KERKDIENSTEN Schilderijen, aquarellen en plastieken van Gerda Vis-Visser Zesenzeventig wandelaars lopen puzzelend door nat IJmuiden Havenberichten Export van bloembollen ieder jaar eenzijdiger Wisselzuil voor H. Gravemaker Duitsland is grootste afnemer foto KRIJGER cine rieven aan de redactie Uw bril klaar terwijl u wacht Eerste dwangbevel Examens Uitslagen NTVB Raad voor de Scheepvaart Oorzaak van de brand op de „Eemdijk" niet opgehelderd SVIJHeemstede Full SpeedTYBB Sla bij „Ons Belang" K inderdiensten Sportbond—DEM 3-0 „Watervliet" komt met alle spelers in het veld J. DE BOER - Mr. Opticien WIJ—SIZO Bevolkingsonderzoek op tbc in Beverwijk Jubileum bij het P.W.N. ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 Het scheppend vermogen van de mens is een van de mooie gaven die hij bij zijn geboorte heeft medegekregen. Slechts een enkeling is hierin misdeeld en het is niet mogelijk dit gemis aan te vullen. Daarentegen is het zeer wel doenlijk om de aan wezige zij het nog niet gedemonstreerde creatieve mogelijkheden tot uiting te brengen, hoewel menigeen dit in een pessimistische schroom voor zichzelf niet zal durven beamen. Dit is te betreuren, want het geeft grote voldoening en levensvreugde wan neer de scheppende drift in een concrete vorm, met eigen hand en hart vervaardigd, is omgezet. Voor het activeren van de aanleg zijn echter ter zake kundige leiders en leidsters nodig. Bovenstaande gedachten moeten onge twijfeld door het hoofd hebben gespeeld van de Beverwijkse heren A. H. Nordholt en W. de Graaf, beiden verdienstelijke zondagsschilders, die in 1947 daaraan vorm gaven in de oprichting van het St. Lucas- gilde. De oprichters stelden zich daarbij voor, een gelegenheid te scheppen, waar onder deskundige leiders de schildersaan- leg ontwikkeld kon worden. Zij gingen uit van de gedachte, dat de artiestenziel, al huisde die in een grondwerker, ingenieur of bakkersknecht, zich vrij moest kunnen uitleven. Het onderricht zou dus niet een schoolse inslag hebben, doch de mens zou vrij zijn om naar eigen inspiratie en in zicht te werken. De schilderpedagoog mocht de leerling slechts de kennis en kunde doen verwerven en Lad verder tot taak diens scheppend vermogen tot werk zaamheid te brengen. De oprichters hebben daarmee een zeer verdienstelijk instituut geschapen, dat zich nog steeds in groei en bloei mag ver heugen. Zij hadden het geluk, de kunst schilder J. C. Heeck voor hun cursussen te kunnen aantrekken. Deze kunstenaar heeft getoond, ook zeer goede leiding gevende kwaliteiten te bezitten. Uiteraard is het voor het St. Lucasgilde nog steeds passen en meten om de zaak rollende te houden. De onkosten voor ma teriaal, huisvesting en verwarming zijn hoog; de leider, die van zijn tekenstift en penseel moet leven, behoort voor zijn werk gehonoreerd te worden. Terwijl de cursus gelden laag zijn, laag moeten zijn. Een diep verlangen van het bestuur is om nog eens. over een ruimte te kunnen beschikken die gelegenheid geeft, het onderricht aan volwassenen en kinderen afzonderlijk te doen plaatsvinden. Verwante zielen In de winter van 1947 kreeg de woning van Gerda Vis-Visser (zij is de echtgenote van dr. Albert Vis) een goede schilders beurt. De schildersknecht, eveneens zon dagsschilder, had veel belangstelling voor aquarellen, die door de vader van mevrouw Vis waren vervaardigd. In het gesprek tussen de verwante zielen kwam onze schilder er tevens van op de hoogte, dat mevrouw Vis een kwart eeuw geleden haar schildersuitrusting, waaraan zij in haar meisjesjaren veel vreugde had be leefd, had opgeborgen. Op een der volgen de dagen wist hij enthousiast te vertellen dat in de Wijk het St. Lucasgilde was op gericht en dat zich reeds een twaalftal een voudige lieden had aangemeld om on der leiding van de heer Heeck zich de tech niek eigen te maken. Deze jongeman was een van de twaalf apostelen. Het pad was geëffend, de schroom over wonnen en mevrouw Vis werd als het vol gende lid