Nederlands bedrijfsleven ziet nieuwe expansiemogelijkheden Rookt u veel sigaretten (JPanda en de olie^boertjes ti Effecten -en Geldmarkt VAN NIEL Wereldnieuws Kouder en regenachtig Expansie moet worden beheerst taai machine kopen? AAR SCHAAP LOPEN Geef je vrouw een trap! ^cck ió het zo Is 2 STAAT CONSOLIDEERT VLOTTENDE SCHULD De mogelijkheden voor een Europese kapitaalmarkt DE KLOMPENCENTRALE Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Batoe Djamoes betaalt twintig percent terug Geen Gloster Meteors naar Nieuw-Guinea ft Ernstige kans op liquidatie van Allan en Co's gg Goede horloges §tt Junghans horloges VRIJDAG 7 NOVEMBER 1958 (Van onze financiële medewerker) DAT DE NEDERLANDSE REGERING thans met een 4'/i percents staatslening van 250 miljoen a 98 percent en met 30-jarige looptijd aan de markt komt en vooral ook dat sinds het begin van de vorige maand ook de aandelenemissies weer voor de dag komen, is een aanwijzing zowel voor de ruimere kapitaalvorming, welke in de loop van dit jaar is ontstaan, als voor het toenemend vertrouwen van de kapitaal belegger in de economische toestand van ons land. De praktische doorbreking van het rentegamma van 414 percent, waartoe de regering een jaar geleden is overgegaan, heeft het mogelijk gemaakt dat in ruim een jaar tijds voor de lagere overheids organen een bedrag van rond 1200 miljoen op de open markt kon worden geleend tegen een geleidelijk van 6 tot 4Vz percent verlaagde rentevoet, waardoor de vlottende schuld der gemeenten sinds het begin van dit jaar met meer dan 600 miljoen is verminderd, zij het dan ook dat in die tijd de vlottende schuld van de centrale over heid met een groter bedrag is gestegen. Dat het thans mogelijk is met de conso lidering van de vlottende schuld van de Staat tegen een redelijke rentevoet een be gin te maken duidt op de terugkeer van meer normale verhoudingen ten aanzien van vraag en aanbod op de kapitaalmarkt, welke sinds het begin van de vorige maand ook weer voor de uitgifte van aan delen openstaat, nadat van januari tot eind september voor niet meer dan 6 miljoen aandelen werden aangeboden als men de emissie van de Koninklijke en de Dordtsche in februari even buiten be schouwing laat, waarvan zoals men weet een groot deel in het buitenland is ge plaatst- Wij hebben er meer dan eens op ge wezen dat de vrees voor verergering van de economische recessie, de inkrimping van de voorraden en de verminderde in vesteringen bij de bedrijven tezamen met de verkoon van effecten naar het buiten land de verruiming op de kapitaalmarkt hebben veroorzaakt. Een groot deel van de op deze wijze vrijkomende gelden is bij de banken gedeponeerd, welke hier voor belegging hebben gezocht in schat kistpapier van de overheid, waarvan het bij de banken aanwezige bedrag in de eer ste acht maanden van het lopende jaar met weinig minder dan f 1 miljard is gestegen. Deze uitzettingen bij de over heid gingen gepaard met een teruggang van de aan de bedrijven uitgeleende gel den. Begin 1958 maakten de kredieten aan het bedrijfsleven bij de banken een bedrag van 3100 miljoen uit; ultimo augustus was dit bedrag tot rond 2800 miljoen ge daald. De cijfers per ultimo oktober zijn thans nog niet bekend, maar die van einde sep tember, dezer dagen gepubliceerd, geven reeds een kleine aanwijzing voor de ver andering, welke zich in de uitzettingen van de banken begint te voltrekken. Het blijkt namelijk dat voor het eerst sinds geruime tijd de