Verkiezingen in de Verenigde Staten NAAIMACHINES r Ontwapeningscommissie zal in 1959 81 UNO-leden omvatten Hit iir bftlfiipn tijb Van dag tot dag n. Het Huis wordt geheel en de Senaat voor een derde vernieuwd Amerikanen mikken weer op de maan Westberlijnse politie ving bedrijvig spion Nazidom kende ook een „sociale richting" *~Praatótoel DINSDAG 4 NOVEMBER 1958 3 Handhaving UNO-politie bij Gaza aanbevolen Regeringskandidaat wint Cubaanse verkiezingen India en Joegoslavië bewerkten een compromis in de politieke commissie van de Assemblee D rie maanden wegens knoeien aan „Cornets" Belgisch beheer over Roeanda gehekeld Vierde commissie van UNO hoorde omstreden getuige Koch tijdens proces: Concentratiekampbewaker Sorge schaamt zich Hij maakte zijn eerste slachtoffer in 1935 Radio-Peking: nationalisten gebruiken gifgasgranaten Brit op Cyprus gedood Op de Geen Reina Prinsen Geerligsprijs 1958 De fractie-voorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, mr. J. A. W. Burger, heeft op een kadervergadering van zijn partij herhaald, wat hij verleden week in de Kamer al had gezegd, name lijk dat, door de aanneming van het amen dement-Biewenga inzake de vervreemding van landbouwgronden, „de grondslag van het huidige kabinet is komen te vervallen". De andere „regeringspartijen" (die er blijkbaar toch wel* zijn, al is dit kabinet dan zogenaamd extra-parlementair) wer den er door de heer Burger van beschul digd, zich te hebben losgemaakt van het regeringsprogram, dat zij in 1956 hadden beloofd te zullen steunen. En hij voegde daar, volgens het Vrije Volk, niet alleen aan toe dat deze gang van zaken zijn nere- kenis heeft voor de nabije toekomst en ook voor de komende kabinetsformaties, maar bovendien dat de hierdoor geschapen toe stand voor de P.v.d.A. niet lang kan en mag duren en dat het kabinet „nu nog slechts een zaakwaarnemer van de be langen van de staat is". Men kan er verschillend over oordelen, of het wel zo verkeerd is als een regering „slechts" als zaakwaarnemer van de be langen van de staat optreedt. In elk ge val is het duidelijk, dat mr. Burger die uit drukking niet als een compliment bedoel de. Hij vindt klaarblijkelijk, dat het tegen woordige kabinet niet meer kan steunen op de hechte samenwerking van een aan tal politieke partijen en dat het daardoor de nodige fundering en armslag mist om een krachtige regeringspolitiek te kunnen uitvoeren. Dat is ernstig. En het is des te ernstiger, omdat het waar is. Er is geen twijfel aan, dat het kabinet in de afge lopen twee jaar hoe langer hoe duidelijker blijk is gaan geven van de grote moeite, die het heeft, om een doortastend rege ringsbeleid te volgen, zonder in conflict te komen met één of meer van de partijen waaraan het in 1956 zijn ontstaan te dan ken had. Het is op z'n minst genomen merkwaar dig, dat dit euvel nu ook ontdekt is en toegegeven wordt door de P.v-d.A. en in het bijzonder door de fractieleider van die partij, die nu eenmaal moeilijk als ge wezen kabinetsformateur over dit soort kwesties kan spreken zonder daarbij tevens als fractievoorzitter het woord te voeren In de uitspraken van mr. Burger (onlangs bij het debatje over Nieuw Guinea, verleden week bij de discussie over de landbouwgronden, en nu zélfs in een ka dervergadering van de P.v.d.A.) valt iets van een revolte-stemming te bespeuren, iets van een gevoelen dat de huidige sa menwerking tussen de partijen in het par lement en tussen de ministers, die tot deze partijen behoren, een groot deel van haar waarde heeft verloren. Dat deze gevoelens nu duidelijk tot uiting zijn gekomen moge pijnlijk zijn, maar het is niettemin heel nuttig. Want met het drogbeeld van een