvolle renner. De IJmuide naar zegevierde in de Sportweekronde van Haarlem-Noord en won ook de Ronden van Culemborg, Den Helder en Alkmaar. Van Duin bracht ook het Criterium van Lisse en de feestweekronde van Haarlem- Noord, die als clubontmoetingen werden verreden, op zijn naam. Ook Coen Visser kan met voldoening op het afgelopen seizoen terug zien. De Sant' poorter werd winnaar van de Ronden van Uitgeest en Heemskerk en reed zich acht tien maal onder de eerste tien, waaronder tweede in het militaire wegkampioenschap negende in het kampioenschap van Neder land en in de „Tour door Nederland" en derde in de „klassieke" Ronde van Noord west Nederland. Door zijn vele ereplaat sen eindigde Visser gelijk met Van Duin in het prestatieklassement van „De Kam pioen". Zij behaalden 126 punten. De Haarlemmers Van Weeren, Rutte, L, Vaars en Straver, de IJmuidenaar Olden burg en Reekers uit Nieuw Vennep wisten het niet tot een overwinning te brengen, doch reden zich wel vele keren onder de prijswinnaars. Jongeren Met de nieuwelingen ging het aanvan kelijk niet zo best. Maar toen Riethoff een maal de Ronde van Den Helder had ge wonnen, wilden Sminia en Bogaard niet voor hem onderdoen en zegevierden resp. in de Ronde van de Markthallen (Amster dam) en die van Heemskerk. Riethoff be haalde voorts nog een tweede plaats in een gecombineerde wedstrijd met ama teurs in Oldenbroek, waar hij de eerst aankomende nieuweling was en zegevier de In een baanwedstrijd in het Olympisch Stadion. Van de andere nieuwelingen is vooral Piers enkele malen heel dicht bij een over winning geweest, doch evenals Jansen, Blommaert, Van der Geest en Van Eg- mond moést hij zich met ereplaatsen te vreden stellen. Nog steeds de snelste Bijzonder succesvol was ook dit seizoen weer voor de 48-jarige Van Dijk, die zich nog steeds de snelste veteraan van Ne derland mag noemen. Hij won in Rijsber- gen, Etten, St. Job (België), Tilburg en Roosendaal, bracht twee etappes van de Ronde van Brabant op zijn naam, was de snelste veteraan in Deurne en zegevierde tot besluit in de Ronden van Austerlitz, Prinsenhagen en Dongen. Elf overwinnin gen in totaal. De Vijfhuizer amateur Henk Buis heeft in het -'oorbije seizoen hoofdzakelijk aan stayerswedstrijden deelgenomen. En met succes. Vijf maal won hij in het Olym pisch Stadion in Amsterdam een wedstrijd achter motoren, werd viermaal tweede en enkele keren derde. Tijdens de huldiging in het Stadion van de Tourploeg won Buis op fraaie wijze een klassementwedstrijd. In 't wereldkampioenschap voor ama teurstayers te Leipzig werd Buis vijfde. Bij de revanches van dit kampioenschap in Oost-Berlijn, Forst en Karl Marxstadt, werd hij respectievelijk: derde, zesde en vierde. Ondanks dat het afgelopen seizoen voor „De Kampioen" niet ongunstig was, zal men er toch goed aan doen om de aan dacht te gaan besteden aan de kweek en opleiding van jonge renners. Met het lou ter en alleen rijden van clubritten en com petitiewedstrijden komt men er niet. Een jonge renner moet op zijn fouten en ge breken gewezen worden. Een oud-renner als trainer zou veel tot verbetering van de kwaliteit in het Haarlemse wielerkamp kunnen bijdragen. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze. ENGEL, Gr. Heutstr. 