debiteurenoost weer is ge stegen, namelijk met rond f 70 mUjoen. anderzijds dat het bedrag van de kredi- teuren en de deposito's, van rond f 5200 miljoen begin 1958 tot 6100 miljoen eind augustus is toegenomen, in september tot f 5960 miljoen is verminderd. Emissies Wat. de debiteurenpositie bij de banken betreft kan dit betekenen dat het Neder landse bedrijfsleven langzamerhand weer nieuwe mogelijkheden ziet voor de uit breiding van zaken en dat dus ten aanzien van ^e investeringen het dieotenunt is ge passeerd. Hierop wijzen trouwens ook de emissies van nieuwe aandelen, welke sinds het begin van de vorige maand tot een be drag van rond 25 miljoen hebben plaats gehad en het succes dat aan deze aan delenemissies is te beurt gevallen, bewijst ook het groter'vertrouwen van de kanitaal- belegger in de economische toestand van ons land. De belangrijke koersstijging, welke de Amsterdamse aandelenmarkt de laatste tijd heeft doen zien is daarvoor uiteraard ook een duidelijke aanwijzing. Het. thans in Amerika hoog oplaaiende optimisme is Advertentie UW HAAR IS UW KROON! EEN PERMANENT WAVE een kwestie van vertrouwen en zéér goed modelknippen. Prijzen voor iedere beurs. MAISON OERLEMANS GIERSTRAAT 69 - TELEF. 21736 RAMPLAAN 49 - TELEF. 18462 Enige dagen geleden werd uit Parijs het bericht ontvangen over plannen om aan delen van de grote Westduitse industrie op de Parijse beurs te introduceren, waar tegenover een aantal Franse aandelen in aanmerking zouden komen voor de beurs te Frankfort. Ook het Franse ministerie van Financiën schijnt deze plannen te steunen in het belang van een betere fi nanciële organisatie voor de Europese in dustrie. Volgens de „Frankfurter Allge- meine Zeitung" wordt bovenstaand bericht bevestigd door de informaties die de laatste weken zijn verstrekt door Westduitse bank- en beurskringen. Hieruit zou kun nen blijken dat de voorbereidingen voor een Europese kapitaalmarkt reeds in alle stilte zijn begonnen. Het blad merkt naar aanleiding hiervan op dat in de bondsrepubliek geen bijzon dere bepalingen meer noodzakelijk zijn om het kapitaalverkeer te liberaliseren. Iedere deviezeningezetene kan onbeperkt buiten landse betaalmiddelen ontvangen om in het buitenland effecten aan te kopen. In an dere landen bestaan er echter in de prak tijk nog een aantal voorschriften die de handel in internationaal verband zouden bemoeilijken. Over Nederland wordt opge merkt dat dit land reeds over een betrek kelijk geliberaliseerde kapitaalmarkt be schikt, zoals bijvoorbeeld blijkt uit de be staande banden met de Westduitse effec tenbeurzen. Het optimisme dat Parijs aan de dag legt, berust waarschijnlijk op de plannen om een vrij converteerbare „financiële" franc te creëren, die voor kapitaaltransacties met het buitenland zou kunnen worden ge bruikt. hierbij een sterke stimulans omdat een nieuwe conjunctuuropgang aldaar in ver scheidene opzichten ook aan de Europese landen ten goede komt. Prof. Witteveen, die dezer dagen aan de Nederlandse con junctuur een interessante beschouwing wijdde, is dan ook van mening dat nu de recessie in de Verenigde Staten voorbij is. de wereldeconomie als geheel weer een gunstiger ontwikkeling zal te zien geven en dat ook in ons land een nieuwe expan sie op gang kan komen. Onze uitvoer zal daardoor sneller kunnen stijgen, de inves teringen zullen op een hoger peil komen, mede dank zij het herstel van de inves teringsaftrek en de vervroegde afschrij- vingen, ten