Haarlems Christelijk Lyceum viert veertigjarig bestaan IJmond-ajJenda Vanmorgen in de viskei en op zee Dr. L. J. Kas in raadszaal hartelijk gehuldigd voor belangrijk werk Drie feestavonden in december Tweede festivalavond met koorzang DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs IJmond gaat lastige wedstrijden tegemoet Het mannenkoor „IJmuiden" boekt succes in Sassenheim „De wereld van morgen, onze zorg van nu" Slachthuis IJmond Krediet voor vernieuwing van riool ZILVEREN AMBTSJUBILEUM Polen zonder schip DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 I Met drie feestavonden voor personeel, ouders en leerlingen op 9, 10 en 11 december en een reünie voor oudleerlingen gaat het Christelijk Lyceum aan de Emmakade in Haarlem zijn veertigjarig bestaan vieren. In het najaar van 1918 begonnen met nog geen zestig scholieren heeft dit onderwijsinstituut zich in deze vier decennia zodanig ontwikkeld, dat het leerlingental zich thans rondom de 850 beweegt. De accommodatie is uitgebreid met het (tweede) Christelijk Lyceum „Marnix van Sint Aldegonde" aan de Planetenlaan in Haarlem-Noord, van welke school juist maandag een dependance aan de Venus- straat in het IJmuidense „Duinwijk" is betrokken de officiële opening geschiedt binnenkort - en de dependance van het (eerste) Christelijk Lyceum aan de Koediefslaan in Heemstede. De geschiedenis van de school is begon nen op 12 maart 1918, toen vijf mensen de mogelijkheid bespraken een christelijke hbs, gymnasium of lyceum op te richten. Het werd het laatste. In september van dat jaar begon de school in twee lokalen op de Zijlweg 104 rood in Haarlem onder het rectorschap van ir. W. van Dorp. Korte tijd later werd het onderwijs gegeven in verschillende gebouwen, verspreid over de stad. Ondertussen bouwde men echter reeds aan het schoolgebouw aan de Emma kade, dat men in 1925 officieel in gebruik kon nemen en waarin men alle leerlingen weer bij elkaar bracht. In 1930 werd dr. J. van der Eist rector van het Christelijk Lyceum. In het. cursus jaar 1935/1936 bezochten 460 leerlingen de school en moest men de kantine als les lokaal inrichten. Buiten de school bouwde men een nieuwe kantine. In 1940 waren er reeds 552 leerlingen. Bij het uitbreken van de oorlog kwam het Rode Kruis in het gebouw en de leer krachten en scholieren kregen onderdak in het r.-k. jongenslyceum in Haarlem. Op 14 oktober keerde men terug in het ge bouw en het Christelijk Lyceum werd op zijn beurt een onderkomen voor het r.-k. jongenslyceum. Half juli 1942 moest men het gebouw aan de Emmakade echter op nieuw ontruimen en men bracht de zes honderd leerlingen onder in „Oosterhout", waarin thans het Coornhertlyceum is ge vestigd, en villa „De Viersprong". Na de bezetting kon de school het uit gewoonde gebouw weer betrekken. In 1948 vierde het lyceum het dertigjarig bestaan. Aan het eind van dit jaar kwam de rector dr. Van der Eist op tragische wijze om het leven. Het rectorschap kwam in handen van dr. G. J. Dieperink. Tevens ging een gedeelte van de leerlingen over naar het Silo-paviljoen van „Bethesda Sarepta" in de Hazepaterslaan in Haarlem. Rector van deze schoolafdeling werd dr. A. Lafleur. Verbouwingen Intussen kwamen er in het gebouw aan de Emmakade verscheidene verbouwingen tot stand. Sinds juni van dit jaar onder gaat een vleugel een drastische verande ring. Een gymnastieklokaal, dat te klein is geworden, ruimt men op en er komen twee grote gym-lokalen voor in de plaats. Bovendien bouwt men in deze vleugel vijf leslokalen, een tekenlokaal, een dokters kamer en een kleedkamer bij. Men hoopt deze verbouwing tegen het nieuwe cursus jaar gereed te hebben. Het Christelijk Lyceum is een echte streekschool. Het wordt bezocht