Roeiers van „De Stern" krijgen door subsidie weer armslag Bezorgdheid over de toekomst van een sportieve haringjagerij 3Ft.fifcfcr.fi Kuif ter Havenberichten PAL VU met sterk speelstuk TERLENKA VITRAGES Groenendaal's Superslagerijen 7 Tankschip „Dordrecht" naar New Orleans gesleept Groot tankschip te Vlissingen Berging „Prins Willem V" voor dit jaar opgegeven Brandje in machinekamer van de „Hector" Rode vogel in IJmuiden Vrijdagavond lopen voor wisselprijs „Kennemerlaan" Bergingsvaartuig uit Malta voor firma in Wormer GEHAKTRECLAME VOORLICHTINGSBUREAU VIS IN 1957 Bromfietser na botsing met auto naar het ziekenhuis Jubileum bij het PWN Feestavond van de A.N.M.B. Haarlemse politierechter Toneelspeler beboet, die na aanrijding doorreed Voorstel van rechter: Laat de 37 verstekelingen naar Nieuw Guinea gaan DINSDAG 4 NOVEMBER 1958 DE VELSENSE ROEIVERENIGING „De Stern" heeft het na haar oprichting op 27 februari 1957 verre van gemakkelijk gehad. Niet omdat er een gebrek was aan leden. In tegendeel. Hoe paradoxaal het ook moge klinken: de vereniging had het juist moeilijk door de grote toevloed van leden. Er waren te weinig boten. Vier boten voor negentig man. Een oefenskiff, een dubbel wherry, een overnaadse vier en een oefenvier. De leden moesten in ploegen worden ingedeeld omdat anders niet een ieder aan zijn trekken zou komen. Daarom komt het dat de boten bijna constant in het water zijn, dat er zelfs tijdens de strengste vorst in voorbije winterdagen nog dapper werd getraind, dat de boten ook erg te lijden hebben. Ondanks het nijpende tekort aan boten en het totale gemis van wedstrijdboten, kwamen de leden van „De Stern" toch nog enkele malen op wedstrijden uit. Dat zij er niet in slaagden goede resultaten te boeken lag niet aan hen. Het was al mooi genoeg dat zij wedstrijdboten konden lenen. Wed strijdboten, waarin zij zich wel erg on wennig moeten hebben gevoeld. Vreemde boten. Er schijnen nu betere tijden voor „De Stern" en haar enthousiaste aanhangers te zijn aangebroken. De Velsense gemeente raad heeft namelijk een subsidie van 2500 aan de vereniging toegewezen. Ge deputeerde Staten dreigden aanvankelijk een spaak in het wiel te steken door de subsidie af te keuren. Men ging echter in beroep bij de Kroon en nu krijgen de roeiers het geld toch. Nu kan de vereni ging wat ruimer ademhalen en de riemen een flink eind uitslaan. Nu wordt de vereniging in staat gesteld haar ideaal om meer boten te kopen te verwezenlijken. Misschien komen er nu wel vier boten bij. Het lag in ieder geval enige tijd ge leden in de bedoeling nog een .oefenvier, een overnaadse vier, een single en een dubbel wherry aan te schaffen. Nieuw botenhuis Enige tijd geleden werd met de ver nieuwing en uitbreiding van het botenhuis (de wrakke schuur die hiervoor diende mocht nauwelijks de benaming botenhuis dragen) begonnen. Heel wat leden hebben heel wat vrije tijd opgeofferd om de ver bouwing mogelijk te maken. Dit werk werd onder de bezielende leiding van de commissaris van materiaal, de heer A. H. Wessels, aangepakt. Hulp Dank zij de subsidie van de gemeente ziet het er nu naar uit dat het niet meer Advertentie KIJKEN IS KOPEN BIJ Het tankschip „Dordrecht" van Phs. van Ommeren te Rotterdam, dat, zoals gemeld is, met machinéschade te kampen kreeg en op sleeptouw werd genomen door de sleepboot „Oostzee" van L. Smit en Co's, is de haven van New Orleans binnenge bracht. Het tankschip kreeg op 28 oktober moei lijkheden met de motor toen het onderweg was van Grand Cayman naar New Or leans. Op de rede van Vlissingen arriveerde zaterdagmiddag het Italiaanse tankschip „Agip Ravenna", op weg van Bandar Mashur naar Antwerpen. De „Agip Ra venna" meet 23.000 bruto registerton. Het heeft een diepgang