Begin van zangfestival der Velser Gemeenschap Vanmorgen in de vishal en op zee C.K.V. is niet onverdeeld optimistisch over visserij IJmond-a^enda erom Zandvoortse raad over „onregelmatigheden van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 5 NOVEMBER 1958 7 TRIESTE AFFAIRE Katwijk maakt nog weinig kans op een haven Binnenkort proef op een IJmuidens Vissersvaartuig Begrafenis J. H. Marcelis 1 P.S.V. verliest met ruim verschil van Kennemers AMA TE UR TONEEL „Een schip vaart uit" Onenigheid over voorstel inzake tariefvrachtpriizen DE BEURS Velsens brandweer rukte weer uit naar „VICO" R. Engelhart neemt afscheid „Weenink" lijdt nederlaag Redelijke prijzen voor peen in Gastricum Voor de eerste keer sedert haar bestaan heeft de sectie zang van „De Velser Ge meenschap" een zangfestival uitgeschre ven, dat in drie delen der gemeente IJmuiden-Oost, Velsen-Noord en Santpoort gehouden wordt. Niet minder dan ne gentien koren schreven in, zodat de sectie, met haar ijverige voorzitter P. C. Tolk aan het hoofd, tevreden kan zijn over zoveel belangstelling. Van de prestaties der ko ren zal de bekende toonkunstenaar George Robert een critisch verslag opmaken, dat voor de deelnemers en deelneemsters on getwijfeld een goede voorlichting zal be tekenen bij hun verdere studies op het terrein van de zangkunst. De IJmuidense koren waren woensdag avond aan de beurt. In het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan be klommen zeven verenigingen het podium. Het jeugdkoor De Goede Herder, direc teur Joop Huizinga, is een gezelschap naar welks frisse, klare zang het altijd weer goed luisteren is. Het Hervormd Kerkkoor van IJmuiden-West onder de pittige leiding van Jan te Loo, voerde twee fraaie koralen van Bach vol stemming uit. Het gereformeerde evangelisatie-zangkoor „IJmuiden" bracht onder leiding van de heer H. Sondorp drie modern getoonzette geestelijke liederen van de hand van Ju lius Röntgen en Johan Wagenaar ten ge hore. Het christelijk dameskoor „Vox Ju bilant" maakte ook nu een geacheveerde indruk met „Sanctus" van Caplet, in mo derne trant geschreven en door de diri- gente, mevrouw Jo de Koeijer, met haar zangeressen knap vertolkt. Ook konden de vele belangstellenden de kennismaking met de fraaie registers van IJmonds Mannenkoor hernieuwen. Diri gent H. Sings durfde het aan de veeleisen de koorwerken „Super flumina Babylonis" van Gounod en „Stenka Razin" (een vroe ger stokpaardje der Don-Kozakken en hun leider Serge Jarov) te laten uitvoeren. Ben Nuyen, de bezielde dirigent van de IJmuider Volksstem, bewees met de keuze van de romantische „Frühlings Botschaft" van Gade, dat bij het thans vrijwel verge ten werk van deze Scandinavische compo nist toch nog altijd wel iets te vinden is, dat de moeite van het instuderen loont. De in jaren oudste zangvereniging, „Vox Humana" uit Santpoort, onder de muzikaal voortreffelijke leiding van Anton de Beer. zorgde voor een boeiende climax van het vocale programma, dat wij opzettelijk niet aan detailcritiek hebben willen onderwer pen nu dit laatste, in opdracht van de or ganisatoren, door een zo gerenommeerde In de dinsdagavond gehouden vergade ring van de Zandvoortse gemeenteraad hebben enige raadsleden aandacht ge schonken aan de tot B. en W. gerichte schriftelijke vragen van de heer L. J. B r e u r e (V.V.D.) over „ernstige on regelmatigheden", waarbij; getracht zou zijn de geheimhouding na een stemming over personen te schenden. In ons blad van maandag heeft men de vragen van het raadslid kunnen lezen. Na de raadsvergadering van 7 oktober zouden stembriefjes van raadsleden buiten de raadszaal zijn meegenomen teneinde te achterhalen, welke raadsleden op bepaal de kandidaten bij een benoeming hebben gestemd. Aan het begin van de dinsdagavond ge houden vergadering deelde de voorzitter, burgemeester mr. H. M. van F e n e m a, mee, dat B. en W. in