door jonge mensen uit het gebied tussen Heem stede en Beverwijk en uit de Haarlem mermeer. De oschooi groeit nog steeds en De beide eerste dames- en herenteams van de handbalvereniging „IJmond" ko men in het weekeinde voor lastige uitwed strijden te staan. De IJmond I-dames gaan op bezoek bij het Haarlemse Rapiditas I en in deze strijd zal het niet zo gemakkelijk gaan als tegen Zandvoortmeeuwen (1-10). Toch hebben de Velsense dames een rede lijke kans. Moeilijker nog wordt het voor de IJmond 2-dames, die eveneens naar Haarlem trekken om de strijd aan te bin den met de Rapiditas-reserves. De Haar lemse dames hebben in elk geval betere papieren. Op „Watervliet'' spelen de dames van IJmond 3 en De Blinkert 2. De thuis club moet alle zeilen bijzetten om de strijd in haar voordeel te beslissen. De IJmond- damesjunioren hebben tegen de Blinkert 2 weinig kans. IJmond I-heren gaan zondag naar WVGV in Weesp. De Velsense ver dediging is voldoende sterk om de stevige Weesper-aanval te kunnen weerstaan. Voor de aspiranten zijn, vastgesteld: Meisjes: IJmond 1, 2, 3 en 4 tegen De Blinkert 1. 2, 3 en 4; IJmond 5ADO 2: Jongens: De Blinkert IIJmond I! IJmond 3De Blinkert 3. De opstellingen zijn: Dames IJmond I: M. de Vries; T. Groot en L. Blom; R. Weijers, R- Uitentuis en W. Honing; G. Slatman, D. Markelbach, H. Venus, W. v. d. Kuil en W. Schoort. VELSEN DONDERDAG 6 NOVEMBER Thalia: „Het verloren meisje", 20 uur (speciale voorstelling). Rex: „Rock pretty baby", 20 uur. Kapel Pastorieweg Santpoort: Velser Gemeenschap met zangfestival, 20 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen straat. VRIJDAG 7 NOVEMBER Thalia: „De circusheid", 20 uur. Rex: „Met de dood op de hielen", 20 uur. Fieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Raadhuis: Spreekuur wethouder van Financiën, 11 tot 12 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 6 NOVEMBER Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: Film avond Commissie Cultureel Beverwijk: „De vrouwendoder". Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond Rederijkerskamer „Kennemerland". VRIJDAG 7 NOVEMBER Kennemer Theater, 19.15 uur: „De tien geboden" (derde week). Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De circusheid". W.B- Theater, 20 uur: „Shot Gun". Deken Waarestraat 50 a, 20 uur; „Alco holics Anonymous". het leerlingental blijft stijgen. Het bestuur beschouwt de dependance in Heemstede als een soort „voorportaal" naar een derde lyceum ergens in Haarlem-zuid. En de binnenkort officieel te openen en reeds thans in gebruik genomen dependance in Velsen zal naar de verwachtingen van het bestuur uitgroeien tot een belangrijk cen trum voor christelijk middelbaar onder wijs in het IJmondgebied. Deze school krijgt thans nog geen subsidie en blijft voorlopig nog ressorteren onder de ver eniging in Haarlem. Doch het is de bedoe ling over enkele jaren voor het lyceum in Velsen een aparte vereniging te stichten. En nog is het eind van de ontwikkeling niet te zien. Het (tweede) Christelijk Lyceum „Mar nix van Sint Aldegonde" aan de Pla netenlaan in Haarlem-Noord., werd op 31 maart 1955 officieel geopend. De architect Hendrik Willem van Kem pen vaste de laatste „snufjes" toe op onderwijsgebied, zonder echter te trachten in de bouwstijl vooruit te lopen op mogelijke toekomstige eisen. Het (eerste) Christelijke Lyceum aan de Emmakade in Haarlem kwam in 1925 gereed. Toen werd echter reeds zeven jaar christelijk middelbaar onderwijs gegeven in verscheidene, over de stad verspreide lokaliteiten. Daarbij is de ruimte, of liever het ge brek aan ruimte, niet eens het grootste probleem. De vraag, hoe men bij een steeds stijgend leerlingental altijd maar weer voldoende, voor hun taak