Regering wil mogelijkheid tot prijsbeheer sing behouden Gehele Tweede Kamer wenst lagere vrijgezellenbelasting Drie Amerikanen ontvangen Nobelprijs voor geneeskunde Geen rem op vaststelling van prijzen door bedrijfsleven HET WEER Pauskroning op 4 november Haarlems Dagblad P.v.d.A.-motie unaniem aangenomen Twaalf doodgewaande mijnwerkers gered Voor hun onderzoek van genen en chromosomen Geen adviescommissie van deskundigen „Vrij Hongarije" veroor deelt aangekondigde demonstratie Kans op regen Onbewaakte overweg Het woord is aan Minister betreurt de houding van Velsens burgemeester J&ee MOR 1IS 'deforet/ot/êu/// TRICOTAGES Textielhandel FRAAN1E 73e JAARGANG No 96 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 30 OKTOBER 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 249 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Een thans bij de Tweede Kamer ingediend ontwerp-prijzenwet kent de over heid een drietal bevoegdheden toe tot het geven van prijs-, administratie- en prijsaanduidingsvoorschriften. De belangrijkste bevoegdheid is die tot het uitvaardigen van maximum-prijsvoorschriften voor roerende goederen en diensten in die gevallen, waarin blijkt of het gevaar dreigt dat zodanige hoge prijzen en vergoedingen worden berekend, dat het algemeen belang in het gedrang komt. Daar de regering het corrigerende optreden ten aanzien van de prijsontwikkeling tot het strikt noodzakelijke wil beperken, zal zij er nauwlettend op toezien, dat eventuele prijsmaatregelen onmiddellijk worden beëindigd wanneer de omstandigheden dit toelaten. Zij stelt namelijk voorop, dat de vrije prijsvorming een essentiële functie in ons economische leven vervult en dat ingrijpen in het economische verkeer zo veel mogelijk moet worden vermeden. Uit de memorie van toelichting onder tekend door zes ministers (Economische Zaken, Financiën, Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, Verkeer en Water staat en Sociale Zaken) blijkt, dat de regering in grote trekken het destijds ter zake uitgebrachte S.E.R.-advies volgt. Het voorstel van de S.E.R. tot instelling van een onafhankelijke adviescommissie van deskundigen, die steeds zou moeten worden ingeschakeld alvorens prijsmaat regelen worden getroffen, hebben de mi nisters echter niet overgenomen. Zij me nen, dat deze procedure een ernstige be lemmering zou vormen voor de vereiste snelheid van handelen in het prijsbeleid, waardoor de effectiviteit van dit beleid er door in gevaar zou worden gebracht. In tegenstelling met het S.E.R.-advies acht de regering het verder niet nodig de geldigheidsduur voor uit te vaardigen prijsvoorschriften te beperken tot ten hoogste één jaar. Een dergelijke beper king der geldigheidsduur zou onvermijde lijk administratieve complicaties met zich brengen. Bovendien zijn deze voor schriften, die een tijdelijk karakter dra gen, bedoeld als correctiemaatregelen bij ongewenste ontwikkelingen op het ge bied van het algemene prijspeil of van be paalde individuele prijzen en niet als een duurzame rem op de prijsstelling door het particuliere bedrijfsleven. Administratie plicht Volgens het wetsontwerp zal de rege ring bevoegd zijn voorschriften te geven tot het voeren van een administratie, waaruit de vorming van de prijzen van goederen en diensten blijkt. Deze admi nistratieplicht zal slechts opgelegd kunnen worden voor die goederen of diensten, De Vereniging Vrij Hongarije heeft haar afkeuring uitgesproken over een demon stratie, die naar in anonieme brieven aan Hongaarse vluchtelingen is aangekon digd op zaterdagmiddag 1 november zal worden gehouden voor de ambassades van Hongarije en de