eensgezind voorwaarts-stormend kabinet, dat in wer kelijkheid niet vooruit kan komen omdat het slechts de beperkte bevoegdheden heeft van een zaakwaarnemer (en dan vooral nog van een zaakwaarnemer voor politieke partijen met onderling onverenigbare standpunten en wensen) is niemand ge diend. Wij zijn dan ook blij, dat de heer Burger dit drogbeeld niet heeft trachten te redden, maar open kaart heeft gespeeld. NEW YORK (Reuter) De tweede po litieke commissie van de UNO-Assemblee heeft maandag besloten aan te bevelen, dat de politiemacht van de UNO in het ge bied van Gaza gehandhaafd blijft. Dit be sluit werd genomen met 49 stemmen voor, negen tegen en dertien onthoudingen. Mr. H. Scheltema stemde namens Neder land vóór de resolutie. Tevoren had generaal-majoor Burns, de bevelhebber van de strijdmacht van de UNO, meegedeeld, dat het aantal inciden ten in het betrokken gebied zeer laag blijft. In een streek waar vroeger dage lijkse schietpartijen voorkwamen, wordt nu aan weerskanten van de demarcatie lijn rustig gewerkt. Ten behoeve van een reclame-actie laten de winkeliers van Haarlemmer straat en Haarlemmerdijk in de hoofd stad hun baarden groeien. De centrale figuur bij deze actie zal Piet Hein zijn, wiens baard hier door de kapper onderhanden wordt genomen. WASHINGTON (UPI) - Vandaag gaan de Amerikanen ter stembus om nieuwe leden van liet Congres, nieuwe gouverneurs voor de staten en plaatse lijke functionarissen te kiezen. Waar gaat het om bij deze verkiezingen? SENAAT Er staan 31 van de 96 senaatszetels op het spel, waarvan er op het ogenblik negentien door Republikeinen en twaalf door Democraten worden bezet. Niet aan de beurt van aftreden zijn 38 Democraten en 26 Republikeinen. De staat Maine heeft reeds op 8 september gestemd en een De mocraat naar de Senaat afgevaardigd. De nieuwe staat Alaska zal op 25 november twee senatoren kiezen. Dan zijn er in totaal 98 zetels in de Senaat. 'HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN Er moeten 432 nieuwe afgevaardigden worden gekozen. Maine heeft reeds ge kozen: twee Democraten en een Republi kein. Van de 432 aftredende leden zijn 194 Republikeinen en 230 Democraten. Acht zetels zijn vakant door sterfgevallen (oorspronkelijk bezet door vijf Republi keinen en drie Democraten). Alaska zal op 25 november één afgevaardigde kiezen. Dan zijn er 436 zetels in het Huis van Af gevaardigden. GOUVERNEURS Er moeten 32 gouverneurs gekozen wor den. Van de aftredende zijn dertien Re publikein en negentien Democraat. Van de niet-aftredende gouverneurs zijn zes Re publikein en negen Democraat. Maine heeft op 8 september een Democratische gouverneur gekozen, Alaska stemde op 25 november. Dan zijn er 49 gouverneurs. Recht om te werken De kiezers brengen via hun stembiljet ten in zes staten ook hun stem uit over een voorstel om het „closed shop" systeem (het gedwongen lidmaatschap van vak bonden in de bedrijven) af te schaffen. Dat is het geval in Californië, Colorado, Idaho, Kansas, Ohio en Washington. Het voorstel wordt gesteund door het zaken leven en sommige Republikeinen, het wordt bestreden door de vakorganisaties en de meeste Democraten. In het centrum der belangstelling staat de strijd in Californië, waar de Democra ten hopen het gouverneurschap te ver overen en ook een senaatszetel te winnen. Zij baseren deze hoop op een tegenstel ling bij de Republikeinen, waar de kandi daat voor het gouverneurschap Knowland, en de kandidaat voor de Senaat Knight het niet eens zijn. Knowland is een voor stander van het „right-to-work-amend- ment", ,een amendering van de wet waar door het systeem van „closed shop" afge schaft zou moeten worden. Tot nu toe moet