Scherpe critiek van leraren op salarisbeleid van de regering -Willem Ruys Verkiezingen in Algerije tot mislukken gedoemd HET WEER Haarlems Dagblad M( )RR Georganiseerd overleg als „boerenbedrog" gekwalificeerd Liberale Fransen en nationalistische Algerijnen houden zich afzijdig Opklaringen Eerste prijs KNVB-toto deze week f 104.501 Het woord is aan Faroer handhaaft de unie met Denemarken Op basis van Frans fiat wil Tunesië geen wapens Brand in een flatgebouw te Montreal: acht doden 73e JAARGANG No 105 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 10 NOVEMBER 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 258 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Ongeveer dertienhonderd leraren, werk zaam bij het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs, het kweekschoolonder- wijs en het middelbaar nijverheidsonder wijs, hebben zaterdagmiddag in de stads schouwburg en het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht geprotesteerd tegen de weigering van de regering, hun de salarisverbetering te geven, die de hogere ambtenaren reeds in 1956 kregen. De pro testvergadering stond onder leiding van dr. A. C. de Jong uit Leiden, waarnemend voorzitter van de Raad van Leraren. Dr. H. W. Veenstra uit Rotterdam, oud-voorzitter van de Raad van Leraren en ere-voorzit- ter van het Genootschap van Leraren aan Nederlandse Gymnasia en Lycea, dr. A. la Fleur uit Overveen, oud-voorzitter van de Vereniging van Leraren bij het Christelijk V.H.M.O., dr. J. A. van Bennekom uit Til burg, tweede voorzitter van de Bond van Protestanse Christelijke Kweekscholen leraren, en dr. J. G. A. G. Konig uit Alk maar, voorzitter van de R.-K. Lerarenver eniging St. Bonavantura, uitten achtereen volgens onder talrijke bijvalsbetuigingen scherpe critiek op de salarispolitiek en op de gang van zaken bjj het georganiseerd overleg. De vergadering nam een resolutie aan, waarin zij constateerde, dat de regering haar besluit, de salarissen der leraren niet te verbeteren, heeft gehandhaafd onder verwaarlozing van de belangrijke gegevens van het op grond van een onderzoek naar de verhouding van de salarispositite en het carrièreverloop van leraren en akademisch gevormde ambtenaren samengestelde rap port en zonder de minste poging te doen, op de belangrijkste, tijdens het georgani seerd overleg gemaakte opmerkingen in te gaan. Het congres verklaarde in de reso lutie, „verontwaardigd te zijn over de mis kenning van de grote betekenis, die het be trokken onderwijs voor ons volk heeft, over de onrechtvaardige discriminatie der leraren en over de wijze van behandeling, die het vertrouwen in de betekenis van het georganiseerd overleg dreigt te vernieti gen." Het congres eiste, dat onverwijld aan de leraren een met die der hogere ambte naren overeenstemmende verhoging wordt gegeven ingaande op dezelfde ingangs datum en zonder dat daaraan voorwaarden worden verbonden, die bij de verhoging der hogere ambtenaren ook niet gesteld zijn. Het congres besloot de resolutie ter kennis te brengen van de regering en de volksvertegenwoordiging. Dr. A. C. de Jong noemde de wijze waarop de regering te werk gaat een manier om alle vertrouwen in het geor ganiseerde overleg te vernietigen. De ach terstelling van de leraren zal het toekom stige tekort aan docenten groter maken. „Bij de huidige houding van de regering ten opzichte van het onderwijs vragen we ons af", zo riep hij uit, „of het nog zin heeft bij zulk een regering voor het on derwijs te pleiten. Het enige wat ons rest is ons vertrouwen in de publieke opinie en in de volksvertegenwoordiging!" Hierna werd een telegram voorgelezen, waarin de secretaresse van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mededeelde, dat minister Cals verhinderd was het congres bij te wonen wegens de vergadering van de UNESCO in Parijs, maar dat hij gaarne de gelegenheid zou hebben aangegrepen om het regerings standpunt inzake de lerarensalarissen zelf te komen verduidelijken. Deze mededeling werd door de leraren met hoongelach ont vangen. Dr. H. D. Veenstra sprak van „de onvrede en ergernis door de manier waar op de regering met de belangen van de leraren omspringt." De