WYBERT (Panda en de oüe^boertjes Britse lof voor de Nederlandse betalingsbalanspositie Saldo schatkist sterk gestegen Wereldnieuws Dames Zachtere lucht op komst WOENSDAG 12 NOVEMBER 1958 2 GULDEN HARDSTE VALUTA IN EUROPA Tweede terugbetaling van 25 percent bij Kendeng Lemboe Anim-Sand verhoogt terugbetaling tot 40 pet. Claimhandel emissie Sikkens begint 14 nov. Rechtbank sprak £een faillissementen uit DE WEEKSTAAT Griekenland krijgt Duits krediet van 150 min. D.M. Dividend Netam KIES TOCH Droogdok Soerabaja kreeg geen transfer uit Indonesië Philips onderhandelt over grote opdracht in Peru De Peruviaanse belangen van de OGEM Heinekens Indonesische Bierbrouwerij: I6V2 pet. Boter tekort in Duitsland Stakin? bii Chrysler Ned. Bank van Suid-Afrika Bod op aandelen Pradjekan Tangarang handen EEN OPMERKELIJK VERSCHIJNSEL in het financiële beeld van Europa is de aanhoudend sterke betalingsbalanspositie van Nederland, zo schrijft de Financial Times. Volgens het blad geniet de Nederlandse gulden thans reeds vele maanden de onderscheiding de hardste valuta van Europa te zijn. De vraag naar guldens is aan houdend groter dan het aanbod en om in deze situatie te voorzien hebben de Neder landse autoriteiten grote hoeveelheden guldens op de internationale wisselmarkten moeten aanbieden met als resultaat, dat zij thans kunnen wijzen op een ontwikkeling van de Nederlandse monetaire reserves sedert een jaar, die in geen enkel ander land ter wereld gunstiger is geweest. De Nederlandse monetaire reserves hebben nu een ongekend hoog peil sedert de tweede wereldoorlog bereikt en er zijn volgens de Financial Times geen aanwijzingen, dat er in de nabije toekomst een einde za). komen aan deze gunstige ontwikkeling. Het blad spreekt van een geweldig sterke betalingsbalanspositie van Nederland, die naar zijn mening evenals de goede beta lingsbalanspositie van Engeland in dt eerste plaats is toe te schrijven aan een scherpe daling van de uitgaven voor de invoer in vergelijking met de ontvangsten uit hoofde van de uitvoer. De verbetering van de ruil voet, veroorzaakt door de scherpe prijs daling op de internationale produkten- markten die zulk een belangrijke rol heeft gespeeld bij het tot stand brengen van een gunstige wending in de Engelse belalings- balanspositie, heeft als geluksfactor slechts in geringe mate bijgedragen tot de ver betering van de Nederlandse bctalings- balanspositie. Natuurlijk zijn ook dc Neder landse importprijzen gedaald, maar daar de Nederlandse uitvoer voor een belangrijk deel bestaat uit primaire produkten, zijn de Nederlandse exportprijzen nauwelijks minder scherp gedaald, zodat de verhou ding tussen de importprijzen en de export prijzen thans voor Nederland weinig min der gunstig is dan enkele jaren geleden. Bestedingsbeperking Er schijnt weinig twijfel te bestaan, dat de verbetering van de Nederlandse beta lingsbalanspositie hoofdzakelijk is toe te schrijven aan het welslagen van cie beste dingsbeperkingsmaatregelen, die kennelijk hebben geleid tot een scherpe daling van de invoer, want de daling van de waarde van de invoer in het lopende jaar is twee maal zo groot als door de daling der in voerprijzen-alleen kan worden verklaard. Tegelijkertijd hebben de maatregelen der autoriteiten een dermate grote stijging van het volume van de uitvoer teweeggebracht, dat ondanks de daling van de exportprijzen Advertentie Rokershoest n wordt voorkomen - en bestreden met In de algemene jaarvergadering van de Rubber Cultuur Maatschappij „Kendeng Lemboe" heeft de voorzitter meegedeeld dat de terugbetaling op het kapitaal van 25 percent waarschijnlijk deze maand zal plaatsvinden en dat het bestuur meent dat gezien de fiscale positie van de n.v., het gemotiveerd is niet langer te wachten en