Frankrijk besluit zijn verplichtingen in Euromarkt-verband na te komen an da en de protonplopper^ J Vvihcxêti Minister Maudling gaat zich met subcomité op compromis bezinnen n TIP VAN BOOTZ Onveranderde winst van f 1.3 miljoen bij Albatros Wereldnieuws Kans op regen neemt toe Ondanks binnenlandse economische crisis Het Algerijnse plan doet het Franse levenspeil snel dalen De Gaulle voorzichtig in verband met verkiezingen V 2 jê GEN. CRONJESTRAAT 2 Produktie van nieuwe verzekeringen Openstelling inschrijving op schatkistpromessen BAKT DE SPECULAAS „WAPENSTILSTAND" TE PARIJS De Britse aardappelimport Introductie van 5 percent obligaties C.M.C. Nieuw Sikkensbedrijf in Italië Hoogoven-schrootwinning voortaan door Amerikaanse firma Heekett Herkapitalisatiebonus bij n.v. Cobra Kerkelijk Nieuws Uw eigengemaakte stoel SCHOUS van 1854 ,Groote Beer" om de Kaap naar Australië A t s DONDERDAG 30 OKTOBER 1958 (Van onze correspondent in Parijs) De mogelijkheid dat Frankrijk binnen enkele maanden gelijktijdig de beloften aan het Algerijnse volk gestand zal doen en zjjn verplichtingen binnen de Euromarkt die op 1 januari in werking treedt nakomen, lijkt aan twijfel onderhevig te zijn. Die twijfel wint nog als men daarbij de vooruitzichten in de Franse binnenlandse economie betrekt. Toch heeft de regering-De Gaulle gisteren besloten dat Frankrijk vanaf januari zijn verplichtingen ten opzichte van de gemeenschappelijke markt zal nakomen, niettegenstaande de economische crisis, die het doormaakt. Dit besluit werd na de zitting van het kabinet bekendgemaakt. Maar voor de ingewijden en zelfs voor het geïnteresseerde grote publiek is het al lang geen geheim meer, dat Frank rijk, zacht gezegd, nog niet zeer weibeslagen op het gladde ijs van de Europese eenheidsmarkt zal kunnen verschijnen. Er zijn zeker sectoren, waar men de open concurrentie met de vijf partnerslanden niet al te zeer vreest. Maar de landbouw, de auto-industrie en de textiel bijvoorbeeld zijn bedrijfstakken, die zonder de protectie der tolmuren onmiddellijk door het buitenland in hun voortbestaan zullen worden bedreigd. Nu zal de eenheidsmarkt uiteraard niet van vandaag op morgen een feit worden, en zo wordt Frankrijk ook na 1 januari 1959 nog wel enige tijd toegemeten om zijn nationale klok met de Europese gelijk te zetten. En bovendien zijn er dan nog de nodige of beter beruchte „ontsnappingsformules" waarmee het uur der waarheid nog even kan worden uitgesteld. Het Algerijnse plan valt in twee grote hoofdstukken uiteen. Enerzijds zal het so ciale, politieke en culturele peil, middels salarisverhogingen, algemeen onderwijs, benoemingen van Algerijnse ambtenaren en woningbouw, binnen vijf jaar aanmer kelijk worden verhoogd. Anderzijds zal de modernisatie en de industrialisatie binnen afzienbare tijd een veel hogere vlucht moe ten nemen. Wanneer men daarbij boven dien de legeringskosten van het Franse le ger optelt, komt men gauw op een som van een duizend miljard francs, die Frank rijk zich elk jaar gedurende minstens tien jaren voor zijn overzeese verplichtingen zou moeten getroosten. Indien men verder aanneemt dat die gigantische bedragen voor het overgrote deel van staatswege zouden moeten worden gefourneerd pri- vékapitalen zouden alleen voor sommige industrieobjecten kunnen worden aange trokken dan ligt de conclusie voor de hand, dat een zeer ingrijpende verlaging van het Franse levenspeil het onvermij delijke offer is, dat Algerije en de ge meenschap met Afrika van Frankrijk thans eisen. Maar het is misschien niet al te gewaagd te hopen, dat de overige lan den van Klein-Europa zich na de beslis sing van gisteren veel sterker bereid zul len verklaren aan