Havenberichten Bakermat van kleine broer van KNVB ligt in Santpoort EL-MIOR 5 IJmond-agenda TEGEL IJmuidens huisvrouwen schaven, zagen en timmeren om 't hardst Versmaad miljoen Ha, Hollywood Groenendaal's Superslagerijen 4 Dependance lyceum in „Duinwijk" dinsdag open „Je moet het in je vingers hebben Ir. H. Vos voor P.v.d.A. over „Waarom dat onbehagen" Stagnatie bij woningbouw door hoelahoeprage Installateurs komen plastic buis tekort Vergunningen hinderwet „De mens en zijn werk" bij „Plaatwellerij" Mr. J. H. van Wijk voor P.S.P. over Algerije IJmond-heren verloren; dames wonnen GEHAKTRECLAME Floor Zoontjes clubkam pioen van gymvereniging „VI0S" BjadtKrcmAV- de ere/teJjd in „Ze steken alleen wel eens wat wild Jazzconcert voor scholieren uitgesteld „Pat Mat" leed nederlaag Agenda van Beverwijk Sociaal Culturele Raad DINSDAG 11 NOVEMBER 1958 P Met een enkel woord is in het verslag over het eerste werkbezoek van minister Vondeling aan het Staatsvissershaven- bedrijf te IJmuiden, aan het einde van de vorige week, melding gemaakt van 's mi nisters indruk, dat de aanvoer van vis re gelmatiger zou kunnen geschieden. Een regelmatige aanvoer van vis is niet slechts in het belang van de consument; het belang van de reder, de handel en de industrie zou er eveneens door zijn ge diend. De minister zou, indien hij een duidelijk voorbeeld van ongeregelde aanvoer had willen aanhalen, niet zo heel ver in het verleden hoeven teruggrijpen: er waren in diezelfde week maandag, dinsdag en woensdag vijftien trawlers, respectievelijk trawlloggers, aan de markt, maar donder dag was er helemaal niets, vrijdag was er slechts één schip en zaterdag waren er we derom vijf schepen aan de markt, terwijl twee andere schepen niet meer aan een losbeurt kwamen. Maandag jl. was de (zolang opgehouden) vis van schrikbarend slechte kwaliteit. De eerste drie dagen van de nieuwe week zijn weer overvol, met wederom een aan tal schepen die moeten wachten, waardoor de kwaliteit van het zeebanket er niet be ter op wordt. Helaas is het hierboven ge schetste beeld geen uitzondering. Waaraan nu moet de onregelmatige aan voer van vis te IJmuiden worden toe geschreven? Hij kan slechts ten dele op rekening van moeder natuur worden geschoven. Veel eer moet hij worden geweten aan een halsstarrig, tot dusver nog steeds niet doorbroken conservatisme, dat de invoe ring van. een behoorlijke regeling, waarbij via een door de gezamenlijke reders aan te wijzen deskundige functionaris de los- beurten worden geregeld, in de weg staat. De uitvoerbaarheid hiervan is echter slechts mogelijk door de volle medewer king van de reders en de schippers, welke laatsten zich onvoorwaardelijk moeten onderwerpen aan een meldingsplicht. Het is niet zo heel moeilijk voor te re kenen, dat door het ontbreken van een apparaat waardoor een regelmatige aan voer verzekerd zou zijn een dikke miljoen gulden per jaar minder opbrengst wordt verkregen dan in het geval dat er wél een serieus meldings- en losbeurtsysteem was. De -schipper die van de aanvoer rege lende functionaris de losbeurt krijgt toe gewezen weet waar hij aan toe is. Er is geen sprake meer van vrees niet op tijd voor een losbeurt te komen. Het onzekere, het „gok"-element komt te vervallen. Dit stelt hem in staat nog een of twee trekken door te vissen. Op duizend tot twaalfhonderd reizen per jaar. (alleen voor de grote schepen van IJmuiden en Katwijk) zouden er, voor zichtig geschat, vijftienhonderd trekken meer kunnen worden