aantrekkelijkheid van het ambt voor jonge mensen raakt in discrediet. Nadat in 1953 de leraren een salarisverhoging werd toegestaan, kwam in 1956 de salarisverhoging van de hogere ambtenaren af. De leraren werden toen met een „Jullie hebt al gehad" voorbij gegaan. Carrièrebeginsel De verhoging van 1953 beschouwen de leraren echter slechts als een vorm van rechtsherstel. Zij hadden het billijk gevon den, wanneer de regering bij de verhoging van de topsalarissen de leraren tevens had betrokken. Dat dit niet gebeurde werd aan leiding tot het publiceren van een zwart- Advertentie lO'V P j? lo woret/ortüm' BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162> CAMEL MONTY COATS 45.— Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien, maar morgen ook perioden met zonne schijn. Zwakke tot matige, aan de kust aanvankelijk krachtige noordelijke wind. Vannacht in het algemeen iets minder koud. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag Volledige weerrapporten op pagina twee. boek, waarin de lerarenorganisaties hun standpunt uiteenzetten. Intussen werd aan het uitgangspunt voor het overleg, het zo genoemde „carrièrebe ginsel" (hetgeen aanvankelijk „het van een zeker punt af redelijk bereikbare voor de leraar" werd genoemd) door de regering de betekenis van „gemiddeld salaris over de gehele diensttijd" gegeven. De regering schijnt voorts wel de maxima te willen verhogen, wanneer de minima worden verlaagd, doch een dergelijk voorstel, dat winst voor de schatkist zou opleveren, zou dan uit het georganiseerd overleg naar voren moeten komen. Het is tragisch, zei dr. Veenstra, dat de leraren in het open baar hun vertrouwen in minister Cals moeten opzeggen, aan wie de kracht of de wil schijnt te ontbreken om in dé bres te staan voor het onderwijs. Hij doorkruist met de salarispolitiek zijn eigen grote plan nen. Destijds werd het verhogen van de topsalarissen gemotiveerd door angst voor het afvloeien van ambtenaren en perso neelsgebrek. Dit had ook een motief voor de verhoging van de lerarensalarissen kun nen zijn. Het schrijnend tekort aan docen ten wordt door de regering op de zonder lingste wijze gecamoufleerd. Aan 'de lera ren wordt nu de gelegenheid gegeven door de regering om mee te werken aan het tekort en de aftakeling, van het onderwijs. Het woord is aan de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Onder wijs om de regering te corrigeren. De on derhandelingen tussen leraren en regering zijn afgebroken, omdat er een spel wordt gespeeld, zo duister en onverkwikkelijk als zelden is vertoond. In de Grondwet staat dat het onderwijs voorwerp is van de aan houdende zorg der regering. „De Grond wet is een ernstige wet en geen verzame ling van sinistere geestigheden, zoals men schijnt te menen", aldus dr. Veenstra. D r. A. la Fleur, sprekend voor de leraren bij het christelijk V.H.M.O., zei diep te zijn geschokt door de op een komend statistisch rapport vooruitlopende verkla ring, die de regering het georganiseerd overleg heeft overlegd. Hij wees op de ran geninflatie, welke door regeringspolitiek heeft plaatsgehad en beschuldigde de re gering van kortzichtigheid en domheid. „Bij deze regering zullen we niet meer aankloppen. Deze regering decreteert maar. De delegatie van het georganiseerd over leg is niet meer dan een loopjongen. Liever krijgen wij tot antwoord „Wij hebben geen Advertentie Na vele jaren trouwe dienst Gaat onze Willem Ruys Als „Indiëvaarder" met pensioen, Met een nieuw plan naar huis, Waar hij nu grondig wordt „herschoold" En gemoderniseerd En straks tot Vaartuig van Plezier Cum laude promoveert. 't Wordt een vacantie- sprookjesschip, Dat dller oog bekoort: Al wat er niet modern is, gaat (Figuurlijk) over boord. Zelfs 't oude tafelzilver gaat Met wèlverdiend pensioen En straks zal SOLA op de Ruys Zijn gastheerplichten doen. Ruim vier en veertig duizend stuks SOLA voert hij dan mee Óp zijn plezierreis om de aard Over de wereldzee. 