hun vergadering van donderdag de vragen zullen behandelen en zich hierover „ernstig zullen beraden". „Het college zal verdere publiciteit niet schuwen om te bewerkstelligen dat het vertrouwen zal worden hersteld", aldus de burgemeester. Als het antwoord van B. en W. niet bevredigend is, kan de vragen steller het college over deze kwestie inter pelleren. Bij de rondvraag sprak het raadslid Siegers (K.V.P.) van een „trieste af faire". Hii vroeg de door de heer Breure aan de orde gestelde kwestie in een aparte raadsvergadering te behandelen, daar de volgende vergadering aan de begroting is gewijd en de raad in tijdnood zou kunnen komen. In voor oningewijden duistere termen zei de heer Siegers: „Deze kwestie werpt een bijzonder licht op de wethouder(s). We hadden het juist met deze wethouders ge troffen. De affaire zou echter de beraad slagingen bij de begrotingsbehandeling moeilijk kunnen maken". De heer G o s e n (A.R.) vond het pijn lijk dat „de vuile was buitenshuis ge hangen was". Wethouder T a t e s maakte bezwaren tegen de uitlatingen van de heer Siegers, daar deze zonder verdere uit leg de beide wethouders van kwalijke dingen beschuldigd. De heer Breure (V.V.D.) vroeg speciale aandacht voor de opmerkingen van de heer Siegers. Tenslotte de burgemeester: „Wij schu wen de openbaarheid niet. Juist om het vertrouwen niet in twijfel te stellen, moet de door de heer Breure aan de orde ge stelde kwestie in het openbaar worden behandeld. Hiervoor zal voldoende tijd moeten worden uitgetrokken". (Van onze Kamerverslaggever In de Tweede Kamer is ook gisteravond weer van diverse kanten aangedrongen op een spoedige beslissing over de haven van Katwijk. De vraag of een haven voor Kat wijk nodig is, aldus minister Vondeling, wordt geheel bepaald door de afweging van baten en lasten. „Ik ben er mij van bewust, dat die afweging al jaren duurt, maar het is een aangelegenheid waarover ik geen uitspraak kan doen. Het is een zaak waarover de minister van Verkeer en Waterstaat zal moeten beslissen. Wan neer een haven voor Katwijk weinig zou kosten, zou iedereen er voor zijn, maar het gaat om de afweging van kosten en baten. Ik zal met mijn nieuwe collega van Verkeer en Waterstaat de zaak opnemen en in gezamenlijk overleg trachten een oplossing te vinden. Maar als er op de be groting voor 1959 geen gelden zijn uitge trokken voor verbetering van de haven van Scheveningen, dan moet men geen il lusies koesteren over een haven voor Kat- vijk" aldus de minister. zangdeskundige als George Robert zal ge daan worden. Het organiseren van dit festival is ge bleken van grote invloed op het vereni gingsleven der medewerkende koren te zijn. Op de repetities is met grotere geest drift en toewijding geoefend dan de be sturen hadden durven verwachten. Ook in dit opzicht heeft de sectie zang haar be staansrecht dus bewezen, te meer daar ook het bezoek aan de repetities der zang verenigingen door dit festival in sterke mate gestimuleerd is. Hedenavond heeft de tweede uitvoering plaats in het Hervormd^ Wijkgebouw aan de Dijckmanstraat te Velsen-Noord, waar zes koren zullen zingen. A. J. van der Weijden Automatische besturing Om bij storm en ruw weer toch steeds de juiste koers te kunnen houden heeft een Britse firma voor de visserij en klei ne schepen een automatische stuurinrich ting ontworpen. Een paar kleine kastjes, die beslist in elke stuurhut van een vis sersvaartuig een plaatsje kunnen vinden, houden het schip in rechte lijn. Bovendien kan men de koers verleggen door slechts aan een klein knopje te draaien. Het belangrijkste onderdeel van deze nieuwe automatische stuurinrichting is een gyrokompasje, dat reageert op het kleinste koersverschil. Dit kompasje geeft kleine stroomstootjes af aan een energie versterker, die, in combinatie met een re- gelorgaan, de stuurmotor aandrijft. Het gehele apparaat kan op een 24 