over te gaan tot een tweede terugbetaling van 25 percent. Op de vraag hoeveel er na beide terugbetalingen nog zal overblij ven werd geantwoord dat er ongeveer 250.000 in kas zullen worden gehouden. Op een derde terugbetaling moet dan ook niet meer worden gerekend. De onkosten in Nederland, 33.567 in 1957, werden een punt van bespreking en een aandeelhouder vroeg of deze niet kon den worden verlaagd in verband met de situatie waarin de maatschappij thans verkeert. Voor 1958 worden de onkosten geraamd op 25.000 en voor 1959 op f 18.000. De commissarissen ontvangen bij na geen vergoeding, terwijl het salaris van de directeur is gehalveerd. Kantoor wordt gehouden in slechts één kamer. De n.v. had in 1957 een belangrijke schuld in Indonesië van 4,5 miljoen rupiahs. Om verder te kunnen blijven werken moest krediet worden opgenomen. Dit geschied de via een bevriende relatie aldaar tegen een onderpand van de zich in Nederland bevindende effecten. Ter afbetaling van deze schuld werd in 1957 een remise ad f 300.000,— naar Indonesië overgemaakt. Door de verkoop van de produkten aldaar kwamen de effecten in Nederland weer vrij. Mede hierdoor was de maatschappij in staat om tot terugbetalingen over te gaan. Het bestuur van de n.v. Cultuurmaat schappij „Anim-Sand" heeft in de alge mene vergadering verklaard geen overwe gende bezwaren te hebben tegen een door de heer G. E. v.d. Werff namens een groep aandeelhouders ingediend amen dement om de door het bestuur voorge stelde terugbetaling op de aandelen te verhogen tot 40 percent. Op de agenda stond een bestuursvoorstel om tot terug betaling van 35 percent over te gaan. In ieder geval had dit voorstel toch niet in stemming kunnen worden gebracht, om dat het statutair vereiste quorum ont brak. Na een terugbetaling van 40 percent blijft ongeveer 23.000 aan kasgelden en effecten over. Dit, naar het oordeel van het bestuur, minimale bedrag wil men achter de hand houden om de ontwikke ling van de toestand af te wachten. De voorzitter noemde de terugbetaling van 40 percent de uiterste grens. Indonesi sche verplichtingen zijn er niet meer. De waarde van de effectenportefeuille bedroeg per 7 november ongeveer 137.000. De onkosten in Nederland zul len voor 1958 verminderd worden tot t 5.000 (over 1957 5.751) en daarna wor den géreduceerd tot 3.000 per jaar. Er bestaan geen belastingverplichtingen. Desgevraagd deelde de voorzitter nog me de, dat de remise ad f 30.000 in het voor jaar van 1957 diende om de kaspositie in Indonesië te verlichten. de waarde van de uitvoer voortdurend is gestegen, zulks niettegenstaande de achter uitgang van de toestand der wereldmark ten. Volgens de Financial Times verdient het voorts de aandacht, dat de Nederlanders een indrukwekkend herstel van hun devie- zenpositie hebben bereikt zonder hun toe vlucht te hebben genomen tot krachtige monetaire maatregelen. Het Nederlandse bankdisconto werd niet verder verhoogd dan tot 5 percent, terwijl het herstel van de Engelse betalingsbalanspositie voor een deel is toe te schrijven aan de verhoging van het Engelse bankdisconto tot 7 percent, waartoe in augustus 1957 werd overgegaan. De bestedingsbeperking heeft echter even weinig succes als die in Engeland wat be treft het tegengaan van de stijging van het loonpeil. De gemiddelde stijging van het loonpeil in Nederland is de afgelopen 12 maanden ongeveer even groot geweest als die in Engeland. Het programma tot be strijding van de inflatie schijnt echter in Nederland iets minder zwaar te hebben gedrukt op de economische bedrijvigheid dan in Engeland het geval was,. De Twentsche Bank n.v. stelt op maan dag 24 november de reeds aangekondigde inschrijving open op nominaal 1.568.100 aandelen B aan toonder van f 1.000 of onderaandelen B