Hevige ontploffing in een lakfabriek te IJmuiden Ruim tien duizend gerepatrieerden kunnen naar de V.S. emigreren ëémmuvM Frankrijk wil over Vrijhandelszone blijven praten tot er een compromis is HET WEER Morgen verkiezingen zonder keus in Oost-Duitsland Haarlems Dagblad CITROEN Nederlandsche Bank verlaagt disconto Iraaks premier liet 22 officieren oppakken Twee gewonden en vrij grote schade Resolutie voor Korea's hereniging aangenomen TROPENKLEDING Krachtig IJsland-protest tegen Brits optreden Argentijnse regeringspartij stoot vice-president uit Internationale „civiele dienst" van de UNO Verkiezingen in Hongarije op een lijst Medestanders van Aref Het woord is aan Macmillan „beledigde" de Tsjechische ambassadeur 3987.- Va' ƒ9375.- GOEDE WIL MAAR GEEN RESULTATEN Nachtvorst Westberlijnse politie beschermde een bijeenkomst van de Oostduitse communistische partij 73e JAARGANG No 110 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. ZATERDAG 15 NOVEMBER 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Een Amerikaanse wet heeft nieuwe emi- gratiemogeiykheden geopend voor gerepa- trieerden uit Indonesië naar de Verenigde Staten. Voor een immigratievisum onder de nieuwe wet komen 3136 gerepatrieerde Nederlanders met hun gezinnen in aan merking. Bij een gemiddelde gezinsom vang van 3 a 4 personen zullen dus bijna 10.000 gerepatrieerden een visum kunnen krijgen. Zij moeten in het bezit zijn van een Nederlands paspoort en in Indonesië verblijf hebben gehouden en naar Ne derland zijn gekomen tussen 1 januari 1949 en 2 september 1958. Zoals bij iedere vorm van emigratie naar de Verenigde Staten moet daar een borgstelling worden gegeven. Grote organisaties in Amerika, zoals de Wereldraad van Kerken, de Katholieke Vluchtelingenhulp, de zusterorganisatie van de Gereformeerde Kerk en andere in stellingen hebben zich, evenals in het ver leden, wederom bereid verklaard hun medewerking te verlenen bij het ver krijgen van deze borgstellingen. De Nederlandse regering heeft, mede dank zij de door de Intergouvernementele commissie voor Europese Migratie verleen de financiële steun, bijzondere voorzie ningen getroffen, onder meer het ver lenen van subsidie, om het slagen van dit speciale emigratieprogramma voor ge- repatrieerden te bevorderen. De regerings- De Nederlandsche Bank heeft haat" officiële wisseldisconto verlaagd van 3y2 percent tot 3 percent niet ingang van heden. De met de aanhoudende stijging van de deviezenvoorraad ver band houdende ruimte op de geld markt heeft de Nederlandsche Bank tot dit besluit gebracht. Bedoelde tarieven zijn met ingang van genoemde datum als volgt vast gesteld: wisseldisconto 3 percent (was 3Yz). promessendisconto 3l/k percent (4), rente voor voorschotten in rekening-courant en beleningen: voor particulieren 4% percent (5) en voor anderen 3percent (4). Advertentie Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger dit nummer bestaat uit zestien pagina's waarin opgenomen erbij commissaris voor de Emigratie heeft mede gedeeld, dat gerepatrieerden, die voor emi gratie naar de Verenigde Staten in aan merking wensen te komen, zich bij alle erkende aanmeldingskantoren kunnen op geven. Dit geldt ook voor hen, die zich reeds eerder hebben opgegeven. NEW YORK, (Reuter) De Algemene Vergadering van de UNO heeft vandaag met 54 tegen 9 stemmen, bij 17 onthoudin gen, een resolutie aangenomen, waarin het besluit van de UNO tot uitdrukking wordt gebracht om met vreedzame midde len een „verenigd, onafhankelijk en demo cratisch Korea onder een representatieve regering" tot stand te brengen. De resolutie was al eerder door de poli tieke commissie aangenomen. Zij doet een beroep op de communistische autoritei ten in te stemmen met spoedige „waarlij- ke vrije verkiezingen". De UNO-commis- sie voor Korea wordt verzocht haar werk voort te zetten en de secretaris-generaal om de kwestie-Korea op de voorlopige agenda van de volgende assemblee-zit ting te plaatsen. Alleen de communistische landen heb ben tegen de resolutie