Elk type vaartuig heeft nu zijn eigen scheepsradar Velsen conformeert zich voor loonbeleid aan Rijksstandpunt Schoonmaakvrouwen Havenberichten Wh Opleiding op zeevaartschool wordt nu spoedig verbeterd GASFORNUIZEN-GEYSERS Perée STRAKS WELLICHT HAVENTELEVISIE. Afstand tot en koers van ander schip kan ook onmiddellijk op scherm worden bepaald foto KRIJGER cine S Zo'n vlotte DEMIE Kunstsubsidie in Noordholland 1 RADARKENNIS LAAT TE WENSEN OVER Examens Benoeming van leerkrachten Consultatiebureau voor Alcoholisme vraagt meer subsidie Rechter-plaatsvervanger bij de Haarlemse rechtbank Toonzaal gasbedrijf op Plein 1945 WOENSDAG 5 NOVEMBER 1958 O (Van een onzer verslaggevers) HET RADARAPPARAAT, ontwikkeld in de bittere oorlogsjaren, toen Engeland en Amerika gedwongen werden om hun schepen als het ware vérziende ogen te geven om op grote afstand en in duister en in mist vijandelijke oorlogs schepen tijdig te kunnen verkennen, is gegroeid van een door de scheepvaart slechts aarzelend aanvaard hulpmiddel bij de navigatie tot hét moderne en geperfectioneerde hulpmiddel bij uitstek, waarmee een navigator een schip snel en veilig langs kusten, obstakels en in havens kan loodsen. De Engelse Decca heeft dinsdag een scheepsradar in de wereld geïntrodu ceerd, die de nadelen van het oude systeem mist en de voordelen daarvan combineert met nieuwe technische vindingen. De nieuwe scheepsradar omvat zeven toestellen, waarvan elk speciaal is ontworpen om aan nauwkeurig om schreven behoefte te voldoen in overeenstemming met de eisen, die voor elk willekeurig schip te stellen zijn. Elk type vaartuig heeft nu zijn eigen radarapparaat. Enige jaren geleden kwam de zgn. „True motion radar" op de markt. Een revolu tionair apparaat, dat zich van het con ventionele type onderscheidde door de mo gelijkheid het eigen schip op ieder punt van het beeldscherm zichtbaar te maken; bijvoorbeeld onderaan het scherm op de voorliggende koers. Bij de oudere typen radarapparaten vormde het eigen schip altijd het stilstaande middelpunt van het scherm, waardoor het navigeren zonder „plotten" berekeningen, die nodig zijn voor het bepalen van afstand en koers van naderende objecten nogal stroef ver liep. Door toepassing van „True motion radar" werd dit bezwaar opgeheven. De eigen vaarrichting werd namelijk zicht baar op het scherm. Een nadeel van de eerste „True motion radar" was echter het feit, dat men de afstand van eigen schip tot een object een ander schip, betonning, havenhoofd of de wal niet geheel juist kon meten. De nieuwe „True motion radar" twee van de zeven nieuwe toestellen, die dinsdag op de markt zijn gebracht zijn voorzien van dit systeem heeft dit nadeel niet meer. Door toevoeging van een extra elektro nische peillijn, die ook op het beeldscherm zichtbaar gemaakt kan worden, kan men nu onmiddellijk afstand en koers ten op zichte van andere schepen, havenhoofden, de wal en boeien, betonningen of obstakels aflezen. Voorts wordt in de nieuwe apparaten veel gebruik gemaakt van zgn. „printed cir- Advertentie ONTWIKKELEN AFDRUKKEN VERGROTEN Marktplein 24-26 - Tel. 5596 - IJmuiden Wethouder C. P. J. Maas heeft gister avond in de Velsense gemeenteraadsver gadering onthuld, dat hij persoonlijk een enquête had ingesteld onder schoon maaksters. De bedoeling was uit te vin den, waarom maar zo weinig dames be reid waren voor de gemeente schoon te maken. De wethouder is tot de conclusie gekomen, dat de gemeente veel te weinig betaalt: het uurloon van de werksters in particuliere diensten ligt veel hoger. De discussies waren gisteravond groten deels gewijd aan de vraag of de gemeente Velsen zich ten aanzien van het loonbeleid zou conformeren aan het