Subsidieregen kan ook dit jaar mild worden genoemd HASTER's Prof. Van den Bergh lanceert suggesties voor zetmethoden ter verdere papierbesparing KEERSEMAKER DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Grijpt het eewige Leven Te koop voor rijles DETECTIVE Jan de Vries ZATERDAG 1 NOVEMBER 1958 10 PIETER VERMEULENMUSEUM SLUIT Pauskroning begint dinsdag om half negen 's morgens Geen verband tussen beide branden in IJmuiden J. H. Marcelis overleden MEERLINGDR UK Stijging van de criminaliteit Hendrik de Vriesprijs voor Ab Visser Scheepvaart Olie op Australisch Nieuw Guinea gevonden Vanmorgen in de vishal en op zee Hoewel de voor 1959 beschikbare hoeveelheid geld Velsens college van B. en W. bij het samenstellen van de begroting tot een nauwkeurig afwegen van de posten dwong, zal de zorg voor het welzijn van de jonge en de volwassen burgers op het gebied van bijvoorbeeld onderwijs, sport en cultuur daar niet onder lijden. Voor het Pieter Vermeulenmuseum is dit jaar geen post in de begroting opgeno men. Het zal waarschijnlijk worden gesloten wegens een gebrek aan belangstel ling of op een andere leest worden geschoeid.. Maar voor de verruiming van de speelgelegenheid van het jonge kind in Velsen komt ongeveer een ton beschik baar. Daarvoor zal men in het komende jaar speelveldjes kunnen aanleggen en ondermeer babyboxen in de open lucht achter of voor de flatgebouwen kunnen bouwen. Het park „Bosbeek" in Santpoort krijgt ook speeltoestellen voor de jeugd. Er staat voor dit doel 1000 gulden op de begrotnig. Voor het aankopen van dieren voor de kinderboerderij in het park „Velserbeek is 700 gulden uitgetrokken. De drankbe strijders krijgen onder meer 225 gulden voor het eenmaal per jaar geven van eer, anti-alcoholles aan de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen. Milde regen Over het algemeen kan worden gesteld, dat ook in het komende begrotingsjaar de subsidieregen in Velsen mild zal zijn: 8500 gulden voor het N.Ph.O., 5000 gulden aan garaties voor cultureel werk, 5000 gulden voor de Velser Gemeenschap, 34.000 gulden voor de culturele verenigingen, 2000 gulden voor de viering van de bevrijdingsdag, 5000 gulden voor de viering van Koninginne dag, 7000 gulden voor de Kunstkring voor Allen, 10.000 gulden voor culturele vor ming van de schooljeugd, 8500 gulden voor de Volksmuzieks.chool. Voor het geven van een opdracht aan een kunstenaar is 10.000 AMSTERDAM Aan de hausse van de aandelen Philips en AKU kwam bij de laatste officiële beursdag van deze week, een einde. Beide aandelen ondergingen een gevoelige reactie bij de opening. Het buitenland liet in de Philipshoek en ook in de hoek van de kunstzijde-aandelen verstek gaan en dit betekende dat tegenover het aanbod niet voldoende vraag aanwezig was, hetgeen een scherpe koersdaling tot gevolg had. Een en ander werd door de beurs als zijnde „normaal" beschouwd, gezien de forse koersstijgingen van de laatste dagen voor beide aandelen. Aandelen Philips openden op 390, ofwel 7 punten lager vergeleken bij de vorige slotkoers. Dit was het gevolg van een stoplosorder. Hierna herstelde het fonds zich ongeveer 2 punten. Natuurlijk verloren de converteerbare obligaties Phi lips enige percenten op 172 (176). Unilever, hoewel bij de opening 3 punten lager, hield zich zeer goed. Gedurende het verdere beursverloop kwam er voor deze aandelen geleidelijke vraag, waardoor de koers enige percenten steeg. Het hoogste punt kwam op ongeveer 457, tegenover een slot koers van de vorige dag op 451, op geruch ten dat zeer binnenkort een bonus van 25 percent voor de Unilever aandeelhouders kan worden verwacht. De grootste activi teit ging dan ook uiteindelijk van de hoek van Unilever uit. Kon. Olie schommelde rond de 188.30, hetgeen ongeveer 30 cent boven het niveau van de vorige dag was. De handel in deze hoek was minimaal. KLM was totaal verwaarloosd. AKU on derging bij de opening een gevoelige re actie van ongeveer 10 punten tengevolge van middenkoersaanbod. Deze prijs bleek wat te laag, waardoor een herstel van ongeveer circa 2 punten het gevolg was. Het uiteindelijke verlies vergeleken bij de vorige dag beliep toch altijd nog ongeveer 8 punten. Scheepvaarten hadden de wind in de zeilen en over de gehele linie kon een winst worden geboekt van