181 Tel. 14444 In een woensdagavond in Londen gehou den persconferentie is namens de inter nationale sportcommissie van de FIA, de Internationale Automobiel Federatie, mee gedeeld dat met ingang van 1961 een nieu we formule 1 van kracht zal worden, die de maximum cylinderinhoud van Grand Prix racewagens beperkt tot 1500 cc zonder compressor. De minimum inhoud is 1300 cc zonder compressor. Volgens de huidige formule is de maximum inhoud 2500 cc zonder, of 750 cc met compressor. Toen de nieuwe formule bekend werd gemaakt, ging er een luid gejoel op onder de Britse verslaggevers die de persconfe rentie in het gebouw van de Britse Auto mobiel Club bijwoonden. Zij protesteerden tegen de verandering welke o.m. de succes rijke Britse Vanwall, waaraan de kam- pioensprijs voor constructeurs 1958 is toe gewezen, van deelneming aan Grand Prix races uitsluit. Ter viering van het dertigjarig bestaan heeft zwemclub Haarlem woensdagavond zwemwedstrijden gehouden, waarvan de voornaamste uitslagen zijn: 100 meter vrije slag jongens 14 tot en met 17 jaar: 1. P. J. Watertor 1 min. 7 sec. 2 C. den Hollander 1 min. 9 sec. 3. J. A. Krom I min. 10.8 sec. 25 meter vrije slag .ïongens tot en met 11 jaar: 1. R. Vermeer 18 sec 2. J. S. van Dijk 19.9 sec. 3. H. Hughes 23.8 sec. 25 meter vrije slag meisjes tot en met II jaar: 1. A. Leeflang 22.66 sec. 2. M. Vro lijk 23.6 sec. 3. I. A. Smit 25.5 sec. 50 meter vrij slag jongens 12 en 13 iaar: 1. M. J. van Goor 31.1 sec. 2. R. Pollack 36 sec. 3. R. J. H. Hölsken 39.8 sec. 50 meter vrije slag meisjes 12 en 13 jaar: 1. B. J. Hellingman 35.7 sec. 2. C. J Vosse 37.6 sec. 3. C. G. Engeman 38.6 sec. Jongens 14 én 15 jaar: 1. J. A. Krom 30.4 sec. 2. H. J Kolstee 31.8 sec. 3. Th. H. Kol stee 31.9 sec. Meisjes 14 en' 15 jaar: 1. D. Beelen .36.8 sec. 2. J. M. Fransen 37 sec. 3. M. Veneberg 37.2 sec. 50 meter vlinderslag 16 en 17 jaar: 1. P. J. Watertor 35.8 sec. 2. T. Kolstee 37.3 sec 3. C. den Hollander 38.1 sec. 50 meter vrije slag: Jan Watertor 30.1 sec. 2. Her Hölsken 31 sec. 3. C. Hollander 31.1 sec. 3 x 25 meter wisselslag heren persoonlijk: 1. W. van Wamel 59 sec. 2. C. J. Huël 60.4 sec. 3. B. W. Goedhart 60.6 sec. 50 meter vrije slag meisjes 16 en 17 jaar: 1. I. J. Klaassen 34.2 sec. 2. N. M. Goedhart 34.4 sec 'Pr 'MW In Zutphen zijn simultaanseances ge speeld door de Rus Botwinnik en onze landgenoten Donner en Withuis. Botwin nik speelde aan 27 borden. Hij boekte 23 overwinningen, 3 remises en 1 verloren partij. Het was de heer D. Goris uit Bar- chem, die de Russische speler een neder laag toebracht. Donner speelde aan 30 borden. Zijn re sultaat was: 25 overwinningen, 2 remises en 3 nederlagen. Withuis die aan 27 bor den speelde won er 19, speelde 4 remises en verloor 4 partijen. In Zaandam heeft de Rus Flohr een si multaanseance aan 40 borden gespeeld. Hij won 31 partijen, speelde 8 remises en verloor er een. De heer J. W. Peters uit Wormerveer was de enige winnaar In de tweede ronde van het togrnooi om de Koning Gustaaf-beker zal Nederland vrijdag 31 okt., zaterdag 1 en zondag 2 no vember tegen Frankrijk uitkomen. De lo ting had het volgende resultaat: Vrijdag 19.15 uur: Maris tegen Molinari, daarna Van Eysden tegen Viron. Zaterdag 19.15 uur: dubbelspel (de dub bels zijn nog niet bekend). Zondag 19.15 uur: Maris tegen Viron, daarna Van Eysden tegen Molinari. De wedstrijden worden gespeeld in de Energiehal te Rotterdam. PSVHANNOVER '96. Woensdagavond is in Eindhoven een vriendschappelijke voetbalwedstrijd gespeeld tussen de ere divisieclub PSV en de Duitse vereniging Hannover '96. De Nederlanders wonnen met 20. Bij de rust was de stand nog nulnul. NOORWEGEN. Noorwegen heeft dins dag de tweede ronde bfereikt van het toer nooi om de Koning