van het Gilde ingeschreven. Toegewijd leerlinge Gerda Vis toonde zich niet alleen een goed leerlinge, doch tevens een fervente propagandiste voor het St. Lucasgilde. Tal loze kinderen tussen 8 en 18 jaar wist zij te bewegen om hun zaterdagmiddag te be steden aan de ontwikkeling van hun aan leg voor de beeldende kunsten. In het les lokaal of buiten, in de vrije natuur. Menig maal werd een portret van een jeugdige medeleerlinge door Gerda Vis geschilderd of getekend en deze conterfeitsels zijn nog de trots van de ouders. Het beperkte zich niet tot de leerrijke uren in het gildehuis. De heer Heeck gaf haar, na een tweejarige cursus waarin veel geleerd werd, de raad de schilderles sen van een andere kunstenaar te gaan volgen, opdat haar opleiding zo veelzijdig mogelijk zou zijn. De Haarlemse kunste naar H. F. Boot zag haar tweeëneenhalf jaar lang iedere week een dag (van half tien tot vijf uur) op zijn atelier werken. Boot was een strenge, doch eminente leermeester en het ging haar zeer ter harte om afscheid te nemen. Zij meende dit te moeten doen omdat het indringende on derricht van deze vermaarde kunstschilder en pedagoog het niet-denkbeeldige gevaar inhield dat zijn leerlingen kleine, zeer kleine „Bootjes" zouden worden. Bij de Amsterdamse joffer Coba Ritse- Deurwaarder Jollie van de belastin gen in IJmuiden heeft de zeven winke liers van het Plein 1945 donderdag middag in een jolige bui meteen maar het eerste dwangbevel bezorgd onder het motto: „Stel niet uit tot morgen, wat je vandaag nog kunt doen. Wonderlijk genoeg stelden de zeven van het Plein de vlugge bediening van deurwaarder Jollie ditmaal bijzonder op prijs. De dwangbevelen bungelden aan bossen fraaie chrysanten en droegen met koeieletters het opschrift „kosten nihil". En daarmee bewees deurwaarder Jollie, dat hij, ondanks zijn uitermate ernstige bezigheden, zijn gevoel voor humor in het belastingvak nog niet heeft verloren. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Geslaagd voor het doctoraalexamen politieke en sociale wetenschappen (sectie A): G. van Esterik. Heem stede. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot arts: mej. Tj. M. J. van der Eijden, J. A. Boo- gaart, B. Heylman, A. Dokkum, J. van der Meer en J. M. A. Kole, allen te Amsterdam. Geslaagd voor het artsexamen 1ste gedeelte: J. M. Jan broers, J. K. D. Oey, W. P. J. Viëtor en W. van Pelt, allen te Amsterdam en J. A. v. d. Ende, Overveen. Delft. Geslaagd voor het examen natuurkundig ingenieur F. A. R. de Groot, Haarlem. Leiden. De heer T. Klapwijk uit Rotterdam is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuur kunde op een proefschrift getiteld „Enige ge mengde addities van broom". Doctoraalexamen rechten vrije studierichting: G. van Benthem van den Bergh, Aerdenhout. Delft. Tot doctor in de technische wetenschappen is gepromoveerd ir. J. W. M. la Rivière op een proefschrift getiteld „On the microbial metabo lism of the tartaric acid isomers". Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschappen de heer J. A. Sparenberg. De titel van het proefschrift luidde „Applications of the Hilbert problem to problems of mathematical physics". Rotterdam. Nederlandsche Economische Hoge school. Kandidaatsexamen: Th. M. Hazekamp en J. de Lavieter, beiden te Den Haag. Doctoraal examen: F. J. Maat, Leiden; P. C. van Gooi. Rot terdam. De tentoonstelling van schilderijen, aquarellen, tekeningen en plastieken van Gerda Vis-Visser ie zondagmiddag 9 november voor het publiek geopend van twee tot vjjf uur. Zij wordt ge houden in het Restaurant Walserjj Oost van de Hoogovens te IJmuiden. ma liep zij daarna een paar schilders college. Zij schildert en tekent nog dagelijks, zij kan het niet laten. Niet alleen St. Lucas is zij trouw gebleven, doch zij werkt regel matig op door haar gestichte modelcur sussen. De portretschilder F. Bobeldijk, van wie in de dertiger jaren vele verrassende por tretten de tentoonstellingen sierden, geeft haar nu nog leiding bij haar portretstudies. Voor dit laatste heeft zij ook nog onder richt ontvangen van de beeldhouwer J. Po- let en zij werkt nu nog bij de Haarlemse beeldhouwster Nel Bakema. Gerda Vis-Visser heeft dus een veel zijdige opleiding gehad. Men kan op deze tentoonstelling ervaren, dat zij zich de technische lessen van haar leermeesters grondig eigen heeft gemaakt. Daarbij mocht worden uitgegaan van een aangeboren, inventief kunstenaars schap. Haar kleurengamma is voor de be schouwer hartverrukkend. 