„Caraïbische Zee" na rustige vlucht over Noordpool bij Tokio geland Ontvoering leidt tot ongeluk van lijnvliegtuig, 17 doden HET WEER Brand in houten school Ruzie tijdens de rust Pasternak heeft nu schriftelijk aan Kroesjtsjev gevraagd in Rusland te mogen blijven Haarlems Dagblad 'MORRIS' KLM-lijn Schiphol-Tokio-Biak geopend Rebellen omgeven de vandaag te houden verkiezingen met terreur Brief van Pasternak aan Kroesjtsjev Geanimeerde bijeenkomst bij vertrek van Schiphol China biedt Indonesië bouw van staalfabriek aan ONRUST^ OP CUBA Droog Het woord is aan Zes doden in het verkeer De UITVERKOOP bij 3 O N G E 3 A N S Minder verkeersslachtoffers in eerste helft van 1958 Man poogde zijn vrouw te vermoorden President-directeur der N.S. treedt af Daggeld verlaagd 73e JAARGANG No 99 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 3 NOVEMBER 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 5 3 e JAARGANü lVo - Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro-, rekening 273107 ten name Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De „Caraïbische Zee", het toestel waarmee de K.L.M. zijn poolroute Amster dam—Tokio heeft ingewijd, is vanochtend om 2 uur 37 plaatselijke tijd (5.37 uur Greenwichtijd) geland op het vliegveld Haneda bij Tokio. Op het vliegveld stonden meisjes in Japanse klederdracht gereed om ijje 51 passagiers die de bevolking van 21 landen vertegenwoordigen en de tien bemanningsleden welkom te heten. Ook waren tal van Japanse autoriteiten naar Haneda gekomen. De vliegduur Schiphol—Tokio was SV/2 uur. Na de aankomst volgde een receptie, tijdens welke minister Witte de Japanse minister van Verkeer een model aanbood van het schip „De Liefde", dat meer dan 250 jaar geleden als eerste Nederlandse schip in Japan aankwam. K.L.M.-directeur Aler die al eerder in Tokio was aangekomen bood de gouverneur van Tokio een kristallen vaas aan en de gouverneur van Nagasaki een Delfts-blauw bord. Met deze officiële openings- vlucht is de geregelde dienst geopend tussen Amsterdam en Tokio-Biak over de Noordpool. De laatste etappe ging van Anchorage op Alaska naar Tokio. Na een rustige vlucht van precies 15 uur tussen Stavanger en Anchorage in Alaska zette gezagvoerder Snitslaar zondagmorgen 4.50 uur plaatselijke tijd (dat is 15.50 uur zondagmiddag Nederlandse tijd) de PH- DSH „Caraïbische Zee" op de baan van het vliegveld in het hoge noorden neer. Bij het vertrek uit Stavanger was de geschatte vliegtijd voor deze etappe 15 uur 7 minuten geweest, zodat het K.L.M.-toestel zeven minuten vóór het schema in Alaska aan de grond kwam. De burgemeester van Ancho rage, een comité van ontvangst en een groep eskimo's waren ter verwelkoming van de passagiers, allen gasten van de K.L.M., in het stationsgebouw aanwezig- Met een hartelijke toespraak verwel komde de burgemeester van Anchorage zijn gasten. Mgr. dr. Edward J. Kissane van het St. Patricks College in Maynooth (Ierland), die een draagbaar altaar in het toestel had, droeg op de luchthaven van Anchorage een mis op. Na een tussenlan ding van 90 minuten werd gestart voor de laatste etappe, van Anchorage naar Tokio, waarbij gezagvoerder De Haas, geassis teerd door een nieuwe bemanning, het commando van captain Snitslaar had overgenomen. Het vertrek van Schiphol Bij het vertrek van Schiphol waren en kele honderden genodigden aanwezig, die gedurende enkele uren tezamen zijn ge weest in de grote wachtkamer van de In tercontinentale hal. Talrijke leden van het corps diplomatique, vertegenwoordigers Van rijksdiensten, van luchtvaartorganisa ties, van de Amsterdamse luchthaven en de directie van de