Nieuw Belgisch kabinet voor drie zware taken Over de „dodelijke zeemicroben" by Plymouth Chefarine ,4 E Belangrijkevooruitgang bij bestrijding van pijnen! Van dag tot dag vJ Kostbaar en lastig Aref bij terugkeer in Irak gearresteerd ^Praatótccl of er shag (in 3 smaken verkrijgbaar) draait Ik lekker uit! In cellofaan verpakt Hervorming van de mijnindustrie, van het sociale verzekeringsstelsel en van het spoorwegbedrijf Australië verwelkomde 100.000ste emigrante Londen houdt hoop op NAVO-beraad over Cyprus Brits bewind zet 240 Jemenieten uit Aden ^Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: SERGEANT België krijgt een liberale minister van Onderwijs Eyskens negeert protest uit de provincies De Assoeandam Ook Soedan eist eerst akkoord over Nijlwater Op last van Kassem WOENSDAG 5 NOVEMBER 1958 't Is fantastisch ,Lekkerman Hoe maken jullie die IBIS shag zo fijn van geur en smaak Ssst... fabrieksgeheimSteek nog maar eens op. Kan best IBIS want JVan onze correspondent in Brussel) De rooms-katholiek-Iiberale regerings coalitie waarvoor de weg gebaand is door 't aftreden van de rooms-katholieke min derheidsregering van Gaston Eyskens staat voor zware economische en sociale problemen. Het is niet zo dat de Belgen uit hun Expo-roes zijn ontwaakt en ver baasd opkijken dat er zoveel ernstige vraagstukken moeten worden opgelost. Het Expo-feest deed de ernst van het ko lenmijnprobleem niet vergeten. Sedert maanden leeft het besef dat er „iets moet worden gedaan," met andere woorden, dat de sluiting van niet rendabele kolen mijnen waarmee men reeds bezig is in een sneller tempo moet worden voort gezet. De sluiting van de mijnen is ech ter niet het enige aspect van de hervor ming van de mijnindustrie. In de Borinage en in de drie andere bek kens van het zuiden, Luik, Bergen en Charleroi, moeten kleinere mijnmaat- schappijen gaan samenwerken in een gro tere vennootschap. Men komt tot het be sef dat er in de zuidelijke bekkens geen grote toekomst meer is voor de mijnen, die vette industriekolen voortbrengen. In die bekkens is alleen de produktie van ma gere huishoudkolen rendabel. Op het ogen blik ondervinden deze mijnen overigens niet dezelfde moeilijkheden. Zij kunnen de zware crisis doorstaan, daar zij grote winsten hebben behaald in de afgelopen periode van hoogconjunctuur. In het zui delijke bekken moet men onderscheid ma ken. De produktie van magere kolen is bijvoorbeeld een rendabel bedrijf. De ze ven mijnen van de Belgische Kempen, het noordelijke bekken, zijn zeer rendabel en hun produktie zal in de eerstkomende maanden sterk worden uitgebreid. Te duur De nieuwe regering staat voor nog een andere moeilijke opgave: de hervorming van het stelsel der sociale verzekeringen. Op de staatsbegroting moet ieder jaar een steeds toenemende subsidie worden uitge trokken voor het aanzuiveren van de te korten der ziekte- en invaliditeitsverzeke ring. Het tekort van de ziekteverzekering bedraagt ten minste twee miljard frank of 150 miljoen gulden. Deskundigen zijn ervan overtuigd dat er geen tekort hoeft te zijn, wanneer een aantal misbruiken kunnen worden onderdrukt. Er zijn bij voorbeeld geneesheren die gemakkelijk dure medicijnen voorschrijven, er is ver der de al te goedkope behandeling in de polyklinieken van de grote vakbonden, waar patiënten slechts 38 cent per visite betalen, alsmede het gebrek aan financië le controle en aan eigen verantwoordelijk heid van de ziekenbonden, die in de mees te gevallen vakbondorganisaties zijn. Er wordt al jaren aan dat vraagstuk gedokterd, maar men vindt „de sane ring van de ziekteverzekering" in alle re geringsverklaringen van de laatste tien jaren terug en het probleem is alleen er ger en ingewikkelder geworden. Nu ech ter de rijksbegroting 1959 zal worden in gediend met een vermoedelijk tekort van vijf miljard frank of 380 miljoen gulden, zal er wel iets moeten gebeuren. Te goedkoop Tenslotte: het tekort der spoorwegen. In de jaren 1925-1930 nam de staat de parti culiere spoorwegmaatschappijen over en werd de Nationale Maatschappij