rijksstandpunt, dan wel een eigen loonbeleid zou gaan vol gen. Eigenlijk was het geen vraag meer, want als Velsen z'n eigen gangetje zou gaan, dan zou het gemeentepersoneel ver stoken blijven van de loonsverhogingen die 't personeel in dienst van het rijk wèl worden toegekend. De door de minis ter aangekondigde maatregelen voor de rijksambtenaren op weekloon komen neer op het volgende: aan de mannelijke en vrouwelijke werklieden, ingedeeld in de bijlagen E. en F. van het Bezoldigingsbe sluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1948, wordt voor zover zij behoren tot een groep van personeel, ten aanzien waarvan nog geen werkclassificatie en prestatie beloning is toegepast en ten aanzien waar van ook geen andere voorziening (onder welke benaming ook) op het gebied van de prestatiebeloning toepassing vindt een tijdelijke toeslag toegekend van 3 percent van het loon. Maar die twee hierboven ge noemde bijlagenzonderen de werk vrouwen uit. B. en W. van Velsen nu, waren van oor deel, dat ook de werksters werkzaam in gemeentedienst in die 3 percent toeslag behoorden te delen. Het protestants christelijke raadslid de heer H. Lips was somber gestemd. Hij zei niet te kunnen aannemen, dat de minister zo iets goed zou vinden. Maar de heer Maas liet zich niet ontmoe digen. Hij beloofde, dat als het moest, het college naar de minister zou reizen om Zijne Excellentie met bewijzen (de en quête) te overtuigen dat de schoonmaak sters meer moesten verdienen of „Met die 3 percent zijn ze nog niet te hoog gewaardeerd!", aldus verzekerde de heer Maas. Wij delen het pessimisme van de heer Lips niet. In een brief van 15 juni 1957 schrijft immers dezelfde minister van Bin nenlandse Zaken, Bezitsvorming en Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie aan de gemeentebesturen, dat aanleiding tot een betere salarisregeling voor hoger pen soneel was: de kennelijke achterstand in bezoldiging ten opzichte van het niveau van overeenkomstige functionarissen in de particuliere sector. De regering was van oordeel dat deze achterstand diende te worden verkleind, teneinde aldus een goede uitoefening van de onderscheiden overheidstaken, welke in gevaar dreigde te raken, voor de toekomst beter te waar borgen. Wel, als de gemeente geen werkvrou wen meer kan houden of krijgen, dan dreigt het gevaar van vervuiling in ge meentelijke gebouwen met alle conse quenties ervan. En dit zou toch ook heel erg zijn. Daarom geven wij wethouder Maas wel een kans. cuits" gedrukte schakelingen. Dit zijn pertinax platen (een isolerende kunststof) waarop de bedrading van het toestel ge spoten wordt. Hiermee verkrijgt men een compact en overzichtelijk geheel. Oranje kleur Het beeldscherm, waarop de( waarne mingen van het radarapparaatzichtbaar worden gemaakt als oplichtende contou ren, heeft nu een oranje kleur. Vroeger ge bruikte men groene of dieppaarse scherm- kleuren. Proefondervindelijk heeft men echter vastgesteld, dat een oranjescherm zachter voor de ogen is. Het werken met deze kleur is dus minder vermoeiend voor de man op het schip, die met de bedie ning van de radar is belast. Aan het gebruik van transistors, een zeer kleine radiobuis zonder gloeispanning, waagt men zich nog niet. Volgens de des kundigen bevindt de transistor zich, on danks het grote voordeel van weinig stroomverbruik, nog teveel in een experi menteel stadium. Het stroomverbruik van de zeven nieu we typen varieert van 600 tot 1500 Watt. Haventelevisie Hoewel nu de kleine radarapparaten voor de schepen, die voornamelijk in ha vens opereren, uitstekend voor hun doel het navigeren onder moeilijke omstan digheden geschikt zijn, is de aanschaf van een dergelijke apparatuur voor