deontwikkeling van Afrika daadwerkelijk bij te dragen. Het is ongetwijfeld een Europees belang van de allereerste orde. Maar intussen staat Frankrijk voor deze taak nog vrijwel al leen. In verhouding draagt Frankrijk tien maal meer bij tot de verheffing der „ach terlijke gebieden" dan Amerika, om van de andere landen maar niet eens te spre ken. Wat de binnenlandse economische toe stand betreft: er tekenen zich sinds enke le maanden symptomen af die op een niet al te gunstige ommekeer zouden kunnen wijzen. Nu reeds zou men zelfs durven zeggen dat de politieke vooruitzichten hoopvoller dan de economische perspec tieven zijn geworden; dit in tegenstelling tot de periode vóór De Gaulle het be wind kreeg. Voor het eerst sedert de laat ste oorlog wordt er in Frankrijk weer van werkloosheid, of tenminste van verminde ring der werkuren, en van malaise gespro ken. In verhouding met het vorig jaar zijn de recettes der Parijse theaters tijdens de autosalon een traditionele periode van hoogconjunctuur met dertien miljoen franc gedaald. In de industrie en de han del van „luxe artikelen", als auto's, ijs kasten, warmwaterinstallaties, grammo foonplaten, radio's en T.V.-apparaten, wordt algemeen en luid geklaagd. Bij de Citroënfabrieken werd de werkweek met drie uur verminderd, en bij Berliet zelfs Advertentie S'-x-e.. LAKENS en SLOPEN In september is voor een bedrag van 301.7 miljoen aan nieuwe levensverzeke ringen afgesloten, waarvan 140 miljoen kapitaal-, 140 miljoen rente- en 21,7 miljoen volksverzekering, zo deelt het C.B.S. mede. In de eerste acht maanden van 1958 bedroeg de produktie aan nieuwe verzeke ringen 2815,7 miljoen, te weten 1265,8 miljoen kapitaal-, 1365,2 miljoen rente- en 193,7 miljoen volksverzekering (voor de overeenkomstige periode van 1957 wa ren deze cijfers respectievelijk f 2795,4 miljoen, 1234 miljoen, 1374,4 miljoen en 187 miljoen). Het ministerie van Financiën deelt me de, dat op dinsdag 4 november 1958 ten kantore van de agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam de inschrij ving zal worden opengesteld op schatkist promessen met een looptijd van respec tievelijk drie en twaalf maanden, tot een bij de toewijzing vast te stellen bedrag. De schatkistpromessen zijn, zoals gebrui kelijk, groot ƒ100.000 en worden uitgege ven onder dagtekening van 6 november 1958. De storting van het verschuldigde dient te geschieden uiterlijk op 6 novem ber 1958 vóór 12.30 uur. met zes uur. Ook in het belangrijke indu striecentrum rondom en in Lyon is men voor de metallurgie en de textiel tot over eenkomstige maatregelen over moeten gaan. De textielnijverheid in het noorden van het land schijnt zelfs nog wel de zwaarste klappen te incasseren. Van het halve mil joen arbeiders dat hier werkzaam is werkt een groot aantal nog maar een halve week terwijl tweeëndertig uur het gemiddelde is gewordejL. In de Vogezen werden zelfs verscheidene fabrieken al helemaal geslo ten. Over het algemeen kan worden vastge steld dat alleen de levensmiddelenbranche tot dusver geen of weinig, terugslag van deze malaise of depressie ondervindt. Maar de omstandigheid dat naast de „lu xe-artikelen" nu ook de kledingindustrie is aangetast toont intussen aan dat de de pressie al vrij ver in de economische struc tuur is doorgedrongen. Men berekent dat ongeveer één miljoen werknemers hun koopkracht sinds deze maand, met tien miljard francs hebben zien dalen. In concrete cijfers uitgedrukt mag zeker nog niet van een dreigende ca tastrofe gesproken worden. Maar gevoegd bij de stijgende prijzen van levensmidde len en de verhoogde belastingdruk, kun nen die depressieverschijnselen toch zeker ook weer niet worden onderschat. Ze zijn een dreigend