2 ASPRO'5-en...Utfentmeeti fit! Panda en de oüe^boertjes ïhfraphil< „Ontwikkeling in Zuidoost-Azië vergt dringend onze aandacht" Fa. B. ENGELENBERG Wereldnieuws Nog polaire luchtstroom u MAANDAG 10 NOVEMBER 1958 2 PROF.ERHARD NA REIS VAN_ WEKEN Snelle ontwikkeling van het jeugdsparen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland De olie op Australisch Nieuw-Guinea „Verdere nationalisaties in Engeland onverantwoord" Dillon waarschuwt tegen Russisch economisch offensief Voorbereidingen voor film „Sil de strandjutter" Senembah in kort geding tegen Bank Indonesia Violist Louis Bouwmeester veertig jaar musicus OFFICIëlE VERKOOP SIKKENS LAKKEN WAAROM is Mascotte 3x beter? hei roli beier hei plakt beier hei brandt beier DAAROM is Mascotte 3x beter! Ook Oud-Alkmaarders tegen demping der grachten Afscheid ds. D. H= Biesma Kerkelijk Nieuws Eredoctoraat van Rotterdam voor mr. K. van der Mandele PHILIPS li (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard, is zaterdag terug gekeerd van zijn reis door Azië, die vijf weken heeft geduurd. Bij aankomst op het vliegveld Wahn bij Bonn zei hij: „Wij moeten ons dringend om de ontwikkeling in Zuidoost-Azië bekommeren. Deze volkeren zijn in beweging gekomen. Zij willen van hun armoede af en verliezen daarbij menigmaal de economische maatstaven uit het oog. Zonder de hulp van Europa kunnen zij het niet redden". Prof. Erhard zei, dat het in Azië eenvoudigweg gaat om de vraag of daar het communistische China of India, dat de vrijheid van het individu in het centrum plaatst, de toon zal aangeven. Erhards reis door Azië is gepaard gegaan met de verwachting van vele Aziatische landen, dat de Bondsrepubliek bereid zal zijn hun financiële steun te geven. Tot die financiële steun is West-Duitsland in zekere zin bereid, maar het is zeker niet zo, dat Erhard van plan is links en rechts met marken te gaan strooien. Hij heeft er overal op gewezen, dat de betreffende landen slechts dan ondersteund kunnen worden, als zij zelf beschikken over de nodige activiteit om deze hulp juist te gebruiken. Erhard heeft duidelijk laten merken, dat hij niet de beschikking heeft over vele mil jarden, ook al is de Duitse goud- en devie zenvoorraad 25 miljard mark groot. Hjj wil dat is op zjjn lange reis wel gebleken geen geld in bodemloze putten gooien. Ver scheidene malen heeft hij gezegd, dat de Westduitse belastingbetaler niet zonder meer kan helpen en dat de Westduitse financiële steun afhankelijk is van zekere voorwaarden: een bepaalde politieke stabi liteit, geen vrees voor de Westduitsers, dat hun geld gebruikt zal worden voor dirigis tische experimenten en dergelijke. Deze Westduitse eisen zijn niet overal in goede aarde gevallen, maar het staat wel vast, dat men er te Bonn aan zal vasthouden. Voorts staat evenzeer vast, dat Duitsland liever steun geeft in de vorm van export kredieten voor Westduitse industrieën, dan van leningen aan regeringen. Dit alles wil ook weer niet zeggen, dat Bonn politieke druk gepaard wil laten gaan aan financiële steun, ook al legde de liberale Erhard veel nadruk op het particuliere initiatief bjj de ontwikkeling der Aziatische landen. Erhard is dus voorlopig nog geen reus achtige bedragen kwijtgeraakt, zoals al voorbarig was verteld. Wel raakte oe meer dan 200 pond wegende minister elf pond aan gewicht kwijt. Hoe groot het West duitse aanzien in de wereld is gestegen, tenminste wat het financieel-economische vlak aangaat, blijkt uit het feit, dat Erhard op zijn tocht van 40.000 kilometer deel