aanzien waarvan minister Hof- stra zijn reeds in de miljoenennota aan gekondigde plannen thans aan de Kamer heeft voorgelegd. De lagere overheid Hel gevaar is alleen dat men deze nieuwe expansie niet voldoende in de hand houdt en de bestedingen, evenals zulks in 1956 en 1957 het geval was. de stijging van produktie en produktiviteit zullen overtreffen. In dit verband is het van be lang dat de lagere overheidsorganen, welke zich in genoemde jaren vooral aan de overbesteding hebbt schuldig ge maakt. aan banden zijn gelegd. Want ook al is het gevaar voor overbesteding bij de bedrijven niet denkbeeldig men denke in dit verband aan de Metaalbuizenfabriek „Excelsior", die met haar nieuwe fabriek van f 22 miljoen in Oosterhout is vastge lopen in het algemeen zijn de bedrijven in hun kapitaalsuitgaven voorzichtiger dan de overheidsorganen, omdat deze, zoals prof. Witteveen ietwat ondeugend opmerkt, niet met faillissement worden bedreigd Voor de effectenbeurzen bestaat in een tijd van opgaande conjunctuur het gevaa dat men zijn optimisme de vrije teugel laat en zich met betrekking tot de aan delen aan overwaardering bezondigt. Naar veler mening is dit thans reeds in de Verenigde Staten het geval, waar 1 dividend reeds met gemiddeld 75 wordt gewaardeerd, een bedra® dat zelfs hnger is dan het record van 1955 en voor Wall- street wel een reden mag ziin zich voor eerst in zijn optimisme te matigen Damrak Gelukkig is de situatie on dit nunt in ons land heel wat gunstiger. Ook hier hebben we een ferme koersstijging op de aan delenmarkt achter de rug. maar een te scherpe daling van het aandelenrendement als in de Verenigde Staten vindt men hier toch niet. In het maandbericht van de H.B.U. vindt men een vergeliiking van het gemiddeld aandelenrendement voor enkele landen, waaruit blijkt dat he' thans in Zwitserland 2.2 percent bedraagt, in de Verenigde Staten en in West-Duitsland 2.7 percent, in Engeland 3.3 percent, in Canada 3.4 percent en in ons land altijd nog 5.4 percent, terwijl er nog tal van aandelen zijn waarvan op basis van het dividend over 1957 een hoger rendement wordt ver kregen. Over het algemeen moeten voor 1958 lagere dividenden worden verwacht en het is daarom verheugend dat een toenemend aantal ondernemingen tussentijds mede deling doet over de gang van zaken in het lopende j&ar en zoals Bronswerk het deze week deed zelfs het voor 1958 te wachten dividend, in casu 8 percent, durft te noemen. Op dit punt valt er in ons land nog veel te verbeteren, zoals wel zeer dui delijk bliikt uit het feit dat de Koninklijke Paketvaart pas nu haar dividend over 1957 publiceert (7 tegen 11 percent over 1956). In West-Duitsland is men bezig de ven nootschappen in dit opzicht strengere voor schriften te geven, hetgeen ook in ons land nuttig zou zijn, omdat daardoor een juis tere waardering van de aandelen mogelijk wordt en speculaties op grond van voor wetenschap en valse geruchten kunnen worden voorkomen. Aandeelhouders heb ben op een tijdige voorlichting trouwens recht. Advertentie 3 vv.