K.L.M.vulden de fraaie ICA-hal waar dr. A. A. L. Rutgers, president-commissaris van de KLM een welkomstwoord richtte tot alle passagiers en alle andere aanwezigen. De normale verbinding van drie maal per week naar Tokio wordt nu via de Noordpool met twee diensten in de week uitgebreid zei hij niet minder dan 1500 mijl is de route naar Tokio korter geworden en de reistijd is van 48 tot 32 uur teruggebracht. Zich wendend tot de passagiers van deze openingsvlucht, representanten uit de wereld van de mu ziek, de handel, de godsdienst, werkgevers- en werknemersorganisaties, sport, weten schap, politie, film, pers en radio en af komstig uit Oostenrijk, Luxemburg, België, de Scandinavische landen, Frankrijk, West- Duitsland, Italië, Spanje, Ierland, Liech tenstein, Andorra, Portugal, Zwitserland, Finland, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Monaco en San Marino, wenste de president-commissaris van de KLM hen een goede reis toe, met veel genoegen in het land van de rijzende zon". De ambassadeur van Japan, de heer Ahiu Ohye, wees er op dat deze nieuwe verbin ding ongetwijfeld zou bijdragen tot ver sterking van de vriendschappelijke relaties tussen beide landen. Bovendien wordt een stap voorwaarts gezet op het gebied van handel en toerisme. De vrolijke noot vormde het bezoek van een aantal studenten van de Amsterdamse universiteit, leden van het dispuutgezel schap BEETS. Een van hen hield een gees tige toespraak en vroeg aan de KLM- directie de mogelijkheid onder het oog te willen zien een van de nieuwe vliegtui gen de naam van „Nicolaas Beets" te wil len geven, natuurlijk onder nadere goed keuring van het „dispuutgezelschap". Puck Rijpstra, de stewardesse op de eerste etap pe van de vlucht tot Anchorage, kreeg van de studenten een ijsbeertje en aan mevrouw Aler (de president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler heeft de I.A.T.A.-verga- dering te New Delhi bijgewoond en was vandaar reeds naar Tokio gevlogen) werd een uitgave van de Camera Obscura aan geboden. „Veel exploraties zjjn aan de opening van deze verbinding voorafgegaan", zo verklaarde voor het vertrek minister Witte. Er is vruchtbaar overleg gepleegd op in ternationaal gebied en ook in vliegtech nisch opzicht is er uitstekend samenge werkt. Bovendien hebben de verbindingen over de Noordpool geleid tot grote inter nationale coördinatie op het terrein van de vliegveiligheid. Tenslotte komt de ljjn ten goede aan een vluggere verbinding tussen Nederland en Biak". Het koude buffet met ijsberen, iglo's, pinguins, een wereldbol met de route Am sterdamTokio in marsepein, werd ver volgens alle eer aangedaan. De omroepster van Schiphol kondigde op de gewone wijze in het Nederlands, Frans, Duits en Engels het vertrek van de eerste lijnmachine van de K.L.M- over de pool naar Tokio aan. De K.L.M.-harmonie maakte een ereronde om het vliegtuig en onder het blazen van vrolijke marsmuziek liepen de passagiers over het platform naar de „Seven Sea". De schroeven van de vier motoren draai den, de blokken gingen van de wielen, de duim werd omhooggeheven ten teken dat alles in orde was en gezagvoerder Snits laar kon vertrekken. Meteen na de start kregen de passagiers de vluchtbijzonder- heden te horen in het Frans, Duits, Engels, Spaans, Portugees, Italiaans, Noors, Deens, Zweeds en Fins. Volgens het persbureau Antara heeft Communistisch China aangeboden een staalfabriek in Indonesië te bouwen. Het aanbod zou door premier Tsjoe En Lai zjjn uitgebracht aan een Indonesische par lementaire delegatie, die kortgeleden een bezoek aan Peking heeft gebracht. Tspoe En Lai zou zich bereid hebben