heeft genomen aan 105 conferenties, dat hij ont vangen is door acht minister-presidenten en de keizer van Japan en dat hij twee ere doctoraten heeft gekregen. Hij werd overal ontvangen als de man van het Duitse „Wirtschaftswunder",. die men in alle lan den vroeg hoe hij de economische proble men van Azië zou oplossen. Daarnaast maakte Erhard nog twee revoluties in Pa kistan en Thailand mee Vrjjhandelszone Weinig rust is de minister overigens na zijn lange Aziatische reis gegund. Hem wacht op 13 en 14 november aanstaande te Parijs het nieuwe overleg over de Vrij handelszone. Bij zijn afwezigheid is het project hiervoor in feite mislukt en men heeft Erhard er reeds een verwijt van ge maakt, dat hij afwezig was op een van de belangrijkste momenten in Europa. Erhard zóu alsnog willen pogen te redden wat' er te redden valt. Zo zou hij te Parijs willen proberen door te voeren, dat op 1 januari aanstaande de elf landen, die buiten de De Nederlandse Spaarbankbond beschikt thans over de cijfers van de huidige stand van de afsluiting van jeugdspaarovereen- komsten bij 161 van de 249 aangesloten spaarbanken. Sinds op 1 oktober de eerste jeugdspaarovereenkomst bij de Nutsspaar- bank te Haarlem werd gesloten, is nu bij 161 spaarbanken een gezamenlijk totaal van 32.847 jeugdspaarovereenkomsten be reikt. Advertentie Wat is bet geheim van dit stempel? Obam De directie van de Onderlinge Beleggings- en Administratie-Maatschappij Obam deelt, mee, dat het vermogen van de vennootschap per ultimo oktober 9.9 miljoen gulden heeft bedragen over eenkomende met een intrinsieke waarde van 418 percent per aandeel B. Per ultimo september wa ren deze bedragen respectievelijk 9,4 miljoen gul den en 399 percent. OGEM-dochter breidt uit De n.v. Piura in Peru, een dochteronderneming van de Overzeese Gas- en Electriciteitsmaat- schappij n.v. uit Rotterdam, heeft in Piura, hoofd stad van het departement Piura, een thermo- elektrisch krachtstation tn gebruik genomen, waarvan de bouwkosten 25 miljoen soles (bijna 5 miljoen gulden) bedroegen. De B.P. Exploration Limited en de Va cuum Oil Company Propriatary Limited zullen, naar te Melbourne bekend is ge maakt, het zoeken naar olie in Papoea- Nieuw-Guinea voortzetten. Vóór de olie vondst bij Prui in Papoea hadden de maatschappijen te kennen gegeven, dat zij omstreeks het einde van dit jaar het zoe ken naar olie zouden staken. gemeenschappelijke markt bij de Vrijhan delszone betrokken zijn, tenminste hun invoerrechten met tien percent zullen laten dalen, zoals de zes van de Europese Econo mische Gemeenschap van plan zijn. Bond van Britse industrieën: Een verdere nationalisatie van de Britse industrie is niet verantwoord en zou de nationale economie beslist schaden. Dit wordt gezegd in een rapport van de Bond van Britse Industrieën, een niet-politiek lichaam. De levensstandaard zou voor alle klassen van de bevolking lager worden en de cxportmogelijkheid zou in gevaar komen bij een verdere nationalisatie. „Een bevordering van de handel vereist initiatief, soepelheid, bereidheid risico's te nemen en de mogelijkheid snel besluiten te nemen, eigenschappen die bij uitstek tot het particuliere initiatief behoren", al dus het rapport. De bond acht met een mogelijke uitzondering voor de luchtvaart maatschappijen ontnaasting van gena tionaliseerde industrieën ryet nodig. Dit wilde echter niet zeggen dat het volk ge noegen behoeft te nemen met de werkwijze van de genationaliseerde industrie, „die grote zwakheden vertoont". De Amerikaanse