PHILIPS PHILISHAVE GETAFLEZ lijmt bond alle hont! Industrielanden werden rijker en de onderontwikkelde gebieden armer Fa. B. ENGELENBERG Onregelmatigheden na geheime stemming in Zandvoortse raad? MONTGOMERY'S MEMOIRES Duizend Algerijnse rebellen vrij Wist u Garage DEN HOUT Raadslid Breure vraagt opheldering Monument van zelfrechtvaardiging met een concept voor wereldstrategie <^Praatótcel MAANDAG 3 NOVEMBER 1958 3 IN DE EERSTE HELFT VAN 1958 Rusland zou controleposten op zijn gebied toelaten Russen komen ook naar de tweede conferentie OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN ,FESTO" SCHUURMACH1NES Noors schip in brand na aanvaring in Kanaal Gegolfde scheer- sleuven compleet in etui Geluidsdichte gebouwen bij nieuwe startbaan op Schiphol 'n TIP VAN BOOTZ Openverende scheerhoofd- houder Ook verkrijgbaar de wereldvermaarde „Philishave" van 39.75 Quemoy opnieuw beschoten Kerkelijk Nieuws kim stil arslüm Ceta-Bever Op de -s De geïndustrialiseerde naties zqn rijker geworden en de onderontwikkelde landen armer in de eerste helft van dit jaar. Dit blykt uit een door de Amerikaanse regering opgesteld overzicht. Er waren uitzonderingen, maar het algemeen beeld was een gevaarlijke teruggang in de goud- en dollar-activa van de onderontwikkelde en grondstoffen-exporterende landen. Hun verlies aan koopkracht kwam in een periode waarin dollars en goud op bijna-record niveau de Verenigde Staten verlieten. De totale goud- en dollar-activa van alle landen buiten het Sovjet-blok namen in genoemde periode toe met 1.700.000.000 dollar en bereikten per 30 juni de record hoogte van 31.500.000.000 dollar. De toeneming kwam bjjna volledig ten goede aan de geïndustrialiseerde landen van West-Europa, aan Canada en aan Japan. Voor Nederlanden zijn gebiedsdelen was de toeneming 244.000.000 dollar, voor België plus Luxemburg 211.000.000 dollar. In beide gevallen wordt aangenomen dat maatrege len om inflatie tot staan te brengen en de import aan banden te leggen, een grote rol hebben gespeeld. De goud- en dollar-reser ves van Engeland namen met 950.000.000 toe en waren per 30 juni de grootste sedert medio 1951. Duitsland vormde onder de ge- industrialiseerde naties een uitzondering, maar dit was het resultaat van een opzet telijk beleid van aanmoediging van Duitse firma's om hun investeringen in het bui tenland te vergroten. De economische kracht van West-Duitsland bleef toenemen. Frankrijk bleef goud en dollars verliezen, maar de teruggang was minder dan in 1957. De Franse activa daalden met 46.000.000 dollar. In het Amerikaanse rapport wordt gezegd dat de buitenlandse valuta-positie van Frankrijk bezig was zich te herstellen als gevolg van een vermindering van in flatoire druk. Ook Zweden vormde een uitzondering; zijn reserves liepen met 22.000.000 dollar terug als gevolg van groter import en kleiner verdiensten van de scheepvaart. Deze teruggang wordt echter van geringe betekenis genoemd, gezien Zwedens totale GENèVE (Reuter) De leider der Rus sische delegatie op de Geneefse conferentie over staking der kernproeven, Tsarapkin, heeft verklaard, dat de Sovjet-Unie bereid is controleposten op haar gebied toe te laten, zo wordt in Genève vernomen. GENèVE (UPI) In westelijke krin gen der conferentie over het staken der kernproeven, die in Genève gehouden wordt, is de hoop herleefd, dat er tenslot te toch een overeenstemming met de Sov jet-Unie mogelijk zal zijn. Aanleiding tot dit optimisme is het feit, dat er een „wa penstilstand" op het gebied der proefne mingen heerst, vrucht van een onuitge sproken, stilzwijgende afspraak. Dat neemt niet weg, dat de tegenstelling tus sen de twee kampen nog zeer scherp is. De Russen hebben een ontwerp overeen komst voorgesteld die het Westen alleen maar „op de stippellijn behoeft te teke nen". De Amerikaanse en Britse delega ties hebben hun regeringen instructies ge vraagd. Men verwacht niet anders dan dat