't Is op dat drijvende paleis Der Koninklijke lijn Dat SOLA zich écht thuis gevoelt En op zijn plaats zal zijn. De opgetogen passagiers Vertellen later thuis Van vorst' lijke vacantievreugd. SOLA en Willem Ruys. CLINGE DOORENBOS. geld" dan voortdurend in de maling te worden genomen", zei dr. La Fleur. Dr. La Fleur noemde het begrip „gemid deld salaris" een uiterst dubieuze zaak, omdat een gemiddeld salaris slechts een momentopname is. Volgens hem is het op deze grond weigeren van salarisverbetering een drogreden van de minister. De leraren willen zich, zo zei hij, alleen laten verge lijken met ambtenaren in een bepaald be roep, zoals artsen en ingenieurs in rijks dienst. Dr. La Fleur verklaarde, dat het een novum is dat men iemands carrière afmeet naar zijn gemiddelde salaris. Hij verweet de regering, dat zij het nieuwe principe heeft toegepast zonder daarover advies te vragen. Dr. La Fleur betitelde het georganiseerd overleg als „boerenbe drog" en achtte de gang van zaken in dit overleg schandalig. „Het bestaat uitslui tend uit een eenzijdige discussie en „een voortdurend in de maling nemen". D r. J. A. van Bennekom, directeur van de christelijke kweekschool in Middel burg, vroeg zich af hoe het onderwijs ooit geestdrift kan kweken om nieuwe krachten aan te trekken. „Niet alleen oln de knikkers" Hij legde er de nadruk op, dat het bij de leraren niet alleen gaat om enkele knik kers, maar bovenal om het unfaire spel. Naar zijn mening komt het Nederlandse onderwijs hopeloos in de knoei door de regeringspolitiek. Het zal, volgens hem, steeds moeilijker worden, jonge mensen enthousiast te maken voor het lerarenbe roep. Het aantal vacatures bij het V.H.M.O. wordt steeds groter, 31 percent van de Franse, 35 percent van de biologische, 31 percent van de Duitse en 30 percent van de Engelse lessen wordt door onbevoegden gegeven, aldus dr. Van Bennekom. De laatste spreker, dr. König, zei, dat het zeer te betreuren is dat de regering al leen bereid is de maximumsalarissen te verhogen, wanneer de minima worden ver laagd, terwijl bij het huidige tekort aan leerkrachten bijna alle jonge leraren direct een volledige betrekking krijgen, met alle daaraan verbonden verantwoordelijkheden. „Ons vertrouwen is danig geschokt in deze regering, die enerzijds de hogere ambte narensalarissen extra verhoogt, maar an derzijds de leraren daarvan expresselij k uitsluit", aldus dr. König, die hieraan toe voegde, dat de regering ofwel nauwelijks belangstelling heeft voor het V.H.M.O. of het rustig in het honderd laat lopen. Mededeling van het ministerie Naar aanleiding van een aantal vragen, die tot het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen zijn gericht, deelt men van de zijde van het ministerie mede, dat de a a n v a n g salarissen en demaxi- m u m salarissen van de leraren, die een doctoraal examen (niet gepromoveerd) heb ben afgelegd, in de volledige betrekking (2629 lesuren) respectievelijk bedragen 692,45 en 1171,50 per maand. Het minimumsalaris van een leraar in de volledige betrekking, in het bezit van een bevoegdheid m.o.-B, is afhankelijk van de diensttijd, die hij elders bij het onderwijs heeft doorgebracht. Het maximümsalaris bedraagt eveneens 1171,50 per maand. Het ziet er naar uit, dat de eerste prijs in de KNVB-toto van deze week (104.501 gulden) door één deelnemer is gewonnen. Zondagavond omstreeks tien uur meldde zich iemand bij het bondsbureau met vijf tien goede uitslagen en voorlopig al thans is hij de enige. Voor de tweede prijs van 44.786 gulden meldden zich 10 personen met 14 punten. In totaal werd 373.218 gulden ingelegd. Het hoogste bedrag ooit bereikt. De vermoedelijke winnaar is de heer I. de Vormer, kantinebeheerder van de Rotterdamse voetbalclub Neptunus. De jagermeester met de meute opende zaterdagmiddag de St. Hubertusjacht, die in de omgeving van Oud-Leusden werd gehouden. Tennyson Hoe goed waren de dagen, toen ik nog niet beroemd was. THORSHAVN (UPI) Op de Faroer- eilanden is zaterdag het nieuwe plaatse lijke parlement, het Lagting, verkozen. Het electoraat heeft zich uitgesproken voor een voortzetting van de unie met Denemarken. De kiezers spraken zich ver der uit voor een twaalf-mijlsgrens der territoriale wateren (als visserij-grens, (Reuter) De oude regeringscoalitie van conservatieven en twee kleine gema tigde partijen, die over vijftien van de 27 zetels in het Lagting beschikte, heeft nu veertien van