onderstaatssecretaris voor Economische Aangelegenheden bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, Douglas Dillon, heeft er met nadruk op ge wezen, dat de V.S. en de vrije wereld zich bewust dienen te zijn van het economisch offensief dat het Sovjet-Russisch-Chinese blok begonnen is tegen de economisch ach tergebleven landen in Afrika, het Nabije Oosten, Azië en Zuid-Amerika. Dillon had onlangs bezoeken gebracht aan verschillende van deze gebieden. „In dien deze volkeren er met de steun van de westelijke landen in zullen slagen een evenwicht en materiële vooruitgang te be reiken, en daarbij hun onafhankelijkheid te handhaven, zal onze eigen toekomst meer verzekerd zijn. Indien deze opko mende landen echter een voor een in de greep van het communisme raken, zullen wij omsingeld en tenslotte gewurgd wor den," zo verklaarde Dillon. Als antwoord op dit offensief, stelde Dil lon een programma voor dat bestaat uit de volgende 6 punten: het stimuleren van de particuliere investeringen in de betref fende gebieden; uitbreiding van de door het Internationale Ontwikkelingsfonds en de Export-Import Bank te verstrekken le ningen; het op grotere schaal verstrekken van technische hulp; voortzetting van de pogingen om de internationale handels barrières te doen verdwijnen; het aanmoe digen van de landen in de niet communis tische wereld om hun eigen hulpprogram ma's uit te breiden; het vormen van re gionale groeperingen ter oplossing van de problemen, zoals dit door het reeds voor gestelde interamerikaanse instituut voor ontwikkeling zal geschieden. De Italiaanse filmproducent Dino de Laurentiis, zal zeer binnenkort naar Ne derland komen om voorbereidende maat regelen te treffen voor de opnamen van „Sil de strandjutter" naar het boek van Cor Bruyn. In Los Angeles zal hij enkele film sterren engageren voor deze film, die de Engelse titel „Love and North Sea" zal krijgen. In Nederland zullen de andere medespelende worden aangewezen. De Laurentiis hoopt in februari met de op namen te starten. Op Terschelling en mo gelijk ook ergens anders, op zee en in de studio's in Amsterdam. „Sil de strandjutter" wordt gemaakt door een Italiaans-Nederlandse combinatie, waarbij van Nederlandse zijde de. n.v Standard Films te Amsterdam is betrok ken. Advertentie 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn De Senembah Maatschappij n.v. is over een voorraad van 6263 pakken tabak, die in Amsterdam zijn opgeslagen, een kort geding begonnen tegen het Amsterdamse filiaal van de Bank Indonesia. Dit kort ge ding zal een dezer dagen dienen voor de president van de Amsterdamse rechtbank. De Senembah Maatschappij eist, dat deze voorraad tabak, die zij als haar eigendom beschouwt, te harer beschikking zal wor den gesteld en verzoekt de president het bankfiliaal daartoe te dwingen, door dit filiaal een dwangsom van 500.000 gulden op te leggen voor iedere dag dat het met de afgifte in gebreke blijft. In de dagvaarding staat voorts uitvoe rig omschreven, dat de Senembah in In donesië in december 1957 door de Indo nesische autoriteiten werd overgenomen en onder beheer werd gesteld, hetgeen de directie van de Senembah in Nederland onrechtmatig noemt. Tot zekerheid van een krediet van 38 miljoen rupiahs, dat de Bank Indonesia in Djakarta de Senembah Maatschappij had verleend, hield deze Indonesische Bank aldaar 3476 pakken ta bak (276.410 kg) van de Senembah onder zich. De directie in Nederland heeft thans vernomen, dat de Indonesische Bank in Medan tot verkoop van deze tabak is