berekende docenten op de school kan krijgen, stelt het bestuur voor talrijke moeilijkheden. Enfin, volgende maand viert het Chris telijk Lyceum feest. De avonden voor de leerkrachten, ouders en leerlingen op 9, 10 en 11 december, houdt men in het Miner- vatheater in Heemstede. Datum en plaats van de reünie voor oudleerlingen moet het bestuur nog vaststellen. Haring in september In september 1958 vertoonde de haring visserij veel overeenstemming met de overeenkomstige maand van 1957. In beide maanden leverde de haringdrijfnetvisserij teleurstellende vangsten op, 'terwijl dooi de haringtrawlvisserij daarentegen goede vangsten konden worden gemaakt. De totale produktie van haring was in de verslagmaand echter beduidend lager dan in september 1957 namelijk 4400 ton. De haringvisserij werd in verschillende gebieden uitgeoefend, hetgeen een grote verscheidenheid in soort en kwaliteit bij de aanvoer tot gevolg had. In het noorde lijk deel van de Noordzee werd volle ha ring gevangen gemengd met ijle, terwijl de haring afkomstig uit het zuidelijk deel vaak kleiner van stuk was, aldus meldt „Aanvoer en afzet", een uitgave van het Produktschap voor Vis en Visprodukten. De uitvoer van gezouten haring ontwik kelde zich gunstig in september. De export bedroeg 4404 ton voor voor een waarde van 3,3 miljoen gulden. In de overeenkomstige maand van 1957 waren deze totalen res pectievelijk 4208 ton en 2,8 miljoen gulden. Zeevis in september Als een gevolg van de goede uitkomsten in de haringtrawlvisserij bleven de stoom- en motortrawlers in september deze tak van visserij uitoefenen. Voorts werd door ruim 70 vaartuigen aan de spanvisserij deelgenomen voor de kust op sprot en pilchards. In Den Helder, Scheveningen en IJmuiden werd in totaal 829 ton sprot aan gevoerd, waarvan echter meer dan de helft naar de vismeelindustrie werd afge voerd. De aanvoer van verse zeevis werd ver zorgd door een 40-tal loggers en een aantal kotters. De visserij werd vooral in de eer ste helft van september begunstigd door rustig weer. De aanvoeren van zeevis wa ren, door het geringe aantal schepen, aan zienlijk lager dan in augustus. Zo daalde het aanbod van rondvis van 2361 ton, ge middelde prijs ƒ0.41 per kg, tot 1732 ton, gemiddelde prijs 0,58 per kg. Ook de nroduktie van platvis liep terug en wel van 1875 ton, gemiddelde prijs 1,14 per kg. tot 1566 ton, gemiddelde prijs 1,22 per kg. In september 1958 vonden zeer bevredigende aanvoeren van makreel plaats. Er was namelijk 1857 ton aan de markt, waarvan 1685 ton te IJmuiden, waar de prijzen varieerden van f 0,12 tot ƒ0,68 per kg. Scheveningen leverde 157 ton makreel tegen prijzen, welke lagen tussen f 0,06 en f 0.80 per kg. De gemid delde prijs bedroeg 0.28 per kg. De uit voer bedroeg 106 ton, terwijl 81 ton ma kreel voor verwerking tot vismeel werd bestemd. Vergeleken met augustus liep de aan voer van schelvis in de verslagmaand terug; namelijk van 1093 ton, gemiddelde prijs ƒ0,35 per kg. tot 875 ton, gemiddelde prijs ƒ0,49 per kg. Te IJmuiden werd 831 ton schelvis afgeslagen tegen prijzen, welke schommelden tussen f 0,20 en f 1,28 per kg; te Scheveningen bedong 40 ton schelvis 0,16 tot 1.58 per kg. Door een mindere vraag uit België was de export, met 55 ton, betrekkelijk gering. De Belgische visserij Uit de door de Nationale Federatie van het Visserijbedrijf, de Vishandel en de Vis- serijnijverheid over 1956 en 1957 gepubli ceerde jaarverslagen blijkt, dat het Bel gische viserjjbedrijf de laatste jaren een minder gunstige ontwikkeling doormaakt. Ondanks nieuwe schepen en verbeterde en moderne apparatuur is de aanvoer in de diverse sectoren veelal beduidend teruggelopen. Wat de vloot betreft, werden in 1956 19 nieuwe eenheden toegevoegd en in 1957 18. Hiertegenover stond in genoemde jaren een verlies van 12 schepen, 2 door schip breuk en 10 door sloop en van respectie velijk 11 schepen, 7 door schipbreuk en 4 door sloop. Hoe de totale sterkte der vloot in de jaren 1955, 1956. 