Volts-in- stallatie worden aangesloten en er komt geen omvormer of zgn. triller-unit aan te pas. Het verbruik is ongeveer 130 Watt. De nieuwe automatische stuurinrich ting zal binnenkort op één van de vroe gere Nehimkotters worden geplaatst en dan aan de zwaarste proeven onderwor pen worden. Het systeem heeft overigens in een andere vorm zijn waarde al bewe zen. Het vindt ruime toepassing in de luchtvaart als automatische piloot en zelfs legertanks zijn ermee uitgerust. Dinsdagmiddag heeft onder grote be langstelling op Westerveld de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van de heer J. H. Marcelis. De heer Mar celis overleed in Velsen op zestigjarige leeftijd. Wethouder R. Verbeek sprak als voor zitter van de Winkelstichting Plein 1945 een woord van afscheid. „Het is diep be treurenswaardig dat hij, die zo voor het nieuwe winkelcentrum in onze gemeente heeft geijverd, niet de ingebruikneming ervan heeft mogen meemaken." Onbaat zuchtigheid was volgens de heer Verbeek een van .de beste eigenschappen van de heer Marcelis. „Als er één man zich ge heel heeft gegeven in het verzet tijdens de Duitse bezetting dan was hij het wel. Hij was in alle opzichten een van de bes te burgers van onze gemeente." Namens een groot aantal vrienden sprak de heer L. M. Camman. „Hij was een vraagbaak en steun voor zeer velen", zei hij. De heer IJ. Reitsma noemde de heer Marcelis een warm en gevoelvol mens, een waarachtig humanist. Tot slot voerde de heer W. Mooij voorzit ter van de afdeling Velsen-IJmuiden van de P.v.d.A. het woord. „Altijd trachtte hij die mensen te helpen die in het hoekje zitten waar de slagen vallen. „Hij was een oprecht socialist met een bewogen hart, die geen rangen of standen erkende, maar slechts de mens". Zeer vele bloemstukken bedekten de baar. Advertentie ALS SPECIALE REKLAME ALLEEN DONDERDAG g| SLAGROOMSOEZEN van 25 voor 22 cent Iets fijns want het komt van (S)> At&föndM ck fawketfokkeM KENNEMERIAAN 88, IIMUIDEN. TELEFOON 5520 De volleybalcompetitie De Kennemers heeft in de volleyhal- competitie met overtuigende cijfers ge wonnen van het IJmuidense PSV. De IJ muidense Hermandad moest met het grootst mogelijke nederlaag genoegen ne men (3-0). De Beverwijkers waren over alle linies sterker. Vooral het goede po sitiespel droeg veel tot de overwinning hij. De setstanden waren: 15-10, 15-8, 15-13. De IJmuidenaren keken tijdens de eerste set al heel gauw tegen een fi-0 achterstand aan. Zij verloren de moed echter niet en boden dapper tegenstand/ Toch waren de vele goed bedoelde IJmui dense bloks niet bestand tegen de fel aan vallende ploeg van de Kennemers, waa Schaap en Jollij uitblonken door keiharde smashes. In de tweede set onderging het spelbeeld niet veel verandering. Kenne mers kreeg wel even een inzinking waar van de PSV-ers gretig gebruik maakten, hetgeen hen bijna een gelijke stand op- leverde. de wijkers" herstelden zich ech ter op tijd en sleepten de overwinning in de wacht. De derde set (de uitslag doet dit ook wel vermoeden) gaf een hevige strijd te zien. De IJmuidenaren legden de Ken nemers het vuur na aan de «schenen. De Beverwijkers hadden zelfs een time out nodig om hun vorm terug te vinden. Het goede positiespel van de Kennemers gaf echter nu ook de doorslag. Kennemers 3 heeft zonder veel moeit" van pniM 1 gewonnen. De setstanden wa- v°n. 17-15. 4-15 en 5-15. Advertentie De gehele interieurverzorging van RESTAURANT „HET HOGE DUIN" werd uitgevoerd door: WONINGINRICHTING ZEESTRAAT MARKTPLEIN BEVERWIJK IJMUIDEN Prijzen van dinsdag Heilbot 3.00. gr. tong 4.00. grm. tong 3.10, kim. tong 2.50. kl. tong I 2.302.10, kl. tong II 1.60, tarbot I 2.30—2.00 per kg. Tarbot IV 61—49, gr. schol 56, grm. schol 56, kl. schol I 55, kl. schol II 4223, v. haring 3017, makreel 23.0012.20, gr. schelvis 6858, grm. schelvis 5740, kim. schelvis 5037, kl. schelvis I 54—31, kl. schelvis II 43-27, wijting 29—10, gr. gul 54—46. mid. gul 50—40, kl. gul 3024. kl. leng 48, kl. haai 22, kim. hake 7260, kl. hake I 5542, kl. hake II 5727, kl. koolvis zw, 4027, kl. koolvis wit 4240, witbaars 50 per 50 kg. Gr. kabeljauw 344112, gr. koolvis zw. 98— 84, gr. hake 239—200 per 125 kg. Aanvoer van dinsdag 23 kisten tong en tarbot, 21 k. schol. 