verklaard zowel de nodige gelden als tech nische hulp voor de bouw van deze fa briek beschikbaar te stellen, zonder poli tieke of economische verplichtingen. De oprichting van een staalfabriek, ge financierd door een Russisch krediet van 100 miljoen dollar (dat Indonesië enige tijd geleden gekregen heeft), is overigens nog steeds in overweging. (Reuter/UPI). HAVANA, (UPI) Een Vickers „Vis count" van de Cubaanse luchtvaartmaat schappij is zaterdag, onderweg van Mia mi (Florida) naar Havana (Cuba) door vier volgelingen van de Cubaanse rebel lenleider Fidel Castro tot landen gedwon gen en tijdens deze landing verongelukt, waardoor 17 inzittenden zijn omgekomen. Tijdens de vlucht hadden, naar een der drie overlevenden Verklaard heeft, de vier rebellen met pistolen in de vuist de cock pit bestormd en de piloot gedwongen van zijn koers af te wijken. Hij kreeg opdracht zijn toestel in de nacht aan de grond te zetten op het vliegveld bij een Amerikaan se suikerplantage in de provincie Oriën- te, dat alleen op daglandingen is inge richt. Tijdens de landingsaanloop is de „Vis count" dichtbij het vliegveld voor de kust in het water gestort. De drie overlevenden zijn, naar luchtvaartautoriteiten te Hava na veronderstellen, door de kracht van de botsing met het water uit de opensprin- Verwachting tot morgenavond: Vannacht plaatselijk mist. Mor gen enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind, in hoofdzaak tussen west en noord west. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. gende nooddeur geworpen. Zij kwamen in het vrij ondiepe water terecht zonder enig letsel, en zwommen naar de kust. Zij kre gen wel een shock. De overige 17 inzitten den zijn om het leven gekomen. Wegens gebrek aan bergingsmaterieel heeft men het vliegtuigwrak nog niet kunnen lichten. Het was voor de derde keer dat de „Castro-rebellen" een vliegtuig trachtten te stelen. Op 20 oktober werd een sport- vliegtuig gestolen van het vliegveld bij een suikerplantage. Enkele dagen later werd het teruggevonden op .het vliegveld van Miami. Op 22 oktober drongen drie rebel len een van Guantanamo naar de Moa- baai vliegend passagiersvliegtuig van de Cubaanse luchtvaartmaatschappij dat veertien inzittenden had te landen nabij het hoofdkwartier van Fidel Castro, in de Sierra Maestra. Dit vliegtuig is niet terug gevonden en ook de inzittenden worden nog vermist. Drie geïsoleerde steden De bedrijvigheid der Cubaanse rebel len is zeer groot. De regeringstroepen wor den in toenemende mate aangevallen Drie grote steden liggen geïsoleerd, nu de opstandelingen hebben aangekondigd dat zij iedereen, die van de straatwegen ge bruik maakt, zonder onderzoek zullen do den. Telefoon- en telegraafverbindingen zijn afgesneden. De steden zijn Camaquey Santiago en Holquin. Het voornaamste doel van de opstande lingen is, de kiezers af te schrikken van DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. Advertentie Een uitslaande brand heeft zaterdag middag de houten Constantijn Huygens- school aan de Ohmstraat in Haarlem ern stig beschadigd. De vlammen hebben het gebouw zodanig aangetast, dat de kinde ren hier voorlopig geen onderwijs zullen kunnen ontvangen. De gemeente heeft de schade voorlopig ruw geschat op honderd duizend gulden. De brand ontstond even over half twee in de gang van het schoolgebouw. Een veertigjarige schoonmaker had op een gas- comfoor een teiltje met was gezet ten einde deze was te verdunnen, en voor het inwrijven van de vloeren geschikt te ma ken. Hij liet de was een half uur op het gas staan. Toen hij het teiltje met de gloeiende inhoud van het comfoor haalde, morste hij