van 100 in de Sikkens Lakfabrieken n.v. te Sassenheim, tot de koers van 180 percent. De aandelen worden uitsluitend aangeboden a?.. de houders van claims van de thans uitstaande aandelen A en B en wel in de verhouding 2 op 1. De nieuwe aandelen delen ten volle in de resultaten van 1959 en volgende boekjaren. De officiële notering ter beurze zal worden aangevraagd. De claimhandel begint op 14 november. De storting dient te geschie den op vrijdag 19 december. Over het doel der emissie zegt het pros pectus dat door zelffinanciering belang rijke bedragen in het bedrijf konden wor den gehouden. Voor een verdere verster king van de positie der n.v. in het binnen land, het Euromarktgebied en daarbuiten zullen in de komende jareri' échter belang rijke bedragen nodig zijn. Naast de bouw van een nieuw centraal laboratorium, dat eind 1959 in gebruik kan worden genomen, de stichting van een bedrijf in Italië, en de deelneming in een bedrijf in Zweden (zie ons blad van 8 november), staan in de nabije toekomst nog andere investeringen op het programma. Volgens de geconsolideerde verlies- en winstrekening bedroeg de winst van 1 ja nuari tot 30 september 1958 na aftrek van belastingen f 2.293.000 (in 1957 f 2.463.000) Zowel de omzetten als de financiële resul taten in het lopende boekjaar zijn, ondanks de bestedingsbeperking, beter dan die van het vorige jaar. De directie verwacht dat de rentabiliteit ook over het vergrote kapi taal bevredigend zal zijn. De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op dinsdag 11 november geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd dinsdag 11 november 1958 opgeheven het faillisse ment '/an J. C. Ruygh, schilder, wonende te Haarlem, Barendseseraat 6a; rechter commissaris: mr. J. P. Petersen, curator: mr. G. H. Veenhoven jr., advocaat en pro cureur te Haarlem, Kenaupark 30. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillissementen van: 1. Barend van Beek, enuig beherend vennoot van de commandi taire vennootschap firma B. van Beek, ge woond hebbende te Zwanenburg, gemeente Haarlemmermeer, Lijnderdijk 3; rechter commissaris: mr. J. P. Petersen, curatrice: mr. S. Boekman, advocaat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 51; 2. Stoffer Stoffers, telepaath, wonende te Halfweg, woonark „Cobi", Zijkanaal F. rechter-com- missaris: mr. J. P. Petersen, curator: mr. G. J. H. de Leeuw, advocaat en procureur tc Haarlem, Wilhelminastraat no. 5; 3. K. G Wonder, constructietekenaar, wonende te Haarlem, Leidsevaart no. 466 rood, vechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart, curator: mr. G. H. Veenhoven, advocaat en procureur te Haarlem. Kenaupark 30. In de afgelopen week kon de schatkist, blijkens de weekstaat van de Nederland- sche Bank van 10 november, haar saldo met 199 miljoen omhoog brengen van 283,9 miljoen tot 483 miljoen. Deze sterke stijging kan voor 114 miljoen worden toegeschreven aan de plaatsing van schatkistprocessen. Verder komt in de eerste decade van de maand steeds een belangrijk bedrag aan niet-kohierbelasting binnen, terwjjl ook betalingen op kohier belasting, welke gewoonlijk op de 31ste betaald moeten zijn. in belangrjjke mate blijven toevloeien. Reeds deze week zal het saldo van het rjjk een vermindering ondergaan van ongeveer f 100 miljoen door het vervallen van schatkistpromessen. De banken hebben de zware betalingen in de afgelopen week aan de staat voor een belangrijk gedeelte kunnen financie ren uit de terugkeer van bankbiljetten en door overdracht van deviezen aan de Ne- derlandsche Bank. Het ongedekte gedeelte bedroeg, blijkens dé dalingen van het saldo der banken, 43 miljoen. Het saldo van de banken daalde met f 43,3 miljoen en bedraagt thans 614,3 miljoen, hetgeen nog aanzienlijk boven