over gegaan zonder opzegging van het krediet. In Amsterdam had het filiaal van de Bank Indonesia tot zekerheid van alle verplich tingen van eiseresse de bovengenoemde 6263 pakken tabak onder zich. Nu het kre diet van 38 miljoen rupiahs in Indonesië door de plotselinge verkoop van dè tabak aldaar, is teniet gegaan, meent de Senem bah thans recht te hebben op de in Am sterdam opgeslagen partij tabak. Op zaterdag 15 november zal het precies veertig jaar geleden zijn, dat de heer Louis J, Bouwmeester te Amsterdam, die als violist en saxofonist werkzaam is bij de Hoofdstad Operette, zijn loopbaan als be roepsmusicus begon. Op achttienjarige leeftijd werkte hij als violist in een bioscoop te Velsen, waarvan Max Nabarro, de bekende filmexplicateur, eigenaar was. Later speelde hij ondermeer in een jazzband en leerde hij ook de hoorn bespelen. Nu en dan trad hij als hoornist met de Haarlemse Orkest Vereniging op. Na de oorlog vestigde hij zich te Amster dam, waar hij eerst werkte bij de revue van Henriëtte Davids en nu reeds tien jaar deel uitmaakt van het orkest van de Hoofdstad Operette. De jubilaris is vader van de bekende schaakmeester Bouw meester. Advertentie Doelstraat J9 - Haarlem - Tel. 13232 .ALPHA" MUURVERVEN Olieconcessie Saoedi-Arabië heeft de Italiaanse maatschappij ,.Sani" een concessie verleend voor oliewinning in een gebied van ongeveer 90.000 vierkante kilo nieter. zo meldt het persburea van het Nabije Oos ten. Dit gebied omvat de Farsan-eilanden in de Rode Zee voor de kust van Jemen. Advertentie Een aantal vooraanstaande oud-Alk- maarders heeft zich tot de gemeenteraad van Alkmaar gewend met een adres, waarin wordt verzocht het voorstel van de meerderheid van 't college van B. en W tot sanering van de binnenstad volgens het plan van prof. Wieger Bruin niet aan te nemen. Zij wijzen in hun adrtes op de ondervinding in andere Nederlandse ste den, die geleerd heeft, dat door het dem pen van grachten en het tot stand brengen van doorbraken het beoogde doel „het scheppen van verkeersbanen en parkeer terreinen" slechts ten dele kan worden bereikt. De verhouding van de straat breedte tot de aanliggende bebouwing ondergaat een zodanige verandering, dat het publiek deze wegen mijdt. Daardoor verarmen die straten zienderogen, wat de stad in haar geheel nimmer ten goede komt. Den Haag, Delft en Leiden geven daarvan het voorbeeld. De welvaart van Alkmaar aldus de adressanten is voor een niet gering deel te danken aan het toeristisch bezoek van landgenoten en vreemdelingen, die komen om van het wereldvermaarde stadsschoon te genieten. Dit bezoek te offeren aan het verkeer, waarvan de toekomstige omvang en noodzakelijkheid niet zijn te bepalen, mag niet anders dan als een misdaad jegens de geschiedenis van Alkmaar wor den gezien. 's Morgens in de Bethelkerk in Haar lem-Noord en 's middags in de Pniëlkapel in Santpoort heeft ds. D. H. Biesma af scheid genomen van de christelijk gere formeerde gemeente Haarlem-Noord. De uitgangstekst van zijn predikatie was Efeze 4j30: ..En bedroeft de Heilige Geest van God1 -niet,'döcir weltce gij verzegeld zijt tot de dag ..dei;., verlossing". Eerst besprak ds. BieshTa dr* rrden en grond van deze vermaning van Paulus en daarna de inhoud. De Heilige Geest ver nieuwt en heiligt en wekt liefde op om God te dienen. Het werk van de Geest moet zichtbaar worden in handel en wan del. De Heilige Geest kan bedroefd wor den, omdat er een liefdesverhouding tus sen de Geest en de gelovigen bestaat. Wij bedroeven de Heilige Geest, als