een arbeider die ergens werk krijgt, zich binnen een bepaalde periode aanslui ten bij de plaatselijke vakbond. Knight is niet tegen het bestaande systeem. Hoewel Knowland Knight's kandidatuur wel ge steund heeft, staat Knight afwijzend tegen over een gouverneurschap van Knowland. Hij heeft laten doorschemeren dat hij op Knowland's Democratische opponent zou stemmen. M iljonairsrace De strijd tussen de miljonairs om het gouverneurschap van de staat New York, is een andere kwestie die veel belang stelling wekt. De miljonairs Averell Har- riman (Democraat) en Nelson Rockefeller (Republikein) staan hier tegenover elkaar. De karikaturisten der kranten hebben deze twee deftige heren op de voet ge volgd bij hun rondgangen om zuigelingen te kussen en fabrieksarbeiders op de schouders te slaan. Overigens zal het in New York spannen. Harriman en Rocke feller worden ongeveer gelijke kansen ge geven. Democratische winst? De laatste peilingen der Amerikaanse openbare mening door middel van polls" verricht door de instituten Gallup en Roper tonen aan dat de Democra tische partij mag verwachten dat haar meerderheid in het congres bij de verkie zingen vergroot wordt. De „Gallup Poll" wijst uit dat 58 percent der geraadpleeg de kiezers op de Democraten denkt te stemmen, 42 percent der ondervraagden zei Republikeins te zullen stemmen. De Roper poll" had 47 percent van zijn Advertentie N E C C H I KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 TEL. 11142 - HAARLEM i - - m £-|V -J 4 - - iï/i 4 J -y*b V T: M ondervraagden Democratisch en 31 per cent Republikeins. De meest gehoorde voorspelling is dat de Democraten tenminste acht zetels in de Senaat zullen winnen en twintig tot der tig in het Huis. Enkelen verwachten een Democratische winst van vijftien tot zes tien zetels in de Senaat en zestig in het Huis. De Republikeinen zouden het al een „overwinning" achten als zij hun huidige sterkte in het congres te naaste bij zou den kunnen behouden. Alleen vice-presi dent Nixon voorspelt dat de Republikein se partij zetels zal winnen. HAVANNA, (Cuba) (UPI) De uit slagen van 5432 van de 8521 kiesdistrikten voor de Cubaanse algemene verkiezin gen geven, wat de kandidaten voor het presidentschap betreft, de volgende voor lopige uitslag te zien: Rivero Aguero 651.840 stemmen, Sterling 136.664, Grau 103.203 en Salas 38.024 stemmen. Uit deze voorlopige uitslag kan worden afgeleid dat Aguero, de kandidaat, die door de regering gesteund wordt, als overwin naar met een zeer ruime meerderheid uit het strijdperk zal treden. Ongeveer veertig percent van het kie zerscorps heeft zich, ondanks het feit dat daar een gevangenisstraf van twee jaar op staat, onthouden van stemming. De helft hiervan kan op rekening worden ge schreven van de dreigementen van de re bellenleider Fidel Castro, de andere helft wordt hoogstwaarschijnlijk gevormd door zijn aanhangers, die de verkiezingen hebben geboycot. Dit zijn Anna, Otylia, Jozef en Franciszek, een Poolse vierling, die de gevolgen der te vroege geboorte alweer geheel te boven is. Met opgeheven hoofd zien zij alle vier in de eerste kliniek van Krakau het leven In dat wil zeggen, de vrouwelijke arts dr. Stanislawa Bakowa heeft hen aldus één voor één ..in de houding" gezet. NEW YORK (Reuter) De politieke commissie van de UNO-Assemblee heeft besloten, de ontwapeningskwestie volgend jaar te laten behandelen door een com missie waarin alle 81 UNO-leden zullen zijn vertegenwoordigd. Alle delegaties met uitzondering van de Franse en de Cubaanse afvaardiging die zich van stem ming onthielden onderschreven de des betreffende door India en Joegoslavië in gediende ontwerp-resolutie, nadat de