Sovjet-Unie. De vereni ging zal niet deelnemen aan deze demon stratie, waarvan zij meent dat ze wordt georganiseerd door communistische agen ten, die door middel van revolutionaire termen moeilijkheden onder de Hongaren in Nederland willen veroorzaken, aldus deelt het bestuur van „Vrij Hongarije" mede. De actie wordt kennelijk georganiseerd om afbreuk te doen aan de gastvrijheid, die Nederland de Hongaarse vluchtelingen biedt en om de Hongaarse naam in Neder land te bezoedelen, aldus het bestuur. „Vandaar dat de Vereniging Vrij Honga rije alle Hongaren in Nederland verzoekt niet in te gaan op de rondgezonden ano nieme brieven. De Vereniging Vrij Hon garije is van mening dat een dergelijke actie, de naam van alle Hongaren in Ne derland ernstig zal schaden. De Neder landse regering wordt er door in moeilijk heden gebracht en in Boedapest en Mos kou zouden represailles kunnen volgen voor wat betreft de Nederlandse ambas sades aldaar. De vereniging wil liever nog eens wijzen op haar actie „Brandt een kaars voor uw naam" op 4 november (de Hongaarse 4e mei) welke actie Hongarije en de rest van de wereld, duidelijk de ge zindheid van het Nederlandse volk zal doen blijken", aldus de mededeling van het bestuur van „Vrij Hongarije". Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met later plaatselijk enige regen. Vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S waarvoor maximumprijsregelingen zijn vastgesteld. Hiermede houden ook ver band de bepalingen, die in het ontwerp zijn opgenomen ten aanzien van de verplich ting desgevraagd inlichtingen aan de over heid te verstrekken, opdat deze kan na gaan of er aanleiding is tot het vaststellen van een prijs voorschrift. Voor hetzelfde doel kan van betrokkenen inzage van boe ken en bescheiden worden verlangd. Tenslotte is aangezien een algemene kennis van het prijsverloop nodig is voor het voeren van een effectieve prijspolitiek in het ontwerp opgenomen de bevoegdheid tot het geven van voorschriften met be trekking tot de prijsaanduiding van goede ren of diensten. Deze voorschriften bevor deren, zo wordt in de toelichting gezegd, de prijsbewustheid van het publiek, terwijl hiervan ook een remmende invloed uitgaat op verholen prijsopdrijvingen. Vervanging van oudere bepalingen De regering heeft dit ontwerp ingediend met het doel blijvend te kunnen beschik ken over bevoegdheden voor het geven van prijsvoorschriften met betrekking tot goe deren en diensten. Deze nieuwe wettelijke regeling zal in de plaats treden van thans nog van kracht zijnde wettelijke bepa lingen, opgenomen in de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939, het Prijsvormingsbe- sluit 1941 en het Prijsaanduidingsbesluit 1941. De voorschriften en bevoegdheden van de overheid ten aanzien van de prijsvor ming, die in bepaalde sectoren van het be drijfsleven krachtens andere wetten be staan of wellicht tot stand zullen komen, zullen hun geldigheid behouden. Het is echter voor alles zaak, dat het bedrijfsleven zelf, wat de vorming van lo nen en prijzen betreft, een grote mate van terughouding in acht neemt. Uiteindelijk is het in de eerste plaats in het belang van het bedrijfsleven zelf, dat onze economi sche expansie niet wordt afgeremd door een sterke stijging van ons binnenlands kostenpeil. De ministers menen tenslotte, dat er al leszins aanleiding is de centrale advies commissie voor de prijspolitiek niet slechts te doen voortbestaan, maar in ver volg weer regelmatig bijeen te roepen. Op een onbewaakte overweg bij St. Pancras tussen Alkmaar en Heerhugo- waard is een personenauto door een trein aangereden en ongeveer 300 me ter