gedaan. Wanneer men een trek op veertig kisten stelt, en de opbrengst van een kist vis op twintig gulden, dan komt men reeds aan een be drag van 1.200.000. Hét is duidelijk dat bij een systeem, waarbij de losbeurten tijdig bekend zijn, er ook betere kwaliteit aan de markt komt, hetgeen eveneens een niet onaanzienlijk hogere opbrengst betekent. Dat er moeilijkheden kleven aan een systeem voor de geregelde aanvoer van vis, zal geen reder .ontkennen; dat deze problemen 'onoplosbaar zouden 'rijn, wordt bestreden. - Een passende 'bezoldiging voor een des kundige functionaris (bij voorbeeld een gezagvoerder of stuurman uit de koop vaardij),, aan wie de regeling van de aan voer moet worden overgelaten, zal voor de betrokken reders eigenaren van een veertigtal grote visschepen van IJmuiden en Katwijk, welke schepen een waarde van 25 miljoen gulden vertegenwoordigen en die jaarlijks voor 25 miljoen gulden vis aanvoeren zeker geen onoverkomenlijk bezwaar opleveren. In elk geval zou het z'n nut kunnen heb ben als de belanghebbenden in een ronde tafelgesprek het voor en tegen nog eens goed tegen elkaar zouden afwegen en eens na zouden gaan of.een in een na burig land reeds met succes ingevoerd meldings- en losbeurtsysteem nu per se onbruikbaar is voor dit goede land aan de goede Noordzee en of in dit geval de mi nister het niet aan het rechte eind had toen hij zijn indruk weergaf. De vereniging „Het Christelijk Lyceum te Haarlem" open£ dinsdag 11 november officieel de depenaance van het Marnix van St. Aldegondelyceum aan de Venus- straat in IJmuiden (Duinwijk). De opening zal plaats hebben in de aula van de Elout van Soeterwoudeschool aan de Radarstraat in IJmuiden. LAMERS BEKER-TOERNOOI Het biljarttoernooi om de Lamers beker is voortgezet met een wedstrijd tussen de BV '45 uit Zaandam, welke in een 8-8 ge lijkspel eindigde. Advertentie is aan het verbouwen! Voor hen die op een koopje uit zijn een kans om voor een kwartje op de eerste rij te zitten. KOMT U EENS AAN FOTO - FILMBEDRIJF HOLLYWOOD LANGE NIEUWSTRAAT 793 Maandag kwamen in IJmuiden aan: Sula G van Manchester; Texelstroom, Manchester; Ri chard, Brohan, Archangel; Artura, Kotka; Brou wersgracht, Rauma; Franka II. Neath; Bomma, Drammen; Anna Louise, Leningrad; Nautic, Fo- wey; Monica. Londen; Reine Astrid. Gothenburg. Mina Scupp, Rekefjord; Troma, Tuapse; Patricia, Skoghal; Joost, Skogby. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Breda van Rotterdam; Bloemfontein, Antwerpen; Corsea, Benisaf, erts lossen Hoogovens; Memnon, Antwer pen; Ranhall, Dieppe; Twente, Rotterdam; Amos, Rotterdam, ruwijzer laden IJmuiden; Wallonia, cellulose lossen Papierfabr.; Heerengracht, Kotka. Maandag vertrokken uit IJmuiden; Psychee naar Rotterdam, ledig van Hoogovens; Ems, Aar- hus; Attis, Bremen; Giessenkerk, Hamburg; Leonard T, Domsjö, zout geladen IJmuiden; Ko ningin Juliana, Gent; Netherland Coast, Rotter dam; Binna. Rotterdam, erts gelost Binnenhaven IJmuiden; Amstelveen. Montreal; Borneo, Bre men; Peregrine. Harlingen; Marshal Govorov, Rotterd.; Pavo, Sundsval; Ganymedes, Hamburg. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden; Artura naar Rotterdam; Bram, Kotka. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Het komt vaak voor dat een voetballer het in het heetst van de strijd vertikt, dat hij er geen zin m,eer in heeft. Het kan nu echter gebeuren dat gij het bent die het vertikt. Dat gij de speler vertikt wel te verstaan. Maar dan moet ge het zowel in uw vingers als in uw hoofd hebben. De theoretische kennis over voetbaltechniek en -tactiek in uw hoofd en de praktische kennis, de balbehandeling, in uw vingers. Op uw vingers kunt u natellen dat het uw wijsvinger en uw duim moeten zijn. Dat is wel duidelijk. Voordat ge echter aan het vertikken toe bent zult ge er toe over moeten gaan u een elftal (liefst twee, dat is dan een voor het verlies) en een grasmat van de juiste afmetingen aan te schaffen. Dat is heel belangrijk. Zonder spelers en grasmat komt ge er niet. „Maar waar moet ik met mijn vijfentwintig spelers (ge hebt uiteraard ook enige reserves in voorraad) naar toe", zult ge u verbijsterd afvragen. „Naar de zolder of naar de huiskamer of naar weet ik waar", zou de heer J. H. Wempe, lrissenstraat 3 in Santpoort, u enthousiast toe willen roepen. Waarom? Omdat hij de pionier is van het tafelvoetbal in Nederland. De man zonder wie de Nederlandse Tafel Voetbal Bond niet zou zijn opgericht. De heer Wempe is nu voorzitter van de afdeling Velsen van de NTVB „De kleine broer van de KNVB", zegt de Sant poorter lachend maar dat is hij niet altijd geweest. „Na de oprichting van de NTVB was ik voorzitter, penningmeester, secretaris, kortom in m'n eentje het be stuur van de landelijke bond. En druk dat ik het had. Avond aan avond zat ik te schrijven. Ja, schrijven met de pen. Een schrijfmachine had ik toen nog niet. Aan die drukte heb ik gauw een einde ge maakt. Ik wilde zelf ook wel eens voet ballen op de tafel. Het bestuur zit nu in Den Haag. Daar bemoei ik mij niet meer zo mee. Ik geloof wel dat ze me lid van verdienste hebben gemaakt en commis saris en zo". Afmetingen De heer Wempe, die in vroeger jaren een verdienstelijk doelverdediger van „Haarlem" was, is een geestdriftig beoefe naar van het „miniatuurvoetbal". Hij kan u precies vertellen hoe groot het voetbal- veld-in-het-klein moet zijn, wil het aan de reglementen van de NTVB voldoen. De lengte 1.30 meter en 90 centimeter breed. De spelers zijn een centimeter lang, zijn op zogenaamde duikelaartjes bevestigd en worden door een tikje van de wijsvinger (het vertikken) voortbewogen. „Alles is precies op schaal gemaakt. Alleen de bal is verhoudingsgewijze heel wat groter dan de „leren knikker". Toch worden met deze bal het beste de omstandigheden, zoals die zich bij een echte voetbalwedstrijd voor doen, nagebootst". „Of er bij de competitiewedstrijden ook scheidsrechters zijn?" De heer Wempe ver telt dat dit inderdaad het geval is. „Alleen fluiten ze niet. Dat is irriterend voor de spelers. Ze zeggen wanneer een overtre ding is begaan, wanneer een speler buiten spel staat, enzovoort". Op onze vraag of de uitslagen hetzelfde beeld vertonen als bij het „echte" voet bal, lacht de heer Wempe. „Niet bepaald", zegt hij. „Nog erger dan korfbaluitslagen, 20—3 en zo. Dat komt omdat wii het En gelse systeem nog niet spelen. In Engeland mag je, als de tegenpartij op jouw helft is gekomen, na elk schot van je tegenstander drie van je eigen spelers vertikken, zodat je je tegenstander door een bepaalde op stelling ih de luren kunt léggeh. Het spe len van één of ander systeem is daarom ook heel 'belangrijk". „Weet u dat je ook kunt doelpunten uit De afdeling Velsen-IJmuiden van de Partij van de Arbeid zal donderdag 20 no vember om 20 uur in hotel „Royal" aan de Kennemerlaan in IJmuiden een open bare vergadering houden, waar ir. H. Vos, oud-minister van Verkeer en Waterstaat en tweede voorzitter van het Partijbe stuur, zal spreken over het