het verplichte kas- reservegemiddelde van 10 percent ligt. De inkrimping van de circulatie bedroeg f 99 miljoen, waardoor de bankbiljettenomioop daalde van f 4214 miljoen tot 4115 mil joen. Meer dan de helft van het geduren de de ultimo opgenomen bedrag is daar mede in één week teruggekeerd. De deviezenaanwas bedroeg f 55 mil joen. Het goud bleef onveranderd op 3779 miljoen. Goud en deviezen tezamen ste gen van 5143 miljoen tot 5198 miljoen. Dit betekent een ongeëvenaard hoogte record. De geldmarkt blijft ruim en in geldkringen houdt men rekening met de mogelijkheid tot een verdere verlaging van de daggeldrente, welke thans 2 per cent bedraagt. De verplichtingen van de Nederlandsche Bank zijn thans voor 83,74 (vorige week 84,62) percent gedekt door goud en convertibele valuta. De Westduitse regering heeft de Griek se premier Karamanlis, die momenteel een bezoek aan West-Duitsland brengt, een lening ter waarde van 150 miljoen mark aangeboden uit de tegenwaarde fondsen van het Marshall-plan. Ook heeft de Westduitse regering zich bereid ver klaard bijkomende bedragen beschikbaar te stellen in de vorm van economische bij stand. De Griekse premier had in eerste in stantie gevraagd of West-Duitsland een lening van 420 miljoen mark beschikbaar kon stellen. Dit verzoek werd echter afge wezen, waarna Bonn met een compromis kwam. I-Iet argument voor de afwijzing was dat West-Duitsland bereid is inves teringen van Westduitse firma's te garan deren, maar als regering geen buiten landse leningen verstrekt. Vandaag hou den Karamanlis en Adenauer hun laatste bespreking, na afloop waarvan zij een overeenkomst zullen tekenen, zo wordt te Bonn vernomen. De directie van de „Netam" n.v. Ned. Tank-Apparaten en Machinefabriek deelt mede, dat in het begin van dit jaar nog een terughoudendheid viel waar te ne men bij de afnemers met betrekking tot het verstrekken van opdrachten. In het tweede halfjaar is echter in dit opzicht een duidelijke verbetering vast te stellen. De verwachting is, dat ook over 1958 een on veranderd dividend van tien percent zal kunnen worden uitgekeerd. Advertentie Advertentie m V J Polka f299.- in lichte oj donkere kast Wanneer U de vormgeving bewondert en geniet van de klank, dan schat U de prijs van deze GRAETZ tientallen guldens hoger. En wat ontdekt U nog méér? 4 Golfbereiken, 6 druktoetsen, afz. regeling voor hoge en lage tonen, 2-voudig klankregister, ferriet-antenne, 2 concertluidsprekers, aansluitmogelijkheid voor grammofoon en extra luidspreker. Oók Graetz Televisie wordt steeds meer gevraagd! Daarom kan het voorkomen dat Uw handelaar even een beroep moet doen op Uw geduld. Maar bedenk dan: 'n Graetz is het (korte) wachten (ruimschoots) waardImporteur: N.V. Thabur - Den Haag. De n.v. Droogdok-Maatschappij „Soera baja" te Amsterdam heeft op de verhes- en winstrekening over 1957 wederom geen inkomsten uit winsttransfer kunnen ver antwoorden, omdat de winsttransfer over 1956 niet werd ontvangen. De exploitatie sluit met een verlies van f 48.808, welk bedrag werd afgeboekt van de reserve voor diverse verplichtingen en belangen. In 1956 werd door de transferverwach tingen een bedrag groot f 291.285 uit de „reserve voor diverse verplichtingen en belangen" naar de verlies- en winstreke ning overgebracht, waardoor een dividend van 8 percent werd uitgekeerd uit het winstsaldo van 207.779. Thans wordt het dividend gepasseerd. Bij gebrek aan enig transfer zullen de liquide middelen in Nederland sterk ver minderen als gevolg van de terugtrekking uit Indonesië van het gehele uitgezonden personeel, waarmede aanzienlijke bedra gen gemoeid zijn. Hiervoor werd f 350.000 gereserveerd, welk bedrag aan de alge mene reserve is onttrokken en toegevoegd aan de rekening crediteuren. Het