2520 k. ha ring. 905 k. makreel. 310 k. schelvis, 160 k. wij ting, 1.10 k. kabeljauw en gul, 15 k. haai, 20 k. hake. 85 k. koolvis en 21 k. diversen. Totaal 4190 kisten vis. Besommingen van dinsdag 1 trawler met f 31.500, IJM 72 Beatrice 25.000, KW 153 f 13.500, KW 4 5500, KW 169 3820, SCH 27 25.800. Heden aan de markt Vier trawlers, een logger en vier kot ters zorgden er woensdag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer ca. van 4450 kisten verse vis. Er waren 400 kisten schelvis, 120 wijting, 2100 haring, 720 makreel, 200 gul en kabeljauw, 200 koolvis, 115 varia, 125 stijve kabeljauwen, 35 kleine kisten schel vis, 60 kisten schol en 2000 kilo tongen. De schepen De trawler Herman IJM 2 (van 27 okto ber) zorgde woensdag voor 60 schelvis, 900 haring, 200 makreel, 40 wijting, 40 koolvis. De Job Gouda IJM 79 (van 25 oktober) kwam aan de markt met een vangst van 700 haring, 300 makreel, 55 wijting, 30 gul en.kabeljauw, 10 diversen en 10 stijve ka beljauwen. De Ariadne IJM 18 zorgde voor 275 schelvis, 60 haring, 200 makreel, 25 wij ting, 170 gul en kabeljauw, 160 koolvis, 60 varia, 45 stijve kabeljauwen en 35 kleine kistjes schelvis. De SCH 135 was present met 200 haring, 100 makreel, 90 varia. De Maria Theresia KW 99 zorgde voor 300 ha ring, 20 makreel, 20 stijve kabeljauwen en 70 stokkebit. Zes schepen van de kleine vaart kwamen aan de markt met 1500 kilo tongen en 100 kisten schol. De katholieke toneelstichting „Kunst door Oefening" te Beverwijk heeft dins dagavond in het Kennemer Theater een volle zaal met toeschouwers sterk geboeid door de opvoering van een toneelspel, dat eigenlijk zoveel aandacht niet verdient. Met „Een schip vaart uit" is de schrijver Chr. van der Heuvel nauwelijks verder dan het middelmatige gekomen. Het gaat om een nobele dominee, Willem Hartman, die door zijn schijnheilige, weinig scrupu leuze en ondankbare zwager Zacharias Braet geheten door middel van aller lei schurkenstreken koelbloedig naar de ondergang wordt gevoerd. Maar als de nood het hoogst is, blijkt volgens tradi tie ook hier de uitkomst in aantocht, waar bij dan de ridderlijke oud-zeekapitein Jo zef Staal als reddende engel fungeert. Het sterk geforceerde slot confronteert het publiek dan weer eens met het gebrui kelijk nerenigde jonge paar, met als op perste bekroning de telefonische medede ling, dat de doodgewaande dominee er gens in een ziekenhuis een veilig onderko men vond. Deze bewogen historie werd door de auteur niet zonder pathos op pa pier gezet, waarbij hij aan de uitwerking van dit cliché-verhaal juist voldoende aan dacht schonk om het stuk tot een gewild produkt te maken voor verenigingen, die zich met het allereenvoudigste genre te vreden willen stellen. En gelet op vorige toneelavonden valt het toch moeilijk aan te nemen, dat „Kunst door Oefening" geen hogere aspiraties heeft. Trouwens, ook de manier waarop dit stuk hier voor het voet licht werd gebracht, bewees dat een der gelijk ensemble zich niet tot het onbelang rijke behoeft te beperken. Want Ineke Grosfeld bij voorbeeld is toch een te talentvolle dilettante om zo'n zwakgeschreven rol te moeten spelen, een figuurtje, dat overigens van haar zowaar nog een boeiende gestalte verkreeg. Dit geldt ook voor mevrouw Schuit-Zwart als Trudi Mertens, wier beschaafd articuleren en natuurlijk bewegen eveneens om dia logen met meer inhoud vroeg. Van de he ren speelde W. Tesselaar de zo zwaar be proefde dominee met een menselijke in slag en een warme overtuiging, waarbij ook de markante