Gustaaf-beker. De Noren versloegen Polen met 32. De be slissing viel pas in de laatste partij, waar in Spoewall de Pool Radzia met 79, 63, 64 en 75 versloeg. Noorwegen komt in de tweede ronde uit tegen Zweden. LEAGUES. In Belfast is een voetbal wedstrijd gespeeld tussen een ploeg van de league van de Ierse Vrijstaat en het team van de league van Noord-Ierland. De Ierse Vrijstaat won met 32. ZESDAAGSE. Woensdagavond is aan 15 koppels het startschot voor de zesdaagse in Dortmund gegeven. Onze landgenoot Peter Post vormt met de Luxemburger Gillen een paar. VIERDE DAN. De judoka W. Boersma uit Amersfoort heeft in Amsterdam met goed gevolg bij de Japanse 7e dan Haku Michigami examen afgelegd. Hij werd hierdoor bevorderd tot de vierde dan. LONDON CRY. Het Engelse paard Lon don Cry heeft op de renbaan van New market de Cambridgeshire handicaprun, een klassieke ren over 1809 meter ge wonnen. Het paard werd bereden door de Australische jockey Scobie Breasley en won voor zijn eigenaar Michael Sohell een bedrag van 30.000 gulden. Mike Hawthorn, de wereldkampioen 1958, zeide: „dit is de grootste stap achteruit in de geschiedenis van de racesport". Stirling Moss verklaarde: „ik hoop dat ik me vóór 1961 kan terugtrekken, en dat ik niet aan het stuur van zo'n oninteressante wagen zal behoeven te zitten". Andere bepalingen die op 1 januari 1961 van kracht worden, zijn: het gebruik van handelsbenzine, vaststelling van het mini mum gewicht voor racewagens op 500 kilo zonder brandstof, verplichte uitrusting met een automatische starter, een open cockpit, veiligheids benzinetanks van een nader te bepalen materiaal, een veiligheidsbeugel over de cockpit en een dubbel remsysteem waarvan het ene op alle vier remmen werkt. De nieuwe formule laat geen compressor toe. Er zijn weer twee uitzendingen van voetbalwedstrijden te wachten op het t.v.- scherm. Woensdag 12 november wordt de wedstrijd Nederlands BondselftalZuid- Afrika (Eindhoven, PSV-terrein) uitgezon den, en woensdag 19 november is er een Eurovisie-uitzending van Duitsland Oostenrijk (in Berlijn). Eerstgenoemde uit zending begint om tien voor acht 's -vonds, laatstgenoemde om vijf voor twee 's mid dags. Commentator is Aad van Leeuwen). Advertentie Zie de advertentie van Adrp U hoort 't door de radio... U leest 't in de krant Bij de regeling der rijtijden heeft de wetgever tweeërlei doel voor ogen ge staan. Zowel uit een oogpunt van arbei dersbescherming als ter bevordering van de veiligheid van het verkeer achtte hij het gewenst bepalingen vast te stellen welke het tegengaan van oververmoeid heid van autobestuurders ten doel heb ben. De Rijtijdenwet heeft de regering op gedragen bij algemene maatregel van be stuur de werk- en rusttijden van de be stuurders van motorrijtuigen te regelen Deze regeling vinden wij in het Rijtijden besluit. Het Rijtijdenbesluit is van toepassing op alle personen, die op de openbare weg een motorrijtuig besturen met uitzondering van o.a.: 1..Bestuurders van motorrijtuigen op twee wielen; 2. Militairen en ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie tijdens de vervulling van aan hen als zodanig bevolen dienst; 3. Garageknechts en monteurs, die slechts binnen zodanige afstand van de garage of herstelplaats een motorrijtuig besturen als door hun werkzaamheden als zodanig wordt gevorderd. Bij de regeling dei werk- en rusttijden maakt het Rijtijdenbesluit onderscheid tussen vier categorieën van bestuurders t.w.: autobuschauffeurs, chauffeurs van tSLXÜs