Nieuwe UNESCO-zetel in Parijs ingewijd 1 Gevangene ontsnapt MADOEF EN MIRZA ZWITSAL BALSEM a 95 cl sstpiff* Agenda voor Haarlem ZWITSAPLAST strips Boeiende staalkaart van de modernste stromingen in de hedendaagse kunst DINSDAG 4 NOVEMBER 1958 5 AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN A lies en niets automatisch Twee nieuwe omroepsters bij A VRO-televisie De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Nieuwe t.v. zender bij A ken Rijkssubsidie voor „De Tsjerne" Dronken automobilist reed op wielrijders in Lsff J V)^V V i I V i^(w f 1 ifvl' Ds. B. ter Haar Romeny overleden bij een grote doos in handige stripcover' (winkelprijs 30 ct) (UIT HET ENGELS VERTAALD) Tanker van 20.000 ton te water gelaten Na het weinig opwindende journaal- nieuws en een herfstig overzicht van De Bilt, waarvan de vele neerslag zelfs de stem van de weerverslaggever neerslach tig maakte, ontrolde zich maandagavond een VARA-programma, dat er mocht zijn. Het begon met een opwekking tot deelne ming aan de Sinterklaasactie van deze omroep, waarbij een r.k.-geestelijke, pa ter Eusebius Kemp, zijn blijdschap uitte, dat het hier niet om de zuilen maar om de kinderen ging. Arie de Ruij ter stelde een zeer interes sante documentaire samen met medewer king van een serie grote bedrijven, waarin men een indruk kreeg van de voortgang der automatisering met als prettige con clusie, dat al die elektronische wonderin- stallaties alleen het prozaïsche werk van de mens overnemen, maar nooit zijn zelf standig denkende en scheppende functie. De tekst was uitstekend verzorgd en ver heelde de problemen niet („zo zachtjes als deze krukassen op hun plaats worden ge bracht zullen de sociale vernieuwingen, die de automatisering met zich meebrengt maar zelden gaan.al kon men zich af vragen of al die tweehonderdveertig „bui tenklerken" van de Heidemaatschappij, wier werk door elektronische breinen is overgenomen, zo'n prettige overgang naar ander werk vonden als de enkelen bij wie dit werd getoond. Nog wat bedremmeld van de overweldi gende hoeveelheid taken, die automatisch voor ons verricht worden, kreeg men in de nieuwe aflevering van „Pension Homme les" weer met dat Annie-Schmidt-huishou- den te maken, waarvan het plezierige is, dat niets erin automatisch gaat. Ook niet het de vorige keer reeds geprojecteerde huwelijk tussen de pensionhoudster (Mie- ke Verstraete) en de berooide jager (Kees Brusse) op groot wild. Een verrukkelijke intrige, doorspekt met allerlei taalvond sten en vermakelijke liedjes, waarin Cor Lemaire zijn talent weer bewees, een for midabele „chefkok"-creatie van Cees La- seur, dit alles stempelde het programma weer tot televisie van de bovenste plank. Na het VARA-programma kon men dank zij de N.T.S. nog circusfilmpjes met com mentaar van kenner Van Doveren zien. Vervolgens werd in een rechtstreekse Eurovisie-uitzending een beeld gegeven van de internationale wedstrijd kunstrij den om de Richmond-beker in Londen, ge commentarieerd door Siebe van der Zee, waarin Sjoukje Dijkstra triomfeerde. Beeldschermer Advertentie Van Nelle bestellen In de tijd dat Ageeth Scherphuis met het oog op de aanstaande geboorte van haaf eersteling haar functie van televi sieomroepster niet zal kunnen vervullen, zullen de kijkers bij de programma's van de A.V.R.O.-televisie twee nieuwe omroep sters op het scherm zien. Aanvankelijk zal deze functie worden vervuld door mej. G. Kanbier uit Amersfoort en later door mej. J. A. Goossens uit Leiden. Ageeth Scherphuis hoopt in februari 1959 op het scherm terug te keren. Mejuffrouw Kanbier, die op 10 oktober 1936 in Willemstad op Curacao werd gebo ren, bezocht na haar middelbare school opleiding het Peter Stuyvesant College. Na haar schooltijd heeft ze verscheidene keren medegewerkt aan de programma's van de Curagaose omroep, de C.U.R.O.M. Advertentie Van Nelle bestellen HILVERSUM I. 402 M. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 De Koning van Uranië, hoorsp. 12.15 Clavecimbelrecital. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Musette-muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muz. 13.45 Semele, opera (gr.). 15.00 Jeugdharmonie-orkest. 15,45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Spectrum van het Christ, organisatie- en verenigingsleven. 10.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: Onze verhouding tot de medemens, door prof. dr. H. M. Oldewelt. Eerste lezing. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Koorzang. 19.30 Radio krant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Dankstond voor gewas en arbeid. 21.00 Geref. kerkdienst. 21.30 Dit kleine, grote land, gesprek. 21.50 Kon. Mil. Kapel. 22.10 Metropole-ork. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20— 24.00 Platennieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: De moderne roman, door mevr. Hella Haasse (tweede lezing). 11.30 Gevar. progr. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Hawaiïan- muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Jeugdconc. 14.45 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsuitz.Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. v. Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 Dansmuz. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Op leven en dood, causerie. 19.25 VARA-varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20 00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Weense muziek. 21.00 Alarm, hoorspel. 21.40 Lichte muziek. 22.05 Cello en piano. 22.30 Tussen mens en nevelvlek, caus. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 Hammondorgelspel. 23.50—24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. BRUSSEL. 324 M. 12 00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12 55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Barokmuziek. 14 00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.20 Voordr. 17.45 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Lekenmoraal en -filosofie. 18.20 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Hoor spel. 21.15 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Kunnen wij u helpen?, caus. voor ouders. 22.25 Pianoreci tal. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG KRO' 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.30 Luipaard op schoot. 21.00 Onder het melkwoud, TV-spel. (Van onze correspondent in Parijs) In aanwezigheid van het Franse staats hoofd René Coty en tachtig ambassadeurs, waardoor alle volken, rassen en kleuren ter wereld vertegenwoordigd werden, is gisteren in Parijs de nieuwe zetel van de UNESCO, de organisatie voor wetenschap en cultuur van de UNO, geopend. Het mo derne, niet te zeggen futuristische bouw werk, waarin vanaf vandaag gedurende een maand de tiende jaarlijkse conferentie van deze wereldorganisatie zal worden ge houden, werd officieel in gebruik genomen ter gelegenheid van een plechtigheid, waar bij de huidige directeur-generaal Luther Evans, de Perzische voorzitter Raadi, de Franse minister van Onderwijs Berthouin, en anderen over de doelstellingen van de UNESCO uitweidden. Van de secretaris generaal der „moeder-organisatie", Dag Hammarskjoeld, werd een persoonlijke boodschap voorgelezen, waarin eveneens de idee der vredelievende samenwerking in het teken der cultuur als hoofdtaak van de UNESCO onder woorden werd gebracht. In de ochtenduren heeft gisteren de Ne derlandse minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, de perszaal, ontworpen door de zeventig jarige Utrechtse architect G. Rietveld, of ficieel overgedragen aan dr. Evans. De laatste dagen hadden architect Rietveld en zijn medewerkers nog poot aan moeten spelen. Tafels, stoelen, bureaus en fauteuils, die in Nederland waren gemaakt, bleken in verkeerde handen en kantoren terecht te zijn gekomen en een weggeraakte grote