zeeman van D. Adri- chem stellig mocht worden gezien. Daar naast gaf Jac. Noordermeer het volle pond in valsheid en huichelarij aan de snode Zacharias, die onder een duidelijk waar te nemen instemming van het pu bliek aan het slot zo smadelijk het onder spit moet delven. Verder speelde me vrouw Klooster-Botman een kordate huis houdster en leverden de typeringen van Herman en Geert aan de heren A. Bruin en A. Monné niet de minste moeilijkheden op. Ten slotte moet Tos de Swart toch nog even apart worden vermeld door zijn ge lukkig toneeldebuut als de altijd zo lastig te spelen dorpsidioot, omdat de balans der ernst bij zulke rollen meestal te spoe dig naar het ridicule overslaat. Dank zij het beheerste optreden van deze nog jeug dige speler werd ons gelukkig de karika tuur bespaard. Zoals reeds werd vermeld, is het succes bij het publiek bijzonder groot geweest, waardoor regisseur F. Hunsche en de spelers in dit opzicht vol daan mogen zijn. Jan van Dam Niets verwacht De handel rekende voor de donderdag- markt niet op de aanvoer van verse vis door de trawler- of grote loggervloot. Mo gelijk zorgt de kleine vaart voor wat tong en schol. Oudste schepen zijn thans: SCH 153 en VL 110 (22 oktober), SCH 171 (23 oktober), Emma IJM 15, Dirkje RO 53, KW 87, KW 135 Emma Wilhelmina, KW 101 Nestor en VL 84 (27 oktober). Op de visgronden De trawlers, die om de Noord vissen, meldden goed weer, doch de vangsten waren bijzonder slecht: 350 tot 250 manden ha ring, makreel en schelvis per etmaal. De HD 79 Drie Gebroeders gaf een trek door van 60 manden. Ook de trawler Vios IJM 24 deed een trek van 60 manden. De kust visserij was voor de aldaar vissende log gers en kotters ook niet bijzonder best. De gemiddelde vangsten waren hier 130 tot 100 kilo tong, 10 tot 12 manden schol en wijting per dag. Bij de pittboei was het iets beter. Daar ving men 300 tot 250 kilo ton gen en 2 tot 3 manden tarbot per etmaal. Door voortdurende storing konden be richten over kanaalvisserij niet opgevan gen worden. De trawlers Haarlem IJM 9 en Deining KW 8 zijn weer naar zee ver trokken. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote rijen kabeljauw 144-170, kleine rijen kabeljauw 70-80, kisten grote kabeljauw 160-124, kis ten kleine kabeljauw 120, grote schelvis 48-55, grootmiddel 48-53, grootmiddel ton gen 3.20-3.40 per kilo, kleinmiddel tongen 2.50-2.60, tong I 2.05-2.30, tong II 1.55-1.70. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: grote gul 42-52, middelgul 37-47, torren 31-35, zwarte koolvis 91-120, koolvis I 35, koolvis II 30- 25, witte koolvis 112-124, leng 104-112, wij ting 27-33, kleinmiddel schelvis 48-49, pen nen 44-51, braad 46-38, grote tongen 4.00- 4.10, schol II 37-43, schol III 23-30, haring 22-28, kleine haring 18-20, makreel 18-24. Besommingen heden Oe schepen besomden woensdag: Her man IJm. 2 en Job Gouda IJm. 79 tezamen 69.800, Ariadne IJm. 18 35.200, SCH. 135 12.900, KW. 99 f 11.200. Slechte haringvangst Er komen nog altijd geen goede berich ten van de loggers onder de Engelse wal binnen. De vangsten zijn zeer slecht en blijven ver beneden de vangsten die vorig jaar werden geboekt. De vangsten van de afelopen nacht wa ren: KW. 2-7, 5-5, 6-8, 7-5, 9-8, 23-35, 75-12, 73-14, 138-3, 147-10, IJM. 283-5, KW. 16-6, 19-20, 47-6, 54-15, 140-5, 70-12, 168-5. 