die instructies zullen luiden: afwijzen. Toch is men niet pessimistisch, niet al leen wegens de „wapenstilstand", maar ook omdat de Russen tot nu toe de af spraak hebben geëerbiedigd, dat men over het besprokene strikte geheimhouding zou bewaren. Er is nog een reden tot gematigd opti misme: de Sovjet-Unie heeft in een nota aan Washington meegedeeld, dat zij op 10 november in Genève zal deelnemen aan de conferentie over de verhindering van on verhoedse aanvallen. Daaruit leidt men af, dat de Sovjet-Unie niet voornemens is, in die tussentijd, bijvoorbeeld door het torpe deren van de lopende conferentie, de stem ming te bederven. Advertentie f v...•■- Doelstraat 39 - Haarlem Tel. 15232 (ANP) Het 5.463 ton metende Noorse vrachtschip „Taiwan" dat ondermeer in gericht is voor het vervoer van oliën, is maandagochtend vroeg ten noorden van Brest in aanvaring gekomen met het 21.992 ton metende Zweedse tankschip „Stora". Het Noorse schip seinde, dat het eerste ruim geheel in brand stond en dat het vaartuig ging zinken. Er werden twee reddingboten gestreken met een deel van de opvarenden (volgens de reders te Oslo bevonden zich een bemanning van 48 le den en een onbekend aantal passagiers aan boord van de „Taiwan"). Een sloep met tien bemanningsleden werd opgepikt door de 493 ton metende Nederlandse kustvaarder „Henny T". Veertien opvarenden van de andere reddingboot gingen aan boord van het Finse schip „Regulus". Om half zeven meldde het Noorse schip dat het alleen nog maar sleepboothulp nodig had. De brand had men toen blijk baar geblust. Tevoren had de „Stora" al gezegd, dat zij geen hulp nodig had, nadat men een brand, die door de aanvaring was ont staan, spoedig meester was geworden. De eigenaars van de „Taiwan", die van Australië onderweg was naar Europa, heb ben te Oslo verklaard, dat het schip koers heeft gezet naar de Engelse haven Fal mouth. De „Taiwan" vaart op eigen kracht, maèr kan weinig snelheid ontwikkelen. De brand schijnt geblust te zijn, zo meldden de eigenaars en slachtoffers zijn aan boord niet gevallen. Het is echter nog steeds niet bekend of de „Taiwan" de passagiers en bemanningsleden die het schip hebben verlaten, weer aan boord heeft. De be manning telt 43 koppen. Er waren twee passagiers aan boord, aldus de eigenaars. Twee schepen hebben in sloepen drijvende opvarenden van de „Taiwan" opgepikt. reserves, die per 30 juni op 462.000.000 dol lar stonden. Een goede vooruitgang toonde Italië, namelijk 145.000.000 dollar. Finland, Spanje, Joegoslavië en Turkije bleven in genoemde periode financiële moeilijkheden ondervinden. Met uitzondering van Japan liepen alle Aziatische landen terug. Voor India was de teruggang der buitenlandse valuta 161.000.000 dollar. Indonesië liep met 68.000.000 dollar terug en kwam per 30 juni op een precair dieptepunt van 122.000.000 dollar. (UPI) Advertentie Advertentie dat u voor slechts 4190.een 300 kg RENAULT-bestelwagen kunt kopen Telefoon 12138 en 15056 De aanleg van een startbaan van 3300 meter lengte op Schiphol ten behoeve van het verkeer met straalvliegtuigen maakt het nodig dat de gronden rondom deze in aanleg zijnde baan moeten worden her- verkaveld. In verband met deze herverka veling was Let noodzakelijk twee bedrijfs gebouwen en twee arbeiderswoningen op een andere plaats op te richten. Van deze gelegenheid wordt door de n.v. Luchthaven Schiphol gebruik ge maakt om als incidenteel experiment voor het geluidswerende deel bij de bouw van deze gebouwen de kosten daarvan voor haar rekening te nemen om daaruit erva ring op te doen voor de technische uitrus ting van toekomstige stationsgebouwen van de luchthaven. Advertentie Een stoker aan boord van een coaster, Brandde zijn vingers aan een rooster. Verhip, riep hij uit; Dook in de kajuit En schonk zich een „TIP" in als trooster. Inz. Hr. E. K.. Haarlem, ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe Limericks inz. aan