Bouw van nieuw RAI-complex gaat beginnen ■NHMlNNli i mmhm Huidige economische situatie is een adempauze Bonn trekt 300 miljoen mark uit voor nazi-slachtoffers B-47 met atoombom in Texas neergestort Resolutie „geen proeven tijdens atoomoverleg" aangenomen „GLAZEN PALEIS" VOOR AMSTERDAM Repressieve controle op de prijzen zal worden gehandhaafd Voorstel van India verworpen „Onvoorwaardelijke staking der proeven" WOENSDAG 5 NOVEMBER 1958 11 Kosten: vijftien miljoen Betonnen oefenbanen voor tanks Adenauer zou bereid zijn tot een topconferentie over Vrijhandelszone Delft vraagt snelheids beperking op rijksweg 13 Tillv Perin-Bouwmeester in ziekenhuis opgenomen Schadeloosstelling in eerste aanleg alleen voor buitenlanders die medisch zijn mishandeld Vakcentralen richten zich tot SER over ziekte loongrens SÉ MINISTER ZIJLSTRA Luchtmachtpersoneel mag niet bij wrak komen ONTWAPENING IN UNO-ASSEMBLEE (geen proeven tot controle er is) herhalen Russen in Genève Premier van Suriname op Schiphol aangekomen (Van een onzer redacteuren) Op het Amsterdamse Europaplein wordt morgenochtend een begin gemaakt met de bouw van het nieuwe RAI-complex. In broederlijke samenwerking zullen burgemeester mr. G. van Hall en de president-gedelegeerd commissaris van de n.v. RAI-Gebouw, de heer Egon F. Eriksson daar de eerste paal heien voor het imposante bouwwerk van glas en staal, dat het modernste tentoonstellingscomplex van Nederland wordt. De bouw zal twee jaar en vijftien miljoen gulden vergen; tien miljoen minder dan aanvankelijk geraamd was. Om deze besparing te berei ken, heeft men de ondergrondse garage en het congresgebouw uit het oorspron kelijke plan laten vervallen, hoewel in de situering wel rekening wordt gehouden met een later bijbouwen van dit laatste gebouw. Van de totale bouwkosten zal Amsterdam hh deel, de n.v. RAI-gebouw 2/t voor haar rekening nemen. De plannen voor dit kapitale project, ontworpen door architect A. Bodon, date ren al van zeven jaar geleden. Omstreeks die tijd werd het duidelijk, dat het be staande RAI-gebouw, met een oppervlakte van 13.000 vierkante meter, spoedig te klein zou zijn om zijn taak naar behoren te kunnen vervullen. Door het bijbouwen van zijhallen werd de expositieruimte ge leidelijk tot 23.000 vierkante meter uitge breid, maar ook dit bracht slechts korte tijd soelaas. Zelfs na de splitsing van de jaarlijkse manifestaties in een bedrijfs auto- en personenwagen-tentoonstelling in 1954 bleef het moeilijk om voor alle gega digden een plaatsje te vinden. Oorzaak van dit alles is de gestage toeneming van het aantal typen en uitvoeringen van auto's, dat in Nederland aan de markt komt. De laatste jaren was het aanbod zo overstelpend groot, dat men de fabrikan ten en importeurs aan een limiet heëft moeten binden. In de meeste gevallen kre gen zij slechts veertig tot vijftig percent van de aangevraagde expositieruimte toegewezen. Lang en breed is er reeds in de jaren direct na de bevrijding overlegd, wat er zou moeten gebeuren om aan deze, toen reeds te voorziene ontwikkeling ge daan zou kunnen worden. Van vele zijden is daarbij gesuggereerd, de tentoongestelde auto's wat eenvoudiger te presenteren, onder andere door het inrichten van klei nere stands met minder bloemen en opschik, geen draaitableau's meer en dergelijke. Daardoor zou men inderdaad ruimte heb ben kunnen winnen, maar noch het RAI- bestuur, noch ook de auto-importeurs voel den hiervoor. Zij betoogden, dat de RAI ook als „kijkspul" een roemrijke traditie heeft op te houden en nimmer zou mogen ontaarden, naar buitenlands voorbeeld, in een overladen „autopakhuis". De voorgeschiedenis Daarom is reeds in 1950 in principe be sloten tot de bouw van een nieuw RAI- complex. Het oorspronkelijke plan kwam een jaar later gereed. Drie jaar lang is dit project op al zijn aspecten en financiële consequen ties bekeken, voor men tot een akkoord kwam. De bouw zou in 1955 beginnen. Toen kwam de bouwstop roet in het eten gooien. Ge meentebestuur en RAI heb ben vervolgens lange tijd aan de plannen gedokterd en ze tenslotte zover ver eenvoudigd, dat het pro ject ook voor de hogere overheden aanvaardbaar