Ver enigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot- Brittannië het eens waren geworden over een compromis dat het mogelijk maakt, de nieuwe commissie in werkgroepen te splitsen. Volgens de resolutie zal secretaris-ge neraal Hammarskjoeld de ontwapenings commissie bijeenroepen „na raadple ging van de ledenstaten". Men verwacht dat dit in het begin van het nieuwe jaar zal gebeuren. De commissie heeft tot taak voorstellen en aanbevelingen over ontwa pening in te dienen bij de UNO-Assem blee en bij de Veiligheidsraad, waarin de vijf permanente leden het recht van veto bezitten. Tevoren had de Rus Zorin een Frans amendement, dat de vorming van een kleine werkcommissie, en zo nodig het bij eenkomen van groepen deskundigen mo gelijk wilde maken, onaanvaardbaar ge noemd. De Russische afgevaardigde dreigde daarbij dat zijn regering elke sub commissie, gelijkend op het orgaan voor ontwapening dat vorig jaar vijf en een halve maand tevergeefs te Londen heeft vergaderd zou boycotten. WASHINGTON (Reuter) Officieel ;.s meegedeeld, dat Amerika over enkele dagen een derde maanraket zal lanceren. De kans dat de raket werkelijk in de na bijheid van de maan komt, wordt kleiner dan één op vijfentwintig geacht. (UPI) Bij de twee vorige pogingen om een raket naar de maan af te vuren waren de kansen één op de tien genoemd. Er werd geen verklaring gegeven voor deze wijziging. Ook het derde maanproject zal door de luchtmacht worden uitgevoerd. De eerste poging mislukte en de tweede maanraket bracht het tot 127.138 km boven het aard oppervlak, alvorens terug te vallen en boven de Stille Oceaan te verbranden. Hond retour MOSKOU (UPI) Russische geleerden zijn voornemens een Spoetnik te lanceren met een hond aan boord, maar met de be doeling dat de hond weder levend op aarde terugkomt. Dit bleek uit een artikel in het regeringsorgaan „Izvestia", geschreven door W. Parin, een lid van de Russische academie van medische wetenschappen. Uit de resultaten van het experiment met de Laika hebben de Russische geleer den afgeleid dat organismen van zoogdie ren dus ook van mensen op een reis beschermd kunnen worden. „Om de gevolgen van een cosmische vlucht te kunnen beoordelen is het nodig een apparaat te ontwerpen, waarmede de terugkeer van dieren naar de aarde, kan worden gegarandeerd. Dergelijke experi menten zijn noodzakelijk, vooral om de mate, waarin dieren van kosmische stra ling te lijden hebben, te kunnen beoor delen". Parin pleitte voor een gecoördi neerde samenwerking tussen biologen en medici ten einde de oplossing van de be staande problemen te bespoedigen. De Russen hebben tot dusver geweigerd aan het werk van .de, huidige 25 leden .teh lende ontwapeningscommissie deel te ne men, omdat het Westen hierin een over wicht zou hebben. De aanvaarding van de Indisch-Joegosia- vische ontwerp-resolutie was een succes voor de afgevaardigden van India en van Joegoslavië die tientallen gesprekken met de belanghebbende delegaties hebben ge voerd om tot een overeenstemming tussen Oost en West te komen. De Franse afgevaardigde verklaarde dat de nieuwe commissie niet werkelijk een ontwapeningsorgaan zal zijn ongeacht de naam welke men er aan geeft. Daarom onthield hij zich van stemming. Korea Rusland heeft een resolutie ingediend om bij bespreking van de Koreaanse kwes tie vertegenwoordigers van Noord- en Zuid-Korea (zonder stemrecht) toe te la ten. Een „bespreking van de Koreaanse kwestie zonder deze vertegenwoordigers kan niets opleveren", aldus de resolutie. BERLIJN (Reuter) De Westberlijn se politie heeft maandag medegedeeld, dat zij zes weken geleden een zeer gesle pen spion, die achtereenvolgens of tege lijkertijd