„Eerst meer huur betalen, dan pas bromfiets kopen" r Gevangene ontsnapt Donateursrepetitie van Caecilia MADOEF EN MIRZA Vier moties in Tweede Kamer over nieuw melkbeleid Fijn, woensdag A Week doorzagen... en melkfles omspoelen! Agenda voor Haarlem BELTON CO Scherpe critiek op overheidsbe moeiing met de woningbouw Door de verdeeldheid staat minister Vondeling waarschijnlijk sterk Wist u Garage DEN HOUT 9 „De wrede zee De radio geeft donderdag T elevisieprogramma PARTICULIERE BOUWONDERNEMERS Jacob Krachmalnick als solist Leiden krijgt hoogleraar in de fonetiek Motie ten gunste van de IJselmeervissers Examens Scherpenzeels woonwagen bewoners weer in actie Verstekelingen op de „Oldenbarnevelt" zijn verheugd Maar zij willen uiteindelijk toch naar Nederland Negenhonderdduizend telefoonaansluitingen in Nederland Kerkelijk Nieuws (UIT HET ENGELS VERTAALD) Uitgaan in het weekeinde WOENSDAG 5 NOVEMBER 19 58 Het filmprogramma van dinsdagavond vermeldde „De wrede zee" naar de gelijk namige roman van Monserrat. Het is een zeer fraaie Engelse film, die het beeld op hangt van de oorlog ter zee, een sober werkstuk met een sterk documentaire in slag en talrijke dramatische hoogtepunten. De typeringen vooral zijn sterk: men heeft de spelers met zorg gekozen. De zee speelt de hoofdrol in de film. Lieflijk maar voor al wreed voor de mannen, die haar bevaren en er hun graf in vinden. De regie voerde Charles French, die er alle eer mee inlegt. Vooraf kon men twee documentaires aan schouwen, welke ons naar een wad aan de Noordzee voerden en kennis deden maken met een blindeninstituut. A. van Domburg leidde het programma in met zijn traditio nele filmpraatje. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de kin deren. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Sopr. en orgel. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Idem. NCRV14.00 Strijkork. en koor. 14.45 Gram. 15.05 Meisjeskoor. 15.25 Radio-philharm.ork. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Sopr. basen clavecimbel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muziek. 18.15 Friese uitz. 18.30 Gram. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Kamer koor. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. caus. 20.00 Ge- var. progr. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgel- conc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.2024.00 Radio- philharm.orkest en solist. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00- 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Gram. 11.45 Wat moet er van een goede opvoeder geëist worden?, caus. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole- ork. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 Log boek 1943. 15.10 Leden van Radio-philharm.ork., mannenkoor en sol. 15.35 Voordracht. 15.55 Gram. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Theaterorkest en soliste. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerork. 21.25 Het huis aan de haven, hoorsp. 22.30 Gram. 22.40 Act. 22.50 Sport, act. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 14.15 Idem. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Jeugd en muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen, 18.00 Gram. 18.15 Pianorecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Verz.- progr. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Intern. Radio-Universiteit. 22.30 Kamermuz. 22.55—24.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20 00 Journ. en weeroverzicht. KRO: 20.20 Gastenboek. 21.00 Progr. voor jonge mensen. 21.25 Van paarden en ruiters. 