werd. De Amsterdamse ge meenteraad gaf in het be gin van de afgelopen zomer zijn fiat aan het gewijzig de bouwplan, Gedeputeer de Staten volgden veertien dagen later en na nogmaals twee weken kwam eind juni ook de definitieve goedkeuring van minister Witte af. In allerijl is daar op begonnen met de voor bereiding van de bouw, die uitgevoerd wordt onder leiding van het ingenieurs- en architectenbureau ir. B. J. van Bruggen, G. Drex- hage, ir. J. J. Sterkenburg en A. Bodon, met de Amsterdamse meentearchitect Merkelbach als nator. Het plan, zoals het thans wordt uitge voerd, voorziet in de bouw van vier ex positiehallen met een totale oppervlakte van 31.665 vierkante meter bijna ander half maal zo groot als het huidige RAI- complex. Op de situatietekening ziet men links een glazen zaal van dertig bij dertig meter voor bijzondere evenementen, die te beschouwen is als een reusachtige eta lage. Daarnaast komt het kantoor- en di rectiegebouw, waarin tevens het voltallige secretariaat van de RAI gevestigd wordt. Via de hoofdingang (onder de letters RAI) komt men rechts in de centrale hal, een gevaarte van glas en staal die 195 meter lang en 67,5 meter breed is. Deze gehele breedte wordt overspannen door stalen boogspanten, rustend op betonnen kolom- rijen, zodat de oppervlakte van de hal niet door tussensteunpunten wordt gebroken. Tussen de grote hal en de drie zijhallen die haar links en rechts flankeren, wordt de afscheiding gevormd door de genoemde betonnen kolommen, die op vier meter hoogte doorlopende balkons van tien meter breedte dragen, vanwaar men een uitzicht heeft over alle expositiehallen. Links van de centrale hal en achter het kantoor gebouw komt één zijhal van 45 bij 90 meter, die tevens dienst kan doen als ver gaderzaal voor grote bijeenkomsten. Rechts van de grote hal komen twee van derge lijke zijhallen achter elkaar, met een op pervlakte van respectievelijk 4050 en 7425 vierkante meter. De achterste van deze twee hallen zal te vens huisvesting bieden aan diverse zaal sporten, zoals tennis, zaalhandbal, volley bal, basketbal en micro-korfbal. Voor deze zaal en de ervoor liggende grote zijzaal is daartoe een aantal kleedkamers en was lokalen, alsmede een aparte ingang gepro jecteerd. Alle funderingen en de draagconstructie van het hoofdingangsgebouw en het café restaurant (dat achter de glazen zaal links wordt gebouwd) worden in gewapend be ton uitgevoerd. Overigens zijn de hallen als staalconstructies ontworpen. Op de dakvlakken van de hallen worden glazen lichtkappen aangebracht. De gevels wor den eveneens voor een groot deel in glas uitgevoerd. Op het gebied van kunstver lichting, heteluchtverwarming en ventila tie zullen de laatste vindingen worden toe gepast. De oude RAI Wat er met het oude RAI-gebouw gaat gebeuren, staat nog niet vast. Het is het eigendom van de RAI, die het, na voltooi ing van het nieuwe complex, tegen een nog vast te stellen som aan de gemeente zal overdoen. Het plan om er een operagebouw van te maken, schijnt van de baan te zijn. An dere mogelijkheden zijn: een sporthal, een congresgebouw, een kantoor annex maga zijn voor enkele gemeentediensten, waar voor evenwel een ingrijpende verbouwing nodig zou zijn. Bovendien zijn er diverse commerciële en culturele instellingen die een oogje op de ruime hal hebben. Vast staat op het ogenblik slechts, dat het oude RAI-gebouw niet zal worden afgebroken: die luxe kan Amsterdam, met zijn tekort aan grote zalen, zich op het ogenblik niet getroosten. Gedurende de laatste acht jaar is het terrein De Vlasakkers bij Amersfoort in gebruik geweest voor het oefenen van alle tankbemanningen, die het Dépot Cavalerie aan de parate troepen moet leveren. Honderd tanks hebben hier al drie jaren dag-in, dag-uit rond- gedaverd, met het gevolg, dat het oefenterrein nu, doorsneden door diepe voren en bij regen de aanblik opleve rend van een enorme modderpoel, voor dit. (en voor elk ander doel) vrijwel on bruikbaar geworden is. Daar er geen andere terreinen in ons land ter be schikking van de legerleiding staan, die geschikt zijn voor tankoefeningen, heeft men nu besloten, naar Frans voorbeeld op de