van Bel gische Spoorwegen (N.M.B.S.) opgericht. In die overneming waren ook de pensioe nen van de oudgedienden van die maat schappijen begrepen. Intussen heeft de N.M.B.S. een kostbaar sociaal systeem op gebouwd, terwijl het goedkope spoorkaar tje steeds is beschouwd als een middel om bepaalde bevolkingsgroepen te gerieven. Toen er iets voor de oudstrijders van de eerste wereldoorlog gedaan moest wor den, en er geen geld was om hun pen sioenen te verhogen gaf de regering hun een reductie van vijftig, vijfenzeventig en voor sommige zwaar invaliden zelfs van honderd percent op alle treinroutes. Om de industrie te helpen werden arbeiders abonnementen ingesteld tegen ongeveer een kwart van het normale tarief. Zo ging het door. Alle Belgische journalisten ge nieten een reductie van vijfenzeventig percent op de spoorwegen en op de staats- pakketboten tussen Oostende en Dover. Al le leden van een gezin met vier kinderen krijgen vijftig percent reductie, enzovoort. De Australische minister van Emigra tie, Alexander Downer, heeft gisteren te Melbourne de 100.000ste na-oorlogse emi grant, de Nederlandse mevrouw A. Ze venbergen, officieel welkom geheten. Minister Downer zei in zijn toespraak tot het gezin Zevenbergen vader, moe der en de zonen Kees (5 jaar) en Addo (15 maanden) dat de Nederlanders de beste emigranten zijn. Zij werken hard, bereiken veel, vermengen zich uitstekend met de bevolking en genieten onze meeste sympathie", aldus de minister. (UPI). Politieke waarnemers vragen zich af hoe de nieuwe regering Eyskens die drie zware vraagstukken zal aanpakken, daar een oplossing in de meeste gevallen ge paard moet gaan met onpopulaire maat regelen. Op het ogenblik hebben de rooms- katholieken de wind in de zeilen. Zij won nen in de verkiezingen van 1 juni en in de gemeenteraadsverkiezingen van 12 ok tober, maar de socialisten staan gereed iedere onpopulaire maatregel te bestrij den. Het komende politieke jaar belooft dus spannend te worden. (ANP) Men verwacht dat de nieuwe regering voor de nieuwe zitting van het parlement die volgende week dinsdag begint zal worden geïnstalleerd. LONDEN (UPI) De Iraakse ambas sadeur in West-Duitsland en voormalig plaatsvervangend premier van Irak, kolo nel Abdoel Salam Mohammed Aref is na zonder machtiging der regering te zijn te ruggekeerd uit Bonn, gearresteerd, zo heeft radio-Bagdad bekend gemaakt. Ver klaard werd, dat de arrestatie geschied is in het openbaar belang en wegens Arefs herhaalde pogingen de openbare veilig heid in gevaar te brengen. Hier werd aan toegevoegd, dat de vroe gere opperbevelhebber van het Iraakse le ger voor de rechter gebracht zal worden. Men wil laten zien dat de belangen van de bevolking en de veiligheid van de Iraak se republiek uitgaan boven de belangen van een individueel persoon. Aref werd gearresteerd op last van pre mier Karim Kassem, zo wordt nader uit Bagdad vernomen. Van de mannen, die op 14 juli in Irak de macht overnamen, was Aref waarschijnlijk de voornaamste aanhanger van Nasser. Premier Kassem geldt als meer gematigd. Aref was eerst plaatsvervangende opperbevelhebber van het leger en minister van Binnenlandse Zaken. Samen met premier Kassem stond hij afgebeeld op foto's als held van de re volutie. Op 12 september werd hij van zijn resterende functies ontheven en aange steld tot ambassadeur in de Westduitse bondsrepubliek. Aref was dinsdagochtend vroeg in Bag dad aangekomen en heeft een eerste on derhoud gehad met de premier. Zijn ar restatie is onmiddellijk daarop gevolgd. Kasgem handelde in zijn bevoegdheid van opperbevelhebber der iraakse strijdkrach ten. Politie en militairen hebben in en rond om Bagdad hun veiligheidsmaatregelen verscherpt. De eerste aanwijzingen dui den er evenwel op, dat Kassem's optre den de steun van de meerderheid in het land heeft. (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan heeft in het Lager huis verklaard, dat de Britse regering zal voortgaan met de uitvoering van het op 1 oktober in werking getreden plan voor zelfbestuur voor Cyprus. Hij