Aandelenschaarste als gevolg van de belastingdruk GiyZE RONA Panda em de olie^boertjes Effecten -en Geldmarkt Kort geding van Senembah tegen Bank Indonesia veertien dagen geschorst Wereldnieuws Mistig en w 2 DE BEURZEN BLIJVEN IN HA USSE-STEMMING Gunstiger resultaten bij Pondok-Gedeh Bevredigende gang van zaken bij Hagemever H UIDC RE ME Ivoor het gehele gezin geneest, verzorgt Afzet van gedistilleerd is weer stijgende GARAGE DEN HOUT Hensen tjen percent Vergadering Batoe Djamoes Rott. Tram in 1958 Bandar Rubber en Olie- palmen passeren dividend De Kondor verwacht dit jaar hoger dividend Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland 0.%.' li ZATÜRDAG 15 NOVEMBER 1958 (Van onze financiële medewerker) DE NEW YORKSE BEURS geeft nog steeds de toon aan in de hausse, die vrijwel overal nog heerst. Het industriegemiddelde te New York heeft met ruim 562 de hoogste stand van 1957 (527) al ver overschreden. Deze hausse gaat met grote om zetten gepaard. Gedurende de eerste tien maanden van het lopende jaar hebben ze bijna 600 miljoen bedragen tegen 457 miljoen in die periode van het vorig jaar en oktober spande met 95 miljoen de kroon. Opmerkelijk is daarbij dat ook op de obligatiemarkt de omzetten belangrijk groter zijn geweest dan in 1957, waaruit men zou kunnen afleiden dat er in vrij sterke mate omzetting van obligaties in aandelen heeft plaatsgehad en nog plaats vindt. Het is duidelijk dat monetaire overwegingen lees: inflatieverwachtingen in dit proces een grote rol spelen. De invloed daar van is nog versterkt door de eclatante overwinning van de democraten bij de ver kiezingen, omdat van hen een nog ruimere uitgavenpolitiek wordt verwacht dan die van de huidige regering, welke tussen de klippen van deflatie en inflatie tracht door te zeilen. Het niet meer te weerspreken argument dat de economische ontwikkeling in de Verenigde Staten duidelijke tekenen van herstel toont, is uiteraard voor de beurs een blijvende stimulans, maar dit kan toch niet een genoegzame grond worden genoemd voor een koersstijging van de aandelenmarkt, welke met alle normale rendementsverhoudingen spot. Een feit is dat van 700 Amerikaanse ondernemingen de netto-ontvangsten in het derde kwar taal 17 percent beter waren dan in het tweede, maar het gehele jaar 1958 zal voor nagenoeg alle Amerikaanse ondernemingen ver bij zijn voorganger ten achter blijven en de conjunctuur zal nog in sterke mate moeten verbeteren om redelijke verhou dingen tussen de winsten der onder nemingen en de koersen hunner aandelen te doen ontstaan. Hieruit zal de conclusie moeten worden getrokken dat de aanhou dende hausse op de New Yorkse beurs meer en meer een ongezond karakter be gint te krijgen. Ook zij, die van mening zijn dat het economisch herstel in de Ver enigde Staten zal doorzetten, geven toe dat verschillende bijkomstige factoren voor de koersstijging op de aandelenmarkt verant woordelijk zijn. Er is de reeds genoemde monetaire fac tor, de verwachting dat de regering de deficittenpolitiek zal gaan voeren, er is voorts een fiscale en een min of meer technische factor, welke als stuwkrachten voor de aandelenhausse kunnen worden aangemerkt. De ook in de Verenigde Sta ten zware belastingdruk op de bedrijfs winsten heeft vele ondernemingen 'ertoe gebracht hun kapitaalsuitgaven door mid del van obligaties te financieren, omdat de rente daarvan immers van de belastbare winst kan worden afgetrokken. Vooral tij dens de recessie waren er voor deze obli gaties gerede kopers te vinden, maar naar mate de vrees voor inflatie weer groter werd en tegelijkertijd symptomen van economisch herstel zichtbaar werden, heb ben velen zich weer van de obligaties af gewend. Men ziet dan ook dat de gemid delde koers van de obligaties in betrekke lijk korte tijd met ongeveer 5 punten is gedaald. Niet alleen de belegger en de grote beleggingsinstituten keerden tot de aandelenmarkt terug, ook de speculatie zag hier weer haar kans, zoals wel blij kt uit de opkomst eri de groei van allerlei clubs, welke zich met de schone naam van „beleggingsclubs" sieren, maar in de meeste gevallen speculatieve oogmerken nastreven. Zo kwam en komt dus van alle kant het vrijkomende of vrijgemaakte kapitaal naar de aandelenmarkt. Materiaalschaarste Maar hier deed en doet zich het ver schijnsel voor dat de „voorraad" aandelen de laatste tijd niet noemenswaard is ver groot, doordat als gezegd, de onder nemingen slechts in zeer bescheiden mate Advertentie Hoofdpijnmaarook andere plagende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets! De n.v. Cultuurmaatschappij „Pondok- Gedeh" te 's-Gravenhage heeft over 1957 in Indonesië, blijkens het verslag, een bru- to-exploitatieoverschot behaald van rp. 1.931.751 (v. j. rp. 336.495). Van dit bedrag wordt rp. 987.852 voor afschrijvingen be stemd (rp. 