aantal ontvangen orders voor scheepsreparaties en dokkingen was onvoldoende voor een regelmatige werkbezetting. De afdeling scheepsbouw was onderbezet. Omtrent de toekomst van het bedrijf verkeert de directie in onzekerheid. - i.. - - Reeds geruime tijd zijn oriënterende be sprekingen aan de gang omtrent een nieuw telegrafieproject voor Peru. Op uitnodi ging van de Peruaanse regering heeft Philips in dit verband een opzet gemaakt, waarbij het gehele land zal worden bestre ken door moderne telegrafische verbin dingen. Daarbij is tevens een belangrijke rol toebedacht aan automatisch functione rende schakelcentra, apparatuur waarme de Philips zich de laatste tijd een bijzonde re reputatie op de wereldmarkt heeft ver worven Omtrent de omvang en financie ring van dit project zijn in dit stadium, waarin het nog uitsluitend technische be sprekingen betreft, geen bijzonderheden te melden. De directie van de n.v. Overzeese Gas- en Electriciteitmaatschappij te Rotter dam bericht, dat in Peru op 1 november het elektriciteitsbedrijf van de Empressa de Energia de Piura S.A., Peruviaanse dochtermaatschappij van de n.v. OGEM, officieel in dienst is gesteld. De concessie voor dit bedrijf, welke de eerste was die onder vigeur van de nieuwe elektriciteitswet is uitgereikt, werd op 13 december 1956 aan de E.L.P.S.A. ver leend, waarbij deze op zich nam in uiter lijk twee jaar een geheel nieuw elektrici teitsbedrijf, bestaande uit een centrale en een hoog- en laagspannings-distributiesys- teem, op te richten. De plannen en be grotingen werden opgesteld en uitgewerkt door de OGEM te Rotterdam, de uitvoe ring werd toevertrouwd aan de OGEM Peruana S.A. te Lima, een andere doch- termij. van de OGEM. Op 31 oktober is de nieuwe centrale van de Sociedad Indu strial de Huancayo Ltda, welke de elek triciteitsconcessie Huancayo exploiteert, officieel in bedrijf genomen. In het kapi taal van deze mij. neemt de OGEM te Rot terdam voor vijftig percent deel. 11. Nadat er zo hevig op hem was gescho ten, was de stationschef wat voorzichtiger geworden. Omzichtig sloop hij naar de locomotief, af en toe een angstige blik op de wagon werpend, waarop de familie Joppe nu zat te dutten. „Ze willen er niet af", zei hij tegen de machinist. „Wat nu?" „Dan vertrekken we maar zo", bromde de machinist, „als ik nog langer moet wachten, kom ik achter op mijn tijdschema". Hij zette de locomotief in beweging en ver volgde bij zichzelf: „Die lui moeten het zelf maar weten. Dit zal geen plezierritje voor ze worden". Wat hij hiermee bedoelde bleek al gauw, toen de trein met grote snelheid een tunnel naderde Panda, die juist uit het raampje van zijn coupé keek, zag het met schrik aankomen. „Kom hier binnen!" riep hij omhoog, „gauw!" Maar er kwam geen antwoord van de familie Joppe. Ze waren allemaal ingedut. Hoewel enige prijsverhogingen plaats vonden, heeft de omzet van Heineken's Indonesische Bierbrouwerij n.v. te Soera baja in het boekjaar 1957, blijkens het ver slag, niet veel verschild van het voorgaande jaar. De bedrijfswinst beliep rp. 3.336.147 (v.j. rp. 5.388.426). De reserveringen waren nihil (v.j. rp. 3.853 572). Als winstsaldo resteert rp. 3.336.147 (rp. 1.534.854). Ter be schikking van aandeelhouders komt rp. 3.000.375. Voorgesteld wordt een dividend van 16'/» percent op de gewone aandelen (7V2 percent plus 10 percent in aandelen) en een dividend van 6 percent (onv.) op de prioriteitsaandelen, over het geplaatste kapitaal ad rp. 18.375.000 vóór de jongste kapitaalsverhoging. Gedurende het boekjaar 1957 werd een bedrag van rp. 7.268.189 in het bedrijf ge ïnvesteerd. Evenals in vorige jaren ontving de vennootschap van de zijde van de auto riteiten de voor het bedrijf onontbeerlijke steun en medewerking. De uitbreiding