Ik hoest niet mee J KLM zal verliezen door Indonesië en vliegersstaking grotendeels dekken Deviezenpositie sterk verbeterd; banken ruim in hun geld Panda en de ©lie^boertjes L Wereldnieuws Kans op regen neemt toe Weekstaat Nederlandsche Bank 2 Onveranderd interimdivident van 3 pCt. Financiële positie van Excelsior thans rustig Bronswerk verwacht over 1958 onveranderd dividend Schrootfraude wordt door K.S.G. onderzocht Rijksgarantie voor de bouw van Hiltonhotels Arbeider breekt bij val drie nekwervels Indonesië aanvaardt Chinees aanbod Nieuwe kans voor Allan: pulveriseringsmachines Aandelenemissie van de Antilliaanse Brouwerij Schatkistpromessen voor f 114 mil joen toegewezen Senembah betaalt 50 percent terug EBU-overschot in oktober Padang Portland Cement Orderpositie van Du Croo en Brauns verbeterd met al die "seizoen- hoesters"! Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland WOENSDAG 5 NOVEMBER 1958 De winst der Koninklijke Luchtvaart Maatschappij over het derde kwartaal van 1958 bedroeg 11,1 miljoen gulden. Over de eerste negen maanden van 1958 bedroeg de winst 8,7 miljoen (20,25 miljoen in de eerste negen maanden van 1957). De directie deelt mede, dat de ontwikkeling der activiteit van de K.L.M. in een aantal landen haar vertrouwen geeft in de verbetering van de rentabiliteit van het bedrijf en dat besloten is dit jaar evenals vorig jaar een interim dividend van 3 percent op de gewone aandelen uit te keren op rekening van het over 1958 te verwachten dividend. De normale afschrijvingen op vliegend materieel bedroegen in de periode januari tot en met september 1958 48,3 miljoen tegenover 36,4 miljoen in dezelfde periode van 1957; deze afschrijvingen zijn in de bedrijfskosten begrepen. De extra afschrijvingen zijn afzonderlijk in de winst- en verliesrekening opgenomen. De in het vorige verslag vermelde winst bij verkoop van verouderd materieel moest worden verlaagd, doordat een der verkoopcontracten in het derde kwartaal werd geannu- leed. De gederfde winst bedraagt f 1,1 miljoen (na belastingen). wachten verdere stijging van de vraag naar vervoer op deze lijnen vooral op diensten zonder tussenlandingen werd een optie op drie Douglas DC-7C vlieg tuigen in september omgezet in een de finitieve bestelling. Deze vliegtuigen zul len voor het einde van het jaar worden afgeleverd. In totaal zal de K.L.M. aan het einde van 1958 over vijftien DC-7C vlieg tuigen beschikken. Het vervoer was vooral in de maanden juli en augustus bevredigend. In juli be reikten de maandelijkse vervoersinkom- sten voor het eerst in de geschiedenis van de K.L.M. een bedrag van 50 miljoen. Het vervoer in de nieuwe „economy class" op de lijnen over de Noordatlantische Oceaan heeft de verwachtingen overtrof fen. Met het oog op de voor 1959 te ver- De heer H. Meijer .Tzn., adviseur van de vergadering van houders van preferente aandelen A en de trustee, deelde in de algemene vergadering van aandeelhouders in de n. v. Metaalbuizenfabriek Maat schappij „Excelsior" mee dat het finan ciële aspect thans zodanig is geregeld, dat daaruit in de komende jaren geen moei lijkheden kunnen voortspruiten; dat er in de naaste toekomst een gunstige rentabili teit kan worden verwacht op basis van de huidige verhoudingen, zodat er van ach teruitlopen van de financiële positie geen sprake behoeft te zijn, en dat het bedrijf te Oosterhout het onzekere punt uitmaakt. Voorts deelde mr. K. P. van der Mande- !e, voorzitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Rotterdam, die met goedvinden van de vergadering het presi dium had waargenomen, aan het eind van de vergadering mede namens de beide directeuren gerechtigd te zijn mede te de len, dat zij besloten hebben een verzoek tot ontslag in te dienen om redenen, die