een tot twee punten. Een zeer vaste tendentie ontstond in de hoek van certificaten Deli, die rond de 130.50 noteeerden. De koerswinst be liep hier ongeveer 5 gulden vergeleken bij donderdag. Er ging een gerucht ter beurze dat een concern een groot pakket certifi caten Deli zou overnemen tot de koers van 130 a 140. Posten van 200 certificaten in één klap verwisselden bij de opening van eigenaar. In het verdere beursverloop nam de activiteit in deze hoek af, maar de koerswinst bleef vrijwel onaangeroerd. Het bericht over nationalisatie van de Nederlandse zaken en bedrijven in Indo nesië werd op het Damrak zonder enige emotie ontvangen. De staatsfondsen waren lichtelijk in herstel. Aandelen Cobra wer den op 263 geadviseerd tengevolge van de herkapitalisatiebonus. De vorige slotkoers was 225 percent, aandelen Leidsche Wol werden vernomen op 185 pet. ex 7x/2 per cent dividend (de vorige dag 191), op de overname van 2 miljoen eigen aandelen op een koers die belangrijk beneden de huidige beursprijs ligt. Aandelen Verenigde Machines werden vier punten hoger op 164 geadviseerd in verband mftt een belang rijke opdracht voor de n.v. Werkspoor in het Botlek-gebied. Prolongatie 3V2 percent. (ANP). NEW YORK Met het afwikkelen van affaires in ver band met het komende weekeinde en de verkiezingen op 4 november besloten de beurslieden te New York de week. Het koersniveau was onregelmatig met een flink aantal fondsen hoger en enkele zelfs zeer willig. De beurs zal op maandag als normaal open zijn, maar dinsdag sluiten. Enkele recente favorieten boetten van hun glans in. American Motors had bijvoor beeld van aanzienlijke verkopen te lijden. Inland Steel was wat flauwer. De vlieg tuig- en scheepsbouwfondsen waren stij gend op de verwachting dat het staats budget voor 1959 80 miljard dollar zou bedragen en aldus een hoge defensiepro- duktie zou verzekeren. Enkele farmaceu tische-, ol'e-, spoorweg-, cement- en indi viduele fondsen boekten winsten van 1 tot 3 dollar. Het industriegemiddelde kwam van 543 31 op 543 22; dat voor spoorwegen van 48.83 op 148 56 en dat voor openbare nuts bedrijven van 82.97 op 83.22. De omzet daalde van 4.360.000 tot 3.920.000 fondsen. Van de 1218 verhandelde fondsen sloten er 519 hoger en 477 lager. (UPI). gulden gereserveerd. Het is maar een greep uit de pot van 124.314 gulden, die voor het bevorderen van cultureel werk in de ge meente kan worden verdeeld, zodra de gemeenteraad de begroting heeft goed gekeurd. Vrijetijdsbesteding Voor de vrijetijdsbesteding van de jeugd is 68.410 gulden uitgetrokken. Hiervan wordt 32.500 gulden geraamd voor bij dragen vakantiebesteding en bestrijding van baldadigheid. Voor het buurt- en club huiswerk is 27.500 gulden gereserveerd. In het studiefonds van de gemeente Velsen zal 17.500 gulden worden gestort. Hierbij is voor het eerst ook 5000 gulden voor het verlenen van financiële bijdragen. Jeugd uitwisseling krijgt 5000 gulden, het stimu leren van het leren van Esperanto staat voor 1000 gulden op de begroting en de ontspanning van de bejaarden voor 13.900 gulden. De amateursportverenigingen krij gen voor haar jeugdafdelingen 3000 gulden en voor huisvrouwengymnastiek is 1000 gulden uitgetrokken. Schoolmelkvoorzie ning vraagt voor het komende jaar 20.900 gulden. Voor de schoolreisjes van de leer lingen der lagere scholen is 3300 gulden uitgetrokken. De aanleg van sport- en speelvelden aan Dokweg, Gijzenveltplant- soen en Willebrordstraat is pro memorie geraamd. De speeltuinverenigingen krijgen 15.000 gulden subsidie en de bijdrage voor het aanstellen van deskundige leiders en leidsters voor de speeltuinen is geraamd op 6000 gulden. Het gebouw van de ge meente Velsen, waarin vroeger de lood- sensociëteit was gevestigd, zal niet waarde loos blijven prijken aan het Sluisplein. In de begroting staat voor voorzieningen aan het dak van dit gebouw reeds een bedrag van 700 gulden genoteerd. ROME (Reuter) De plechtigheden van de Pauskroning beginnen dinsdag te half negen des ochtends (Ned. tijd) aldus heeft de prefect van de Apostolische Ce remoniën, mgr. Dante, meegedeeld. Men verwacht dat ze ruim vier uren zullen du ren. Volgens inlichtingen van Vaticaan se zijde zal paus Johannes, evenals zijn voorgangers, in de loggia van de Sint-Pie tersbasiliek, ten