België heeft schoolvrede en een nieuwe regering Wezenlijke verbetering van de arbeidsmarkt ingetreden HET WEER Sultan Hamid met zijn gezin herenigd Schot op de maan uitgesteld Geen vorderingen gemaakt te Londen inzake Vrijhandelszone Haarlems Dagblad 2.08 Onderwijsvrede legt zware financiële last op de budgettaire politiek Israëliërs en Syriërs bonden de strijd aan Enige regen Tweejarig jongetje in Heemstede verdronken Nederland zou geen troepen willen stationeren in West-Duitsland TRENDCIJFER WERKLOOSHEID GEDAALD Noordholland Het woord is aan Het kan ook morgen en zondag nog Nehroe laakt Pakistans „militaire dictatuur" Hulp op zee Duits-Nederlandse coördinatie Pracht riblappen 73e JAARGANG No 103 VRIJDAG 7 NOVEMBER 1958 303e JAARGANG No 256 Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 tmr 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAMT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 et Giro rekening 273107 ten name Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Brussel) Donderdag 6 november 1958 zal In de po litieke geschiedenis van België een histori sche dag worden genoemd. De voorzitters van de nationale partijen ondertekenden het verdrag van de schoolvrede en pre mier Eyskens stelde zijn nieuwe rooms- katholiek-liberale regering aan koning Boudewijn voor. Het nieuwe kabinet-Eys- kens is samengesteld uit twaalf rooms-ka- tholieke ministers en zeven liberalen. Er wordt voor het eerst een departement van Culturele Zaken opgericht, dat door dc Luikse rooms-katholieke hoogleraar en voormalig minister van Justitie en Onder wijs, Pierre Harmei, zal worden geleid. De heer Harmei zal zich voornamelijk be zighouden met de verbetering van de Vlaams-Waalse verhoudingen en met het functioneren van de pas opgerichte Vlaam se en Waalse cultuurraden. Er is nog een nieuwigheid: het departement van Arbeid wordt gesplitst in 't departement van Ar beid en het departement van Sociale Zorg. Er zal namelijk een poging worden gedaan om het stelsel van de sociale verzekerin gen te hervormen. De zeven nieuwe liberale ministers heb ben gisteravond de eed afgelegd voor ko ning Boudewijn in het paleis van Brussel. Voor het eerst is dit met een zeker ceremo nieel gebeurd. De gendarmen in rode gala uniformen salueerden de ministers met zwaarden. De Antwerpse senator Albert Lilar wordt de adjunct-premier van de rege- ring-Eyskens. Hij was minister van Justi tie in de vorige regering Van Acker en staat bekend als een gematigd Vlaams li beraal. Zijn echtgenote is een beroemd to neelschrijfster, wier toneelstukken in Pa rijs een groot succes oogsten. Aan het de partement van Openbare Werken komt de burgemeester van Diest, de heer Vanau- denhove, die de Brusselse autoring met be kwame spoed tot stand bracht. De jonge hoogleraar, Jacques van Offe- len, wordt minister van Buitenlandse Han del. De burgemeester van Gent en hoogle raar Marchiers wordt minister van Justi tie. Hij verloor zijn burgermeesterszetel in de gemeenteraadsverkiezingen van 12 oktober. Het departement van Onderwijs, dat door de liberalen werd opgeëist, zal worden beheerd door de Brusselse libera le senator Charles Moureaux. Sommige waarnemers zijn vrij ontgoo cheld over deze regering, echter om niet duidelijk te bepalen en voornamelijk psychologische redenen. Anderzijds be tekent de ondertekening van het school- verdrag, op het departement van Onder wijs te Brussel, in de Belgische politiek een grote vooruitgang. Het onderwijs is nu, naar althans wordt gehoopt, niet lan ger een onderwerp voor de politieke strijd. Er is een regeling getroffen, waarbij het Toegesnelde UNO-groep kon de partijen intomen TIBERIAS Reuter) Snelle tussenkomst van militaire waarnemers der UNO heeft donderdagmiddag een eind gemaakt aan een Israelisch-Syrisch grensincident, waar bij geschut en mortieren in actie waren gekomen. Pas aan een tweede aanmaning het vuren te staken werd gevolg gegeven. Het incident vond waarschijnlijk zijn oorsprong in incidenteel geweervuur op een Israëlische tractor, die op betwist land zuidelijk van het Hoelehmeer aan het ploe gen was. In korte tijd was het een ware slag geworden, waarbij van beide zijden artillerie en tanks ingezet werden. Een Israëlische woordvoerder zei, dat zijn artillerie op Syrische stellingen tegen de heuvels had geschoten toen de Syriërs op een groep boeren met hun politiebe scherming begonnen te schieten. Het land in kwestie was volledig Israëlisch gebied, aldus de woordvoerder, die eraan toevoeg de dat dit feit door de UNO-waarnemers was erkend en tevoren nooit door de Sy riërs was bestreden. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enige regen of motregen, later enkele ver spreide opklaringen. Overwe gend matige zuidelijke wind, later ruimend naar westelijke richtingen. Minder koude nacht, morgen overdag dezelfde tempe raturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S openbaar onderwijs en het vrije rooms- katholieke onderwijs naast elkaar kunnen bestaan. De schoolvrede is echter duur be taald. De nieuwe uitgaven die voor de ver hoging van de subsidies aan het staats onderwijs en aan het vrije rooms-katho lieke onderwijs moeten worden gedaan, worden op 2,6 miljard franken of twee honderd miljoen gulden geraamd, en dat op een ogenblik, dat de gewone Belgische begroting voor 1959 een tekort te zien zal geven van vijf miljard frank of 380 mil joen gulden. Financiële perikelen Overigens zullen de budgettaire vraag stukken, voornamelijk de aandacht van de regering-Eyskens opeisen. Voor de aanwerving van vrijwilligers in het leger, voor het enderwijs en de verhoging van de pensioenen zijn miljarden franken no dig en die zullen waarschijnlijk door dras tische bezuinigingen op andere begrotin gen en door een verhoging van de belas tingen moeten worden gevonden. Men vraagt zich verder af, of de nieuwe rege ring de moed zal hebben de politieke be slissing te nemen in verband met de slui ting van de niet-rendabele kolenmijnen, de sanering van de financiën der spoorwegen en voor de ziekteverzekering. Bovendien dreigen reeds sociale moeilijkheden met de vakbonden, die een verlaging van de loonbelasting eisen en klaarblijkelijk be reid zullen zijn hiervoor te staken. De re gering-Eyskens staat dus njet voor een gemakkelijke taak. (Belga) Het probleem van de mijnen wordt een ramp, aldus Eyskens. Men kan geen mijnen sluiten zonder alle nodige maatregelen te nemen voor tewerkstelling van de ontslagen mijnwerkers. De minis ter van Arbeid wacht dan ook een belang rijke taak voor het te werk stellen en her- klasseren van de arbeiders der onrenda bele mijnen en de strijd tegen de werk loosheid in het algemeen, aldus de eerste minister. Advertentie P J> t BARTEÜORISSTR: HAARLEM IEL. 13439 U EERD. BOLSTR 48 A' DAM TEL 717162 SUÈDE DAMES - HERENJASJES Een bewoner van dc KostverlorerJcade te Amsterdam zag gisteren zijn auto, die hij langs de walkant had gepar keerd, plotseling wegzakken. Er ont stond een groot gat in het plaveisel van ongeveer anderhalve meter diepte. Bij onderzoek bleek, dat de grond onder de bestrating grotendeels was wegge spoeld, vermoedelijk door de schroef- werking van de vele vrachtboten, die hier passeren. Naar de politie thans meedeelt, is don derdagmorgen de tweejarige Max Nigge- brugge uit de Troelstraiaan in Heemstede in een sloot aan de nabijgelegen Dr. Schaepmanlaan verdronken. De moeder miste het jongetje om kwart voor elf en ging in de naburige tuinen en in het wandelbos „Groenendaal" zoeken. Intussen vonden buren het knaapje in de sloot. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Het kind was pas twee jaar geworden en enig kind. Met het K.L.M.-toestel uit Singapore is donderdagavond laat Sultan Hamid II van Pontianak op Schiphol aangekomen. De sultan, die een gevangenisstraf van acht en een half jaar heeft ondergaan in de ge vangenissen van Djakarta en Djokja, werd op het platform van de Amsterdamse luchthaven verwelkomd door zijn echtge note, mevrouw D. Alkadrie-Van Delden, die in Den Haag woonachtig is, zijn 19- jarige dochter Edith en zijn 16-jarige zoon Max. Verder waren talrijke vrienden en belangstellenden naar Schiphol gekomen. „Ik ben tijdens mijn gevangenschap uit stekend behandeld", aldus vertelde Sultan Hamid. „Ik kreeg veel boeken, mocht be- Sultan Hamid gaf na zijn aankomst op Schiphol een persconferentieMen ziet hem links van de tafel. Naast hem zijn echtgenote, zijn zoon en dochter. zoek ontvangen en voerde elke week mijn correspondentie. Na mijn vrijlating dacht ik staatsburger van Malakka te