was op de gasvlam. Dit veroorzaakte een grote steekvlam, waarna spoedig de gang in lichterlaaie stond. Plafond en wanden waren voor de vlammen een gretig voedsel. De brand weer bestreed het vuur met vier lage druk en twee hoge druk spuiten. Er ontstond een enorme rookontwikkeling. De brand weerlieden'moesten het gebouw met zuur stofapparaten betreden. Om de ventilatie mogelijk te maken, werden in het dak van het schoolgebouw twee gaten gehakt. De vlammen tastten zowel het plafond Emily Dickinson: Waarom de dood te vrezen? Hij is de portier aan de deur van mijn vaderhuis.f Te Augustinusga (Fr.) is de 13-jarige Johanna Tjoelker, terwijl zij met haar tweelingzuster Thea wandelde, door een hen achterop komende personenauto aan gereden en op slag gedood. De bestuurder van het voertuig heeft blijkbaar tijdens het dimmen van de lichten voor een tege moetkomende wielrijder de uiterst rechts van de weg lopende meisjes niet opge merkt. De 64-jarige J. Baartman uit Vianen is onder de gemeente Jutphaas (Utr.) door een auto aangereden, waarbij hij een sche- delbasisfractuur opliep. In het Diakones- senhuis te Utrecht is het slachtoffer over leden. In het St. Elisabeth-Ziekenhuis te Til burg is de 68-jarige mevrouw M. M. Kles- sens-Van der Hout uit Tilburg overleden, die op 19 juli van dit jaar in botsing kwam met een personenauto. In de gemeente Norg in Drente is op de weg tussen Norg en Smilde een automo bilist bij het inhalen met zijn auto van de weg af geraakt en tegen een boom ge botst. De bestuurder, de 41-jarige heer E. Martens uit Norg, overleed ter plaatse. Op het Haagse Spoorwegemplacement aan de Waldorpstraat op het traject 's Gra- venhage-Delft is de 44-jarige Dordrechte- naar A. Fok onder een rijdende trein te rechtgekomen en aan de gevolgen van dit ongeval overleden. De 78-jarige bromfietser A. van der Horst is op de Stadhouderskade te Am sterdam, toen hij voor een geparkeerde personenauto uitweek, onder een bestel wagen gevallen. Hij overleed spoedig daarna. en de wanden van de gang als van drie lokalen hevig aan. Leermiddelen gingen in de vlammen op. Een groot aantal rui ten sneuvelde. Behalve de vlammen be rokkende rook en water veel schade. In de volière in de gang sneuvelden enkele vogeltjes. IJlings werden vogeltjes zoveel mogelijk in veiligheid gesteld (zie foto). Ook enkele aquariums hadden van het vuur te lijden, de vlammen deden het glas van een bak springen. Snel werden de bakken met vissen naar buiten gedragen. Honderden kijkers sloegen de bestrij ding van het vuur gade. Advertentie duurt nog tot morgenmiddag 1 uur. Daarna sluiten wij tot de heropening aan het WINKELPLEIN 1945. LAGERSSTRAAT 12 - IJMUIDÈN-OOST BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 SUèDE DAMES HERENJASJES een gang naar de stembus nu vandaag de verkiezingen gehouden worden. Men ver wacht namelijk, dat de kiezers zich tenzij zij worden weggehouden, in overweldigen de meerderheid voor de regering zullen uitspreken. President Batista zelf is geen kandidaat. Regeringskandidaat voor het president schap is Andres Rivero Aguero. De oppo sitie heeft verscheidene kandidaten, on der meer ex-president Ramon Grau San Martin. Fidel Castro heeft zich tegen al deze kandidaten verklaard. Hij heeft ze allen met de dood bedreigd of met gevangenis straf en verlies van burgerlijke rechten. De kiezers zullen een president kiezen, gouverneurs van zes provincies en leden van de senaat en het huis van afgevaar digden. „Volkomen vrijheid" (AFP) De Cubaanse regering heeft zaterdagavond laten weten, dat degenen die maandag bij de algemene verkiezin gen hun stemplicht niet vervullen, twee