aanschouwe van de me nigte op het plein, de tiara opgezet krij gen door kardinaal Canali. De Paus heeft zich geïnstalleerd in ap partementen op de derde verdieping van het Vaticaanse paleis. Een woordvoerder van de Paus heeft laten tegenspreken dat hij voornemens zou zijn Lourdes te bezoe ken ter gelegenheid van het Maria-jaaf. Radio-Moskou LONDEN (Reuter) Radio-Moskou heeft onder de titel „de nieuwe Paus is de hoop van ''e wereld" in het Italiaans een commentaar uitgezonden op de Paus keuze. Er moet volgens de radio acht wor den geslagen op de oproep tot vrede van de Paus. „Hoe is het mogelijk geen aan dacht te schenken aan de door de Paus uitgesproken noodzakelijkheid de interna tionale geschillen bij te leggen en de gees telijke en materiële hulpbronnen van de naties niet voor de vervaardiging van ver nietigende wapens te gebruiken, maar tot vergroting van het welzijn?" „Uit welke hoek er ook een poging komt om tot een betere samenleving te geraken, ons volk en zijn leiders zullen er positief op rea geren. Ideologieën zijn geen beletsel voor overeenstemming over de vrede en het welzijn van de volken. Woorden en daden van vrede en ontspanning vinden de we reld niet verdeeld in rooms-katholieken en niet rooms-katholieken, maar in mensen van goede wil en zonder goede wil," al dus radio-Moskou. Slotkoers Ochtend gisteren koersen 3-3%% Neaerl. '47 90% 3 14 Nedl 1962/64 9313/i« Woningbouw 6 '/o 108% Pr. A'dam '56 I. 84% Pr. A'dam 56 II 94 Pr. A'dam '56 III 94 Pr. R'dam '52 1. 94% Pr. R'dam '52 II. Pr. R'dam '57.... 106% A.K.U 251 Va 251 Calvé Delft 359 Van Gelder Zonen 192 K. N. Hoogovens. Nederl. <'ord.... 332 174% N. Kabelfabriek 298 gew.Philips Gloei) 391% 391 Pref.Phil ipsGloeil 180 Unilever 459 464 Wilton Fyenoord. 213 Werf Gusto 153% Dordtsche Petrol. 776% Kon. Petroleum f 188,20 187,50 Billiton 178% A'dam Rubber 71% K.L.M 99,— Holl. Amei. Lijn. 153 K.N.S.M 160% N. Scheepv. >TTnie 133% v. Nievelt Goudr. 130 Va Phs. v. Ommeren 250 H.V.A 123'/s Delimaatschappij 131, 130,— Amsterd. Bank 245 Nat. Handelsbank 120 Ned. Handel Mij 1801/» Rotterd. Bank 205 Twentsche Bank 191 Anaconda Copper 60 Bethlehem Steel 51% U.S. Steel 84% General Motors. 49% Shell Union 82% Tidewater 24% De brand die woensdagavond in de con- servenfabriek „Vico" aan de Middenha venstraat in IJmuiden heeft gewoed, is een geval van opzettelijke brandstichting. De Velsense politie heeft dit na een uit voerig onderzoek vastgesteld. Bovendien is zij tot de conclusie gekomen dat er geen verband bestaat tussen de brand in de „Vico" en die in de timmermanswerk plaats van Koning en De Niet, eveneens aan de Middenhavenstraat. Ook heeft de brand niets te maken met de inbraak, die in de nacht van dinsdag op woensdag in Bloemendaal werd gepleegd, zoals de po litie aanvankelijk veronderstelde. De politie verzoekt degenen, die zich tussen acht uur en half tien in de omge ving van de visconservenfabriek heb ben bevonden, zich te melden bij de recher che in het hoofdbureau van politie aan het Brinioplein in IJmuiden. Vooral degenen die omstreeks half negen op de Dokweg in IJmuiden een man zijn tegengekomen die zich hardlopend in de richting van de Strandweg begaf, wordt dringend ver zocht zich met de recherche in verbinding te stellen. BOTWINNIK. Botwinnik speelde in Utrecht simultaan. De wereldkampioen kreeg 30 tegenstanders. Hij won 23 par tijen, de zeven resterende eindigden in remise. In Velsen is op 60-jarige leeftijd plotse ling overleden de heer Johan Hendrik Marcelis. De begrafenis is vastgesteld op dinsdag 4 november om half vier op de begraafplaats Westerveld. De heer Mar celis was een zeer bekende figuur in IJmuiden. Hij genoot als middenstander hoog aanzien. Hij was een vakman op het gebied van het branden van koffie en een uitstekend theekenner. De thans overledene was de socialis tische beginselen toegedaan en speelde een voorname rol in het verzet tijdens de Duit se bezetting. Na de oorlog heeft hij vooral geijverd ovor de stichting van twee grote winkelpanden aan het Plein 1945. Hij maakte deel uit van het dagelijks bestuur van de Winkelstichting Plein 1945. De ope ning van deze panden, die de kroon op zijn werk vormde, heeft hij helaas niet mee gemaakt. De heer J. van Leeuwen, voorzitter van de Katholieke