teken aan de muur. De economie heeft nooit tot de voor naamste kopzorgen van De Gaulle be hoord. Van hem stamt het woord dat de „economie vanzelf volgt in het voetspoor van de politiek, gelijk de intendance het oprukkende leger". En bovendien heeft de generaal dan op dit moment ook politiek- strategisch voordeel om zijn economische voornemens niet te onthullen, zolang de kamerverkiezingen van de volgende maand nog in het verschiet zijn gelegen. Ook hier botsen politieke en economische belangen dus weer op elkaar. Economische deskundigen beschouwen de depressie nog niet als dramatisch, maar op voorwaarde dat de noodzakelijke maatregelen nu onmiddellijk genomen worden. De politieke situatie verzet zich echter nu juist op dit moment tegen ieder initiatief, waardoor nieuwe tegenstellingen zouden kunnen worden opgeworpen. Ook in deze richting en op dit terrein gaan de wegen van generaal De Gaulle dus niet over en langs rozen. En gelijk ten aan zien vao de Algerije- en de Afrika-politiek van De Gaulle, moet daarom ook van zijn binnenlands beleid worden getuigd dat achter de indrukwekkende facade der Franse eensgezindheid voorlopig nog heel wat economische wisselvalligheden en te genstellingen schuil blijven gaan. Advertentie volgens het Oudhollandse recept ■:.JJ JbUO iUvD \jO HOEWEL OFFICIëLE WOORDVOERDERS van sommige delegaties op de nieuwste conferentie van de O.E.E.S. in Parijs manmoedige pogingen deden enig optimisme te forceren, kan toch maar hoogstens worden gezegd, dat er een soort wapenstilstand is gesloten, waardoor het diplomatieke oorlogsgeweld even is verstomd. Duidelijker gezegd: de zes E.E.G.-tegenstanders van de Vrijhandelszone, in wier kamp intussen ook geen innige eensgezindheid heerst, zijn met de Britse voorman van de elf voor standers, minister Maudling, tot een voorlopig akkoord gekomen over de procedure, die bij de verdere besprekingen gevolgd zal worden Minister Maudling heeft persoon lijk de leiding op zich genomen van een nieuw sub-comité, dat vóór 1 januari een compromis hoopt te vinden. Advertentie De experts zetten echter hun Sisyfus- arbeid voort om van alle produkten en grondstoffen gegevens te verzamelen over de gevolgen, die een combinatie van Vrij handelszone en Europese Eenheidsmarkt op zal leveren. Dat materiaal wordt dan door het nieuwe comité bestudeerd, waar bij minister Maudling uit zal mogen maken of de betreffende dossiers daarna ook nog door de overige zestien ministers in politiek beraad zullen worden genomen. Intussen keren de ministeriële leiders der delegaties, op minister Maudling na, vanavond weer terug naar hun haardsteden. Dat de oprichting van het nieuwe comité intussen niet veel meer is dan een lapje voor het bloeden ofwel een rookgordijn blijkt al wel duidelijk uit Franse en Engelse verklaringen van buiten het Cha teau de la Muette. De Britse pers gaat voort de vroegere dreigementen van Maudling te herhalen, dat een economische oorlog uit zal breken tussen Groot-Brittan- nië, Scandinavië en Zwitserland enerzijds en de zes landen van Klein Europa aan de andere kant, in het geval op 1 januari de Eenheidsmarkt zonder Vrijhandelszone in werking mocht treden. Die waarschuwin gen hebben de Franse regering gisteren echter niet weerhouden de economische en politieke disposities te treffen voor de een heidsmarkt, die, zo werd besloten, in ieder geval met nieuwjaar geopend zal moeten worden. Over de Vrijhandelszone, die door Engeland dus als conditio sine qua non wordt beschouwd, had de Franse regering, zo vertelde de officiële woordvoerder kalmpjes, nog geen enkel principieel be sluit genomen. En zo zullen de vijandelijk heden, trots het ogenschijnlijk compromis, ongetwijfeld