1957 en 1958 was, laat onderstaande tabel zien: motor 1938 1955 1956 1957 minder dan 80 pk. 236 147 132 134 80—119 pk. 85 75 82 72 120—239 pk. 123 132 133 143 240—349 pk. 43 49 62 66 350—499 pk. 2 18 18 18 meer dan 499 pk. 5 4 5 7 stoom meer dan 439 pk. 16 5 5 6 Totaal 510 430 437 446 In België worden vooral moeilijkheden ondervonden bij het bemannen van de vloot. Door de minder gunstige resultaten van de visserij blijven de lonen van de opvarenden, die een deel van de besom ming ontvangen, aan de lage kant. Dit heeft tot gevolg, dat jonge vissers trachten een werkkring te vinden in andere be drijfstakken. Om het tekort aan scheepsjongens op te heffen werden speciale maatregelen ge troffen waarvan positieve resultaten wor den verwacht. Zo krijgt van 1 januari 1958 af iedere scheepsjongen tot 18 jaar een extra vergoeding van frs. 50 per dag, ter wijl de reder, die een scheepsjongen te werk stelt een bedrag van frs. 25 per dag krijgt uitgekeerd. Schraalhans was keukenmeester De bekende schaalhans was vanmorgen keukenmeester in de IJmuidense vis- afslag. Er kwamen geen trawlers aan de markt. Tien kotters zorgden voor een aan voer van 350 kisten verse vis. Er waren 4000 kilo tongen en 270 kisten schol. Er werd geen rondvis aangevoerd. Voor de vrijdagmarkt De vrijdagmarkt zal door de trawler Emma IJM. 15 worden voorzien van een totale aanvoer van 1245 kisten verse vis. Gespecificeerd luidt de vangst van de Emma IJM. 15 als volgt; 150 schelvis, 100 kabeljauw en koolvis, 240 kleine haring, 260 grote haring, 450 makreel, 20 stokke- bit, 25 stijve akbeljauwen. Er is een kans aanwezig, dat ook de SCH. 153 aan de markt komt met haring van de westkust van Engeland. Voorts rekent men op aan voer van tongen en schol door de logger- en kottervloot, die de visserij langs de kust heeft uitgeoefend. De prijzen Het binnenland kocht de schol 3 van morgen voor f 3543, schol 2 deed f 55 f 60, bot f 29f 32, kleine wijting f 26 f 36, grote tong deed f 4,50 per kilo. Voor de export werd de grootmiddel tong ver kocht voor f 3,20f 3,40, kleinmiddel tong voor f 2,50f,2,60, tong 1 noteerde f 2,20 f 2,50 en tong 2 deed f 1,60f 1,75 per kg. Op de visgronden Dé trawlers, die om de Noord tussen 58 en 59 graden noorderbreedte de visserij uitoefenen, meldden zeer goede vangsten: 300 tot 500 manden haring en makreel per etmaal. De weersomstandigheden om de Noord zijn uitstekend. De trawler VIOS IJM. 24 meldde een dagvangst van 450 manden haring en makreel. De trawler Allan Water IJM. 34 deed een trek van 100 manden haring en makreel, de Post boy IJM. 35 deed een trek van 60 manden haring en makreel. De trawler Polderman IJM. 20 deed een trek van 100 manden haring. De Claesje RO. 53 ving in twee trekken ook 100 manden haring en ma kreel. De berichten van, de haringvisserij aan de westkust en aan de randen van de Sandettiebank zijn eveneens gunstig. Er zijn loggers die dagvangsten meldden van 4 tot 7 last haring. Een logger ving in één dag 200 kantjes haring. De loggers en kotters, die langs de kust de visserij uitoefenen, gaven etmaalvang sten door van 100 tot 200 kilo tongen en Het Christelijk Mannenkoor „IJmuiden" heeft dinsdagavond deelgenomen aan het concert in de Gereformeerde Kerk te Sas senheim, dat georganiseerd werd door het Sassenheims Mannenkoor. Aan dit concert werkten voorts mee Caroline van Dorp Van Heiningen, sopraan, en het mannen koor „Valerius" uit Amsterdam. Onder leiding van hun dirigent voerden de