Middenstand in Velsen. schetst de thans overledene als een man met een hart van goud, een bijzonder ge voelig mens ondanks zijn soms eigenaardige manier van optreden. „Hij was bereid altijd te helpen wanneer het liefdadige doelein den betrof. Hij ijverde met hart en ziel voor de middenstander. Als er zich eens een geschil voordeed was hij altijd bereid om te bemiddelen. Ik ben ervan overtuigd, dat hij heel wat goede dingen heeft ge daan waarvan men niets weet. Ik vind het tragisch, dat hij de opening van de win kels aan het piein 1945 niet meer mocht meemaken". In antwoord op desbetreffende vragen uit de Tweede Kamer heeft de minister van Justitie geantwoord dat ten aanzien van het merendeel van de misdrijven de laatste tijd inderdaad een stijging van de criminaliteit is te constateren. Met betrek king tot de misdrijven tegen het leven schijnt in 1958 de stijging in het jaar 1957 weer door een daling te worden gevolgd. De categorieën verduistering en vernieling geven de laatste tijd echter wel enige stijging te zien, maar deze 's, mede gelet op het feit, dat de bevolkingsaanwas niet in de beschikbare cijfers is verwerkt, niet verontrustend te 'noemen. Wel trekt het de aandacht, dat in de sector van het mis drijf diefstal met braak een niet onaan zienlijke stijging plaatsvindt. Burgemeester en wethouders van Gro ningen hebben de Hendrik de Vriesprijs voor 1958 toegekend aan de heer Ab Visser in Amsterdam. De heer Visser, die Gro ninger van geboorte is, heeft in zijn ro mans en verhalen, waarin zijn Groninger jeugdherinneringen een belangrijke rol spelen, typisch Groningse stof verwerkt. Tevens heeft hij in de bundels „Na de reis", „Millennium" en „Recitatief" zeer ver dienstelijke poëzie gepubliceerd, aldus het rapport van B. en W. Deze prijs, ter grootte van vijfhonderd gulden is in 1946 door de gemeenteraad van Groningen ingesteld, teneinde om de twee jaren aan een daarvoor in aanmer king komend vertegenwoordiger van het Groninger kunstleven op letterkundig ge bied te worden toegekend. Prof. mr. dr. G. van den Bergh, de Am sterdamse hoogleraar in het staatsrecht, die in april met zijn boek „Hoofdletters, tweeling- en meerlingdruk" voor een klei ne sensatie in grafische kringen zorgde, heeft in het Drukkersweekblad, het offi cieel orgaan van de Federatie van Boek drukkerspatroons, weer enkele nieuwe denkbeelden gelanceerd. In de eerste plaats heeft hij een supplement op zijn „proefdrukkenboek" aangekondigd, waar in onder meer aandacht zal worden ge schonken aan tweeling- en meerlingdruk met onderkastletters. Voorts heeft prof. Van den Bergh aan zijn nieuwe zetmethode twee nieuwe ver sies toegevoegd: dubbelroosterdruk (mat- jesdruk) en golfroosterdruk. Hij heeft be cijferd, dat met golfroosterdruk ongeveer veertig conventionele pagina's op één pa gina kunnen worden ondergebracht. Wan neer men verschillende teksten in rood en groen boven elkaar drukt en dus voor het lezen de rode en groene bril nodig zijn dan speelt prof. Van den Bergh het klaar maar liefst driehonderdveertig duizend letters op een pagina van eenentwintig bij zestien centimeter onder te brengen. Het boek van prof. Van den Bergh, waar in werd gepleit voor afschaffing van de onderkastletters en algemene invoering van kapitale letters, waardoor papier zou kunnen worden bespaard, heeft vooral in grafische kringen veel critische opmerkin gen uitgelokt. Zijn uitgangspunt was de ervaring, dat de studieresultaten aan de universiteiten gestadig achteruitgaan, daar het voor de studenten steeds be zwaarlijker wordt de nodige leerboeken aan te schaffen. Zij behelpen zich door het gezamenlijk aankopen van een boek, door kortstondige lening uit een bibliotheek of door het gebruik van uittreksels. Een we tenschappelijke vorming is hierdoor niet mogelijk. Prof. Van den Bergh probeerde een oplossing te vinden. Het bleek hem, dat de papierkosten een belangrijke factor in de boekprijs vormen en zo ontstond zijn plan de tekst tot het uiterste samen te dringen, het uitbannen van de kleinelet- ters (met de veel ruimte eisende stokken en staarten) en het gebruik maken van louter kapitalen. Matjesdruk Prof. Van den Berèh is na de lawine van critiek niet bij de pakken gaan neer zitten. In de eerste plaats heeft hij enkele technische vraagstukken