Discriminatie van J oodse minderheid in Rusland Duitse pers bedreigd door ontwerp-„muilkorfwet" Marxistische versie van hulp aan onderontwikkelde landen Socialisten willen Bonn naar West-Berlijn laten verhuizen P5. Kort en Techniek van de revolutie Tsjechoslowakije traint Afrikanen en Aziaten in subversief werk „Lex Schaffer" wil de burger tegen aantasting van zijn eer beschermen AMERIKAANS RAPPORT: Een plan dat in de praktijk onuitvoerbaar blijkt Bliksem trof uit wolken duikende Convair Sabenavliegtuig landde op n o od inst.ru inenten Getuige tegen Koch: KoSonne van 18000 Poolse Joden werd „umgelegt" Radioactiviteit in Los Angeles neemt snel af Geen amnestie voor Burmese rebellen ZATERDAG 1 NOVEMBER 1958 WENEN (UPI) (Van de UPI-correspon- dent in Midden-Europa Russell Jones) Praag is sedert enige jaren het commu nistische centrum van de opleiding voor sabotage en subversieve bedrijvigheid in het bijzonder van Afrikanen en Aziaten. Duizenden jonge mensen, die naar de Tsjechische hoofdstad komen, aangelokt door aantrekkelijke beurzen, worden op gevoed in de techniek van het geweld en krijgen een dialectiek mee, die hen tot de aanvalsleiders kan maken tegen het be wind in hun geboorteland. Op het ogenblik zijn er in de school, die in de Wocelowastraat in Praag door de „Internationale bond van studenten" is op gericht, ongeveer 250 Afrikanen aan het werk en tenminste eenzelfde aantal hun ner heeft de laatste maanden diploma's ontvangen en is naar huis gezonden. De school draagt de argeloze naam van „In stituut voor economische studie", maar haar opleiding bestrijkt het maken van bommen tot aan spionage en guerilla. In de Zizkow-wijk van de hoofdstad stu deren nog tweeduizend andere buitenlan ders, en bovendien ongeveer drieduizend Tsjechen aan de „faculteit der internatio nale betrekkingen". Spreiding Er zijn tenminste nog twee andere cen tra in Tsjechoslowakije ingericht voor op stand en sabotage, een in Brno en het an dere in Velke Kostalany. Volgens 1 de be richten uit Tsjecho-Slowakije zelf is aan elk van die scholen een geografische oriëntatie gegeven. Zo volgen op de school in de Wocelowastraat de negers uit Afrika de cursus. De meeste studenten van de school in de Zizkow-wijk komen uit Zuid- Amerika. De Italiaanse en Franse leerlin gen worden in Brno opgeleid en de Ara bieren zendt men naar Slowakije. Hoewel het verraad in al zijn vormen op al die scholen wordt onderwezen, is het voornaamste doel toch jonge intellectuelen te vormen, die als agenten kunnen optre den en zowel de intelligentsia als de ar beidersklasse van hun landen kunnen be ïnvloeden. De Tsjechen, die de scholen samen met de buitenlanders aflopen gaan gewoonlijk in diplomatieke dienst, teneinde het con tact te handhaven met de afgestudeerde inheemsen, als deze naar huis zijn terug gekeerd. Terwijl de meeste leraren Tsjechen of Russen zijn, bestaat een ander deel voor een groot percentage uit vluchtelingen, die aan de justitie van hun eigen land heb ben willen ontkomen of uit afvalligen, die politiek asiel hebben gezocht. Tot aan het einde van de bezetting van Oostenrijk in 1955 was het voor een com munistisch student niet moeilijk Tsjecho- Slowakije binnen te komen. De Russen immers hadden de macht in handen aan de Oostenrijks-Hongaarse grens en zij be hoefden dus alleen maar naar Wenen te gaan, waarna zij een vaste route konden volgen, die naar het noorden liep. In hun eigen landen en in Oostenrijk wist men dan niets anders dan dat zij in Wenen ver dwenen waren. Thans komen de meeste van deze geest verwanten van hen met So.vjet- en satelliet schepen naar Polen of Oost-Duitsland of zij vertrekken per vliegtuig uit Zwitser land via luchtlijnen van landen achter het IJzeren Gordijn. Behalve die opleicfingsscholen hebben de communisten ook nog een „rustcentrum" in Trebotov. Daar worden de studenten, in het bijzonder die uit de vroegere kolo niale gebieden gefuifd zoals zij dat nog nooit hebben meegemaakt. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OOiSOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOCOOOOCOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOO Hoewel op de scholen de nadruk wordt gelegd op internationale communistische broederschap, zonder onderscheid van kleur, heeft de voorkeursbehandeling van de buitenlanders onder de Tsjechische stu denten nogal wat wrijving veroorzaakt. Niet alleen worden aan kleurlingenstu denten gemakkelijker taken opgedragen, maar hun beurzen zijn dikwijls ook acht maal zo groot als die, welke aan Tsjechen worden gegeven. Sommige studenten worden door hun eigen land gezonden, bijvoorbeeld door de Verenigde Arabische Republiek. An deren gaan uit zichzelf naar Tsjecho-Slo wakije. De meesten echter worden door de „Internationale Bond van Studenten" uit gekozen. Deze communistische organi satie heeft afdelingen op alle grote en kleine universiteiten in de wereld. De secretarissen ter plaatse kiezen die studenten uit, die daar het meeste voor voelen of die in hun eigen land de grootste invloed zullen hebben en overreden hen, naar Praag te gaan. NEW ORLEANS (UPI) In een rap port van een Amerikaans-Joods comité over Rusland, dat zondag werd uitgegeven, wordt de beschuldiging geuit, dat de Sovjet-Unie welbewust een politiek van wrede onderdrukking toepast op alle minderheden in het land. De Grieks orthodoxe, Mohammedaanse en Joodse godsdiensten worden op cy nische wijze gebruikt voor het bevorderen van Ruslands imperialistische doeleinden in het Nabije Oosten en Oost-Europa, al dus het rapport. Af en toe wordt daarbij uit het oogpunt van tactiek enige toe gevendheid betracht. Zo hebben Moham medaanse gemeenschappen hun moskeeën teruggekregen en mogen de Grieks ortho doxe nieuwe kerken en seminaries bou wen. Maar tegelijkertijd zijn de Joodse gemeenschappen het slachtoffer van een sterke officiële discriminatie op econo misch, sociaal en religieus gebied. Zij vor men, aldus het rapport, de enige nationale minderheid, waaraan godsdienstige en cul turele rechten en faciliteiten nagenoeg volkomen worden geweigerd. De bedoeling van de Sovjet-Unie daarbij is, aldus het rapport, de sympathie te win nen van de Arabische landen. Het rapport vermeldt, dat er in Rusland op het ogen blik slechts een zestig rabbies zijn, één op de 50.000 Joden. JERUZALEM (UPI) Hongarije heeft besloten emigratie van Joden naar Palesti na toe te staan in geval van familiehereni ging, zo wordt uit betrouwbare bron te Jeruzalem vernomen. Roemenië heeft in de zomer van dit jaar zulke emigratie reeds toegestaan. Totdat de Hongaarse regering vijf jaar geleden de emigratie verbood, kwamen jaarlijks veel Hongaarse Joden naar Pa lestina. Gedurende de opstand van 1956 werd de emigratie korte tijd weer hervat. Op het ogenblik wonen nog ongeveer 70.000 Joden in Hongarije. In het Israëlische parlement is reeds ge sproken over nieuwe belastingen in ver band met de verwachte stroom immi granten. GENèVE (UPI) De Joden in Polen worden geleidelijk uit de ambtelijke en regeringsfuncties en verdere leidende functie., gedrongen. Dit valt op te maken uit een rapport, uitgebracht aan de confe rentie, die in Genève wordt gehouden door het „American Joint Distribution Commit tee". Het rapport is uitgebracht door Max A. Braude en houdt zich bezig met het reha- bilitatiewerk en andere sociale maat regelen, verricht met fondsen van het J.D.C. Braude bericht vooral over het rehabili- tatiewerk en deelt mede, dat men op het ogenblik circa 2.900 personen in herscho ling heeft, waarvan 90 percent gerepa- trieerden uit Rusland zijn, de overigen echter zijn Joden, die uit leidende func ties, ambtenarenposities en regerings functies verdrongen waren. i x i-tt rf M,? ohmtt 'tf. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse sociaal-democratische partij (S.P.D.) heeft opnieuw geëist dat de ministeries van de regering-Adenauer naar Berlijn zullen verhuizen, omdat Ber lijn de echte hoofdstad is en Bonn maar een provisorische. Het ziet er naar uit dat de S.P.D. hierover een officieel voorstel zal indienen in de Bondsdag na besprekin gen met andere fracties. Als hoofdmotief voert de S.P.D. aan dat de positie van Berlijn bijzonder zal worden versterkt, wanneer daar de regering van de bonds republiek wordt gevestigd. Zij stelt niet voor dat de gehele regering naar Berlijn zal verhuizen, maar zoveel ministeries als mogelijk is. De Bondsdag zou in Berlijn een nieuw gebouw later, bouwen en voor de voltooiing daarvan beginnen zittingen te houden in de oude rijkshoofdstad. De Westduitse bondspresident zou zijn intrek nemen in het slot Bellevue. In Bonn zou men die ministeries en afdelingen kunnen achterlaten, die noodzakelijk zijn voor de verbindingen met de NAVO. Alle interna tionale verdragen zouden in Berlijn die nen te worden ondertekend. Evenzeer zou de regering alle diplomatieke vertegen woordigingen moeten verzoeken naar Ber lijn te verhuizen. Het lijkt er op dat dit oude plan van de S.P.D. beschouwd moet worden als een bijdrage tot een oplossing van de hereni gingskwestie. Kennelijk beoogt het voor stel de wereld te wijzen op de noodtoe stand in Oost-Duitsland en West-Berlijn, tengevolge van de grote stroom vluchte lingen. Ideële waarde kan men het plan der S.P D. niet ontzeggen, maar de prak tijk is anders. De honderden diplomaten met hun hon derden auto's, hun honderden secretaris sen en assistenten, hun woningen, hun dagelijkse contacten met hun eigen rege ringen, pn de vijfhonderd journalisten, on der wie goed 150 buitenlandse correspon denten, met hun kleine kantoren, hun du re woningen her en der verspreid, hun da gelijkse telefoongesprekken met het bui tenland, zij allen moeten, volgens de S.P.D., in het kleine West-Berlijn gestopt worden waar het toch al vol is, en waar d a n de huren en de prijzen omhoog zul len vliegen. En waar men wel een uur- dienst voor vliegtuigen naar het Westen alsmede extra telefoonlijnen en wat niet al mag instellen, anders dreigt er eén chaos. Praktisch is het S.P.D.-voorstel onuit voerbaar. De bureaucratie van Bonn met haar vele ambtenaren en haar tros van diplomaten, lobbyisten, journalisten en leveranciers kan men niet overbrengen naar een eiland in Oost-Duitsland. Er is overigens geen politicus te Bonn die niet zal erkennen dat het S.P.D.-voorstel voor de binnenlandse politiek in de bondrepu bliek theoretisch waarde heeft.... Waar mee weer wordt getoond, dat er nog al eens wordt gesold met de hereniging waar men veel over praat, maar die men ook met dergelijke oppositievoorstellen geen stap naderbij brengt. Is het een belediging of een eer voor de geheel rechts zittende hond, dat het nevenstaand projectiel naar een fami lielid van hem is genoemd? In elk ge val gedraagt deze „Bloodhound" zich inderdaad als een bloedhond: eenmaal op het aas gezet (linksboven) gaat hij er regelrecht op af (linksmidden) en bijt vinnig toe (linksonder). SNEL SNELLER SNELST Oiv snelheden in km per uur 7t Hardloper ca 18 km. Sfrmsvogel ca.120 km Regendruppel «aTl Glas breekt meteen ca/27km.p.u. snelheid van ca.57Ö0kTT r. Loop van de maan onT Stormwind ca180km de aarde ca. 3600km Zwakjwca.200km Een bergingsvaartuig van de Britse marine haalt een stuk van de Scimitar- straaljager op, die op 25 september doorschoot bij een landing op het vliegdekschip Victorious, en na enkele seconden in de diepte verdween. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Justitie, Schaffer, reeds vermaard door zijn op potten van geld toen hij Financiën be heerde en onlangs weer in de publiciteit gekomen door zijn ijveren voor de dood straf, wil thans de persoonlijke eer gaan beschermen. Daartoe is een wetsontwerp gemaakt dat in de pers reeds bijzonder fel bestreden is. In een dezer dagen ge publiceerd interview met het Düsseldorfse blad „Der Mittag" gooide Schaffer nog eens olie op dit reeds laaiende persvuur. Tot mislukking gedoemd? Schaffer's wetsontwerp zal het, zo zeg gen de deskundigen, in de Bondsdag niet ver bréngen. Na de „lex Soraya", waarin een (mislukte) poging werd gedaan, de eer yan buitenlandse gtaatshpofden en hun familieleden te beschermen, is deze' ,,lex- S.chaffer" opnieuw ondanks de