gestemd. Er zijn plannen om op Spitsbergen een vliegveld aan te leggen. Tot nu toe is iedere landing een moeilijke en zorg vuldig voorbereide gebeurtenis op Spitsbergen, vanwege het ijs en het water en de sneeuw op het land. Men ziet hier een Catalinavliegboot in een van de fjorden van Spitsbergen landen. De Engelse paymaster-general, Reginald Maudling, die te Londen is teruggekeerd na de besprekingen over de Vrijhandels zone te Parijs, heeft medegedeeld dat de verklaring van de Franse minister van Voorlichting, Soustelle, een volledige ver rassing voor hem was. Ook op onderdelen heeft men een lichte toenadering kunnen bespeuren. Ten aan zien van de moeilijke materie der imperiale preferenties, de artikelen uit het Gemene best volgens welke Engeland voorrang moet verlenen, meent men al over te hel len naar een compromis. Volgens de Fran se verlangens zou eveneens op dit gebied elke groep van produkten sectorsgewijze kunnen worden bestudeerd, de methode, die dus door de O.E.E.S.-exDerts in Brussel nu ook inzake de repercussies tussen Euromarkt en (eventuele) Vrijhandelszone wordt gevolgd. Na afloop van de conferentie hebben wij gisteravond minister Luns nog enkele vra gen kunnen stellen. Aan de omstandig heid, dat minister Couve de Murville voor Frankrijk nu persoonlijk naar voren is ge treden, mocht, ook volgens onze minister van Buitenlandse Zaken, ongetwijfeld poli tieke betekenis worden gehecht. De Franse regering heeft ingezien dat het uur der be slissing nadert. En een gunstig teken zou men het eveneens kunnen noemen, dat noch in de conferentiezaal, noch bij de ver schillende persoonlijke ontmoetingen, die minister Luns met zijn ambtgenoten heeft gehad, nog over de mogelijkheid of noodzaak van een treffen der Europese Advertentie Komplete uitrustingen direkt uit voorraad ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Om bij de burgerij meer belangstelling te wekken heeft het gemeentebestuur van Delft huis aan huis de gemeente begroting laten bezorgen in de vorm van.een ganzebord. Al spelende kunnen de burgers leren hoe de ge meentelijke gelden worden besteed. Voordat het ganzebord werd verspreid, deden de burgemeester en de wethou ders een spelletje, waarbij de wet houder van Financiën moest oppassen, niet in de pot te komenVan links naar rechts: wethouder Bühler, wethouder Baars, burgemeester de hoor en wet houder Van Wingerden. Staande de voorlichtingsambtenaar H. Voor win den die het spel ontwierp. REIKJAVI K(UPI) De IJslandse mi nister van Buitenlandse Zaken heeft de Britse ambassadeur te Reykjavik vrijdag een in krachtige bewoordingen gestelde nota overhandigd, waarin zijn regering protesteert tegen het optreden van het En gelse fregat Russell, en uitlevering vraagt van de trawler Harkness, afkomstig uit Fleetwood. De schipper van de Harkness dient voor een IJslandse rechtbank te ver schijnen om verantwoording af te leggen voor het vissen binnen de territoriale wa teren van IJsland. (De „Harkness" viste binnen de drie- mijlszone. Het inspektievaartuig Thor trachtte het schip aan te houden, maar de trawler voer met gedoofde lichten weg. Een poging om een enterploeg aan boord te brengen was mislukt, omdat het En gelse fregat Russell tussenbeide kwam, en dreigde de Thor tot zinken te brengen). grote drie. Macmillan, De Gaulle en Adenauer, is gerept. Overigens liggen er nog verscheidene etappes vóór de vervaldatum van 1 januari in het. directe verschiet, want 19 november, 3 december en vermoedelijk nog eens om streeks 10 december zullen de ministers van Buitenlands Zeaken of van Econo mische Zaken in Parijs of in Brussel op nieuw vergaderen. Met een daverende klap is vanmorgen omstreeks tien minuten over tien een af- voerleiding van een lakketel in een van de afdelingen van de lakfabriek van de firma Korthals aan de Tuindersstraat in IJmuiden-Oost geëxplodeerd. In de af deling, die los staat van de fabriek, werd een grote ravage aangericht, het dak van golfplaat vloog er af, de afvoerbuis werd een verwrongen