21.45 Herdenkingsprogr. Giacomo Puccini. De voorzitter van de Nederlandsche Bond van Bouwondernemers, de heer D J. Beuker, heeft in een te Utrecht gehou den bijeenkomst verklaard, dat het huur- vraagstuk geen sluitpost mag zijn van de Nederlandse economische politiek, evenmin als de huur een sluitpost op het budget van de Nederlandse staatsburger. Op het gebied van de woningbouw zou „nood" betekenen, aldus de heer Beuker, dat een deel van ons volk geen onderdak zou hebben. Men kan zich echter afvra gen welke offers ons volk zich heeft ge troost om deze nood te lenigen. Is het eigenlijk niet zo, dat velen zich wel finan ciële offers getroosten voor andere zaken, die het leven moeten veraangenamen, doch voor het dak boven hun hoofd slechts te geringe offers willen brengen? Men wil eerst geld hebben voor een bromfiets, een scooter, een autootje, een buitenlandse reis, en pas daarna komt het probleem huur ter sprake. Dit is een onjuiste instel ling. Eerst moet er een huur betaald wor den, die niet kunstmatig laag is gehouden en die in overeenstemming is met de wer kelijkheid van de bouwkosten en pas dan kan men gaan denken aan zaken, die het leven kunnen veraangenamen. Bewoners van oude huizen zijn echter een lage huur gewend, die niet in overeen stemming is met de huur, die op een vrije markt bereikt zou worden. De N.B.B. wil dan ook, dat de huren voor oudbouw-wo- ningen opgetrokken worden tot nieuw- bouwpeil. Dan pas heersen er normalere verhoudingen en dan pas komt er geld be schikbaar voor verdere investeringen in de huizenbouw. Bovendien zou de N.B.B. het liefst een vrije huurmarkt zien, die gepaard zou moeten gaan met een vrije loonvorming. De grieven van de N.B.B. richten zich echter niet alleen op de huidige huurpoli- tiek, doch ook en in het bijzonder op de tegenwoordige bouwpolitiek, waarbij de overheid nogal een en ander te zeggen heeft. De bond acht het echter de grote verdienste van de huidige minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, dat hij de waarde van de particuliere bouw ondernemer erkent en die o.m. blijkt uit zijn herhaalde oproep tot gemeentebestu ren de particuliere woningbouw te bevor deren. Critiek „Allengs duidelijker wordt echter het feit," zo verklaarde de heer Beuker, „Dat het particuliere initiatief het nog altijd be ter, sneller en goedkoper kan". Het is een feit, dat de particuliere bouwer met min der mensen hetzelfde objekt kan bou wen en zeker even snel als de overheid. Wanneer er in het huidige economische bestel gesproken wordt van welvaart, zo zei de heer Beuker, dan kan dit voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan de ondernemersinitiatieven op het gebied van de handel, industrie, landbouw en scheepvaart. Het kwam de N.B.B.-voorzitter echter onbegrijpelijk voor, dat alleen op het ge bied van de woningvoorziening de kaarten totaal anders liggen. In plaats van na de oorlog te grijpen naar het normale mid- De maatschappij Caecilia, opgericht in 1841, stelt zich ten doel: „een jaarlijkse geldelijke ondersteuning te verschaffen aan nagelaten weduwen en wezen van leden dezer maatschappij en aan zodanige toonkunstenaars, mits leden dezer maat schappij, die door ouderdom, ziekte of lichaamsgebrek buiten staat moeten ge raken om hunne beroepsbezigheden als toonkunstenaar te vervullen". Een traditio nele openbare repetitie in Amsterdam van het Concertgebouworkest, die in feite een middagconcert is, wordt telkenjare op een dinsdagmiddag aan donateurs en donatri ces als contraprestatie aangeboden. Ditmaal hadden deze aldus gelegenheid kennis te maken met de pasbenoemde eer ste concertmeester van het orkest, de (van geboorte Russische) Amerikaan Jacob Krachmalnick, die in het vioolconcert van Beethoven solistische medewerking ver leende. Dat Krachmalnick een meester op zijn instrument is, stond bij voorbaat vast gezien zijn antecedenten tweede con certmeester bij het Cleveland Orchestra en eerste te Philadelphia en op grond van zijn recente aanstelling. Dat hij een grootmeester is, iemand die een persoon lijke visie op de muziek dwingend aan de luisteraars weet op te leggen, kan men niet zeggen. Eerder munt zijn voordracht uit door een zekere bescheidenheid, een musiceerwijze waarvan een intieme sfeer uitgaat, doch die mijns inziens iets te wei nig van „optreden" weet. In de mildere, ly rische passages kon zijn spel ongetwijfeld boeien en in ieder geval bleek Krachmal nick een sympathiek musicus, wiens spel ervan getuigt dat hij de muze liefheeft. Voor het Amsterdamse orkest zal hij on