onderwerp „Waarom dat onbehagen". Na de aanlei ding van de oud-minister zal er gelegen heid tot discussie zijn. „Fryske Trou" met „Roel de Blomker" Woensdag 19 november om 20 uur zal de vereniging „Fryske Trou" in het Her vormd Jeugdgebouw aan de Rembrandt- laan in IJmuiden een opvoering geven van het toneelstuk in drie bedrijven „Roel de Blomker" van P. Lantinga. Advertentie 5 TOPLiN NO IRON in effen, streep, ruit en ton-sur-ton reeds v.a. 12.90 J"j Hl Keurcollectie ZELFBINDERS 2 v.a. 2.95 5 Dames- en Herenmodes Confectie Maatkleermakers 'f Kennemerlaan 36 IJmuiden Tel. 4453 Nederland zit zonder plasticbuis. De meeste grossiers hebben geen meter meer in huis. De plotselinge rage voor het hoe lahoepelen, overgewaaid uit Amerika en Engeland, heeft de vraag naar plasticbuis in enkele dagen tijds enorm doen stijgen. De gevaarlijke kant hiervan is, dat de voortgang in de woningbouw in het ge drang dreigt te komen. Vele installateurs kunnen met de aanleg van elektrische lei dingen in nieuwe woningen niet verder, omdat zij niet over voldoende buis be schikken. Negen fabrieken produceren in Nederland enkele honderden kilometers plasticbuis per dag. Voordat de hoepelrage begon, werkte men al ongeveer op top capaciteit, zodat de produktie nagenoeg niet verder kan worden verhoogd. De meeste grossiers hebben reeds een distributiesysteem ingesteld, waarbij men voornamelijk de vaste klanten helpt. Dat toch nog een aanzienlijk kwantum van de plasticbuis in de hoepelindustrie ver dwijnt, komt doordat ook vrij veel instal lateurs hoepels schijnen te vervaardigen. Er is zelfs 'n geval bekend van 'n instal lateur in het oosten van het land, die met een wagen vol hoepels telkens naar West- Duitsland trekt, waar hij een veel hogere prijs voor zijn produkt krijgt. De nieuwe rage is wel op een zeer onge legen tijdstip gekomen, daar men graag voor het begin van een eventuele vorst periode zoveel mogelijk huizen gereed wil hebben. Of de hoepelrage lang zal duren, weet niemand. De kans op een snel ver zadigde markt is tamelijk klein, daar de plastiehoepels geen lang leven hebben. Daardoor is al bij voorbaat een grote ver- vangingsmarkt geschapen. De Rotterdamse kampioen tafelvoet bal in een spannend duel met de kam pioen van Engeland. Woolcock (rechts) De heer Wempe is scheidsrechter. corners. Als de speler en daardoor de bal maar een bepaald effect geeft. Ik heb vaak genoeg een „inswinger" op m'n naam gebracht". Geen Stormvogels meer De afdeling Velsen bestaat momenteel uit zes clubs (dat wil zeggen zes leden, die allen onder een bepaalde clubnaam uit komen). „In onze goeie tijd hebben we er negen gehad. Ik speel als Haarlem in de competitie. We hebben ook een Storm vogels gehad, die werkte bij de papierfa briek. Is er mee opgehouden. We moeten het dus nu zonder Stormvogels stellen". Vermoeiend De heer Wempe vertelt dat er niet twee maal drie kwartier maar twee keer vijfen twintig minuten wordt gespeeld. „Je hoeft geen ballonkuiten en een body-building- borst te hebben om een goed tafelvoetbal ler te zijn, maar toch moet je wel over uit houdingsvermogen beschikken. Je transpi reert je wild als je doorlopend in halfge- bukte houding om de tafel draaft". Merkwaardig vindt de heer Wempe het, dat er in Velsen heel wat voetbalspelen zijn verkocht, maar dat er toch zo weinig Velsenaren zijn die aan de competitie mee doen. „En het wordt toch steeds echter. In dé grote steden heb je al eerste en tweede klassen, waarbij er clubs promo veren en