170-45, 15-5, 44-5, 85-5, 97-2, 110-12, 20-8, 40-5, 41-5, 74-5, 78-5, 22-12, 45-7, 175-7, 123-35, 18-5, 38-2, 48-5, 67-4, 86-5, 141-6, 37-9, 95-10, 130-13, 151-7 en 163-10. De ge middelde vangsten waren zowel voor de Katwijkse als de Scheveningse vloot 10 kantjes. VHF voor de visserij De behoefte van de kustwacht en lood sen aan een eenvoudig en snel radiocon tact voor het veilig binnenloodsen van schepen heeft geleid tot de ontwikkeling van wat men noemt v.h.f. very high frequencies (zeer hoge frequenties). Deze v.h.f. blijkt thans ook het middel te zijn om de propvolle visserijband wat meer adem te geven. De zeer hoge frequenties liggen in de buurt van de twee-meterband. Door de beperkte reikwijdte van de twee- meterzenders is het niet mogelijk, dat schepen, die meer dan vijftig kilometer van elkaar verwijderd zijn en toch op het zelfde radiokanaal uitzenden, elkaar over last bezorgen op de band. Deze zerdermag ook in de havens en op de rivieren ge bruikt worden. Dit opent wijde perspec tieven. Het contact met de wal, sleep boten en schepen onderling zal onder alle omstandigheden mogelijk zijn. Bovendien is deze twee-meterband maar liefst ver deeld in drieëndertig kanalen, dat wil zeg gen dat zesenzestig schepen, die naast elkaar liggen contact met de wal en elkaar kunnen hebben zonder dat zij een ander dan hun partner kunnen horen. Het ligt in de bedoeling om het v.h.f.-radiotelefonie- net, dat reeds van Hoek van Holland tot Keulen gereed is, nu door te trekken tot Basel, zodat het Rijnverkeer steeds con tact met de wal kan houden. Een groot aantal reders heeft besloten om met ingang van 1 december de tarief vrachten voor een aantal artikelen (zeven zijn met name genoemd, waarbij hout) bindend voor te schrijven in de kustvaart. Boven deze vrachtprijzen mag men niet gaan maar ook niet er onder. Niet alle kustvaart-reders hebben zich met deze re geling akkoord verklaard, zodat het nog niet zeker is of deze al per 1 december kan worden doorgevoerd. Een aantal scheeps makelaars en een aantal scheepshypo- theekkantoren hebben zich wel achter de nieuwe overeenkomst gesteld. Verder vernemen wij, dat er in handelaarskrin gen nog al ontstemming heerst dat men deze regeling heeft getroffen zonder de handel er in te kennen. Met name in de houthandel is dit het geval. Binnenska mers wordt over deze zaak nog overleg gepleegd. Er heerst in de scheepvaart een algemene wereldcrisis, hetgeen al heeft geleid tot het opleggen van tal van liberty- schepen, waarvoor oplegging goedkoper bleek dan het in de vaart houden. Nu zijn er 'n aantal reders, die zeggen dat de prijs bepaald moet worden door vraag en aan bod en dat deze niet bindend mag worden vastgesteld. Andere zien in deze regeling een behoud van hun bedrijf. De Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij laat in haar jaarverslag dat de periode bestrijkt van 1 juli 1957 tot en met 30 juni 1958 geen onverdeeld optimistisch geluid horen over de gang van zaken in de visserij. De resultaten van de haringdrijfnetvisserij tot voor enige jaren de belangrijkste tak van de Nederlandse visserij waren in het afgelopen jaar niet alleen naar gewicht, doch nu ook naar waarde, lager dan in het jaar daarvoor. Bij de trawlvisserij waren de uitkomsten, zowel wat betreft de haring- als de verse zeevisvisserij iets beter dan in de vorige verslagperiode. De haringvangsten waren echter toch niet zoveel groter dat zij de achteruitgang van de drijf net visserij vol ledig konden compenseren. De geringe aanvoer, zo wordt in het jaarverslag gezegd, is niet alleen te wijten aan de lagere vangsten per schip. Ook het kleiner aantal vaartuigen, dat aan de haringvisserij deelnam, vormt een oorzaak van de verminderde aanvoer. Wat de drijf netvisserij aaneaat daalde het aantal reis dagen van stoom- en motorloggers van 28.957 in 1956 tot 24.182 in 1957, zodat het afstoten van 37 verouderde loggers in 1957 niet zonder gevolgen is gebleven. De resul taten van de visserij in het eerste halfjaar van 1958, zo zegt het jaarverslag, zorgden ervoor, dat de toekomst met niet al te grote zorgen tegemoet behoeft te worden gezien. Voor een overmatig optimisme is echter zeker geen aanleiding, zo wordt daaraan voorzichtig toegevoegd. AMSTERDAM De grootste belangstelling ging uit naar de cultuurfondsen. De aanleiding hiertoe was een bericht, dat de Senembah 50 per cent in plaats van 40 percent, zoals reeds eerder was