wereldkaart moest zondag, in der haast, nog opnieuw getekend worden. De nieuwe perszaal, waarin voor een twintig tot dertig journalisten werkruimte en telefoons aan wezig zijn, maakte met de frisse, en toch rustige kleuren gasteren op alle collega's en andere belangstellenden een bijzonder ge slaagde indruk, zodat iedereen architect Rietveld en de Nederlandse regering als milde geefster gelijkelijk feliciteren en bedanken kon. Tot dusver had de UNESCO zich moeten vergenoegen met een wel ruim, doch sta- tionshall-achtig hotel vlak bij de Etoile, dat bovendien nog in kwalijke reuk staat Advertentie Van Nelle bestellen De Westduitse radio heeft maandag de eerste televisiezender op band vier ter verbetering van de ontvangst in het ge bied van Aken, waarvan ook Limburg pro fiteert, in jebruik genomen. De zender staat op de Donnerberg bij Stolberg en zond maandag slechts voor proef uit. Van 10 november af zal de zender het volledi ge programma weergeven. De staatssecretaris voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de prin cipiële subsidietoezegging, destijds door de minister van Onderwijs, Kunsten en W)- tenschappen aan de Stichting „Je main- tiendrai" te Leeuwarden gedaan, onlangs geëffectueerd door deze stichting een rijkssubsidie voor haar tijdschrift De Tsjerne" toe te kennen. Ook over de jaren 1957 en 1958. vanwege het feit, dat tijdens de oorlog hier de Duitse Kommandantur, onzaliger nage dachtenis, gevestigd was. Het geduld dat de menigvuldige diensten van de UNESCO ge durende twaalf jaren hebben getoond, wordt nu wel met interest beloond. De nieuwe zetel is een imposant bouwwerk geworden dat, zowel van buiten als van binnen, een machtig zinnebeeld is van ultra-moderne kunst en levensopvatting.. Eigentijds Wanneer men wandelt door de eindeloze gangen en talrijke zalen die over zeven etages zijn verdeeld, zestigduizend vier kante meter beslaan en ruim zevenhonderd bureaus omvatten, dan wordt men door een stijgend gevoel van ontzag en bewondering vervuld voor de prestatie die hier collectief geleverd werd. Want het globale ontwerp en de uitvoering, plus de leveringen der verschillende materialen, zijn vrucht van een internationale samenwerking op de breedst mogelijke voet. En in tegenstelling met de aanvankelijke vrees, is dit resultaat over het algemeen, qua karakter, geenszins hybridisch geworden. In de maalstroom der vele actuele kunstrichtingen kan men de indruk krijgen dat iedere eenheid, of zelfs dominerende gedachte, ontbreken zou. De uitzonderlijke verdienste van 't UNESCO- gebouw lijkt ons vooral dat men deze veel zijdige uitingen van moderne kunst, in architectuur en decoraties, ervaart als de uitvloeisels van een verwant, eigentijds kunstbesef. Die belevenis wint dan nog aanmerkelijk aan kracht door de omstan digheid dat de UNESCO-leiding zich niet tot academische-georiënteerde kunstenaars uit de verschillende landen heeft gericht. Integendeel zijn aan de meest-geavanceer- de, revolutionaire en omstreden artiesten van onze tijd de voornaamste opdrachten gegeven. Architecten als de Fransman Ber nard Zehrfuss die ook de nieuwe expo sitiehall even buiten Parijs ontwierp de Amerikaanse Hongaar Marcel Breuer die eveneens de Rotterdamse Bijenkorf en het Amerikaanse ambassadegebouw in Den Haag op zijn naam heeft staan en de Italiaan Pier Luigi Nervi, internationaal specialist van betonconstructies, hebben gedrieën de verantwoordelijkheid voor de plannen aanvaard, die vervolgens door een internationaal college, waarin ook De Cor- busier zitting had, moesten worden goed gekeurd. Schilders als Picasso, de Neder lander Appel, de Italiaan Afro, de beeld houwers Arp, Carp en Moore droegen eveneens nogal „gedurfde" werken bij. De zeldzaam fraaie tuinen en parken werden eveneens na gemeenschappelijk beraad aangelegd, waarbij de Japanse hoek met kersenbloesem en planten die per vliegtuig werden aangevoerd, een eigen