getwijfeld een waardevolle en stimuleren de medewerker zijn. De begeleiding was bij Bernard Haitink in zeer goede handen. Deze had het concert met de drie bekende delen uit „De Ver- Tot buitengewoon hoogleraar in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte aan de Leidse universiteit is benoemd: dr. ir. H. Mol. Hij zal onderwijs geven in de fone tiek. Dr. Mol is op 15 januari 1917 te Rotter dam geboren. Hij studeerde aan de tech nische hogeschool te Delft voor het diplo ma elektro-technisch ingenieur en trad in 1939 in dienst bij de PTT, waar hij zich aanvankelijk toelegde op schakeltechnische problemen. Dr. Mol is lid van de vereniging voor logopedie en foniatrie, de Nederlandse keel-, neus- en oorheelkundige vereniging (buitengewoon lid), de Geluidsstichting (be stuurslid), de acoustical Society of Ame rica en de CCITT (Comité Consultatif In ternational Telegraphique et Telepho- nique. kochte Bruid" van Smetana geopend. Voorts had men vóór de pauze naar de Symfonie in Es nr. 99 van Haydn geluis terd. De uitvoeringen muntten uit door accuratesse en klankschoonheid, zij het dat men er de allure in miste, die men van het Concertgebouworkest op grond van zijn reputatie verwacht. Sas Bunge del: herstel van de ondernemersfunctie, zo als dat in andere bedrijfstakken heeft plaatsgehad, heeft men getracht op een andere wijze de woningnood op te heffen namelijk door het treffen van kunstmati ge voorzieningen op het gebied van de hu ren, van de subsidies, van de rentevoet, doch vooral wel door de uitschakeling van het particulier initiatief. Getracht is de woningbouw en- exploitatie tot overheids taak te maken. Na dertien jaar woning, bouw moet het voor iedere Nederlander aldus de heer Beuker, echter vast staan, dat de woningbouwpolitiek van de eerste na-oorlogse jaren is mislukt. Hier staat te genover de woningproduktie van de parti culiere bouwondernemer, zoals deze, on danks alle belemmeringen, na de oorlog is tot stand gekomen. Rijks-, provinciale- en gemeentelijke in stanties betekenen in vele gevallen, aldus de heer Beuker, evenzovele belemmerin gen voor de totstandkoming van een snel le woningbouw. Dit betekent veelal een vertraging van maanden en soms jaren. Meer dan eens is van de N.B.B. de roep uitgegaan om te komen tot een vereenvou diging van het ambtelijke stelsel, doch het slechten van heilige huisjes blijkt een kwalijke zaak te zijn, zo zei de heer Beu ker. (Van onze Kamerverslaggever) De heren Van der Zaal (A.R.), Van Don gen (K.V.P.), De Ruiter (C.H.U.), Van Dijk (V.V.D.) en Van Dis (S.G.P.) heb ben gisteravond in de Tweede Kamer ge zamenlijk een motie ingediend, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt dat de in aanmerking komende IJselmeervis sers, die sinds 1950 met spanning daarop wachten, recht hebben op een behoorlij ke afvloeiingsregeling. De motie nodigt de regering uit een dergelijke regeling spoe dig tot stand te brengen. De gedupeerden, aldus de heer Van der Zaal, hebben al jarenlang de gedachte dat zij aan het lijntje worden gehouden en niet zonder reden. In 1949 zagen ze al aankomen dat door de inpolderingen hun voornaamste visbekken verloren zou gaan. In 1952 werd de studie-commissie- Van der Zaal geïnstalleerd die in 1955 haar rapport uitbracht over een afvloeiingsre geling. Er gebeurde echter niets. We zul len er niet over zwijgen, foeterde de heer Van der Zaal, zolang deze mensen onrecht wordt aangedaan. Het overwegen van een andere volgorde van inpoldering is een nieuwe uitvlucht om een beslissing te ont gaan. Dat heeft echter niets te maken met een regeling voor de afvloeiing, die er in ieder geval moet komen. Er moet iets gebeuren. De motie mag niet worden uit gelegd als een verwijt aan minister Von deling alleen. Zeker zeven ministers heb ben er iets mee te maken. De heren Van Dongen, De Ruiter en Van Dijk onderstreepten de verwijten en ook de heer Vermooten (P.v.d.A.) drong aan op een snelle beslissing. Minister Vondeling verklaarde nog eens er grote spijt van te hebben een beslis sing in uitzicht te hebben gesteld aan