- BEVERWIJK - HAARLEM - ZAANDAM Kruisstraat 25 - Haarlem - Tel. 12921 Advertentie Alle soorten en maten v.a. 1.75 p. trede. Klompen en klompsokken Wringers - wringcrbokken Keukentafels en stoelen Alles op huishoudelijk gebied Dr. Leijdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 57730 Verpakkingspryzen Twee van de zes Nederlandse inzendingen voor de eerste Europese verpakkingswedstrijd op 5 november te Parijs zijn bekroond met de Euro star". De wedstrijd heeft betrekking op levens- middelenverpakkmgén en is georganiseerd door de European Packaging Federation. De Neder landse prijswinnaars zijn de biscuit- en chocolade fabriek Victoria te Dordrecht en Van den Bergh er. Jurgens te Rotterdam. Mr. H. van Taalingen Op 5 november 1958 eindigde de termijn waar voor mr. H. R. van Taalingen in 1951 tot directeur van de Nederlandsche Bank werd herbenoemd. Aangezien de. heer Van Taalingen, met het oog op het feit dat hij binnenkort, de leeftijd van 65 jaar hoopt te bereiken, niet meer voor een her benoeming in aanmerking wenste te komen, is hij per 6 november 1958 afgetreden. Cellulose-industrie In de 30 in noord-Zweden gesitueerde fabrieken van de S.C.A.-cellulose-industrie voorziet men een ernstige werkeloosheid in de komende winter. S.C.A., die rond 17.000 werknemers in dienst heeft, zit met. grote onverkochte voorraden van de pro duktie der laatste drie maanden. Met dichtgevro ren havens in het vooruitzicht ziet men de situa tie zorgelijk in. Advertentie Voor kieskeurige rokers zijn sigaretten geen .gewoontedingen'. U wenst een sigaret die altijd nieuw is en blijft. Om u te verkwikken als u dat nodig hebt te ontspannen wanneer u daar tijd voor hebt. Om u 't rookgenoegen te schen ken dat telkens weer .nieuw' is. Dat doet Roxy nu al tien jaar voor miljoenen. Omdat de eigen Roxy-smaak niet kan ver velen. En omdat Roxy fluweelzacht is van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat! Om u dit te bieden worden voor Roxy 21 edele, milde tabakken gebruikt. Ieder heeft zijn taak: hetzij in die eigen lichte Roxy-smaak, hetzij in het geurige aroma, de koele brand, het milde, zo zachte karakter. Koop een pakje Roxy, Rook met aandacht die licht geurige, perfect gestopte, fluweel zachte Roxy's. En u zegt ook: ,'n Roxy? Deelneming in Agricola Curagao Om tot een grotere spreiding van be langen te komen heeft de landbouw-maat schappij „Batoe Djamoes" n.v„ blijkens het verslag, in de loop van 1957 een be scheiden belang genomen in de n.v. beleg gingsmaatschappij „Agricola" te Cura cao. Deze maatschappij bezit alle aande len in een landbouwbedrijf in Ecuador, dat met Nederlands kapitaal gedreven wordt en zich voorlopig bezig houdt met de bananen-, cacao- en koffiecultuur. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat in de naaste toekomst, als de resultaten zich gunstig laten aanzien, dit belang wordt vergroot. Het ziet er echter, naar het oordeel van het bestuur, niet naar uit, dat het gehele in Nederland beschikbare vermogen op den duur in deze nieuwe on derneming aanwending kan of zal vinden Om die reden acht het bestuur het verant woord om uit het vermogen in Nederland bestaande uit Nederlandse effecten, een terugbetaling voor te stellen van 20 per cent op de uitstaande 10 preferente en 1600 gewone aandelen, groot f 500. De no minale waarde van de aandelen wordt hierdoor teruggebracht tot f 400. De boekwaarde van de onderneming in Indonesië bedroeg per 31 dec. 1957 rp 574.988. Het spreekt vanzelf, zo zegt het verslag, dat dit bedrag geen enkel ver band meer heeft met de reële waarde van de onderneming. De exploitatierekening vertoonde ondanks de veel geringere oogst slechts kleine verschillen met 1956. Inclu sief het winstsaldo vorig jaar ad. rp. 727.731 bedroeg de totale winst rp. 927.806 In Nederland werd in 1957 nog een bedrag uit Indonesië ontvangen. Na aftrek van onder