opgelost. Zo ko men binnenkort lettermatrijsjes met een hoogte van een millimeter in de handel, óp iedere linotype-zetmachine te gebrui ken, waarvan de regelafstand een en een achtste millimeter bedraagt. Aldus kan op een pagina in drielingdruk of vierlingdruk zeer goed leesbaar (in twee kolommen) de tekst van tien conventionele pagina's worden ondergebracht. Prof. Van den Bergh heeft voorts een methode bedacht voor het op ëen tiende millimeter nauw keurig afsnijden van de bladzijden. Het feit, dat het voor meerlingdruk aan gewezen kapitale lettertje binnenkort in de handel komt, heeft prof. Van den Bergh op een ander idee gebracht: dubbelroos terdruk ofwel matjesdruk. Als we regels krijgen met een letterhoogte van één mili- meter, dan moet het ook mogelijk zijn de woordspaties (ruimten tussen de woorden en tussen de letters onderling) te vermin deren, zo redeneerde hij. Prof. Van den Bergh wil nu alle letters een gelijke breedte geven (een kapitale letter van vier milimeter hoog behoeft niet breder te zijn dan twee millimeter) met gelijke spaties. Volgens prof. van den Bergh is het dan mogelijk in de breedte te herhalen wat men bij tweelingdruk in de hoogte heeft gedaan. Dit noemt hij de „matjesdruk". Deze komt hierop neer, dat men moet le zen met een rooster met verticale banen. Na lezing van de eerste helft van de tekst verschuift men het rooster een baan naar rechts. Deze tweelingdruk in de breedte is te combineren met meerlingdruk in de hoogte. Op elke pagina kunnen dan in Gisteren zijn de aandelen van maat schappijen voor het zoeken naar olie op de effectenbeurs te Melbourne sterk geste gen in verband met geruchten over het vinden van olie bij een boring te Puri in Australisch Nieuw Guinea. Officiële be richten deelden mede, dat de produktie 1,000 gallons per dag bedraagt. Een woordvoerder van de betrokken maatschappij, de Australian Petroleum Pty Ltd, bevestigde dat de bron vloeibare aardolie voortbracht, maar niet in com merciële hoeveelheden. In Port Moresby deelde de administrateur der maatschap pij mede, dat hij officieel niets omtrent het vinden van olie had vernomen, maar dat mogelijk in het begin van de volgende week een mededeling gedaan zou worden. twee-kolomdruk bijna twintig normale pa gina's worden ondergebracht. Het dan noodzakelijke „matjesrooster" (met ver ticale en horizontale banen) kan dan ook van papier of karton worden gemaakt Een flink boek van tweehonderd bladzij den wordt op deze wijze volgens de hoog leraar teruggebracht tot ongeveer tien bladzijden. Golfroosterdruk Verdere verkleining van het lettertje van één millimeter (lineaire verkleining tot de helft) levert volgens prof. van den Bergh natuurlijk nog meer winst op 40 pagina's op een. Maar een letter van een halve millimeter is te klein, riet „golfroos- ter" biedt volgens hem uitkomst. „Wan neer men de doorzichtige horizontale ba nen van een leesrooster (van plastic of een dergelijke stof vervaardigd) een half- cilindervormige gedaante geeft, dan wordt onze letter in hoogte (ruim) twee maal vergroot. Dan is ze zeer goed lees baar, althans bij meerlingdruk" aldus prof. Van den Bergh. Om het rooster onbeweegelijk te laten liggen, heeft hij een apparaat geconstru eerd naar de trant van de schrijfmachine. De schrijfmachine heeft hem trouwens nog op een ander simpelidee gebracht, Zetkosten kunnen helemaal wegvallen als de kopij volgens het bekende systeem van één regel is één regel druks wordt vervaardigd. Gewone tweeling- of meer lingdruk wordt op een nauwkeurige schrijfmachine in tweeling- of meerling type getikt. Wanneer men onderaan de bladzijde is gekomen, begint men weer bovenaan op de tweede regel. Deze kopij kan dan rechtstreeks worden geclicheerd en natuurlijk aanzienlijk verkleind. Op de gronden Van de achtenvijftigste breedtegraad meldden de trawlers en grote loggers wederom heel goed weer. De vangsten waren met 300 tot 400 manden makreel en schelvis per etmaal heel wat beter dan donderdag. De Toronto IJM 97 deed twee trekken, die het schip 120 manden haring en makreel opleverden. De trawler Job Gouda IJM 79 boekte een dagvangst van 240 manden haring en makreel. De trawler Deining KW 8 meldde een dag vangst van 300 manden haring en makreel. De loggers en kotters langs de kust boek ten