velen nog altijd te kostbaar. Daarom werkt Dec ca nu aan een plan om het havenradar beeld met behulp van een televisie-came ra uit te zenden naar de havenboten, die, mits voorzien van een bijpassende televi sie-ontvanger, zichzelf dan op het beeld scherm kunnen zien varen- Vooral bij mist en nacht zou dit systeem het gevaar van bijvoorbeeld aanvaringen en aan de grond lopen aanzienlijk vermin deren, zo niet uitsluiten. Dit systeem is in de praktijk reeds te verwezenlijken, maar de kosten, die hier aan verbonden zijn, zijn nog veel te hoog. Want toepassing van „Hatev" (havente- levisie) langs bijvoorbeeld de Nieuwe Wa terweg en het Noordzeekanaal zou bete kenen, dat men een reusachtig radar- en t.v.-net zou moeten opbouwen. Advertentie Uw kostuum binnen 1 dag gereed Zonder prijsverhoging. OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de Provinciale Staten voorgesteld subsidies te verstrekken aan het Oplei dingsinstituut voor amateurmusici in Noordholland 2.000), aan het Amster dams conservatorium f 30.000), aan het Ballet der Lage Landen te Amsterdam 7.500), aan de Nederlandse Amateur To neel Unie en het Werkverband Katholiek Amateurtoneel, voor adviseur en regie cursus 300), a;n de Toneelgroep Puck Cf 5.000), aan het Nederlands Kamerorkest 3.000) en aan het district Noordholland der federatie van Nederlandse zangers bonden 1.500). Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Solon van Antwerpen; Wexford, Boston, ledig Zaandam; Marsund, Kotka; Sebastopol, Leningrad; Telma4, Rotterdam; Roelof Buisman, Mariestad; Memnon, Rotterdam; Rijnkerk, Antwerpen; Ems, Karls- krona; Eemsborg, Huil, zout laden IJmuiden; Enid, Archangel; Speranza, Rotterdam; Stalina- bad, Archangel, hout naar Zaandam en Aletta Johanna, Hamburg. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Ballen \an Skarrehagen; Vanescsa, Harlingen, zout la den IJmuiden; Louise, Pnega; Rosedene, New castle, schroot voor Hoogovens; Ariadne, Rotter dam en Stirling Ville, Melilla, erts lossen, Hoog ovens. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Whitfleet naar Swansea, walsmateriaal van Hoogovens; Mildred Cord, Le Havre; Orwell, Stralesund, co- cosolie van Zaandam; Matthew, Stralesund; Var daas, Curagao; Land Hadeln, Köping; Zeus, Ant werpen, ledig van Hoogovens; Ali Danhof, Rot terdam; Ring, Antwerpen; Amerskerk, Rotter dam; Vienti, Mantyluoto; Bonn, Hamburg, ledig van Velsen; Marie Both, Stockholm; Drenthe, Breskens, ledig Zaandam; Alfred Everard, New castle; Staffan, Londen; Elsa, Sarpsborg; Ponza, Skutskar, zout: Hecuba, Bremen; Martinistad, Londen; Lizard, Londen; Gerd, Londen; Came- rounkust, Bordeaux; Pollux, Gdynia; Amyntas, Hamburg; Metropole, Hamburg; Eemstroom, Grangemouth; Hugin, Antwerpen; Aludra. Rot terdam; Anna Hennie, Hamina: Navis, Hobro; Pal- melian, Rotterdam en Danila Nechai, Antwerpen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Milfred Cord naar Le Havre; IJstroom, Shoreham; Spaar- nestroom, Hull; Mironych, Gdynia; Henriëtte B, Pernis; Marsund, Antwerpen; Amstelstroom, Londen; Kuutsalo, Caen en Egean Dolphin. Zee- brugge, ledig van Hoogovens. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie die u staat, waarmede u gg M „gekleed" bent, vindt u Mi in de nieuwste modellen. U kunt kiezen uit vele dessins. Populaire klasse 57.50- 95.50 Topklasse.. 