Amerika verwacht zege voor de Democraten „Oude" Nixon en „nieuwe" Ike roepen boe in het donker Atlantische pretenties van De Gaulle alom koel ontvangen Eén-acter MOPS 3 Van dag tot dag vJ Twee doden in het verkeer Wanhopige verkiezingscharge van de Republikeinen In woestijn van Nevada Plan voor 5 kernproeven op een dag mislukt Zangeres Marcella Gregi in Zürich overleden Muziekconcours in Rivièra- hal in Rotterdam Frankrijk ontkent het plan voor NAVO-triumviraat De Gaulle doelt op een wereld-strategie GARAGE DEN HOUT Op de Poolse rechtbank wijst verzoek van Koch af Afgetreden Pakistaanse president het land uit? Frankrijk wil zijn belangen veilig stellen DONDERDAG 30 OKTOBER 1958 Sinds kort bestaat in ons land een ver eniging „Vrij Hongarije", die de naar Ne derland uitgeweken Hongaarse vluchte lingen bundelt en tot doel heeft de be langen van deze bannelingen te behartigen. Het spreekt vanzelf dat dit geen politieke organisatie is of kan zijn, daar politieke activiteit van vreemdelingen in ons lan niet is toegestaan buiten bepaalde, zeer nauw getrokken, grenzen. Het is te begrijpen dat de Hongaarse vluchtelingen met de grootst mogelijke tolerantie worden bejegend en dat naast de charitatieve en tegemoetkomende hulp van particuliere zijde de Nederlandse overheid het mogelijke doet om deze slachtoffers van een algemeen veroordeel de terreur het leven zo dragelijk mogelijk te maken. Daarom heeft de vereniging „Vrij Honga rije" geen moeilijkheden ondervonden bij de uitvoering van haar plan, zkh te rich ten tot het hele Nederlandse volk met een oproep tot demonstratie van zijn deelne ming met Hongarije door de herdenkings dag van de Hongaarse revolutie (4 novem ber) een kaars te branden voor het raam. Deze oproep is door de pers gepubliceerd en er is van regeringswege geen enkel be zwaar tegen gemaakt. Thans echter zijn circulaires verspreid, waarin wordt opgeroepen tot een demon stratie voor de Russische ambassade. Het ligt voor de hand dat zoiets de perkei! van politieke activiteit te buiten zou gaan. „Vrij Hongarije" heeft zich dan ook van deze laatste actie gedistancieerd en haar zelfs aan communistische dwarsdrijvers toegeschreven. Of dit inderdaad zo is, valt moeilijk na te gaan. Doch wel dringt zich de gedachte op, dat de aansporing van „Vrij Honga rije' tot demonstreren (al is het dan door middel van een kaars voor het raam) beter achterwege ware gebleven. Demon stratie blijft demonstratie, welk middel men ook aanwendt en „Vrij Hongarije" beweegt zich buiten haar ideëel doel door het Nederlandse volk tot demonstratie aan te sporen. Had zij verzocht binnenskamers een kaars te laten branden, dan zou het de monstratieve karakter volkomen vermeden zijn en de piëteitswaarde belangrijk gro ter zijn geweest. Daar komt nog bij, dat Nederlanders in het algemeen niet gaarne hun gevoelens openlijk laten blijken, zodat „Vrij Honga rije" de kans loopt dat haar actie mislukt, waaruit volkomen verkeerde conclusies zouden kunnen worden getrokken. Het ontwerp-prijzenwet, dat de regering thans bij de Tweede Kamer heeft inge diend, mag redelijkerwijs niet beschouwd worden als voorteken van een nieuwe ver scherping van het door minister Zijlstra gevoerde prijsbeleid. De minister heeft immers pas kort geleden aangekondigd, dat het juist zijn voornemen is, de prijsbeheer- sing eerder te beperken dan te intensi veren, en niets wijst er op, dat hij intussen van mening veranderd is. Bovendien is het nieuwe wetsontwerp niet in een vloek en een zucht