Britse burgers op Cyprus kunnen wapens krijgen GiyZE Sukarno bevestigt: eerst N.-Guinea, dan vergoeding Driemansraad neemt plichten van koning Hoessein waar Bonn zegt weer een wapenorder in Groot-Brittannië op RONA Kortere werktijd geschilpunt in het grafisch bedrijf Jonge vorst meent, dat de toestand hem nu wat vakantie veroorlooft Bestand in felle strijd tegen rebellen op Cuba HUIDCREME RITMEESTER PIKEUR 3 Als ik 's nachts hoest ABDIJSIROOP Honderdvijf jarige hield achter-achterkleinzoon ten doop Militair overleg VAR-Irak Op verzoek van Rode Kruis Weddenschap gewonnen Doe mee en win f 5.000.- In de grote HONIG prijsvraag gijn 14 prijzen te winnen f 20.000.- totaal TOP-prijs van f 5.000.- ij koofdprijzen van f 1.000.- Achttienhonderd Britse pantserwagens afbesteld voor het gehele gezin geneest, verzorgt en geeft natuurlijke bescherming Portugese vliegboot met 36 inzittenden vermist &p de 20 2.50 MAANDAG 10 NOVEMBER 1958 Een klein stukje natuur houdt U Iedere dag 'fris en monter een medicinale versnapering onder voortdurende controle van het laboratorium Dr. Van Hamel Roos Harmens Amsterdam AMMAN (UPI) Koning Hoessein van Jordanië vertrok vandaag uit Amman om een Europese vakantie van drie weken te nemen. Uitdrukkelijk heeft de koning ont kend dat hij zich „in ballingschap" zou begeven, zoals verondersteld werd. De reeds jarenlang door Egypte en la ter door de V.A.R. belaagde koning die aanstaande vrijdag 24 jaar wordt, be stuurde zijn eigen vliegtuig naar Beiroet en zou vervolgens naar Europa vliegen, met de bestemming Lausanne, waar zijn dochtertje van drie jaar, prinses Alijat, geboren tijdens zijn thans gebroken hu welijk met koningin Dina met andere fa milieleden verblijft. In een radiorede, die hij zondagavond tot zijn onderdanen richtte, zeide de ko ning dat hij slechts korte tijd zal wegblij ven. Hij voegde hier aan toe: „Ik zal naar u terugkeren om mijn werk te hervatten Hij wilde deze vakantie nemen om rust en herstel te zoeken „na een lange perio de, waarin het onze plicht was dag en nacht op te blijven, elkander steunend om een crisis te overwinnen, welke thans ach ter de rug is", Hoessein heeft een uit drie man be staande raad benoemd, die tijdens zijn af wezigheid namens hem zal optreden. De leden zijn de voorzitter van de senaat, Said Moefti, opperrechter Mohamed Amin Sjankiti, en de president van het opperste gerechtshof, Ali Mismar. De raad neemt de volmachten van de koning gro tendeels over. De rechten die de raad niet heeft zijn: de grondwet amenderen, ver dragen sluiten, premier Samir Rifai of zijn kabinet te ontslaan of hun ontslag aanvraag te accepteren. De laatste twee weken heeft de koning verscheidene tochten door het land ge maakt, die hem de overtuiging gaven, dat de situatie stabiel genoeg was om een va kantie mogelijk te maken. Op instigatie van de UNO hief de Verenigde Arabische Republiek de anti-jordanische blokkade op en sinds kort zijn de verbindingen met Jordanië via Syrië weer hersteld. Dit alles neemt niet weg, dat er velen in het rijk zijn, die hopen of vrezen, dat de koning langer zal wegblijven dan hij heeft gezegd. Minister-president Rifai is één diergenen, die geenszins enthousiast zijn over deze vakantiereis. Hij heeft de ko ning dienovereenkomstig geadviseerd, naar het schijnt tevergeefs. Drieduizend politieke gevangenen Psychologisch is het ogenblik ongunstig. Hoessein vertrekt vrijwel in het kielzog van de laatste teruggeroepen Britse strijd krachten. Hij laat het roer van het schip van staat over aan minister-president Ri fai, waarschijnlijk de meest gehate man in