degraderen". De heer Wempe vertelt dat er zelfs al een afdeling van de NTVB in Musselkanaal is opgericht. Ondanks de geringe deelneming aan de competitie in Velsen is de heer Wempe van mening dat het de tafelvoetbalsport naar den vleze gaat. In Nederland zijn er ongeveer tweehonderd beoefenaren van de tafelvoetbalsport die in competitieverband spelen, in Engeland zijn er maar liefst zevenduizend. „Maar leden kunnen we altijd gebrui ken en vooral in Velsen". De heer Wémpe speelt wat met zijn kleine koddig duike lende poppetjes, laat het keepertje uitval len maken, wipt het balletje enige malen vliegensvlug heen en weer. „Het is een fijn SDel, maar ie moet het in je vingers hebben. B. en W. van Velsen delen mee, dat In gevolge de hinderwet vergunning is ver leend aan: De n.v. Machinefabriek „IJmui den" tot het wijzigen en uitbreiden van aar machinefabriek en reparatiewerk plaats aan de Eerste Industriedwarsstr. 4 in IJmuiden; De Steenkolenhandelsver eniging n.v. tot het oprichten van een ben zinepompinstallatie aan de Engelmundus- straat 28 in IJmuiden-Oost. VELSEN DINSDAG 11 NOVEMBER Thalia: „De circusheid", 20 uur. Rex: „Velser Kunstkring Voor Allen" met toneelvoorstelling door Ensemble, 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.3012 en van 1416.30 uur. Hervormd Jeugdgebouw: De Schouw spelers met toneelvoorstelling, 20 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen straat. WOENSDAG 12 NOVEMBER Thalia: Als dinsdag. Rex: Als dinsdag. Pieter Vermeulenmuseum: Als dinsdag. Raadhuis: Spreekuur wethouder van so ciale zaken, 1012 uur. BEVERWIJK DINSDAG 11 NOVEMBER Kennemer Theater, 19.15 uur; „De tien geboden". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De cir cusheid". WOENSDAG 12 NOVEMBER Bioscopen: Als dinsdag. Gebouw „Nieuw Leven", Baanstraat, 20 uur: Mr. F. Doeleman uit Utrecht over „Europees Federalisme". Donderdag 13 november om 19.30 uur zal de fototentoonstelling „De Mens en zijn werk" die in het schaftlokaal van de n.v. Plaatwellerij in Velsen wordt gehou den en maandagmiddag werd geopend, door de jury worden besproken en toege licht. Tevens heeft de uitreiking van de prijzen plaats. Vrijdag 14 november zal men de expositie nog kunnen bezichtigen ên onder meer de bekroonde werken kun nen bewonderen. De afdeling IJmond van de Pacifistisch Socialistische Partij zal 19 november om 20 uur in het Cultureel Centrum in IJmui den een openbare vergadering houden, waar mr. J. H. van Wijk iets over Algerije zal vertellen. Hij zal zijn lezing toelichten met lichtbeelden. Het eerste IJmond-dameselftal, dat bij Rapiditas in Haarlem op bezoek was, heeft een overtuigende zege behaald, hoewel dit niet bij het begin van de wedstrijd was te verwachten. Weliswaar hadden de IJ- mond-dames spoedig het beste van het spel, maar zij slaagden er voorlopig niet in om de Rapiditas-verdediging te door breken. Eerst na tien minuten gelukte dit W. van der Kuil (01), waarna de thuis club enige gevaarlijke aanvallen opzette. De IJmond-doelverdedigster, mevrouw M. de Vries kreeg echter geen moeilijk werk en dit spoorde de IJmond-dames aan. Me juffrouw D. Marckelbach bracht de stand op 02 voor IJmond. Na de hervatting liet IJmond een serie fraaie aanvallen zien, waartegen de Haar lemse dames niet waren opgewassen. De Velsense dames wonnen deze strijd uit eindelijk met 07. Heren deden het beter Op een zeer slecht bespeelbaar terrein in Weesp hadden de IJmond 1-heren hun wedstrijd tegen WVGV. Kort na het be gin opende