andere onkosten resteert een winst van f 109.819 (v.j. 57.032), welk bedrag wordt overgebracht naar de reserve voor diverse belangen. Fr wordt geen dividend voorgesteld (v.j. 6 percent). Advertentie Het EULAN etiket, V de garantie voor 'o^ 1 blijven dé motechtheid-. N\-/A^ EULAN voor motechte behandeling van Vól eri andere dierlijke vezelseen wétens cha a - jp pelijke pioniers-prestatie van 'tientallen JE»' japen op zijn deugdelijkheid be^HFproefd. Luister op maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag om 9.52 uur naar het EULAN-PROGRAMMA over Radio LUXEMBURG 2Ó8 m. WANNEER ik kijk naar de beklagens waardige toestand waarin vele van mijn vrienden en kennissen zich bevinden om nog maar niet eens te spreken van de hoop ellende die de vorige week door mij zelf werd vertegenwoordigd is het een uitgelezen tijd om eens over de griep te praten. Om de twee tot vijf jaar doet zich een griepepidemie voor, bij grote tussen pozen afgewisseld door een pandemie waaronder wordt verstaan de uitbreiding van de ziekte over een groot deel van de wereld in betrekkelijk korte tijd), zodat voor enige wetens waardigheden alle aanleiding is. Uit verscheidene teksten uit de oudheid kan worden op gemaakt, dat Hippokrates reeds grieppatiënten heeft ge had, maar aangezien deze Griekse arts evenmin als de tegenwoordige artsengeneratie wist ivat griep eigenlijk was bezwaren tegen deze uitspraak komen later aan bod!) beoor deelde hij de uiteenlopende griepverschijn- selen meer als afzonderlijke symptomen dan als onderdelen van één ziektebeeld. De eerste betrouwbare beschrijving van de griep stamt uit 1387, toen een pandemie, met Florence als uitgangspunt, over heel Europa trok. De grote epidemie van 1510 schijnt van onschuldige aard te zijn ge weest, gelet op de uitlating van de Franse geneesheer Jean Femel: gelukkig werden meer mensen door de ziekte over vallen, dan gedood". Voorts zijn er aan wijzingen voor een grote pandemie in 1580, waarna men zich eeuwenlang in de littera tuur en op de planken heeft vrolijk ge maakt over de griep, die geruime tijd als een modeziekte werd beschouwd, waar-- over men zich weinig zorgen behoefde te maken. In 1889 speelde in het stedelijke theater te Posen het blijspel ..Influenza' op hetzelfde moment dat de pandemie zich over Europa begon te verbreiden De ern stigste pandemie deed zich na de eerste wereldoorlog voor, toen de ziekte verschil lende streken van de wereld vier jaar in haar greep hield. De verschijnselen, die zich bij de zieken openbaarden waren zó verontrustend, dat hier en daar van pest gesproken werd. Desondanks was het „slechts" griep, maar dan een griep die over de gehele wereld 20 mil- joen slachtoffers had geëist. Dit aantal is zó hoog, dal Ip J-, geen vergelijkbare voor beelden hiervan in de ge schiedenis der epidemieën is aan te wijzen. Nadien deden J zich nog pandemieën voor maar geen hiervan had ca tastrofale gevolgen. De A-griep, die ons allen nog vers in het geheugen ligt, was wel de meest verbreide en minst gevaar lijke. Het grote aantal slachtoffers in de jaren 1918-1922, of laten we liever zeggen: het gevaarlijke karakter van de griep na de eerste wereldoorlog, leek aanvankelijk wel verklaarbaar. Zij trad op in een tijd. waarin miljoenen mensen honger en kou leden, zodat velen een dispositie voor griep hadden. Maar F. O. Höring, die zich inten sief met grief heeft beziggehouden, heeft deze mening teniet gedaan en wees er op dat in een toestand van chronische onder voeding de mensen juist nauwelijks rea geren op griepinfecties. Het verschijnsel blijkt dan ook wel wat ingewikkelder te zijn dan men aanvankelijk meende. Daarover een volgende keer. H. Pétitton (Nadruk verboden). 