van 10.80 meter. Het kwam acht maanden geleden in de vaart. De „Agip Ravenna" is het grootste tank schip dat tot dusverre de Schelde is opge varen naar Antwerpen. Het schip voer via de Wielingen en niet via het Oostgat waar destijds het grote tankschip „Vittanga" aan de grond is gelopen. MILWAUKEE (Reuter) De bergings maatschappij „Seaboard Excavators In corporated" heeft bekendgemaakt, dat de pogingen om het Nederlandse motorschip Prins Willem V dit jaar te lichten zijn op gegeven. In het voorjaar zal de onderne ming met beter materiaal het nogmaals proberen. De bergingskosten hebben tot nu toe bijna 200.000 dollar gekost. De Prins Willem V is 14 oktober 1956 na een aanvaring op het Michiganmeer gezonken. De ponton met bergingsmateri aal, die men boven het wrak drie mijl uit de kust ter hoogte van Milkauwee geankerd had, wordt weggesleept. Vier maanden lang hebben duikers en andere bergingsdeskundigen getracht de lekken te dichten en het schip daarna met luchtdruk zover „zwevende" te brengen dat het naar een ondiepe plaats versleept zou kunnen worden. Hun werk heeft ech ter geen enkel succes gehad. (UPI). Zaterdagavond brak brand uit in de machinekamer van het 1906 brutoregister- ton metende motorschip „Hector" van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij te Amsterdam, dat in de IJsselhaven te Rot terdam ligt. De brand was ontstaan doordat een olie leiding is gesprongen. Het vuur kreeg weinig kans grote scha de aan te richten. Een der machinisten, die juist de machinekamer binnenkwam, zag nog kans een kraan dicht te draaien, zo dat de olietoevoer werd stopgezet. Er wa ren toen echter reeds enige honderden li ters olie de machinekamer binnenge stroomd. De brandweer was het vuur, na met twee nevelstralen te hebben gespoten, binnen drie kwartier meester. De „Hector" was met stukgoed te Rot terdam aangekomen van een reis naar de Zuidelijke Levant. nodig zal zijn om, zoals in de afgelopen maanden het geval is geweest, boten van andere verenigingen te lenen. De Amster damse roeivereniging „Nautilus" heeft na melijk geruime tijd de helpende hand aan de bedreigde Velsense vereniging toege stoken door een oefenvier beschikbaar te stellen. Hoe hoog de nood was blijkt wel uit het aantal keren dat de leden van „De Stern" bovengenoemde boot te water hebben ge laten. Maar liefst honderdtachtig keer in acht maanden. De heer C. de Niet uit de Schelde- straat 80 in IJmuiden inspecteerde maandagmiddag als monteur van de P.T-T. de antennes van Scheveningen- Radio op het Sluiseiland in IJmuiden. Toen hij tussen de hoge antenne-masten doorliep viel zijn oog op een dode, reeds geheel verdroogde, vogel. De vogel bleek geringd te zijn en wel in Rusland. „Coo5wn moskwa m 39118stond er op de ring. Naar alle waarschijnlijkheid is de vogel een kapmeeuw. Het komt meer voor dat er dode kapmeeuwen uit Rusland in ons land worden gevonden. De heer L. A. van 't Sant uit Haarlem vertelde dat de vogel in Rusland was geringd en uitgegeven door het ring- station in Moskou. Hij verzekerde de Russen op de hoogte te zullen stellen van de vondst. Puzzel-wandelrit Het Zakencentrum „Kennemerlaan" in IJmuiden organiseert vrijdagavond op nieuw 'n puzzle-wandeltocht voor enthou siaste paren, die er niet tegen op zien om een stevige wandeltocht met verrassingen te maken. Voorgaande jaren is deze tocht, een groot succes geworden. Aan de tocht is een wisselprijs verbonden. Het hoofdkwartier van de jury is weder om in „Kennemerhof". De deelnemers mogen om half zeven starten. Zij nemen in paren aan deze tocht deel en zij moeten zich voor vrijdag in laten schrijven bij Loendersloots warenhuis, Optiek De Boer of Parfumerie Jung, alle gevestigd in de Kennemerlaan. Bazaar ten bate van nieuwe