wij zijn liefde niet beantwoorden, leugen spreken, bitterheid, gramschap en lastering ten toonspreiden en onverdraagzaam en on barmhartig zijn. Wanneer wij de zonde aan de hand houden, trekt de Heilige Geest zich terug; hij verbergt zich achter het gor dijn, dat wij hebben opgetrokken, aldus ds. Biesma. Maar wij kunnen in deze si tuaties van onvrede ook de Heilige Geest verblijden door boetvaardig en berouwvol tot God terug te keren. Na zijn predikatie dankte de scheidende dominee kerkeraad en gemeente en ge tuigde van de blijdschap, waarmee hij zo wel in Haarlem-Noord als in Santpoort heeft mogen werken. In Haarlem-Noord trok de ouderling, de heer D. Kiljan een parallel met de tocht van Israel door de woestijn, met haar tal rijke episoden. Spreker hoopte, dat ds Biesma in zijn nieuwe gemeente Lisse een goede ingang zou vinden. Staande zong de gemeente de scheidende predikant Psalm 131:4 toe In Santpoort dankte de ouderling, de heer H. Alblas ds. Biesma voor al zijn werk en deze gemeente zong de predikant staande Psalm 121:2 en 4 toe. Geref. Kerken Tweetal te Rijswijk (Z.-H.) (3de pred- plaats) W. Griffioen te Nijkerk en P. Hei- nen te Noordwijk-Binnen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-West C. den Hertog te IJmuiden. 9. „Wat komt DAAR aan?!" riep Groova opgewonden, „zo'n snuivend, stomend ding heb ik nog nooit gezien! Daar moet op ge schoten worden!" „Nee, nee!" riep Panda haastig, „niet schieten! Dat is een trein! Die brengt ons naar de stad! - Ik heb kaartjes gekocht en nu mogen we mee rijden". „Een rijdende kachel, die karretjes trektmompelde Moeke, „hoe bestaat het!" Wantrouwend sloeg de familie Joppe de nadering van de trein gade. Maar toen de locomotief snuivend stilhield zonder fratsen uit te halen, lieten zij hun geweren zakken. „Zie je?" zei Panda, „hij doet jullie niets. Laten we nu instappen. Vlug, voor hij weer vertrekt! Het gaat heus sneller dan lopen". „Vooruit dan maar", zuchtte Moeke, terwijl zij de kist, waarin zij haar zoontjes had gepakt, op haar nek nam. „Ik begrijp alleen niet, waarom het allemaal zo vlug moet. Waarom die haast? Allemaal stadse fratsen!" Zo mompelend klom zij met de kist achter Groova aan bovenop de wagon. „Hela!" riep Panda, „jullie mo gen er niet op! Jullie moeten er in!" „Niks moeten!" bromde Groova. „Hier kunnen we de boel in de gaten houden. En wie het niet goed vindt, moet het maar zeggen, als hij durft!" De senaat der Nederlandsche Economi sche Hoogeschool heeft besloten ter gele genheid van het negende lustrum der ho geschool het ere-doctoraat te verlenen aan mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam en president-curator van de Hogeschool. Dit deelde prof. H. W. Lambers, rector- magnificus van de Nederlandsche Econo mische Hoogeschool zaterdag rhee in een openbare senaatsvergadering welke werd gehouden in het kader van de lustrumvie ring. Psof. Lambers zei dat enkele uren voordat de vergadering aanving, de ko ninklijke goedkeuring op het senaatsbe sluit was verkregen. De mededeling van de rector-magnificus werd door de talrijke aanwezigen met een stormachtig applaus begroet. De promotie heeft plaats op 17 de cember aanstaande. Naar wij vernemen zal prof. dr. J. Tinbergen optreden als pro motor. De senaat heeft als overwegingen voor het verlenen van het ere-doctoraat laten gelden de zeer uitstékende verdiensten van de heer Van der Mandele en zijn onop houdelijke werkzaamheid als groot burger van Nederland onder andere ten behoeve van de wederopbouw van Rotterdam