'Olieverf, aquarel, pastel, klei' of steen, voor dit alles heeft zij een grote liefde en haar werk getuigt van deugdelijke kennis van het handwerk, haar begaafdheid en toewijding. De uitslagen en standen in de eerste klas afde ling Velsen van de Nederlandse Tafel-Voetbal bond luiden: BloemendaalSantpoort 79; Sant poort—Haarlem 611; VelsenSantpoort Sport 3—6; Sp.c. HeemstedeSantpoort 2—9; Haarlem Bloemendaal 7 8; Sp.c. HeemstedeBloemen daal 18: Santpoort Sport—Bloemendaal 108; VelsenHaarlem 7—17. Santpoort Sport 2 2 0 0 4 16—11 Haarlem 3 2 0 1 4 35—21 Santpoort 3 2 0 1 4 24—20 Bloemendaal 4 2 0 2 4 3127 Velsen 2 0 0 2 0 10 23 Sp.c. Heemstede 2 0 0 2 0 3—17 „De Jump" in de wintercompetitie Na het succesvolle toernooi om het bridgekam- pioenschap van „Groot Velsen" is de IJmuidense bridgeclub „De Jump'' gestart met de winter competitie. De kandidaten voor de bovenste twee plaatsen namen al gauw.een geduchte voorsprong. De uitslagen in percenten waren: Groep A: 1. MainzWittebrood 63.69; 2. Laman —Middelkoop 56.55: 3. TolWarmerdam 51.19; 4. Kramerv. d. Burg 47.62; 5. Westra Hannema 47.02. Groep B: 1. De Haas—Snoek 57.64; 2. v. d. Berg Amsine 57.64; 3. Nieuwkoopv. d. Gaag 54.17; 4. v. d. Garde—Wey 51.39; 5. Porck—Porck 51.39. Groep C: 1. dames Hamers—Schol 60:19; 2. La- man Koningstein 57.41: 3. echtp. v. d. Steen 55.09. 4. echtp. Hoeting 54.63j 5. dames Renmv. d. Loon 51.49. Advertentie Uw kostuum binnen 1 daq «ereed Zonder prijsverhoging. OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 Er is na het onderzoek, dat de Raad voor de Scheepvaart heeft ingesteld naar de oorzaak van de brand aan boord van het in Rotterdam gedokte s.s. „Eemdijk" (9894 brt.) op 31 januari van het vorig jaar, niet veel klaarheid gekomen over de vraag hoe deze brand is ontstaan. Dit con stateerde de hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz,. nadat de raad als getuigen had gehoord de tweede stuurman van het schip, de heer J. S. F. Bosman, en de* chef van de nautische dienst der Holland-Amerika-lijn, de heer G. A. W. Bos. Deze verklaarden, dat de brand, die zeer grote schade heeft aange richt, gewoed heeft in het ondertussendek en het boventussendek, waar een lading katoen lag opgeslagen. Na verscheidene blussingspogingen, eerst door afsluiten van de luchttoevoer en later door het ge bruik van koolzuur, heeft de Rotterdamse brandweer het vuur eindelijk gedoofd door de ruimen onder water te zetten. „Een paardemiddel, dat doorgaans afdoende is" zo noemde de heer Metz deze maatre gel. Hij had lof voor de volgorde der ge nomen blussingspogingen. Mogelijk acht te hij dat het vuur is veroorzaakt van bui tenaf. Wegens het gevaar van smeulen in ladingen katoen een proces dat zich da gen lang ongemerkt kan voortzetten is volgens hem een brandwacht aan boord van schepen met dergelijke ladingen een vereiste. De raad zal later uitspraak doen. Het eerste elftal van SVIJ gaat op be zoek bij het sterke Heemstede en zal alle zeilen bij moeten zetten om de volle buit binnen te slepen. De SVIJ-reserves zullen het waarschijnlijk niet kunnen klaren tegen Beverwijk 4. Zij hebben echter de laatste weken veel gepresteerd, zodat er toch nog wel een mogelijkheid bestaat om althans één punt te behalen. De SVIJ-junioren ontvangen Kenne- mers B, terwijl de adspiranten Kennemers B adsp. ontmoeten. Het eerste elftal komt in het veld met: T. den Dikken, J. Blink- hof, J. Kistemaker, J. Wisse, W. Cöhrs, Joh. de