vangsten van 120 tot 160 kilo tongen en 10 tot 15 manden schol en wijting en 1 tot 2 manden tarbot per etmaal. Flinke vang sten dus. Hopeloos. De visserij langs de westkust was echter een hopeloze zaak, zo meldden de schip pers van de trawlers en grote loggers ra- diotelefonisch naar de wal. Zij gaven in het geheel geen vangstberichten door. Een aantal Duitse trawlers, vissende aan de noordkant van Ierland bij het eiland Torry, boekte een succes. Er was zelfs een Duitser met een vangst van 2400 korven haring. In het Kanaal is nu ook haring gevan gen. Er visten hier Hollandse trawlers en loggers. Schepen, die bij de Silverpitt vis sen meldden plotseling weer vangsten kuitzieke haring. De haringvangsten De haringvangsten in de afgelopen nacht waren: 2-10, 5-40, 6-13 thuisstomend, 23- 120 uit de halve vleet, 25-45, 73-10, 138-25, 147-10, IJM 75-9, IJM 283-70, KW 16-85, 19-8 thuisstomend, 47-20, 54-20, 140-25, 70- 10, 168-15 thuisstomend, 170-75, 15-25, 43- 50, 44-50, 85-22, 97-12 thuisstomend, 110-18 thuisstomend, 20-15 thuisstomend, 40-30, 41-85, 74-17, 78-15, 22-17, 45-35, 175-14 thuis stomend, 123-25, 18-20 thuisstomend, 38-70, 48-45 thuisstomend, 67-60 thuisstomend, 86- 35, 95-30, 130-40, 151-60 en 163-40. De gemiddelde vangsten van de Scheve- ningse en de Katwijkse vloot was 35 kantjes. De besommingen De besommingen van heden waren: IJM 38 37.300, IJM 129 5770, KW 124 8240, KW 7 f 6500, KW 141 f 6940, KW 60 500, KW 63 310, KW 12 'f 5760, KW 30 f 550, KW 63 'f 2560, KW 71 f 1710, KW 105 800, KW 61 f2270, KW 92 ƒ2370, KW 110 ƒ2560, KW 68 3320, KW 56 f 2510, IJM 59 f 4240, IJM 61 f 4440, IJM 208 4050, IJM 3 f 1460, IJM 11 f 3310, IJM 60 f 3410, KW 33 f 8230, KW 21 f 1440, KW 31 3840, KW 35 2050, KW 74 2760, RO 29 2570, WR 56 f 3990, WR 38 2130, WR 45 3920. Op sleeptouw De Poolse trawler SZN 11 heeft zijn collega SWI 140 op sleeptouw genomen. Het laatstgenoemde schip kampte op de haring- gronden met machineschade. De trawlers zijn vanmorgen in IJmuidens haringhaven binnengelopen. De vangst zal in IJmuiden worden gelost en later naar Polen worden getransporteerd. Aalsdijk, 31 190 m. o.z.o. Ceylon n. P. Swettenham. Aardijk, 31 te Antwerpen. Abida, 31 140 m. n.n.w. Perim n. Fao. Agamemnon, 31 te Puerto Ordaz. Ablasserdijk, 31 900 m. w.z.w. Fayal n. Havana. Alcor, 31 v. Angra Dos Reis n. Santos. Aldabi, 12/11 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Algenib, 31 te Buenos Aires verwacht v. Dakar. Albena 17/11 te Rio de Janeiro verwacht. Alnati, 7/11 te Antw., 9/11 te Rotterdam verw. Alpherat, 31 v. Santos n. Montevideo. Amerskerk, 31 v. Antwerpen n. IJmuiden. Amstelvaart, 31 450 m. z.o. Hongkong n. Djakarta. Amyntas, 31 te Rotterdam n. Amsterdam. Antonia, 31 v. Telokanson n. Singapore. Appingedijk, 1/11 te Rotterdam. Arendsdijk, 1/11 te New Orleans. Arendskerk, pass. 31 Kp. St. Vincent n. Pt. Said. Arkeldijk, 31 v. Norfolk n. Savannah. Arnedijk, 31 te Antwerpen v. Rotterdam. Attis, 30 35 Om. w. Azoren n. Antwerpen. Baarn, 31 v. Rotterdam n. Amsterdam. Bali, pass. 31 Bremerhaven n. Bremen. Balong, pass. 31 Guardafui n. Djibouti. Banda, 31 1800 m. z.w. Hawai n. Balboa. Bengalen, 31 te Portland. Bennekom, 30 v. Trinidad n. Antwerpen. Billiton, 31 te Port Alice. Bintang, 31 te Suez v. Massawa. Blitar, verm. 4/11 v. Rotterdam n. Londen. Bloemfontein, 14/11 v. Amsterdam n. Durban. Breda, 30 te Amsterdam v. Bremen. Caltex Arnhem, 31 v. Portland Maine n. Sidon. Calt. Eindhoven, 31 280 m. o. Saigon n. Singapore. Caltex Leiden, 30 280 m. n.o. Aden n. Suez. Calt. Nederland, 31 200 m. w. Karachi n. Bahrein. Calt. Rotterdam, 31 30 m. q. Pantellaria n. R'dam. Cam.erounkust, 31 v. Antwerpen n. Amsterdam. Camitia, 31 te Algiers. Carrillo, 31 100 m. n.K. S. Francisco n. Guayaquil. Celebes, 31 v. Napels n. Genua. Charis, 31 v. Curagao n. Caracol. Clavella, 1/11 v. Rotterdam n. Thameshaven. Colytto, 31 700 m. w.z.w. Landsend n. Rotterdam. Congokust, 31 v. Freetown n. Casablanca. •Coolsingel, 31 155 m. n.n.w. Finisterre n. P. Ordaz. Corilla, 31 260 m. z. Sokot.ra n. Abadan. "Cradle of Liberty, 31-119 m.o.n.o. Adên n. Ména. Crania, 30 v. Curagao n. Durban. Dalerdijk, 31 te Rotterdam. Diemerdijk, 31 330 m. w.z.w. L'end n. South.ton. Drente, 31 480 m. w. Minicoy n. Belawan. Eemdijk, 31 te Hamburg verwacht