sprak de hoop uit, dat het NAVO-plan voor een rondetafelconferentie, waar Griekenland zich tegen verzet heeft, op een gunstiger tijdstip toch nog zal worden verwezenlijkt. De regering kreeg van oppositiezijde het verwijt te horen, dat ze in de handen heeft gespeeld van de extremisten door geen concessies te stellen tegenover die van aartsbisschop Makarios. De minister van Koloniën, Lennox Boyd, antwoordde hier op, dat de suggesties van Makarios (voor een onafhankelijk Cyprus, dat eventueel zou afzien van aansluiting bij Grieken land) achterhaald waren door het NAVO- plan. De Britse regering is bereid op een NAVO-confèrëritïe in discussie te treden over een oplossing op lange termijn, naast een gedachtenwisseling over het afgekon digde tussentijdse plan. De regering ontkende dat de Britse troe pen op Cyprus uit de band waren gespron gen, hoewel ze op verregaande wijze wa ren geprovoceerd. (Reuter) Minister Lennox Boyd ver klaarde, dat gebruik van enig geweld on vermijdelijk was bij de razzia's na de moord op mevrouw Cutliffe te Famagusta. Ongeveer duizend personen zijn opge bracht naar kampen, waaruit zij dezelfde avond, na een verhoor, werden vrijgelaten. Bij deze operatie verloren twee Griekse Cyprioten het leven en werd een aantal gewond. Van de gewonden werden 21 in 'n ziekenhuis opgenomen. Op een na zijn alle 21 uit het ziekenhuis ontslagen. De minister zei te betreuren, dat door de grote snelheid van optreden letsel en scha de war^n veroorzaakt. ECHT EEN BEETJE sensationeel, zo'n kopje als in de krant van maandag: „Dodelijke zeemicroben bij Plymouth ontdekt". En ook wel in de juiste trant vervolgd met dat citaat uit het boek Exodus, vindt u niet? Toch was dat bericht over een bij Plymouth gesignaleerde dinoflagellaat, die het kennelijk in de Amerikaanse wateren al eens heel bont heeft gemaakt, in wezen niet overdreven. Alleen werd de lezer er helemaal niet uit ge waar wat nu eigenlijk een dinoflagellaat is, hoe hij leeft, waar en wanneer hij veel voorkomt en wat hij eventueel op zijn geweten kan hebben. Wel, om het u maar eerlijk te zeggen, niet alleen de zee voor onze kusten, maar ook onze zoete en brakke wateren zitten boordevol dinoflagellaten! En deze dinoflagellaten zijn heel bijzondere wezentjes van microscopische afmetingen. Vele soor ten zijn zelfs zo klein, dat ze gemakkelijk door de mazen van de fijnste netten heen glippen en die mazen zijn 0,05 millimeter wijd.... Maar nu verder: binnen een gewoonlijk zeer sierlijk pantsertje van doorzichtige cellulose niet zelden opgebouwd uit ingewikkeld gevormde platen bestaan de dinoflagellaten uit niet anders dan één enkele levende cel, uit een simpel klompje levende stof. Sommige zijn volkomen kleurloos, maar de meeste hebben kleurstofdragers zoals die in plantecellen voorkomen, alleen lang niet steeds groen of geelgroen, maar dikwijls paars, roodbruin of bloedrood. Vanwege deze zeer plantaardige kleurstofkorrels worden ze gewoonlijk wel tot de planten gerekend, maar ook als planten zijn ze bijzonder. Want wie levende dinoflagellaten door een microscoop bekijkt, zal hen na korte of lange tijd duidelijk zien bewegen, om niet te zeggen zwemmen. Dat gaat een beetje schommelend en draaiend om de lange as, doch er is duidelijke voortgang. Dus toch geen planten, maar dieren? Och, er zijn immers ook veel kwiek bewegende bacteriën en dat zijn beslist planten. Overigens heeft men ze in vroeger jaren juist door die verwarrende beweeglijkheid wel voor dieren aangezien. Een speciale methode van prepareren en een zeer sterke ver groting kunnen tenslotte het raadsel van het zwemmen (en ook de naam van de minuscule planten) wel verklaren. Er blijken namelijk twee gootjes over het „lichaam" van elke dinoflagel laat te lopen, één rond het plantje en één in de lengte langs een vaak zeer lange „stekel". En in deze beide gootjes liggen on waarschijnlijk dunne en hierdoor bijna niet zichtbaar te maken draadjes, ontspringend uit een opening aan de „buikzijde" van het wezentje. Deze draden zijn zogenaamde flagellen of