van het geplaatste aandelenkapitaal tot rp. 20.182.500, waartoe het vorige jaar werd besloten, zal, nu de goedkeuring van de betrokken autoriteiten is verkregen, op korte termijn worden gerealiseerd. De Westduitse botergroothandel heeft er bij 't Westduitse ministerie voor de Voed selvoorziening op aangedrongen nog deze maand inschrijvingen te doen houden voor de invoer van boter in West-Duitsland. De voorraden zijn voor het grootste deel verbruikt en er is schaarste ontstaan op de markt voor verse boter, daar de bin nenlandse produktie op het ogenblik niet voldoende is voor het vlot houden van de markt. Ruim 8.000 employees van de Chrysler- fabrieken in Detroit zijn dinsdagmorgen in staking gegaan, omdat men nog niet tot overeenstemming is kunnen komen over de nieuwe arbeidscontracten die gister morgen om 10 uur in hadden moeten gaan. Aan de op 2 december te Pretoria te hou den algemene vergadering van aandeel houders der Nederlandse Bank van Suid- Afrika Beperk, dochterinstelling van de Nederlandse Overzee Bank n.v., zal wor den voorgesteld over het boekjaar 1957-'58 een dividend van 8|4 percent (onveran derd) uit te keren Dc heren A. van Hoboken en Co. te Rot terdam en de heren Vermeer en Co. te Amsterdam delen mede, dat zij namens principalen gemachtigd zijn een bod uit te brengen op alle uitstaande aandelen n.v. Cultuur Maatschappij Pradjekan Tan garang tegen dc koers van 205 percent. Nadere bijzonderheden zullen zo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Verdubbeld. Het ontwerp van de West duitse burgerlijke verdedigingsbegro ting voor 1959 beloopt 263 miljoen mark meer dan twee keer zoveel als dit jaar. Negen miljoen is bestemd voor de or ganisatie van burgerlijke verdediging, die mettertijd 260.000 man sterk zal zijn. Vijf miljoen is uitgetrokken voor reparatie van schuilkelders uit de oor log. Gezellig. In tegenstelling yiet hetgeen zijn drie voorgangers gewend waren ge bruikt paus Joannes XXIII de maaltij den niet altijd alleen. De Paus zou ge zegd hebben dat alleen te eten hem erg zwaar viel omdat het hem het idee gaf een „gestrafte seminarist" of een „ge- excommuniceerde Benedictijn" te zijn. Licht. De uitbarsting van de vulkaan Asa- ma ten noorden van Tokio heeft vol gens de politie geen ernstige ongeval len tengevolge gehad. Twee mensen werden licht gewond door brekend glas. Bliksem. In de afgelopen week zijn in Zuid-Afrika 37 personen door de blik sem gedood en werden twee keer zo veel personen ernstig gewond bij he vige stormen. Teruggetrokken. De militairen zijn uit Karatsji de hoofdstad van Pakistan te ruggetrokken en de militaire rechtban ken hebben haar werk gestaakt. Van 7 oktober af is het leger met de handha ving van de orde belast geweest. Blaam. Tsjechische bladen hebben de toekenning van de Nobelprijs voor de vrede aan de Belgische pater Pire, „een nieuwe belediging voor alle waar achtige strijders voor de vrede" ge noemd. Zijn voornaamste activiteit is het geven van steun aan de vluchtelin gen uit de communistische landen en dat zijn zij, die hun vaderland verraden hebben, aldus de bladen. Lof. Het Noorse communistische blad „Friheten" (Vrijheid) merkt op, dat pater Pire actief deelgenomen heeft aan de ondergrondse strijd tegen de Duitsers in de tweede wereldoorlog. Een woordvoerder namens de hoofdre dactie zei, dat men geen reden ziet om critiek te oefenen op de toekenning van de prijs. Gestaakt. De Portugese luchtvaartmaat schappij „Artop" heeft bekendgemaakt dat zij de dienst tussen Lissabon en Funchal, de hoofdstad van Madeira, heeft gestaakt, nu een van de twee vliegtuigen waarmee de verbindingen werd onderhouden, boven de Atlantische Oceaan is verongelukt. De maatschappij had deze dienst een maand geleden van de Britse „Aquila