vermeld, op de aandelen gaat terugbetalen. Op de niet-officiële ochtend- beurs werden aandelen Senembah verhan deld op 102, maar op bovenvermeld be richt stegen zij tot 106, tegen 'n slotprijs van de vorige dag van ongeveer 100. Op last van het beursbestuur werden de aandelen op de officiële beurs niet verhandeld, om eerst het publiek in de gelegenheid te stellen, van deze verhoogde terugbetaling kennis te doen nemen. De aandelen wer den getaxeerd op 106 percent. De handel in HVA was bij de opening zeer levendig en de stukken verwisselden op 123, bijna 1 percent hoger, van eigenaar. De drukte was echter spoedig afgelopen en de koers kon zich handhaven. Amsterdam Rubber ontmoette goede vraag en verbeterde ruim 2 punten. Certificaten Deli werden in het begin ruim verhandeld en gaven een no tering te zien die 1,30 boven de slotkoers van maandag uitkwam. Voor de internationale waarden was de belangstelling, met uitzondering van aan delen Unilever, niet groot. Dit dient op rekening geschreven te worden van het feit, dat Wallstreet gesloten was wegens Election-day". De arbitrage gaf er de voorkeur aan eens rustig af te wachten. Londen en Parijs waren met Unilever en aandelen Philips aan de markt. Hierdoor moesten de gloeilampenaandelen ruim 1 percent ten opzichte van de vorige dag prijsgeven. De converteerbare obligaties Philips konden zich vrij goed handhaven. Unilever daalde van 466 tot 464, maar in het verdere beursverloop kreeg de vraag in deze aandelen de overhand, waardoor de koers opliep tot 468 bij een ruime han del. Dit verhinderde niet dat deze prijs toch nog bijna 2 punten beneden de vorige slotprijs bleef. Aandelen KLM werden een halve gulden lager op 98,50 geadviseerd Tn Olie ging hoegenaamd niets om. Een enkel stuk werd op 186,10 verhandeld. De vorige slotprijs bedroeg 187.50. De aandelen lagen ruim een gulden onder pa riteit New York. In de scheepvaarthoek ging de belang stelling uit naar aandelen KPM, waarvan het dividend ter beurze bekend werd. Het bericht werd in de scheepvaarthoek zeer koel ontvangen en de aandelen KPM wer den 1 punt lager vergeleken bij de vorige dag verhandeld. Scheepvaart Unie kon bij na 2 punten verbeteren en hiermede is het belangrijkste van de scheepvaartaandelen vermeld. De staatsfondsen waren goed prijshoudend. Verder werden van de lokale fondsen nog vernomen Verenigde Machines op 167 (165 laten), Scholt.en's Aardappel meelfabrieken op 290 (288) op gunstige verwachtingen voor 1957/58. Leidse Wol op 210 (206) en aandelen Ketjen n.v. op 270 (264). Prolongatie 3Vi percent. (ANP) NEW YORK Wegens de verkiezingen was de beurs te New York gisteren gesloten. Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3/4% Nederl. '47 9014 3% Nedl. 1962/64 93lI/« Woningbouw 6% 10854 Pr. A'dam '56 I.. 85"/.« Pr. A'dam '56 II. 9411 Pr. A'dam '56 III 94)4 Pr. R'dam '52 I. 95 Pr. R'dam '52 II 94 K Pr. R'dam '57.... 106/4 A.K.U 256 256 Calvé Delft 366 Van Gelder Zonen 194?4 K. N. Hoogovens. 337 Nederl. Ford 180 N. Kabelfabriek. 300 gew.Philips Gloeil. 385)4 38? Pref.PhilipsGloeil. 182/4 Unilever 467)4 466 Wilton Fyenoord. 214% Werf Gusto 154/4 Dordtsche Petrol. 78054 Kon. Petroleum.. t 186,30 f 185,50 Billiton 180)4 A'dam Rubber. 75'/j K.L.M f 98.50 Holl. Amer. Lijn. 155 V, K.N.S.M 158K N. Scheepv. Unie 135/4 v. Nievelt Goudr. 131% Phs. v. Ommeren 260 H.V.A 124 Delimaatschappij f 131,50 Amsterd. Bank.. 24714 Nat. Handelsbank 116 Ned. Handel Mij 183 Rotterd. Bank 207)4 Twentsche Bank. 189)4 Anaconda Copper 59 Bethlehem Steel 51H U.S. Steel 86)4 General Motors.. 