het eind van de afgelopen zomer. Hij is te leurgesteld in zijn verwachtingen en er kende schuld. De motie zou hij beschou wen als een hernieuwde, hoewel overbo dige aansporing. De motie is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraalexamen rechten: J. S. M. Dijt Haarlem. De strijd tussen de bewoners van het woonwagenkamp in Scherpenzeel en het gemeentebestuur is opnieuw opgelaaid. On langs protesteerden de woonwagenbewo ners tegen de slechte sanitaire voorzienin gen in hun kamp door met hun wagens naar het gemeentehuis te trekken en daarvoor hun bivak op te slaan. Ze zijn deswege bekeurd, maar werden vorige week door de kantonrechter in Amersfoort vrijgesproken. Inmiddels heeft de ge meente Scherpenzeel in hun kamp een w.c. en een pomp laten aanleggen, die ech ter volgens de woonwagenbewoners niet voldoen aan de minimumeisen voor zulke voorzieningen. De w.c. zou „een soort latrine, hangend boven een sloot" zijn en de pomp zou zo weinig water geven, dat het een kwartier zwengelen vergt om een emmer water te tappen. De woonwagenbe woners weigeren daarom, naar het kamp terug te keren, zoals hun door de politie bevolen is. Er zal nu wel opnieuw proces verbaal tegen hen worden opgemaakt. „Nu oppassen!" waarschuwde Mirza. „Hier moeten we wachten, tot de tovenaar uit zijn schuilplaats komt; verberg je zolang want hij mag ons niet zien!" Madoef verborg zich achter een groot rotsblok. Voorzichtig loerde hij er overheen; zo kon hij de opening van het hol in het oog houden. „We zullen geduld moeten hebben!" fluisterde Mirza. „Zolang de tovenaar binnen is, kunnen wij er in geen geval in gaan!" 7677 (Van onze Kamerverslaggever) De replieken op de beschouwingen over de begroting van Landbouw heb ben gisteren weer twee nieuwe moties opgeleverd. De eerste was van de heren De Ruiter (C.H.U.) en Den Hartog (V.V.D.diefde veehouders niet willen doen delen in het marktrisico en de garantiebasis voor de akkerbouw willen verbreden door ook voor vlas en kool zaad éen garantieprijs vast te stellen. Indien deze motie zou worden aange nomen, zal ik haar toch niet uitvoeren", verklaarde minister Vondeling bij voor baat. De tweede motie was van de heer Bies heuvel (AR.) die voorlopig ook van geen marktrisico voor de veehouders wil weten en pas in de loop van het volgend jaar nog eens met de regering wil overleggen of de financiële toestand het nodig maakt dat de veehouders in het marktrisico delen. Minister Vondeling zei dat het tekort op de begroting het nu reeds noodzakelijk Onder de zeven en dertig verstekelingen aan boord van de „Johan van Oldenbar- nevelt" ontstond grote vreugde toen be kend werd dat de Nederlandse regering hun zal toestaan naar Nederlands Nieuw- Guinea te gaan. Een van de 37, optredend als woordvoerder voor de groep, ver klaarde dat zij verheugd zijn over de toestemming, zich in Nieuw-Guinea te vestigen. Maar zij zullen hun pogingen niet opgeven, zei hij, om uiteindelijk toch naar Nederland te komen. Ds. J. van der Staal deelde het bericht uit Den Haag aan de 37 mee. De 37 verklaarden via hun woordvoerder dat zij Indonesië ontvlucht zijn omdat zij vreesden in dienst te moeten. De Indone sische regering had hen bevolen terug te keren naar Indonesië, zei hij (UPI). maakt dat de veehouders delen in hgt marktrisico. Daarom moest hij de motie ten sterkste afraden. Vorige week heeft de heer Engelber- tink (KVP) de regering in een motie uit genodigd alsnog in overleg met het Land bouwschap een „bodem" vast te stellen ten aanzien van het door de veehouderij te dragen marktrisico. Minister Vondeling had zich tot overleg bereid verklaard en hij voegde er gisteren aan toe dat de regering een „bodem" .wil aanvaarden voor zeer abnormale omstandigheden, dat wil zeg gen als de prijzen nog lager zouden zakken dan het diepste punt van deze zomer. Hij achtte na deze toezegging de motie over bodig, maar de heer Engelbertink vulde haar juist aan met de beperking dat het delen in het marktrisico slechts zal gelden voor het melkjaar 1958-1959. Die beperking stond namelijk ook in de motie van