jaar lang niet in een overheidsfunctie kun nen worden benoemd. In een gesprek met een Amerikaanse verslaggever heeft president Batista ge zegd dat alle kiezers, alle partijen en alle kandidaten een volkomen vrijheid van handelen is gegarandeerd. In Washington heeft een vertegenwoor diger van de Cubaanse opstandige bewe ging, Ernesto Betancourt, ontkend, dat aanhangers van de beweging voor het vliegtuigongeluk verantwoordelijk zijn. Het waren enkelingen, die op eigen ini tiatief handelden. Betancourt zei, dat de Cubaanse luchtmacht het verkeersvlieg tuig heeft neergeschoten. Het hevigste duel tussen drie uur en kwart voor vijf is zondagmiddag in het stadion Feijenoord - waar de interland voetbalwedstrijd NederlandZwitser land werd gespeeld - uitgevochten tus sen twee forse mannen die niet tot één van de landenploegen behoorden. In de rust namelijk kreeg een Zwitserse pers fotograaf slaande ruzie met een toe schouwer, die hij het uitzicht <jp de match belemmerd had. Het werd direct een echte bokspartij met harde linkse en rechtse directen, inswingers, opsto ten en uppercuts enzovoort. Vier sup poosten van het stadion probeerden het tweetal tot bedaren te brengen, maar slaagden daar slechts tendele in. Pas toen er twee robuste politiemannen ten tonele verschenen leek de strijd spoedig beslistMaar hij was dat nog niet. Want een fotograaf, die van het opbrengen van de vurigste vechtersbaas een plaat je wilde schieten, kreeg op zijn beurt enkele ferme klappen van een politie man, die dat als ongepast voorkwam. Een en ander speelde zich af onder het oorverdovend lawaai van tienduizenden op de tribunes. Voor het verslag van de interlandwedstrijd verwijzen wij naar een van de sportpagina's. In de maanden januari tot en met juli van het lopende jaar zijn volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek 790 per sonen door verkeersongelukken om het leven gekomen, tegen 977 in de overeen komstige periode van 1957. Boris Pasternak heeft zich schriftelijk ge richt tot premier Kroestsj.ev, welke brief, bestemd voor de regering en het centrale comité van de communistische partij, wij hierbij volledig in vertaling afdrukken. De schrijver zegt daarin vrijwillig afstand van de Nobelprijs te hebben gedaan en ver zoekt in Rusland te mogen blijven. Naar Tass meedeelt, is deze brief vrijdag ver zonden. Zaterdag verlengde het Russische persbureau de bekendmaking van de in houd daarvan met de verklaring, dat Pas ternak nog geen aanvrage van een visum voor een reis naar het buitenland heeft ingediend en dat er tegen het verstrekken daarvan geen bezwaren zouden bestaan: „De berichten van de bourgeois-pers, vol gens welke Pasternak niet zou mogen ver trekken, berusten op grove verzinsels". Letterlijk voegde het bureau er op gezag van het centrale partijcomité hieraan toe: „Indien Pasternak de Sovjet-Unie, de so ciale orde en het volk, die hij in „Dr. Sji- vago" lastert, voorgoed wil verlaten, dan zullen de officiële autoriteiten hem wat dat betreft niets in de weg leggen. Hij zal dan gelegenheid hebben buiten de grenzen van de U.S.S.R. persoonlijk alle verrukkingen van het kapitalistische paradijs te onder vinden" Desgewenst zou Pasternak dus naar Stockholm kunnen gaan om de No belprijs alsnog te accepteren. De Moskouse correspondent van het West- duitse blad „Welt am Sonntag" schrijft, dat Boris Pasternak hem zaterdag in een vraaggesprek heeft toevertrouwd blij té zijn de roman „Dr. Sjivago" te hebben geschreven. Volgens de correspondent was zijn woning te Peredelkino onbewaakt. Pasternak zei betreurenswaardig verrast te zijn door het rumoer, dat door de