E. Jonker de score voor de Velsenaren (01), doch de gastheren maakten spoedig gelijk (11). Met wisse lende aanvallen verstreek de tijd tussen de gelijkwaardige, sportieve tegenstan ders, totdat IJmond opnieuw scoorde (12). WVGV liet de rust met een 34 voorsprong vóór de gasten ingaan. Na de hervatting werden beurtelings successen geboekt. Even voor het einde was het 71; een stand, die de krachts verhouding juist weergaf. Doch net voor het eindsignaal had WVGV geluk toen doelman Böhm nogmaals werd gepasseerd (8—7). De overige uitslagen waren: Dames: Rapiditas 2IJmond 2 12; IJmond 3De Blinkert 2 67. Meis.iesaspiranten: IJmond aDe Blin kert a 4—2; IJmond b—De Blinkert b 0—1; IJmond cDe Blinkert c 14; IJmond d De Blinkert d 20; IJmond eADO b 1—10. Jongens-aspiranten: IJmond cDe Blin kert c 33. Concert van „De Goede Herder" Donderdag 20 november om 20 uur zal het jeugdkoor „De Goede Herder" o.l.v. Joop Huizinga in het Hervormd Jeugdge bouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden- Oost een concert geven. Onder meer zal een zangspel in drie bedrijven worden op gevoerd. Advertentie Over lekker eten gesproken Doet als zovele anderen en maakt gebruik van onze WOENSDAGSE U weet: dan kost ons reclame-gehakt van 1.25 p. p. 98 ct. p. p.; p kilo 1.75 Ons Gehakt van Runder- en Varkens lappen gedraaid, van 178 kost dan 1.48 p. pond Al het gehakt inclusief zakje zout en kruiden VERSE VARKENSPOTEN 3 pond 98 DIKKE VLEESKRABBETJES p.p. 98 Zeeweg 229 IJmuiden Da Costalaan 15 Driehuis De gymnastiekvereniging VIOS in Cas- tricum heeft haar onderlinge kampioen schappen gehouden in het nieuwe gym lokaal van het scholencomplex aan de Juliana van Stolbergstraat. Er werd voor al bij de dames felle strijd geleverd om de eerste plaats. Bij de heren ging de titel van clubkam pioen naar Floor Zoontjes, die daarmee wel een bijzondere prestatie leverde, want Zoontjes was des middags ook reeds in Alkmaar opgetreden, in de Noordholland se turnkampioenschappen, als lid van de Alkmaarse club „de Halter". Ook hierbij bewees hij zijn klasse door een zeer ver dienstelijk resultaat te bereiken. De uitslagen van de kampioenschappen, waarbij mej. Ada Steeman en Floor Zoontjes de nieuwe kampioenen werden, luiden als volgt: Dames: 1. Ada Steeman 43,1 p.; 2. Joke Deen 42,4 p.; 3. Marian Brouwer 41 p.; 4. Els Marcker 40 p.; 5. Gré Lute 39,8 p.; 6. Nel Baars 38,4 p.; 7. Ria Zonneveld 38.1 p.; 8. Nel Brakenhoff 36 p. Heren: 1. Fl. Zoontjes 54,5 p.; 2. Ad Kaandorp 48 p.; 3. W. Korsman 43,6 p.; 4. Jan Sap 39,1 p.; 5. Theo Adrichem 34,5 p. „De zin van het leven" voor N.C.V.B. Maandag 17 november om 20 uur zal ds. J. A. Peters uit Den Haag voor de leden van de afdeling Velsen-Noord van de Ne derlandse Christen Vrouwen Bond spre ken over „De zin van het leven". De bij eenkomst zal in de Da Costaschool in Vel sen-Noord worden gehouden. A.dvertentie MARKUN [Taller bouwpakketten I voor stations, huisjes, bruggen en2. BREÉSTRAAT 40 *2 DE IJMU1DENSE huisvrouwen weten wat zij willen. Er zijn zelfs enige nijvere huismoeders die er niet meer van willen weten dat hun respectieve echtgenoten huiselijke karweitjes verrichten. Willens en wetens hebben zij alle moed en een goede huisvrouw beschikt over heel wat moed bijeengeraapt en hcben de zaag, beitel, schaaf en dergelijke gereed schappen ter hand genomen. Zij doen dat met een 1verbluffende ijver. Reken maar. Daar kan werkmeester A. van Woensel over meepraten. Hoe kan het ook anders. Heel wat maandagavonden tijgen