kunnen worden en ik heb ook plannen gehad om naar Zuid-Amerika te gaan. Maar dat heb ik allemaal uit het hoofd gezet en het ligt zeker niet in mijn bedoeling om het Ne derlanderschap te vragen". De reden van deze ommezwaai, was zoals wij reeds meldden, de uitbundige begroeting van sultan Hamid na diens komst in Pontia nak. Gevraagd of hij weer een bestuurlijke functie in Pontianak ambieerde, ant woordde Hamid II: „Op het ogenblik heb ik daar geen functie. Indien de bevolking dat zou willen en de regering in Djakarta daaraan haar goedkeuring zou hechten, zou ik bij mijn terugkeer bereid zijn een bestuurlijke functie op mij te nemen, maar slechts van tijdelijke aard." Over zijn zakelijke plannen vertelde Sultan Hamid, dat Borneo een land is met grote mogelijkheden. Mijnontginning, kopra, rubber, bosprodukten, het oprich ten van een veem, van een scheepswerf, er is zoveel te doen, meende hij. Hiervoor is evenwel kapitaal nodig en hij wil trach ten Duits kapitaal aan te trekken. Indien zijn ech'genote hem wil begeleiden zal de sultan binnenkort naar Duitsland gaan om een onderzoek op dit gebied in te stellen. Adjudant van Koningin De vraag of sultan Hamid nog adjudant is van de Koningin werd bevestigend be antwoord. „Ik kom hier als Hamid, die zijn vrouw en kinderen bezoekt", merkte hij op. „De kinderen waren tien en zeven jaar, toen ik ze voor het laatst zag. En zoveel heb ik ze daarvoor ook niet gezien, want ik was immers gevangene van de Japanners gedurende meer dan drie jaar". LONDEN (AFP) Het Britse blad „Dai ly Express" schrijft over inlichtingen te beschikken, dat de Noordatlantische Ver dragsorganisatie nieuwe plannen heeft aanvaard voor de verdediging van Euro pa. Deze plannen zouden voorzien in een onmiddellijk terugtrekken in geval van een Russische aanval, niet op de Rijn, maar op de Wezer, enige honderden kilo meters meer naar het oosten. Volgens het blad zou echter Nederland hebben gewei gerd zijn troepen in Duitsland te statione ren met het oog op de kosten daarvan. De Nederlandse strijdkrachten aldus de Daily Express zouden de noordelijke sector blijven bewaken, maar hun stellin gen aan de Wezer niet betrekken voor de strijd zou zijn begonnen, zoals ook voor de Rijn zou hebben gegolden. „Indien de Nederlanders er niet op tijd zouden aankomen, zou de Britse flank evenals in 1940 na de Nederlandse en Bel gische capitulatie ongedekt zijn", aldus het blad. „De bevelhebbers van de NAVO, onder leiding van general Norstad, heb ben besloten de eerste verdedigingslinies meer naar het oosten te verplaatsen op verzoek van de Westduitsers, die zich er over beklagen dat bij het terugtrekken op de Rijn te veel Duits gebied wordt prijsge geven". Volgens het blad heeft een woordvoerder van de Westduitse ambassade in Londen verklaard: „Het oorspronkelijke plan voor zag in het terugtrekken op de Rijn, indien de Russen de Elbe zouden oversteken. De Nederlanders zagen zich de bescherming van de Rijndelta toevertrouwd, die zou worden geïnundeerd. Wij kunnen geen commentaar geven op enige wijziging van dit plan". HET TRENDCIJFER van de geregistreerde arbeidsreserve is in oktober gedaald van 96.000 tot 90.000. Dit wordt meegedeeld in een toelichting op de cijfers over oktober betreffende de werkgelegenheid, die door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid zijn verstrekt. Weliswaar steeg in de afgelopen maand het aantal werkloze mannen van 54.664 tot 59.270 en steeg de geregistreerde arbeidsreserve (welke behalve de werkloze mannen ook de op aanvullende werken geplaatste werk nemers omvat) van 63.648 tot 68.798, maar het trendcijfer, dat is het voor normale seizoenschommelingen gecorrigeerde cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve, vetoonde echter een scherpe daling en wel van 96.000 tot 90.000. Het aantal werkloze vrouwen onderging in de verslagmaand een daling van 7.250 tot 7.165. Van de 66.435 als werkloos geregistreerde mannen en vrouwen waren er 13.005 op sociale werk voorzieningsobjecten geplaatst, zodat het aantal mannen en vrouwen, die in het geheel geen werk hadden, eind oktober respectievelijk 46.900 en 6.530 bedroeg. De scherpe daling van het trendcijfer, aldus het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, kan voor een deel ver