Nog rustig herfstweer Raad van EGKS-ministers akkoord met financiering van kolenvoorraden HENSEN Wereldnieuws^) MONTY COATS Beroepen van Maarse en Kroon ongegrond 2 PAARLAARSTEEG 1 Euraz passeert dividend Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Geen toestemming voor Amsterdam-Den Haag Amstelbrouwerij op Curasao In het Ruhrgebied zijn 37 communisten gearresteerd KPM verlaagt dividend Geo Wehry verwacht ook over 1958 verlies Grotere omzet Scholten's 66,8 miljoen rentespaar- brieven geplaatst Escomptobank verwacht over 1958 redelijke resultaten och ló Uet zo r~ Zandkorrel rekening (jPanda en de olie^boertjes Ketjen Carbon opgericht; investering van 13 min. uit eigen middelen Auto-industrie Verheul foecoRj DE HOUTWERK N.V. DINSDAG 4 NOVEMBER 1958 Na bijna negen uur aan één stuk in conferentie bijeen te zijn geweest, beeft de Raad van Ministers van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zich, na nog enkele wijzigingen te hebben aangebracht, maandagavond akkoord verklaard met de voorstellen van de Hoge Autoriteit ter financiering van de steenkolenvoorraden bij de mijnen. Deze financiering, die in hoofdzaak zal neerkomen op een bijdrage in de kosten van opslag van de betreffende steenkolen, zal betrekking hebben op de voor raden, die zich na 31 oktober hebben gevormd en de hulp wordt slechts verstrekt indien de voorraden gemiddeld tenminste gelijk zijn aan de produktie van 35 werk dagen (dus niet 40 dagen, zoals in het oorspronkelijke voorstel stond). De financiële hulp zal de vorm kunnen hebben van een subsidie of van een renteloos voorschot. Voor subsidie zal ten hoogste een bedrag van zeven miljoen dollar door de Hoge Autoriteit uitgetrokken worden en deze subsidie wordt verder verleend op voorwaarde dat de betrokken regering de mijnen in kwestie steunt met eenzelfde bedrag als de Hoge Autoriteit ter beschikking stelt. Volgens het heden aangenomen voorstel van de Hoge Autoriteit zal het subsidie een dollar per ton per jaar bedragen, waaraan de betrokken regering dan dus 1 dollar zal toevoegen. De Hoge Autoriteit kan echter ook een renteloos voorschot van 2 dollar per ton jaar verstrekken, waarbij de betrokken regering er zich dan evenwel garant voor zal moeten stellen, dat deze lening binnen vijf jaar wordt terugbetaald. Wenst de regering deze garantie niet te verstrekken, dan is de Hoge Autoriteit bereid een rente loos voorschot van 1 dollar per ton per jaar te verlenen, indien de onderneming, die dit voorschot wenst, een bankgarantie kan geven. Bij het verlenen van een renteloos voorschot zal de regering niet verplicht zijn eveneens een voorschot te verstrekken. In kringen rondom de conferentie was men echter van oordeel, dat dit vraagstuk van de renteloze voorschotten een zuiver academisch karakter draagt, aangezien België het enige land is, dat naar het zich laat aanzien, om hulp bij de financiering van zijn kolenvoorraden zal verlangen en dit land zonder twijfel de voorkeur zal geven aan een subsidie. Wat het verlenen van de subsidies en renteloze voorschotten betreft, heeft de raad van ministers zich akkoord verklaard met de eis van de Hoge Autoriteit, dat voor mijnen, die hiervoor in aanmerking willen komen, een saneringsplan wordt opgesteld en een behoorlijke bedrijfspolitiek wordt gevoerd. De Hoge Autoriteit is bevoegd hierop toezicht uit te oefenen. Het blijven voortbestaan van de marginale mijnen zal niet worden aangemoedigd en deze zullen dan ook geen financiële hulp ontvangen. De Belgische minister