gereformeerde kerk Op donderdag 6 en vrijdag 7 november des middags en 's avonds zal in de Ichtus- burcht aan de Fahrenheitstraat in IJmui den een bazaar worden gehouden door de gereformeerde Vrouwenvereniging M.E.S. ten bate van de nieuwe gereformeerde kerk aan de Merwedestraat. Er zullen velerlei attracties zijn. In 't weekeinde arriveerde in IJmuiden de zeesleepboot „Tyne" van Smits Inter nationale Sleepdiensten uit Rotterdam met een bergingsvaartuig uit Malta. Het ber gingsvaartuig is bestemd voor een firma in Wormer. De lange sleepreis is zonder moeilijkheden volbracht. GEEN SPREEKUUR Velsens wethouder van openbare wer ken, de heer R. Verbeek, houdt donderdag 6 november geen spreekuur. Ter gelegenheid van haar zestigste verjaardag is de cabaretière Dora Paulsen in het Nieuwe de la Mar- theater in Amsterdam dezer dagen gehuldigd. Onder de vele acteurs en actrices, die haar kwamen geluk wensen, bevonden zich ook Wim Kan en Jan Musch, welke laatste gelukkig voldoende is hersteld na een langdurige ziekte om zich weer in het openbaar te vertonen. Advertentie Over lekker eten gesproken Doet als zovele anderen en maakt gebruik van onze WOENSDAGSE U weet: dan kost ons reclame-gehakt van 1.25 p. p. 98 ct. p. p.; p. kilo 1.75 Ons Gehakt van Runder- en Varkens lappen gedraaid, van 1.78 kost dan 1.48 p. pond Al het gehakt inclusief zakje zout en kruiden VERSE VARKENSPOTEN 3 pond 98 DIKKE VLEESKRABBETJES p.p. 98 Zeeweg 229 IJmuiden Da Costalaan 15 Driehuis In IJmuiden kwamen maandag aan: Eemstroom van Grangemouth; Coeta, Swansea; Chrichtoun, Grangemouth met scrap voor Hoogovens; Race Fissher, Swansea; Staffan, Ornskoldsvik; Kaap Falga, Rundvik; Bolt, Halden; Henriette B, Tyne- mouth; Nero, Oporto; Maria W, Skutskar, met hout voor Haarlem; Ganymedes, Curagao; Mose), Limfjord; Castor, Karlstad; Palmelian Liverpool; Aldrusa, Hamburg; Grebbestroom, Liverpool; Kuutsalo, Kotka; Oranjestad, Hamburg; Westkust, Pateniemi, hout Zaandam; Avasaka, Lulea, erts voor Hoogovens; Trito, Dublin; Marie Both, Rot terdam en Poti, Zwarte Zee Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Mangarella van Rotterdam; Stintfang, Antwerpen; Lijnbaans gracht, Mantyluoto; Danilo Netchay, Liepaja; Tas- manië. Gefle en Osborne Queen. Swansea Maandag vertrokken uit IJmuiden: Hoegh Gra ce naar Port Said; Birmingham, Dover, ledig P.E.N.; Irland, Rotterdam; Asmidiske, Baltimore; Brage, Antwerpen; William, Sachskoping; Mira, Abö; Santa Lucia, Gothenburg; Belgia, Antwer pen; Narwal, Dordrecht, ledig Zaandam; Neth. Coast., Rotterdam: Margrix, Newcastle; Almora, Grimsby, ledig Hoogovens; Hel, Antwerpen en Peregrine, Harlingen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Minna Schupp Odda; Jarama, ledig Hoogovens en Atlantic, (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). DE VLAGGETJESDAGVIERING dreigt te worden beroofd van zijn natuur lijke uitloopster: de jagerij, een sportief evenement, historisch folkloristisch gekleurd, dat het „doet", aldus het jaarverslag van het voorlichtingsbureau voor de voeding, afdeling vis, schaal- en schelpdieren in IJmuiden. Het feit, dat trawlloggers met succes aan de haringjacht deelnemen, heeft het hoofd van de afdeling, de heer J. Kolkman, aanleiding gegeven om tijdens een vergadering van de adviescommissie voorlichting visserijprodukten, een aantal behartenswaardige opmerkingen te maken. Hij wees er op, dat de haringjagerij 1957 niet alleen voor de zestienhonderd mannen en jongens van de vleetloggers (drijfnetvisserij) teleurstellend was, maar beslist óók voor hen, die maanden bezig zijn om dit festijn niet slechts de mensen aan de kant, doch ook de miljoenen in het land „iets te doen zeggen". Hij pleitte voor de instandhouding van dit oude