de heer Vredeling (PvdA), die overigens hetzelfde wil als de heer Engel bertink, maar in zijn overwegingen uit gaat van een inkomensbeleid voor de land bouw en niet van een garantiebeleid. Over de moties wordt vandaag gestemd. Uit het feit dat vier grote groeperingen vier verschillende moties hebben ingediend blijkt dat er eigenlijk geen motie bij voor baat van een meerderheid verzekerd is. Door de verdeeldheid staat minister Von deling sterk. Donderdag zal de 900.000ste aansluiting in Nederland tot stand gebracht worden en wel in Rotterdam. Eind 1938 waren er in Nederland 306.000 aansluitingen. In de laatste 20 jaar zijn, ondanks de oorlogsverwoestingen, bijna tw emaal zoveel aansluitingen tot stand ge iacht als in de daaraan voorafgaande 57 jaren, sedert de telefoon in 1881 zijn in trede in Nederland deed. Geref. Kerken Beroepen te Nieuw-Vennep S. de Vries te Buitenpost. Aangenomen naar Workum D. Middelkoop te Zaamslag. Bedankt voor Alphen aan de Rijn (3de pred.pl.) R. H Groenevelt te Urk; voor Avereest Jac Boonstra te Zwaagwesteinde. Geref. Gemeenten Beroepen te Werkendam H. van Gilst te Dirksland. Advertentie L-J Maar gekheid nu terzij....: een schone melkfles hóórt erbijI 7. Er heerste even zwijgen. Toen zei dr. Session: „Ik ben erg blij, dat u de moed hebt opgebracht om de dingen eerlijk te zeggen, mijnheer Burmann. U hebt ge lijk en het is een goede waarschuwing voor een jonge dame in ons gezelschap, die het allemaal heerlijk op windend vindt". Meneer Lamartine was het niet met Cheviot eens. „Ik geloof, dat u overdrijft. U wilt, ons laten griezelen' Natuurlijk hebben die gevangenen een vrouw nodig en ik geef toe, dat ze het in dat opzicht moeilijk hebben, vooral als ze buiten de gevangenis werken en gere geld meisjes zien. Maar het idee, dat een man, die uit breekt, zich zou verdoen met een vrouw, dat is klink klare onzin! Een man, die weet te ontvluchten, gebruikt zijn hersens en probeert eerst in veiligheid te komen. Ik was enigszins verrast door de felle reactie van me neer Lamartine. In mijn ogen was hij een ietwat slome figuur, net goed genoeg, om iemand als juffrouw Hig- gins te amuseren. Maar nu uitte hij zich opeens met een zekere felheid en toonde gezond verstand. Ik vroeg me af, hoe Cheviot zou reageren. Hij houdt er niet van tegengesproken te worden. „U schijnt over het onderwerp nagedacht te hebben meneer Lamartine", zei Cheviot. „Natuurlijk moeten we niet generaliseren. Waarschijnlijk heeft zowel u als ik gedeeltelijk gelijk en gedeeltelijk ongelijk. Som mige gevangenen,die uitbreken, zullen aan niets an ders denken dan zich eerst in veiligheid te stellen, an deren daarentegen zullen regelrecht naar een vrouw gaan. Ik blijf er bij, dat het momenteel niet veilig voor een vrouw is, om alleen over de hei en in de buurt van de vennen te gaan zwerven. Zo'n ontsnapte misdadi ger zou haar misschien dan kunnen beroven of ver moorden, om te verhinderen dat ze wie ook vertelt, dat ze hem gezien heeft". Midden in de nacht werd ik wakker. Ik luisterde naar Cheviot's gesnurk en naar het bijna onhoorbare ademen van mijn zoontje. Dan opeens hoorde ik een gekreun. Het was vrij luid en het kwam niet uit onze kamer. Natuurlijk zou het een zonderlinge manier van snurken, ergens in een andere kamer, kunnen zijn, maar juist toen ik tot de conclusie kwam, dat het dat moest zijn, hoorde ik een doffe klap en daarna opnieuw kreunen. Ik wekte Cheviot. „Lieveling, er moet iemand ziek zijn, ik hoorde gekreun". Cheviot antwoordde slaperig, dat het hem koud liet. Even later voegde hij eraan toe: „Als het tenminste niets met jou of de baby te maken heeft". Hij was juist midden in een prachtige droom en waarom kon hij niet met rust worden gelaten? Hij draaide zich om en trok de dekens over zijn oren. Ik trok de dekens weg en zei: „Heus, schat, er is iemand niet goed. We moéten iets doen". Brommend liet hij zich uit het bed glijden en schoot zijn kamerjas aan. Hij keek mij ontstemd aan en merk te op: „Ik hoor niets. Het is overal doodstil. Je hebt na tuurlijk gedroomd". „Ik was