vandaag in het Chateau de la Muette opnieuw ontbranden, alvorens van avond de conferentie door Maudling op een suddervuurtje zal worden gezet. De Britse regering heeft woensdag het invoerverbod op aardappels ingetrokken. De binnenlandse aardappeloogst is gerin ger dan de vraag. Naar verwacht wordt zal de invoer uit België, Nederland en en kele andere landen binnen enkele dagen beginnen. (UPI). Een jager wiens buit nog nihil was, Zonk moedeloos neer in het herfstgras. Hij keek eens in 't rond En sprak tot zijn hond: „Had ik nou maar „TIP" in m'n weitas". Nwe. limericks inz. aan H. BOOTZ - Amsterdam. Inz. Hr. J. L., Gaanderen, ontv. 1 fl. TIP 4- Lfl. BOOTZ' Oude Genever- De resultaten van het boekjaar 1957-'58 der Albatros Superfosfaatfabrieken n.v. te Utrecht (fabrieken in Amsterdam en Rotterdam) zijn bevredigend geweest. Omzet en diverse baten bedroegen f 86,6 miljoen (v.j. 78,5 miljoen). De kostprijs van de omzet is 78,2 miljoen (v.j. f 71,3 miljoen) waaruit een exploitatiesaldo re sulteert van f 8.4 miljoen. Na afschrijvin gen, voorzieningen, reserveringen, belas tingen enzovoorts tezamen van 7,2 mil joen resteert een winst van f 1,3 miljoen (onveranderd). Voorgesteld wordt 6 per cent dividend (onveranderd) op de prefe rente en 7 percent (onveranderd) op de gewone aandelen. Het kapitaal bleef on gewijzigd 16.531.000. Aan de reserve di verse doeleinden werd uit de winst 200.000 toegevoegd. Deze reserve be draagt nu 6,4 miljoen. De marge tussen opbrengst en kosten was vooral bij export in het algemeen gunstiger dan in het vo rige boekjaar. Daardoor was het bedrijfs resultaat hoger. Aan de andere kant ech ter werd het ongunstig beïnvloed door kostenstijgingen en een lagere opbrengst van deelnemingen. De jaarvergadering is op vrijdag 14 november in Utrecht. Teneinde een rationeler gebruik van de bestaande installaties te verzekeren en doublures bij nieuwe investeringen te voorkomen, werd een n.v. opgericht, ge> naamd Algos, samen met de Nieuwe Ne- derlandsche Maatschappij tot Vervaardi ging van Spiegelglas, glazen voorwerpen en chemische produkten (dochteronder neming van een Franse fabriek) en de Naar de Nederlandsche Credietbank meedeelt Is een aanvrage ingediend tot opneming in de effectenprijscourant van f 600.000 5 percent 20-jarige obligaties 1957, in stukken van 1.000 van de C.M.C. (Coöperatieve Melkcentrale) te 's-Graven- hage. In oktober 1957 besloot de leden raad van de C.M.C. tot afgifte van 5 per cent 20-jarige obligaties, in stukken van 1.000 en 100, tot maximaal 5 miljoen. De afgifte heeft ten doel de leden en oud-leden der C.M.C. gelegenheid te geven hun aandeel in h.et ledenkapitaal om te ruilen in obligaties aan toonder. De af gifte geschiedt tegen 101 percent, Voor obligaties van 1.000 zal nu de officiële beursnotering worden aangevraagd. De C.M.C. heeft het recht om op 1 mei van elk jaar, te beginnen met 1 mei 1959, tot vervroegde algehele of versterkte gedeel telijke aflossing van de lening a pari over te gaan. De vereniging telt 11.199 leden, allen melkveehouders. Het ledenkapitaal beliep aan 't eind van het boekjaar 1957/'58 17,6 miljoen. Het batig saldo over het af gelopen boekjaar was 2,9 miljoen (v.j. 2,2 miljoen). De resultaten van het. lopen de boekjaar geven reden tot tevredenheid. De in de Sikkens-groep samenwerkende verfindustrieën in binnen- en buitenland zijn uitgebreid met een nieuw bedrijf in Italië. Het bedrijf, dat de naam Sikkens S.P.A. voert, is gevestigd te Dormeletto aan het Lago Maggiore. Nog dit jaar wordt begonnen met de fabricage en distributie van produkten voor de Italiaanse verf- markt. De Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken te I.Tmuiden heeft