Airways" overgeno men en zich hiervoor twee vliegboten van het type Martin Mariner aange schaft. Wapenstilstand. President René Coty van Frankrijk heeft dinsdag ter gelegenheid van Wapenstilstandsdag, een krans ge legd op het graf van de onbekende sol daat, onder de Are de Triomphe te Pa rijs. Vervolgens legde hij aan de Champ Eiysées, een krans aan de voet van het gedenkteken voor de Franse premier uit de eerste wereldoorlog Clemenceau. De Franse president bracht ook een bezoek aan het „kruispunt bij Com- piègne, waar een herdenkingsdienst werd gehouden ter gelegenheid van de veertigste jaarddag van het' einde van die oorlog, waarin anderhalf miljoen Fransen het leven lieten. Gebeden. Gouverneur Faubus van de Amerikaanse staat Arkansas heeft op een woelige vergadering van de „Raad van blanke burgers" in New Orleans de aanwezigen verzocht om gebeden en financiële bijdragen voor zijn vereniging voor particulier, gescheiden ondeinvijs. Vrijgelaten. Een woordvoerder van de Cubana Airlines heeft medegedeeld dat alle passagiers en bemanningsleden van de twee vliegtuigen die door de rebellen in hun gebied tot landen waren gedwon gen, zijn vrijgelaten. In totaal zijn dus 41 personen vrijgelaten. Uitzonderlijk. In Roemenië is de strafwet verscherpt. De doodstraf is gesteld op contact met buitenlanders, waardoor de staat bij een neutraliteitsverklaring be trokken zou kunnen raken. Tot vijf jaar gevangenisstraf kan gegeven worden voor verspreiding van nieuws, dat ver storend werkt voor de openbare rust. De doodstraf kan verder opgelegd worden voor verduistering van 100.000 lei (10.00 gulden) of minder indien hierbij „uit zonderlijk sociaal gevaar" ontstaat. Advertentie HAMFA.f ruw of schraal HAMEA-GELEI Tubfl 95 et Boven Rusland en op de oceaan halver wege Newfoundland en Spanje handhaven zich hogedrukgebieden met een verbin ding over midden Europa. In het verbin dingsgebied komt in Noord-Frankrijk Duitsland en Onze streken uitgebreid mist voor met in de nacht temperaturen om het vriespunt. Ook overdag blijft de tempera tuur er laag. Onder invloed van een de pressie bij IJsland is intussen iets zach tere oceaanlucht naar de Britse eilanden gestroomd. Aan het front, dat deze lucht begrenst, kwam vanmorgen boven Enge land regen en hier en daar zelfs natte sneeuw voor. De zachtere lucht dringt langzaam verder naar het oosten door, zo dat in ons land de temperatuur de komen de 24 uur enige stijging zal vertonen. De neerslag aan het front neemt in betekenis af. WEERRAPPORTEN Donderdag 13 november Zon op 7.55 uur, onder 16.53 uur. Maan op 10.14 uur, onder 19.08 uur. Maanstanden 11 nov. 18 nov. 26 nov. 7.34 uur 5.59 uur 11.16 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. Temperaturen buiten- K J, en binnenlandheden O morgen 7 uur. Neerslag: v- j U g laatste 24 i uur V u E ït S eS Den Helder mist Z 3 1 Ypenburg dichte mist Z 3 1 Vlissingen dichte mist z 3 0 Eelde mist zzw 0 0 Twente mist zzo 1 0,2 De Bilt mist z 1 0 Eindhoven mist zzo 1 0,2 Vlv. Z.-Limb dichte mist z 2 0,3 Helsinki geheel bew. zw 6 10 Stockholm regen ono 5 0,4 Oslo regenbui z 4 3 Kopenhagen geheel' bew wzw 4 0 Aberdeen onbewolkt wzw 2 2 Londen regen zzo 6 0,1 Amsterdam mist z 2 0,3 Brussel mist windst. 0 0 Luxemburg mist nno 2 0,3 Parijs mist windst. -0 0 Bordeaux mist windst. 1 0 Grenoble geheel bew. nw 6 0 Nice regen n 10 2 Berlijn geheel bew. n 6 0 Frankfort geheel bew. ono 1 0 München regen wnw 4 3 Zürich motregen ono 5 2 Genève regen no 6 3 Locarno regen ozo 8 23 Wenen geheel bew. zo 10 0,1 Tnnsbruck regen windst. 3 13 Rome regen windst. 13 63 Ajaccio zwaar bew. ono 8 11 Madrid onbewolkt windst. 0 0 Mallorca half bew. windst. 7 6 Algiers weerlicht nw 12 34

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2