tot stand gekomen; er is zorgvuldig aan gewerkt en er is een advies van de Sociaal-Econo mische Raad over ingewonnen. Bij het ont werpen van de nieuwe wet ging het vooral om de vervanging van de nu nog van kracht zijnde bepalingen (die deels van 1939, deels van 1941 dateren) door een mo derne, goed hanteerbare regeling, die de regering duidelijke bevoegdheden tot het beïnvloeden van de prijsvorming geeft, indien en wanneer dat nodig mocht zijn. Men kan het betreuren, dat de regering zich door de S.E.R. niet heeft laten over tuigen van de wenselijkheid tot instelling van een onafhankelijke adviescommissie van deskundigen, die vóór het nemen van regeringsmaatregelen inzake de prijzen zou moeten worden gehoord. Het argu ment, dat snel ingrijpen van regeringswege in bepaalde gevallen daardoor zou worden vertraagd, moge juist zijn; maar het stand punt van de S.E.R., dat de regering geen maatregelen op dit gebied dient te nemen zonder eerst de mening van deskundige en onafhankelijke adviseurs te hebben ver nomen, is op z'n minst even juist. Ver moedelijk heeft de regering zich om die laatste reden danook wèl bereid verklaard, de bestaande centrale adviescommissie voor de prijspolitiek tot wat grotere ac tiviteit te brengen. De hoofdzaak is echter, dat de regering ervan doordrongen moet zijn dat de nieuwe regeling, als zij wet wordt, even zeer trouwens als de thans bestaande, slechts de functie mag hebben van nood rem en dus behalve in geval van wer kelijke nood ongebruikt moet worden ge laten. De waarschuwing, dat noodremmen niet straffeloos kunnen worden misbruikt, geldt waarlijk niet alleen voor trein- reizigeraJ Plotseling oversteken van de drukke St. Pietersstraat te Kerkrade heeft de 71- jarige weduwe Van Coorens uit Kerkrade het leven gekost. De vrouw werd door een bromfiets aangereden en was vrijwel op slag dood. In het ziekenhuis te M e p p e 1 is woens dag overleden de 8-jarige Jan Pattigaeloe- hoe uit het Ambonezenwoonoord „Konrad" bij Staphorst, die vrijdag door een wagen met bieten werd overreden. (Van onze correspondent in Washington) Ongeveer drie weken voor vier novem ber, de verkiezingsdag voor het Congres, stonden de Republikeinen er vrijwel over al slecht voor. Op dat ogenblik begonnen zij een felle, bijna wanhopige verkiezings actie. Vice-president Nixon en Eisenho wer trokken het land in en in beider toe spraken was het overheersende thema, dat de Democratische partij beheerst wordt door „radicalen", die in hun ver blinding faillissement, chaos en oorlog over de Verenigde Staten zouden brengen. Het Republikeinse regime werd daarente gen voorgesteld als spaarzaam en „ge zond". Hoeveel deze onverwacht-felle ac tie zal uitrichten is moeilijk te voorspel len, maar enige uitwerking zal zij toch wel hebben. De Republikeinse vooruit' zichten zijn hier en daar iets beter gewor den en een van de gevolgen is in elk ge val geweest, dat rijke Republikeinen weer wat meer sympathie hebben ge toond en met hun chèque-boek voor de dag zijn gekomen. Aanvankelijk had de Re publikeinse partij dit jaar een ongewoon tekort aan verkiezingsfondsen. Eisenhower In deze tijd van het jaar bereiden de kinderen zich voor op Halloween, de avond voor Allhallows (voor Allerheili gen dus). Op die avond gaan zij zo spook achtig gekleed als maar mogelijk is naar de buren, om in gemoedelijke bangmakerij, wat snoepgoed los te krijgen. Het lijkt wel of de Halloween-stemming ook in Eisenhower en Nixon is gevaren. Boe- roepend zijn ze het land