toe kenning van de Nobelprijs om hem is ont staan. Dwang is er volgens hem hoege naamd niet op hem uitgeoefend. Binnen kort hoopt Pasternak tijdens een perscon ferentie in Moskou alles te kunnen uitleg gen. Zijn echtgenote vertelde aan een an dere verslaggever, dat Pasternak voor al les, mede gelét op zijn hartkwaal, rust no dig heeft. Een Haagse drukkerij zal drie duizend exemplaren drukken van het boek „Dr. Sjivago" van Boris Pasternak voor de Italiaanse uitgever dr. Giangiacomo Fel- trinelli in de Russische taal. Een zegsman van de drukkerij heeft tijdens een perscon ferentie meegedeeld, dat het contract met dr. G. Feltrinelli zaterdag is getekend. Hij wees er op, dat de uitgave alleen is be doeld voor de buiten de Sovjet-Unie wo nende Russen. Door een misverstand zijn nadat in mei door de Italiaanse uitgever prijsopga ve was gevraagd ruim elfhonderd exemplaren bij een anti-communistische organisatie terecht gekomen, die deze te gen een geringe vergoeding of gratis aan Sovjétrussische bezoekers van de Wereld tentoonstelling in Brussel heeft uitgereikt. Het is de Haagse drukkerij een raadsel hoe de daarbij optredende tussenpersoon een afschrift in handen heeft weten te krij gen. Dat de drukkerij te goeder trouw heeft gehandeld, blijkt volgens de zegs man uit het alsnog met dr. Feltrinelli ge- Advertentie „Geachte Nikita Sergejewitsj, Ik richt mij tot u persoonlijk, tot het Centrale Comité van de Sovjet-Com munistische Partij en tot de Sovjet regering. Ik heb uit een rede van T. Semitsjast- ny (de eerste secretaris van de jeugdliga) vernomen dat „de regering aan mijn vertrek uit de Sovjet-Unie geen enkele belemmering in de weg zou stellen". Voor mg is dit onmogelijk. Ik ben met Rusland verbonden door myn geboorte, leven en werk. Ik kan me myn lot niet los van en buiten Rusland voorstellen. Wat ook mijn fouten en vergissingen zün, ik kon me niet voorstellen dat !k het middelpunt zou worden van een politieke campagne als rond myn naam in het westen is aangewakkerd. Toen ik me daarvan bewust werd, heb ik de Zweedse Academie van mjjn vrywillig afzien van de Nobelprys op de hoogte gebracht. Een vertrek naar gene zgde van de grenzen van mijn moederland staat voor my gelijk met de dood en om die reden vraag ik u met betrek king tot my niet die uiterste maatregel te nemen. Ik kan met mgn hand op het hart verklaren, dat ik iets voor de Sovjet- letterkunde heb gedaan. Mogelgk kan ik nog nuttig voor haar zgn. B. Pasternak". tekende contract. Intussen is komen vast te staan, dat er van „Dr. Sjivago" Ver scheidene, onderling weinig verschillende versies in omloop zijn. Een 36-jarige inwoner van Winterswijk is gearresteerd wegens poging tot moord op zijn vrouw. De man heeft bekend, dat hij haar, met de bedoeling haar van het leven te beroven, enige slagen met een hamer op het hoofd had gegeven. Zij ver loor echter niet het bewustzijn en liep gil lend naar de buren, die de politie waar schuwden. De man, die geheel overstuur was, is eerst naar een ziekenhuis over gebracht. Later, toen hij gekalmeerd was, is hij in het politiebureau opgesloten. De vrouw bleek niet ernstig gewond te zijn. De president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollan der, heeft het voornemen wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd op 1 januari 1959 zijn functie neer te leggen. Overeenkomstig de verwachtingen is zaterdag het tarief van daggeld verlaagd tot 2Va tot 214 percent. De geldmarkt heeft een aanzienlijke verruiming ondergaan, doordat uit diverse bronnen een bedrag van f 200 miljoen is toegevloeid.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1