Vlasakkers betonnen oefenbanen voor tanks aan te leggen, die het complex kris-kras doorkruisen en zo de aspirant-tankbemanningen volop de gelegenheid zullen bieden, de nodige ervaring op te doen. Met de aanleg van het betonnen wegennet is men enige tijd geleden begonnen. Het buitenste, rondgaande circuit van zeven kilometer is reeds bijna gereed. In 1960 moet het gehele project, waar van de kosten op vijf miljoen gulden geraamd worden, klaar zijn. Het nieu we systeem zal aan de andere kant, naar men verwacht, een aanzienlijke besparing op het benzinegebruik bij de tankoefeningen opleveren. Momenteel gebruikt het Cavaleriedépöt voor dit doel 1.250.000 liter benzine per jaar. Op de foto: zware Centurion- en Sher- mantanks in actie op de nieuwe betonnen oefenbanen. De Westduitse bondskanselier dr. K. Adenauer zal een uitnodiging voor een bijeenkomst met Macmillan en generaal De Gaulle over de impasse, waarin de on derhandelingen over de voorgestelde Vrij handelszone zijn geraakt, vermoedelijk aanvaarden, zo wordt uit gewoonlijk goed- ingelichte bron te Bonn vernomen. Vol gens deze bron is het echter niet waar schijnlijk. dat dr. Adenauer zelf het initia tief tot een dergelijke bijeenkomst zal ne men. In regeringskringen wint de mening veld, dat alleen politieke tussenkomst de onderhandelingen uit de impasse kan brengen. Ontwerp van het nieuwe RAI-gebouw ge- coördi- Het college van Burgemeester en Wet houders van Delft heeft een brief gezon den aan de Rijkswaterstaat, waarin het zijn ernstige bezorgdheid uitspreekt om trent de toestand, waarin de rijksweg no 13 Den Haag-Rotterdam in de gemeente Delft verkeert. In de brief wordt tevens een overzicht gegeven van de ongelukken welke de laatste tijd op deze snelverkeers- weg zijn gebeurd, waaruit volgens B. en W. blijkt dat deze Rijksweg een steeds groter gevaar voor het verkeer inhoudt, B. en W. dringen aan op het nemen van maatregelen, die de verkeersveiligheid bevorderen en suggereren het instellen van een maximumsnelheid. Mevrouw Tilly Perin-Bouwmeester, die op tournee was met het gezelschap Johan Kaart, is zondag opgenomen in de zieken verpleging aan de Prinsengracht te Am sterdam, voor het ondergaan van een lich te beenoperatie. Zij hoopt over ongeveer tien dagen weer te kunnen optreden. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering stelt concrete plannen op voor 'n schadeloosstelling van de nazi-slachtoffers in verscheidene West- europese landen. De eerste fase hierbij zal zijn de betaling van in totaal driehon derd miljoen mark aan degenen die in concentratiekampen 't slachtoffer zijn ge weest van nazi-artsen die met hen me dische proeven namen, en die daarvan blijvend lichamelijk letsel hebben overge houden. De staatssecretaris van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Joxe, zou er tijdens zijn recent bezoek aan Bonn nog eens op hebben gewezen, dat het ge talm van de Westduitse regering met dit vraagstuk een slechte indruk op de bond genoten maakt en dat het noodzakelijk is, dat bondskanselier Adenauer en minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano hiervan op de hoogte worden gesteld. Vol gens de regeringsgezinde „General An- zeiger" probeert het kabinet te Bonn reeds geruime tijd een oplossing te vinden. De handicap zou zijn, dat men bij geen bena dering weet, hoe groot het totaal bedrag zal worden. Geen gunstige indruk Afgezien hiervan zal de aankondiging van de bereidheid om bepaalde slachtof fers van 't nazi-regime schadeloos te stel len in het buitenland geen gunstige indruk maken, omdat slechts een klein aantal mensen de medische proefnemingen in concentratiekampen heeft overleefd. In februari heeft Bonn Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Denemarken, Griekenland, Groot-Brittannië, Italië, Oos tenrijk, Noorwegen en Zwitserland meege deeld, dat uit financiële en juridische over wegingen geen uitbreiding kon worden ge geven aan bepaalde groepen van nazi slachtoffers, die voor schadeloosstelling in aanmerking kwamen. Bonn stelde voor een charitatieve organisatie de verdere vergoeding te laten regelen, een voorstel dat door de elf landen van de