IJmuidenaren ondermeer de werken „Gebed" van Handel, „Le Rossignol" van Getri, „Super Flumina Babylonis" van Gounod en „De Patriotjes" van Heinz uit. Ter gelegenheid van de viering van haar vijfjarig bestaan zal het mannenkoor „IJmuiden" op vrijdag 21 november con certeren in de Nederlands Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat te IJmuiden. Aan dit jubileumconcert zal voorts worden deelgenomen door Ans Wiersema, alt, Adriaan Verschoor, piano en orgel, en door de gemengde zangvereniging „Zang en Vriendschap" uit Beverwijk. De prijzen, die door „IJmuiden" zijn be haald op het districtsconcours van de kring Leiden, zullen worden tentoongesteld in de etalage van de heer A. de Jong, Kenne- merlaan te IJmuiden. Onder de leuze „De wereld van morgen, onze zorg van nu" heeft de afdeling Velsen- Noord van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid woensdagavond in het ge meentelijk wijkcentrum in Velsen-Noord haar jaarlijkse vrouwendag gehouden. De bijeenkomst werd geopend met samenzang, waarna de heer E. Sanders zich uitsprak over de zorgen die de partij thans nog en in de toekomst heeft voor de ouden van dagen, de weduwen en de wezen. Hij vond het noodzakelijk het progressieve partij programma te steunen en dacht daarbij aan hetgeen Luther heeft gezegd: „Geen boom draagt vruchten voor zijn eigen ge bruik". Mevrouw C. L. Klimp vertelde dat 'de'geneeskunde'vroeger een voorrecht van de gegoeden was. De politiek bracht hier verandering in. Zij memoreerde dat thans van regeringswege besmettelijke ziekten waaronder kinderverlamming, preventief worden bestreden om een zo'n gezond mo gelijk volk te krijgen. Zii was van mening dat het voorkomen van besmettelijke ziek ten ook in de toekomst zijn vruchten zal afwerpen. De heer H. Andrea belichtte de leuze vanuit het gezichtspunt van de doorbraak Hij zag als christen-socialist als belang rijkste doel de maatschappij op te bouwen op rechtvaardigheid en naastenliefde. Hii meende dat de Nederlanders in hun denken politiek en godsdienst vereenzelvigen en zei dat dit in het buitenland en met name in Engeland en Amerika heel anders is. De heer Andrea besloot met een gedicht uit ..Volle zeilen" van Coen van der Linde, hetgeen de betekenis van deze vrouwen dag "oed tot uitdrukking bracht. Verkoopavond handwerkkringen Zaterdag 8 november houden de beide vrijzinnig hervormde handwerkkringen iri Velsen hun jaarlijkse verkoopavond. Dit zal van half acht tot elf uur geschieden in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abeelenstraat in IJmuiden. Er zijn vele attracties. B. en W. van Beverwijk stellen de ge meenteraad voor tot lid van het „Slacht huis IJmond" te benoemen de heer E. Ger- ritse, wethouder voor de Bedrijven. Als plaatsvervangers stellen zij voor aan te wijzen de heren W. J. Vessies en S. Coe- lingh. B. en W. van Beverwijk vragen de raad een aanvullend krediet van 22.000 gulden te willen verlenen voor vernieuwing van riolen in de Jan Alsweg, Graafwijkstraat en Koningsstraat. In november 1953 is een krediet van f 230.000,verleend voor de vernieuwing van de riolen in de binnen stad. Van dit krediet resteert nog een be drag van 28.000,—. De kosten van de werkzaamheden in de genoemde straten worden echter geraamd op vijftigduizend gulden. Zowel uit hygiënisch als finan cieel oogpunt kan het vernieuwen van de riolen in deze straten niet meer worden uitgesteld, aldus B. en W. Er doen zich herhaaldelijk verstoppingen voor. Het oude riool van de Jan Alsweg is enige keren onder de belasting van het zwa re verkeer bezweken. IN DE STEMMIGE RAADSZAAL van Velsens gemeentehuis is de heer dr. L. J. Kas, hoofd van de vleeskeuringsdienst en tevens de man, die heel veel werk heeft verricht