v. Londen. Eenhoorn, 31 20 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Eos, 31 te Kalamata v. Malta. Esso Amsterdam, 31 v. Fawyel n. Nijborg. Esso Nederland, 1/11 te Rotterdam verwacht. Etrema, 31 137 m. z.o. Kp. Spartivento n. Larnaco. Gaasterkerk, 31 315 m. w. Minicoy n. Penang. Ganymedes, 31 450 m. z.w. Landsend n. A'dam. Giessenkerk, 31 v. Genua n. Antwerpen. Gooiland, pass. 31 Finisterre n. Montevideo. Graveland, 31 380 m. z. St. Vincent n. L. Palmas. Groote Beer, pass. 31 Casquets n. Las Palmas. Haarlem, 31 te Kingston. I-lector, pass. SI Wight n. Rotterdam. Helder, 31 te Puerto Barrios. Helicon, 31 50 m. w. Scillys n. Curagao. Hestia, 31 te Pta. Arenas verwacht. Hilversum, 30 320 m. z.o. Fayal n. Philadelphia. Hispania, pass. 31 Dungeness n. Bilbao. Holendrecht. 6/11 te Batonrouge verwacht. Hoogkerk, 31 v. Bremen n. Antwerpen. Houtman, 31 1140 m. o.z.o. Mauritius n. Auckland. Isis, 31 v. Maracaibo n. Curagao. Jagersfontein, 3 te Kaapstad verw. v. Amsterdam. Japara KRL, 30 v. New York n. Livorno. Jason, 1/11 te New Orleans. Java, pass. 31 Banka n. Djakarta. Johannes Frans, 2/11 te Panama verwacht. Johan v. Oldenbarnevelt, 5 te Melbourne verw. Kabylia 31 270 m. n.n.w. Paramaribo n. B. Aires. Kara, 30 v. Mena n. Gibraltar. Karimata, 26 te Lake Charles. Katelysia, 31 700 m. n.o. Martinique n. P. Cardon. Kennemerland, 31 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Kieldrecht, 31 v. Antwerpen. Korenia, 31 in Kielerkanaal n. Stockholm. Kosicia, pass. 31 Casquets n. Curagao. Krebsia, pass. 31 Mauritius n. Curagao. Kreeft, 31 v. Rotterdam n. Monrovia. Kylix, 31 te Puerto La Cruz verwacht. Laarderkerk, 31 50 m. z.o. Bone n. Rotterdam. I.angkoeas, 1/11 te Aden verwacht v. Perim. Laurenskerk, 31 te Bremen verwacht. Leersum, 31 v. Hamburg n. Londen. Lelykerk, 31 v. Bahrein n. Damman. Leopoldskerk, 31 te Khorramshahr. Leto, pass. 31 Landsend n. Montreal. Lieve Vrouwekerk, 31 v. Khorramshahr n. Suez. Lindekerk, 31 180 m. z. Djeddah n. Suez. Loenerkerk, 31 v. Bombay n. Cochin. Loppersum, 31 v.Savannah n. Le Havre. Lutterkerk 30 v. Londen n. Port Said. Maas, 31 v. Patras n. Ailion. Maasdam, 6 te Rotterdam verw. v. New York. Maasland, 31 te Ilheus verwacht v. Montevideo. Macoma, 1/11 te Singapore. Malea, 31 500 m. n.o. Ceylon n. Colombo. Mapia, 31 618 m. w. Minicoy n. Singapore. Mentor, 31 te Curagao. Modjokerta, 31 t.a. Tandjong Mani. Moordrecht, 31 120 m. n.w. Djeddah n. Landsend. Munttoren, 31 80 m. o. Gibraltar n. Band. Mashur. Naess Tiger, pass. 31 K. Bon n. Mena Al Ahmadi. Nanusa, 31 v. Penang n. Ombo. Nias, 31 v. New York n. Antwerpen. Nieuw Amsterdam, 31 v. N. York n. P. Au Prince. Noordam, 10 v. Rotterdam te New York verw. Gmmenkerk, 31 v. Kaapstad n. Pt. Elisabeth. Oostkerk, 31 325 m. z.z.w. L. Palmas n. Kaapstad. Ootmarsum, 31 430 m. n.w. Fayal n. Le Havre. Oranje, 5 v. Amsterdam n. Sydney. Oranjefontein, 13 te Las Palmas verw. n. A'dam. Oranje Nassau, 10 te A'dam verw. v. Cartagena. Oranjestad, 7 v. Amsterdam n. Georgetown. Ouwerkerk, 1/11 te Hongkong. Overijsel, 31 te Antwerpen v. Duinkerken. Papendrecht, 1/11 te Wismar. Polyphemus, 1/11 te Charleston. Poseidon, 31 te Mobile. Prins der Nederlanden, 7 te Curagao verwacht. Pr. Willem III, 31 750 m. o. Belle Isle n. Quebec. Pr. Willem V, 200 m. w. Pentl. Firth n. Newcastle. Provenierssingel, 31 700 m. z.w. Az. n. Pto. Ordaz. Radja, 31 10 m. z.o. Ceylon n. Calcutta. Ridderkerk, pass. 31 The Brothers n. Aden. Rita, 1/11 te Pladju. Roebiah, 31 65 m. w. Djeddah n. Suez. Roepat, 1/11 te Marseille. Roggeveen, 30 v. Adelaide n. Durban. Rondo, 31 te East-London verw. v. Pt. Elisabeth. Rijndam, 31 190 m. w. Fastnet n. Halifax. Rijnkerk, 31 te Vlissingen v. Hamburg. Saloum, 31 v. Dakar n. Bordeaux. Schelpwijk, 31 80 m. z.z.w. Ushant n. Abö. Schie, pass. 30 Ouessant n. Rotterdam. Schiedijk, 31 480 m. w. Scillys n. Antwerpen. Sibajak, 2 te Port Said, 11 te Rotterdam verw. Sigli, 31 30 m. n. Flinders eil. n. Sydney. Slamat, 1/11 te Melbourne. Sloterdijk, 31 v. New York n. Philadelphia. Soestdijk, 31 te New York verw. v. Newport N. Solon. 