49 82% Tidewater 24)4 In het hoofdstuk „verrichtingen met be trekking tot de werkgevers" wordt onder meer het verloop van de onderhandelingen over nieuwe c.a.o.'s met de diverse redersverenigingen geschetst. Onder an dere is ook gesproken over verbeteringen van de zogenaamde „haringdrijfnetrege- ling", waarbij de toestand van 's lands eco nomie uiteraard niet toeliet, dat er pri maire loonvoorstellen konden worden in gediend. De C.K.V. signaleert in haar jaarverslag een tegenzin bjj de reders om te onder handelen en hoewel niettemin nog tjjdig een aanvaardbaar resultaat werd bereikt, wordt in het jaarverslag met nadruk op gemerkt, dat de vertragingstactiek, die de redersgemeenschap heeft gevoerd, aldus het verslag, zeer bedenkelijke en gevaar lijke kanten heeft. Tenslotte wordt in het verslag ook de hoop uitgesproken, dat de onlangs inge stelde Commissie Arbeidsvoorwaarden Visserij spoedig met haar werkzaamheden kan beginnen. Opnieuw loos alarm De Velsense brandweer is in de afge lopen nacht omstreeks half vier weer met veel materieel uitgerukt naar de Zuid zijde in IJmuiden. Zij had van een onbe kende man de melding binnengekregen dat de visconservenfabriek „Vico" aan de Middenhavenstraat weer in lichterlaaie stond. Nog geen week geleden werd brand gesticht in deze fabriek. De politie heeft de dader nog niet kunnen arresteren. Uiteraard was de politie nu ook gauw ter plaatse. Het bleek echter loos alarm te zijn. Een nachtwaker had een kwartier vóór de brandweer arriveerde geconsta teerd dat er geen onraad te bespeuren was op het fabriekscomplex. De leerlingen van de naaischool van het Wezenfonds, een reeds eeuwenoude in stelling van de Nederlands Hervormde Kerk van Beverwijk, hebben tijdens een feestelijke bijeenkomst afscheid genomen van een hunner leraressen, mejuffrouw R. Engelhart. Zij was ruim twintig jaar aan de school verbonden. De leerlingen voerden enige toneelstukjes op en boden l'un scheidende lerares enige geschenken aan. Het tweede tiental van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft een ZV2-6V2 nederlaag geleden tegen Saende I. De per soonlijke uitslagen waren: Gigengack (W.) Nieuwenhuisen (S.) remise; Nijkamp Diehle 0-1; DuinmeyerKnossen remise; v. d. DoesDamen 0-1; NijmanHaak 0-1; BurgerhoutTolk 1-0; HartogDe Vries 0-1; VerduitBaas 0-1; v. VerseveldJoor 1-0; J. MeyerWybinga remise. Onderlinge competitie De resultaten in de onderlinge compe titie waren: Afd. I: StetBeekhoven 1-0; Koomen Wortel afgebr. Afd. III: Bettermanv. d. Sluis 0-1; v. d. VeenLimmen 1-0; HoogvorstDe Jong 0-1. Jeugdafd.: J. v. d. BosFranck 0-1; L. v. d. KommerA. v. Vlissingen 1-0; Boer K. Joor 1-0; E. v. d. BosR. v. d. Boven- kamp 0-1; J. BouwmanA. v. d. Kommer 0-1; C. JoorColthof 0-1; A. BoerC. Joor 1-0; J. v. d. BosG. v. d. Bos 1-0. De peen die voor het buitenland was bestemd maakte dinsdag op de veiling „Ons Belang" in Castricum hogere prijzen dan tot nu toe het geval was. Peen b. en c. brachten 9,per honderd kilo op, peen d. was iets minder in trek en peen o. vond in het geheel geen aftrek. De aan voer was gering. Slechts 33 ton ging onder de klok door. De noteringen waren: peen b. 7,tot f 9,peen c. f 7,50 tot 9,peen d. 5,tot 6,(alles per honderd kilo). VELSEN WOENSDAG 5 NOVEMBER Thalia: „Het lachkanon van de infan terie", 20 uur. Rex: „Rock pretty baby", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Open van 9.3012 en van 1416.30 uur. Hervormd Wijkgebouw Velsen-Noord: Zangfestival van de Velser Gemeen schap, 20 uur. Cultureel Gebouw: Fotokring Velsen, 20 uur. DONDERDAG 6 NOVEMBER Thalia: „Het verloren meisje", 20 uur (speciale voorstelling). Rex: „Rock pretty baby", 20 uur. Kapel Pastorieweg Santpoort: Velser Gemeenschap met zangfestival, 20 uur. Raadhuis: Spreekuur wethouder van openbare werken, 9.3012 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelenstr. BEVERWIJK WOENSDAG 5 NOVEMBER Kennemer Theater, 19.15 uur: „De tien geboden". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mijn man is een moordenaar". DONDERDAG 6 NOVEMBER Luxor Theater, 19 en 20.45 uur: „Cultu reel Commissie Beverwijc". Filmavond: „Vrouwendoder".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7