voor het opstellen van het plan voor een abattoir, woensdagavond door velen hartelijk gehuldigd met zijn zilveren ambtsjubileum. Burgemeester mr. M. M. Kwint bood de jubilaris namens het gemeentebestuiir een gouden, armbandhorloge met inscriptie aan en zei, dat hij dr. L. J. Kas vooral waardeerde vanwege de grote diensten, die hij aan de gemeente Velsen heeft bewezen. „Een man, die hoewel hij een bijzonder drukke werkkring had, toch niet in de tredmolen ging lopen, maar altijd weer kans zag nieuwe wegen te zoeken en denkbeelden uit te werken De jubilaris zélf roemde de samenwerking met Velsens burgemeester en de andere leden van het gemeente bestuur, het personeel van de Vleeskeuringsdienst en met de slagers en veehouders in de gemeente. „Nu ik op het punt sta mij volledig te gaan wijden aan het werk in Hilversum is het goed een ogenblik stil te staan bij het feit, dat het in Velsen goed is om te werken", zei de jubilaris, die ook direc teur is van het abattoir van Hilversum. Hij overzag in zijn dankwoord de afgelopen periode in Velsen, die voor hem, naast vele hoogtepunten ook veel teleurstellingen heeft, opgeleverd. Het abattoir, dat hij voor Velsen ont wierp, een hypermodern gebouw, dat een plaats zou krijgen in de omgeving van de Vissershaven in IJmuiden, zal niet wor den gebouwd. Voor dit plan komt namelijk het plan voor een abattoir voor de gehele IJmond in de plaats. Bij de bouw daarvan zal men echter rekening houden met de moderne opvattingen, die dr. L. J. Kas over een slachthuis heeft. Dr. L. J. Kas toonde zich dankbaar voor de steun, die hij heeft mogen ondervinden bij zijn studie over het doel en wezen van het abattoir, hoewel deze studie voor hem. wat Velsen betreft, een teleurstelling heeft, opgeleverd. Hij bedankte vooral ir. D. N. Dammers, directeur van openbare werken, de heer H. Hogetoorn, refendaris ter secre tarie en de boden van het gemeentehuis. Zo kreeg zijn dankwoord het karakter van een zwanenzang Voordat dr. L. J. Kas echter aan zijn dankwoord toe was, moest hij eerst door vele sprekers zi.in voortreffelijke kwali teiten horen roemen. De heer G. Poel sprak hem toe namens de federatie van slagers verenigingen in de gemeente Velsen. lp de waarderende woorden, die de heer Poel sprak, betrok hij ook de'echtgenote van de jubilaris. De heer W. van den Heuvel sprak waar derende woorden namens het personeel van de Velsense Vleeskeuringsdienst. „In de ruim twee jaar, dat u directeur van het abattoir in Hilversum is, hebben wij met dankbaarheid mogen opmerken, dat u bin nen het raam van de mogelijkheden men selijkheid nooit uit het oog verliest", zei vervolgens de heer Bonthuis, die namens het personeel van het Hilversumse slacht huis sprak. De heer F. Allard .directeur van koel huis ..IJsvries", sloot zich bij de algemene waardering, die door de sprekers werd uit- gespï-oken voor het werk van dr. L. J. Kas en voor de mens dr. L. J. Kas van harte aan. Hij onderstreepte zijn woorden, even als de andere sprekers deden, met een fraai geschenk. 10 tot 20 manden schol. Bij de Pittboei waren de resultaten met etmaalvangsten van 350 tot 400 kilo tongen en 2 tot 3 manden tarbot zeer behoorlijk. De haringvangsten De vangsten van de afgelopen nacht waren: KW. 2 5, 5 5, 6 30, 7 10, 9 25, 23 25, 147 25; I.JM. 75 40, IJM. 283 50; KW. 16 5, 19 15, 47 5, 54 10, 57 5, 140 6, 70 17, 168 50, 170 1, -44 100, 97 17, 110 8, 20 10, 40 3. 