zweep- haren. Ze kunnen prachtig golvende bewegingen maken, wekken hierdoor heel geringe waterstroompjes op en brengen de dino flagellaat als geheel in beweging. Uit het Griekse: dinos dat (rond)draaien betekent en het Latijnse: flagellum voor gesel of zweep is nu door de biologen de naam dinoflagellaten ge vormd, volkomen raak. Wat de „bloei" vande dinoflagellaten betreft, daar hebt u misschien met eigen ogen wel eens iets van gezien. Maar dan heette het verschijnsel waterbloei. Het manifesteerde zich in een volkomen ondoorzichtig geelgroen van een sloot, een vaart of aquarium. Deze bloei is helemaal niet zeldzaam, lang niet steeds dodelijk, maar wel vaak weinig aangenaam vanwege het troebele en niet altijd even plezierig geurende water. U moet zich intussen wel realiseren, dat er om een dergelijke water- bloei of zo u wilt zeebloei tot stand te brengen onvoorstelbare hoeveelheden van die kleine planten nodig zullen zijn. En nu Verschillende vormen van dinoflagellaten. In het midden: de ook in de Noordzee algemene Ceratlum tripos, zeer sterk ver groot. Linksboven verscheidene exemplaren van deze soort, een ketting vormend. Rechts: de kolonievormende Gyntnodinium Lunula (Noordzee). Links: Peridinium aciculiferum abcoudense (Abcoudermeer). Geheel onderaan: een Ornithoceras-soort uit de open Oceaan, voorzien van „parachute" en „roer". is het merkwaardige, dat dergelijke aantallen blijkbaar in zeer korte tijd kunnen worden bereikt dank zij een plotseling sterk versnelde voortplanting. Er is dus in zekere zin wel sprake van een bloei, zeker van een opbloei. En er zijn al lang soorten van dinoflagellaten bekend, die onder dergelijke omstandigheden levensgevaarlijk voor hun mede-waterbewoners kunnen zijn. De Amerikaanse, nu bij Plymouth gesignaleerd, is er daar stellig wel één van. Van dat verhaal over het „in knop" staan van die gevaarlijke dinoflagellaat zou ik, als ik u was, maar niet teveel geloven. Principieel doet elke dinoflagellaat dit. Hij kan zich immers eensklaps vervaarlijk snel gaan vermeerderen. Maar öf hij zulks doet, is een tweede. U behoeft zich dus voor lopig niet te grote zorgen te maken over een eventuele bloei van de „gevaarlijke" nieuwe soort, die nu zo dicht in onze buurt is gevonden. We zullen trouwens eerst eens moeten afwachten of ze zich wel in de koude Noordeuropese wateren kan hand haven. Kees Hana Opruiming Mijn bureau wordt nooit opgeruimd- Wanneer ik verhuis stapel ik de papieren wat tezamen en in de nieuwe woning wor- ze weer op het bureau neergelegd. Gelijk het stof der eeuwen hoopt zich de papier winkel dus op mijn werktafel. Beneden liggen rekeningen en onbeantwoorde brie ven uit 1943, dan komen de latere oorlogs jaren met een collectie aanslagbiljetten en wat hoger goede voorbeelden van elektri citeitsrekeningen uit de vroege vredes jaren. In de volgende lagen treffen we be langwekkende specimen straatbelasting aan met enige zeldzame exemplaren tele foonrekeningen. Ook een briefkaart van een oom. In de tertiaire reep enige onuit gegeven verhalen, half-af, een vertelling van iets dat niet meer nodig is, een één- aeter met stof; daarboven het adres van een vriend die zeven jaar geleden een drie daags bezoek aan mijn woonplaats bracht en die ik beloofde terug te bellen. Boven aan de meest recente onbetaalde schuld eisers, een kruidenier, iets met een radio toestel en zo voort. Enfin, u kent dat wel. Nu betekent dat niet, dat mijn leven een volkomen chaos is. Mensen die geld. van je willen sturen altijd een tweede en een derde, dan een vierde en daarop een rood-gedrukte vijfde aanmaning of dreig brief. Als je dus nummer zes eindelijk half betaalt en daarop tenslotte de rest na nummer zeven, ben je nog altijd in het bezit van 's eisers vorige missieven en die behoud je dan uit sentimentele overwegin gen, of ook omdat ze eenvoudig onderge sneeuwd zijn in het papier der eeuwen- Noel Coward, de toneelschrijver enzo voort, vertelt dat hij altijd alle brieven in een la deed en die iedere maand leegde, negentig percent van de correspondentie was