hand werd gewezen. Thans kan men verwachten dat de West duitse regering, uit morele overwegingen, met een tussenvoorstel komt: voorlopig alleen een regeling voor de medische slachtoffers. Voor Nederland zo heeft mi nister Luns verklaard is de regeling van de schadeloosstelling essentieel voor de tussen beide landen nagestreefde algeme ne overeenkomst. Minister Von Brentano heeft destijds toegezegd, dat aan dit pro bleem de hoogste prioriteit zou worden verleend. Men kan moeilijk echter aan nemen, dat het beperkte Westduitse voor stel voor de Nederlandse regering aan vaardbaar kan zijn. In een brief aan het dagelijks bestuur van de Sociaal Economische Raad hebben de besturen van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. de aandacht gevestigd op het feit, dat de voor de ziekengeld- en de zie kenfondsverzekering geldende loongrens van 6900,- per jaar niet meer in over eenstemming is met het huidige loonni veau. Hetzelfde is naar hun oordeel het ge val met de voor deze en andere sociale verzekeringswetten geldende premie- en uitkeringsgrens van f 19,- per dag. Voorts menen de vakcentrales, dat men in samenhang met de binnenkort te ver wachten verhoging van de uitkeringen der A.O.W., de S.E.R. aandacht zal dienen te schenken aan een verhoging van de toesla gen op renten ingevolge de invaliditeits- en ongevallenwetten, alsmede aan de vraag in hoeverre de huidige kinderbij slagbedragen nog in overeenstemming zijn met het gestegen loonniveau. -svi■- V De minister van Economische Zaken heeft, in antwoord op de vragen die hier over in de desbetreffende Kamercommis sie zijn gesteld, geantwoord dat de tijde lijke stagnatie van de groei van het natio nale inkomen en de produktie in bepaalde bedrijfstakken heeft geleid tot een enigs zins verminderde intensiteitsgraad bij liet gebruiken van het produktie-apparaat. In tussen dient daarbij wel bedacht te wor den, dat zich gedurende de periode 1955 1957, ondanks het zeer hoge investerings- peil en de daarmee samenhangende capa citeitsuitbreidingen, in vele takken van industrie verschijnselen van een zekere overbezetting hebben voorgedaan, hetgeen niet zelden leidde tot een betrekelijk in efficiënte produktie. Ook in dit opzicht kan men de huidige economische situatie dus zien als een adempauze, die de voor waarden schept om binnen het produktie- apparaat weer een zo gunstig mogelijke verhouding te bereiken tussen de vaste bedrijfsinstallaties en de beschikbare ar beidskrachten,. alsmede de grond- en hulp stoffen. Dit streven- -naar een evenwich tiger opbouw van het produktie-apparaat kan naar de overtuiging van de minister mede de grondslag leggen voor een her nieuwd expansieproces. De minister acht het een pessimistische veronderstelling om aan te nemen, dat onze economie zich zou ontwikkelen in de richting van een evenwicht tussen midde len en bestedingen bij een relatief hoog peil van de werkloosheid. Naar aanleiding van vragen over het consumptiepeil deelt de minister mede dat in de voornaamste ons omringende landen het indexcijfers van de kosten van levens onderhoud in de afgelopen twaalf maanden een duidelijk stijgende tendentie vertoon de. zodat ons land zich in dit opzicht dus gunstig onderscheidt. De invloed van de directe maatregelen tot beperking der bestedingen (met name verhoging van indirecte belastingen, ver mindering van subsidies, verhoging van rccijns op alcohol en verhoging van dj tarieven van overheidsbedrijven) op het orijsindexcijfer van het levensonderhoud kan worden gesteld on een half percent. Prijsontwikkeling De prijsontwikkeling van de in het ka der van het prijsstabilisatiebeleid onder zochte, zeer brede groep van artikelen heeft de minister de indruk gegeven, dat voor wat betreft de belangrijkste artikelen van het levensonderhoud tot heden sprake is geweest van een bevredigende symme trie tussen de ontwikkeling van de prijzen der grond- en hulpstoffen en die der eind- produkten. Ook na de jongste wijziging in de procedure van het prijsbeleid blijft het doorwerken van eventuele prijsverla gingen van grond- en 'hulpstoffen in de prijzen der eindprodukten uiteraard nood zakelijk. Het