74 30, 78 40, 22 15, 45 14, 127 6, 175 20, 123 50, 18 12, 38 25, 48 1, 67 15, 86 25, 141 6, 37 10, 95 30, 130 10, 151 9 en 163 17. De gemiddelde vangst van de Scheveningse en Katwijkse vleetloggervloot bedroeg 17 kantjes. Besommingen heden KW. 35 f 1860, IJM. 78 f 2190 en IJM. 38 f 1380. Drie Poolse vissers keken vannacht raar op hun neus, toen zij na een dag van vroljjh passagieren om twee uur aan de halkade in IJmuiden arriveerden en bemerkten, dat hun schip, de traw ler Lisa Swi 144, reeds naar zee ver trokken was. Dit schip vertrok donder dagavond om acht uur uit IJmuiden ter visserij. Mannen van de havendienst namen de Polen-zonder-schip onder hun hoede en loodsten de vissers naar de haringhaven, waar nog een ander Pools schip onder stoom lag, de trawler Swi 11, waarmee, de Polen nu waarschijnlijk zullen uitvaren. Oorspronkelijk zouden zes koren de tweede avond van het door de sectie zang van de Velser Gemeenschap uitgeschreven festival opluisteren. Het hervormd" jeugd koor Velsen-Noord, directeur B. J. Beyle- velt, liet echter verstek gaan. Niettemin kon de sectievoorzitter, de heer P. C. Tolk, woensdagavond een stampvolle zaal in het hervormd wijkgebouw aan de Dijckman- straat begroeten. Ook hier ondervonden de organisatoren bijzonder grote belang stelling bij de opvoering van dit eerste gemeentelijke zangfestival, dat ditmaal „ingezongen" werd door de welbekende christelijke jeugdzangvereniging „De zang vogels", die door de heer H. Slings reeds vele jaren met groot succes vakkundig geleid wordt. Ook nu klonk het optreden van deze goed gedisciplineerde schaar als de spreekwoordelijke klok; het was een verfrissing naar deze klare zang te luis teren! Het hervormd wijkkerkkoor Velsen- Noord zong onder de muzikale directie van de heer B. J. Beylevelt een drietal geeste lijke liederen. Joop Huizinga dirigeerde het fraai be zette Engelmunduskoor. Deze vereniging had van Giessen's veel gezongen maar toch steeds weer mooi klinkend ..Domine, sal- vam fac Reginae nostram" terdege studie gemaakt.. Ook de beide andere werken hadden de volle aandacht van Huizinga gehad, die met dit. optreden wederom be wees een prima leider te zijn. die een gopd klinkend koor tot zijn beschikking heeft. Het Goedp Herder kerkkoor vertolkte stemmig en vol overtuiging enkele geeste- iiike werken en beantwoordde daarmee volkomen aan zijn bestemming: een kerk koor in de ware zin van het woord. Mejuf frouw .T. van Asselt bewees volledig begrip te hebben van hetgeen van haar als diri- gent.e van zo'n ensemble gevraagd wordt. Dat. men in dit deel der gemeente over muzikaal geschoolde koor-aanvoerders be schikt, bleek eveneens uit het ontreden van de hekkesluiter van deze festival avond: het gereformeerd evangelisatiekoor Velsen-Bevprwiik. dat met Sanctus van J Oskam en de Wolff's ..Dona nobis pacem" alle eer van zijn vertolking had, een suc ces dat volledig overgedragen mocht wor den op de heer H. Slings, die ook dit koor voor het deelnemen aan deze zangerswed strijd geschoold had. Hedenavond sluit het festival met een uitvoering in de hervormde kapel te Sant poort. waar vier verenigingen zich zullen laten horen. A. J. van der Weijden AMSTERDAM De koersvorming van de aandelen werd niet beïnvloed door de uitslagen van de Amerikaanse verkiezingen, maar door de politieke gedachten, die op het Damrak werden geuit, in verband met de vakantie van koning Hoessein van Jordanië. De beurs vreest, dat deze vakantie het einde kan betekenen van de hasjemitische dy nastie in het Nabije Oosten. Hieruit zou den dan weer politieke verwikkelingen kunnen ontstaan. De beurs opende over vrijwel de gehele linie aan de lage kant. De verkiezingsuitslagen van Amerika werkten aan de terughoudendheid van de kopers mee, omdat men de mening was toegedaan, dat de reactie in Wallstreet op deze uit slagen niet achterwege zal blijven. De ar bitrage gaf er de voorkeur aan de koersen van Wallstreet af te wachten, alvorens in de markt te stappen. Het publiek was eer der aan de markt en het buitenland