de dertig zetels. „Inperking soevereiniteit" TUNIS (UPI) Het Tunesische mini sterie van Buitenlandse Zakgn heeft zater dag een verklaring uitgegeven, waarin ver teld wordt dat Tunesië wapenzendingen uil Engeland en de Verenigde Staten zal afwijzen als zulke transacties vooraf goed gekeurd moeten worden door Frankrijk. Zulk een goedkeuring zou de Tunesische soevereiniteit inperken en onverenigbaar zijn met zijn nationale waardigheid. Tu nesië zal van zulke transacties afzien, lie ver dan zijn wettig recht om wapens te kopen, die voor zijn verdediging nodig zijn, onderworpen te zien aan de goedkeu ring van een derde land. De Amerikanen en Engelsen zullen spoe dig een partij lichte en halfzware infante- riewapens naar Tunesië sturen en dat doen met Frankrijk voorkennis en stilzwijgende toestemming. Volgens de Tunesische visie bevat deze transactie echter geen schrif telijke clausule, waarin over Franse goed keuring gesproken wordt. De tewaterlating van het m.s. „Mersey Lloyd" bij Van der Giessen's scheeps werven te Krimpen aan de IJsel, was een aangelegenheid van de jeugd. De doopplechtigheid werd verricht door de 18-jarige mej. K. E. Ruys en langs de helling, waarop het schip werd ge bouwd, stonden leerlingen van de hoogste klassen van de christelijke Wilhelminaschool uit Voorburg, welke school het schip adopteerde, voorts het zeekadetkorps „Gouda" en de zeever- kennersgroepen uit Gouda, Krimpen aan de IJsel en Mijnsheerenland en voorts op een verhoogd plankier musi ceerde er het veertig „man" sterke jeugdorkest van het Dordrechtsch Phil- harmonisch Orkest. De drumband van hetzelfde orkest vijftig jeugdigen van 8 tot 20 jaar, liet zich ook niet on betuigd. Bovendien maakte AVRO's jeugdomroep Minjoneen reportage van de plechtigheid en tenslotte had de erf de jongste directeur afgevaar digd om het woord te voeren. Hier glijdt het schip, dat gebouwd wordt voor de Kon. Rotterdamse Lloyd, in zijn element. MONTREAL (Reuter-UPI) In Montreal (Canada) zijn in de nacht van zaterdag op zondag acht mensen om het leven ge komen bij een felle brand in een woonblok van vier verdiepingen. Elf mensen worden nog vermist. De politie vreest dat zij om het leven zijn gekomen. De brand brak kort na middernacht uit. Van de honderd be woners was er een vijftigtal thuis, van wie er twintig in het pand opgesloten raakten. Onder deze twintig bevonden zich ver scheidene immigranten. Het vuur was bin nen twee uur bedwongen, doch redding- ploegen hebben de gehele zondag gewerkt om slachtoffers te bergen. Men vermoedt dat de brand is veroorzaakt door een ont ploffing in een gaskachel. Zevenenveertig gemeubileerde huurkamers en kleine flats brandden uit. Negen mensen werden met brandwonden en kneuzingen naar het zie kenhuis gebracht. Drie zijn er ernstig aan toe. Vier personen hebben zich het leven gered door uit de ramen te springen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S (Van onze correspondent in Parijs) Afgelopen nacht om twaalf uur ver streek, een week later dan in de Franse metropool, in Algerije de termijn waarin kandidaten en partijen zich konden in schrijven voor de algemene verkiezingen, die in dat land van 28 tot 30 november, een week na de eerste ronde in Frankrijk, zullen worden gehouden. Bij het referen dum van einde september sprak ongeveer 98 percent der stemmen in Algerije zich uit voor de nieuwe grondwet van De Gaulle.. Enige twijfel aan de democrati sche onaanvech'baarheid was bij die eer ste uitspraak, waarbij tegenstanders van De Gaulle's grondwet elke mogelijkheid tot propaganda was ontzegd, niet geheel ongegrond en daarom was er voor de re gering, en voor de generaal, zeer veel aan gelegen dat bij de komende verkiezingen in Algerije het spel wel loyaal en eerlijk zou worden gespeeld. Die hoop zal echter maar ten dele ver vuld kunnen worden, want zowel de libe raal-denkende Fransen als de Algerijnse nationalisten hebben er van afgezien kan didaten te stellen. De strijd zal voorna melijk worden gevoerd tussen lijsten van Fransen en mohammedanen die, bijna zonder uitzondering, de volledige integra tie die De Gaulle niet wenst voor staan. Ook in Algerije hebben de lijstaanvoer ders, ter