en het voortdurend naar voren brengen van nieuwe gedachten in de internationale sa menwerking. De heer Van der Mandele heeft daarbij groot belang gehecht, aldus de senaat, aan de toepassing van de eco nomische wetenschap en door zijn initia tieven in belangrijke mate bijgedragen tot het oprichten van wetenschappelijke insti tuten. Advertentie Bij spierpijnen," reumatiek, V,._ neusverkoudheid Waar warmte helpt, helpt Philips „Infraphil" beter Type 7529 f 37.50 Blauwbaard. Max Gufler, de „Oostenrijk se blauwbaard", heeft zaterdag een vierde moord bekend. Voorts is te München de 65-jarige halfzuster van Gufler, Margarethe Klopfer, aangehou den. Zij wordt ervan verdacht familie van een van Guflers slachtoffers tele grafisch te hebben medegedeeld, dat de bewuste vrouw bij een ongeluk om het leven was gekomen. In de afgelopen oorlog deed Gufler als chauffeur dienst in hét Duitse leger en hij verklaart sindsdien immer de wens gehad te heb ben een eigen auto te bezitten. Teruggeroepen. Veertig Tunesische stu denten met studiebeurzen, die aan de universiteit van Damascus studeren, hebben van de Tunesische president, Bourguiba, opdracht gekregen onver wijld naar Tunesië terug te keren, aldus meldt een Syrisch blad. Volgens het blad hebben zes van hen geweigerd aan het bevel gehoor te geven. Afgewezen. Perzië heeft een Russische no ta, waarin gezegd werd, dat het een nieuw militair verdrag met de Verenig de Staten had getekend, van de hand gewezen. Perzië heeft evenals de Ver enigde Staten ontkend, dat een dergelijk verdrag is getekend of dat er over on derhandeld is. Vijanden. De Westduitse vereniging van slachtoffers van het nazi-regime heeft een aanklacht ingediend tegen de minis ter van Binnenlandse Zaken van de Bondsrepubliek, Gerhard Schroder. Zij beschuldigt hem ervan dat hij er in een toespraak te Stuttgart op aan heeft ge drongen de vereniging te verbieden en de leden van de vereniging heeft uitge maakt voor „vijanden van de grondwet en de staat". Schuldig. De dertigjarige John Kasper is te Nashville in de Amerikaanse staat Tennessee tot zes maanden gevangenis straf en een boete van vijfhonderd dol lar veroordeeld. Volgens de tenlasteleg ging had hij in 1957 een menigte aan gespoord de gemeentescholen in Nash ville te boycotten omdat deze zowel voor blanken als negers werden open gesteld. Kasper werd schuldig bevonden door een jury van twaalf blanken. Onverkocht. De Franse staat is winnaar geworden van een speciale eerste prijs van 150 miljoen francs (ongeveer 1,5 miljoen gulden) ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de staatsloterij. Het winnende nummer bevond zich onder zeventigduizend onverkochte loten. Het bedrag zal opnieuw worden verloot. Verandering. Communistisch China zal volgende jaar beginnen met. de uitvoe ring van een program om de woestij nen, die een tiende van het land beslaan te veranderen in oasen, bossen en wei land, 'dus bericht het persbureau Nieuw China. In de eerste plaats zou het water onder de grond voor de be vloeiing aangewend moeten worden. Gevaarlijk. Er is een zending radio-actief kobalt zoekgeraakt, die onderweg was van het laboratorium voor kernonder zoek te Harwell (Engeland) naar Ar gentinië. Radio-actief kobalt wordt ge bruikt bij de strijd tegen kanker. De Ar gentijnse commissie van Kernenergie heeft laten weten dat het kobalt „bui tengewoon gevaarlijk" is. Zuiv ring. Volgens in Beiroet ontvangen berichten zijn in Irak vorige week drie honderd arrestaties verricht. Reizigers uit Bagdad zeggen, dat