99.50-195. Dames- en Herenmodes /Confectie Maatkleermakers Kènnemerlaan 36 IJmuiden Tel. 4453 (Van een onzer verslaggevers) „RADAR IS VAN ONSCHATBARE WAARDE voor de zeeman, mits deze er een deskundig gebruik van maakt. Hieraan ontbreekt nog wel het één en ander. De fout moet worden gezocht bij het onderwijs, dat niet in staat is geweest om de toekomstige stuurlieden een goede radaropleiding te geven". Deze opmerking maakte de heer H. J. A. Fleur, ingenieur van de internationale navigatie-appara- ten n.v., toen hij dinsdagmiddag in Rotterdam een inleiding hield over het toe nemende gebruik van radar op zee, visgronden en rivieren. Hij voegde hieraan echter onmiddellijk toe, dat deze situatie binnenkort aan merkelijk zal veranderen, wanneer in de zeevaartscholen van Amsterdam en Rotterdam een z.g. radartimilator zal worden opgesteld. Met deze similator zal men in staat zijn om de toekomstige navigatoren een degelijke opleiding het gebruik van radar als hulpmiddel te geven. voor De similator is een apparaat met een beeldscherm, waarop men alle op het wa ter voorkomende situaties zichtbaar kan maken. Men kan met de similator bij voorbeeld een aanvaring ensceneren door vier of vijf vaartuigen op het beeldscherm te brengen. De toekomstige bediener van een radartoestel op een schip kan daar door op school al vertrouwd geraken met de werkelijke omstandigheden op het wa ter. Thans is dit nog niet mogelijk. De scholen maken wel gebruik van schoolschepen, die voorzien zijn van een radarapparaat. Zodra de kapitein dit ra darapparaat echter werkelijk nodig heeft (bijvoorbeeld om in geval van mist of grote duisternis toch op volle snelheid door te kunnen varen zonder een aanva ring te riskeren) dan moet hij de toekom stige navigatoren van de burg sturen. Hij heeft dan alle aandacht voor zijn schip en radar nodig en is dan beslist niet in staat om les te geven. Dit zijn echter juist de omstandigheden, die de toekomstige zeelieden goed ver trouwd kunnen maken met radar en een inzicht kunnen geven van de mogelijkhe den van dit geperfectioneerde navigatie hulpmiddel. De heer Fleur wees in zijn inleiding op Amerika, waar men als stuurman of ge zagvoerder verplicht is een „radarticket" te bezitten. Ook in Nederland zal men op den duur een verplicht examen voor de bediening van het radarapparaat moeten instellen. Op de vissersvaartuigen neemt het be- bruik van radarapparaten de laatste ja ren sterk toe, aldus de heer Fleur. Vooral in het buitenland. In Nederland zijn de re ders van vissersvaartuigen nog wat huive rig voor het installeren van radarappara- tuur op hun schepen. Het aanschaffen van een radarapparaat kost tamelijk veel geld. Men moet radar echter niet waarde ren om de dubbeltjes, die het apparaat kost, maar vanwege de grotere veiligheid die men zich ermee op zee kan verwerven. Men hoeft beslist geen angst te hebben dat de visserman het radar-apparaat niet volledig zou gebruiken. „Hij leert de bedie ning van het toestel zeer snel in de prak tijk en beseft vrijwel onmiddellijk de voor delen van radar. Hij kan er het vernielen van netten van andere schepen op zeer druk beviste visgronden mee vermijden. Hij kan bij slecht zicht tóch op volle kracht naar de thuishaven stomen, het geen een aanzienlijk economisch voordeel oplevert". De nieuwe radarapparaten bestrijken een gebied van driekwart tot zesendertig en van diekwart tot achtenveertig mijl, hetgeen betekent, dat men op een met ra dar uitgerust schip reeds op een afstand van zesendertig of achtenveertig mijl een schip of obstakel op zee of op een rivier kan waarnemen. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraalexa men psychologie: D. Langelaar, Kijkduin; F. C. van der Werff, Den Haag. Leiden. Doctoraalexamen rechten vrije studie richting: J. van Putten, Den Haag. Nijmegen. Doctoraalexamen rechten: A. A. Wo- pereis, Zieuwent. Doctoraalexamen geschiedenis: J. P. Gribling, Nijmegen; G. A. Th. Meijer, Oss Semi-artsexamenH. C. L. V. Koek, Zevenbergen 00000000000<xxxxx»0000axx3000003000000000000co000c0000cg WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag t« worden betaald, daar de bezorgen op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Advertentie DE GEMEENTERAAD VAN VELSEN, dinsdagavond onder voorzitterschap van burgemeester mr. M. M. Kwint in openbare vergadering bijeen, heeft een aantal door B. en W. voorgestelde salarismaatregelen ten behoeve van het gemeenteperso neel (en overigens alle andere voorstellen op de twintig punten tellende agenda) aangenomen. Voor het personeel op weekloon betekent dit een tijdelijke toeslag van 3 percent, welke komt te vervallen zodra voor de belanghebbende wcrkklassifi- catie en prestatiebeloning is ingevoerd. De gemeente Velsen heeft zich ten aanzien van het loonbeleid geconformeerd aan het standpunt van het Rijk, omdat zij niet bereid is het gemeentepersoneel verstoken te laten van loonsverhogingen die het personeel in Rijksdienst worden toegekend. Ofschoon verscheidene raadsleden de voorstellen voor sommige leden van het lager en middelbaar personeel niet vol doende vonden er werd zelfs gesproken van bestaande onrechtvaardigheden die door de nieuwe maatregelen niet zouden worden weggenomen werd hierover toch niet al te lang gediscussieerd. Uiteindelijk was men er toch wel van overtuigd dat in hetgeen door B. en W. was voorgesteld het uiterst bereikbare was vervat, terwijl met belangstelling het resultaat wordt afge wacht van de verklaring van B. en W., dat „zij in overweging nemen, wat nog meer voor het betrokken personeel kan worden gedaan". Ook bij de voorgestelde salarismaat regelen voor het hoger gemeentepersoneel is niet lang stilgestaan. In ons nummer van 21 oktober j.l. heb ben wij de desbetreffende voorstellen ge publiceerd. Werkclassificatie en prestatiebeloning De heer Hoorn (C.P.N.) verklaarde dat zijn fractie ernstige bezwaren had tegen de door de minister gestelde voorwaarden van werkclassificatie en prestatiebeloning. Hij noemde dit een slechte zaak voor het betrokken personeel. Het systeem is, vol gens spreker, zeker niet bedoeld om de werkers een dikker loonzakje te bezorgen, maar wél om ze harder te laten werken. Ook de heer J. de Groot (P.v.d.A.) was van mening dat werkclassificatie gevaren inhoudt, maar hij zei er op te vertrouwen dat bij de geleidelijke invoering van het systeem de nodige waakzaamheid zal wor den betracht. Hij meende op goede gronden te mogen aannemen dat een en ander bij deze raad in goede handen is. De heer Hoorn herinnerde hij eraan dat ook in Rusland werkclassificatie bestaat en dat daar zelfs medailles worden uitgereikt aan de uitblinkers. De heer J. Visser (Prot. Chr.) zei niet goed te kunnen zien wat de gemeentedien sten met werkclassificatie en prestatieloon moesten. Er is hier, in tegenstelling met een particuliere firma, toch geen sprake van produktie. Spreker stelde de vraag of hier werkelijk sprake was van een bin dend voorschrift. „Maakt u de werksters eigenlijk niet blij met een dode mus?", aldus een vraag van de heer H. Lips (Prot. Chr.) aan B. en W., die voorgesteld hadden de werkvrou wen in gemeentedienst in de toekenning van de 3 percent toeslag te laten delen, zulks in tegenstelling met de werksters in Rijksdienst. Spreker zei niet te verwachten De volgende leerkrachten zijn tijdens de gisteravond gehouden vergadering door de gemeenteraad van Velsen benoemd: De heer R. Bos (niet algemene stem men), onderwijzer aan de openbare Fran- kendaelseschool voor u.l.o. te Amsterdam, tot hoofd aan de te stichten tweede open bare school voor uitgebreid lager onder wijs te IJmuiden (de tweede kandidaat die door B. en W. was voorgesteld was de heer E. A. Hummelen, onderwijzer aan de openbare Spinozaschool voor u.l.o. te