besloten de winning van schroot uit de bij de staalproduktie vrijkomende slak niet langer in eigen hand te houden, maar over te dragen aan de op dit gebied gespeciali seerde Amerikaanse firma Heekett. Deze firma zal binnenkort met haar werkzaamheden in IJmuiden beginnen. Op het terrein van de K.N.H.S. is men begon nen daartoe een nieuw gebouw op te trek ken. 7.9. Nog maar nauwelijks had Panda een veilige afstand bereikt, of hij hoorde ach ter zich het geluid van een daverende ex plosie; en omkijkend zag hij een deel van Professor Knutselma's laboratorium als een raket de lucht in stijgen! „Ik hoop, dat hij veilig op de maan komt", dacht hij, „en dat is dan maar beter ook. Die professor is een gevaarlijk iemand! Maar dit is in ieder geval het einde van dit avontuur, en nu kan ik misschien eens over die rustige va kantie gaan denken, die ik in het begin zo graag wilde hebben. Fijn!" En de raket suisde verder; en hij werd een seconde la ter op een andere plek opgemerkt door Jo ris Goedbloed, die juist het nutteloze ex perimentele voertuig verliet. „Ah daar gaat die bedrieger die me twintig miljoen te kort heeft gedaanmaar toch neem ik de hoed af voor zijn schrander brein!" mompelde Joris. En toen hij de daad bij het woord voegde, ervoer hij een aange name verrassing. Bij de Proton-Plop op de holle boom waren namelijk enige biljetjes aan de vernietiging ontsnapt en aan zijn bejaard hoofddeksel blijven kleven en die vielen hem nu in handen! „Kijk, kijk!" riep hij blij. „Hoe terecht blijkt weer de zegswijze van ons, latinisten; tranquilus saevis in sombrero of wel „gooi het maar in mijn pet". Zo zijn dus tenslotte niet al mijn inspanningen vergeefs ge weest! Dit aardig, klein bedragje zal strek ken om mij voor vannacht van kost en in woning te voorzienen de dag van mor gen zal zonder twijfel weer nieuwe mo gelijkheden te zien geven!" chemische fabriek Coenen en Schoenma kers. De drie deelhebbers hebben aan de ze nieuwe n.v. een belangrijk déél hunner verkopen toevertrouwd. De vorm van sa menwerking is gemakkelijk tot andere sectoren uit te breiden. Samen met de Engelse partner werd de deelneming in het kapitaal van de onder nemingen in Zuid-Afrika en Rhodesia uit gebreid. In Zuid-Afrika waar de nieuwe fabriek haar voltooiing nadert, werden de geldleningen omgezet in aandelen. Het verslag maakt melding van een, naar de directie verwacht tijdelijke, daling van in komsten uit het Zuidafrikaanse bedrijf. De verbetering in Canada hield aan. In Ier land was de gang van zaken zeer bevre digend. De boekwaarde per 1 mei 1945 van de terreinen, de superfosfaatfabrieken, zwa- velzuurfabrieken en verdere inrichtingen, gebouwen en schepen was 1.8 miljoen. In de jaren 1945-58 is besteed voor bij bouw, vernieuwing en verbetering 44.9 miljoen, tezamen f 46.8 miljoen. Afge schreven werd f 30.2 miljoen, als boek waarde blijft per 1 mei 1958 16.5 mil joen. Het lopende boekjaar zette gunstig in. De directie bereidt zich voor op een toe nemende activiteit van de concurrentie, voornamelijk op mengmestgebied. Zij hoopt in de eerste maanden van het ko mende boekjaar een afdeling in bedrijf te kunnen stellen, onder andere salpeterzuur als grondstof zal verwerken. De balans van de n.v. Amsterdamse Su- perfosfaatfabriek sluit met een winst van 196.000. Dit bedrag is voldoende om 7 percent dividend uit te keren. Naar het ANP verneemt hebben com missarissen en directie van de n.v. Cobra besloten aan een binnenkort byeen te roe pen buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders een voorstel te doen tot herkapitalisatie door verhoging van de nominale waarde der aandelen van nomi naal 750 op 1.000, 75 op f 100, en 15 op 20. Het kapitaal