7. De familie Joppe zette er flink de pas in, zodat Panda het bijna niet kon bijhou den. Urenlang hielden zij dit vol, rennend langs steile bergpaadjes, en springend over diepe kloven. Toen ze eindelijk de bergen achter zich lieten, was de familie nog even fris en monter als aan het begin van de tocht, maar Panda kon bijna geen stap meer verzetten. Hij was dan ook al een aardig eindje achtergeraakt, toen de Jop- pes in de verte een stationnetje zagen. Voor deze bergboertjes, die nog nooit zo ver van huis waren reweest, was dit een hele be levenis. „Kijk!" riep Groova, „huizen van steen! En wel drie bij elkaar! Dat is vast en zeker de stad! Daar kunnen we dus onze olie voor een miljoen verkopen!" „Mooi", zei Moeke, „dan zullen we dat dan maar meteen doen, want ik verlang naar huis". Zij stapte op de stationschef toe en hield deze de kan m~t olie voor. „Hier is de olie, stedeling. Drink maar gauw op". De sta tionschef keek walgend naar de vettige kan. „Opdrdrinken??" stamelde hij. „Die vieze olie?? Waarom?!" „Je hebt ge hoord, wat Moeke zei", riep Groova, drei gend naderbij komend, „drink op die olie! Vlug! En geef ons een miljoentje!" Panda, die uit de verte zag, dat er weer iets mis ging, kwam hijgend naderbij Naar aanleiding van een in sommige Nederlandse dagbladen gepubliceerd be richt, dat enige straaljagers van het type Gloster Meteor in Nederlands Nieuw- Guinea zouden zijn aangekomen ter ver vanging van de daar aanwezige jachtvlieg tuigen van een verouderd type. deelt de Marinevoorlichtingsdienst mede, dat er geen Gloster-Meteor-straaljagers naar Nieuw-Guinea zijn gezonden. Het ligt ook niet in de bedoeling vliegtuigen van dit type daar te gaan gebruiken. Advertentie EEN SUCCESVOL GESCHENK VAN BLIJVENDE WAARDE VOOR 5 DEC. MAAKT STUDIO L. VEERSTRAAT 13 TEL. 11178 BESPREEK REEDS NU! 4 Naar aanleiding van de berichten die gedurende de afgelopen dagen in de pers hebben gecirculeerd met betrekking tot de n.v. Allan en Co's Koninklijke Nederland sche Fabrieken van Meubelen en Spoor- wegmaterieel deelt de raad van commissa rissen van genoemde vennootschap mee dat, zoals tijdens de algemene vergadering van aandeelhouders reeds werd opgemerkt van de zijde van het bestuur der n.v., de ontwikkeling van de markt voor spoorweg- materieel, waarin Allan is gespecialiseerd, en de financiële situatie, waarin het bedrjjf mede hierdoor is geraakt, nauwelijks enige ruimte laat voor hoop op voortzetting van het bedrijf. Ondanks de pogingen, welke seaertdien zijn voortgezet om in deze toestand ver betering te brengen, zijn de vooruitzichten voor het bedrijf sedert, het tijdstip, waarop bovengenoemde mededeling werd gedaan, niet in gunstige zin gewijzigd. Weliswaar zullen enige, nog onvoldoende geconcreti seerde mogelijkheden, welke tot een al thans tijdelijke voortzetting van het bedrijf zouden kunnen leiden, nog zorgvuldig op hun waarde worden onderzocht, waarbij een redelijk uitzicht op een rendabele ex ploitatie als dwingende eis moet worden gesteld Het is daarbij duidelijk, lat in ver band met de door het bedrijf reeds geleden omvangrijke verliezen, welke ook geduren de de verstreken maanden van het lopende boekjaar nog aanzienlijk zijn gestegen, van