zal de voornaamste taak van het prijsbeleid in zijn nieuwe vorm zijn. bedrijfstakgewijze na te gaan in hoeverre zulks in feite geschiedt. ABILENE (Reuter) Een Amerikaan se middelzware „Stratojet" B-47 bommen werper met een kernwapen aan boord is dinsdag in Texas dadelijk na de start in brand geraakt en neergestort. Het wapen ontplofte niet en er was geen gevaar voor de omgeving, aldus heeft de luchtmacht te Washington bekendgemaakt. Als voor zorgsmaatregel werd echter luchtmacht- personeel verzocht het wrak niet te na deren. Van de vier inzittenden wisten drie zich met valschermen in veiligheid te stellen. De vierde, de vlieger, kwam om het le ven. Het toestel was opgestegen van een vliegveld bij Abilene. Het bereikte een hoogte van 450 meter en stortte acht kilo meter van de startbaan neer. De omgeving van het ongeluk werd on middellijk door de militaire politie afge zet en een helicopter ging in de lucht de wacht houden. Personen in de omgeving van de plek waar het vliegtuig is neer gestort, werden met een Geigerteller op straling onderzocht. Aangezien het doel van het prijsbeleid ongewijzigd is gebleven, is handhaving van de repressieve controle noodzakelijk. Dat wil zeggen, dat in die sectoren, waarin prijsverhogingen plaatsvinden zonder dat sprake is van stijging van grond- en hulp- stofkosten of waarin kostenverlagingen welke op grond van gedaalde grondstof- fenprijzen mogelijk zijn geworden, niet of onvoldoende worden doorgegeven, ingrij pen van bovenaf noodzakelijk blijft. Investeringen Het volume van de industriële investe ringen over het eerste halfjaar 1958 lag circa 13 pet. beneden het peil van dezelfde periode van 1957. Bij de beoordeling van deze teruggang dient men echter wel te be denken, dat het investeringspeil in vaste activa in de industriële sector juist in het eerste halfjaar 1957 bijzonder hoog is ge weest. Voor het gehele jaar 1958 wordt een daling van het volume van de in dustriële investeringen in vaste activa verwacht met circa 10 pet. In vergelijking tot 1957 wordt voor het invoerprijspeil momenteel een daling ver wacht van 6 pet. en voor het uitvoerprijs- peil een daling van 4V2 pet. Dit resulteert in een verwachte ruilvoetverbetering van 1 Vz pet. Overheidsuitgaven Naar aanleiding van vragen over de overheidsuitgaven deelt de minister mede, dat in de loop van 1958 een plotselinge stijging is opgetreden van de overheids uitgaven, met name voor wat betreft de overdrachtsuitgaven, zoals prijssubsidies, uitkeringen in verband met de ontwikke ling in Indonesë en de uitgaven voor be strijding van de werkloosheid. Dit heeft ertoe geleid, dat werd afgeweken van het oorspronkelijke standpunt, geen beroep op de kapitaalmarkt te doen. Grensverkoop aan Duitsers Voorzover gegevens of aanwijzingen be schikbaar zijn omtrent de verkopen van consumptiegoederen aan buitenlanders in de grensstreken, wordt de omvang van deze verkopen in 1957 op ongeveer 150 miljoen geraamd. Voor het eerste halfjaar 1958 bedraagt de raming van deze ver kopen f 90 miljoen (1ste halfjaar 1957: ƒ70 miljoen). De ontvangsten wegens verkoop van consumptiegoederen aan buitenlanders worden voor de opstelling van de natio nale rekeningen en de betalingsbalans niet als inkomsten uit vreemdelingenverkeer beschouwd, maar als uitvoer van goederen. Aangezien deze ontvangsten als uitvoer door Nederland worden beschouwd, maken zii geen deel uit van de nationale consump tieve bestedingen. De invloed op de con sumptie is dus nihil. Overigens is de ver houding tussen aankopen van buitenlanders en de totale nationale consumptieve be stedingen minder dan 1 pet. NEW YORK (Reuter) De Algemene Vergadering van de UNO heeft dinsdag in weerwil van de oppositie der communis tische landen een resolutie aanvaard, waarin een beroep op de drie atoom- mogendheden de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Engeland wordt gedaan, de proeven met kernwapens te staken zo lang de onderhandelingen over een con trolestelsel te Genève voortduren. De Rus Zorin beschuldigde de Verenig de Staten en Engeland er direct van dat zü andere delegaties zouden hebben ge prest, voor de resolutie te