Scheyven deelde op de vergadering van de raad van ministers mede, dat een commissie van deskundigen thans een plan heeft opgesteld ter sanering van de niet-rendabele mijnen in België. Dit plan, dat is goedgekeurd door de Belgische Advertentie zware duffel waterdicht kleurecht zuiver wol leeftijd 8 jaar 00."" Door de toestand in Indonesië vermin derde het exploitatiesaldo van de n.v. Han delmaatschappij Europa-Azië (Euraz) te Amsterdam zeer belangrijk tot rp. 615.387 (v.j. 1.219.068). Na afschrijvingen en reser veringen bedroeg het geblokkeerde winst saldo rp. 71.218 (v.j. rp. 224.213) en het overige winstsaldo rp. 106.826 (v.j. rp. 336.319). Het in Nederland geleden verlies beliep 126.623 (v.j. f 138.763), hoofdzake lijk doordat sinds drie boekjaren geen winst uit Indonesië werd getransfereerd. Het verlies zal op de reserverekening in mindering worden gebracht, waarna deze dan nog op de balans per 31 december pa- raisseert voor 19.902. Wederom wordt geen dividend voorgesteld. Door een econo mische crisis in Belgisch Kongo stelden de uitvoeren naar dit gebied teleur. Ook de importmogelijkheden uit de Verenigde Staten naar Indonesië waren zeer slecht; het importkantoor te New York werd op geheven. Op de aanwezige goederenvoor raad van B. Poppers Kinderkleding n.v. moest een grotere afschrijving worden toe gepast, waardoor een klein verlies ont stond. Over 1956 werd door deze n.v. 6 per cent dividend uitgekeerd. Ondanks het hierboven opgesomde bleef de liquiditeit van het kantoor in Amster dam voldoende. In verband met de thans heersende toestanden in Indonesië is het niet doenlijk over de vooruitzichten van de bedrijven van de vennootschap aldaar be paalde verwachtingen te koesteren. Koopkoorts in Engeland Een koopkoorts heeft zich van de Engelsen meester gemaakt. Deze grote bestedingsdrang van het Engelse publiek laat zich verklaren dooi de verzachting van de beperkende bepalingen op het afbetalingskrediet, waartoe de Engelse rege ring is overgegaan. Er zijn nu bijvoorbeeld slechts enkele tientallen ponden sterling nodig om een nieuw voertuig aan te schaffen. Deze verruiming van het afbetalingskrediet heeft ten doel het eco nomische leven in Engeland te prikkelen, maar de koopbeweging neemt nu zulke vormen aan, dat zelfs de handel er ongerust over wordt. Hoogenbosch Het resultaat over het eerste halfjaar 1958 van Hoogenbosch' Schoenen n.v. met het daarmee verbonden bedrijf de n.v. v.h. Anton Huf Jr. is van gunstige aard. Voor zover de tweede helft van 1958 thans is verlopen, is in deze periode de gang van zaken in beide bedrijven bevredigend. Wanneer in de resterende maanden van het thans lopende boekjaar zich geen tegenslag van om vang voordoet, zal evenals over 1957 het geval was over het boekjaar 1958 een gunstig eind resultaat verwacht kunnen worden. Ontwikkelingsplan De Verenigde Staten hebben bij de economi sche commissie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een ontwerpresolutie in gediend, waarmee wordt beoogd de ontwikkeling van niet voldoende geïndustrialiseerde gebieden te bevorderen. nationale raad voor de mijnen, zal nu voor iedere mijn afzonderlijk in details worden uitgewerkt, Op een persconferentie verklaarde minis ter Scheyven nog, dat de maatregelen ter financiering .van de kolenvoorraden eigen lijk nog niet als een oplossing beschouwd kunnen worden voor de problemen, waar mee de Belgische mijnen op het ogenblik worstelen. Naast een uitstel van de Ameri kaanse contracten voor de levering van steenkool