dan al door de gebeurtenissen achter haald. Ik tracht hetzelfde resultaat te be reiken door nimmer „nee" te zeggen, te gen mezelf noch tegen de eisers of corres pondenten. Ik heb altijd de eeuwige hoop gevende gedachte, dat ik er zometeen werk van zal maken. Ik leg het stukje papier even neer op de stapel. Mijn aandacht wordt afgeleid en de volgende morgen deponeer ik er een volgend briefje over heen. En de stapels rijzen, organisch groei end als welige planten of als zich vrien delijk vermeerderende beestjes. Natuurlijk is dit alles dom en blind. Een leven kan niet georganiseerd worden op de basis van vergeetachtigheid en gebrek aan moed om de vreselijke dingen in de ogen te zien. Ik ben altijd achter met mijn leven. Maar is dat niet wat altijd en overal in de natuur geschiedt? Milliarden jaren ge leden leefden kleine zeebeestjes en algen en stierven op het bed der zee en stapel den zich op, werden verdrukt en verpul verd onder aardbevingen en vulkanische uitbarstingen. Ze vergingen, verrotten en ver-olieden. En vele miljoenen jaren later boorde een kapitalistische ingenieur ze met pijpleidingen uit de grond omhoog, en zie, het was zwarte, rijke, gouden olie voor dividenden en petroleumkachels. En dat is wat ik in stilte hoop voor de stapel onverteerde papieren op mijn bu reau. Op een dag zullen ze vergaan zijn en als bloesem of vloeibaar goud of als levens elixer wegdruppelen van mijn tafel. Want zo is ook de olie ontstaan. Iemand had geen tijd om opteruimen. H. B. Fortuin Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenI De kennis van pijnbestrijding is in de toop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te meten. Daarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging yan nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. aizonoeriijK. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET ïegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, •rant die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaroï. ADEN (Reuter) Dezer dagen is te Aden bekendgemaakt, dat 240 Jemenieten in de nacht van zondag op maandag over de grens met Jemen zijn gezet. De uitgezette Jemenieten waren volgens de Britten aan getroffen onder plunderaars en bedrijvers van andere wanordelijkheden, die vrij dag en' zaterdag te Aden hebben plaatsge vonden. Deze wanordelijkheden braken uit na de veroordeling van twee Arabische journa listen tot ieder drie maanden gevangenis straf wegens het publiceren van een arti kel, dat aanleiding gaf tot vervolging we gens „smaadschrift en minachting van de rechterlijke macht". In totaal zijn 560 per sonen gearresteerd. Vele militaire namen stammen uit het Frans: kapitein, luitenant, gene raal, enz. Het woord sergeant is in het Frans gekomen uit het Latijn. Ser- viens betekent in die taal: dienaar, wapendienaar, gerechtsdienaar enz. Reeds in het middelnederlands was het woord uit het Frans overgenomen, maar in de vorm seriant, dat men ge bruikte voor: schildknaap. Er is ook een timmermansgereed schap dat sergeant heet. Dit is niet het zelfde woord, maar een vervorming van serre-joint. Het is namelijk een werk tuig waarmee men gelijmde stukken V hout tegen elkaar drukt. j W—1WIIIIHI mil - "Vi - i'S -du f New Yorkse garagehouders hebben op hun manier een belasting ingevoerd op de neiging tot protserig vertoon door middel van automobielen. Zij hebben hun tarie ven verhoogd voor de reusachtige model len personenwagens, die in 1959 van de lopende banden der autofabrieken dreigen te komen. De auto is en blijft een vervoermiddel en wie hem misbruiken wil voor andere doeleinden dan persoonlijk of zakelijk transport, moet daarvoor dan maar be talen. Dat is waarschijnlijk de redenering van de New Yorkse garagehouders ge weest, die natuurlijk de zo efficiënt moge lijke verdeling hunner garageruimte als uitgangspunt hebben genomen. Over het groeiende probleem van de ruimte, die de auto op wegen en straten gaat innemen, zijn in Nederland reeds ve le woorden gevallen en niet ten onrechte. Onze ruimte is nu eenmaal beperkt en de