meegesleurd. De inzittenden van de auto, de 35-jarige heer W. Otter uit Oudendijk, zijn 4-jarig zoontje en diens 6-jarig vriendje Stefanus van Rinsum, kwamen om het leven. Het wrak van de auto. (Van onze Kamerverslaggever) De gehele Tweede Kamer heeft al jarenlang gepleit voor verlaging van de belasting voor ongehuwden. Ook minis ter Hofstra heeft dat al gedaan toen hij nog Kamerlid was. Een desbetreffende motie van de heer Peschar (P.v.d.A.) zou iedereen daarom gaarne steunen, maar de niet-socialistische partijen zien in de motie ook politieke reclame van de P.v.d.A. en daarom was er gisteren in de Kamer ook wel critiek op het indienen van de motie. Niemand wil zich de eer laten ontglippen dat hij altijd voor de zwaar belaste vrijgezellen is opgekomen. De motie werd echter met algemene stemmen aangenomen. Vóór 1940 betaalden gehuwden en vrijge zellen ongeveer evenveel belasting. Tij dens de bezetting is het ongehuwdenta- rief van de inkomstenbelasting naar Duits voorbeeld, echter sterk verhoogd, zodat vrijgezellen gemiddeld anderhalf maal zoveel inkomstenbelasting moesten beta len als gehuwden. „Onder het bewind van de socialisti sche ministers van Financiën na de oor- In Denemarken wordt de Slag in de Sont herdachtBij deze zeeslag, drie honderd jaar geleden, kwam de Neder landse vloot de Denen te hulp, wier hoofdstad Kopenhagen door de Zweden was ingesloten. De Nederlanders wis ten, met verlies van slechts één schip, de „Brederode", de Zweden te verdrij ven. Thans ligt weer een Nederlands smaldeel in Kopenhagen, bestaande uit de kruiser „De Zeven Provinciën", een torpedobootjager, 'n fregat en 'n onder zeeboot. De belangstelling van de De nen voor dit bezoek is bijzonder groot. Vice-admiraal H. H. L. Pröpper werd door koning Frederik in het historische paleis Amaliënborg in audiëntie ontvangen. log", aldus de heer Van Leeuwen (V.V.D.), „is die onbillijkheid steeds ge handhaafd en zelfs erger geworden". Hij beriep zich er op dat hij de uitvinder is van het woord „strafklasse" voor het on- gehuwdentarief en herinnerde er aan dat hij in 1955 nog een amendement had in gediend voor verlaging van de vrijgezel lenbelasting. Er was financiële ruimte voor, maar het geld is toen besteed voor andere doeleinden, onder andere voor ver laging van de belasting op bromfietsen. „Nu de financiële toestand veel moei lijker is", aldus de heer Van Leeuwen, ko men de socialisten plotseling met een mo tie om voorrang te verlenen aan verlaging van het ongehuwdentarief. Totaal betalen de vrijgezellen per jaar ongeveer 125 mil joen gulden belasting meer dan gehuw den. Een verlaging met de helft zou de schatkist dus ongeveer 65 miljoen gulden kosten. Er moeten dan andere wensen voor wijken. Er bestaat grote eenstemmigheid over verlaging van de vrijgezellenbelasting, stelde de heer Lucas (K.V.P.) vast. Ook minister Hofstra heeft er voor gepleit toen hij nog Kamerlid was en als minister heeft hij bij herhaling verklaard dat deze ver laging hoge voorrang verdient. Onder de ze omstandigheden achtte de heer Lucas de betekenis van de motie-Peschar niet groot. Hij merkte voorts op dat het de eer ste keer is, dat de P.v.d.A. pleit voor een belastingverlaging zonder compenserende verzwaringen op ander gebied. Eenstemmigheid Ook de heer Van de Wetering (C.H.U.) herinnerde er aan dat al direct na de oorlog in de Kamer is gepleit voor verlaging van het ongehuwdentarief. „We zijn het er allemaal over eens", zei ook de heer Van Eijsden (A.R.), die wilde weten of de heer Peschar al enig idee had om trent de compensatie, want minister Hof stra had dinsdag verklaard dat er voor de verlaging