enige huisvrouwen naar de gemeentelijke werk plaats voor minder validen aan de Presi dent Krugerstraat in IJmuiden om onder zijn leiding de nodige handigheid met bovengenoemde gereedschappen op te doen. De cursus, die tien avonden omvat, staat onder auspiciën van de Stichting Commissie voor Huishoudelijke en Gezins voorlichting. Afgelopen maandag hebben wij de huis vrouwen aan het werk gezien. Na zeven lessen. Zij zaagden, schaafden en beitelden dat het een lust was voor het lekenoog maar toch ook wel voor het vakmansoog van werkmeester Van Woensel. Vijftien jaar is de heer Van Woensel in dienst van de gemeente „een oude rot", zegt hij zelf en ruim drie jaar is hij werkmees ter van de werkplaats voor minder validen overdag heeft hij het altijd bijzonder druk. Nu werkt hij maandagavond ook nog. Geeft les aan vrouwen, die overdag ook hard moeten werken. „Het is weer eens wat anders", vindt de werkmeester, „bovendien is het prettig werken met vrouwen. Ze zijn anders dan mannen, heb ben veel meer haast om iets tot stand te brengen. Ze steken alleen wel eens wat wild om zich heen, hebben niet zo veel geduld. Af en toe willen ze dat ik iets voor ze op de machine bewerk. Maar dat doe ik niet. Thuis hebben ze ook geen machines. Dan moeten ze het ook met hun handen klaren". „Of ze handig zijn". We vragen het op een fluistertoon, kijken ietwat schichtig om ons heen om ons te vergewissen dat de dames onze vraag niet hebben verstaan. Gelukkig blijkt dat het geval te zijn: Ten slotte kun je niet weten. Als man tussen de vrouwen. De heer Van Woensel staat direct klaar met zijn antwoord „Die han digheid van ze valt reuze mee. Trouwens ze vallen in alle opzichten mee. Ze zijn ijverig en vol toewijding". De werkmeester moet het gesprek telkens onderbreken. „Moet ik nu zo of zo hakken met dat ding. Er gaan veel te grote schilvers af", zegt een dame en steekt met een flinke schaaf kordaat in de richting van de werk meester. „U mag helemaal niet hakken", ■zegt hij. „Kijk zo moet u hem vasthouden". De huisvrouw, die onder de spaanders zat kijkt aandachtig toe. Helemaal geconcen treerd. Met haar tong tussen haar lippen. „Ja, zo is het net een kaasschaaf", zegt zij deskundig. „Precies hetzelfde principe". Een andere ÏJmuidense neemt op datzelfde ogenblik een geweldige hamer ter hand. „Wat een snoepertje", zegt ze en slaat des kundig een spijker in een hor-in-wording. „Maar mevrouw die poot past toch niet in dat gat!", zegt de werkmeester enigs zins bestraffend tegen een van zijn „leer lingen", die als een stout klein kind naar de poot kijkt. "Dan neem ik een plankje met een ander gat", zegt zij handig. „Dan past het wel". „Ach mijnheer Van Woensel. Mijnheer Van Woensel! Komt u nu toch eens gauw bij mij kijken. Hoe moet dit nu". Zo gaat het aan een stuk door De dames zijn druk in de weer en de heer Van Woensel lijkt overal tegelijk te zijn. Dan staat hij bij die. dan weer bij die. De hele avond achtereen. Oudere cursist Mevrouw L. van der Kooi is een van de oudere cursisten. Rustig is zij bezig een keukenkrukje te maken. „Ik vind het leuk werk. Het is bovendien zo gemakkelijk als je als vrouw eens iets kunt repareren. Dat je je zonder de hulp van je man kunt redden. Bij het repareren van een keuken trapje of zo. Ik heb er echt plezier in". Mevrouw Van der Kooi vervolgt haar re laas met het vertellen dat zij begonnen is met huis-tuin-en-keuken-schilderen. Zij weet er al heel wat van. Van grondverf en plamuur tot lakverven toe. „Als m'n