doorgetrokken, waarschuwend voor die gevaarlijke radi calen, die socialisme over het land zou den brengen als zij de kans krijgen het woord „radicaal" heeft in Amerika een heel ongunstige klank, zoiets als extre mist. Eisenhower lijkt zich niet te herin neren, dat deze radicalen, in het Congres zulk een krachtige steun hebben verleend aan de voorstellen der internationalisti sche Eisenhower-Republikeinen.Mis schien krijgen Ike en Nixon, door hun boe geroep wel wat chèques los van de bang- geworden rijke Republikeinen, maar een groot deel van het volk zal die bangmake rij doorzien als verkiezingsspektakel. Het is helemaal niet Eisenhowers stijl zo overdreven partijdig te doen. Zes jaar lang heeft hij ernaar gestreefd om als lei der zo veel mogelijk boven de partijen te staan. Is hij thans veranderd? Waarschijn lijk niet. Maar de partijleiding heeft ken nelijk ingezien, dat men dit najaar „alles op alles" moet zetten.... Eisenhower schrijft zijn redevoeringen doorgaans niet zelf. Daar heeft hij zijn auteurs voor, die men hier „ghost-writers" noemt. Deze schrijvers hebben kennelijk opdracht ge kregen de goegemeente bang te maken voor de Democraten. Men kan het begrij pen dat een staatsman of militair niet al zijn redevoeringen geheel zelf kan ma ken, maar het is toch wel wenselijk, dat zijn medewerkers zoveel mogelijk in zijn geest schrijven de situatie wordt iet wat spookachtig, wanneer de staatsman of strateeg zijn eigen wezen verloren lijkt te hebben wanneer hij een redevoering voor leest. Misschien heeft Nixon zijn ware aard juist teruggevonden. Hij is zijn carrière begonnen als rechts-Republikein, waar schuwend tegen radicalen. Jarenlang heette het dat Nixon zoveel geleerd had van Ike en zoveel ruimer in zijn opvattin gen was geworden. Thans lijkt hij meer en meer „de oude" Heeft hij ingezien, dat, in de Republikeinse partij, de Eisenhower- vleugel altijd maar zwak is gebleven en dat hij wil hij in 1960 kandidaat worden voor het presidentschap beslist het ver- Af ixon trouwen moet hebben van wat men nog altijd de Taft-Republikeinen noemt? Het is mogelijk. Maar in 1958 vermag men nog niet te zien, hoe een Taft-Republikein het tot president van de Verenigde Staten kan brengen. NEVADA (UPI) De Amerikaanse Commissie voor kernenergie is er woens dag niet in geslaagd het plan om op één dag vijf atoombommen in de woestijn van Nevada tot ontploffing te brengen, geheel uit te voeren. Om zeven uur had de derde en laatste ontploffing plaats, van een bom in de grootte van waarschijnlijk vijf kilo- ton. De twee andere ontploffingen, waaron der de grootste ondergrondse die ooit heeft plaatsgehad werden uitgesteld tot heden morgen. ZURICH (UPI) Dinsdag is op drieën- negentigjarige leeftijd de zangeres Mar cella Gregi, eens een wereldberoemdheid vooral om haar vertolking van de Mar- guerite-rol in „Damnation de Faust" van Berlioz, in Zürich overleden. De uitslag van de Amerikaanse Congres verkiezingen van 4 november kan om drie redenen belangrijk worden: a) Aspiranten kunnen hun kansen verbeteren of bederven ten aanzien van het presidentschap in 1960. b) De winnende partij zal in staat zijn om in de komende jaren congressionele onder- zoeks-acties in te stellen, die de tegenpartij kunnen schaden bij de grote verkiezingen over twee jaar. c) Zelfs een opvallend grote Democratische overwinning zou waar schijnlijk niet leiden tot het aftreden van Dulles, doch diens vrijheid van actie zou wel enigszins worden beperkt. Het valt niet mee politicus te zijn