re-bn huurauto bestuurders van vrgchtwagens pip „overige bestuurders". ïderi 'decM'èjfórie „Óverige bestuurders" verstaat het Rijtijdenbesluit: 1. Personen, die niet onder de eerste drie categorieën vallen en toch in dienst betrekking als bestuurder van een motor rijtuig werkzaam zijn, hetzij uitsluitend als zodanig, hetzij tevens op andere wijze; 2. Personen, die niet in dienstbetrekking een motorrijtuig besturen, waarmede per sonen of goederen worden vervoerd. De controle op de naleving der voor schriften wordt vergemakkelijkt door het werkboekje, waarin de bestuurder zijn werk- en rusttijden moet aantekenen. Oververmoeidheid Volgens het Rijtijdenbesluit is het ver boden in een toestand van oververmoeid heid een motorrijtuig te besturen. Het is voorts verboden een motorrijtuig te be sturen gedurende meer dan vijf uren, zon der dat voldoende onderbrekingen van de rit hebben plaats gehad of op grond van andere feiten of omstandigheden aanne melijk is, dat oververmoeidheid niet aan wezig is. Deze algemene bepalingen gelden niet alleen voor de eerder genoemde vier ca tegorieën van bestuurders, doch ook voor elke andere bestuurder, die niet behoort tot een der groepen, op welke het Rijtij denbesluit niet van toepassing is. Tot de bestuurders, voor wie deze alge mene beginselen gelden, doch op wie de bepalingen inzake werk- en rusttijden en werkboekje niet van toepassing zijn, be horen o.a.: 1. Personen, die in dienst van een pu bliekrechtelijk lichaam (rijk, gemeente enz.) een motorrijtuig besturen, anders dan voor de uitoefening van een autobus dienst; 2. De zogenaamde „heerrijders", waar onder de regering verstaat bestuurders van motorrijtuigen, die als zodanig noch in dienstbetrekking, noch in het transport bedrijf (ook niet als zelfstandig onderne mer) werkzaam zijn; 3. Personen, die in dienstbetrekking een personenauto besturen en die door het districtshoofd der arbeidsinspectie of in beroep door de minister van Sociale Zaken zijn erkend als of gelijkgesteld met han delsreizigers of particuliere chauffeurs. Een handelsreiziger bepaalt dikwijls zijn werktijden zelfstandig als een „eigen baas". De aard van zijn werkzaamheden maakt het niet mogelijk zijn werktijden binnen een bepaald raam te brengen. Om deze redenen zijn de werktijdbepalingen niet van toepassing op personen, die als handelsreizigers zijn erkend of daarmede gelijkgesteld. Werkboekje Blijkens een nota van de regering aan de Sociaal-Economische Raad dwingt de noodzaak van de praktijk tot een zeer ruim en dikwijls oneigenlijk gebruik van de mogelijkheid tot gelijkstelling. Zo worden steeds directeuren van fabrieken met han delsreizigers gelijkgesteld. Zonder deze gelijkstelling zou een directeur onder de categorie „overige bestuurders" vallen, wanneer hij ten behoeve van de zaak en dus in dienstbetrekking zijn privé-auto be stuurt. In de regeringsnota wordt er voorts op gewezen, dat de huidige bepalingen voor bestuurders van personenauto's weinig praktische zin hebben, omdat men niet kan zien, of deze auto's al dan niet be stuurd worden door personen, die een werkboekje moeten bijhouden. Daarom opperde de regering het denkbeeld, dat een nieuw Rijtijdenbesluit sipphtc 7ou moe ten gelden voor de bestuurders van auto bussen, van huurauto's en taxi's en van vrachtwagens. De bepaling inzake over vermoeidheid zou echter ook op andere autobestuurders van toepassing dienen te blijven. In zijn advies, dat in 1957 verscheen, nam de S.