wille van de verrassing, door gaans het laatste ogenblik afgewacht om zich en hun metgezellen bekend te ma ken. Om tien uur gisteravond waren er nog maar dertig lijsten bekend, welk aan tal tot het sluitingsuur van middernacht nog tot 52 is gestegen. Op enkele lijsten ko men mohammedanen en Fransen voor en het merendeel is samengesteld uit leden van de Comités van openbaar welzijn, die de stoot gaven tot de omwenteling van 13 mei. Er zijn in heel Algerije, dat recht op 67 zetels heeft in de toekomstige Fran se Nationale Vergadering, vijf socialisti sche lijsten ingediend. Geen garanties Vorige week was de secretaris-generaal van het ministerie voor Noordafrikaanse zaken, Brouillet, door De Gaulle nog in derhaast naar Algerije gestuurd met de opdracht*)ok vertegenwoordigers van an dere politieke en geestelijke families op te wekken tot een kandidatuur. Het suc ces van deze missie is echter bescheiden gebléven. Alleen twee Franse professoren van licht-liberale huize, verbonden aan de Algerijnse universiteit, bleken bereid zich in de verkiezingscampagne te storten. Drie Franse politici, een links-socialistishe ex-minister, een linkse roomskatholiek, en een linkse Gaullist, plus de uitnemende voormalige burgemeester van Algiers, Jacques Chevallier, die ook minister is ge weest onder Mendès-France, en die zich enkele weken geleden naar Algerije had den begeven om hun campagne voor de verkiezingen voor te bereiden, hebben even eens laten afweten. De minimum-garan ties voor een vrije verkiezingsstrijd, wer den, volgens hen, in Algerije nog niet ge boden en een verzoek van hun kant om uitstel van de stemming meende De Gaul le te moeten afwijzen. Bedenkelijke hypotheek Niet ontkend kan worden dat deze be slissing van de liberale Fransen en natio nalistische Algerijnen een zware' schaduw werpt op de verkiezingen in dit land. Bo vendien vormt hun afzijdigheid een beden kelijke hypotheek op de verdere plannen met Algerije van De Gaulle. In feite zal de strijd in Algerije nu worden gevoerd tus sen vier figuren, die bijna allen uit de ul tra-rechtse en reactionaire hoek afkom stig zijn, zodat de uitslag nimmer een be trouwbaar beeld van de ware politieke krachtsverhoudingen kan geven. Ernsti ger is echter dat door het feit dat de na tionalistische Algerijnen, die streven naar onafhankelijkheid van hun land, op bevel van de rebellenregering in Cairo eveneens aan de kant blijven staan, nu ook de latere gesprekspartners voor de Franse regering niet langs democratische weg naar voren kunnen treden. De ware bedoeling van de verkiezingen in Algerije werd onlangs door De Gaulle omschreven als: „Een moge lijkheid om de noodzaak het politieke luchtledig in dat land op te vullen". Aan die opzet kan door de stemming helaas niet beantwoord worden. Vacuum NEW YORK (Reuter) Mohammed Jazid, minister van Voorlichting van de „Vrije Algerijnse regering", heeft mee gedeeld dat het Algerijnse volk „een va cuum schept" rond premier De Gaulle. De regering De Gaulle weet heel goed, dat het type van de verrader in Algerije niet meer bestaat, aldus Jazid. Wij spreken van verrader omdat alleen dit woord de gene karakteriseert die zich namens het Franse bezettingsleger kandidaat wil la ten stellen bij de komende Franse verkie zingen in Algerije. Jazid verklaarde dat De Gaulle een bij drage kan leveren voor de oplossing van het Algerijnse vraagstuk door af te zien van verkiezingen die van te voren in el kaar zijn gezet en door akkoord te gaan met onderhandelingen met hen die het Algerijnse volk, dat in oorlog is, verte genwoordigen. Jazid zei dat 'de Franse re gering kennelijk vastbesloten is alle mid delen en in het bijzonder de kracht van haar wapens te gebruiken om onderda nige gesprekpartners te kweken. De voorlopige regering van de Algerijn se republiek is bereid met Frankrijk te onderhandelen op neutraal gebied, doch wil niet zoals De Gaulle voorstelt, met een touw om haar nek praten aldus Jazid. Doodvonnissen ALGIERS (Reuter) Een Franse krijgs raad in Algerije heeft zondag acht Alge rijnse opstandelingen wegens terroristische daden ter dood veroordeeld. Advertentie

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1