voor drie opdrachtgevers heeft gewerkt, heeft gearresteerd. De arrestant, de 37-jarige Alexander Fuss, werkte in de Tweede Wereldoorlog als geheim agent voor de Duitse tegenspionnagedienst, on der admiraal Canaris. Na de oorlog bood hij de geallieerden zijn diensten aan. Deze werden aanvaard en hij werd agent van een Westerse ge heime dienst. In 1953 ging Fuss opnieuw overstag: hij werd spion voor de Russi sche geheime dienst. In 1956 meldde hij zich bij Westberlijnse autoriteiten met het verhaal, dat hij ont voerd en naar Oost-Duitsland was overge bracht, waar hij tot een langdurige ge vangenisstraf werd veroordeeld. Dit door de Russische geheime dienst verzonnen verhaal werd indertijd geloofd, Fuss mocht als politiek vluchteling in West- Duitsland blijven. De spion zou bekend hebben, dat hij maandelijks spionageberichten zond aan het Russische hoofdkwartier in Oost-Ber- lijn, waarvoor hij per rapport duizend Mark kreeg uitbetaald. HATFIELD (UPI) Alan Humphrey, 23 jaar, employé van de De Havilland vliegtuigfabriek, is heden veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, wegens sa botage aan drie straalvliegtuigen van het type Comet-IV, welke op het ogenblik bij deze fabriek gebouwd worden. Humphrey vertelde, dat hij metalen stutten en klampen in de vleugels had doorgezaagd en vervolgens een anoniem briefje aan de directie had geschreven omdat hij ander werk wilde hebben. Zijn werk was 52 gaten te boren in een stukje aluminium en Humphrey wenste er af te komen. Het openbare ministerie zeide, dat de sabotage al ontdekt was vóórdat het anonieme briefje was ontvangen. Tevens zeide het o.m. dat de door Humphrey ver oorzaakte schade de veiligheid of lucht waardigheid van de toestellen niet in ge vaar had kunnen brengen, omdat in de vleugels ruim twee keer zo veel verster kingen worden aangebracht als nodig zijn. NEW YORK (UPI) De Vierde (Be- heerschaps-) Commissie van de UNO be sloot maandag John Kale te horen over de toestanden in Roeanda, dat door België wordt beheerd. De stemming was: 36 vóór, 23 tegen en 16 blanco. De vertegenwoordiger van België had zich tegen het horen van John Kale uitge sproken, omdat volgens hem de klacht be handeld diende te worden voor de Be- heerschapsraad. Hij werd gesteund door een andere spreker, die zei, dat door het horen van personen, die geen bewoners zijn van het gebied in kwestie en die geen georgani seerde groep van de openbare mening van het beheerschapsgebied vertegenwoordi gen, „een gevaarlijk precedent" zou kun nen scheppen. Kale, een bewoner van Oeganda, voor dat hij naar Cairo ging, een jaar geleden, seinde aan de commissie, dat hij „ten zeer ste gesteund" werd door de bevolking van Roeanda-Oeroendi. Hij zei, dat hij er bij de UNO op aan wilde dringen „druk op België uit te oefenen, om zich te onthouden van enige poging om Roeanda-Oeroendi te voegen bij de (Belgische) Congo, wat in tegenstelling zou zijn met de verplichtin gen van het Handvest". Hij verklaarde ook, dat de organisatie van politieke partijen onder het Belgische bestuur „onmogelijk" was. Onder de landen, die België steunden en tegen het verschijnen van Kale voor de commissie waren, bevond zich ook Neder land. WARSCHAU, (UPI) Erich Koch, Hit ler's voormalige gouwleider van Oost- Pruisen en het daarbij gevoegde deel van Polen en Rusland, blijft op het proces, dat nu tegen hem gevoerd wordt in Warschau, ontkennen destijds iets geweten te heb ben van concentratiekampen en daar be dreven wreedheden. Hij was een volge ling van de „sociale" Otto Strasser, zegt hij, want het nazidom kende evengoed ver schillende richtingen als het huidige com munisme en voor de begane wreedheden waren assistenten van hem verantwoorde lijk geweest. Een 34-jarige Pool, Aleksander Omilja- nowicz, die vier jaar in de gevangenis van Königsberg heeft doorgebracht, getuigde, dat hij Koch in deze gevangenis heeft ge zien in april 1943, als leider van een groep S.S.