Jordanië. Rifai heeft een onmiskenbare bekwaamheid, een politiestaat te leiden. Maar een politiestaat is niet populair. Op Advertentie neem ik een lepel ABDIJSIROOP en Pv, dan slaap ik rustig <<s zonder een kuchje. l/AKKER SIROOP De 105-jaar oude mevrouw H. Smit- Meyering heeft zondag in de middeleeuw se kerk te Ter Apel haar achter-achter- kleinzoon, een spruit uit het vijfde ge slacht dus, ten doop gehouden. Achter-achterkleinzoon Richard Rij kend Veldman reisde met zijn ouders uit hun woonplaats Alblasserdam naar Ter Apel om in de armen van zijn bet overgrootmoeder de doop te kunnen ont vangen. Uit de wijde omtrek van het dorp kwamen belangstellenden om van deze plechtigheid getuige te kunnen zijn. De belangstelling voor deze plechtigheid was zo groot dat de predikant het vermaan „Ook op andere zondagen is hier zoveel plaats" liet horen. BAGDAD (UPI) De opperbevelen van Irak en de Verenigde Arabische Repu bliek zijn zaterdag in Bagdad besprekin gen begonnen inzake coördinatie van hun militaire plannen voor geval Israel zou trachten de westelijke oever van de Jor- daan te veroveren. Verwacht wordt, dat het overleg vier dagen zal duren. last van de ministerpresident zijn onge veer 3.000 politiek-verdachten opgesloten, onder wie naar verluidt tenminste hon derd legerofficieren. Een dergelijke op permacht van het politieapparaat leidt ge makkelijk tot corruptie en machtsmis bruik en er zijn aanwijzingen, dat Jorda nië op die regel geen uitzondering maakt. Rifai bouwt vooral op de loyauteit van de Bedoeïnen en heeft weinig vertrouwen in het stadsproletariaat. Maar dit gaat zo ver, dat ook in de hogere regionen de voor keur openlijk, al te openlijk, uitgaat naar de zonen der woestijnstammen. Ook in het leger krijgen de officieren, die uit de steden afkomstig zijn, de onbelangrijke posten. De vertrouwensposities blijven ge reserveerd voor de Bedouïnen. Dit alles maakt de breuklijn tussen Oos telijk en Westelijk Jordanië met de Jor- daan zelf als grens slechts groter. En er zijn er niet weinigen, die met al hun aanhankelijkheid aan Hoessein een diepe afkeer van Rifai en zijn systeem hebben. Met name is er een aanmerkelijke kring van gematigden, die door dit alles afzij dig blijft, terwijl Hoessein onder andere omstandigheden juist op die kring zou kunnen bouwen. Officiëel heet Hoesseins vertrek een be wijs, dat de toestand stabiel is. Het is wel licht juister, te zeggen dat dit bewijs gele gen zal zijn in .zijn terugkeer. HAVANNA (UPI) —In de felle strijd om Santiago, waarin gedurende drie da gen, honderden gedood of gewond werden, hebben de troepen van de Cubaanse rege ring en de troepen van de rebel Fidel Cas tro zaterdagavond afgesproken het vuren dertig uur te staken. Om dit bestand had het Cubaanse rode kruis verzocht teneinde gelegenheid te krijgen de gewonden weg te halen. Naar verluidt hebben de rebellen ge dreigd alle Britten in het door de rebel len beheerste gebied te zullen „arreste ren" bij wijze van represaillemaatregel voor de Britse wapenleveranties aan de Cubaanse regering. BRUSSEL (Belga) De Belgische graaf D'Oultremont en de Franse graaf Armand hebben de weddenschap gewonnen die zij hadden afgesloten met een handelsonder neming. Zij moesten een reis om de wereld maken binnen een bepaalde termijn en daarbij een aantal opdrachten vervullen. Slaagden zij hierin, dan zou de onder neming de reis betalen. Het was blijkbaar niet nodig dat zij aan alle voorwaarden voldeden. Het is hun bijvoorbeeld niet ge lukt levende kikkers uit Hongkong mee te nemen de dieren stierven onderweg en een schedel uit de