massa staal en een ge deelte van een muur van de afdeling werd weggeslagen. Twee mannen, die in de af deling aan het werk waren, kwamen er met niet ernstig letsel af. De vijfenvijftigjarige bedrijfsleider van de afdeling, de heer Joh. de Wit uit IJmui den, moest met snij wonden aan hoofd en benen naar het Antoniusziekenhuis wor den gebracht. De dertigjarige W. Brink, eveneens uit IJmuiden, kon, na door de ongevallendienst te zijn behandeld, naar huis gaan. De explosie, die zeer hevig was en vol gens een voorzichtige schatting voor enige duizenden guldens schade heeft aangericht, is veroorzaakt doordat een olievlam in het koelsysteem sloeg, waarin zwaveldampen waren ontstaan. De produktie van de lakfabriek zal door deze explosie nauwelijks worden geschaad, BUENOS AIRES, (Reuter) Alejan dro Gomez, de vice-president van Argen tinië, is geschrapt als lid van de radicale (regerings-) partij, na zijn weigering de namen te noemen van hen, die betrokken waren bij het komplot tegen president Frondizi. De partij, en ook de senaat, eist zijn aftreden als vice-president en senaats-voorzitter. Gomez weigert dit te doen. de onderminister van Oorlog, gene raal Pacheco, heeft medegedeeld, dat Go mez van de samenzwering op de hoogte is gesteld door een luitenant-kolonel buiten dienst Semino. De onderminister, die overhaast was teruggekeerd van militaire oefeningen in de provincie Cordoba, zei, dat het leger de huidige situatie beschouwt als een binnenlandse noodtoestand. De mi litaire bewaking van het paleis van Fron dizi is versterkt. Het Congres is bijeengeroepen om de zaak te bespreken. Gomez heeft verklaard dit toe te juichen. Hij heeft opzienbarende onthullingen beloofd, maar ontkent iets met het komplot te maken te hebben ge had. Er dreigt een kabinetscrisis. Men ver wacht, dat tenminste zes ministers en staatssecretarissen zullen aftreden. Gomez moest vrijdagavond uit zijn kan toor in het Congres-gebouw vluchten toen een 150-tal aanhangers van Frondizi bin nendrongen en zijn aftreden eisten. Advertentie omdat de zwarte lak, die in de vernielde afdeling werd vervaardigd, slechts een onderdeel is van deze produktie. Boven dien is het met deze lakproduktie zo, dat men altijd voor een half jaar voorraad heeft, omdat deze lak niet onmiddellijk in de handel kan worden gebracht. Zij moet „belegen" zijn. Behalve de grote schade in de lakstoke- rij, werd er ook schade aangericht aan de fabriek zelf en aan enige woningen van omwonenden. Deze schade bleef echter be perkt tot gebroken ruiten. De brandweer en de ongevallendienst van Velsen rukten na de ontploffing on middellijk uit, nadat de melding van de daverende explosie was ontvangen. Zeer vele autoriteiten waren vanmorgen op de plaats van de explosie aanwezig. new york (upi) De Algemene Vergadering van de uno heeft vrijdag haar goedkeuring gehecht aan een pro gramma voor de oprichting van een inter nationale civiele dienst. Met 62 stemmen vóór en vijftien onthoudingen werd een desbetreffende resolutie goedgekeurd. BOEDAPEST (Reuter) In Hongarije worden zondag verkiezingen gehouden voor een nieuw parlement, dat 338 leden zal tel len. Meer dan zes miljoen Hongaren zullen kunnen stemmen op één partij, het com munistische Volksfront. Men zal de kiezers verzoeken een enke le kandidatenlijst goed te keuren of te verwerpen. Waarnemers achtten het vrij wel zeker dat de lijst, waarop als eerste kandidaat Janos Kadar staat, zonder meer aanvaard zal worden. De kiezers kunnen niet op individuele kandidaten stemmen. Men kan de lijst verwerpen door een streep te zetten door een cirkel, die onder aan de lijst staat. Er is maar weinig propaganda voor de verkiezingen gemaakt. Hier en daar han gen kleine blauwe aanplakbiljetten waarop staat „stem het Volksfront". (UPI) Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat het bezoek aan vele rooms- katholieke en protestante kerken zondag beneden normaal was en dat een aantal gelovigen de diensten verlieten toen de geestelijken op de verkiezingen afgestem de „herderlijke brieven" voorlazen. In sommige gevallen werden deze brieven zo snel en zacht voorgelezen, dat de inhoud de hoorders voorbij ging. De verkiezingen bieden de kans het par lement van „rechtse" en „linkse" elemen ten te zuiveren en nieuwe figuren aan bod te brengen: 133 van de 298 leden van het oude parlement zijn van de lijst afgevoerd. Behalve dat revisionisten die verdacht worden van sympathie voor de geëxecu teerde premier Imre Nagy worden wegge werkt, kan ook een stalinistische groep, die nog sterk lijkt te zijn, gedecimeerd wor den. (Van onze correspondent) BERLIJN. In Oost-Duitsland treft men de laatste voorbereidingen voor de komedie, die men den volke tracht te ver kopen als verkiezingen: er is maar één keus, één partij, één lijst met kandidaten, en maar één methode om niet verdacht te worden: stemmen op het nationale front. Terwijl in Oost-Berlijn de rode vlag gen en plakkaten deze grap voor ernst aan de man brachten, werd gisteravond in West-Berlijn, nauwelijks anderhalve kilo meter van t'e zone-grens, een vergadering gehouden van de Oostduitse communisti sche partij, de S.E.D., onder het wakende maar bezorgde, oog van de Weslberlynse politie, om haar te „beschermen" tegen Westberlijners. Voor het Westberlijnse Sportpalast in de Postdamerstrasse stond gisteravond een Onze voorouders zetten schavuiten in het schandblok en bekogelden hen met alles wat hen maar voor de hand kwam. In Amsterdam, waar men in een winkelstraat de tijd heeft terug gedraaid om nog eens Piet Hein en zijn zilvervloot te kunnen ontvangen, werd op de Herenmarkt een kastelein, die de glaasjes niet vol genoeg schonk, in het schandblok gezet door „de schout en zijn rakkers", waarna het „gemene volk." zich over hem vrolijk maakte- BEIROET (UPI) Premier Kassem van Irak heeft de arrestatie van zijn voor malige tweede man, kolonel Aref, laten volgen door de inhechtenisneming van 22 legerofficieren, die beschouwd worden als voorstanders van Aref, zo wordt uit be trouwbare bron in Beiroet vernomen. On der hen zou zich het plaatsvervangende hoofd van de inlichtingendienst van het le ger bevinden. Volgens het Iraakse dagblad „Alrai Alaam" heeft de bijzondere commissie van onderzoek van de regering, die tot taak had de affaire-Aref te onderzoeken, de arrestatie van die mannen bevolen. Ge zegd wordt, dat zij „agenten zijn van een vanouds imperialistisch land". Dat land wordt niet bij name genoemd. 303e JAARGANG No 263 Anonymus: In spreekwoorden zit méér dan volks wijsheid; er leeft iets in dat van alle tijden is en altijd geldt, in welke om standigheden de mensheid zich ook heeft verplaatst. (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering heeft een hoogdra vend protest van de Tsjechoslowaakse re gering afgewezen. De Tsjechoslowaakse ambassadeur te Londen, Galoeska, heeft zich bij de Britse minister van Buiten landse Zaken Selwyn Lloyd beklaagd over opmerkingen, die premier Macmillan tijdens een receptie op de Zweedse ambas sade gemaakt zou hebben. Macmillan had in een particulier gesprek met enkele am bassadeurs, gezegd dat het politieke en so ciale systeem in Tsjechoslowakije geen lang leven is beschoren en dat de vrijheid zou worden hersteld. Hij zei te hopen dat de Tsjechoslowaakse ambassadeur dit nog zou beleven. De ambassadeur was niet alleen beledigd maar hij beschouwde Macmillan's uitlating als een bewijs voor een plotselinge verscherping van de hou ding van Groot-Brittannië jegens Tsjecho slowakije. PRAAG (AFP) In een communiqué van het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken worden de uitlatingen van Macmillan „grof beledigend" genoemd. De uitleg die Selwyn Lloyd van het in cident heeft gegeven, wordt onaanvaard baar genoemd. met rode bandpn om de armen getekende rij potige Oostberlijnse communisten, als een nieuwe S.A. de vergadering te „verde digen". De S.E.D. heeft namelijk krach tens geallieerde bepalingen het recht deel te nemen aan de Westberlijnse verkiezin gen van 7 december. Terwijl de Westber lijners