H. Bootz, Amsterdam TAIPEH, (Reuter) Het communisti sche Chinese geschut is vandaag een he vig bombardement van de Quemoy-eilan- den begonnen, zo meldt het nationalistisch Chinese ministerie van Defensie te Taipeh. Zaterdag en zondag, een „even" datum, heeft het geschut 38 uur achter een gezwegen. WASHINGTON, (Reuter) Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Missiles and Rockets" voorziet de Sovjet-Unie commu nistisch China van raketten voor middel grote afstand, waarmee Formosa kan wor den gebombardeerd. Er is hierover over eenstemming bereikt kort voordat de be schieting van Quemoy begon, aldus het tijdschrift. De Chinezen zouden, als te genprestatie, de Russen toestemming hebben gegeven op Chinees grondgebied proeven te nemen met raketten voor mid delgrote en lange afstand. WASHINGTON, (AFP-Reuter) De Amerikaanse regering blijft ervan over tuigd, dat de nationalistisch-Chinese po gingen om het vasteland te bevrijden, van vreedzame aard zullen zijn en dat de Chinese nationalististen niet zelf het ini tiatief tot een oorlog zullen nemen. De Verenigde Staten sluiten het gebruik van geweld door de regering op Formosa echter niet uit ingeval van gerechtvaar digde zelfverdediging, of indien zich op het vasteland een opstand van grote om vang voordoet, aldus heeft een woordvoer der van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken gezegd. Het lid van de Zandvoortse gemeente raad de heer L. J. Breure (V.V.D.) heeft aan B. en W. van Zandvoort een aantal schriftelijke vragen gesteld naar aanlei ding van geruchten over ernstige onregel matigheden na de raadsvergadering van dinsdag 7 oktober. Het raadslid verzoekt B. en W. een uitgebreid en diepgaand on derzoek in te stellen naar de vraag, of ge tracht is de geheimhouding na een stem ming over personen te schenden. Gevraagd wordt de raad schriftelijk over dit onder zoek in te lichten en eventueel namen te noemen van personen, die getracht zouden hebben de geheimhouding te schenden. In de raadsvergadering van 7 oktober heeft de gemeenteraad van Zandvoort een nieuw hoofd van de Karei Doormanschool benoemd. Met acht tegen zeven stemmen werd gekozen de heer H. Kuys, hoofd van een school in Vogelenzang. De heer H. E. Dees, onderwijzer aan de Karei Doorman- school, verkreeg zeven stemmen. De be noeming van de heer Kuys was overeen komstig het advies van de inspecteur van het lager onderwijs. Na de raadsvergade ring heeft de heer Dees een benoeming elders aanvaard en zijn ontslag aan geboden. Voor de raadsvergadering zouden raads leden een afspraak hebben gemaakt, hun stem op de heer Dees uit te brengen. Bij de geheime stemming zouden zij zich niet aan deze afspraak hebben gehouden. De heer Breure vraagt thans, of B. en W. kennis hebben genomen van de hard nekkige geruchten, dat zich terstond na de afloop van de betreffende raadsver- gadering ernstige onregelmatigheden heb ben voorgedaan, waarbij getracht is het geheim van de stemming te doorbreken. Dit onder meer door impertinente vraag stellingen aan bepaalde raadsleden over de wijze, waarop zij hun stem hebben uitge bracht. Voorts zouden gebruikte en ver scheurde stembriefjes zijn meegenomen buiten de raadszaal, teneinde na samenvoe ging van de delen daarvan te trachten door ontcijfering van het handschrift te achterhalen, op welke kandidaten de raads leden hebben gestemd. De gemeentewet schrijft voor, dat de stemming over personen geheim moet zijn en dat de stembriefjes na elke stemming dadelijk door de stemopnemers moeten worden vernietigd. Het raadslid vraagt, of B. en W. met hem van mening zijn dat doorbreking van de geheimhouding getuigt van een volkomen gemis aan ieder begrip van publieke behoorlijkheid en dat zelfs kan worden gedacht aan een schending van geheimen, bedoeld in artikel 272 van het Wetboek van Strafrecht. Voorts vraagt de heer Breure: als het onderzoek mocht uitwiizen, dat de schu!