gebruik, dat, zakelijk gezien, toch verreweg het voordeligst is, omdat daar door de haring een aantal jaren nationa le belangstelling kreeg. Er is daarna een schrijven gericht tot de redersvereniging voor de Nederlandse ha ringvisserij met het verzoek te pogen een zodanige regeling te treffen, dat de ha ringjagerij, die vooral voor het brede pu bliek vele aantrekkelijke sportieve ele menten bevat, bewaard blijft. Activiteiten De afdeling vis van de voedingsraad kan terugzien op een jaar, waarin veel werk werd verricht. Er werden 369 demonstra ties en 77 filmvoorstellingen gegeven. Het bureau lanceerde persberichten en ver spreidde duizenden vouwbalden, affiches, raamstroken, speciale servetjes en hon derden kilogrammen verpakkingspapier. Er wei-den excursies en speciale acties (voor verse vis, maatjesharing, verse en verwerkte haring, vis bij feesten) georga niseerd. Veel werk werd besteed aan de organisatie van de haringjagerij en de Vlh'igetjesfd'ag-. Voorts organiseerde het bureau de tentoonstelling „Zeeland pre senteert" en vis-op-tentoonstellingen en was actief voor het verkrijgen van radio uitzendingen. Voor een aantal leerlingen van de cur sus voor de hogere intendance opleiding, die na het beëindigen van hun opleiding belast zullen worden met de voedselinko- pen voor het leger, is een excursie geor ganiseerd naar de vishallen, een koelhuis, en het visserij-laboratorium. Het visreceptenboekje „Vis op uw dis" werd herzien. Aan het eind van het jaar was het schoolboekje over de binnenvis serij en het bedrijf op de Zeeuwse stromen persklaar. Het bureau in IJmuiden besloot tevens om een aantrekkelijk receptenboek je van iets minder eenvoudige visgerech ten uit te geven. Het wordt een boekje met kleurenfoto's en het krijgt de titel „In geuren en kleuren". Geen voorrang. Op de hoek FahrenheitstraatVleetstraat in IJmuiden is maandagmiddag omstreeks drie uur de 37-jarige C. D. met zijn brom fiets tegen een van rechts komende auto gebotst. De bromfiets werd zwaar bescha digd. De berijder werd met een hersen schudding en een ribfractuur naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden gebracht. Regelmatig worden activiteiten ten aan zien van de vispropaganda uitgewisseld met de functionarissen van gelijksoortige bureaus in België, Frankrijk en Duits land. Ten aanzien van een verzoek van de heer Kaare Ruud, verbonden aan de af deling Visserijen van de F.A.O., de voed sel- en landbouworganisatie van de Ver enigde Naties in Rome, om regelmatig gegevens en rapporten over de Neder landse visserij te mogen ontvangen, is met het Produktschap voor vis en vispro- dukten overeengekomen, dat de heer Ruud de voor de F.A.O. van belang zijnde ge gevens voortaan zal krijgen. Andere lan den kunnen hiervan voordeel hebben. Te Vuoksehniska in Finland is deze kerk gebouwd naar een ontwerp van Alvar Aalto. De meningen van de plaatsgenoten over het ultra-moderne bedehuis lopen nogal uiteen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE „Gij bent een man op wie men nooit tevergeefs een beroep behoeft te doen, een man die altijd spontaan zijn medewerking verleent wanneer dit wordt verlangd", ze» ir. J. Jelles van het PWN uit Bloemendaal zaterdag tegen de heer H. Wentink uit Castricum ter gelegenheid van diens zil veren jubileum bij het PWN. De jubilaris kreeg een enveloppe met inhoud, zijn echtgenote een ruiker bloemen. Namens de collega's voerde de heer P. L. Duinker het woord en overhandigde een fraaie gereedschapsset. De heren J. Keizer en G. Riethorst (respectievelijk voorzitter en secretaris van de afdeling Castricum van de P.v.d.A.), kwamen eveneens hun gelukwensen aan bieden, hetgeen gepaard ging met een rokertje. Enige jaren geleden gaf de voormalige toneelgroep „Comedia" onder regie van Cor Hermus een serie opvoeringen van „The Paragon" door Ronald en Michael Pertwee, dat destijds „Het idool" werd genoemd. Hierin speelde Ko van Dijk de rol van Simon op een manier, die sbftis aan de vermaarde griezel uit „Het mon ster van Frankenstein" deed denken, met het nadeel dat door zijn waarlijk huive ringwekkende creatie het stuk als geheel toch bedenkelijk in de richting van de ouderwetse draak werd gedreven. Daar om was het in zekere zin een verrassing het stuk na een achttal jaren weer eens terug te zien, nu als „Zijn afgod" door de arbeiderstoneelvereniging „PALVU" drie keer in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan gespeeld. Want omdat amateurs ten slotte nooit een dergelijke lugubere typering kunnen waar maken, werd de voorstelling door „PALVU" be duidend gematigder gespeeld en daardoor tevens veel meer aannemelijk. Wat in „Het idool" onmogelijk was, werd aldus met „Zijn afgod" bereikt: men kon de door de auteurs opgeroepen situaties zo waar enigszins accepteren. Het stuk speelt zich kort na de oorlog af op een Engels landgoed, bewoond door een blinde industrieel, die een afgodische verering koestert voor zijn enige zoon, die in Frankrijk is gesneuveld. Hij wil zijn nagedachtenis dan ook eren door het op richten van een pompeus monument bij een door hem geschonken complex sport terreinen. Op de dag voor de onthulling keert de beweende Simon echter onver wacht naar huis terug, waar hij zich ont popt als een doortrapte ellendeling, een laffe deserteur, die even onbewogen chan tage pleegt als hij een moord bedrijft. De in paniek geraakte huisgenoten trachten de aanwezigheid van Simon voor zijn va der verborgen te houden, maar de ge scherpte zintuigen van de blinde maken al deze voorzorgsmaatreglen spoedig to taal overbodig. Het komt dan ten slotte tot een gesprek tussen vader en zoon, dat in een handgemeen verloopt, waarbij Simon door een hartverlamming wordt getrof fen en hij aldus door zijn dood de omge ving weer zuivert. Hij zal worden begra ven als „een onbekende zwerver" en het monument wordt nu onthuld ter ere van alle gesneuvelde plaatsgenoten. Uit deze summiere inhoudsweergave mo ge blijken, dat „Zijn afgod" een bijzon der sterk speelstuk is. En „PALVU" be schikt over prima spelersmateriaal. Chris Sluiters stelde als Sir Robert geen ogen blik teleur. Deze harde self-made man verkreeg een fraai beheerste en strakke gestalte, waarbij ook de altijd zo moeilijk te suggereren blindheid knap door hem werd aangeduid. Tevens bleek hij een bij zonder verdienstelijk regisseur te zijn, die juist door een beperking der effecten een zo natuurlijk mogelijk resultaat bereikte. Naast hem dient onmiddellijk Toon Nierop als Simon te worden genoemd, eveneens een voor een amateur voortreffelijke crea tie, waarin de vele facetten van deze rol alle de vereiste aandacht verkregen. Zo wel zijn angst en vertwijfeling als de sar rende zekerheid, waarmee hij zijn ver meende dominerende positie aangaf, wa ren knap uitgespeelde karaktertrekken van een rol, die door overdrijving zo gemak kelijk kan worden bedorven. Verder speel de Wim Bijl een sympathieke en rustige legerarts en was Ton van Bodegraven op gezag van het programma een adellijk personage. Bij de dames waren het Ali Oostewaal en Tiny van der Laan, die het meest op bewondering aanspraak maak ten, de eerste door haar sublieme uitbeel ding van de gekwelde Joan en de tweede door de niet minder knap volgehouden ty pering van de levendige jonge weduwe. Vooral de ontzetting bij het weerzien met Simon werd uitstekend door haar uitge beeld. Rie van Son bleef bij het typeren van de spiritistische neigingen van Jes sica teveel aarzelen tussen de serieuze en de humoristische zijde