Utrecht). De heer R. Otten, hoofd van de open bare school voor uitgebreid lager onder wijs te Voorschoten, tot directeur aan de gemeentelijke avondschool voor de Mid denstand te IJmuiden. De heerR. Otten (zie hierboven), tot di recteur aan de Gemeentelijke Middelbare Handelsavondschool te IJmuiden. De heer R. Otten (zie hierboven) tot hoofd aan de Willem de Zwijgerschool voor uitgebreid lager onderwijs te IJmui den. De heer P. P. J. Bos, te IJmuiden, tot leraar in tijdelijke dienst, aan de gemeen telijke avondschool voor de middenstand. dat de minister deze uitzondering zou toe staan. De heer B. van Wely (K.V.P.) meende dat men goed doet niet te licht te denken over de door de minister gestelde voor waarden. De invoering van het nieuwe moet vooral op rustige wijze gebeuren. Geen andere mogelijkheid Wethouder C. P. J. Maas verklaarde dat het college geen andere mogelijkheid zag dan die zoals tot uiting was gebracht in de voorstellen van B. en W. Ook voor hem waren de gestelde voorwaarden niet zon der bedenkingen. In elk geval zullen er voor het huidige personeel geen verande ringen in nadelige zin komen. Ondanks de verschillende bezwaren die naar voren zijn gebracht, vertrouwde spreker er op dat de raad de voorstellen zou aannemen. Als het kan, zal zeker het minst zwaardrukkend systeem worden gevolgd. Met betrekking tot de lonen van de werksters had spreker persoonlijk een enquête ingesteld en hij was tot de con clusie gekomen dat de werkvrouwen in dienst van de gemeente zelfs na 3 percent loonsverhoging niet te hoog zouden zijn gewaardeerd. De heer Lips gaf hij de ver zekering. dat desnoods het college naar de minister zou stappen om ook voor deze werksters de toeslag van 3 percent toe gestaan te krijgen. Nadat verscheidene raadsleden en wet houder Maas in tweede instantie het woord hadden gevoerd waarbij geen nieuwe gezichtspunten naar voren kwamen werd het voorstel met betrekking tot de loonmaatregelen ten behoeve van het per soneel op weekloon door de raad aange nomen, waarbij de communisten verklaar den vóór de loonsverhoging maar tegen de daaraan verbonden voorwaarden te zijn. Aangenomen werd eveneens het voorstel voor salarismaatregelen ten behoeve van het lager en middelbaar personeel op maandloon. Alleen de communisten stemden tegen de voorgestelde salarismaatregelen ten be hoeve van het hoger gemeentepersoneel. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de Provinciale Staten van Noord holland voorgesteld met ingang van 1 ja nuari 1959 een jaarlijkse subsidie te ver lenen van f 2.500 aan de Vereniging tot in standhouding van het Medisch Maatschap pelijk Consultatiebureau voor Alcoholis me voor Haarlem en omstreken. Verder zal de vereniging een bedrag van de pro vincie ontvangen ter grootte van 25 per cent van de subsidies van de Noordholland se gemeenten met uitzondering van Haar lem, welke bijdrage kan worden geraamd op ongeveer f 300, zodat het totaal van dp provinciale subsidie voor het volgend jaar ongeveer f 2.800,- zal bedragen. Het bestuur der vereniging heeft zich tot Gedeputeerde Staten gewend met het verzoek te bevorderen, dat het vaste deel van de subsidie voor 1959 zal worden verhoogd tot 2.500 per jaar, waardoor het tekort op de begroting der vereniging voor dat jaar, geraamd op f 1.720,- bijna geheel zal kunnen worden gedekt. Ter motivering van het verzoek deelt het bestuur mee, dat in haar werkgebied, dat ook de IJmond en de Zaanstreek om vat, de toenemende industrialisatie haar invloed doet gelden. Behalve een snelle be volkingsaanwas betekent de industrialisa tie een structuurwijziging, die zowel voor de oorspronkelijke bevolking als voor de immigranten spanningen veroorzaakt. Het