kleur en toon aan het geheel verleent. Picasso en Appel Natuurlijk zal men over ieder onderdeel afzonderlijk niet steeds, dezelfde bewonde ring en geestdrift kunriëh ópbféhgen.. Zo iis de wand in de hall, die Picasso versierde, zeker niet eehf van de best-geslaagde Wer ken van de grote meester. De beroemde Spanjaard heeft de verschillende plakkaten waaruit deze muurversiering bestaat, in zijn atelier afzonderlijk beschilderd en ze daarna door arbeiders als een legkaart ineen laten passen. Men krijgt de indruk dat Picasso zich inderhaast van zijn op dracht heeft gekweten, want tussen de ver schillende plakken zijn storende verschillen in kleurnuance ontstaan, waarvan men moeilijk kan aannemen dat ze bewust zo werden gezocht. Tegen deze Picasso- bijdrage, waarvoor de UNESCO diep in de buidel moest tasten, is een (nieuwe) storm Wegens het onder drankinvloed bestu ren van een auto en het veroorzaken van een ongeluk heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Breda tegen een in woner van Tilburg tén jaar gevangenis straf en vijf jaar intrekking van het rij bewijs geëist. De verdachte was op 18 augustus van dit jaar in Tilburg op een groepje van vier wielrijders ingereden. Alle vier werden gewond en een van hen verkeerde een tijd lang in levensgevaar. De verdachte was die dag al eerder dronken geweest. Toen hij thuiskwam verborg zijn vrouw het contactsleuteltje van de auto. Hij wist het echter te be machtigen, waarna hij opnieuw op stap ging. Deze houding werd hem door de president van de rechtbank bijzonder kwalijk genomen: Het resultaat van de bloedproef, na het ongeluk genomen, was 2.2 promile. De officier van Justitie noem de de verdachte een man zonder het ge ringste verantwoordelijkheidsbesef. Op 10 november zal de rechtbank u''t- spraak doen. *A J 74 Waar moet ik nu heen?" vroeg Mn,doei. „Eerst naar beneden en dan het dal oversteken naar die andere berg daar, aan de overkant!" zei Mirza. Het was niet gemakkelijk, langs de steile rotswand af te dalen. Madoef hield zich stevig vast en liet zich zo, stapje voor stapje, naar het dal zakken. Eindelijk had hij de overkant bereikt en nu liep hij langs een smal pad naar de ingang van het hol. 75 Advertentie van protest opgestoken. Karei Appel bracht op een wand. van het restaurant op de zevende etage zijn woeste kleuren aan, en zijn bewonderaars ondergaan daar de tomeloze kracht van zijn onmiskenbare persoonlijkheid. Niettemin legt die Appelse oerkracht het toch af bij het weergaloze schilderij dat Parijs zelf als uitzicht aan de bezoeker heeft te bieden. Overigens heeft men het Appel-paneel aan beide zijden achter glas moeten zetten, omdat de gasten van het restaurant het niet konden laten een laagje Appel-verf als aandenken mee te nemen. Sterke belangstelling trekt even eens het abstracte reuzengevaarte dat Cal- der in de tuin heeft laten planten. Een horizontale wiek op een stalen onderstuk, waaraan van boven een soort pro.iectiel is bevestigd dat door de wind in beweging wordt gebracht. Een repliek zou men kun nen zeggen, op de stalen Eiffel aan de overzij, die op het einde der vorige eeuw tot modern wereldwonderwerd uitgeroe pen. In het nieuwe huis waar alle talen wor den gesproken en men vertegenwoordigers van bijna alle volken en rassen ter wereld ontmoet, heeft de UNESCO een onderdak gevonden dat in de royale opzet bouw en inrichting hebben drieëneenhalf miljard francs gekost aan het doel zeker zal beantwoorden en dat bovenal een indruk wekkend symbool en bijna synthese is geworden van intieme en internationale samenwerking van de belangrijkste kun stenaars waarop onze tijd kan bogen. Op 71-jarige leeftijd is in Arnhem over leden ds. B. ter Haar Romeny H. Jzn. emeritus-predikant der Nederlands Her vormde Kerk. Ds- Ter Haar is geboren te Marrum (Fr.) Hij studeerde te Utrecht en werd in 1914 predikant te Deurne (N.B.). In 1919 ver trok hij naar Gennep- Wegens zijn