- dige(n) zich zou(denl bevinden onder de leden van de raad, zijn B. en W. dan van oordeel dat de schuldige of schuldigen los van een strafrechterlijke vervolging de consequenties van deze handeling heeft of hebben te nemen van het feit, dat door de ernstige misdragingen het vertrouwen is geschonden en iedere gezonde samen werking verder is uitgesloten. Als de schuldige (n) de consequenties van de mis dragingen niet wil(len) aanvaarden, willen B. en W. dan maatregelen nemen om schending van geheimen in den vervolge te voorkomen en verder de schuldige(n) uitsluiten van de raadscommissies? Tenslotte vraagt de heer Breure deze kwestie in de grootst mogelijke openbaar heid te behandelen, omdat alleen op die wijze het geschonden vertrouwen kan wor den hersteld. Als in het college geen una nieme overeenstemming ten aanzien van de beantwoording van deze vragen heerst, zouden de leden van het college hun stand punt eventueel in afzonderlijke nota's kunnen vastleggen. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Dubbeldam (2de pred.pl.) J. Ewoldt te Kampen; - voor Rijssen J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. Geref. Kerken Aangenomen naar Dalfsen A. van der Deijl, kand. te Overveen, die bedankte voor Bergen (N.-H.), Maartensdijk en voor Reitsum. Beroepen te Aarlanderveen-Nieuwkoop M. Vlietstra te Eemdijk. Bedankt voor Elburg-Doornspijk B. Bij- leveld te Noordeloos. Veldmaarschalk Montgomery, burggraaf van Alamein, heeft met zjjn memoires, uit gegeven door H. J. W. Becht te Amster dam, vertaald door J. F. en H. L. J. Klip huis, een monument voor zichzelf opge richt, dat anderen hem hebben onthou den. De afbraak van het hoge voetstuk waarop hy zich heeft geplaatst is, na de publikatie van uittreksels uit zijn gedenk schriften, inmiddels al begonnen, waarby Britse bladen als de liberale News Chro nicle en Amerikaanse generaals de mokers hanteren. Niettemin vormen deze memoires in teressante lectuur, niet in het minst omdat de schrijver een controversiële figuur is. die het tot zijn plicht rekent geen blad voor de mond te nemen en in alle om standigheden recht voor zijn mening uit te komen. Het is ons niet gegeven te kun nen oordelen over de juistheid van zijn critiek op de frontale strategie van gene raal Eisenhower tijdens de tweede wereld oorlog, maar Montgomery's argumenten, ter staving van zijn bewering dat de oorlog in Europa door één stoot via het Ruhr- gebied naar Berlijn, met minder offers sneller en voordeliger had kunnen worden beëindigd, klinken voor een leek zeer over tuigend. Temeer omdat zij gesteund worden door een reeks indrukwekkende successen tegen het legendarische Afrika-korps van de Duitse veldmaarschalk Rommel in Noord-Afrika. De critiek in de News Chro nicle zet dan ook op dit punt in door de vraag op te. werpen of die overwinning alleen aap Montgomery is te danken en of niet evengoed iemand anders dit wapen feit had kunnen volbrengen. Amerikaanse generaals zijn nog steeds bereid op Mont gomery's optreden tijdens de invasie af te dingen omdat hij het hem opgelegde krijgsplan eigenmachtig wijzigde en omdat hij het Eisenhower .zo lastig maakte met zijn eigengereide opvattingen over de latere strategie. Montgomery komt tot de slotsom dat zijn visie steeds de juiste is geweest, ondanks de fouten die hij ge maakt heeft in de praktische uitvoering van sommige plannen. De hoofdstukken over de campagne in Noord-Afrika zijn zeer boeiend omdat de schrijver eerst zijn theorie uiteenzet en vervolgens laat zien hoe hij die in prak tijk brengt en aanpast aan de omstandig heden, waarbij vrijwel geen onderdeel wordt verwaarloosd. Ondanks zijn streven naar publiciteit, dat vooral onder zijn medewerkers van andere onderdelen der Britse strijdkrach ten veel kwaad bloed heeft gezet, heeft hij de pers eens welbewust om de tuin moeten leiden. Dat gebeurde bijvoorbeeld in Noord-Afrika toen premier Churchill af koeling wilde zoeken