bestuur is voornemens in 1959 plannen uit voeren, waardoor meer aandacht zal kun nen worden besteed aan preventie, onder zoek en nazorg. Ter voorziêning in een drietal vaca tures van rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te Haarlem zijn door de recht bank lijsten van aanbeveling opgemaakt, waarop in alfabetische volgorde zijn ge plaatst: Eerste vacature: jhr. mr. P. J. Boogaert, substituut-griffier bij de Haarlemse recht bank; mr. J. C. A. Sprangens, administra teur bij de Raad van het Rechtsherstel; mr. dr. B. J. Stokvis, advocaat en procu reur te Amsterdam. Tweede vacature: mr. H. Douwes, juri disch adviseur van het concern Algemene Friese Levensverzekering-maatschappij, wonende te Bloemendaal; mr. H. Siertse- ma, substituut-griffier bij de Haarlemse rechtbank; mr. dr. B. J. Stokvis, advocaat te Bloemendaal. Derde vacature: Jhr. mr. P. J. Boogaert, substituut-griffier bij de Haarlemse recht bank; mejuffrouw mr. A. Sluiter, substi tuut-griffier bij de rechtbank te Utrecht. Advertentie ALLE MERKEN KENNEMERLAAN 9 TEL. 5271 In de gisteravond gehouden gemeente raadsvergadering te Velsen hebben enige leden blijk gegeven van hun ongerustheid over het voornemen van het gasbedrijf een toonzaal voor het demonstreren met en de verkoop van gasverbruiktoestellen in te richten in een pand van de Winkel stichting Plein 1945. Met een toonzaal alleen kon de heer A. Schotman (V.V.D.) zich wel verenigen; verkoop, zo zei hij, is weer iets anders. Worden de belangen van de middenstand hierdoor niet geschaad? De heer B. van Wely (K.V.P.) was zich zeer wel bewust van het grote nut van de monstraties voor huisvrouwen door des kundigen op het gebied van gasverbruik toestellen, maar er moet op worden toege zien dat de erkende installateurs niet worden benadeeld. Volgens de heer A. M. Disselköter (P.v.d.A.) vindt een bestaande situatie slechts voortgang, voor 1940 beschikte het gasbedrijf in Velsen reeds over een toon zaal voor de verkoop van gasverbruiktoe stellen. B. en W. hebben medegedeeld dat met de plaatselijke erkende installateurs ten aanzien van een nadere regeling van de verkoop van gastoestellen bespre kingen zullen worden gevoerd. Hij zei te vertrouwen dat hieruit een voor allen aan vaardbare regeling zou voortkomen. De heer J. Visser (Prot. Chr.) legde de nadruk op de veiligheid, die in de eerste plaats moet worden betracht. Naar de mening van de heer Th. Kruis man (C.P.N.) wordt te veel rekening ge houden met de belangen van de installa teurs en te weinig met het belang van de consument. De heer J. van Os van den Abeelen (P.v.d.A.) wees er op dat natuurlijk de be langen van de middenstand moeten wor den veilig gesteld, maar dat in de eerste plaats aan het belang van de consument moet worden gedacht', de consument mag hierin in' geen geval worden achtergesteld bij de winkelier. Er zou een middenweg zijn te bewandelen. Spreker stelde voor de onderhandelingen af te wachten. Wethouder H. de Boer wees elke veron derstelling van benadeling van de midden stand door de overheid van de hand. Het is noodzakelijk het publiek te vertellen en te demonstreren hoe en waarmee de grootste veiligheid kan worden bereikt. Met verschillende installateurs zijn reeds besprekingen gevoerd, maar een volledige overeenstemming is nog niet bereikt. De wethouder wees er tenslotte op, dat er helemaal geen tegenstelling hoeft te zijn ook de belangen van de middenstand zul len uiteindelijk gediend zijn met de toon zaal voor de verkoop van gasverbruikstoe- stellen en de demonstraties. De raad nam het voorstel van B. en W. om het winkelpand te verhuren aan het gasbedrijf aan.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5