stemmen. Hij noemde het besluit „in flagrante strijd met de belangen van de vrede". De resolutie werd aanvaard met 49 tegen 9 stemmen bij 22 onthoudingen. De communistische landen stemden tegen, terwijl zich onder de landen die zich van stemming onthielden, Frankrijk, Oosten rijk, India, Zweden en Joegoslavië be vonden. Nederland stemde voor. Voorts aanvaardde de Algemene Ver gadering drie resoluties die door de poli tieke commissie waren ingediend. In een door Oostenrijk Japan en Zweden gedaan voorstel wordt de hoop uitgesproken dat de besprekingen te Genève succes zullen hebben en zullen leiden tot een voor allen aanvaardbaar akkoord. In de tweede door India en Joegoslavië ingediende resolutie betuigt de Algemene Vergadering haar steun aan het overleg dat maandag aanstaande tussen Oost en West begint over maatregelen om verrassingsaanvallen te voorkomen. Tenslotte onderschreef de Assemblee de aanbeveling van de poli tieke commissie om de thans uit 25 leden bestaande ontwapeningscommissie uit te breiden tot een orgaan waarin alle 81 leden van de UNO zijn vertegenwoordigd. Een door India en dertien andere leden ingediend voorstel, waarin er op werd aangedrongen de kernproeven te staken tot men het eens zal zijn over een con trolestelsel, werd met 27 tegen 41 stem men, bij dertien onthoudingen afgewezen. Dit voorstel was eerder in de politieke commissie door de betrokken landen teruggenomen, nadat het voornaamste ar- •tikel er van was verworpen. Het westen was tegen het voorstel gekant, omdat dit zou leidep'tot een verbod van kernwapen proeven zonder dat er controle op de na leving zou bestaan. Politieke commissie De Russische vertegenwoordiger in de politieke commissie van de UNO, Zorin, heeft dinsdag een ontwerpresolutie inge diend, waarin wordt voorgesteld afgevaar digden van Noord- en Zuid-Korea te laten deelnemen aan een debat over Korea. Zuid- Korea heeft waarnemers bij de UNO. Noord-Korea niet. Geen van beide landen is volwaardig lid der internationale orga nisatie. De Amerikaanse afgevaardigde, senator Hickenlooper, diende een tegen- resolutie in, waarin wordt voorgesteld slechts Zuid-Korea uit te nodigen zonder stemrecht aan de besprekingen deel te nemen. (AFP) Twaalf landen, waaronder de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, dienden in de politieke commissie een ont werpresolutie in, waarin de communis tische leiders wordt verzocht vrije ver kiezingen in Korea toe te staan, die in overeenstemming zijn met de principes van de UNO. In de ontwerpresolutie spreken de betrokken landen hun voldoening uit over de mededeling, dat de Chinese com munisten hun troepen uit Noord-Korea hebben teruggetrokken. De ontwerpreso lutie voorziet ook in de handhaving van de UNO-commissie voor de hereniging van Korea. De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, wordt ver zocht de Koreaanse kwestie te plaatsen op de voorlopige agenda van de veertiende zitting van de Algemene Vergadering. GENèVE (UPI) Het hoofd van de Russische delegatie naar de Geneefse con ferentie over stopzetting van kernproeven Semyon Tsarapkin, heeft dinsdag opnieuw de onmiddellijke onvoorwaardelijke en permanente stopzetting van kernproeven geëist. De delegaties kwamen dinsdag middag opnieuw gedurende twee uur bij een op hun derde zitting, waarna de ver gadering tot woensdagmiddag werd op geschort. Er werd na afloop een kort officieel com muniqué uitgegeven waarin medegedeeld werd dat de bijeenkomst was begonnen met een rede van Tsarapkin. In het communiqué stond ook de naam van het Russische ontwerp voor een over eenkomst tot stopzetting van kernproeven. De naam luidde: „Overeenkomst over de stopzetting van proeven met atoom- en waterstofwapens". Uit deze naam viel af te leiden, dat de Russen blijkbaar de beëindiging van proe ven met kernwapens beogen, maar kern proeven met vreedzame doeleinden niet wensen uit te sluiten. De minister-president van Suriname, mr. S. D. Emanuels is vergezeld van de gevolmachtigd minister in Nederland mr. dr. R. H. Pos, dinsdagavond met het K.L.M. toestel uit de west op Schiphol aan gekomen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11