in de Middellandse Zee en geen badgoed bij zijn bagage had. Montgomery vertelt dat hij de grootste moeite had te voorkomen dat de wan deling van Churchill naar het strand, ge kleed in hemd, door verslaggevers werd gadegeslagen. Churchill vroeg bij die ge legenheid waarom Montgomery's man schappen witte zwembroeken droegen. De verklaring was dat wat de premier voor textiel had aangezien de natuurlijke kleur was van lichaamsdelen, die gewoonlijk niet aan het zonlicht werden blootgesteld. Chauvinisme Montgomery betoogt dat nationale ge voelens, politieke beslissingen en een on doeltreffende bevelvoering, de operaties in Europa hebben vertraagd en verhinderd, zoals Chester Wilmot al in „The Struggle for Europa" heeft gezegd. Montgomery neemt daarbij aan dat het gelijk geheel aan zijn zijde was, zodat het niet bij hem opkomt dat hij heeft meegewerkt aan het toespitsen der chauvinistische tegenstel lingen, zelfs al zouden zijn adviezen juist zijn geweest. Montgomery vergeet dat hij niet verantwoordelijk was voor de gehele bevelvoering en niet op de hoogte was van alle aanwijzingen, die Eisenhower via poli tieke kanalen bereikten. Hij heeft zich met zijn adviezen niet beperkt tot het deel der operaties waarmee hij onmiddellijk was belast, en zich niet gestoord aan herhaalde voorzichtige wenken van Eisenhower zich in het algemene plan te schikken, totdat de LONDEN, (UPI) Veldmaarschalk Montgomery heeft vorige week gezegd, dat hij „onverdraaglijk" is en dat hij dit nog meer zou zijn geweest, als hij het leger niet wat had willen ontzien. Hij deelde op een litteraire luy,ch mee. dat „hij al zijn fouten en vergissingen" in zijn boek heeft toegegeven en ge probeerd heeft „fair" te zijn. „Ik heb voor vrijwel alle dingen, die bij de veld slagen van de tweede wereldoorlog ver keerd gingen, de blaam op mij geno men. Hoewel de waarheid niet aange naam is, heb ik die verteld, want de waarheid zegeviert tenslotte altijd". Monty zei, dat hij in zijn boek „rond uit toegeeft, dat hij een onverdraaglijk zaken scherp werden gesteld. Rondborstig heid betekent bij Montgomery vaak een gebrek aan tact. Men behoeft hem echter niet van boos aardigheid te verdenken toen hij in een telegram naar Londen tijdens het Duitse tegenoffensief in de Ardennen, met een toe speling op de evacuatie van het Britse expeditieleger in 1940, seinde: „We kunnen ditmaal niet bij Duinkerken worden af gehaald, want die stad is nog in Duitse handen". Dat grapje vond evenwel zo wei nig waardering in Whitehall, dat Churchill er onkundig van bleef. Na de oorlog werd Montgomery chef van de imperiale generale staf en in deze ad ministratieve functie voldeed hij volgens de News Chronicle niet wegens zijn dicta toriaal optreden. In die functie bracht hij in 1947 een bezoek aan Moskou, waar hij Stalin poogde gerust te stellen over de voortgezette Brits-Amerikaanse militaire contacten, waartoe hij zelf zegt het initia tief genomen te hebben. Hij vertelt dat hij aan een diner, dat nogal stijfjes begon, het ijs brak door Molotov te plagen met diens politieke activiteiten in New York, waarop Stalin onmiddellijk bereid bleek de zijde van de militair te kiezen tegen de politici. Een ander initiatief dat Montgomery zichzelf toeschrijft is dat van de Westduitse herbewapening, toen hij plaatsvervangend opperbevelhebber van de geallieerde strijd krachten in Europa was geworden. Zijn voorstel, gedaan nog voor het NAVO-ver- drag in 1951 was ondertekend, veroor zaakte bij de Labourregering opschudding, zo onthult hij. Deze onthullingen komen voor in het laatste deel van zijn boek waarin Mont gomery aandacht wijdt aan de strategische positie van de westelijke wereld in het al gemeen, en die van Groot-Brittannië in het bijzonder. Het slothoofdstuk werd in september jongstleden afgesloten, zodat zijn visie hoogst actueel is, al waarschuwt hij dat de ontwikkeling nog aan de gang is. Montgomery beveelt