Vries, J. Meyer, N. Minneboo, N. Schaap, P. v. Eerden, W. v. d. Schalk. Reserves: H. v. d. Linde en H. Rijkers. Het programma luidt: HeemstedeSVIJ, 12 uur; Beverwijk 4SVIJ 2, 12 uur; SVIJ jun.Kennemers B, 10 uur en SVIJ adsp.Kennemers B, 14 uur. Op het IJmuidense „Schoonenberg" speelt Full Speed 1 zondag tegen TIJBB 1. Het belooft een aardige wedstrijd te wor den, daar beide ploegen ongeveer even sterk zijn. Als Full Speed echter met het zelfde enthousiasme speelt als tegen Con cordia het geval was dan zit er zelfs wel een overwinning in. De meisjes junioren gaan naar Blinkert 1 en spelen om 12 uur in Haarlem-N. Adsp. 1 en adsp. 2 gaan beiden naar Zand- voortmeeuwen en adsp. 3 speelt tegen Blinkert uit. Opstelling damessenioren: doel: C. v. Beek; achter: G. Apeldoorn, A. Kroger, B. Aggenbach, L. Apeldoorn, S. Schuurman; voor: W. de Boer, J. Orsel, L. Spanjaard, J. Zonneveld en F. v. d. Nieuwendijk. Zondag 9 november IJMUIDEN; Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. Monster; 17 uur: ds. G. van Doorn. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 uur: ds. J. van den Berg; 18.45 uur: ds. D. Tersteege (jeugddienst); 10.15 uur: Jeugd- kapel, W. Huizer. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: drs. G. H. Homans; 15 en 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk (Rambonnetlaan), 9.30 en 17 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 19.30 uur: ds. J. P. Jacobszoon. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis; 10 uur: hoogmis; 19 uur: Vespers; woens dag 9 uur: heilige mis. Leger des lleils, 10 uur: heiligingsdienst; 19.15 uur: openluchtsamenkomst aan de Kennemerlaan; 20 uur: openbare samen komst. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: de heer F. Oosterwijk, 11.15 uur: zondagsschool; donderdag 20 uur: Zus- terhulp. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. Van Ravenswaaij; 19 uur: ds. J. H. W. Dickhout; Jeugdgebouw, 10 uur: M. van Dongen. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: J. B. Assendorp. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 en 19.30 uur: Jb. Kleyn Haneveld; woensdag 19.45 uur: Jb. Kleyn Haneveld (bijbelbespreking). Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: samenkomst. 't Was donker en kil, een gestage regen druilde over IJmuiden en tóch liepen daar vrijdagavond zesenzeventig oversaagde wandelaars te puzzelen over looppaden langs plantsoentjes, poorten zuurwaren- karretjes en te zuchten over foutste7npels, fopcontroleposten en over de immer te snel vliedende tijd. De winkeliersvereninging „Kennemer laan" en met name de heren R. de Boer en K. Jung zagen dan eindelijk al hun voorbereidend werk beloond en het was toch niet zonder voldaanheid dat een van beiden na afloop opmerkte ,,'t Heeft me tien weken dwars gezeten, maar ik heb er nu toch geen spijt van". De natte pakken schenen de wandelaars niet te deren en niemand repte een woord over het ohgerief der soppende schoenen, er bestond voor hen na aankomst blijk baar nog maar één vraag: „Hoe zouden we het er af gebracht hebben?" De eersten startten vrijdagavond om half zeven en het was bij negenen toen de laat- sten weer bij de finish de bovenzaal van Kennemerhof aan .de Kennemerlaan aankwamen na een tocht, die de deelne mers door het IJmuiden ten noorden van de Kennemerlaan had gevoerd. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Mui- derkerk, Antwerpen; Tank Earl, Fawlay; Marne, Antwerpen; Weakfield, Golle; Nord Wald, Fowey; Walcheren, Fowey; Orestes, Kingston; Catharina F, Lubeck, bijlegger provianderen IJmuiden; Tor, London; Memling, Antwerpen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Stir- ligville, Narvik, ledig Hoogovens; Volhar ding, Rotterdam, walsmateriaal Hoog ovens; Chrichtown, Gent, ledig Hoogovens; Gerd, Gotenburg; Dickey, Sarpsborg, zout geladen te IJmuiden; Oranjestad, Ply mouth; Osborne Aqueen, Newport; Majlith, Orresundby, met lijnzaad van Wormerveer; Bolt, Oslo; Tukker, Rotter dam; Ellen M, Kopenhagen; Goote, Man chester; Ariadne, Odense; Tim S, Rends- burg; Swallow, London. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden, Sneland 1, Delfzijl en Ilos, Kopenhagen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Daar zaten de heren P. Swier en A. Boersma druk de wedstrijdkaarten en de mee te brengen kranten de IJmuider Courant van zes november, die te verkrij gen was door zonder blikken of blozen bij een der winkeliers aan te bellen en te vragen in ontvangst te nemen. En het mocht beslist niet de krant van vier no vember zijn, zo moesten enkelen tot hun schade opmerken. Voorts is een kikker, behoudens een springerig diertje waarvan ten enenmale geen veren te plukken zijn, ook een ver nuftig ijzeren vierpootje waar men de tou wen van een zonnescherm om kan winden. Enkelen kunnen u echter verzekeren dat het een hele toer is om een kwakertje in de Kennemerlaan te vinden, hetgeen de wedstrijdcommissie ook wel wilde toe geven. En de heren puntentellers? Zij ploeter den voort tot zij na een explicatie van de heer P. Swier en een geanimeerde toe spraak van de heer K. Jung, de resultaten bekend konden maken. Eerste werd de heer H. Gravemaker; hij won een wisselzuil, een geldprijs en een bekertje. Tweede het koppel Hühl (geld prijs en herinneringmedaille) en derde de heer M Vlaming (ook een geldprijs en een herinneringmedaille). Voorts vloeide nog een aantal prijzen van worsten tot flessen met een zwak-alcoholische inhoud af naar de verdere winnaars. Een hartelijk applaus van de deelnemers was de beloning voor de organisatoren en het was kennelijk een verdiend applaus. Op de veiling van „Ons Belang" te Castri- cum was vrijdag zelfs nog sla verkrijgbaar. Er was geen grote aanvoer en ook de prijs was niet bijzonder hoog, afnemers waren er dus wel voor. Spruiten, waarvan de aanvoer nu groter wordt, brengen goede prijzen op. Op de exportveiling van „Ons Belang" werd donderdag 40 ton peen aangevoerd, waarvoor dit keer wel zeer goede prijzen werden betaald. De c-peen bracht namelijk tot 10,40 per 100 kg op. De noteringen in centen waren: spruiten 54-100, andijvie 7-13, sla 75, soepgroenten 35 per kistje, bloemkool 10-54, gele kool 11 en rode kool 11. Er werd betaald voor: peen b 7,209,70, peen c 8,4010,40; peen d f 7,208; peen 0 6,707,60, alles per 100 kg. AGENDA VOOR HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Rassenhaat". Zondagmiddag 2.30 en 4.30 uur: „Typhoon". DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, 9.30 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. J. H. W. Dickhout; 19 uur: ds. J. van den Berg. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man; 18.45 uur: zangdienst; 19 uur: Bij zondere kerkdienst, jeugddienst. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp- lokaal Van Diepenstraat, woensdag 20 uur: ds. Leenhouts. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: Ed. W. Pera; 11.45 uur: zondagsschool; 19.30 uur: zendings avond N.-Guinea, mej. E. Stringer. Evang. Luth. Gem., 11 uur: ds. J. A. Ros kam. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 en 19.15 uur: ds. G. W. IJzerman. Irene- kapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Popu lierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugdkapel „Groene Huls", 10 uur: heer A. Boer. Vrjjz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. H. J. Kater van Amsterdam. Leger des Heils, Jan Alsweg, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk. Kerkplein, 10 uur: ds. M. Wendte; 19.15 uur: ds. G. Koch van Haarlem. Geref. Kerk, Constantijn Huigensstraat, 9.30 uur: ds. C. Meyer van Beverwijk; 17 uur: ds. J. Rienks van Wormerveer. CASTRICUM: Ned. Ilerv. Gem., 10.30 uur: ds. P. Salm. Kapel Duinenbosch, 9 uur: ds. P. Salm. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. Y. van der Zee. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ds. D. Ter Steege; 19 uur: ds. S. de Roest. Adventskerk (Ziekenhuiskerk), 10 uur: ds. G. H. van Willenswaard. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds. J. C. Ma ris; 16 uur: ds. D. H. Biesma (afscheids- predikatie). Geref. Kerk (Wüstelaan 88), 10 uur: ds. L. E. Oosterhof; 15.15 uur: ds. P. Lok. IJmuiden-West: Ned. Herv. zondagsschool Bethlehemwijk, Bethlehemschool, aan vang 10 uur; Ned. Herv. Kinderdiensten IJmuiden-West, Comitéschool en Insin- gerschool, aanvang 10 uur; Geref. zon dagsschool „De Zaaier", Ichtusburcht, aanvang 12.15 uur; Chr. Geref zondags school „Philippus", Consistorie, aanvang 11.45 uur; Leger des Heils, zondags school, Gebouw Edisonstraat 14, aanvang 12 uur; Oud-Katholieke zondagsschool. O.K. Veren.gebouw, aanvang 10 uur; Doopsgezinde zondagsschool. Helmstraat aanvang 11.45 uur; Comité van Samenw. zondagsscholen, zondagsschool voor Schipperskinderen. Groen van Prinste- rerschool, Koningsplein aanvang 12 uur IJmuiden-Oost: Ned. Herv. zondagsschool Julianaschool, aanvang 10 uur; Kinder- kerk IJmuiden-Oost, Emmaschool en Theo Thijssenschool,, aanvang 10 uur; Geref. zondagsschool „De blijde Bood schap", Gebouw „De Larik", aanvang 11.30 uur; Geref. Evang. zondagsschool. Ossendorpschool, aanvang 10.30 uur. DriehuisVelsen-Dorp: Ned. Herv. zon dagsschool, Marie Boreelkleuterschool, aanvang 10 uur en Wijkgebouw Toren straat, aanvang 12 uur. Santpuort: Ned. Herv. Kinderdiensten, Kapel aan de Pastorieweg, Jeugdhuis aan de Burg. Enschedélaan, School met de Bijbel, alle te 12 uur. Velsen-Noord: Ned. Herv. Kinderdiensten. Kleuterschool aan de Banjaertstraat. aanvang 12.15 uur; C.V.O.-school aan de Langeveldstraat aanvang 12 uur; Geref. Evang. zondagsschool, Da Costaschool, aanvang 11.30 uur. In de volleybalcompetitie werden de wedstrijden VCIJ 2Sportbond 2, Sport bond 1DEM 1 (eerste klasse heren) en VGV 2VSV 2 (tweede klasse dames) ge speeld. De dames brachten het niet tot fraai spel en verdeelden de punten. De setstan den in VGV 2—VSV 2 waren 15—8, 12—15, 15—10 en 7—15. VCIJ 2—Sportbond 2 2—2 (7—15, 7—15, 1512, 1715). Een gelijkopgaande strijd. Sportbond 1—DEM 1 3—0 (15—7, 15—6, 157). De Beverwijkers lieten goed op bouwend spel zien. Alleen schortte het aan de afwerking van de aanvallen. Een goede smash ontbrak. De IJmuidenaren, die rustig en zeker speelden konden een ro yale overwinning behalen. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur Het Bedrijfschap voor de Bloembollen- handel heeft de cijfers over de export van bloembollen in de periode van 1 juli tot 3 november bekend gemaakt. Hieruit blijkt, dat Duitsland de grootste afnemer van bloembollen is. Op de voet volgt Engeland. De Verenigde Staten van Amerika zijn afgezakt naar de derde plaats. Het kocht ongeveer een miljoen kilogram bloembollen minder dan vorig jaar. Door deze ontwik keling wordt de bloembollenexport ieder jaar eenzijdiger. Dat neemt niet weg, dat men toch verheugd mag zijn over een op brengst van 157 miljoen gulden van nog nog geen vijfduizend hectaren. De export bedroeg iets meer dan vijftig miljoen kilogram. De opbrengst steeg van 153.394.355 naar 157.326.640. Deze stij ging komt hoofdzakelijk voor rekening van West-Duitsland, dat nu voor 37.3 miljoen gulden importeerde. Verleden jaar in de zelfde periode was het 3.4 miljoen min der. Amerika betaalt een hogere prijs per stuk dan de andere afnemende landen en alleen daardoor kan het Engeland nog op de derde plaats in de valutakolom houden. De vermindering van de afgenomen hoe veelheid komt ons land echter op een ver lies van 1.1 miljoen te staan. We krijgen nu de tegenwaarde in dollars van bijna zesendertig miljoen gulden. Niemand kan nog met zekerheid zeggen, waarom de V.S. zoveel minder hebben gekocht. Ingewijden weten te vertellen, dat verleden jaar min der bollen zijn gekocht door de winkels dan de ramingen waren, dus bleven deze bollen over. Men is dit jaar voorzichtiger geweest bij de inkoop. Hoe het ook zij, de winst die men verleden jaar boekte, is dit jaar verloren gegaan. Gezellige