doëm der mislukking die er boven hangt een ernstige poging om, zoals de Westduitse journalisten zeggen de persvrijheid te be knotten. Minister Schaffer ziet het, uiteraard anders. Tegen „Der Mittag" zei hij, dat. het Westduitse strafrecht ontoereikend is om de persoonlijkheid te beschermen, om dat het alleen voorziet in belediging, ach terklap en laster. Op het gebied van de civielrechtelijke bescherming is niets ge daan. Schaffer wil de gewone burger be schermen tegen lieden die met een of ander technisch apparaat (een verdekt op gestelde microfoon b.v.) proberen allerlei gegevens over diens persoonlijke, intieme leven los te krijgen. Hij wil daarmee de burger beschermen tegen de schendartike- len van de in West-Duitsland welig tie rende sensatiepers, vooral van de geïllu streerde weekbladen. Maar, zeggen de Westduitse journalisten, van deze bescher ming van de burger naar een schending van de persvrijheid is slechts één stap. Immers, voor Schaffer is het principe van de bescherming van de persoonlijkheid een graad belangrijker dan het principe van de persvrijheid. Het gaat er namelijk helemaal niet om, of een bewering van een of ander blad waar of niet waar is, het gaat er om of die bewering een bepaalde burger zijns inziens in zijn eer aantast. Beledigde paardrijder Men kan er volledig mee akkoord gaan als een burger in het volgende geval be schermd wordt: In Keulen stond een bier brouwer bekend om zijn fraaie stijl bij het paardrijden, waarvan reeds vele foto's waren gemaakt. Een van die foto's werd zonder 's mans toestemming gebruikt door een firma die een tonicum in de handel brengt, De ruiter ging naar de rechter en kreeg via een civielrechtelijke procedure 10.000 mark schadevergoeding wegens aan tasting van zijn eer. Maar Schaffer spreekt in zijn ontwerp ook van schadevergoeding aan personen, van wie b.v. een foto gemaakt en in bla den gepubliceerd is en die zich daardoor alleen al beledigd gevoelen. Zulke bur gers kunnen volgens het wetsontwerp smartegeld eisen. Het voorbeeld is aan gehaald van een fotograaf die een foto kan nemen van een tijdens een parle- mentszitting dommelend parlementslid. Dat kost die fotograaf geld, als de „lex- Schaffer" er door komt en wanneer de parlementariër zich in zijn eer aangetast zou voelen om de slaapfoto. Vrees voor misbruik Schaffer wil het in feite aan de rechter overlaten of een foto of een bericht „in- formatiewaarde" heeft voor het lezers publiek of niet. De minister, zeggen de Westduitse journalisten, wil geen moment luisteren naar de waarschuwende stem men die zeggen dat van een dergelijk recht heel makkelijk misbruik gemaakt kan worden, dat de gelijkschakeling van de pers door bepaalde staatslieden op deze wijze bevorderd kan worden, en dat iedere critiek op ministers en andere hoogwaar digheidspersonen in een handomdraai ge smoord kan worden met deze wet in de hand. Een der meest vooraanstaande Westduitse dagbladen heeft opgemerkt, dat de lex-Schaffer er op uit is, hen in de hand te werken die menen, dat de mach tige lieden in staat en maatschappij het best zonder de controle van de openbaar heid kunnen stellen. Iedere critiek van het openbare leven is voor dergelijke lie den een in gevaar brengen van de staat en dus sabotage. Het volk moet zich vol gens hen maar bezig houden met kruis woordraadsels, schone kunsten en het da gelijks werk. De pers zou zich verdienste lijk kunnen maken met het weergeven van ambtelijke mededelingen.... MANCHESTER, (UPI) Een DltKsem- straal heeft boven Man^h?Ster een gat van vijf centimefèr 'geiï'la'gin 'in de neus van een „Convair"-passagiersvliegtuig van de „Sabena", op het ogenblik dat het toestel ging landen. Hierdoor werden de landings instrumenten buiten werking gesteld, maar het vliegtuig, dat van Brussel naar Dublin onderweg was met acht passagiers en vier leden van de bemanning aan boord, is daarna echter toch veilig geland dankzij de noodinstrumenten. De bliksem trof het vliegtuig precies zeven minuten, voordat het boven de luchthaven van Manchester verscheen, op