liet verstek gaan. Middenkoersaanbod over heerste bij de opening vrijwel in elke hoek van de internationale waarden. Unilever opende op 459 ongeveer 8 punten lager en kon in het verdere beursverloop zich moeizaam ongeveer 2 punten herstellen. In de Philipshoek ging het niet veel beter bij een opening op 380 (min 5). Hierna werd nog 379 gedaan om op ongeveer 380 de beurs te verlaten. AKU was eveneens bij de opening drastisch lager op 251 (255). Dit fonds kon zich gemakkelijk herstellen tot 254, waardoor het verlies bij de vorige dag beperkt bleef. Aandelen Kon. Olie, bij minimale omzetten, waren op 184.20 twee gulden lager en ruim drie gulden onder pariteit New York. Aandelen KLM hadden een prima start en werden op de parikoers geadviseerd, tegen de vorige dag f 98.50. Het fonds geeft een onveranderd interim dividend van 3 percent en de perspectie ven worden voor de maatschappij gunsti ger geacht. In de scheepvaarthoek bestond nog al wat belangstelling voor aandelen Holland- Amerikalijn die zich 2 punten verbeterden. De overige fondsen in deze sector bleven goed prijshoudend. In de cultures werden aandelen Senembah weer, na de gedwon gen rustdag wegens de verhoging van de terugbetaling op de aandelen van 40 tot 50 percent, verhandeld en lagen ongeveer 5 punten boven de laatstgedane prijs. Amster dam Rubber en HVA plus 1. Daarentegen waren Certificaten Deli 0.80 lager. Staats fondsen ondergingen weinig verandering. Verder werden nog vernomen aandelen Ketjen n.v. op 275 (270), Excelsior 81 (76 1/4) op mededelingen uit de jaarverga dering, Amstel Brouwerij op 298 tegen een laatstgedane prijs van ongeveer 250, Du Croo en Brauns op 118 exdividend (7 per cent) tegen 120 cum dividend, Bronswerk 120 bieden (118) op de verwachting van een onveranderd dividend van 8 percent, Allan onveranderd op 42. Prolongatie 3% percent. (ANP). NEW YORK De eerste reactie van de beurs op de verkiezingen was een felle stijging naar nieuwe recordhoogten. Een sterke golf van winstnemingen vlak voor beurseinde kon de stijging niet teniet doen gaan. De tik kers hadden een achterstand. De omzet steeg van 3.240.000 tot 4.080.00 aandelen. Ter beurze was men van mening dat de democratische zege de staatsuitgaven sterk zal doen stijgen en inflatoire tendenzen zal hebben. Maar ook ander nieuws be ïnvloedde de markt, zoals hogere bedrijfs- inkomsten, dividenduitkeringen en drie aandelensplitsingen en de hogere autopro- duktie. De autowaarden waren het eerst actief. Zij monteerden bij zware omzet. De olies waren willig. Van de 1256 ver handelde fondsen sloten er 7.44 hoger en 302 lager. Het industriegemiddelde kwam van 545,16 op 550,68; dat voor spoorwegen van 149,01 op 150,91 en dat voor openbare nutsbedrijven van 83,13 op 83.96. (UPI) Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3 Wo Nederl. '47 90% 3 °/o Nedl. 1962/64 937,6 Woningbouw 6 1087i« Pr. A'dam '56 I. 85 Pr. A'dam '56 II. 94% Pr. A'dam '56 III 94% Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II. 94 H Pr. R'dam '57 106% A.K.U 255 263 Calvé Delft 360% Van Gelder Zonen 19354 K. N. Hoogo/ens. 339 Nederl. Ford 177 N. Kabelfabriek. 295 sew Philips Gloeil. 381 388 Pref.PhilipsGloeH. 179/4 Unilever 461% 470 Wilton Fyenoord. 214% 155 Dordtsche "etrol. 769% Kon. Petroleum.. 184,40 188,~ Billiton 178 A'dam Rubber. 75 K.L.M f 99,90 Holl. Amer. Lijn. 157 K.N.S.M 158% N. Scheepv. Unie 135% v. Nievelt Goudr. 131 Phs. v. Ommeren 265% H.V.A 124% 127 Delimaatschappij 131,- 132,- Amsterd. Bank.. 244% Nat. Handelsbank 120 Ned. Handel Mij 183 Rotterd. Bank. 204% Twentsche Bank. 188 Anaconda Copper 58-% Bethlehem Steel 51% U.S. Steel 86% General Motors.. 49% 82% 24'/,

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7