van deze figuur en mevrouw Boersma ten slotte speelde weer een van haar natuurlijke gedienstigen. In 'totaal een serie voorstellingen, die „PAL VU" grote en volkomen verdiende suc cessen heeft opgeleverd. ]an van Dam De in het Kennemer Theater te Bever wijk gehouden feestavond ter gele genheid van het vijfenveertigjarig be staan van de afdeling Beverwijk van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfs Bond, werd met een kort openingswoord ingeleid door de heer W. van der Tuin, die zich daarbij tevens aan de leden kwam voorstellen als de nieuwe afdelingsvoor zitter. Hij werd als spreker opgevolgd door de heer G. C. Visarius; hoofd- en districts- bestuurde® die in de eerste plaats zijn ge lukwensen aan de jubilerende afdeling overbracht. Vervolgens herinnerde hij nog even aan de diverse sociale verbeteringen, welke tijdens de achter ons ligende periode door de organisatie waren bevochten. Hij stelde vast dat zeker nog een belangrijk probleem op afdoening wacht Spreker be doelde hiermee de nagestreefde verkorting van de arbeidstijd tot vijfenveertig uur per week, hetgeen in het bijzonder voor het metaalbedrijf de nodige moeilijkheden blijkt op te leveren, zoals de verschillen in arbeidstijd, ontstaan door het onder scheid tussen dag- en continudiensten Daarom zal dit probleem per bedrijfstak moeten worden opgelost; een taak, die voor de vakbonden niet eenvoudig is, om dat meer dan de helft der metaalarbeicJers nog steeds niet is georganiseerd. Het op dergelijke avonden gebruikelijke amusement werd opgeleverd door de Be- verwijkse Accordeonvereniging en het Kennemer Cabaret. Eerstgenoemd ensem ble verzorgde het gedeelte voor de pauze. Het is fn twee orkesten onderverdeeld, welke respectievelijk de jeugdige en de meer gevorderde leden omvatten- Beide ensembles bleken in Albert van der Wolf een bekwaam dirigent te bezitten, die dc muzikale prestaties der vereniging tot een goed peil wist op te voeren. De diverse nummers van het programma, bestaande uit marsen en ouvertures, werden in een bijna volledig orkestrale bezetting uitge voerd.Het succesvol optreden werd afge sloten met een herhaling van de Floren- tinermars. Na de pauze was het de beurt aan het Kennemer Cabaret; eveneens een groepje amateurs, dat zich onder leiding heeft ge schaard van Nier Pletting, in deze omge ving reeds bekend als een verdienstelijk dilettant-toneelspeler. Ook voor het caba ret blijkt hij de nodige feeling te bezitten, vooral omdat bij hem de talenten aanwezig zijn als tekstschrijver. Voor een dergelijk groepje is dit een kostbare eigenschap, om dat men dus dan niet is aangewezen op liedjes en teksten, die via de radio en het gebruik door onze gerenommeerde gezel schappen reeds algemeen bekend zijn ge worden. Daardoor onderscheidt het Ken nemer Cabaret zich van de meeste andere amateurs door een zekere originaliteit. Er zijn liedjes van Pletting, die stellig de toets der kritiek kunnen doorstaan. Een andere kwestie is echter de manier, waar op een dergelijk programma wordt ge bracht. Bij de meeste optredenden bleek nog een groot gebrek aan routine. Ook de dames zijn nog schuchter met haar stem gebruik, wanneer vocale prestaties worden vereist. Versterkt met het groter volume der heren, zoals in de Parijse scène aan Successen voor Smash De Smash-dames en -heren hebben za terdagavond hun volleybalontmoetingen respectievelijk tegen HBC (Heemstede) en Molenwiek (Zaandam) gewonnen. Hoewel de verwachting was dat de Heemstedenaren zware tegenstanders voor de Castricumse ploeg zouden zijn, hebben de thuisspelers het vrij gemakkelijk gehad; zij wonnen alle drie sets: 15-8, 15-13 en 15-2. De dames, die meer tegenstand onder vonden, wisten ten slotte ook een 3-1- overwinning te