het moment, dat het uit een dichte wol kenbank te voorschijn kwam. De gezagvoerder Luc de Jonghe, 34 jaar oud, heeft later gezegd: „Een ontlading van statische elektriciteit van de cabine naar de staart deed mijn elektrische navi- gatie-instrumenten uitvallen, maar ik stel de de landings-instrumenten voor nood gevallen in werking en de verkeerstoren praatte me naar beneden". Het toestel heeft de vlucht naar Dublin niet voort kunnen zetten maar is naar Brussel teruggekeerd. Het vliegtuig had teveel tijd in Manchester verloren, waar het gat in de neus gerepareerd moest wor den. De passagiers, die door wilden reizen naar Dublin werden aan andere luchtlijnen overgedragen. WARSCHAU, (UPI) In het proces te gen de voormalige gouwleider van Oost- Polen, Erich Koch, zijn vrijdag drie tame lijk belangrijke getuigenverklaringen af gelegd. De eerste kwam van een 48-jarige Pool, die lid is gewepst van een partisa- nenleger. In de stad Rowny waren in april 1941 vijftig Polen doodgeschoten. In okto ber begonnen de Duitsers met de inrich ting van een ghetto, dat in november be volkt werd met Joden, die uit geheel Oost- Polen afkomstig waren. Korte tijd later werd een verhuizing aangekondigd. De Joden werden in twee grote marskolonnes opgesteld, die uit de stad d' richting van de bossen rond Rowny insloegen. Drie Duitse soldaten hebben daar de kolon- nes, waarin ongeveer achttienduizend Jo den marcheerden, met machinegeweren „umgelegt". In juni 1942 werd een pogrom op touw gezet. Enkele honderden Joden werden na deze razzia in de bossen neergeschoten. De getuige verklaarde, dat Koch een woning had in Rowny. „Als u lid was van de Poolse ondergrondse, had u moeten we ten dat ik nooit in Rowny gewoond heb", zei Koch tegen de getuige. Een tweede Pool vertelde, dat het leven in Oost-Pruisen voortdurend moeilijker werd toen Koch zich daar eenmaal als gouwleider deed gelden. De man verklaar de, dat de Duitse autoriteiten van het bur gerlijk bestuur niet deelnamen aan de ac- teis tegen de Polen, maar zich er evenmin tegen verzetten. Hij was in september 1939 gearresteerd, zijn vrouw en drie kin deren waren bij bekenden ondergedoken. Hij werd naar het concentratiekamp Ho- henbruch gebracht, vanwaar hij later doorgevoerd werd naar Dachau. De derde getuige verklaarde ongeveer hetzelfde als de eerste. Voor politie en brandweer. B. en W. van Den Helder vragen de gemeenteraad een krediet van 1.605.000,voor de stichting van een nieuw hoofdbureau van politie annex brandweergarage. Het ge vraagde krediet betreft alleen de grond en bouwkosten. Het oorspronkelijke hoofd bureau met brandwéergarage werd in 1940 door oorlogshandelingen verwoest. Het ge bouw is ontworpen op het voormalige stationsemplacément. Aansluitend aan dit complex zal een gebouw voor de dienst van sociale zaken verrijzen. Voor de grond en bouwkosten daarvan wordt een krediet van 530.000 gulden gevraagd. Herdenking Witte de With. Het zal 8 november 300 jaar geleden zijn, dat de Nederlandse admiraal Witte de With sneu velde tijdens de slag in de Sont. Er zal een krans worden gelegd bij het grafmo nument in de Grote Kerk te Rotterdam. Het praalgraf, dat door het bombardement in 1940 zeer ernstig beschadigd werd, is geheel gerestaureerd. Het wordt bij deze gelegenheid voor het eerst weer getoond. Kampiocnploeger. Op de zware klei in het Groninger dorpje Jukwerd bij Ap- pingedam heeft de heer C. van Maanen uit Randwijk het Nederlandse kampioen schap ploegen gewonnen. Achttien deel nemers hebben op het zware terrein strijd geleverd. De heer N. D. Barendrecht uit Rozenburg werd tweede. Tezamen met de heer Van Maanen zal hij ons land ver tegenwoordigen bij de wereldkampioen schappen ploegen volgend jaar in de Noordierse plaats Coleraine. Zakkenrollerij. De Haagse rechtbank heeft een 24-jarige Ambonese los werkman uit Arnhem tot 5 maanden met aftrek ver oordeeld, omdat de man op 4 juli van dit jaar tijdens de uitverkoop in een groot Haags kledingmagazijn had geprobeerd een portemonnaie te stelen uit een dames tas. De poging werd echter gezien door een vrouw, die onmiddellijk alarm sloeg, waar op de jonge Ambonees door een groot aan tal vrouwen werd vastgehouden tot de politie kwam. Tandheelkunderapport. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft de Maatschappij tot Bevordering van de Tandheelkunde de adviezen van de Ge zondheidsraad over de nota inzake het vraagstuk van de tandheelkundige voor zieningen in het algemeen en de tandheel kundige hulpkrachten in het bijzonder toe gezonden. Bevrijdingsvuur. Een deputatie van de vereniging van Nederlandse Oud-strijders in België zal op 9 november een fakkel ontsteken aan het bevrijdingsvuur aan de Waalbrug in Nijmegen en overbrengen naar Brussel. Daar zal op 11 november bij het graf van de Onbekende Soldaat een fakkelhulde worden gebracht. „Volk en ruimte". Verontrust door de snelle toeneming van het aantal inwoners van ons land met het laagste sterfte cijfer van de wereld en het hoogste ge boortecijfer van West-Europa heeft een groep Nederlanders te Amsterdam opge richt de stichting „Volk en ruimte", een stichting tot voorlichting van het Neder landse volk over het bevolkingsvraagstuk. Het doel der stichting is het Nederlandse volk te wijzen op de gevaren, die op eco nomisch, sociaal, ruimtelijk en cultureel gebied en voor de volksgezondheid, in het bijzonder de geestelijke, dreigen voor te Iromen uit een te sterke bevolkingsgroei en een daaruit voortvloeiende te grote bevol kingsdichtheid; en verder het bewust ma ken van de individuele en collectieve ver- antwoordelijkheid daarvoor. Dodelijke val. In een ziekenhuis te Amsterdam is een 50-jarige dame overle den, die vorige week zaterdag van het bal kon van haar woning op de vijfde verdie ping in de Harry Koningsbergerstraat was gevallen. P.T.T.-benzine verduisterd. De poli tierechter te Amsterdam heeft een gewe zen P.T.T.-chauffeur die ongeveer duizend liter benzine uit de tank van zijn wagen had gehaald en voor zes gulden per 20 liter aan een autosloper had verkocht, veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf. De autosloper kreeg een maand. De chauf feur die bij de P.T.T. is ontslagen heeft de schade aan de P.T.T. vergoed. A.N.W.B.-gebouw. De burgemeester van Amsterdam heeft het nieuwe gebouw van de A.N.W.B. aan het Museumplein te Amsterdam geopend. Het gebouw, een ontwerp van architect H. Knijtijzer uit Amsterdam, biedt voor het eerst in de ge schiedenis de A.N.W.B. in Amsterdam een aan alle eisen voldoende behuizing. Voor heen waren de diverse afdelingen in ver schillende panden aan de Keizersgracht ondergebracht. LOS ANGELES (UPI) De radio-ac tiviteit in Los Angeles is in de nacht van donderdag op vrijdag met 70 percent ge daald, maar blijft toch nog 30 percent ho ger dan verantwoord wordt geacht voor langere tijd, zo is door de stedelijke ge zondheidsdienst meegedeeld. Op het ogen blik is nog absoluut geen gevaar aanwe zig. aldus de dienst. Zelfs op de hoogste punten van de stad zou de bevolking een jaar lang kunnen leven onder zulk een radio-actieve uitstraling zonder nadelige gevolgen voor de gezondheid. NEVADA (Reuter) De reden waar om, zoals reeds bericht is, de laatste Ame rikaanse kernproef van de huidige serie, die vrijdag op het proefterrein te Nevada genomen zou worden, is afgelast lag in de hevige wind. Het apparaat zou, hangende aan een bal lon op circa 450 meter hoogte, tot ont ploffing gebracht worden. RANGOON (Reuter) De nieuwe pre mier van Birma, generaal Ne Win, heeft vrijdag in het parlement verklaard, dat de buitenlandse politiek van Birma niet gewijzigd zal worden. Birma zal een politiek van strikte neu traliteit voeren, aldus Ne Win. Hij beloof de voorts de grondwet en de democratie te zullen handhaven. De nieuwe premier ver klaarde van mening te zijn, dat amnestie niet de juiste oplossing is voor het rebel- lenvraagstuk. Tenslotte zei hij, dat zijn regering er naar zal streven de kosten van het levens onderhoud te drukken en een einde te ma ken aan de economische chaos in het land. t»

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7