voorlopig geen geld is en dat ver laging dus alleen mogelijk zou zijn met compensatie. Over compensatie had de heer Peschar (P.v.d.A.) helemaal niet ge peinsd, verklaarde hij. Zijn bedoeling met de motie is alleen minister Hofstra nog eens te herinneren aan zijn uitspraak, dat ver laging van de vrijgezellenbelasting hoge voorrang heeft. Wanneer er volgend jaar misschien financiële ruimte komt door verlaging of afschaffing van subsidies en de regering voor bepaalde beslissingen komt te staan zou het goed zijn als er op de tafel van de minister een uitspraak van de Kamer ligt. En de Kamer deed die uit spraak door de motie. Wat de algemene financiële toestand betreft, zei de heer Van Leeuwen bij de replieken op de al gemene financiële beschouwingen, dat de opzet van de rijksbegroting voor 1959 zou hebben gepast bij de economische om standigheden en vooruitzichten zoals die in het voorjaar waren, maar nu kloppen de verwachtingen niet meer waarop de begro ting is gebaseerd. Vooral de vraag op de kapitaalmarkt in 1959 wordt onderschat. Vergelijking Indien het rijk minder uitgeeft, behoeft het minder te lenen. Daarom drong de heer Lucas (K.V.P.) nog eens aan op ver laging van de uitgaven, daarbij gesteund door de heren Van de Wetering (C.H.U.) en Van Dis (St. Geref.). De heer Lucas vergeleek minister Hofstra met een huis vrouw, die een gat in haar hand heeft. Met de minister was de heer Van Eijsden het wel eens dat de huidige generatie recht heeft op een redelijk deel van het con sumptieaandeel in de stijging van de pro- duktie, maar ons volk draagt toch ook een verantwoordelijkheid voor de besparingen die nodig zijn om fabrieken te bouwen in het belang van de werkgelegenheid in de toekomst. Het zou van belang zijn als die verantwoordelijkheid eens door de regering was onderstreept. Minister Hofstra verzekerde dat hij als zuinig man ook streeft naar vermindering van de uitgaven, maar het was hem geble ken dat er tussen hem en de heer Lucas verschil van waardering bestaat voor het geen de overheid doet. De technische her ziening van de inkomstenbelasting zal geen nieuwe tarieven inhouden. Tenslotte maakte de minister de kamer er op at tent, dat internationaal het vertrouwen te rugkeert in een herleving van de bedrij vigheid. VATICAANSTAD (Reuter) De forme le kroning van Paus Johannes XXIII zal op 4 november geschieden, aldus heeft de Paus bepaald. Aanvankelijk werd ver wacht, dat de kroning op 9 november zou geschieden. De kroning van een Paus ge schiedt gewoonlijk op een zondag of op een belangrijke feestdag. Men meent, dat Paus Johannes dinsdag gekozen kan hebben om dat dat de feestdag is van St. Caroles Bor- romeus, over wie hij een studie in vijf de len heeft gepubliceerd. De nieuwe paus heeft zich op zijn eerste audiëntie verontschuldigd voor zijn gebrek aan ervaring. „Het spijt mij ais ik een beetje een onhandige indruk maak, maar u weet, dat dit de eerste keer is, zei hij met een glimlach. Hij spreidde zijn han den uit en zei: „U weet, dat ik een een voudige ziel ben. U moet mij het maar ver geven". In antwoord op de woorden van kardinaal-deken Tisserant, die hem mee deelde dat de keus op hem was gevallen, zei Paus Johannes „Tremens factus sum ego, et timeo" (Ik beef en ik vrees). Paus Johannes heeft mgr. Domenico Tardini tot prostaatssecretaris benoemd. Men verwacht dat mgr. Tardini de volle dige leiding over het staatssecretariaat (ministerie van Binnenlandse Zaken) zal krijgen zodra de nieuwe Paus een consis torie zal hebben gehouden voor de benoe ming van kardinalen. De post van staats secretaris wordt altijd bekleed door een kardinaal. Onder Paus