behalen. De eerste set werd gewonnen met 15-11, doch in de tweede set waren de Zaandamse dames de baas. Gelijk-op ging de strijd in de derde set maar tenslotte zagen de Castricumse da mes kans om ook deze op hun naam te brengen. Mejuffrouw Turkstra had een groot aandeel in deze overwinning. De vierde set werd een royale overwinning en leverde zodoende de volle winst op voor de Castricumse dames. Voor de Haarlemse politierechter moest zich maandag een 69-jarige toneelspeler uit Heemstede verantwoorden. Hij was, na op 3 juli van dit jaar met zijn auto op de Zuiderhoutlaan in Haarlem een bromfiet ser te hebben aangereden, weggereden al vorens zijn identiteit bekend te maken. De verdachte verklaarde dat hij de bromfietser, die uit de Middenlaan met 'n volgens hem te grote bocht de Zuiderhout laan wilde indraaien, niet meer had kun nen ontwijken. Hij was uitgestapt en was naar de gevallen bromfietser gegaan. Deze zou zich toen nogal onbehoorlijk hebben gedragen. De toneelspeler, die diezelfde avond in Amsterdam moest optreden, had tegen de bromfietser gezegd dat hij zijn autonummer kon opnemen en was daarna weggereden. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had niet de indruk dat de verdachte zich aan de gevolgen van de aanrijding had willen onttrekken. De verdachte had echter zich bekend moeten maken alvorens zich van de plaats van het ongeval te verwijderen. De officier eiste een boete van vijftig gulden subs. 15 dagen hechtenis. De raadsvrouwe mr. A. Flesseman uit Amsterdam bepleitte clementie. In haar pleidooi zei zij ondermeer: „Mijn cliënt heeft zo dikwijls op het toneel gezegd, dat het hemelse gerecht zich over hem heeft ontfermd, moge thans het aardse gerecht zich eens over hem ontfermen." De politierechter veroordeelde de toneel speler tot vijftien gulden boete, subs, zes dagen hechtenis. De president van de rechtbank te 's-Gra- venhage heeft maandag in het kort ge ding dat namens de 37 teruggezonden ver stekelingen tegen de Staat der Nederlan den aanhangig is gemaakt, een schikking voorgesteld. Hij stelde voor te onderzoe ken of de 37 verstekelingen, die thans met de „Johan van Oldenbarnevelt" naar In donesië worden teruggezonden, mogelqk naar Nederlands Nieuw Guinea overge bracht zouden kunnen worden. De pleiter van de verstekelingen, mr. A. G. Maris, had hierna oen onderhoud met de contactpersoon van de verstekelingen, ir. Manusama, en deelde daarna aan de pre sident mede dat deze oplossing sympathiek is als de 37 uitgewezenen in vrijheid daar kunnen verblijven. Mr. Maris nam aan dat de verstekelingen deze schikking zeker zullen aanvaarden als de staat hierin medewerking verleent. De pleiter voor de staat, mr. G. J. Schol ten, kon uiteraard geen beslissing nemen. Hij zou op de kortst mogelijke termijn overleg plegen. De president zei, dat als deze schikking zou worden aanvaard, dit niet betekent dat het een algemene regel wordt. De president zag een grondige reden voor ean dergelijke schikking in het feit dat er aan deze kwestie zeer veel ruchtbaarheid -s gegeven, hetgeen voor de verstekelingen mogelijk ernstige gevolgen in Indonesië kan hebben. De president schorste de zitting tot mor genochtend. In de tussentijd zal mr. Schol ten over dit voorstel overleg plegen. het slot, waren zij veel beter op dreef en vormde dit duet een charmant programma onderdeel. Ook hier had Pletting verschil lende bekende chansons van een amu sante Nederlandse tekst voorzien, zodat het publiek dit optreden met een enthou siaste bijval honoreerde. Met veel repe teren en de nodige zelfkritiek kan het Ken nemer Cabaret zich een behoorlijke positie verwerven in het wereldje van het ama teurcabaret. Jan van Dam

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7