klaard worden uit de extra gróte seizoen werkgelegenheid ten gevolge van het grote suikerbietenareaal en de omvangrijke fruit oogst en voor een deel uit een wezenlijke opleving in verscheidene bedrijfstakken. De reeds enige maanden aanhoudende da ling van het trendcijfer, welke in overeen stemming is met het toenemend aantal gunstige berichten uit het bedrijfsleven, duidt er op, dat inmiddels een wezenlijke verbetering in de situatie op de arbeids markt is ingetreden. De geregistreerde arbeidsreserve is in oktober in Noordholland toegenomen van 10.613 tot 10.980. De toeneming van de werkloosheid is ondermeer een gevolg van de afgenomen seizoenwerkgelegenheid. In de horecabedrijven kwamen bijvoorbeeld arbeidskrachten beschikbaar. Ook het aanbod van losse arbeiders en van min- der-geschikten werd groter. Voor de laat ste groep was een verdere selectie hiervan ondermeer de oorzaak. Het aantal openstaande aanvragen be droeg eind oktober 3519 (eind september 4406). In de bouwnijverheid was voldoen de activiteit, waardoor de arbeidsgelegen heid in deze sector iets gunstiger werd. Over een trek van bouwvakarbeiders naar West-Duitsland is officieel niets bekend. Geschat wordt dat uit het gewest Haarlem ongeveer honderd arbeiders in West- Duitsland werkzaam zijn. Enige bouwvak arbeiders zijn echter al weer terugge komen, omdat zij daar toch te lage lonen kregen uitbetaald. In de bouw is nog vol doende werkgelegenheid. Tegen het einde van deze maand, begin volgende maand, zal in deze sector de seizoenwerkloosheid zich weer duidelijk gaan aftekenen. Onzekerheid heerst in de metaalindus trie. In de textiel- en confectie-industrie heerst momenteel een tijdelijke slapte als gevolg van de overschakeling van de win ter- op de zomerproduktie voor volgend jaar. De werkgelegenheid is gemiddeld in de Zaanstreek het gunstigst. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind oktober 1590, eind september 1634. Het aantal openstaande aanvragen bedroeg 5016 (eind september 5838). Er was een grotere vraag naar hulpverkoopsters. Over Advertentie het algemeen konden jeugdige kantoor krachten worden geplaatst. Het percentage werklozen op het totaal van de beroepsbevolking in deze provincie bedroeg 1,8. In Amsterdam was de werk loosheid het grootst (2,8 percent), in Wie- ringermeer het laagst (0,1 percent). Het percentage werklozen bedroeg voor het rayon Haarlem 1.6, voor Beverwjjk 1 en voor ÏJmuiden 1 percent. In het gewest Haarlem steeg het aantal werkzoekenden met ruim honderd arbeids krachten. Twaalf schilders boden zich aan. Opmerkelijk is, dat het hier gaat om schil ders uit de zogenaamde burgerbouw. Het aanbod is vermoedelijk een gevolg van het feit, dat steeds meer mensen zelf het bin nenwerk gaan schilderen. In het gewest Haarlem groeide de geregistreerde arbeids reserve van 1343 tot 1475. De vraag liep terug van 902 tot 706. B y r o n Soms bemint de vrouw haar minnaar, vaker bemint zij slechts de liefde. CAPE CANAVERAL (UPI) De lan cering van de derde Amerikaanse maan- raket, die hedenochtend vroeg zou ge schieden is wegens technische complica ties uitgesteld. De onderhoudstoren, die weggerold was, werd kort na kwart voor zeven Hedenochtend (Nederlandse tijd) weer op zijn plaats gebracht. De drie trapsraket, die vandaag zou worden afge vuurd is ruim 27 meter lang. Zaterdagochtend omstreeks kwart voor acht (Nederlandse tijd) zal men opnieuw trachten de maanraket te lanceren. Er is een kleine, maar belangrijke wij ziging aangebracht in de nieuwe maanra ket, welke ten doel heeft, te maken, dat de tweede trap, met zijn voortbewegings kracht, niet te spoedig „afgehaakt" wordt, zoals bij de tweede maanraket, tijdens de poging van 11 oktober, 't geval was. (Vol gens onze medewerker dr. J. J. Raimond, die in ons blad van donderdag over het project schreef, was de zaak de laatste maal verkeerd gegaan doordat de eerste trap iets te lang bleef werken red.) Deze keer zal de „motor" van de twee de trap door middel van radiosignalen vanaf de grond worden stopgezet (waar na die trap van de raket af zal vallen). Dat zal gebeuren op het moment, dat de raket haar juiste hoek met de aarde zal hebben bereikt en de benodigde vaart te weten 40.000 km. per uur om in de buurt van de maan te komen. De raket van