gevolgen van de grtgte toeneming, die het gemotoriseerde verkeer vertoont, demon streren zich niet alleen in het grote aan tal ongelukken doch tevens in de afne ming van het nuttige gebruik, dat men van auto's maken kan. Men kan in een vrij land de burger niet verplichten, van het gebruik van een auto af te zien of een kleiner model te nemen, doch aangezien de ruimte die een auto eist in verhouding tot de beschikbare plaats op de weg toch al overdadig moet wor den genoemd, zou het geen kwaad idee zijn om een buitensporig groot model per sonenauto extra kostbaar te maken voor degene, die meent deze buitensporige ruimte in beslag te kunnen nemen. Buitensporig is een rekbaar begrip, doch de Nederlandse wegenruimte en de in ons land te arrangeren parkeergelegenheid zijn beperkt De enorme „sleeën" met staartvinnen en voorfronten als kerkorgels slokken teveel op van die beperkte ruim te, waardoor het gehele autorijdende pu bliek zijn nuttig gebruik van de auto aan zienlijk ziet verminderen. Wanneer men van overheidswege aandacht zou besteden aan de nutteloze en daardoor buitenspori ge ruimte die sommige automodellen in nemen r— waarbij een onbruikbare over daad aan snelheid en inwendig comfort evenzeer nutteloos moeten heten en de import van deze, niet in ons land passen de monsters zou kunnen worden geremd door een hogere invoerbelasting, zou wel licht de last op de normale automobiel kunnen worden verminderd. Zodoende zou niet alleen het gehele wegverkeer en de efficiency per auto kunnen worden bevor derd, doch tevens een belangrijke post op de betalingsbalans doelmatiger kunnen worden aangewend, door er bruikbaarder artikelen voor te importeren. (Van onze correspondent in Brussel) Waarnemers in de Wetstraat verwach ten dat de nieuwe rooms-katholieke libe rale regering, onder leiding van professor Eyskens, vrijdag zal zijn gevormd. In het afgelopen weekeinde zijn de onderhande laars over de meeste regeringspunten tot overeenstemming gekomen. De liberalen krijgen in de.nieuwe regering zes depar tementen en de liberale senator voor Ant werpen, de heer Lilar, oud-minister van Justitie, wordt vice-president van de re gering. De rooms-katholieken zullen twaalf departementen beheren. De liberalen eisten het departement van openbaar onderwijs op, hetgeen in de C.V.P. een storm van verontwaardiging heeft doen opgaan. In de meeste provin ciale afdelingen van de C.V.P. werd ge- eist dat de rooms-katholieken het depar tement van Onderwijs zouden behouden, of dat er nieuwe verkiezingen zouden wor den uitgeschreven. De heer Eyskens heeft echter aan de liberale eis voldaan. De li beralen krijgen ook de departementen van Openbare Werken, Economische Zaken, Binnenlandse Zaken en Buitenlandse Han del. De grote zorg van de nieuwe rege ring wordt de begroting 1959, die met een vermoedelijk tekort van vijf miljard (380 miljoen gulden) zal worden ingediend. Vrijdag zullen de voorzitters van de drie grote partijen de nationale overeenkomst inzake het onderwijs tekenen. GENèVE (UPI) De president van de Soedanese Ummar-partij, Sayed Siddi el Mahdi, heeft gedreigd de uitvoering van het Assoeandam-projekt van de Verenig de Arabische Republiek te verhinderen, indien tussen de V.A.R. en de Soedan geen overeenstemming wordt bereikt over de verdeling van het water van de Nijl. Zijn waarschuwing was vervat in een formuleverklaring, die hij tijdens een kort bezoek aan Genève, liet uitgeven. Zonder een dergelijke overeenkomst, aldus El Mahdi, „zal het de Soedan en anderen vrij staan om in de Nijl welke projecten ook op te richten, waarmee hun rechten op d? wateren van de Nijl kunnen wor den gewaarborgd". Een woordvoerder van El Mahdi ver klaarde, dat dit betekent dat de Soedan het water van de Nijl kan blokkeren. In zijn verklaring zei El Mahdi ove rigens verheugd te zijn, dat Egypte in staat is een begin te maken met de uit voering van het project „vooropgesteld, dat het de belangen van andere bewoners van het Nijldal niet schaadt". (Op de

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3