de financierende banken slechts verdere medewerking mag worden verlangd en verwacht, indien een rendabele exploitatie aannemelijk kan worden gemaakt. Met de mogelijkheid van een liquidatie van het bedrijf in de nabije toekomst moet ernstig rekening worden gehouden. Advertentie =E behoeven niet altijd dure horloges te zijn. staan bekend om hun sterke uitvoering en lage prijzen. Gr. Houtstraat 86 - Haarlem- Tel. 10371 Speciaalzaak sinds 1883. Toezegging. Paus Joannes heeft donder dag tot de aartsbisschop van Kaapstad, Owen McCann, gezegd voor „een rechtvaardige oplossing voor het Zuid- afrikaanse rassenvraagstuk" te zullen bidden. De paus vroeg zijn zegen aan het Zuidafrikaanse volk te willen over brengen. Opblazers. Volgens een mededeling van de politie in Bozen hebben „terroristi sche elementen" uit de Duitssprekende bevolking van Alto Adige (Zuid-Tirol) gepoogd, de spoorlijn door de Brenner- pas op te blazen met dynamiet. Een helse machine van aanmerkelijke om vang ontplofte echter niet, aldus de po litie. Een kleine ontploffing, blijkbaar als ontsteking van de grote bedoeld, deed weinig schade. Hoop. Averell Harriman, de Democrati sche gouverneur van de staat New York die bij de verkiezingen van dins dag door de republikein Nelson Rocke feller werd verslagen, heeft op een persconferentie verklaard te hopen dat hij weer een bezoek aan de Sovjet- Unie kan brengen. Na in de oorlog am bassadeur te Moskou te zijn geweest, maakte Harriman in 1946 een reis haar de Sovjet-Unie. Geen tijd. Op een diocesane vergadering in Canterbury vertelde een geestelijke van de Engelse kerk donderdag dat men in een gezin van zijn parochie zo zeer in de televisie verdiept was, dat zelfs geen tijd gevonden werd om grootmoeder ten grave te dragen. Deze geestelijke zei: „De mensen schijnen er doof en ongeïnteresseerd door te worden". Na ons. Volgens de voorzitter van het Amerikaans aardrijkskundig genoot schap, dr. Raymond C. Moore van de universiteit van Kansas, zal het groot ste deel van de aarde nog eens over stroomd worden door een nieuwe zond vloed. Hij baseerde dit op een studie van de geologische veranderingen in de laatste 500 miljoen jaar en voegde er aan toe, dat het pas over duizenden ja ren, zal gebeuren. Driesprong. Drie Chinese meisjes, Li Sju- hua, Tsui Hsiu-Ying en Li Sju-hui, heb ben woensdag een nieuw wereldrecord parachutespringen gevestigd, door van een hoogte van 600 meter neer te komen in een bepaalde cirkel, op gemiddeld 12.39 meter van het middelpunt, zo is door het communistische persbureau „Nieuw China" bericht. Zij sprongen op een luchtvaartshow in Peking, die werd gegeven ter ere van de Russische generaal Belov. Autonoom. De 400 inwoners van Lignano Sabbiadoro, een badplaats aan de golf van Venetië, hebben zich van Italië „afgescheiden" en de brug naar het vasteland opgehaald. Zij zeggen zelf standig te willen zijn en niet behandeld te willen worden als een voorstad van een nabijgeleger. plaats. Wantrouwen De gouverneur van de Soe- danese provincie, Equatoria, heeft drie Italiaanse rooms-katholieke priesters uit zijn gebied verbannen. De laatste tijd zijn ook Amerikaanse, Britse en Italiaanse missionarissen verbannen en missiescholen „overgenomen" zon der compensatie. Het bestuur staat wantrouwend tegenover de missionaris sen, die het vertrouwen van de inheem sen hebben gewonnen, terwijl deze in heemsen het bestuur nog altijd vijan dig gezind blijven. Proefverlof. Politieke