ad 15.750.000 wordt hierdoor gebracht op 21.000.000. In verband met deze herkapitalisatie zal een uitkering van - een belastingdividend van 25 percent over de bonus worden voor gesteld. De verwachting is, dat over het boekjaar 1957/'58 een dividend van 12 per cent (v.j. 10 pet.) over het oude kapitaal zal worden betaalbaar gesteld. De „Cobra" is houdstermaatschappij van aandelen in de buitenlandse deelnemingen van de Heineken's Bierbrouwerij. Geref. kerken Beroepen te Bleiswijk J. A. Wapenaar te Hantum (Fr.). Chr. Geref. kerken Beroepen te Driebergen F. Bakker te Huizen (N.H.). Beroepen te Rozenburg A. H. Schippers te Hillegom. Bedankt voor Midwolda (Old.) J. P. van de Boomgaard te Thesinge. Geref. gemeenten Tweetal te Slikkerveer J. B. Bel te Krab- bendijke en H. Rijksen te Vlaardingen van wie eerstgenoemde is beroepen. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Sliedrecht P. de Jong te Kootwijk. Beroepen te Lobith P. J. Mulders, kan didaat te Amsterdam. Aangenomen naar Nieuwenhoorn G. Ol- deman, laatstelijk predikant te Beemster, thans woonachtig te Amsterdam. Bedankt voor Sneek Is predikant voor bijzondere werkzaamheden (voor de Vrijz. Hervormden) A. B. Bekius te Bergen (N.H.) voor Oude Tonge D. van den Berg te Oud-Alblas. Europa-prijs. De voorzitter van de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa, Dehousse, heeft te Straats burg de Europa-prijs van 1958 uitge reikt aan de burgemeesters van Wenen en Den Haag, Jonas en mr. H. A. M. T. Kolfschoten. De prijs bestaat uit een chèque tot een bedrag van 125.000 frank ongeveer 1.250 gulden een kunst werk en een diploma. Noodsignaal. De Amerikaanse piloot ge naamd Jerome Mayday heeft het ver zoek gekregen om als hij op zijn vlieg basis in Florida wordt opgebeld, alleen zijn voornaam te noemen. Toen hij on langs zijn achternaam zei, ontstond gro te verwarring aangezien „Mayday" het internationale noodsignaal is. Auschwitz. De 51-jarige Friedrich Wil helm Boger, een voormalige functiona ris van de S.S., is in Stuttgart gearres teerd op aanwijzing van het internatio nale comité van Auschwitz, dat hem er van verdenkt betrokken te zijn geweest bij de moord op honderden slachtoffers van het nazi-bewind in het concentratie kamp. Duel. De artillerie van communistisch Chi na heeft woensdag haar sporadische beschieting van de door de nationalis ten bezette kusteilanden voortgezet. De reactie van de nationalistische kanon nen was ditmaal heviger dan tot dus ver. Normaal. Israel wenst normale diploma tieke betrekkingen met communistisch China, zo heeft Jacob Sjimoni, het hoofd van het directoraat Verre Oosten van het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken, verklaard. Israel heeft het bewind in Peking negen jaar gele den erkend, maar er zijn tot dusver geen diplomatieke betrekkingen tussen de twee landen aangeknoopt. Monotoon. Een bank te Hamburg heeft een Amerikaanse elektronische reken machine in bedrijf genomen, die het werk van vierhonderd bedienden en ac countants kan doen. Het toestel kan 11.000 optellingen en 4.000 vermenigvul digingen per seconde uitvoeren, het geen het kantoorpersoneel monotoon routinewerk zal besparen. Toezicht. „Volkscomité's van toezicht" te Boedapest hebben vastgesteld dat aan openbare gebouwen en eigendom men aangerichte schade, opzettelijk is toegebracht „met het oog de bourgeoisie te herstellen". Er zijn thans meer dan 15.000 „controleurs", die worden bijge staan door aanbrengers, over het hele land verspreid. Roken als doodsoorzaak. Een uit Wenen afkomstige dokter, Paul Lister, heeft in Londen veel stof doen opwaaien door als eerste in Engeland op een overlij densakte als doodsoorzaak in te vullen: longkanker