uitsluitend in de persoonlijke sfeer liggen. Zij verklaren nadrukkelijk, dat zij zich met de zakelijke aangelegenheden en de ontwikkeling in de vennootschap geheel kunnen verenigen. Op verzoek zullen zij gedurende bijvoorbeeld een half jaar hun werkzaamheden nog blijven voortzetten. De directie van de n. v. Bronswerk te Amersfoort deelt mede dat op grond van de bedrijfsuitkomsten in de eerste drie kwartalen verwacht wordt, dat het bruto exploitatiesaldo over 1958 wat lager zal zijn dan dat over 1957. De orderportefeuil le handhaafde zich op lager niveau en heeft thans enige neiging tot stijging. Vele opdrachten konden slechts in scherpe me dedinging worden verkregen. De Plaatwellerij Het bovenstaande geldt in grote trek ken voor de eind 1957 met onze venoot- schap gefusioneerde onderneming n. v. De Plaatwellerij te Velsen en voor onze dochteronderneming de machinefabriek Voorwaarts n. v. te Amsterdam. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, is een voorstel tot uitkering van een gelijk dividend als over 1957 te ver wachten. De minister van Economische Zaken heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld dat hij de in Nederland aan het licht ge komen schrootfraude in de bijzondere raad van ministers aan de orde heeft gesteld. Reeds op 17 december 1957 is de Hoge Autoriteit op de hoogte gesteld. Daarna is over deze zaken voortdurend contact onderhouden met de Hoge Autoriteit, waarbij van Nederlandse zijde steeds op de grootst mogelijke voortvarendheid is aangedrongen. Tijdens de raadszitting van 13 en 14 oktober heeft de minister deze zaak opnieuw aanhangig gemaakt. De Hoge Autoriteit heeft daarbij meegedeeld dat aan de Hansa een proces zal worden aangedaan. Zeer binnenkort zal het ac countantsonderzoek voltooid zijn, waarna een verklaring zal worden afgelegd. De minister van Economische Zaken heeft in antwoord op vragen over vesti ging van een tweetal zogenaamde Hilton hotels hier te lande medegedeeld dat de regering inderdaad voornemens is de in diening van een desbetreffend wetsont werp te bevorderen. In dit wetsontwerp zal worden voorgesteld van rijkswege een garantie voor de hoofdsom en rente te ver lenen op de voor de financiering van deze hotels benodigde leningen. Dit wetsvoor stel zal op korte termijn bij de Tweede Kamer aanhangig worden gemaakt. De achttienjarige arbeider C. H. L. uit Beverwijk is dinsdagmiddag bij werk zaamheden aan de Maarten Lutherschool in Beverwijk door een opening van het dak gevallen. De jongeman belandde op enige houten schotten, die op de vier me ter lagere vloer stonden opgestapeld. De arbeider brak drie nekwervels en werd in zeer ernstige toestand naar het Bever- wijkse Rode-Kruisziekenhuis overgebracht. Het Indonesische persbureau „Antara" meldt, dat de Indonesische minister voor de Nijverheid Inkiriwang in beginsel een aanbod van Communistisch China heeft aanvaard, om in Indonesië een staal industrie in het leven te roepen. De winst over het gehele jaar 1958 zal, vooral als gevolg van de verliezen voort vloeiende uit de opzegging van de lan dingsrechten te Djakarta in december 1957 en uit de vliegerstaking in maart 1958, aanmerkelijk lager zijn dan in de voor gaande jaren. Deze verliezen zullen voor een belangrijk deel kunnen worden ge dekt uit voorzieningen, welke in de afge lopen jaren werden opgebouwd. Hierom trent zal bij de jaarafsluiting een beslis sing worden genomen. De winst- en verliesrekening voor de 9 maanden eindigende 30 september (in duizenden guldens): Bedrijfsinkomsten Vervoersinkomsten Overige inkomsten 1958 1957 359.612 359.494 21.122 22.143 380.734 381.637 Bedrijfskosten 378.870 *356.249 Winst bij verkoop ver ouderd materieel Seldo overige baten en lasten 1.864 25.388 4.977 2.687 1.528 4.154 23.860 Extra-afschrij vingen vliegend materieel 2.142 ,1.776 Winst vóór bel2.012 22.084 Gereserveerd voor bel. naar de winst 1.790 10.389 Bel.vermindering we gens investeringsaftr. 