sym pathie voor de anarchistisch-communis- tische beginselen legde hij op 24 oktober 1920 zijn ambt neer. Na een jaar trad hij opnieuw toe tot de kerk en werd ook weer predikant, thans te Engelen. In 1925 ver trok hij naar St. Michielgestel. Vervolgens diende hij de gemeenten van Kruiningen en Usselo, waar hij in 1946 met emeritaat ging. In 1948 werd hij voor de derde maal predikant in actieve dienst te Heemskerk, waar hij werkzaam was tot 1 mei. 1958. toen hij voor de derde en laatste maal met emeritaat ging. Hij vestigde zich in Arn hem. waar hij ook nog als hulpprediker is werkzaam geweest. Ds. Ter Haar Romeny was onder meer scriba van de ring Enschede en praetor van de ring Velsen. Van zijn hand zijn twee boekwerkjes verschenen, namelijk „Het licht in dagen van rouw" en „Bevrij dende openheid". Advertentie Van Nelle bestellen 1 Advertentie IWSM81BU amig 5 (tijdelijk) _,ütlO Advertentie Van Nelle bestellen 6. Meneer Lamartine lachte en zei: „ik hoop, dat ze niet verliefd is op mij! Ze is een aantrekkelijk we zentje en een andere keer zou ik geen bezwaar heb ben, maar momenteel liever niet." Hij keek beteke nisvol in de richting van juffrouw Higgins, die hem even betekenisvol toelachte. Die twee schenen het in derdaad heel goed samen te kunnen vinden. Ik ver moedde echter, dat 't slechts een vakantie-vriend schap was. Als ze hier samen gekomen waren, zouden ze wel aan hetzelfde tafeltje zitten. Juffrouw Higgins deelde echter een tafeltje met juffrouw Goulby. Ik zei: „Jenny is erg opgewonden over morgen". Opeens herinnerde ik me echter mijn belofte om met niemand over haar vriend in de gevangenis te spre ken, en ik voegde eraan toe: „Ze heeft morgen haar eerste vrije middag, begrijpt u. Ze vertelde me, dat ze altijd in Londen heeft gewoond en deze omgeving is geheel nieuw voor haar. Ik vind haar een erg aardig meisje. Toevallig heb ik nogal eens met haar gebab beld". „Ik persoonlijk houd niet van dienstboden, die hun plaats vergeten en je allerlei dingen vertellen, terwijl ze de bedden opmaken", zei juffrouw Goulby. „Ik heb geen belangstelling voor hun privé zaken. Dat meisje wilde mij ook allerhand vertellen, maar ik weerde haar af". Ik wist niet goed hoe ik kijken moest bij deze op merking, maar voordat ik iets kon zeggen, zei Che viot: „Het lijkt me haast onmogelijk om dat meisje het zwijgen op te leggen. Wij hebben haar verhaal van A tot Z moeten aanhoren". Meneer Pacock, de enige die een tafeltje alleen had, merkte op: „Hoe intens vervelend! Wat kan zo'n meisje nu te vertellen hebben, dat de moeite waard is". „O, precies evenveel als ieder ander", antwoordde Cheviot. „Ik stel belang in mensen en hun karakters, ik interesseer me voor hun motieven en het waarom van hun vaak dwaze gedragingen". Dr. Session vroeg: „Bent u psychiater, meneer Bur- mann?" „O, lieve hemel, nee", antwoordde Cheviot. „Ik ben..." ik vroeg me af, wat hij zou zeggen; ik wilde niet, dat hij zijn ware beroep zou verklappen, want dat zou allerlei nieuwsgierigheid en valse be langstelling veroorzaken, en onze vakantie in gevaar brengen. „Ik ben", zei Cheviot na een sconde aarze len, „journalist. Mijn krant vraagt goede, menselijke verhalen en 't behoort tot mijn werk dergelijke ver halen te vinden. „Het genre „News of the World?"vroeg meneer Lamartine. „O, niet zo iets tams", antwoordde Cheviot. Hij scheen zich uitstekend te vermaken, zoals hij altijd doet, wanneer hij zijn verbeelding de vrije loop laat en allerlei onnodige leugentjes verzint. „We zoeken de mens, begrijpt u, we hebben belangstelling voor élke emotie. Maar we blijven heel decent en gaan niet tot in vulgaire details. We laten ook nog wat over aan de verbeeldingskracht van onze lezers". Hij keek vergenoegd rond en ik kwam hem te hulp door te zeggen: „Natuurlijk is mijn man nu met vakantie, maar toch houdt hij zelfs dan zijn oren en ogen open voor goede kopij". Meneer Lamartine merkte