Pius XII was mgr. Tardini prostaats&cretaris voor buitenge wone kerkelijke aangelegenheden. De keu ze voor de bezetting van de post van staats secretaris, welke Paus Pius XII veertien jaar onbezet heeft gelaten, gaai»naar ver luidt lussen de zeventigjarige mgr. Tar dini, die als „conservatief" wordt be schouwd, en de 61-jarige mgr. Montini, aartsbisschop van Milaan, die tien jaar de rechterhand van de vorige Paus was. (AFP) In de provincie Bergamo, waar in de geboorteplaats van Paus Johannes, Sotto II Monto, is gelegen, heeft men een actie op touw gezet om de Paus een gou den tiara (drievoudige kroon) aan te bie den. In het dorp Sotto II Monte in Noord- Italië, wonen nog drie bejaarde broers van de Paus, kleine boeren, die nog steeds werken. De nieuwe paus heeft vier zusters gehad, van wie er nog een in leven is. Sinds zijn terugkeer naar Italië in 1953 heeft de nieuwe Paus zijn vakanties steeds in zijn geboorteplaats doorgebracht. Nu zal hij Rome niet meer verlaten, behalve zomers als hij naar Gastelgandolfo gaat en misschien zal hij Lourdes bezoeken als het eeuwfeest der verschijningen aan Ber- nadette Soubirous wordt gesloten. Ter gelegenheid van zijn verkiezing tot Paus heeft de Koningin aan Paus Johan nes XXIII een telegram gezonden in de Franse taal. De vertaling luidt: „Bij gelegenheid van uw plechtige uit verkiezing, zend ik Uwe Heiligheid mijn beste wensen voor uw regering en de ver vulling van uw grote verantwoordelijk heid". Juliana R." Richard Hooker: De oorzaak van alle menselijke misère is de neiging der massa om te leven volgens de wil van enkelen. Naar aanleiding van de door de Tweede Kamer gestelde vraag of de minister van Binnenlandse Zaken de burgemeester van Velsen heeft onderhouden of doen onder houden in verband met zijn optreden tegen over Duitse gasten bij een officiële ont vangst van Engelse en Duitse jongeren op het raadhuis aldaar, heeft de minister thans medegedeeld, dat hjj terstond nadat hij van het gebeurde had kennisgenomen, de Commissaris der Koningin in de provin cie Noordholland heeft verzocht, de burge meester, namens hem, erop te wijzen, dat hij diens houding en optreden tegenover de Duitse jongeren onjuist acht en in hoge mate betreurt. Toen hem later bleek, dat de burgemees ter bij een verklaring van zijn handel wijze tegenover de raad der gemeente Vel sen geen behoefte had gevoeld zijn spijt daarover te betuigen en zelfs aan het slot een woord van dank had gesproken aan de schrijvers van brieven en telegrammen met blijken van instemming met zijn houding, heeft de minister de burgemeester nog maals zijn ernstige ontstemming over zijn handelwijze kenbaar gemaakt. SPRINGHILL (Reuter) Twaalf mijn werkers, die ze^ dagen op grote diepte in een mijn te Springhill in Nova Scotia in Canada opgesloten hebben gezeten, zjjn hedenmorgen vroeg gered. Het nieuws dat er nog overlevenden waren, kwam als een volkomen verrassing, want men had alle hoop reeds opgegeven. Een lid van de reddingsploeg hoorde plot seling de stem van zijn oom door een in gestorte luchtschacht. Hij hoorde hem zeggen: „Jongens, haal wat water. Er zijn nog twaalf man in leven". Eén voorzag de mannen toen door een buis van hete soep en koffie. De mijnwer kers hadden geen besef van de omvang van de ramp in deze mijn, de diepste van Noord-Amerika. Hulpploegen slaagden erin de mannen te bereiken na een gevecht van 11 uur met een laag s'een en ouin van 18 meter dikte. Woensdagavond laat was men tot de ont dekking gekomen, dat de mijnwerkers nog in leven waren. Bij de ingang van de mijn stonden de familieleden van de geredden. Zij huilden van vreugde. Om hen heen