Catacomben van Pa rijs te bemachtigen. Een van de interes santste tropeeën die zij mee naar huis na men, was het pak dat de misdadigers dra gen die in de Amerikaanse gevangenis van Alcatraz opgesloten zitten. Advertentie VI soep zie Uw dagblad van vrijdag a.s. en Uw radioblad van deze week (Van onze correspondent in Bonn De Westduitse minister van Defensie Strauss heeft opdrachten aan Britse wa penfabrieken ter waarde van 324 miljoen mark geannuleerd. Het gaat hier om de levering van 1800 pantserwagens, geschikt voor het transport van troepen. De Brit ten mogen er s'echts duizend leveren. Te Bonn is men van plan Westduitse. firma's deze opdracht te gunnen. Deze beslissing is reeds enige maanden geleden gevallen, maar pas nu uitgeko men. Het Westduitse leger heeft ongeveer zesduizend pantserwagens nodig, waarvan er nu duizend door de Britten, zestienhon derd in West-Duitsland met Britse licen ties en de rest door Westduitse fabrieken zelf zullen worden gemaakt. Met deze be slissing heeft Strauss een knoop doorge hakt, waarover in Bonn heel wat te doen is geweest. Het streven is nu bij de le vering van legergoederen zoveel mogelijk de Westduitse industrie te bevoordelen. Dat blijkt ook uit het feit, dat West-Duits land jachtvliegtuigen van het Amerikaan se type Starfighter en van het Italiaanse model G-91 in eigen land met licenties zal laten bouwen. Inmiddels heeft Strauss toe gegeven, dat de officier, die in de defen siecommissie van het parlement voorlich ting moest geven over de aan te kopen Britse voertuigen verdacht wordt van pas sieve omkoperij. Tegen hem is een ver volging ingesteld. West-Duitsland heeft voor deze voertuigen vooruitbetalingen, voorbereidingskosten en dergelijke reeds 268 miljoen mark betaald. Storm van verontwaardiging Inmiddels laat Bonn de Britse storm, die over deze annulering is opgestoken rustig over zich heengaan. In de Britse pers is gevraagd, of de annulering het Westduit se antwoord is op de koele Britse ont vangst van president Heuss te Londen. Ook wordt te Londen beweerd, dat de Westduitse regering er stelselmatig op uit is geweest de Britse pantserwagens slech ter te maken. De Britse verontwaardiging, althans die in de Londense pers, is des te groter omdat minister Strauss reeds drie maal een Britse opdracht heeft ge annuleerd: eerst toen hij weigerde een op- Advertentie dracht voor de levering van Britse Cen turion tanks te laten afwerken, vervol gens toen hij weigerde Saunders-Roe-ra- ketvliegtuigen te accepteren. In beide ge vallen gaf hij de voorkeur aan Amerikaan se wapens. Thans komt daar het geval met de pantserwagens bij. Voor Bonn geldt kennelijk, dat het hemd nader is dan de rok. Men heeft zich te Bonn bij het op maken van de contracten met de Britten het recht voorbehouden op ieder gewenst ogenblik de opdrachten te annuleren. Dat is nu geschied, zij het ten koste van veel Britse verontwaardiging. (Van onze correspondent in Londen) De nieuwe golf van moorden op weerloze Britse burgers door de terroristen op Cyprus heeft in Londen grote beroering gewekt. Het is begrijpelijk dat algemeen wordt aangedrongen op scherpe tegenmaat regelen. In het parlement gaan stemmen op ter vervanging van gouverneur Sir Hugh Foot, wiens liberale politiek heeft gefaald Woensdag zal het Lagerhuis zich met Cy prus bezighouden. Van conservatieve zijde zal er dan bjj de regering op aangedrongen worden een volledig militair bestuur af te kondigen met inbegrip van militaire recht banken en vervanging van Sir Hugh door veldmaarschalk Sir Gerald Tcmpler, die destijds gezegevierd heeft over de