4- 8.460 8.550 Winst 8.682 20.245 Op het moment dat voortbestaan voor de n.v. Allan en Co's Koninklijke Neder landse Fabriek van Meubelen en Spoor- wegmaterieel onmogelijk leek, heeft het oude Rotterdamse bedrijf, waar een 1300 mensen in een modern geoutilleerde fa briek werken kunnen, een nieuwe kans aangegrepen om te kunnen blijven draaien en door het aantrekken van nieuwe pro- duktiemogelijkheden een nieuw perspec tief te scheppen. Het is Allan gelukt van een grote Amerikaanse maatschappij een licentiecontract te verwerven voor de ver vaardiging van pulveriseringsmachines die worden gebruikt in industriële en le- vensmiddelenbedrijven. Voorts kan Allan nog enkele orders krijgen voor werken waarmee enkele miljoenen zijn gemoeid. Als de Herstelbank bereid is mede te werken, lijkt de toekomst voor een aantal jaren verzekerd. Het contract met de Pul vering Machinery Division van de Metals Disintegrating inc. geldt voor vijf jaar. In het bedrijf zijn grote investeringen nodig om te kunnen omschakelen. Door het con tract met het Amérikaanse bedrijf krijgt het Rotterdamse bedrijf de fabricage voor Europa van pulveriseringsmachines. Al lan zal alleen fabriceren, de verkoop blijft in Amerikaanse handen. Gerekend kan worden op een aanloopomzet van tussen de drie en vier miljoen per jaar, die mo gelijk kan worden uitgebreid. Daartoe komt een Amerikaanse directeur naar Rot terdam. De mogelijkheid bestaat dat wan neer Allan aan de gang kan gaan, volgend jaar reeds een rendabele bezetting moge lijk is. Daartoe draagt ook het feit bij dat nieuwe orders tot een bedrag van twee miljoen konden worden aangetrokken, onder andere de uitvoering van betimme ringen en meubileringen en lichte metaal bewerking en medische apparatuur. Ook is er een mogelijkheid in de vervaardiging van landbouwwerktuigen. De Allan-fabriek ligt, sinds in oktober de laatste wagon voor de spoorwegen is afgeleverd, voor het grootste gedeelte stil. Op dinsdag 11 november wordt de in schrijving opengesteld op 300.000 gewone aandelen, in stukken van nominaal 100 aan toonder in de Antilliaanse Brouwerij n.v. te Willemstad. Curacao. De aandelen zullen ten volle delen in de resultaten over het boekjaar 1958-1959 en volgende jaren. Koers van uitgifte is 110 percent. Het ge vraagde bedrag is in Antilliaanse guldens, waarbij in Nederland deze gulden wordt omgerekend tegen de officiële koers van 2,025 Nederlandse gulden. Officiële beurs notering in Amsterdam zal worden aan gevraagd. Door de Vereeniging voor den Effectenhandel is de omrekeningskoers vastgesteld op twee Nederlandse guldens, zulks ten behoeve van de beurshandel. De totale uitgifte omvat 399.000 nomi naal gewone aandelen. Hiervan zijn ech ter reeds f 99.000 aandelen op inschrij- vihgsvoorwaarden geplaatst. De Antil liaanse Brouwerij werd opgericht in april 1958 op Curacao door J. A. J. Sprock n.v. aldaar en de Amstel Brouwerij n.v. te Am sterdam. welke laatste de meerderheid heeft. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 1 miljoen, waarvan geplaatst 800.000. De aanvangscapaciteit van het bedrijf zal twee miljoen liter per jaar be dragen. Produktievergroting tot drie mil joen liter kan op weinig kostbare wijze worden verkregen. Met de Surinaamse Brouwerij n.v., die eveneens tot de be langensfeer van de Amstel Brouwerij be hoort, heeft men gunstige ervaringen. De invoer van de voor de bouw be nodigde materialen en machines kan vrij van rechten geschieden en in de eerste tien bedrijfsjaren zal de winst zijn vrijgesteld van winstbelasting, en het dividend vrij gesteld van inkomstenbelasting