- en veiligheidsofficieren. Koch be zocht toen verschillende cellen, aldus de getuige. In deze gevangenis, die Koch vlak voor de oorlog had laten bouwen, bevond zich een guillotine, die twee keer per week gebruikt werd. (Van onze correspondent in Bonn) In het proces tegen Schubert en Sorge, de twee beulen van de concentratiekam pen Esterwegen en Sachsenhausen voeg de Sorge gisteren aan de vele bekentenis sen, die hij heeft gedaan, toe: „Ik schaam mij." Sorge, zo bleek uit getuigenissen van voormalige Duitse concentratiekamp gevangenen, heeft reeds in november 1935 de Joodse Duitser Louis Schild zodanig mishandeld dat deze aan de gevolgen overleed. Sorge verklaarde dat het wel mogelijk kon zijn, dat hij dat gedaan had. Hij ontkende echter, dat hij in datzelfde jaar een kleermaker „op de vlucht" had doodgeschoten. Daarentegen verklaarde hij zich wel schuldig aan de dood van de Joodse Duitser Rosenberg, die hij in 1938 in Sachsenhausen had mishandeld. Lorrie-commando Sorge erkende niet, dat hij had deelge nomen aan het „Lorrie"-commando van de beruchte kamp-commandant Loritz, die uit het kamp Dachau naar Esterwegen was gekomen onder de naam „de leeuw van Dachau". Hij stelde een lorrie-com mando aan om het aantal Joodse gevange nen te decimeren. Vier gevangenen moesten zand in een lorrie scheppen, daar mee naar een afgrond rijden en daar het zand er weer uitscheppen. Daarna werden de slachtoffers in de lorrie gezet en met razende vaart op de smalle rails naar be neden geduwd. In de meeste gevallen kan telde het wagentje en kwamen de inzitten den om het leven. Tijdens het vooronderzoek had Sorge be kend, dat deze methode werd toegepast. Gisteren zei hij, dat, wanneer de leiding van het kamp had geweten, dat inderdaad het doel uitroeiing der Joden zou kunnen worden bereikt, de methode wel zou zijn gebruikt. LONDEN, (UPI) Radio-Peking heeft verklaard dat de nationalistische Chinese artillerie, die gistermiddag het vuur van de kustbatterijen op het vasteland beant woordde, gebruik heeft gemaakt van gas- granaten, waardoor veertien communisti sche Chinese soldaten getroffen werden. Radio-Peking noemde het incident bui tengewoon ernstig, omdat het zich voorge daan heeft kort na de besprekingen van minister Dulles met Tsjang Kai Tsjek, en kort nadat in nationalistisch China grote hoeveelheden Amerikaanse munitie zijn aangekomen. Radio Peking las een verklaring van het ministerie van Defensie te Peking voor, waarin onder meer werd verklaard dat voortgezet gebruik van gifgas zou leiden tot strenge bestraffing. De verklaring werd viermaal voorgelezen. NICOSIA Griekse Cyprioten hebben maandag op Cyprus het vuur op een auto geopend, waardoor de inzittende, een Brit se soldaat, werd gedood. Britse militairen hebben maandagavond nabij Nicosia het vuur geopend op mannen die een hand granaat naar een militaire vrachtauto gooi den. Een Britse militair en een Turkse politieman werden licht gewond. Mooi of niet mooi Aldous Huxley, die geen kleine jongen is, heeft onlangs geschreven dat hij de Taj Mahal niet mooi vindt. Ik heb die tempel, „white radiance of eternity" nooit gezien, doch wel, van kindsbeen af, steeds ver nomen, dat zij tot de zeven wereldwonde ren behoort. Het wonderlijke is dat, in een deel van de Engelse pers, mensen die de Taj Mahal wél mooi vinden, in allerlei toonaarden (waarvan de welwillend-minachtende mij persoonlijk het dierbaarst