in Amerika. Vooral de leden van het Huis van Afgevaardigden moeten voortdurend hun volgende verkiezing in het oog houden en geruime tijd tevoren de koers bepalen, die hun de beste kansen biedt op succes. Het is echter heel moeilijk maanden tevoren te zien, wat de brandende vraagstukken zul len zijn bij een volgende verkiezing. In het begin van dit jaar bijvoorbeeld zag het er naar uit, dat twee problemen de gemoederen lang zouden bezighouden: de depressie en de moeilijkheden in de landbouw en veeteelt. Tijdens een recente tocht door een groot deel der Verenigde Staten is het ons duidelijk geworden, dat de depressie vrij snel aan het afnemen is en dat de meeste landbouwers op het ogen blik dank zij een goede oogst en rede lijke prijzen minder critisch geworden zijn in hun oordeel ever Washington. De veeteelt-boeren hebben nog altijd vrij grote moeilijkheden en in hun contreien hebben de Republikeinse kandidaten daarom een zware dobber. Wat zullen op 4 november de motieven zijn. die hun invloed bij de verkiezing doen gelden? Ons inziens zijn dat: vage gevoe lens van onbehagen over het buitenlands beleid kregelijkheid over de affaire- Adams die aantoonde dat de Republikei nen al evenmin onkreukbaar zijn en in het algemeen het gevoel, dat het weer tijo begint te worden voor een verandering. Ziedaar motieven, die ten gunste van de Democraten werken. Een democratische overwinning wordt dan ook vrijwel alge meen verwacht. Maar bij deze verkiezing van het gehele Huis van Afgevaardigden, van een derde deel van de 96 zetels van de Fanfare „Hattem" en „Honsels- harmonie" werden één Op de woensdag in de Rivièrahal te Rotterdam gehouden vormingsdag van de Nederlandse Federatie van Christelijke Muziekbonden- heeft in de afdeling fan fare de christelijke muziekvereniging .Hattem" uit Hattem, de wisselbeker ver overd met zeshonderdzesenzeventig punten. Met zeshonderdeenenvijftig punten werd de christelijke muziekvereniging „Honsels harmonie" uit Honselersdijk winnaar van de wisselbeker in de harmonieafdeling. Advertentie Uw levenslust bewaren met jonge klare! senaat en van verscheidene gouverneurs der 48 staten, zijn ook plaatselijke toestan den, en voorkeur voor een bepaalde per soonlijkheid van groot gewicht. Het is bij voorbeeld mogelijk dat in de staat New York de Republikein Nelson Rockefeller tot gouverneur wordt gekozen en dat de huidige Democratische gouverneur Harri- man het tegen hém aflegt. Die race in de staat New York lijkt spannend te worden. Zou de Republikeinse miljonair Rockefel ler de Democratische miljonair Harriman verslaan, dan zou Nixon naar alle waar schijnlijkheid in 1960 een geduchte concur rent krijgen bij zijn streven om Republi keins kandidaat voor het presidentschap te worden. Rockefeller is een progressief Re publikein, die (evenals Eisenhower in 1952 en 1956) ook buiten de Republikeinse partij steun xan vinden. Nixon zal waarschijnlijk altijd meer steun binnen de vrij conserva tieve partij kunnen oogsten, maar zonder steun van buiteh slaagt een Republikein er nu eenmaal moeilijk in president te wor den. Zou Rockefeller echter verliezen dit jaar, dan zou hij van" de baan zijn als con current voor Nixon in 1960. Gouverneurs van de staten met de groot ste bevolking (New York en Californië) hebben grote invloed op de conventie van de partij waar zij toe behoren. Op die con venties of partijcongressen wordt beslist wie de partij-kandidaat voor het president schap zal zijn en de gouverneur van een grote staat heeft