op de An tillen. Aan het bedrijf is voor een reeks van jaren het alleenrecht van uitoefening •van het brouwerijbedrijf op de Antillen toegekend. Het ministerie van financiën deelt me de, dat van de bedragen waarvoor op 4 no vember 1958 is ingeschreven op schatkist promessen wordt toegewezen: op een be drag van 18,8 miljoen aan schatkistpro messen met een looptijd van drie maan den, vervallende 6 februari 1959, tegen een disconto van 2 5/8 percent per jaar. Op een bedrag van 95,4 miljoen aan schatkist promessen met een looptijd van twaalf maanden, vervallende 6 november 1959, tegen een disconto van 3Vs percent per jaar. De directie der n. v. Senembah Maat schappij deelt mede: „Met ons bericht van 24 oktober werd kennis gegeven van het voornemen om veertig percent op het aandelenkapitaal terug te betalen. Dankzij het feit dat de afwikkeling van bepaalde belangen sneller kon worden verwezenlijkt dan oorspronkelijk werd verwacht, kunnen wij tot ons genoegen thans mededelen, dat het terug te betalen gedeelte tien percent hoger zal kunnen zijn. Derhalve zal op 10 november te hou den buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders worden voorgesteld de terugbetaling op 50 percent vast te stel len. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Euro pese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland in de maand oktober 1958 'n overschot van 111.986.000,(29.470.000 dollar) heeft opgeleverd. Van dit bedrag zal Nederland bij de verrekening op 14 dezer f 83.987.600, (22.102.000 dollar) in goud of dollars ont vangen, terwijl voor een bedrag ad ƒ27.998.400,— (7.368.000 dollar) door Ne derland krediet wordt 'verleend aan de E.B.U. Op het door Nederland aan de E.B.U. verleende krediet zal in mindering worden gebracht een bedrag van 6.251.000 (1.645.000 dollar), dat op dezelfde datum uit hoofde van de met Denemarken, Engeland, Frankrijk, Noorwegen en IJsland gesloten consolidatie-overeenkomsten in goud of dollars wordt ontvangen. Na de uitvoering van bovengenoemde verrekeningen zal de vordering van Nederland op de E.B.U. ƒ405.726.000,— (106.770.0000 dollar) be dragen. Het is niet de bedoeling de Padang Port land Cement Maatschappij volkomen te liquideren, terwijl zij ook niet zal worden overgedragen aan een andere maatschap pij. Het bestuur wil de vennootschap met een minimum aan kosten desnoods zonder kosten in stand houden. Dit ook, omdat het „nog enige mogelijkheden ziet". Behalve de inkomsten van de zakken- fabriek zijn er misschien nog inkomsten uit anderen hoofde mogelijk. Aldus mede delingen in de buitengewone vergadering. Advertentie Landgraf 43 cm beeldhuis f 1320,- Reichsgraf 53 cm beeldbuis f 1565,- Moderne mensen willen radio èn televisie vanzelfsprekend maar een moderne woning biedt vaak niet de ruimte voor 2 toestellen. Juist dan is een GRAETZ radio-televisiecombinatie op zijn plaats! En wat de technische kant betreft: de stralende beeldhelderheid (gegarandeerd door de 21 anti-storingsautomaten) en de verfijnde klank (door de GRAETZ klankcompressor) zullen U verrassen! Méér precisie, méér betrouwbaar heid en méér ervaring kunt U voor deze prijs en in zo'n elegante vorm niet kopen! Importeur: N.V. Thabur, Den Haag. Een gunstige deviezensituatie en een krachtige positie van de banken zijn de voornaamste kenmerken van de weekstaat der Nederlandsche Bank per 3 november. Terwijl de goudvoorraad onveranderd bleef is de netto deviezenreserve toegenomen met ruim 34 miljoen, waarvan de convcr- tibele valuta thans ruim 831 miljoen uit maakt, een stijging dus van ruim 10 mil joen. Goud en deviezen samen hebben hiermee de opmars voortgezet en zijn be land op een totaal van 5142,5 miljoen. Het is in hoofdzaak de post vorderingen in bui tenlands geld die de deviezenwinst