is) de heer Hux ley de les lezen, alsof een debat over „mooi" of „niet mooi" ooit tot een alge meen-aanvaarde conclusie zou kunnen leiden. Het eigenaardige bij mooi en niet-mooi is, dat de wereld een aantal zaken als sacrosanct beschouwt. Iedereen moet die mooi vinden en iemand die het zou wagen te zeggen: „Ik vind dit niet mooi" stelt zich daarmee buiten de gemeenschap. Is er iemand die het mag wagen om nu eens een ogenblik bij de totems en taboe's van het eigen kleine land te blijven te zeg gen dat hij het grootste gedeelte van de verzen van Henrïétte Roland Holst-van der Schalk niet mooi vindt? Of dat hij in het magistrale vers A-water van Martinus Nijhoff een aantal regels gewrongen en er met-de-haren-bij-gesleept vindt? Mag hij zeggen dat hij Berlage's Gemeentemuseum in Den Haag een niet-mooi bouwwerk vindt en dat, naar zijn smaak, Cuypers een groter bouwmeester is geweest dan De Bazel? Men kan, naar eigen stellige overtuiging, oordelen poneren, die het gevaar doen lo pen dat men er zich zelf en zijn reputatie (if any) mee blootstelt aan de minachting der erkende connoisseurs en insiders. Hoort gij, in gedachten, het hoongelach der erkenden, wanneer ge zeggen zoudt dat gc Van Schendel een vervelende schrij ver vindt, of dat ge, na drie Anton Wach ter-romans van Vestdijk gelezen te heb ben, met geen mogelijkheid de overige nog kunt goüteren? Dit gaat op voor alle terreinen met alge meen-erkende hoogtepunten. Waag het maar eens te zeggen, dat ge in tenminste de helft van alle Parijse res taurants op z'n gunstigst middelmatig, doch heel dikwijls bepaald ondermiddel- matig bereide spijzen voorgezet krijgt; of dat ge een glas bier lekkerder vindt dan een glas champagne; dat ge film-actrice Ingrid Bergmann qua uiterlijk onbijzonder vindt en dat er in Den Haag, Amsterdam of Haarlem heel wat meisjes rondlopen die knapper zijn. IK waag dit allemaal niet En IK heb dit niet gezegd. IK zal wel wijzer zijn. Want ik ben niet zo wijs als Aldous Huxley. Elias Advertentie Bent U een „schapenteüer" Komt U slecht in slaap? Stop toch met al die stimulerende dranken. Leer de kalmerende werking van Van Houten Cacao weer kennen. En de zuivere smaak! De jury voor de Reina Prinsen Geerligs prijs 1958 heeft uit de 47 inzendingen uit Nederland en België geen werk kunnen aanwijzen dat voldoende oorspronkelijk heid en litteraire waarde had om met deze prijs bekroond te worden. De jury werd gevormd door Anna Blaman, Clara Eggink, An toon Coolen, Karei Jonckheere en dr. J. W. Schulte Nordholt. Uit de Opregte Dingsdagsche Haarlemsche Courant van 2 November 1858 DE BEKENDE Ida Pfeiffer is in de nacht van den 27 te Weenen over- leden. Te harer aanzien 100 iaar wordt het volgende mede gedeeld: „Deze zwakke vrouw, welke drie malen eene reis rondom de we reld heeft volbracht, en in de verzengende en ijskoude halfronden onbedenkelijke gevaren en woede der mensen en der elementen heeft getrotseerd, is op een rustig ziekbed, in hare geboorteplaats, temidden van vrien den en bekenden bezweken. Ida Pfeiffer bezat het gemoed van een soldaat. Ware zij een man geweest, dan had de geschiede nis van den oorlog voorzeker gewaagd van hare onbuigzame onversaagdheid en on verschrokken daden. Zij is als een soldaat aan hare wonden overleden. Hare laatste reis had hare gezondheid zeer benadeeld. Het klimaat van Madagaskar had haar al daar op het ziekbed geworpen en het aan houdend gevaar van, op het bevel van eene tegen de Christenen en Europeanen opge hitste Koningin, gevangen te worden gezet, heeft dit ziekbed veel verergerd. Zij heeft zich van deze beproeving niet kunnen her halen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3