een goede kans zijn eigen kandidatuur te bevorderen. Nixon's andere rivaal oud-senator Knowland doet thans een gooi naar het gouverneurschap van Californië. Zijn kansen staan echter bijzonder slecht. De hoofdstationschef van het Centraal Station te Amsterdam, de heer J. de Leur, is op 1 november veertig jaar in dienst van de Nederlandse Spoorwegen. PARIJS (Reuter) Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenland se Zaken heeft meegedeeld, dat de minis ter-president De Gaulle, schriftelijk bij de Amerikaanse president Eisenhower en de Britse minister-president Macmillan, heeft aangedrongen op „nauwere samen werking en betere samenbundeling" van de politiek van westelijke landen met be langen, die zich over de gehele wereld uit strekken. Volgens de woordvoerder wordt de Noordatlantische Verdragsorganisatie in de brieven niet genoemd. Er wordt in gesproken over problemen, die een groter gebied betreffen dan de grenzen van de landen van de Atlantische gemeenschap. In antwoord op de vraag of de Franse regering van plan is op de bijeenkomst van ministers in december voorstellen in te dienen ter verbetering van de militaire en politieke organisatie van de NAVO zei hij, dat Frankrijk en bepaalde andere NAVO- landen zeker van plan zijn met voorstel len te komen om het bondgenootschap be ter uit te rusten voor de gevaren, waar door het wordt bedreigd. Andere landen, waaronder Italië, en de secretaris-gene raal, Spaak, zijn op de hoogte gehouden van de Franse voorstellen, aldus de woord voerder. Generaal Paul Ely, stafchef van de Franse strijdkrachten, dringt in een arti kel, dat in het tijdschrift voor de Franse nationale defensie zal verschijnen, aan op een reorganisatie van de verdediging van de vrije wereld. Volgens het onafhan kelijk dagblad „Le Monde" zegt generaal Ely in zijn artikel dat de westelijke de fensie voornamelijk op een Europese re gionale strategie is gebaseerd. Het Wes ten wordt echter bedreigd in Zuidoost- Azië, het Nabije Oosten, langs de zuidelij ke kusten van de Middellandse Zee en in Zwart-Afrika, aldus de generaal. Hij spreekt zich uit voor een krachtiger regionale defensie in Oost-Afrika, met het oog op de zwakheid van het Westen in het Nabije Oosten. De generaal wenst tevens, dat de vrije wereld een „Afrikaans schild" helpt opbouwen naar het patroon van de NAVO, langs de as Parijs-Algiers-Brazza- ville, met mogelijke uitbreiding in noor delijke en zuidelijke richting. Bonn ontkent BONN (Reuter) Een Westduitse re geringswoordvoerder heeft de berichten tegengesproken als zou de Westduitse re gering een bericht over De Gaulle's plan voor een directoraat binnen de NAVO naar de Westduitse pers hebben laten uitlekken. Volgens de woordvoerder is het eerste be richt over het plan al eerder in een Ita liaans blad verschenen. ROME (UPI) In een rede voor de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft premier Fanfani het denkbeeld van een Brits-Frans-Westduits „directoraat" in Europa met klem verworpen. Italië staat erop, als gelijkgerechtigd behandeld te worden, zo zei Fanfani. Deze opmerking was uitgelokt door een uitlating van een van de uiterst rechtse afgevaardigden, die Groot-Brittannië, Frankrijk en West- Duitsland „de drie zuilen" had genoemd waarop Europa rust. Advertentie De RENAULT VIER is veel ruimer dan hij lijkt BEWIJS De heer KL te Heemstede, lang 1.94 m. kocht dezer dagen zijn tweede RE NAULT VIER. Vierdeurs sedan. incl. prima verwarming en zuiniger dan 1 op 17: 4490 Telefoon 12138 en 