strijd Intussen kan na deze cijfers weer een gezellige strijd ontbranden, want België, Zwitserland en ook Zweden hebben minder gekocht. Alle reden voor de leidsman van de Rijnsburgse broeiers van bolbloemen, de heer T. Krolt, om weer zijn stokpaardje te berijden. Hij is van mening, dat een land even gemakkelijk het halfafgewerkte pro- dukt en het afgewerkte kan importeren. In dit geval dus eerst de bollen, later de bol bloemen. Zwitserland is altijd huiverig van de Hollandse bolbloemen geweest en begint dat steeds meer te laten blijken. Intussen hebben de bloemenexporteurs ook Zweden in hun activiteiten betrokken, en zie: dit voorjaar ontstond een kopersstaking. Vol gens de exportcijfers is daar zelfs minder gekocht dan verleden jaar. Het is slechts 100.000 kilogram, maar dit kan een teken aan de wand zijn. Overigens is een import van 5.5 miljoen kilogram ter waarde van 19.3 miljoen gulden nog een grote hoe VeHen-Noor d De korfbalvereniging „Watervliet" uit Velsen-Noord krijgt zondag een volledig competitieprogramma af te werken met belangrijke wedstrijden voor de eerste en tweede twaalftallen. Watervliet I krijgt bezoek van DDV I uit Amsterdam, van welke ploeg nu op eigen veld kan worden gewonnen. Maar dan zullen de Velsenaren beter en meer geconcentreerd moeten spelen dan tegen het zwakke ZKC, waar van niet bepaald overtuigend werd ge wonnen. Ook het tweede Watervliet-team speelt thuis en ontvangt Swift 3 uit Amsterdam. De Watervlieters moeten nu kunnen win nen nadat zij met moeite ZKC 2 een gelijk spel hebben afgedwongen. Voor het derde Velsense twaalftal zal de uitwedstrijd tegen Animo 2, een van de sterkste ploegen in de afdeling, wel bijzonder moeilijk wor den. Het bezoek van Oosthoek 3 aan Wa tervliet 4 zal voor de thuisclub flinke tegenstand betekenen. De opstellingen zijn: Watervliet I: Dames: T. v. d. Wateren Waagmeester, G. Polak, B. Hoen. B. Hes sen, R. Leyenaar, L. Kloosterman: Heren: W. Berghuis, S. Hartman, M. Veerbeek, D. v. Ladesteijn, F. Vos, J. van Dijk. Watervliet 2: Dames: W. Nijkamp; I. Waagmeester, N. Bakker, A. Zandbergen, L. Leyenaar, I. v. d. Kolk; Heren: A. Re- deker, T. v. Ladesteijn, J. v. d. Berg, G. v. d. Brink, H. Scholting, J. v. Ladesteijn. Advertentie ONTWIKKELEN AFDRUKKEN VERGROTEN Marktplein 24-26 - Tel. 5596 - IJmuiden (Verkort weergegeven) Commerciële T.V. Met belangstelling het artikel gelezen hebbend over het 20e congres van het Genootschap voor Reclame moet mij het volgende van het hart Jonkheer Van Andringa de Kempenaer zegt op dit congres: 1ste dat de commer ciële T.V. alleen een economisch belang is en 2de dat deze kwestie niets met onder wijs, kunst of wetenschap heeft te maken. Deze uitspraak is in elk geval eerlijk en we kunnen er ons dus op voorbereiden, dat, mochten er commerciële T.V.-uitzendingen komen, deze niet leerzaam en niet artistiek of wetenschappelijk verantwoord zullen zijn. Wij moeten er toch van doordrongen zijn, dat al wat wij voor ons geld kunnen kopen nóg duurder, nóg „mooier" en nóg protseriger moét zijn (of lijken) dan het geen onze buurman al heeft? Onderwijs, kunst en wetenschap komen er niet aan te pas. Kenmerk van de tijd, waarin wij nu leven. S. WIERDA. Dat is niet gezegd, noch bedoeld. Ook commerciële uitzendingen kunnen cultureel verantwoord zijn, doch zij behoeven het niet te zijn. (Red.) veelheid voor een bevolking van zeven miljoen mensen. Finland en Noorwegen beginnen geluk kig steeds meer te kopen. Deze landen hebben het economisch niet best gehad en zagen slechts node af van de import van bloembollen. Nu is er weer geld voor bloe men. Finland prijkt met anderhalf miljoen gulden meer op de exportstatistiek, waar door het bedrag op iets meer dan vijf miljoen gulden is gekomen. Noorwegen doet het wat bescheidener en komt op iets meer dan twee miljoen. Frankrijk nam twee honderdduizend kilogram meer af dan in 1957 en zal daarvoor voor acht miljoen guldens Franse francs moeten geven. Italië, Oostenrijk en de Kanaal-eilanden, die apart op deze statistiek worden ver meld, hebben dit jaar meer bollen gekocht. Naar Australië, Cuba en Mexico gaan ook grotere partijen. Argentinië, Brazilië, Ca nada, Egypte, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Venezuela hebben minder gekocht. Hoewel de exporteurs over het geheel genomen tevreden kunnen zijn over de stjjging van de export, zullen zij de cijfers toch met een zekere reserve ontvangen. De afhankelijkheid van slechts enkele landen wordt een beetje gevaarlijk. Advertentie ALLEEN BIJ Lange Nieuwstraat 789 Telef. 