heeft opgeleverd. Deze post ligt 42 miljoen hoger. De banken zijn er deze week bijzonder goed afgekomen. De daling van hun saldo bij de centrale bank beloopt slechts 11 miljoen en bedraagt nu 657,6 miljoen, aanmerkelijk hoger dus dan het niveau van de verplichte kasreserve, dat getaxeerd wordt op 500 miljoen. In kringen van de geldmarkt gelooft men dat deze krachtige positie van de banken er toe zal bijdragen de komende inschrijving op de nieuwe staatslening te begunstigen, zulks temeer daar het saldo van de banken nog beter belooft te worden door vervallend schat kistpapier. Medio november vervalt im mers nog 100 miljoen aan papier. De ban ken kunnen zonder vrees de volgende ul timo tegemoetzien, evenals de storting op 1 december van de 250 miljoen voor de staatslening. Tegen die datum zal reeds 150 miljoen uit schatkistpapier zijn vrij gekomen. Men gelooft dan ook dat deze storting voor de geldmarkt volkomen zon der pijn zal verlopen en ziet het resultaat van de inschrijving optimistisch tegemoet. Hoewel de orderpositie van de n.v. Ma chinefabriek Du Croo en Brauns te Am sterdam in het zojuist verstreken eerste kwartaal van het nieuwe boekjaar niet zo florissant was, zijn juist dezer dagen vier grote orders ontvangen, die niet ver lieslatend zijn. Dit werd aandeelhouders in de alge mene vergadering medegedeeld. De ko mende Euromarkt ziet het bestuur op het ogenblik zeer ongunstig in. In de con structie van kranen en bruggen heerst grote concurrentie. Du Croo heeft op voor al technisch gebied contacten gelegd met buitenlandse fabrieken om de toekomstige basis van het bedrijf groter en steviger te maken. De overgang naar de nieuwe fabriek heeft geen stagnatie in de orders veroor zaakt. Wel is een zekere aanlooptijd no dig, die op IV22 jaar begroot wordt. Het bestuur heeft het volste vertrouwen dat in de toekomst profijt getrokken zal wor den uit de moderne inrichting van het nieuwe bedrijf. Op het ogenblik heeft men een order onder handen voor een grote laadinstallatie voor bulkartikelen in het Botlek-gebied ten bedrage van een half miljoen gulden. 5. Toen Panda volhield, dat je werkelijk een hoop geld voor een oliebron kon krij gen, gebood Moeke haar zoons, om even op te houden met op Panda te schieten. „Geld voor ranzige oliehoe bestaat het!" zei ze. „Ik zal even Groova vragen, wat hij ervan denkt". Met de woorden keerde zij zich naar de slapende grijsaard en begon deze met groot geweld te schud den. Groova bleek een stevige slaper te zijn, want hoewel Moeke hem weinig zachtzinnig in het rond slingerde, bleef hij kalmpjes doorsnurken. Alleen haar echt genoot werd even wakker door het ge dreun. Hij opende mat de ogen, schudde het hoofd en hervatte zijn dutje. „Dat is waar", zei Moeke. „Groova is zo niet wak ker te krijgen, dat moet harder worden aangepakt, hoewel het zonde is van de kogels". „W-wat gaat u doen?" vroeg Pan da ontzet. Moeke duwde hem opzij, ging enkele passen achteruit en riep: „Jensen!" Dit ene woord had een geweldige uitwer king on Groova. Hij sprong overeind, be gon woest in het rond te schieten en brul de: „Waar zijn de Jensens?! Schiet ze dood! Schiet ze lek! Schiet ze vol met ga ten!" „Kalm, Groova", zei Moeke, „het is vandaag geen vetedag. Ik wou je alleen maar wakker maken". De geldmarkt is ruim en men acht het niet uitgesloten dat daggeld binnenkort tot 2 percent zal worden verlaagd. De schatkist zal worden versterkt met de opbrengst van de tender ad 114 mil joen, welk bedrag donderdag moet worden gestort en ten laste gaat van het saldo der banken. Het saldo schatkist heeft zich deze week goed gehouden. Gezien het feit dat er 250 miljoen is uitgegaan en het saldo slechts met ruim 100 miljoen is ver-< minderd, moet de staat ongeveer 150 mil joen