15056. Een week rustig thuis „Twee dagen in bed en een week rustig thuis" stond op het papiertje, dat ik mee kreeg, toen ik mijn kinderen na het aman delen-knippen uit het ziekenhuis mocht halen. Door wie worden dergelijke gebruiks aanwijzingen ontworpen? Kennelijk door iemand, die kinderen alleen maar onder narcose meemaakt. Na het verstrijken van de twee dagen in bed bleek al spoedig overduidelijk, dat de stembanden door de ingreep niet te lij den hadden gehad, en dat, wellicht door de vrijgekomen ruimte in de keelholte, het klankvolume meer dan verdubbeld was. Vervolgens werden de amandelen van alle voorradige beren en poppen geknipt. Ja, de houtwol ging vlot in de stofzuiger. Toen kregen al die beren en poppen melk. Ik heb het al opgedweild. Daarna moesten die beren en poppen één voor één overgeven. (Water, hoor het is nu opgeruimd). Het winkeltje spelen verliep de volgende dag ook niet zonder incidenten. „Mamma. Ina wil altijd winkeljuffrouw zijn, en ik mag nooit 's!" riep André. Als protest stopte Ina toen alle centen in haar mond. Ik heb haar kunnen bewegen, ze weer uit te spugen, en heb haar verteld hoe ge vaarlijk ze wel deed. En ook, dat geld vies was (maar wel lekker om 't te hebben Daarna hebben ze samen om „Eenzaam Avontuur" gevochten. Het bestaat nu uit twee delen. Ja, ik heb 't met de bibliotheek intussen in orde gem.aakt. Toen heeft Ina met lippenstift op het nieuwe behang getekend, van het katten brood gegeten, en een rijksdaalder in reepjes geknipt. André heeft kauwgom op de kat z'n rug geplakt. En vanmorgen vond ik het Nieuwe Testament in de kolenbak. Nee ,ik kan donderdag écht niet op de koffie komen dank u. Als ze straks iveer naar 't schooltje gaan, blijf i k eens heerlijk een week rustig thuis. Paula Spotter WARSCHAU (AFP) De rechtbank van Warschau heeft woensdag beschikt, dat de kwestie van de bevoegdheid van de rechtbank tot het berechten van Erich Koe niet wordt voorgelegd aan het Internatio nale Gerechtshof te Den Haag, zoals door de ex-gouwleider was verzocht. De openbare aanklager, Smolenski, heeft vervolgens de „verwaandheid van deze Hitleriaanse oorlogsmisdadiger, gesterkt door de wedergeboorte van het fascisme en de krachten van de wraak in West- Duitsland" aan de kaak gesteld. Koch heeft woensdag gevraagd of hij met het »og op zijn gezondheidstoestand mocht gaan liggen. Hij heeft zich niet in de be handeling van de zaak gemengd. KARATSJI, (AFP) Woensdag is te Karatsji van welingelichte zijde verno men dat de kortgeleden afgetreden Pa kistaanse president generaal Iskander Mirza, aan het einde van deze week, ver gezeld door zijn echtgenote, per vliegtuig naar Londen zal vertrekken. Hij zou voor nemens zijn zich blijvend in het buiten land te vestigen. Iskander Mirza verblijft thans in het nabij de Afghaanse grens ge legen Quetta. (Van onze correspondent in Parijs) Dat generaal De Gaulle geen onvoor waardelijke bewonderaar is van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, zo als die de laatste jaren reilt en zeilt, was ook in de leidende diplomatieke kringen buiten Parijs geen geheim. De eerste we ken van zijn bewind had de generaal ech ter de handen overvol aan dringender pro blemen, in de eerste plaats met Algerije en zo was zijn critiek op de NAVO enigs zins op de achtergrond geraakt. Zijn op en aanmerkingen had de generaal echter, Het kan niet alleen zijn nut hebben doch zelfs een verras send effect teweeg brengen, wanneer men ingewikkelde en moeilijk te verklaren dingen overzet in