terroris ten op Malakka. De conservatieve woord voerder, Rupert Speir is parlementair as sistent van de onderminister van Buiten Iandse Zaken Noble. Het is ongebruikelijk dat een dergelijke functionaris de regering onder vuur neemt. Het is daarom wel zeker dat hjj zich tot tolk maakt van een belang rijk deel van de conservatieve fractie. Pre mier Macmillan lijkt echter volledig ver trouwen te stellen in Sir Hugh en zou niets van diens vervanging willen weten. In elk geval zal het Lagerhuis op krach tiger militaire maatregelen aandringen ter bescherming van de Britse militairen en hun gezinnen en de burgerge meenschap. Waarschijnlijk zal dit pas op afdoende wijze mogelijk zijn, na het zenden van versterkingen naar het eiland, omdat de tegenwoordige strijdkrachten niet berekend lijken te zijn voor een verscherpte politietaak, die dcor dienstplichtigen toch al zo moeilijk uit te voeren is. Overwogen wordt de vervanging van Grieks-Cyprisch personeel bij de militaire diensten. De moorden op burgers hebben kennelijk ten doel de Britten te dwingen Cyprus op te geven, maar de terroristen vergeten, dat Groot-Brittannië bet eiland niet zonder meer kan loslaten, omdat dan een Grieks- Turkse uitbarsting het gevolg zou zijn. Er gaan stemmen op om vrouwen, kinderen en alle andere Britse burgers, wier aan wezigheid op het eiland niet strikt nood zakelijk is, naar Groot-Brittannië terug te brengen, zeker, nu het besluit genomen is, Britse burgers, zo zij dit willen, van wa pens te voorzien. Deze maatregel wordt door velen als een stap in de goede rich ting beschouwd, maar men vraagt zich af, of het dagelijkse leven op het eiland niet in een hel zal veranderen. De totale oorlog, die op het punt staat uit te breken, kan niet worden uitgevochten zolang vrouwen en kinderen zich in de frontlinie bevinden. Vandaar pok het denkbeeld om de burgers eventueel in omheinde, gemakkeliik t.e ver dedigen blokken, te huisvesten. Tn Londen is men er zich van bewust, dat militaire maatregelen alleen niet zullen helpen en dat krachtiger dan ooit gestreefd dient te worden naar een politieke oplossing. Het goedwillende deel van de Griekse bevol king lijkt echter alle vertrouwen in de Britse regering te hebben verloren, waar door de terroristen de vrije hand bezitten. De Britse regering is van oordeel, dat er geen politieke oplossing gevonden kan worden, zolang het moorden voortduurt. Van oppositiezijde betoogt men daaren tegen opnieuw, dat geen vreedzame oplos sing mogelijk is zonder aartsbisschop Ma karios, die de regering echter als aanstich ter van het terrorisme beschouwt, omdat hij nog altijd weigert het verlossende woord te spreken, dat aan de wandaden een einde zou kunnen maken. Zijn verant woordelijkheid wordt steeds zwaarder. De drie werknemersbonden in het gra fisch bedrijf hebben aan de besturen der werkgeversorganisaties per brief bericht, dat zij een verlenging van de drie c.a.o.'s gedurende de maand november in over weging willen nemen. Het voorstel van werkgevers, de c.a.o.'s met een half jaar te verlengen, wordt afgewezen, aldus het zaterdag verschenen extra nummer van „Grafia", het orgaan van de Algemene Nederlandse Grafische bond (N.V.V.) waarin deze brief is gepubliceerd. Daarin wordt o.m. gezegd, dat er onder de leden grote verontwaardiging heerst over het standpunt der werkgevers met betrek king tot verkorting van de arbeidstijd. (De werkgevers willen namelijk eerst het standpunt der regering daarover afwach ten en er dan pas over onderhandelen). De besturen is opgedragen, met alle kracht en met gebruikmaking van alle passende