uit belastingen hebben binnengekre gen. Dit is ongeveer de opbrengst van de inkomstenbelasting per maand in de pe riode mei/december, zo wordt getaxeerd. De weekstaat toont verder aan: een te rugkeer op het oude bedrag van de post schatkistpapier door de bank gekocht, een vrijwel minimum niveau van de dure voor schotten, en een tweede krachtige stijging van de biljettencirculatie. Deze is toege nomen met 89 miljoen tot 4214 miljoen. Het bedrag is echter hoger geweest, daar gisteren al biljètten zijn teruggevloeid. Het is wel een stevige maand geweest voor de circulatie. Een uitzetting in totaal van 179 miljoen. Advertentie 't Is er weer, dat ge hoest in de bus en op^ kantoor. Niets voor mij! "Jij hoest nooit", zegt iedereen. "Hoeft ook niet", zeg ik dan, "ik neem direct Abdij siroop - bij het eerste kuchje! Bij rriïj krijgen de ziektekiemen geen kans!" De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) •v.?: ff'f Deze Chinezen. Een Russisch voorstel tot uitsluiting van de Chinese nationalisten uit de UNESCO is dinsdag door 'n com missie, die de geloofsbrieven van le- denstaten onderzoekt, met vijf tegen drie stemmen verworpen. De Russen wilden de nationalisten vervangen door de Chinese communisten. Hiërogliefen. De stad Jaffa, welke preten deert een van de oudste steden ter we reld te zijn, die zonder onderbreking is bewoond, heeft hiervoor nieuw bewijs materiaal gekregen door een recente ontdekking. Men heeft namelijk op stukken steen, afkomstig van een der muren, welke vroeger de oude stad om gaven, hiërogliefen gevonden uit de dagen van Ramses de Tweede (tussen 1300 en 1200 vóór Christus). Droogte. Tienduizenden stuks vee sterven in de noordelijke gebieden van Austra lië door de droogte. Op vele plaatsen heeft het sinds januari niet geregend. Iemand, die deze gebieden heeft be zocht, verklaarde: „De nog levende die ren lopen als geraamten rond en de ka davers waren bij duizenden te tellen". De stervende dieren maakt men zoveel mogelijk met een schot af. Droogte. Bijna 3.500 honger lijdende inwo ners van dorpen in de omgeving van n stadje in de Braziliaanse staat Paraïba zijn het stadje binnengetrokken en heb ben daar levensmiddelenwinkels geplun derd, aldus is dinsdag uit Rio de Janei ro gemeld. Het voedseltekort in de dor pen is het gevolg van droogte. Op het dak. Het „Grandhotel" in War schau is het eerste hotel in Europa, dat uitgerust is met een landingsplaats voor helikopters. Dinsdag maakte een derge lijk vliegtuig de laatste van een serie proeflandingen op het dak van het ho tel. Het ligt in de bedoeling in de loop van het volgende jaar een regelmatige dienst tussen het vliegveld Okecie en 't hotel te onderhouden. Maidenspeech. Voor het eerst in negen eeuwen heeft dinsdag van het spreek gestoelte in het Engelse hogerhuis eer vrouwenstem geklonken, die niet toebe^ hoorde aan de regerende vorstin. Baro nesse Eliott of Harwood, een van de viej dames die onlangs tot dit exclusiev? „herenhuis" werden toegelaten, hieló haar maidenspeech, gewijd aan Enge- land's plaats in een wereld, waarin tot dusver onderontwikkelde landen een steeds belangrijker rol gaan spelen. Uitnodiging. De Nederlandse ambassa deur in Argentinië heeft de Argentijnse vice-president Alejandro Gomez uitge nodigd Nederland te bezoeken op zijn aanstaande reis naar Europa. Rondreis. De Nederlandse vice-admiraal H. L. Pröpper, de chef van de Neder landse marinestaf zal zaterdag in New York aankomen voor een rondreis van twee weken door de Verenigde Staten. Rode vliegtuigen. De Zweedse burger luchtvaart overweegt, alle Zweedse passagierstoestellen met rode, sterk lichtterugkaatsende verf te beschilde ren ter voorkoming van botsingen in de lucht. Sinds 1955 heeft men rapporten ontvangen over zestig