meer dan een derde van de gearresteerden uit offi cieren bestaat. Volgens het Turkse persbureau „Tha" zijn er in Kirkoek, in het noorden van Irak, zaterdag ern stige ongeregeldheden geweest tussen Koerden en Turken. Met grote moeite is het leger er in geslaagd de orde te herstellen. Verscheidene communisten die tot de incidenten zouden hebben aangezet, zouden zijn gearresteerd. Treinbotsing. In Buenos Aires is zater dag een stoomtrein achterop een stil staande elektrische trein ingereden. Zestien mensen kwamen om het leven en bijna honderd liepen verwondingen op. De toestand van 37 personen is zeer ernstig. Het ongeluk zou zijn veroor zaakt door een fout in het wisselstel sel. Toestand. Het hoofd van het veiligheids bureau van het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken, heeft op een bijeenkomst van oud-strijders te Washington medegedeeld dat 596 Ame rikanen. van wie bekend is dat zij be trekkingen met communisten of com munistische instellingen onderhouden, om een paspoort hebben gevraagd, sinds het Opperste Gerechtshof heeft bepaald, dat het „State Department" hun geen paspoorten kan weigeren. O'Connor deed een beroep op de oud strijders krachtig te ijveren voor het tot stand komen van een nieuwe wet, om „verbetering te brengen in deze gevaarlijke toestand". De circulatie boven de oceaan en West- Europa wordt nu in hoofdzaak bepaald door een gebied van hoge druk, dat van morgen zijn centrum met een barome terstand van 1036 millibar op 700 km. ten zuidwesten van Ierland had en dat tot ver in de stratosfeer reikt. Langs de west flank van dit maximum wordt uit de sub tropen afkomstige lucht in de richting van IJsland getransporteerd. Aan de oost flank dringen daarentegen polaire lucht- massa's over de Noordzee naar het zui den. Tijdens opklaringen daalde de afge lopen nacht in deze lucht de temperatuur snel. Op verscheidene plaatsen in de oos telijke helft van het land is nachtvorst voorgekomen. De westelijke begrenzing van de polaire lucht ligt in de vorm van een vrijwel pal noord-zuid gericht front over Schotland en Engeland. In dit front kwam gisteren een storing tot ontwikke ling, die via Oost-Engeland naar Frank rijk trók en ook ons land regen bracht, voornamelijk in het westen en zuiden. Uit een boven Scandinavië gelegen lage drukgebied maakt zich een afzonderlijke storing los, die dicht langs ons land zal passeren. Wij blijven echter in de noorde lijke wind, zodat de aanvoer van polaire lucht blijft doorgaan. WEERRAPPORTEN Temperaturenbulten en binnenland heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. «e X 2.5 Dinsdag 11 november Zon op 7.51 uur, onder 16.56 uur. Maan op 7.51 uur, onder 17.22 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 10 november Hoog water 2.17 en 14.39 uur. Laag water 10.24 en 22.42 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Algiers half bew. nnw licht bew windst. 6 1 half bew. windst. 6 7 onbewolkt zw 1 1 half bew. zzw 3 1 zwaar bew. w 1 1 geheel bew windst. 4 1 lichte regen no 4 4 regen zzw 6 5 onbewolkt z 2 1 half bew. windst. -0 0,1 half bew. zzw 3 0,2 onbewolkt wnw 3 0 onbewolkt n 3 0,7 mist windst. 2 3 regen ozo 3 13 geheel bew. w 4 0 regen wzw 6 4 zwaar bew. windst. 3 0 geheel bew nw 7 3 regen nnw 10 11 mist windst. 3 1 mist ono 2 0,2 regen no 4 4 motregen n 6 1 geheel bew. nno 7 2 regen windst. 6 1 geheel b^w. nw 6 0 regen O 5 0,4 licht bew. windst. 12 1 zwaar bew nno 12 8 onbewolkt windst. 1 0 half bew. n 11 7

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2