op lange termijn zoals men weet zal de Hoge Autoriteit hierover on derhandelingen voeren met de Verenigde Staten acht de heer Scheyven een be perking van de invoer uit andere mede- landen en het verstrekken van een schade vergoeding bij opzegging van de contracten met deze landen noodzakelijk. De Kroon heeft drie beroepen van de Autobusonderneming Maarse en Kroon te Aalsmeer tegen de beschikkingen van de commissie vergunningen personenvervoer (C.V.P.) ongegrond verklaard. Twee be roepen waren ingesteld tegen de beschik kingen van de commissie voor peronenver- voer waarbij de aan de n.v. Nederlandse Spoorwegen te Utrecht verleende vergun ning voor uitoefening van een autobus dienst tussen Amsterdam en 's-Graven- hage is verlengd en gewijzigd en het door Maarse en Kroon ingediende verzoek voor uitoefening van een autobusdienst tussen Amsterdam en 's-Gravenhage is afgewezen. Het derde beroep was ingesteld tegen de beschikking van de commissie waarbij de aan Maarse en Kroon verleende vergun ning voor de uitoefening van autobusdien sten is verlengd en gewijzigd, maar het verzoek om aan de trajectwijziging onder meer toe te voegen: „BurgerveenRijks weg nr. 4Rijksweg nr. 4aLeiden" is af gewezen. Op 11 september waren deze be roepen door de afdeling voor de geschil len van bestuur van de Raad van State be handeld. Er doen zich geen omsfep^igheden .voor. zo blijkt uit de overwégihèeH die tèt' de engegrondverklaring van de eerste twee beroepen hebben geleid, die zouden nopen nog een autobusdienst tussen de bevol kingscentra Amsterdam en 's-Gravenhage, omdat de Nederlandse Spoorwegen hier op redelijke wijze in de vervoersbehoefte voorziet. Verder zou de door Maarse en Kroon gevraagde dienst, hoewel die wel licht een snellere en mogelijk ook goed kopere verbinding zou geven tussen de plaatsen, gelegen op de route Amsterdam 's-Gravenhage, op het terrein komen van andere vervoersdiensten, die thans op re delijke wijze in de vervoersbehoefte voor zien. In ons blad van gisteren werd op pagina 2 in de kop vermeld dat de Amstel Brou werij een bedrijf te Paramaribo bouwt. Dit moet echter zijn: te Willemstad op Curagao. DUSSELDORP (UPI) In Noordrijn- land-Westfalen zijn 37 voormannen van de (verboden) communistische partij ge arresteerd, nadat de politie op 25 oktober in Keulen een geheime bijeenkomst van de partijleiding had overvallen. Er volg den razzia's in andere steden, met als ge volg dat vrijwel het gehele kader ge vangen geraakte. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken van Noordrijn- land-Westfalen is het netwerk van de ondergedoken communistische partij ver lamd. (DPA) De gearresteerde mannen en vrouwen worden verdacht van het druk ken en verspreiden van onwettige pam fletten. De raad van bestuur der n.v. Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij zal aan de in december te houden alge mene vergadering van aandeelhouders voorstellen over het boekjaar 1957 een dividend van 7 percent uit te keren. Over 1956 werd 11 percent di vidend uitgekeerd. Doordat nog repatriëringskosten ten be hoeve van het personeel in Indonesië ten laste van 1958 komen, verwacht het be stuur van de administratie maatschappij Geo. Wehry en Co. n. v. te Amsterdam, dat ook dit jaar met een verlies zal wor den afgesloten. Wat 1959 en volgende ja ren betreft heeft het bestuur zeer zeker vertrouwen in de toekomst. De directie zal er op letten of sommige kantoren van de vennootschap nog bestaansrecht hebben na het wegvallen van Indonesië. Aldus me