gevallen, waar in het bijna tot een botsing in de lucht boven Zweden kwam. Voorts wil men de radarinstallaties overdag ook bij goed weer in bedrijf houden hetgeen- een geweldige toeneming van het aan tal employés teweeg zal brengen. Schadevergoeding. Koning Mohammed van Marokko heeft dinsdag bevolen, dat Abd el Krim de leider van de Riff opstand tegen de Fransen en Spanjaar den in de jaren twintig, al zijn in 1926 verbeurd verklaarde bezittingen terug krijgt. Abd el Krim en diens familie die in ballingschap in Cairo wonen krijgen voorts schadevergoeding uitge keerd voor alle bezittingen, die de open bare Marokkaanse diensten verkocht of gebruikt hebben. Borstbeeld. Op het hoofdplein van Hera- kleion op Kreta is een borstbeeld van de aldaar geboren Griekse schrijver Ni- ko Kazantzakis onthuld, na een plech tigheid bij zijn graf in het fort Marti- nengo. De weduwe van Kazantzakis was uit Zuid-Frankrijk overgekomen. Waargenomen. Een woordvoerder der Li banese regering heeft medegedeeld, dat de zich in Libanon bevindende groep waarnemers der UNO eind november zal vertrekken. Als eerste fabriek in Europa, naar de directie meent, heeft de n.v. Nederlandse Röntgen Appa- ratenfabriek Evershed-Enraf te Delft een rönt- gendoorlichtingsapparaat ontwikkeld, waarbij de elektronenbuizen, die de wisselspanning van 150.000 volt gelijkrichten, zijn vervangen door selenium-gelijkrichters. Hierdoor heeft men bij het fotograferen een veel zuiverder en helderder beeld gekregen, aangezien het nevenbeeld dat steeds als een waas over de foto lag is verdwenen en de ribben doorzichtig zijn geworden. Over Noord-Scandinavië is in de afge lopen nacht een krachtig hogedrukgebied naar het oosten getrokken, waar het zich heeft gevoegd bij een hogedrukgebied bo ven Rusland. Bij de Azoren handhaafde zich een ander hogedrukgebied. Tussen de ze hogedrukgebieden in ligt boven West- en Midden-Europa een gebied met betrekke lijk lage luchtdruk Aan de oostzijde hier van trekt een storing met regen van Po len naar Zweden. Van het westen uit be woog een front, vergezeld van een regen zone, langzaam over Ierland naar Enge land. Boven Zuid-Engeland ontwikkelde zich aan dit front een afzonderlijke storing, die naar Frankrijk beweegt. Het front ver plaatst zich nog langzaam in oostelijke richting en kan morgen ons land berei ken. Van de oceaan nadert een volgend front snel de Britse eilanden. In verband met deze ontwikkeling neemt de kans op Amsterdam enige regen toe. WEERRAPPORTEN Donderdag 6 november Zon op 7.42 uur, onder 17.04 uur. Maan op 1.11 uur, onder 14.39 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 5 november Hoog water 9.22 en 21.56 uur. Laag water 4.34 en 17.05 uur. Donderdag 6 november Hoog water 10.41 en 23.25 uur. Laag water 5.55 en 18.27 uur. Temperaturen buiten- M en binnenlandheden .5 ■5 morgen 7 uur. Neerslag: 11 1 ia a u g laatste 24 uur. B5 Den Helder onbewolkt z 6 1 Ypenburg zwaar bew. zzo 8 2 Vlissingen geheel bew zzo 9 2 Eelde mist windst. 3 0,1 Twente mist z 6 1 De Bilt zwaar bew. zzo 5 0,4 Eindhoven zwaar bew. windst. 6 0,1 Vlv. Z.-Limb geheel bew z 7 3 Helsinki geheel bew. 0 5 0 Stockholm regen O 7 1 Oslo regen no 5 4 Kopenhagen regen 0 8 1 Aberdeen regen z 8 1 Londen geheel bew. ozo 9 1 Amsterdam zwaar bew. z 6 1 Parijs zwaar bew. zzo 8 0 Bordeaux zwaar bew. zzw 11 0 Grenoble mist windst. 5 0 Nice half bew. nnw 12 0 Berlijn motregen w 6 0,5 Frankfort geheel bew zw 7 0 München mist windst. 3 0,3 Zürich mist no 5 1 Genève mist windst. 2 0 Locarno zwaar bew. ono 1 0 Wenen zwaar bew. zzw 3 0 Innsbruck geheel bew. windst. 6 2 Rome mist ono 5 0 Ajaccio onbewolkt no 11 0 Madrid onbewolkt n 9 0 Mallorca onbewolkt n 11 0 Algiers mist windst. 15 0

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2