een reorganisatie aan Advertentie Veldmaarschalk Montgomery in ge sprek met Lady Churchill tijdens de litteraire lunch in Londen, waar de burggraaf van Alamein eregast was. Vandaag zijn de memoires van Montgomery verschenen- van de Noordatlantische Verdragsorgani satie, die naar zijn mening met minder kosten meer zou kunnen bereiken. Zijn betoog verloopt langs dezelfde lijnen als het plan van generaal De Ganlle, dat in de NAVO op zoveel tegenstand blijkt te stuiten. Hun beider denkbeelden, die zijn gebaseerd op militaire beginselen, be ogen een eenheid in de westelijke wereld, waarbij de belangrijkste beslissingen in handen worden gelegd van een kleine groep mannen uit de drie grote mogend heden. Het plan is strategisch van opzet, maar onvermijdelijk worden daarin de politiek en de economie betrokken, zoals Montgomery met zijn geruchtmakende redevoeringen van de laatste jaren over duidelijk heeft bewezen. Er zou op die manier een autoritair comité gevormd worden, dat leiding zou geven aan de westelijke politiek. Zonder het bestaan van een acute noodtoestand is een dergelijk internationaal orgaan echter ten enen male ondenkbaar. De kleine landen zullen niet bereid zijn hun belangen onder geschikt te maken aan die van de Verenig de Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk, anders dan in een oorlogstoestand, juist omdat het vertrouwen ontbreekt dat hun belangen veilig zullen zijn in het licht van een wereldstrategie, die strenge reglemen tering vereist van nationale politiek en economie. Montgomery poogt aan te tonen dat die noodtoestand reeds aanwezig is, De Gaulle zoekt dekking voor zijn Algerijnse politiek en Dulles wenst onderschrijving van zijn beleid jegens communistisch China. Indien Montgomery en De Gaulle hun zin zouden krijgen, zouden alle westelijke landen deze punten, om er slechts drie te noemen, tot de hunne moeten maken en verder moeten afwachten of haar kleine belangen belang rijk genoeg geacht worden om de strate gische plannen van het „triumviraat" te dienen. Overwerkt De beide echtparen troffen elkaar in een landelijk hotelletje, waar zij, zo laat in de herfst, de enige gasten waren. In de zomer, in het vakantieseizoen, was dit hotel, gelegen aan het water, waar schijnlijk vol drukte, overlopen van toe risten. Dan reed een bus over de smalle weg tussen de weilanden en was er een aparte halte voor het hotel. Vertier van boten en zwemmers zou er dan wel zijn en een af en aan van leveranciers van levensmiddelen en dranken. Nu lag het water mistig-blauw en onbe roerd, de rietkragen waren hoog opge schoten en verdord, de bomen langs de kant hadden geel en oranje lover gekre gen. In het hotel was het zo stil, alsof men buiten de wereld leefde, alsof men met het einde van de zomer afscheid genomen had van onze bevolkte aarde en nu, tussen on bekende sterren en planeten, een ander, eigen leven tegemoet ging met slechts enkele mensen aan boord- Van de beide echtparen zochten de vrou wen elkaar en scheidden zich in een ge sprek af van de mannen. En de mannen gingen samen naar een ander vertrek, en spraken een ogenblik over de omgeving en verklaarden elkaar toen hun aanwezigheid in deze mistige, herfstige stilte hier. „Overwerkt", zei de een. Mijn beroep brengt me met veel mensen in aanraking, met hun problemen. En dan help je, om dat het je roeping is, je hebt het vak er om gekozen. En je houdt niet meer op met trachten te helpen, je blijft bezig met alle mensen, de een na de ander. Na de tweehonderdste zie je de driehonderdste al komen. Je hebt geen tijd meer voor je zelf - dat hoeft ook niet zo zeer - maar je hebt geen tijd meer tot 't vormen van één enkele gedachte. Je ziet je omgeving niet meer, je hoort geen verschil meer tussen geluiden, je bent alleen nog maar je werk, je werk, je werk". Hij zweeg even. Hij keek uit het raam naar een rozenhaag, de enige bloemen, die nog bloeid, nat en rose. „Ach, misschien