negen kleinkinderen er zit ten er een paar op het Gymnasium me zo eens konden zien. Ze zouden denken: die oma, die doet het nog best. Mejuffrouw N. Zwaan praat ook hon derduit over het werk dat zij onderhan den heeft. Dat het zo nuttig is en zo leuk. Dat je er zo veel aan hebt. Zij laat trots een stoel zien. die met veel moeite werd gerepareerd. „De leuningen zaten helemaal los. En om die weèr stevig vast te lijmen valt niet meè". De huismoeders doen erg hun best. Zij zijn trots op hun werk. De huisvaders zijn trots op hun echtgenoten. Ook een beetje blij. Dat zij zelf niet meer aliè karweitjes hoeven op te knappen. Het jazzconcert dat onder auspiciën van de Commissie Culturele Vorming School jeugd Velsen op donderdag 13 november voor de leerlingen van de derde en hoge re klassen van Velsense ulo, middelbare en technische scholen zou worden gege ven gaat niet door. Het Jazzkwintet Jacobs zal nu op donderdag 20 november om 9.30 en 10.45 in het Patronaatsgebouw aan de Willem Beeksweg in IJmuiden optreden. Op 19 november om 9.30, 10.45, 13.30 en 14.45 uur zullen in het Patronaatsgebouw voor de eerste en tweede klassen van bo vengenoemde scholen uitvoeringen worden gegeven van Slavische volksmuziek. Beverwijk Het derde team van de Kennemer Schaakclub „Pat-Mat" heeft voor de bondscompetitie een 7,/2-2,//2 nederlaag ge leden tegen Zaanstreek (N.). De persoonlijke uitslagen waren: J. Blan ken (Z.)—H. W. Lubert (P.) 1-0; J. W. Pe tersir. J. J. Schroder 1-0; H. Booyir. A. W.Falter 1-0; C. J. BesseB. Sauer remise; P. de BoerF. Ruiter remise; G. PoelT. Wester 1-0; C. SlotH. Steeman remise; Mevr. KleynW. P. v. d. Lely 1-0; A. P. KoemanN. Duin remise; J. W. Tulop G. A. Doets remise. Onderlinge competitie In de onderlinge competitie werden dè volgende resultaten behaald: Afd. I: P. TijssenJ. Zonneveld afgebr. Afd. II: B. SauerP. H. Janssen 0-1; G. v. d. BergM. Soeteman afgebr. Afd. Ill: H. Steeman—P. Doekes 0-1; T. writer—J. Ruiter 1-0; B. SauerN. Duin 1-0 Afd. IV: N. Knabe—D. Horst 0-1; K. SchepelJ. Kruyer 1-0; J. v. VuurenN. Doekes 1-0; W. MolenaarJ. Wortelboer remise. 12 november. Politiebond „St. Michaèl", algemene ledenvergadering. 20 uur. 13 november. Abonnemcntsvoorstellingèn in Kennemer Theater Toneelgroep „Puck", 20 uur. 14 november, De Keerkring èn Ma tér Amabilisschool Kennemer Theater, Su rinaamse avond. Inleiding en films. Medewerking van Surinaams orkest „Guyana's". 15 november, Beverwijkse Gymnastiek vereniging „Turnlust" Kennemer Thea ter, Gymnastiekuitvoering. R.K. Leeszaal en bibliotheek Uitleenbureau Beverwijk: Woensdag, donderdag, zaterdag 1013 uur; maan dag, dinsdag, vrijdag 15—18 uur; dins- dat, vrijdag 1921 uur; zaterdag 14 17.30 uur. Uitleenpost Wijk aan Zee, St. Odolph- straat, dagelijks 17.3019 uur, Uitleenpost Heemskerk. Bilderdijkstr. 4, maandag 1517 uur; dinsdag 19—21 uur; vrijdag 19—21 uur; zaterdag 15— 17 uur. Jeugdbibliotheek Beverwijk, maandag, dinsdag, vrijdag 1617.30 uur; woensdag, zaterdag 14 17 uur; maandag (boven 12 jaar) 19— 21.30 uur. Heemskerk, woensdag 1517 uur; vrij dag 1617 uur; maandag (boven 12 jaar) 1921 uur. Lees- en studiezaal Beverwijk, dinsdag t/m. zaterdag 10—13 uur; woensdag 1921.30 uur. „Nieuw Leven" niet „Glazen speelgoed" Maandag 17 november om 20 uur zal de geheelonthouders toneelvereniging „Nieuw Leven" in het Beverwijkse Ken- nemertheater „Glazen speelgoed" van Tennessee Williams onder regie van Fransje Hart opvoeren.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4