klaarwakker", antwoordde ik. „Ik heb heel duidelijk gekreun gehoord. Je moet er iets aan doen, Cheviot". Aangezien hij nog steeds boos was over deze plotse linge verstoring van zijn nachturst, mopperde hij: „Ik kan toch zo maar niet de slaapkamers van de andere gasten binnenwandelen om te vragen of ze nog leven! „Even later verhief hij echter zijn stem en riep op vrij luide toon: „Hallo is iedereen in orde?" De wanden van de kamers waren dun en er kwam een antwoord. Een meisjesstem zei: „Nee, ik ben he lemaal niet in orde ik voel me doodziek.." Ik moet zeggen, dat Cheviot van handelen weet als er zich moeilijkheden voordoen. Hij was opeens klaar wakker, wist meteen, waar de stem vandaan kwam en snelde naar de betreffende kamer. Het was de kamer recht tegenover de onze, het kleine kamerte, waar Che viot de eerste nacht had doorgebracht. Ik trok ook mijn pegnoir aan en liep achter hem aan. In het kleine ver trekje lag iemand op de vloer. Het was het dienstertje Jenny. Cheviot zei: „Ik ga dr. Session halen. Kijk jij intus sen, of je iets voor haar kunt doen". Het meisje droeg een pyama en het zag er naar uit, dat ze uit het bed gevallen was. Het kamertje, waar CHeviot die eerst nacht had geslapen, was dus inder daad een dienstbodenkamertje, tekenede ik in gedach ten aan. „Wat is er aan de hand Jenny?" vroeg ik bezorgd. „Ik heb vreselijke pijn", antwoordde ze. 't Is afschu welijk. Toen ik uit bed wilde opstaan, werd het hele maal erg. Ik voelde me duizelig en wankelde op mijn benen. Maar die neiging tot flauwvallen heb ik wel meer. Uit haar houding maakte ik op, dat het haar maag was: ze drukte met haar handen op de maagstreek. Ik ben geen dokter en natuurlijk wist ik niets zeker. Ik vroeg me af, of 't misschien een blindedarm was. Hoe dan ook, ik was ervan overtuigd, dat ze beter in bed kon liggen dan op de vloer. Met grote moeite wist ik haar weer in bed te krijgen. Ik trok de dekens over haar heen. Cheviot scheen er heel lang over te doen,om dr. Ses sion te vinden, maar misschien léék dat alleen maar zo, omdat ik zenuwachtig was en niet wist wat ik ver der met het.zieke meisje moest beginnen. Ik piekerde of een warme kruik goed zou zijn, maar ik kon er ner gens één vinden zelf hadden we er natuurlijk mid den in de zomer geen bij ons en wat John-Arthur be treft, huldigde ik vrij Spartaanse opvattingen. Ik had dubbelkoolzure soda maar ik wist niet, of dat hier op z'n plaats was en besloot te wachten op de komst van de dokter. Ik vroeg Jenny of ze misselijk was geweest en over gegeven had, maar ze antwoordde, dat dat niet het ge val was en dat het alleen die vreselijke maagkramp was; ze voelde zich daarenboven helemaal slap en haalde met moeite adem. Ze zag er inderdaad misera bel uit! Tenslotte verscheen dr. Session met Cheviot. Zelfs in kamerjas was hij de joviale dokter met de ietwat- geforceerd vrolijke manieren. Hij zei tegen Jenny: „Zo, zo, meisje, iets gegeten, dat je maag van streek heeft gemaakt? Wel dat maken we zó weer in orde." Heel beleefd verzocht hij ons het vertrek te verla ten. „Ze zal zich dan meer op haar gemak voelen", legde hij uit. „Als ik mag, kom ik u straks even ver slag uitbrengen. Tenzij u liever niet meer gestoord wordt". We gingen terug naar onze kamer en waren één en al bezorgheid over de toestand van het meisje. „Ik hoop, dat 't goed met haar zal aflopen", zei ik. „Wat een geluk, dat er een dokter zo dicht in de buurt was", zei Cheviot, ,,'t Zou anders meer dan een uur ge duurd hebben, voordat we er één op dit nachtelijke uur buitenshuis te pakken hadden gekregen. Hoe laat is het eigenlijk? O juist, bijna één uur, ik dacht dat 't later wasZe was er wel heel ellendig aan toe, hè?" (Wordt vervolgd) Zaterdag 8 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft onder regie van Han Bentz van den Berg een voorstelling van „De naakten kleden" van Luigi Pirandello met Ellen Vogel in de hoofdrol. André van den Heuvel, Allard van der Scheer, Magda Janssens, Johan Schmitz en Han Bentz van den Berg zijn de overige medespelenden. Zondag 9 