31 v. Hamburg n. Antwerpen. Stad Alkmaar, 31 850 m. w.z.w. Fayal n. G. v. Mex. Stad Arnhem, 31 v. Amsterdam n. Lulea. Stad Delft, verm. 1/11 v. New Orleans n. Europa. Stad Gouda, 31 22 m. n. Ouessant n. Rotterdam. Stad Rotterdam, 31 280 m. n. Dakar n. Pepel. Stad Schiedam, 31 25 m. z.w. Lissabon n. A'dam. Stad Utrecht, 31 400 m. w.z.w. Ouesant n. R'dam. Stanvac Pendopo, 31 v. Buatan n. Sungeigerong. Stanvac Djirak, 31 te Buatan v. Tandjong Uban. Stanvac Talangakar, 2/11 te Sungeigerong verw. Statendam, 31 v. New York n. Southampton. Stentor, 30 360 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Straat Cook, 31 v. Melbourne n. Sydney. Straat Johore, 31 v. Sydney n. Melbourne. Straat Malakka, 31 v. Hongkong n. Kobe. Straat Mozambique, 31 te Kaapstad. Sunetta 31 280 m. o.n.o. Cebu n. Balikpapan. Tahama, 31 160 m. o. Beira n. Kaapstad. Tappanzee, 31 ten anker rede Bandar Shapur. Teiresias, 31 16 m. z. Formosa n. Kobe. Tero, pas. 31 Vlissingen, 1/11 te Rotterdam verw. Tiba, 31 v. Antwerpen n. Rotterdam. Tjimenteng, 31 v. Moji n. Kobe. Tomori, 31 50 m. n.o. Syracuse n. Port Said. Tcwa, 31 v. Buenos Aires n. Antwerpen. Utrecht, verm. 4/11 v. Rotterdam n. Londen. Van der Hagen, 31 te Port Elisabeth verwacht- Van Heemskerk 31 v. Pt. Swettenh. n. Singapore. Van Linschoten, 2/il teIVjiombasa verwacht. Vasum, 31 te Puerto La Cruz. Vlist. 31 30 m. z.o. Scilly eil. n. Bremen. Waiwerang, 31 v. Singapore n.-Darwin. W. Alton Jones, 31 900 m. w.z.w. Monrovia naar Philadelphia. Waterman, 6 te Kaapstad verw. v. Amsterdam. Westerdam, 3 v. New York te Rotterdam verw. Westland, 1/11 te Buenos Aires. Wieldrecht, 31 te Pta. Cardon v. Providence, Will. Barendsz, 31 810 m. z.z.w. Fayal n. Trinidad. Willemstad, 2 v. Amsterd te Georgetown verw. Witmarsum, 31 te Antwerpen. Woensdrecht, 31 v. Brunsbüttel n. Napels. Wonogiri, 31 560 m. z.w. Midway n. Los Angeles. Wonosari, pass. 31 Malta n. Alexandrië. Zaankerk, 31 op Wezer n. Bremen. Zuiderkerk, 31 v. Port Sid n. Genua. Zuiderkruis, 12 te Fremantle, 17 te M'bourne verw. SLEEPVAART Barentsz Zee, 30 v. Sheerness n. Southampton. Blankenburg, 30 v. Maassluis n. Londen. Oceaan, 30 45 m. z.w. Almeria n. Port Said. Oostzee, 30 20 m. z.o. K. S. Antonio n. N. Orleans. Rode Zee, 30 300 m. n.w. Walvisbaai n. Walvisb. Tyne, 30 v. Portsmouth n. IJmuiden. Zwarte Zee. 30 terug Maassluis v. proeftocht. Daarover spreekt zondag 2 november Ds. H. S. J. KALF van Bennebroek in de Jeugdzangdienst Goede Herderkerk. „Wilhel mina" speelt. Aanvang 6.45. TE KOOP leeg te aanvaarden WOONHUIS met bedrijfsruimte circa 1000 M3. annex kantoorlokalen, aparte keuken en w.c.'s. Inl. CORN. JANUS en ZN. Mak. N. B. M„ Stationsweg 81, Velsen. TE KOOP leeg te aanvaarden Landhuis Zeeweg Woonhuis Heidestraat. Pakhuis Bloemstraat. Woon-Winkelhuis, Trompstr Woon-Winkelhuis De Lu- meystraat. Nieuwbouw vanaf f 16.500. Landhuis met garage Sant poort. Inl. CORN. JANUS en ZN.. Mak. N. B. M„ Stationsweg 81, Velsen. TE KOOP niet leeg te aanvaarden. Woonhuis Rijksweg Santprt. Woonhuis Da Costal. Driehuis Woonhuis Zeeweg Driehuis Woonhuis Zeeweg IJmuiden. Woonhuis Lijsterlaan, IJm. Voor belegging, percelen in Nieuw-IJmui- den-West. Inl. CORN. JANUS en ZN., Mak. N. B. M., Stationsweg 81, Velsen. Spoedig leeg te aanvaarden solide ouderwets gebouwd Huis met garage Binnen geheel gemoderni seerd.. Stationsweg hoek Parkweg Velsen, uitzicht op het kanaal. Vraagpr. f 30.000. Nadere inlichtingen make laar P. J. BAKKER, v. Tuyll- weg 13, Velsen. Tel. 4765. Op 6 en 7 november Verkoopmiddag en -avonden in de Iehthusburcht, Fahren- heitstraat. Ger. Vr. kr. M. E. S, Zie adv. op 5 nov. Betonbouw- onderneming Aannemers van alle voork betonwerken Mercuriusstraat 20. Te) 750!- iJmuiden Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties bun. nen w(j geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. De Administratie ICOOOCOCOCOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXDOOCOOO 't Beste adres is „SUCCES" Luxe verhuur Rijbewijs vernieuwen. ORIONWEG 12 Tel. 4333 Juwelen, Goud en Zilver inkoop. H W DAMES Kruisstraat 19, Haarlem. b. d. Ridderstr. Tel. 16910. Opsporen, nagaan, controle, diefstal, informaties, chan tage, huwelijkszaken. Vertrouwensopdrachten Bekend door Radio en Pers Haarlem. Verspronckweg 44, Tel. 14231. Overal te ontbieden. Spreekuur: uitsluitend na afspraak. LJT Us UD .MOOISTIM.AttOCMTir KENNEMERLAAN 83 IJmuiden. Tel. 4053.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 10