op: „Wel, hij kan waar schijnlijk een pracht-verhaal krijgen. Naar men mij vertelde, is er vanmiddag een gevangene ontsnapt uit de Dartmoor-gevangenis". Cheviot schudde zijn hoofd. „Daar zit niets in. Niets, tenzij ik zou kunnen schrij ven over de wijze, waarop zijn stervende oude moe der hem ontving, of over het beeldschone jonge meis je, dat jarenlang trouw op hem wachtte en de verlei dingspogingen van een graaf weerstond Meneer Pacock scheen weinig belangstelling te heb ben voor onze conversatie. Hij droomde waarschijn lijk over abstracte schoonheid en mengde zich niet in het gesprek. Juffrouw Higgins daarentegen was een en al opwinding over de ontsnapte gevangene. Het was alsof ze dacht, dat ontsnapte gevangenen in deze streek speciaal voor de toeristen geproduceerd wer den. Ze zei, dat dit nu juist het soort opwinding was, dat ze wenste voor haar vakantie. Meneer Lamartine scheen haar enerzijds aan te moe digen, anderzijds enigszins dwaas te vinden. Juffrouw Goulby wees het onderwerp af, omdat het afschuwe lijk en griezelig was. Dr. Session was vol begrip voor juffrouw Higgins' op winding. Hij behandelde haar als een dwaas kind, maar was niet onvriendelijk. „Het lijkt me niet erg grappig voor een jonge vrouw om zo'n ontsnapte gevangene tegen het lijf te lopen", zei hij op rustige, vaderlijke toon. „Als u zo iemand op een afgelegen plakje tegenkwam, dan zou stellig uw hang naar sensatie en opwinding bevredigd wor den, juffrouw Higgins, maar ik denk niet, dat u er erg veel genoegen aan zoudt beleven. Zo'n man verkeert in een toestand van wanhoop en wordt beheerst door misdadige, misschien zelfs moordzuchtige neigingen". „Juffrouw Higgins en ik zullen niet meer zonder ge leide wandelingen over de heide kunnen maken, vóór dat die man gepakt is", merkte juffrouw Goulby op. U zult wel voor juffrouw Higgins willen zorgen, meneer Lamartine, maar wat mij betreft, ik zal binnenshuis moeten blijven en dat betekent een grote handicap voor mijn werk". „Misschien wilt u mijn bescherming aanvaarden", zei dr. Session galant. „Ik zou u met genoegen op uw tochten begeleiden. Hoewel ik eerlijk gezegd niet bepaald van véél nut zou zijn, als 't op vechten zou uitdraaien. Daarvoor ben ik te tenger gebouwd. Maar hoe dan ook, ik zou wel zó lang weerstand kunnen bieden, dat u de gelegenheid kreeg om weg te komen". Cheviot merkte op: „Ik ben 't geheel met juffrouw Goulby eens. Ik vind het een allesbehalve prettig idee, dat een dergelijke figuur hier in de omgeving rondzwerft met de kans, dat hij een vrouw, die er alleen op uittrekt, zou lastig vallen". Hij aarzelde even en keek in de richting van juffrouw Higgins, die het allemaal nog steeds hoogst opwin dend scheen te vinden. „Ik heb wel eens gehoord", vervolgde hij even later, „dat één van de belangrijkste redenen, dat gevange nen trachten te ontsnappen, is het volkomen gemis aan een normale omgang met vrouwen. Stel, dat een man voor een jaar of zeven in de Dartmoor gevange nis wordt opgesloten. Dat betekent wat! Vooral hier, waar de gevangenen regelmatig buiten de gevange nis komen om te werken en in de straten vrouwen zien. Het komt dus wel voor, dat een gevangene uit breekt eenvoudig omdat hij niet langer zonder vrouw kan leven, 't Lijkt me allerminst verstandig voor een vrouw of meisje om op dit ogenblik alleen, zonder ge leide, over de heide te zwerven..." (Wordt vervolgd) In aanwezigheid van vele autoriteiten en belangstellenden is het motortankschip „Presto", dat voor rekening van de Finse rederij „Finish Steamship Company Ltd", gebouwd is door de Verolme Scheepswerf Heusden n.v., te water gelaten. De 170 m. lange en 22 m. brede tanker, die een draagvermogen van 20.000 ton heeft, maakte het noodzakelijk dat de op die plaats .160 m. brede Maas verbreed werd met 54 m. De heer Verolme ver zocht in een toespraak de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Bra bant zijn medewerking te willen verlenen voor de totstandkoming van een betere verbinding te water naar 's Hertogen bosch. Thans vormen enige bruggen een ernstige belemmering. DINSDAG 4 NOVEMBER Concertgebouw: Concert door Albert de Klerk, 20 uur. Die Raeckse: „Theatertje spelen" door een cabaretgroep, bestaande uit Frans en Fiet Koster, Carmen Emanuels, Mady Co- hen, Bob Costers en de pianist Tido Re- nout, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal de Ark (Nieuw Heiligland 13): Expositie van werk van J. J. Piers en J. C. Mets tot 22 uur. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Expositie van aquarellen van Bob Buys tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", a.l., 19.30 uur. Frans Halstheater: „Liefde wordt duur gekocht", 18 jaar, 20 uur. Lido Theater: „Het kamp op het bloedeiland", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het mysterie van Parijs", 18 .laar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Giant", 14 j„ 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Fanfare a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Men senjacht in Nairobi", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Dial M. "or murder' 18 jaar, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „De kleine hut", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Grammofoonplaten- concert van Mozart, 2122 uur. Frans Halsmuseum: De heer B. Rij des spreekt met Kitty de Josselin de Jong ovsr haar werk, 20 uur (Volksuniversiteit). St. Bavo: De toneelvereniging „Gijsbert Japicx" geeft een voorstelling van „In moarn, in middei, in joun yn t park", 20 uur. Brinkmann: Voor de Soefibeweging houdt de heer Louis Hoyack een lezing over: „De historische achtergronden van het oude en nieuwe Soefisme" 20 uur. WOENSDAG 5 NOVEMBER Stadsschouwburg: De r.-k. toneelver eniging „Ludamus" met „Dialogues der Carmélites", 20 uur. Concertgebouw: Het koor „De Nachtegalen" geeft een concert, 19.30 uur. Die Raeckse: „Theatertje spelen" door een cabaretgroep, bestaande uit Frans en Fiet Koster, Carmen Emanuels, Mady Co- hen, Bob Costers en de pianist Tido Re- nout. 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal Ten Bruggen-Cate (Reitzstraat 4): Expositie van beeldhouwwerk van Trudy de Lange, 1117 uur. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat i): Expositie van aquarellen van Bob Buys, 1622 uur. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland 13): Expositie van werk van J. J. Piers en J. C. Mets, 1422 uur. Vleeshal: Expositie „Delftse ceramiek". 1417 uur. Vishal: Expositie van werk van leden van „De Groep", 1017 uur. Galerie Espace (KL Heiligland 36): Ex positie van tekeningen en gouaches van Imre Nagy, 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", a.t., 14 en 19.30 uur. Frans Halstheater: „Liefde wordt duur gekocht", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Het kamp op het bloedeiland", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het mysterie van Parijs", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 u. Minerva Theater: „Bambi", a.l., 14.30 uur; ,The blue Gardenia", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Fanfare", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De wreker", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Dial M. for murder", 18 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „De kleine hut", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN Frans Halsmuseum: Dr. G. L. van der Zwaag houdt zijn tweede voordracht over „Het kankerprobleem", 20 uur (Volks universiteit). Concertgebouw: Voor Ned. Reisvereni- ging houdt de heer Th. Regout een 'ezing bij de film „Tot de uiterste grenzen dei- aarde", 20 uur. Hotel „De Leeuwerik": Mr. J. H. van Wijk houdt voor de Pacifis tisch Socialistische Partij een lezing over „Oorlog in Algerije", 20 uur. Advertentie Van Nelle bestellen

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5