middelen naar inwilliging der gestelde verlangens te streven. Er moet bij de verlenging der c.a.o.'s gedurende november rekening mee worden gehouden aldus de brief, dat door de leden en de vertegenwoordigers der drie bonden geen medewerking meer zal worden verleend tot het verrichten van extra overwerk, uitgaand boven de in de c.a.o.'s genoemde limieten en evenmin aan nieuwe afwij kende werktijdregelingen (zoals ploegen diensten e.d.) indien daarvoor geen drin gende noodzaak aanwezig is. Voorts zal geen medewerking worden verleend aan de aanstelling van ongeschoolde arbeids krachten voor het verrichten van grafi sche vakarbeid. Het voorstel van de werkgevers, zich zo nodig neer te leggen bij het oordeel van een onafhankelijke instantie, indien in een later stadium over de realisatie van de arbeidsverkorting geen overeenstemming zou kunnen worden bereikt tussen partijen wordt door de bonden afgewezen. In een artikel in „Grafia" getiteld: „Ernstige situatie in het grafische be drijf", wordt nader ingegaan op het mis lukken der onderhandelingen over eei nieuwe c.a.o. Tenslotte worden door de be sturen van de A.N.G.B., de Nederlandse Katholieke Grafische Bond en de Neder lands-Christelijke Grafische Bedrijfsbond de leden opgeroepen zich te houden aan de reeds in de brief opgesomde punten en voorts te staan op hun rechten en ver' plichtingen, voortvloeiende uit de voor hen nu geldende individuele arbeidsovereen komst. In het drukkersweekblad, het orgaan van de Federatie van Werkgeversorgani saties in het Boekdrukkersbedrijf, wordt de contractloze periode genoemd „een zeer vreemde en zeer ongewenste situatie in onze bedrijfstak, die nadelig is voor de goede samenwerking tussen werkgevers- en werknemersorganisaties." Van werknemerszijde wenst men ten aanzien van verkorting van de arbeidstijd een concrete afspraak in de c.a.o., dus een precies aangeven met ingang van welke datum en in welke etappes met arbeids tijdverkorting in de grafische industrie zal worden begonnen, aldus het artikel. Van werkgeverszijde is men bereid, over arbeidstijdverkorting met de werk nemersorganisaties te praten en samen te overwegen, welke maatregelen getroffen zouden moeten worden om de moeilijkhe den, die uit arbeidstijdverkorting voort vloeien, op te vangen c.q. te mitigeren. Verder is men bereid, een nieuwe c.a.o. met de werknemers aan te gaan met de vastgelegde belofte om verder over ar beidstijdverkorting te onderhandelen zo dra de regering die daarover moet be slissen de mogelijkheid daartoe heeft geopend. Over enkele weken wordt in de Tweede Kamer de begroting van Sociale Zaken behandeld. Aangenomen wordt dat daar meer over het standpunt der rege ring bekend zal worden. Het verschil tus sen partijen betreft dus voorshands niet anders, zo wordt tenslotte opgemerkt, dan de vraag, welke houding gedurende die paar weken moet worden aangenomen. Desondanks was Macmillan bereid met Spaak's voorstel voor een NAVO-conferen- tie, waaraan Makarios zo goed als zeker zou hebben deelgenomen, in zee te gaan. Verder wilde de Britse regering niet gaan. De Griekse regering stak echter een spaak in het wiel. Enig nieuw initiatief lijkt onwaarschijn lijk voordat de UNO de Cyprus-kwestie aan het einde van deze maand zal hebben behandeld. De vraag is, of de Britse rege ring bereid zal zijn zonodig de hulp van de UNO in te roepen om een wapenstilstand te verkrijgen en de onderhandelingen over het NAVO-plan te heropenen. Vandaag wordt de Griekse premier Karamanlis in Bonn verwacht, waar de kwestie-Cyprus hoogstwaarschijnlijk eveneens aan de orde zal komen. LISSABON (UPI) Een watervliegtuig van de Portugese luchtvaartmaatschap pij „Artop" is tussen Lissabon en Madei ra vermist geraakt. Een uur na zijn ver trek uit Lissabon, om 14.21 uur zondag middag, berichtte het, dat het een daling op zee zou maken en sindsdien is niets meer gehoord. Naar verluidt had het 36 personen aan boord onder wie zich een aantal buitenlandse toeristen bevonden. Verscheidene militaire en burgervliegtui gen zijn van hun route afgeweken om het toeètel te zoeken, onder meer een K.L.M.