É.R. dit denkbeeld over. De S.E.R. was voorts van mening, dat het nieuwe Rij tijdenbesluit niet zou moeten gelden voor werknemers, wier werktijd voor meer dan 75 pet. wordt besteed aan andere werk zaamheden dan het besturen van een motorrijtuig. Dan zou bijvoorbeeld een loodgietersknecht, die met een bestelwa gen met materialen een karweitje gaat opknappen, geen werkboekje behoeven te hebben. Aansprakelijkheid Wie is strafbaar, als de bestuurder ver zuimd heeft de voorgeschreven aanteke ningen te houden in een werkboekje? De Rijtijdenwet neemt aan, dat de werkge ver de overtreding gepleegd heeft. In de Memorie van Toelichting stelde de rege ring zich op het standpunt, dat de aanspra kelijkheid van de werkgever voorop dien de te staan, omdat anders de arbeider de dupe van de nalatigheid van zijn pa troon zou kunnen worden. Aan de andere kant nam de regering in aanmerking, dat het besturen van een motorrijtuig veel al buiten het toezicht van de werkgever ge schiedt, waardoo; de eigen verantwoor delijkheid van de arbeider groter wordt. Daarom laat de wet de aansprakelijkheid van de werkgever ophouden, indien deze aantoont, dat doe hem de nodige bevelen zijn gegeven, de nodige maatregelen zijn genomen, de nodige middelen zijn ver schaft en het redelijkerwijze te vorderen toezicht is gehouden om de naleving der voorschriften te verzekeren. De werkne mer, die het strafbare feit beging, is alleen strafbaar, indien vaststaat, dat de werkge ver aan alle vier voorwaarden heeft vol daan. In grote ondernemingen zal het toezicht vaak aan het leidend personeel moeten worden overgelaten. Daarom bepaalt de wet, dat naast de werkgever ook het op zichthoudend personeel aansprakelijk is voor zover het de opdracht heeft gekregen op de naleving der voorschriften toe te zien. Hierbij is echter de eis gesteld, dat de opdracht schriftelijk gegeven is. Niet altijd kan een chauffeur, die zijn werkboekje opzettelijk valselijk heeft in gevuld, zich van straf vrijwaren door een beroep te doen op de aansprakelijkheid van zijn werkgever. Een chauffeur werd door de rechtbank te Groningen veroor deeld wegens valsheid in geschrifte. In beroep bracht zijn raadsman voor het ge rechtshof te Leeuwarden naar voren, dat de begane feiten geacht moesten worden door de werkgever te zijn gepleegd. Maar het gerechtshof besliste, dat de desbetref fende artikelen van het Rijtijdenbesluit en van het Wetboek van Strafrecht zich niet tot elkaar verhouden als een bijzondere tot een algemene strafbepaling, daar de elementen van deze strafbepalingen ge heel verschillend zijn. Hieruit volgt, dat het artikel van het Rij tijdenbesluit niet bij voorrang behoeft te worden toegepast. De ambtenaar van het openbaar ministerie is dus vrij een knoei ende chauffeur te vervolgen wegens vals heid in geschrifte of wegens overtreding van het Rijtijdenbesluit. Alleen als hij de laatste weg kiest, zal hij tevens moeten bewijzen en in zijn telastelegging moeten opnemen, dat de werkgever al het moge lijke heeft gedaan ter verzekering van de naleving der voorschriften. Mr. C. A baron Bentinck Advertentie WATERPROOFSCHUURPAPIER De Eerste Kamer heeft zonder debat of hoofdelijke stemming een wijziging van de Wegenverkeerswet goedgekeurd. Daar in wordt strafbaar gesteld het besturen van motorvoertuigen, fietsen e.d. onder zodanige invloed van andere stoffen dan alcohol, dat daardoor de rijvaardigheid verminderd wordt. Gedacht is hierbij aan opwekkende of verdovende middelen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 15