stonden de familieleden van de 57 kom pels, die' nog steeds worden vermist. STOCKHOLM (AFP en UPI) Het Karolinska-Instituut, dat de jury vormt voor de toekenning van de Nobelprijs voor geneeskunde, heeft de prijs voor 1958 toe gekend aan de drie Amerikaanse biologen George Beadle, Edward Tatum en Joshua Lederberg, wegens hun werk op het gebied van genen en chromosomen. De geleerden hebben zich onder meer beziggehouden met de invloed van erfelijkheidsfactoren op bacterieën. De prijs bedraagt ongeveer 161.000 gulden. Dr. George Beadle was van 1937 tot 1946 als professor in de biologie verbonden aan de universiteit van Stanford, in Californië. Sinds 1946 is hij hoogleraar aan het Cali- fornisch technologisch instituut. Hij is in 1903 geboren. De in 1909 geboren dr. Edward Tatum is hoofd van de afdeling geneeskundig onder zoek van het Rockefeller-Instituut te New York: Tatum heeft in Nederland gestu deerd, namelijk in Utrecht, toen hij was afgestudeerd aan de universiteit van Wis consin. Dr. Joshua Lederberg, die in 1925 is ge boren, is sinds 1954 als professor in de genetiek (afstammingsleer) aan de univer siteit van Madison, in de Amerikaanse staat Wisconsin, verbonden. De „rood brood schimmel" (neurospora crassa), een zeer eenvoudige structuur, ge bruikend, kwamen Beadle en Tatum tot het idee, dat genen de enzymen beheersen en dat enzymen de levenschemie beheer sen. De ontdekking van Beadle en Tatum gaf de wetenschap de eerste aanwijzing hoe genen die de erfelijkheid verzorgen in de voortplanting van nlant en dier feitelijk werken. Hun ontdekking vormt een onderdeel van de basis der moderne erfelijkheidsleer. Lederbërg en zijn medewerkers op de universiteit van Wisconsin ontdekten, dat genetisch materiaal, ingebracht in het lichaam van bacteriën, door de bacteriën geaccepteerd zal worden en met het eigen materiaal gecombineerd zal worden tot een nieuw type. Dit proces wordt „transductie" Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 SUèDE DAMES - HERENJASJES genoemd een vorm van hercombinatie. Dezer dagen zal achter gesloten deuren de commissie voor de Nobelprijs uit de Noorse Nationale Vergadering bijeen komen, teneinde een winnaar aan te wijzen van de Nobelprijs voor de vrede. De taak van deze commissie wordt zwaar geacht en zelfs kan men in vele kringen het ver moeden horen uitspreken dat er dit jaar geen Nobelprijs voor de vrede kan worden toegekend, eenvoudig omdat er geen accep tabele kandidaten voor bestaan. In 1955 en 1956 is de situatie dezelfde geweest en werd de prijs niet uitgereikt. Maar zo er geen persoon in aanmerking komt voor de prijs, dan is daar toch de transportorgani satie van de Internationale Vluchtelingen organisatie. Deze heeft een gigantisch kar wei verricht en zou, als men de uitlatingen van enkele vooraanstaande parlementariërs geloven mag, de beste kandidaat zijn. MOSKOU (Reuter) De professoren Tsjerenkov en Tamm, twee van de drie Russische winnaars van de Nobelprijs voor natuurkunde, hebben woensdag op een persconferentie te Moskou meegedeeld, dat zij naar Stockholm zullen gaan om de prijs in ontvangst te nemen. Advertentie SPECIALE AANBIEDING Lange onderbroeken, hemden en borstrokken korte mouw 1.95 Fantasie damescamisoles 1.75 Damesslips f 0.98 Keizer Wilhelmstraat 16 - 18 IJmuiden Advertentie Voor prima SPECULAAS k 50 cent VAN EWIJK Voor prima BANKETSTAVEN a 1.10 VAN EWIJK Voor zacht smeltende ROOMBORSTPLAAT 40 ct VAN EWIJK SPECULAASBROKKEN met amandelen 70 ct VAN EWIJK Over heerlijk BROOD gesproken VAN EWIJK Willemsbeekweg 1 - IJmuiden-Oost Telefoon 4640

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1