dedelingen die in de algemene vergade ring werden verstrekt. Het bestuur acht de nationalisatie-plan nen geen slecht voorteken voor een moge lijke uitkering van een zekere vergoeding. Mocht het Itapitaal niet. door reserves ge dekt zijn dan kan altijd nog tot afstempe ling worden overgegaan. Op verzoek van het bestuur werden geen discussies gevoerd over de afwikke- lingskosten ten behoeve van het in Indone sië afgevloeide personeel. Op de vorige vergadering heeft het bestuur mandaat ge kregen een eenmalige uitkering ter be schikking te stellen en naar zijn opvatting is dit bedrag zeer accceptabel. Door de ad vocaat van de vennootschap is een voor stel gedaan aan de advocaat van het per soneel. De zaak is nu tussen beide raads lieden in behandeling. Getracht wordt de kantooronkosten in Nederland verder te verlagen. Een ge deelte van het kantoor is reeds verhuurd, een ander gedeelte is te huur aangeboden. De investeringen buiten Indonesië belopen 68 percent van het geplaatste aandelen kapitaal. Hierbij is geen rekening gehou den met stille reserves, die aanwezig zijn in vaste eigendommen en transport-mid delen. De bezittingen in Nederland zijn voor ongeveer I miljoen verzekerd. In een tussentijdse mededeling zegt de directie van W. A. Scholten's Aardappel meelfabrieken n.v. te Groningen dat de omzet in kilogrammen tot op heden we derom bevredigend is geweest. De winst marges per 100 kg produkt zijn, wat de totale concernomzet betreft, weliswaar iets achteruitgelopen maar, gezien de gro tere omzet, is de verwachting gerecht vaardigd, dat het totale concernresultaat niet minder zal zijn dan het resultaat over het boekjaar 1956/57. De n.v. Bank voor Nederlandsche Ge- meêhteh deelt mede. dat op 31 oktober 1958 de verkoop van rentespaarbrieven 1958 het in het prospectus genoemde be drag ad f 50.000.000 met 16.800.000 heeft overschreden. Het totaal aan geplaatste rentespaarbrieven 1958 bedraagt derhalve f 66.800.000. Advertentie EULAN voor "motechte behandeling ^van wol en andere dierlijke vezels; een wetenschappelijke pioniers-prestatie van BAYE tientallen jaren op zijn deugdelijkheid beproefd. Luister op maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag om 9.52 uur naar het EULAN-PROGRAMMA over Radio LUXEMBURG 208 m. N.v. heeft thans de status van een nationale Indonesische bank Uit een ter inzage liggend voorstel tot statutenwijziging blijkt, dat het de bedoe ling is de naam van de Escomptobank n.v. te wijzigen in P.T. Escomptobank (P.T. is Indonesisch voor n.v.) en de aandelen op naam te stellen. Het bestuur van de Ver eniging voor den Effectenhandel heeft in het voorstel de aandelen op naam te stel len, aanleiding gevonden contact op te nemen met de directie in Djakarta. Daarbij is er op gewezen dat bij aanneming van de voorgestelde wijzigingen de gemakkelijke verhandelbaarheid van de aandelen zou worden belemmerd. Vervolgens is er met klem op aangedrongen de in de thans gel dende statuten voorkomende bepaling dat in- en overschrijving van aandelen even eens te Amsterdam mogelijk is, te hand haven. Blijkens de verlies- en winstrekening over 1957 van de Escomptobank n.v. te Djakarta is een bedrijfsoverschot verkre gen van rp. 20.314.231 (v.j. rp. 19.773.407). Hiervan komt in mindering een reserve voor vennootschapsbelasting ad rp. 7.700.000 waarna resteert rp. 12.614.231. Na afschrij vingen en reserveringen blijft voor ver deling rp. 3.614.167 (v.j. rp. 6.577.778). Hier van komt aan het reservefonds rp. 500.000, aandeelhouders rp. 