7119 Na de wel zeer overtuigende overwin ning van 11—0, die WIJ uit IJmuiden zaterdag in een wedstrijd om de KNVB- beker op SVJ boekte, komen de IJmuide naren zaterdag 8 november in het veld tegen SIZO. De Hillegommers hebben in deze competitie nog geen enkel punt we ten te behalen. Een reden temeer voor WIJ om de tegenstander niet te onder schatten. Het tweede elftal van WIJ ont vangt Kennemerland 2, dat de tweede plaats op de ranglijst inneemt. IJmuiden 4 trekt naar WRA en IJmui den 5 gaat op bezoek bij SAC. Het zesde elftal ontvangt SIZO 4. IJmuiden 3 heeft vrijaf. Het programma luidt: IJmuidenSIZO (3.15 uur), IJmuiden 2Kennemerland 2 (3.15 uur), WRAIJmuiden 4, SACIJ muiden 5 en IJmuiden 6SIZO 4. Het schema van het bevolkingsonder- zoke op t.b.c. in Beverwijk luidt voor de komende week als volgt: 10 november, district 21, standplaats onderzoekauto Scheybeeklaan, terrein P.W.N.; 11 novem ber, district 22, standplaats onderzoekauto Kastanjelaan; 12 november, district 23, standplaats onderzoekauto H. Burgerstr.; 13 november, district 11, standplaats on derzoekauto Meer nabij B.E.T.-veiling en 14 november, district 24, standplaats on derzoekauto Moensplein. De bewoners van bovengenoemde dis tricten hebben inmiddels de oproep voor het onderzoek ontvangen. Ook voor de komende week wordt op een massale deel name van de bevolking gerekend in het belang van ieder persoonlijk, maar tevens in het belang van de medemens. „Pat Mat" tegen „Halfweg" In de bondscompetitie schaken heeft het tweede tiental van de Kennemer-Schaak- club „Pat-Mat" een voorlopige 43 over winning behaald op Halfweg. In twee par tijen staat Halfweg duidelijk op verlies, de derde partij zal wel gewonnen worden verklaard, zodat de eindstand vermoede lijk 64 in het voordeel van de Staten- huis zal eindigen. De gedetailleerde uit slagen waren: J. H. Sonneevld (P.)F. v. Setten (H.) remise; P. TijssenenTh. Slagt remise; A. SlingsP. Roubois afg.; J. A. RodenbergTh. Slagt remise; P. H. Jans senTh. v. Oostrom afg.; H. J. Bannen bergW. Boterman 01; B. WulmsS. J. v. Andel 10; M. SoetemanL. de Waardt 10; ing. J. J. SchroderG. Molenaar afg.; J. BeentjesJ. D. Unlandt remise. Onderlinge competitie De uitslagen in de onderlinge compe titie waren: Afd. 3: DoekesAffourtit 10; De Rui terWester 01; Sauer—Oort 10; Rui terSteeman 10. Afd. 4: HorstWortelboer 10; Doets Knake 01; KruyerMolenaar afg. Bridgeclub „Sans Atout" in wintercompetitie De uitslagen in de wintercompetitie van de bridgeclub „Sans-Atout" waren: Groep I: 1. HoogeboomKlein 66; 2. Blom—Nijman 653^3. Tand—Zoontjes 56; 4. Oosterveenv. Duren 54)2; 5. Hooge boomBerlee 5314. Groep II: 1. Gebr. de Boer 54'A; 2. Bos v. Groningen 50'23. Geldermansv. Zon 48; 4. TabakKrab 44; 5. Hamersv. Zut- phen 36'A. De heer J. A. C. Klok, technisch ambte naar bij het P.W.N., heeft donderdag zijn zilveren dienstjubileum gevierd. Tijdens een huldigingsbijeenkomst in hotel Borst te Bakkum waren deputaties van het personeel aanwezig en richtte de rentmeester, ir. J. G. G. Jelles uit Bloemen daal, het woord tot de jubilaris. Ook sprak de heer P. L. Duinker woorden van lof voor de wijze waarop de jubilaris steeds zijn taak heeft verricht. De jubilaris kreeg van de directie een geschenk onder couvert en van de collega's enige langspeelplaten en een boek over fotografie.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6