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Nogmaals geeft de Nederlandse Comedie een voorstelling van „De naak ten kleden" van Pirandello. De vertaling is van Fred. Sterneberg, de decors zijn ontworpen door Metten Koornstra. Zaterdag 8 november, Die Raeckse, 20.15 uur: „Theatertje spelen" door een caba retgroep, bestaande uit Frans en Fiet Koster, Carmen Emanuels, Mady Cohen, Bob Costers en de pianist Tido Renout. Zondag 9 november, Frans Halsmuseum, 15 uur: Grammofoonplatenconcert. Het programma vermeldt het Requiem van Verdi. Advertentie dat u voor slechts 4190een 300 kg RENATJLT-bestelwagen kunt kopen Telefoon 12138 en 15056 WOENSDAG 5 NOVEMBER Stadsschouwburg: De r.k. toneelvereni ging „Ludamus" met „Dialogues des Car melites", 20 uur. Concertgebouw: Het koor „De Nachtegalen" geeft een concert, 19.30 uur. Die Raeckse: „Theatertje spelen" door een cabaretgroep, bestaande uit Frans en Fiet Koster, Carmen Emanuels, Mady Co- hen, Bob Costers en de pianist Tido Re nout, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland 13): Expositie van werk van J. J. Piers en J. C. Mets tot 22 uur. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Expositie van aquarellen van Bob Buys tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", a.l., 19.30 uur. Frans Halstheater: „Liefde wordt duur gekocht", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Het kamp op het bloed- eiland", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het mysterie van Parijs", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „The blue Gardenia", 18 jaar, 20.15 uur. Rem brandt Theater: „Fanfare", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De wreker", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Dial M. for murder", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „De kleine hut", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN Frans Halsmuseum: Dr. G. L. van der Zwaag houdt zijn tweede voordracht over „Het kankerprobleem", 20 uur (Volks universiteit). Concertgebouw: Voor Ned. Reisvereniging houdt de heer Th. Regout een lezing bij de film „Tot de uiterste grenzen der aarde", 20 uur. Hotel „De Leeuwerik": Mr. J. H. van Wijk houdt voor de Pacifistisch Socialistische Partij een lezing over „Oorlog in Algerije", 20 u. „In 't Goede Uur": Grammofoonplaten- concert van werk van Mozart, 21 tot 22 uur. DONDERDAG 6 NOVEMBER Stadsschouwburg: Het Rotterdams To neel met „De misanthroop", 20.15 uur. Die Raeckse: Cabaret onder leiding van Frans Koster, 20.15 uur. Frans Halstheater: Ds. W. J. Overbosch besluit zijn serie voordrachten over „Wij vermoeide, moderne mensen", 20 uur, (Volksuniversiteit). TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal Ten Bruggen-Cate (Reitzstraat 4): Expositie van beeldhouwwerk van Trudy de Lange, 11 tot 17 uur. „In 't Goede Uur": (Korte Houtstraat 1): Expositie van aquarellen van Bob Buys, 16 tot 22 uur. Kunstzaal „De Ark" (Nieuw Heiligland 13): Expositie van werk van J. J. Piers en J. C. Mets, 14 tot 22 uur. Vleeshal: Expositie „Delftse ceramiek". 14 tot 17 uur. Vishal: Expositie van werk van leden van „De Groen", 10 tot 17 uur. Galerie Espace (Klein Heiligland 36) Expositie van tekeningen en gouaches van Imre Nagy, 11 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", alle leeftijden, 14 en 19.30 uur. Frans Hals theater: „Liefde wordt duur gekocht", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Het kamp op het bloedeiland", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het mysterie van Parijs", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „The blue Gardinia", 18 jaar, 20.15 uur. Rembran lt Theater: „Fanfare", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De geveltoerist", a.l., 14.30 uur; „De wreker", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Dial M for murder", 18 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Grammofoonplaten- concert van werk van Mozart, 21 tot 22 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „De man die teveel wist", 14 jaar, 20 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9