2.775.000. tantièmisten rp. 339.167. Voorgesteld wordt 15 percent in contanten (v.j. 25 percent) betaalbaar in Indonesië met rp 60 per aandeel van rp. 400 nominaal. Het zichtbaar vermogen be loopt per eind december 1957 rp. 49 miljoen tegen rp. 46 miljoen een jaar tevoren. Het geplaatste kapitaal bleef ongewijzigd rp. 18.500.000, het reservefonds bereikte het statutaire maximum van rp. 18.500.000, de bijzondere reserve stijgt tot rp. 12 miljoen. Indonesianisatic De algehele Indonesianisatie van het be drijf heeft reeds in de eerste maanden van 1958 haar volledig beslag gekregen. Het verslag constateert, dat»de vennootschap thans juridisch formeel de status beeft van een nationale Indonesische bank. Het bedrijfsoverschot ligt slechts een weinig hoger dan over 1956, een gevolg van de zeer sterke stijging der onkosten. We gens de zeer moeilijke binnenlandse econo mische toestand wordt het wenselijk geacht de reserves extra ruim te doteren ter ver sterking van'd-e positie. Men is er-'in ge-- slaagd weer op normale, goed rendabele basis te werken, zodat over 1958 «en rede lijk resultaat mag worden verwacht. Een zeer gunstige factor is het herwonnen ver trouwen, dat de vennootschap bij de be leggers geniet, aldus het verslag. IN EEN brief aan prins Gclon van Sera- cuse heeft Archimedes gezegd, dat hij in staat was rekenkundig vast te stellen, welk aantal zandkorrels de aarde en zelfs het heelal zou kunnen bevatten. In werke lijkheid ging het hier dus om de inhoud van het heelal. Dat was in die dagen een sensatie van de eerste orde en het hof van Seracuse liet zich deze gelegenheid om Archimedes aan zijn woord te houden, niet ontglippen. Nu stond deze wis kundige direct al voor een moeilijke taak, omdat het grootste getal, dat de Griekse rekenkunde kende, de myriade tienduizend was. Archi medes moest dus beginnen met nieuive groepen van grote getallen te scheppen. De my- riade voerde hem tot een myriade-myriade, dat is bij ons dus 100.000.000, welk nieuwe getal hij een octade, of eenheid van de tweede orde noemde. Een octade-octade was een eenheid van de vierde orde, en zo doorgaand was Archimedes in staat ook de grootste aantallen rekenkundig te ver werken. In die tijd was dat een geweldige ontdekking en een belangrijke uitbreiding van de rekenkunst, maar Archimedes deed dit tussen de bedrijven door, omdat hij een belangrijker doel, te weten de inhoud van het heelal op het oog had. De gegevens die hij hiervoor gebruikte, waren helaas niet helemaal juist, obidat hij zich baseerde op een heelal dat heel wat kleiner was dan de tegenwoordige schattingen. Moderne kijkers kunnen een bol met een straal van 1 miljard lichtjaren aftasten, maar Archi medes ging uit van een bol met een straal van 2 miljard km, waarbinnen dus nog mcftir juist de baan van de planeet Satur- nus valt. Rekenend met bewerkingen, die aan elke leerling van de H.B.S. in onze tijd nachtmerries zou bezorgen, kwam hij op deze wijze tot een aantal zandkorrels van 10 tot de macht 63 (dus een 10 met 63 nul len), terwijl volgens tegenwoordige be rekeningen het bekende heelal meer dan 10 tot de macht 100 zand- korrels zou moeten tellen. Maar daar gaat het in feite niet om. Het eminente belang van de door Archimedes op gestelde rekening ligt in het verschijnsel, dat pas in de laatste tientallen jaren de wetenschap hier belangstel ling voor heeft kunnen tonen. Vóór dien was het een berekening die geloofd, of niet geloofwaardig gevonden kon worden, maar die in ieder geval door niemand op goede gronden kon worden aangevochten. „Er zijn mensen, die menen, dat het aantal zandkorrels oneindig groot is", schreef Ar chimedes destijds", anderen menen, dat het aantal zandkorrels weliswaar niet oneindig groot is, maar dat geen getal te noemen is". Juist in de wetenschappelijke berekening van dit vraagstuk, waarin tijd genoten geen gat zagen, heeft Archimedes zijn genie getoond. Ook al was de uit komst dan een tikkeltje anders dan wij ons momenteel voorstellen. H. rétilïon (Nadruk verboden). 