- toestel, afkomstig uit Brazilië en een vlieg tuig van Air France zijn ook van hun rou tes afgeweken om aan het onderzoek deel te nemen. Het vermiste vliegtuig, een Mariner van het type 1937, had zes bemanningsleden (twee Engelsen en vier Portugezen), ze ven Portugese passagiers en 23 buitenland se Amerikanen, Duitsers, Engelsen, Fransen en Belgen). Onjuiste interpreta tie van een radio-telegram, uitgezonden door een Amerikaans vliegtuig, leidde tot een officiële mededeling van „Artop", dat het toestel na enig taxiën over zee op on geveer 200 kilometer uit de kust had stil gehouden en dat de inzittenden door sche pen waren overgenomen.Dit alles werd later wëer gedementeerd en ingetrokken. De gezagvoerder van het K.L.M.-vlieg tuig dat zondag uit Zuid-Amerika in Lissa bon landde heeft verklaard, dat hij 130 mijl van zijn koers was afgeweken om naar het vermiste toestel te zoeken. Hij had op circa 180 meter boven de ruwe zee met golven tot wee meter hoog gevlogen, maar geen sDoor van de vliegboot ontdekt. Het zoeken werd gedurende de nacht voortgezet door een langeafstandsvlieg- tuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat was uitgerust met grote zoeklichten. He denochtend om 04.30 uur Nederlandse tijd is de gecombineerde zoekactie van Por tugese, Amerikaanse en Engelse vliegtui gen hervat. Doctoranda s gevraagd Ik heb gelezen dat een bekende Britse nachtclubhouder overweegt zijn dans meisjes in het vervolg uitsluitend te re- cruteren uit de schare universitair ge vormde dames. Immers, het aantal klach ten van de heren die meedelen, dat de conversatie van het huidige dans- en buf- fetpersoneel onduldbaar wordt door het steeds lager wordende intellectuele peil dezer dames, wordt steeds groter. Al behoor ik niet tot deze klagers ik kan mij het verschijnsel uitstekend voor stellen. De heren wensen waarom zou den zij anders zo laat nog de straat op gaan? eens een ander gesprek te voeren dan met moe-thuis. Niet dat moe niet best bij de pinken is, doch wie dertig a veertig jaar zijn dromen heeft uitgewisseld met hetzelfde meisje, acht de tijd gekomen kennis te nemen van andere en wellicht nieuwe denkbeelden. Men heeft als groot zakenman, industrieel of opperstaffunc- tionaris niet alleen het recht, maar jegens maatschappij, zaak, vrouw en kinderen, zelfs de plicht op de hoogte te komen van wat er in het tierig jongvolk leeft. En waarheen zou men dan anders gaan dan naar Palermo, Maxim, The Crazy Kan garoo of The Sepia Room? Nu schijnt het aantal doctorandae en doctores onder de habituées van deze hui zen met de dag te verminderen. In mijn tijd toen ik nog een nacht levenskunstenaar was hield ik aan de bar van The Green Kakatoo of Sammy's Saloon gesprekken' over de Beweging van Tachtig en de verzen van Hélène Swarth, o' over de vervaltijd van het Romeinse Imperium met dames van universitaire universaliteit, die zich schalks verborgen achter de schuilkozenamen Blonde Miesje en Vlaamse Greetje. De eerste is enige ja ren later rector aan de universiteit van Freiburg a. d. Niezel, de tweede rectrix aan het