waarnemers in Jor danië zien in koning Hoesseins aange kondigde vakantiereis van een maand naar Europa een proef om de stabili teit in het land te onderzoeken. Indien de koning na een maand inderdaad al les nog rustig in zijn land vindt, heeft hij de slag gewonnen, aldus de zegs lieden. Hoessein zou maandag vertrek ken. Scheur. De Brusselse politie heeft donder dag de onmiddellijke ontruiming gelast van het deel van het Brusselse lucht havengebouw, dat dinsdagavond door brand werd geteisterd. Tussen de der de en vierde verdieping verscheen plot seling een grote scheur. Bouwdeskun- digen achtten het gevaar van instorting niet denkbeeldig. Onderdrukking In Johannesburg zijn don derdag 128 inheemse vrouwen veroor deeld tot boetes van 30 gulden of ge vangenisstraf van een maand wegens deelneming aan een protestactie op 22 oktober tegen de verplichting voor in heemse vrouwen om persoonsbewijzen bij zich te hebben. Geborgen. Donderdagavond zijn nog twee stoffelijke overschotten uit de mijn van de Cumberland Coal and Railway Com pany te Springhill (Nova Scotia) ge haald. Meer slachtoffers bevinden zich niet ondergronds. In totaal heeft de aardverschuiving, die op 23 oktober ruim 17(1 mijnwerkers overviel, 74 le vens gekost. In de afgelopen 24 uur breidde het zeer krachtige hogedrukgebied, dat al enkele dagen boven Rusland ligt, zich over Mid den-Europa uit. Een oud frontensysteem boven Oost-Engeland verplaatste zich ten gevolge hiervan maar uiterst langzaam oostwaarts. Daardoor was er in ons land gedurende de afgelopen nacht geruime tijd weinig bewolking, zodat de temperatuur in het oosten plaatselijk tot 2 graden daalde. Vanmorgen vroeg dreven echter bij het front behorende wolkenvelden binnen, waarna in het westen wat motregen viel. Een volgende oceaanstoring trok vanmor gen over Ierland. Zij zal morgen ons land bereiken en enige regen veroorzaken. De komende nacht zal minder koud zi.in dan de afgelopen nacht. WEERRAPPORTEN Zaterdag 8 november Zon op 7.46 uur, onder 17.01 uur. Maan op 3.46 uur, onder 15.36 uur. Maanstanden 11 nov. 7.34 uur nieuwe maan. 18 nov. 5.59 uur eerste kwartier. 26 nov. 11.16 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 7 november Hoog water 12.05 uur. Laag water 7.27 en 19.49 uur. Zaterdag 8 november Hoog water 0.36 en 12.05 uur. Laag water 8.40 en 20.56 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen huiten- 1» u en binnenlandheden 3 S morgen 7 uur. Neerslag: 'O 5 3 laatste 24 uur. Bz 5 Den Helder zwaar bew. zzo 7 0,1 Ypenburg zwaar bew. z 8 0 Vlissingen geheel bew. z 10 0,2 Eelde onbewolkt zzo^ 4 0 Twente mist zo 3 0 De Bilt zwaar bew. zzo 6 0 Eindhoven zwaar bew. zo 4 0 Vlv. Z.-Limb half bew. zzo 6 0 Helsinki geheel bew. z 6 0 Stockholm geheel bew z 6 0,3 Kopenhagen zwaar bew zzo 7 0 Aberdeen half bew. windst. 3 0 Londen motregen wzw 11 4 Amsterdam geheel bew zzo 6 0 Brussel motregen z 8 0,2 Luxemburg geheel bew. zzo 6 0 Parijs motregen z 10 0,3 Bordeaux motregen zw 13 6 Grenoble geheel bew. windst. 7 0 Nice licht bew. nnw 10 4 Berlijn geheel bew. O 5 0 Frankfort zwaar bew. ono 4 0 München geheel bew O 5 0 Zürich motregen OZO 5 0,1 Genève geheel bew w 4 0 Locarno onbewolkt windst. 1 12 Wenen mist zo 4 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 3 0 Rome regen no 11 0,1 Ajaccio regen no 9 0,1 Algiers regenbui zzo 14 10 Madrid onbewolkt windst. 4 0 Mallorca half bew. windst. 9

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2