4. „Heeft u die put helemaal alleen ge hakt en gegraven?" vroeg Panda. „Natuur lijk", antwoordde Moeke, „er is hier in de hele omtrek geen enkele vrouwspersoon, die mij zou kunnen helpen". Panda keek even naar de slapende Pa en Groova. Hij vond, dat die best wel eens bij dat zware karwei hadden mogen helpen. Maar hij hield zijn mening voor zich, want hij had wel gemerkt, dat deze bergfamilie er vreemde begrippen op nahield. „In elk ge val hebt u geluk gehad", merkte hij op, om maar iets prettigs te zeggen. „V hebt een oliebron aangeboord". Maar Moeke bleek het helemaal niet plezierig te vin den. „Wat?!" riep ze. „Geluk?! Ik. heb me daar door harde rots moeten hakken om een waterput te maken en in plaats van water krijg ik ransige olie! Hoe bestaat 't! Is dat soms een lolletje? Loop heen met je stadse fratsen!" „Hij maakt fratsen, hè Moeke?" zeiden Billy en Willy gretig. „La ten we maar op hem schieten". En zonder toestemming af te wachten paften ze er weer lustig op los, zodat Panda haastig dekking moest zoeken. „Hou op!" riep hij angstig. „Ik maakte geen eh frats! Het is echt waar! Als u een petroleumbron hebt aangeboord, bent u rijk! U krijgt er een hoop geld voor, waarvoor u van alles kunt kopennieuwe kogels en zo!" De Koninklijke Zwavelzuurfabrieken v/h Ketjen n.v. te Amsterdam deelt mede, dat besloten is tot de bouw van een fa briek in Nederland voor de vervaardiging van carbon black, welk produkt toepas sing vindt als vulstof in rubber, onder andere bij autobanden. Ook wordt carbon black gebruikt bij de samenstelling van drukinkten en als vulstof in kunststoffen- composities. Daarom zal worden opgericht een nieuwe maatschappij, die de naam zal dragen van Ketjen Carbon n.v. De Ko ninklijke Zwavelzuurfabrieken v/h Ketjen n.v. te Amsterdam, die de meerderheid der aandelen zal bezitten in Ketjen Car bon n.v., zal de directie van laatstgenoem de maatschappij voeren. Ketjen Carbon n.v. zal binnen het kader van een licentieovereenkomst met Godfrey L. Cabot Inc. te Boston, Massachusetts, U.S.A., de beschikking hebben over de pa tenten en technische kennis van deze Amerikaanse maatschappij. De Nederland se Carbon Black fabriek, welke een inves tering zal vereisen van ongeveer 13 miljoen gulden, zal verrijzen in het westelijk ge deelte van het Botlak gebied te Rotterdam, waar een fraai industrieterrein verkregen is met goede aansluitingen aan weg, spoor weg en water, in de directe nabijheid der olieraffinaderijen, die eventueel de grond stoffen voor de nieuwe fabriek zuilen leveren. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe fabriek, die het recht zal hebben in de ge hele wereld haar produkten te verkopen en die in eerste aanleg een produktie-capaci- teit zal hebben van ongeveer 13.000 ton carbon black per jaar, een volledige reeks van de zogenaamde high quality oil fur nace blacks ten behoeve van dé rubber industrie zal produceren. De liquiditeit van Ketjen is zodanig dat haar deelneming in de nieuwe maatschappij uit eigen middelen kan worden gefinancierd en uit dien hoof de geen beroep op de kapitaalmarkt ge daan zal behoeven te worden. Dit is mevrouw C. de Calonne-Meister in Den Haag, die op 11 november de respectabele leeftijd van 109 jaar hoopt te bereiken. De carosseriefabriek Verheul, gevestigd te Waddinxveen en Apeldoorn, heeft haar naam gewijzigd in de n.v. Auto-industrie Verheul, zulks als gevolg van het feit, dat Verheul de auto-industrie van Kromhout voortzet. In de fabriek te Waddinxveen heeft nu serieproduktie plaats van chassis voor zelfdragende autobussen en de caros- serieën voor stads- en lijndienstbussen. Ook worden in Waddinxveen speciale carosserieën gebouwd voor touringcars, koelwagens en dergelijke. In de moderne fabriek te Apeldoorn belast men zich met de fabricage van grotere series, te weten trucs en trekkers alsook standaardbussen. Zeven uur. De werkdag in de Russische machinebouw- olie- en gasindustrie zal eind dit jaar op zeven uur per dag ge steld worden, zo heeft Tass maandag gemeld. Dit besluit behelst ook het recht een vijfdaagse werkweek met achturige werkdag in te voeren voor ondernemingen, waar de produktievoor- waarden dit nodig maken. Opvolger. De vroegere Chileense minister ,van Financiën Jorge Alessandri is maandag als president van de Chileen se republiek beëdigd. Alessandri volgt in deze functie generaal Carlos Ibanez op. Gasexplosie. In de Yenicheltek-mijn in het noorden van Turkije heeft zich als gevolg van een gasexplsie, een instor ting voorgedaan. Vier mijnwerkers kwamen om. Vier gewonde mijnwer kers zijn gered. Men meent, dat nog zes of zeven man ingesloten zitten. Men zal trachten hen te bereiken. Geteld. Officieel is bekend gemaakt dat de Quemoy-eilanden maandag tussen 12.00 en 18.00 uur getroffen zijn door 36.431 granaten. Enkele stukken com munistisch geschut werden door de na tionalistische kanonnen tot zwijgen gebracht, zo werd ook verklaard. Groter. De garagehouders in New York hebben het op de enorme afmetingen van de automodellen voor 1959 niet voorzien. Zij hebben besloten, voor het stallen erVan een verhoogd tarief in te voeren 15 a 30 percent boven het nor male. Gevechten. Er zijn bij gevechten tussen Droezen en christenen in het gebied van Sjoef in het midden van Libanon vier personen gedood en verscheidene gewond, ldus heeft de politie maandag te Beiroet meegedeeld. De Droezen vochten bij de burgeroorlog tegen de strijdkrachten van oud-president Sja- moen. De christenen ondersteunden deze. Hoger. De Amerikaanse burgerlücht- vaartdienst deelt mede, dat voortaan alle lijnvliegtuigen met straalaandrij ving, die op 8.000 meter hoogte of hoger boven het noordoostelijk deel der V.S. vliegen, onder „toezicht" van radarin stallaties staan, die botsingen dezer pijlsnelle luchtreuzen moeten voorko men. Deze radardienst functioneert nu op alle drie grote routes voor het ver keer met Europa. Boodschapper. Aan boord van he't eerste Lufthansa-lijnvliegtuig Frankfort- Caïro is maandagavond de Westduitse minister van verkeer Hans-Christoff Seebohm in de Egyptische hoofdstad aangekomen. Bij zijn begroeting zeide Seebohm boodschapper te zijn van de gevoelens van vriendschap en achting van de Westduitsers voor Egypte. Nieuw programma. De Amerikaanse staatssecretaris van Volksgezondheid, Arthur Flemming, heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse regering een nieuw programma voor hulpverlening van onderontwikkelde gebieden op het gebied van volksgezondheid en socia le voorzieningen aan het opstellen