lyceum voor meisjes uit de on derdrukte middenstand te Bassin-sur-Our- tre geworden. Ik ben hen nog eens op een PENcongres tegen de lenige leden gelopen- Kom daar nü eens om. Ik zeg: kom daar nü eens om. Zodat ik mij het voornemen van de nactclub eigenaar voornoemd best kan voorstellen. Al zal, naar ik van even hooggeachte als deskundige zijde verneem, dit voornemen vooral stuiten op de moeilijkheid niet al leen intellectueel doch ook naar het uiter lijk aanvaardbaar personeel te vinden. Wat tot nu toe uit academische kringen voor deze betrekkingen heeft gesolliciteerd schijnt, zelfs in avondtoilet, nauwelijks in staat te zijn niet alleen aan de intellec tualistische. doch tevens hetgeen helaas noodzakelijk schijnt te zijn aan de es thetische bewogenheid der h.h. cliënten te gemoet te komen. Deze aangelegenheid, die de aandacht schijnt te hebben van Heemschut, Unesco en Monumentenzorg, heeft ook de mijne. Elias Tien dagen geleden, toen de Indonesische regering bij het parlement het ontwerp- West voor nationalisatie van Nederland se ondernemingen indiende, verklaarde een kleine minderheid van Nederlandse zakenlieden „dit kan misschien een aan wijzing voor een nieuw straaltje hoop zijn". Maar de meerderheid verwees naar de zondvloed van resoluties, die in de af gelopen paar maanden door verschillen den politieke organisaties zijn aangenomen en waarin van de regering werd geëist, dat de Nederlandse ondernemingen tot staatseigendom zouden worden geprocla meerd en dat alleen over schadevergoe ding zou worden gepraat als Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië zou zijn overgedragen. De waarde van de „overgenomen" Ne derlandse bedrijven wordt getaxeerd op vijf miljard. President Sukarno verklaarde maandag in zijn rede op de „heldendag": „Wij wen sen niet over betaling voor het overnemen van de Nederlandse ondernemingen te praten, tenzij de Nederlandse regering on derhandelingen begint over de teruggave van West-Irian". Soekarno sprak op een massale bijeen komst op Ambon. Hij zei voorts dat Indo nesië gevraagd heeft om teruggave van West-Irian. Wij hebben gebedeld en wij hebben onderhandeld, maar nu willen wij niet meer over teruggave van West-Iriah onderhandelen. Daarom zijn wij een an dere weg ingeslagen. Wij hebben de Ne derlanders in hun achillespees getroffen en de Nederlandse economische ondernemin gen overgenomen", aldus de president. De Nederlandse regering heeft herhaal delijk verklaard de soevereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea geen onderwerp van besprekingen te willen maken. In net bij het Indonesische parle ment ingediende wetsontwerp tot na tionalisatie van Nederlandse bedrij ven in Indonesië is geen enkele bepa ling opgenomen ten aanzien van het uitstellen van betaling van compen satie tot na regeling van de kwestie Nieuw-Guinea overeenkomstig Indo- nesië's aanspraken. De minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, verklaarde de vorige week in Washing ton in een toelichting op het wetsont werp, dat Indonesië zich aan de in ternationale opvattingen van nationa lisatie zal houden: behoorlijke com pensatie met het recht voor de eigena ren bij de rechterlijke macht beroep aan te tekenen. In Nederlandse zakenkringen in Djakar ta werd vandaag gezegd, dat de bekend making van Sukarno de vraag „Wan neer?" heeft toegevoegd aan de vraag, welke procedure bij het vaststellen van de compensatie zal worden gevolgd. Advertentie in het helder gele blikje hygiënisch bereid uit natuurzuivere ingrediënten Advertentie

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3