bijna dertig meter lengte, dus van hetzelfde model als de vroegere maanvehikels NEW DELHI (Reuter) De Indische premier Nehroe heeft op een persconfe rentie gezegd, dat het gevaar voor India van Amerikaanse militaire hulp aan Pa kistan ongetwijfeld vergroot is door de vestiging van een „onverbloemde militai re dictatuur" in Pakistan. BONN (UPI) Tussen West-Duitsland en Nederland is een overeenkomst van kracht geworden inzake de hulpverlening op zee. De kustradiostations Scheveningen- Radio en Norddeich zullen voortdurend contact houden en in noodgevallen, waar dat nodig mocht zijn het optreden van de Nederlandse en Westduitse reddingsin stanties in onderling overleg leiden. De overeenkomst is vandaag te Bonn gepubli ceerd. (Van onze correspondent in Londen) De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, heeft een eendaags bezoek aan Londen gebracht om besprekingen te voeren met zijn collega Selwyn Lloyd en andere leden van de Britse regering met het doel om het dispuut tussen Frankrijk en Engeland over de Vrijhandelszone op te lossen. Premier Macmillan nam aan het overleg deel. Er werden geen vorderingen gemaakt. In Londen blijft men ondanks alle tegenslag hopen, dat er binnenkort toch nog een compromis zal worden bereikt, maar donderdag was er van optimisme weinig te bespeuren. Frank rijk is alleen bereid indien de meest uitvoerige waarborgen tot stand komen. Couve de Murville heeft verder de kwestie van eventueel nauwer samengaan in de NAVO tussen Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten besproken. In beginsel acht Engeland de noodzaak van meer voorafgaande raadplegingen binnen de NAVO wel aanwezig. Er staat echter tegenover dat indien er sprake is van moeilijke beslissingen, zoals over Suez en de Libanon, men in regeringskringen begrijpelijkerwijs huiverig is deze in bijzonderheden met bondgenoten te bespreken. Naar DPA uit Londen verneemt zullen de organisaties van industriële onder nemers van Engeland, Zweden, Noorwegen, Denemarken. Oostenrijk en Zwitserland op initiatief van het Verbond der Engelse Industrie de volgende week te Parijs be raadslagen over de Vrijhandelszone. De organisaties van industriëlen van deze zes landen hebben reeds in het voorjaar van 1958 na langdurige besprekingen een plan uitgewerkt, dat verwezenlijkt zou kunnen worden wanneer de onderhandelingen over het plan voor een Vrijhandelszone zouden mislukken. Concrete afspraken zijn er niet gemaakt, maar van Engelse zijde is telkens weer opgemerkt, dat eventueel de vorming van een tweede Europees blok mogelijk is. ook al zou men slechts ongaarne hiertoe over gaan. PARIJS (DPA) De raad van de Euro pese Handelsverbonden heeft zich in een te Parijs gehouden werkvergadering een stemmig uitgesproken voor een vrij recht van vestiging in de Europese Economische Gemeenschap, welk recht onmiddellijk van kracht zou moeten worden. De bepalingen van het E.E.G.-verdrag, die met betrekking tot het vestigingsrecht slechts voorzien in de afschaffing van discriminaties tegen over buitenlanders, werden in zoverre on toereikend geacht, dat zij niet voorzien in concrete maatregelen om ledenstaten met een liberale regeling van het vestigings recht te beschermen tegen discriminatie. Een gemeenschappelijk standpunt van de Europese Handel inzake de vraagstukken. die met de voorgestelde Vrijhandelszone samenhangen, werd door de afwijkende mening der Franse afgevaardigden niet bereikt. NEW YORK (Reuter) Birma, Ceylon. India, Indonesië en nog vier landen hebben donderdag in de beheerschapscommissie van de UNO een ontwerp-resolutie inge diend, waarin met bezorgdheid wordt vast gesteld dat zekere leden van de Europese Economische Gemeenschap nog geen in lichtingen hebben verstrekt over de mo gelijke gevolgen van de gemeenschappe lijke markt voor de onder hun beheer staande gebieden. Volgens het voorstel kan de verbinding van genoemde gebieden met de gemeenschappelijke markt „een belang rijke invloed hebben op hun ontwikkeling naar onafhankelijkheid of zelfbestuur". Advertentie WEEKEND- RECLAME 500 gram Bij aankoop van al onze kwaliteits artikelen voor alle jongens en meisjes een LAMPION GRATIS. KEURSLAGERIJ H. SUTTER Kennemerlaan 43-45 - Telef. 4310

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1