is. Duits-Deens. De Deense regering heeft toegestemd in het toevoegen van enke le Westduitse officieren aan de NAVO- staf voor de grondstrijdkrachten in De- nemarkén. Motief voor dit besluit is het feit, dat generaal Hjalf, opperbevel hebber van de NAVO-grondstrijdkrach ten in Denemarken, ook het bevel voert over de Duitse strijdkrachten in Slees- wijk-Holstein. Balling. Jozef Lipski, die ambassadeur van Polen +o Berlijn was toen de Duit sers in 19,„1 zijn land binnenvielen, is zaterdag op 64-jarige leeftijd te Washington aan een hartkwaal overle den. Na in Polen en Frankrijk tegen de Duitsers te hebben gestreden was Lip ski adviseur van de Poolse general staf in ballingschap. Ook is hij verbonden geweest aan de staf van generaal Eisenhower in Algiers en in Italië. Overleden. De Zwitserse minister van jus titie, dr. Feldmann, is maandagmiddag te Bern op straat in elkaar gezakt en overleden. Feldmann, die 61 jaar is ge worden, werd in 1951 minister en was in 1956 President van Zwitserland. Voordien was hij journalist. Advertentie De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor. toonbanken, tafels, bars enz enz Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500 - 11932 Boven Duitsland bevonden zich vanmor gen de restanten van een oude oceaande pressie. Op de plaats waar gisteren het nog tamelijk diepe centrum van deze sto ring lag, is nu een hogedrukgebied aange komen. Dit is van Groenland afkomstig en het breidt zich over Scandinavië uit. Een depressie bij IJsland koerst in noordoos telijke richting. De beweging van het er- bijbehorende frontensysteem wordt ver traagd, doordat ook boven het continent van West-Europa de luchtdruk nog verder zal stijgen. Het zal ons land morgen dan ook niet kunnen bereiken. De komende 24 uur komen we in een ge bied met weinig wind. In verband daar mee kan er vannacht op vele plaatsen mist ontstaan. De temperaturen komen op een wat lager niveau. WEERRAPPORTEN Woensdag 5 november Zon op 7.40 uur, onder 17.06 uur. Maan op uur, onder 14.11 uur. Maanstanden 4 nov. 15.19 uur laatste kwartier. 11 nov. 7.34 uur nieuwe maan. 18 nov. 5.59 uur eerste kwartier. 26 nov. 11.16 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 4 november Hoog water 8.16 en 20.45 uur. Laag water 3.38 en 16.01 uur. Woensdag 5 november Hoog water 9.22 en 21.56 uur. Laag water 4.34 en 17.05 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- M en binnenland: heden- g S morgen 7 uur. Neerslag: c. al laatste 24 uur. o jj SB 8 B-S Den Helder zwaar bew. n 11 1 Ypenburg half bew. n 10 2 Vlissingen regenbui nnw 10 0,1 Eelde lichte regen n 10 2 Twente zwaar bew. wnw 8 0,3 De Bilt zwaar bew. nw 7 0,1 Eindhoven f zwaar bew. w 8 0,2 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. wnw 9 3 Helsinki geheel bew. zzw 7 2 Stockholm regen zzo 7 12 Oslo zwaar bew. n 5 0 Kopenhagen geheel bew. o 7 0 Aberdeen onbewolkt windst. 2 0 Londen zwaar bew. windst. 9 0 Amsterdam regenbui nw 9 0,2 Brussel regen windst. 9 2 Luxemburg mist wzw 8 2 Parijs zwaar bew. wnw 9 4 Bordeaux zwaar bew. windst. 11 0,4 Grenoble regen windst. 9 12 Nice licht bew. nnw 10 0 Berlijn motregen nno 5 3 Frankfort regen nnw 9 4 München regen wzw 8 4 Zürich regen wzw 9 10 Genève regen ono 8 7 Locarno geheel bew. windst. 3 0 Wenen geheel bew. ozo 5 0,6 Innsbruck regen windst. 4 0,2 Rome regen nno 11 14 Ajaccio zwaar bew. no 12 10 Madrid onbewolkt nno 8 0 Mallorca half bew. windst. 9 Algiers onbewolkt zw 12 •o

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2