tengevolge van te veel ro ken. Van verschillende zijden werd een gerechtelijke lijkschouwing geëist. De uitslag daarvan was: dood door natuur lijke oorzaken. Ambassadeur. President Tito van Joego slavië heeft Mojsov, die wordt be schouwd als een van de toekomstige leiders van de Joegoslavische commu nistische partij, benoemd tot ambassa deur te Moskou. Mojsov, die 38 jaar is, is een vooraanstaande theoreticus op het gebied van de politiek. Verdwenen. Toen de 25-jarige Johnston, hoofdkassier van de Imperial Bank of Canada, maandag niet op zijn werk verscheen bleken ook alle kasgelden te zijn verdwenen, naar schatting een kwart miljoen dollar. Johnston was ze ven jaar in dienst van de bank. Verlies. Het christelijk-liberale Zweedse ochtendblad „Morgon-Bladet" ver schijnt morgen, 31 oktober voor het laatst. Dit is het tweede blad dat Stock holm deze maand verliest. Dinsdag hield het 73 jaar oude sociaal-democra tische partij-orgaan „Morgon-Tidnin- gen" op te verschijnen. Voornemens. Het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de Verenigde Staten niet voornemens zijn, op de Philippijnen een basis voor lange-af standsprojectielen in te richten. Deze verklaring was een commentaar op de mededeling van de Philippijnse minister van Buitenlandse Zaken Serrano, waarin gezegd werd dat de Philippijnen de uitdrukkelijke verzekering zouden vragen, dat geen bases voor projectielen zullen worden ingericht zonder toestemming van de regering. Advertentie zit veel beter Zie de advertentie van Het hogedrukgebied, dat geruime tijd het weer in onze omgeving beheerst heeft, is naar Zuid-Rusland uitgeweken. Een an der hogedrukgebied bevindt zich bij de Azoren. Tussen beide druksystemen komt over Engeland een oceaanfront naderbij. Verder verplaatst zich langs het front een kleine storing bij Portugal en Spanje in noord-oostelijke richting, zodat de regen kansen toenemen. De kans op mist is nog niet geweken, omdat we nog in de vochti ge lucht blijven. In het temperatuurver- loop komt niet veel verandering. WEERRA PPORTEN Vrjjdag 31 oktober Zon op 7.31 uur, onder 17.15 uur. Maan op 19.52 uur, onder 10.57 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 31 oktober Hoog water 5.35 en 17.49 uyr. Laag water 1.23 en 13.31 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Het regeringsemigrantenschip „Groote Beer" is hedenmiddag uit Amsterdam ver trokken naar Australië. Het schip vaart via Zuid-Afrika (Kaapstad) naar Fremant- le, Melbourne en Sydney. Aan boord be vinden zich 760 emigranten waarvan 430 voor Zuid-Afrika en 330 voor Australië. Temperaturen nuiten- land maxima van giste- ÖJJ l C ren. Binnenlandheden si d 7 uur. Neerslag: laatste .S-ö O «D 24 uur. Sq §5 Den Helder geheel bew zzo 6 0,1 Ypenburg geheel bew. zzw 6 0,1 Vlissingen geheel bew zzw 7 0,3 Eelde geheel bew windst. 5 0,1 Twente geheel bew z 5 0,1 De Bilt geheel bew. zw 6 0,1 Eindhoven motregen z 5 0,5 Vlv. Z.-Limb geheel bew. z 5 0 Helsinki geheel bew zw 8 0 Stockholm zwaar bew. wzw 10 0 Oslo mist ono 7 0,1 Kopenhagen mist z 11 0 Aberdeen zwaar bew windst. 12 0 Londen geheel bew. z 14 0 Amsterdam geheel bew. z 7 0 Brussel geheel bew. zzw 7 0,4 Luxemburg mist z 0 Parijs geheel bew. zw 4 0 Bordeaux half bew. ozo 18 0 Grenoble mist windst. 13 0 Nice zwaar bew. nnw 18 0 Berlijn onbewolkt ozo 12 0 Frankfort geheel bew z 8 0 München mist zw 4 0 Zürich mist nnw 9 0 Genève mist windst. 8 0 Locarno geheel bew O 14 0 Wenen onbewolkt z 12 0 Innsbruck mist windst. 14 0 Rome onbewolkt O 20 0 Ajaccio zwaar bew. no 20 0 Madrid zwaar bew. windst. 20 0 Mallorca zwaar bew. windst 22 0 Algiers licht bew. windst. 23 0

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2