nog nakaartten over Kroesjtsjevs rede, provoceerde zij de democratie door deze bijeenkomst te beleggen. Achtduizend houders van gele kaarten mochten de ver gadering bijwonen, merendeels Oostber lijnse communisten, die met de tram of de ondergrondse kwamen. Hoewel bekend was, dat de Westberlijnse regering tegen deze vergadering was, had de directie van het Sportpalast haar toestemming gege ven. Westberlijnse politieagenten waren van zeven'tot twaalf uur in de weer om het Sportpalast te beschermen tegen veront waardigde Westberlijners. De menigte werd tenslotte gesmeekt te helpen: „Helpt u de Westberlijnse politie toch bij deze on populaire maatregel", klonk het telkens uit de luidsprekerwagens van de politie. Met zachte dwang dreef men tenslotte de vooral uit jeugdigen bestaande menigte achteruit. Volkstelling Dit is het beeld in West-Berlijn aan de vooravond van de Oostberlijnse verkie zingen van zondag die de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt tegenover ons karakteriseerde als een soort volkstelling, omdat er in feite niet gestemd wordt. Langs de Oostberlijnse straten wapperden links en rechts rode vlaggen en plakkaten met de woorden: „Plane mit, arbeite mit, regiere mit". Op woonhuizen heeft men papieren geplakt met de woorden: „De bewoners van dit huis gaan op 16 novem ber samen stemmen". De vierhonderd af gevaardigden voor het Oostduitse parle ment zijn al aangewezen: honderd zetels voor de S.E.D., 45 elk voor verkapte com munistische partijen als de L.D.P., de C.D.U., de N.D.P., de boerenpartij en het vakverbond, 25 elk voor de communisti sche jeugdorganisatie en de vrouwenbond, 15 voor de culturele bond, vijf elk voor twee kleine groepen, bijna allen commu nisten. Er is weliswaar een wet, die zegt dat de kiezers in stemhokjes mogen beslissen, maar in het begin van deze week eiste de S.E.D., dat de kiezers voor een ieder dui delijk laten zien, hoe zij gestemd hadden op de S.E.D., of blanco. Het resultaat zal wel weer zijn: 99,9 percent voor het natio nale front. Op een verkiezingsvergade ring van de S.E.D. hebben enkele moedi gen dezer dagen gezegd, dat men net zo goed ziin kind of zijn hond het stembiljet in de stembus kan laten werpen. Zacharov bljjft Een woordvoerder van de Russische ambassade te Oost-Berlijn heeft berichten in westelijke bladen tegengesproken, als zou de terugroeping van de Russische commandant in de stad, generaal Zacha- aanstaande zijn. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439. FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 SUèDE DAMES - HERENJASJES Advertentie 2CV IDEAL 19 Hoofdagent voor Haarlem en omstreken VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Korte Kleverlaan 30-38 Bloemendaal Telefoon 51301 MINISTER JACQUES SOUSTELLE heeft na een zitting van de Franse regering gisteren onomwonden verklaard dat Frankrijk de Engelse voorstellen inzake de Vrij handelszone niet kan aanvaarden. Wel zag Frankrijk, aldus Soustelle, de noodzaak in de onderhandelingen voort te zetten tot een compromis zou zijn gevonden. Niettemin zijn er enige hoopgevende symptomen op te noemen. Het gemeenschappelijke memo randum der zes van Klein Europa is bestand gebleken tegen de debatten, die in het groter verband der zeventien landen nu twee dagen in Parijs hebben plaatsgevonden. Frankrijk heeft geen pogingen meer gedaan nieuwe obstakels op te werpen en met de minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, die nu persoonlijk de bespre kingen leidde, heeft men een in kleiner en in ruimer verband zeer zakelijke en politiek niet onbevredigende discussies kunnen voeren. Bij die discussies werden zelfs veel meer punten van overeenkomst tussen de zes en de elf aangetroffen, dan aanvankelijk werd verwacht. Verwachting tot morgenavond: Op vele plaatsen mist, morgen ook hier en daar zonnige perio den. Weinig wind. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgen overdag over het algemeen lagere tempe raturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1