is het wel hoogmoed, dat je denkt zoveel mensen te kunnen hel pen", besloot hij. De ander had aandachtig geluisterd. „Ik ben hier met precies dezelfde kwaal", begon hij. „Mijn beroep brengt mij met mensen in aanraking, die grote moeilijk heden hebben. En ieder nieuw geval ac cepteer je weer, om de mens en om de wetenschap. Je hebt je vak hierom geko zen. En je gaat maar door. O, je helpt, mis schien wel meer dan je beseft. Maar je houdt niet meer op met werken. Je raakt ervan bezeten, je durft niet meer op te houden, je bent bang ongelukkig te wor den als je dat zou doen. Je geest kan niet anders meer". Hij zuchtte. Zijn blik richtte zich vor send op de rozenhaag. Alsof in het alge meen herfstverval ervan een vraag school. „U zou naar een psychiater moeten", zei de eerste man. „U zou naar een dominee moeten", zei de ander. „Ik bén dominee", zei de eerste. „Ik bén psychiater", zei de ander. Maps Valk ALGIERS (UPI) De Franse militaire autoriteiten in Algerije hebben, op orders die blijkbaar rechtstreeks van generaal De Gaulle ontvangen zijn, grote aantallen ge vangen rebellen op vrije voeten gesteld. De berichten spreken van tienduizend tot zeventienduizend gevangen rebellen, bij tussenpozen sinds 28 september de dag van het referendum op vrije voeten ge steld. Het is tot nog toe onopvallend ver lopen. De vrijgelaten gevangenen zijn geen soldaten van het Algerijnse Nationale Be vrijdingsfront (F.L.N.), maar voor het merendeel politieke gevangenen, of Alge rijnen die van sympathie voor de rebellen verdacht worden. De Franse regering heeft over het aantal gevangen rebellen nooit officiële cijfers verstrekt, maar volgens het F.N.L. zou hun aantal, soldaten en politieke gevangenen inbegrepen, de hon derdduizend overschreden hebben. De enige soldaten die tot nog toe zijn vrijge laten zijn de tien die de vorige maand in ruil voor vier Franse soldaten via het Rode Kruis uitgewisseld werden. PARIJS (UPI) Naar aanleiding van de oproep van president Bourguiba van Tunesië op De Gaulle om Ben Bella en zijn gezellen vrij te laten, hebben Franse autoriteiten verklaard dat daarvan geen sprake kan zijn. Ben Bella en zijn metge zellen verblijven in de Santé-gevangenis te Parijs, in afwachting van nun berech ting. De aanklacht is dat zij de veiligheid van de staat hebben aangevallen. BONN (Reuter) Het Hamburgse blad „Die Welt" zegt, dat Ferhat Abbas de premier van de „vrije Algerijnse regering" in een vraaggesprek te Cairo verklaard heeft, bereid te zijn tot een conferentie met De Gaulle in Parijs als de Franse premier Abbas als hoofd van de Alge rijnse regering zou ontvangen. Indien De Gaulle niet zou instemmen met deze voor waarde, zou de voorlopige Algerijnse regering op een neutrale plaats willen onderhandelen met een Franse regerings delegatie. De „Algerijnse regering" zou niet kunnen toestemmen in een bestand voordat de onderhandelingen met Frank rijk geslaagd zijn. Zij wil niet met een strop om de nek naar Parijs gaan of haar leger de witte vlag laten hijsen. Abbas zei nog, dat zijn regering een Russisch wapenaanbod zogoed als een aan bod van een ander land zou aanvaarden. Hij sprak de wens uit, dat de UNO druk zal uitoefenen op Frankrijk om een eind te maken aan de oorlog in Algerije. TUNIS (Reuter) Het „ministerie van oorlog" der „Vrije Algerijnse regering", heeft medegedeeld, dat strijdkrachten der opstandelingen aanvallen hebben uitge voerd op de „Morice-linie" langs de Alge- rijns-Tunesische grens (Deze linie die be staat uit onder stroom staande versperrin gen, werd aangelegd om het binnendrin gen van Algerijnse rebellen uit Tunesië te voorkomen). Het doel van de actie is de „Morice-linie" op bepaalde punten te ver nielen. Zaterdagavond is te Algiers van Franse militaire zijde medegedeeld, dat zich geen militaire actie van belang langs de „Morice"-linie heeft voorgedaan.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3