een eenvoudiger situatie. Zij worden dan vaak welsprekend en doeltreffend verklaard, zonder misbruik van het enorme aantal woor den dat reeds aan hen tever geefs is verspild. Als willekeurig voorbeeld nemen we dan een gesprek tussen Oost en West over de stopzetting der atoombom- proeven. Dit onderwerp is na melijk juist in het stadium gekomen dat niemand meer kan achterhalen wie de schuld heeft van het feit, dat iemand de schuld krijgt van het feit, dat de schuld over en weer aan elkaar wordt gegeven van het feit, dat we nog steeds met atoombomproeven zitten. Als het gesprek begint, zit ten de heren Van Oost en Van West tegenover elkaar; nu en dan met een telefoondraad er tussen, doch dat doet niets ter zake. (Ter geru~tstelling mag ik alvast voorspellen, dat bij beëindiging van het gesprek de heren nog steeds lijnrecht tegenover elkaar zitten). Van Oost en Van West (tegelijk): „Wij hebben méér atoombommen dan gij". Van O.: „Dat is bluf". (Ter zijde: „maar het kon wel eens waar wezen"). Van W.: „Dat is groot spraak". (Terzijde: „hoop ik"). Van O.: „Aangezien we alle bei meer atoombommen heb ben dan allebei, zouden we moeten ophouden met de aan maak". Van W.: „Dat is waar, maar dan moet er tegelijk een deug delijk controlesysteem worden ingevoerd en bovendien moe ten we onze wederzijdse legermachten inkrimpen". Van O.: „Voor een controle systeem voel ik evenveel als gij, aangezien ik u even wei nig vertrouw als gij mij. Maar ik vind dat we onmiddellijk kunnen beginnen met stopzet ting van de proeven". Van W.: „Dat klinkt heel aardig, maar ik begrijp heel goed dat ge wilt ophouden uit eigenbelang. Gij hebt namelijk in het achterhoofd, dat ik dan mijn programma niet kan af werken en dus in het nadeel kom te verkeren". Van O.: „En ik dacht dat ge mij zover vooruit waart?" Van W.: „Dat ben ik ook. Maar ik wil nog verder". Van O.: „O. Ik weet wat ik weet en ik ben daarom van mening, dat we onmiddellijk moeten ophouden. Ondanks het feit dat ik minder proeven heb genomen dan gij". Van W. :„Dan vergeet ge de proeven, die ge in het geheim genomen hebt". (Terzijde: „zou hij bijten?"). Van O.: „Ik voel u. Gij zijt een slimmerik, maar ik ook. Maar nu terzake: zullen we ophouden?" Van W.: „Best". Van O.: „Uitstekend, dan Van W.: „Maar eerst een controlesysteem en vermin dering van strijdkrachten". Van O.: „Wel alle nu be gint het weer opnieuw". (Ter zijde: „gelukkig wat een schone propaganda"). Van W.: „Stopzetting zonder controle en zonder vermin dering van bewapening haalt niets uit". Van O.: „Wel". Van W.: „Gij verhindert overeenstemming door een halsstarrig vasthouden aan eigen standpunt". (Terzijde: „gelukkig. Wat een mooie pro paganda"). Van O.: „En nu zal ik u be wijzen dat ik oprecht naar overeenstemming streef: ik houd er vandaag nog mee op. Daar". Van W. (bedremmeld ter zijde): „Dat is een slimme zet. Wat nu?"). Van O.: „En ik verwacht van u hetzelfde, ten teken dat ge oprecht naar een akkoord verlangt". Van W. (herstelt zich): „Ik behoud mij het recht voor mijn proefprogramma af te werken. Daarna zal ik eraree op houden". Van O.: „Neen, nu onmid dellijk". Van W.: aan". (Er valt een stilte, in welke tussentijd de atoombomproe ven van Van O. inderdaad uit blijven. Van W. gaat gewoon door). Van O.: „Aangezien nu be wezen is dat ge geen stopzet ting nastreeft, doch integen deel wilt profiteren van mijn oprechte vredeswil door te trachten intussen mij voorbij te streven, acht ik mij verant woord mijn proeven te her vatten". (Terzijde: „Wat een opluchting! Het werd hoog tijd"). Van W.: „Gij hebt nooit de „Ik denk er niet bedoeling gehad, de proeven werkelijk stop te zetten. Gij hebt komedie gespeeld". Van O.: „De wereld is mijn getuige. De volken zullen oor delen". (Terzijde: „althans in de Pravda"). Van W.: „Aangezien ik u wil bewijzen dat ik het op recht meen met de wereld vrede en de volksgezondheid, zal ik nu mijn proeven stop zetten". Van O.: „Dat is demagogie. Ik denk er niet aan, dit spel letje mee te spelen". Van W.: „Aangezien ge wei gert, in te gaan oo mijn voor stel de proeven gezamenlijk stop te zetten, acht ik mij ge rechtigd ook mijn proeven te doen doorgaan". Van O.: „Aangezien gij in eerste instantie geweigerd hebt met mij tot een akkoord te komen, draagt gij de ver antwoording voor deze droe vige gang van zaken". Van W.: „Aangezien gij ge weigerd hebt in te stemmen met een controlesysteem, draagt gij de verantwoording". Van O. en Van W. (tegelijk): „Gij durft niet, omdat gij een achterstand hebt". (Gaan allebei gewoon door. Doek). 3. L. binnenskamers, tegenover minister Dul les noch premier Macmillan, bij hun be zoeken aan Parijs, onder zich gehouden, en speciaal van Amerikaanse zijde was hem beloofd dat Parijs in het vervolg ge kend zou worden in alle belangrijke inter nationale beslissingen, die Frankrijk's be langen in het bijzonder zouden kunnen raken. Toen evenwel bij de crisis in het Nabije Oosten, noch bij de kwestie Formosa-Que- moy, de Amerikanen hun belofte gestand leken te doen, gaf generaal De Gaulle op 14 september uiting aan zijn ongerustheid en gramschap, zowel te Londen als te Washington. Op deze stap heeft president Eisenhower met een persoonlijke brief geantwoord, waarin hij enige olie op de Franse golven poogde te werpen, terwijl de Britse regering door middel van haar ambassadeur een zelfde doel nastreefde. De protesten van De Gaulle en de Brits- Amerikaanse reacties zijn opmerkelijk lang voor de buitenwereld verborgen ge bleven. Alleen de secretaris-generaal van de NAVO, P. H. Spaak, en de Italiaanse en de Westduitse regering werden door Washington op de hoogte gesteld. Voorzover van een Franse proefballon kon worden gesproken, mag men wel zeg gen dat die vooralsnog geen indrukwek kend hoge vlucht heeft genomen. Voor een soort politiek Frans-Brits-Amerikaans triumviraat in de Atalantische gemeen schap voelt, buiten Parijs, vrijwel nie mand, al kunnen sommige uitlatingen van veldmaarschalk Montgomery misschien ten gunste van het plan-De Gaulle worden uitgelegd. Er zijn zeker weinig vooraanstaande westelijke staatslieden, die volmaakt ge lukkig zijn met de politieke, en zelfs mili taire gang van zaken in de NAVO, maar dat al die feilen vanzelf zouden worden op geheven zodra Frankrijk een leidende po sitie zou worden ingeruimd, wordt wel bij na even algemeen betwijfeld. De meeste Fransgezinde diplomaten zijn in ieder ge val nog van oordeel dat de Gaulle eerst zijn eigen straatje schoon moet vegen al vorens de lakens ook nog elders te willen uitdelen. Het is trouwens niet eens zo erg gewaagd te veronderstellen dat zijn vurig verlangen om in de NAVO een gewichtiger rol te spelen een der voorname motieven van De Gaulle is geweest bij zijn pogingen zo spoedig mogelijk een einde te maken aan de Algerijnse oorlog, in liberale zin. En zeker is ook wel dat de Franse diplo matie de uitwisseling van boodschappen met Londen en Washington voorlopig lie ver geheim had willen houden.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3