336.495). Het netto-exploitatie overschot ad rp. 943.899 (nihil) wordt op nieuwe rekening geboekt. Het Nederlandse verlies over 1957 be droeg 6.845 12.166), waardoor het to tale onverrekende verlies steeg tot 208.859. De aan de repatriëring en af vloeiing van het Europese personeel ver bonden kosten, waarmede een belangrijk bedrag gemoeid is, zullen als Nederlands verlies 1958 worden geboekt. De onderneming Pondok-Gedeh en de daarbij behorende rubberindustrie werden onder beheer gesteld. Het theebedrijf ver kreeg in 1957 betere uitkomsten. Er werd zelfs een klein overschot behaald. De rub- berproduktie bleef onder de raming, maar de resultaten van het rubberverwerkings bedrijf waren zeer bevredigend. Het ex ploitatie-overschot van het gehele rubber- bedrijf bedroeg rp. 1.844.000 (rp. 1.152.000). Door het kinabedrijf werden voor het eerst weer enige flinke partijen geëxpor teerd. Het exploitatieoverschot bedroeg rp. 68.500 (v. j. verlies van rp. 48.200). tot de uitgifte van nieuwe aandelen zijn overgegaan. Als Jan dus wil kopen, moet hij bij Piet of Klaas terecht kunnen, die als goed koopman uiteraard alleen tot ver koop bereid is als hij een hogere koers kan bedingen. Hier heeft men dus met een markttechnische factor te doen, de ma teriaalschaarste, welke ongetwijfeld een van de belangrijke hefbomen is voor de opgaande beweging van de aandelenmarkt. En men kan het dus zo stellen dat de zware belastingdruk op de bedrijven een van de oorzaken is voor een overwaar dering van de bestaande aandelen, welke zich te eniger tijd zal moeten wreken. Tot op zekere hoogte is dit verschijnsel inter nationaal, want ook in ons land is de uit gifte van nieuwe aandelen tot voor kort uiterst beperkt gebleven, omdat men ook hier als gevolg van de zware belasting- druk geen kans zag bij vergroting van het aandelenkapitaal het dividend te hand haven en daarom maar liever obligaties uitgaf, dan wel bij de grote beleggings instituten leningen opnam, waarvan de rente fiscaal aftrekbaar is. Zelfs een mach tig concern als Philips zag er in 1957 voor deel in een groot bedrag converteerbare obligaties uit te geven, waarvan nu al lengs een deel in aandelen is verwisseld en straks, naar men verwacht, allicht het restant zal worden afgelost, waarbij de houders dan van hun conversierecht zullen gebruik maken. De vennootschap vergroot dan haar kapitaal, verkrijgt een belangrijk bedrag aan geldmiddelen en tevens een agio-reserve, waarvan thans blijkbaar op velen een fascinerende invloed uitgaat. Hausse op het Damrak Hoewel de koersstiising van aandelen op de Europese beurzen en ook op het Dam rak niet zulke bedenkelijke proporties heeft aangenomen-als in:New York, begint men zich toch ook "hier af te vragen of de Amsterdamse beurs de laatste tijd niet te hard van stal loopt! Er kan met voldoe ning op worden gewezen dat de monetaire positie van Europa gedurende de laatste anderhalf jaar aanmerkelijk is verbeterd. De Engelse goudreserves zijn deze week tot hun hoogste stand sinds 1951 gestegen, ook de Franse monetaire positie is sinds het optreden van De Gaulle aanmerkelijk verbeterd en de Nederlandse gulden wordt thans door Financial Times de hardste va luta van Europa genoemd. Onze goud- en deviezenvoorraad is thans tot ongeveer 5200 miljoen gestegen en ligt 2100 mil joen boven het dieptepunt van september 1957. Handels- en betalingsbalans blijven zich tot dusver gunstig ontwikkelen, de te goeden bij de spaarbanken zijn in de eer ste negen maanden van dit jaar met f 485 miljoen toegenomen tegen 200 miljoen in die periode van 1957 en van verscheidene kanten komen berichten over een zich her stellend bedrijfsleven in. Maar ook hier ontwikkelt de haussebe weging zich in een versneld tempo. Het algemeen indexcijfer voor de aandelen, dat begin van dit jaar nog op 166 stond, is reeds tot 241 opgelopen, bij de internatio nale fondsen is het avans reeds meer dan 100 punten en deze week hebben aanvan kelijk met name de scheepvaartaandelen hun beurt gekregen, waardoor het index cijfer van ongeveer 118 tot 164 is gestegen. Men kan zeggen dat de scheepvaartwaar den de laatste tijd wat waren achterge bleven en dat vrachten hier en daar weer wat zjjn opgelopen. Dit neemt niet weg dat men voor het lopende jaar toch aan merkelijk lagere winsten moet verwach ten. Ook ten onzent kan van materiaal- schaarste worden gesproken, nu, om welke reden dan ook de belegger een grote voor liefde voor aandelen aan de dag legt en gepoogd wordt ook de kleine belegger in aandelen te interesseren. Ook al mag men met vele deskundige waarnemers ten aanzien van de econo mische toestand van ons land enig opti misme koesteren, toch zal men de hoogst onzekere factoren in verband met Euro- markt en Vrijhandelszone niet mogen voorbijzien, evenmin als de waarschijnlijk heid van een stijging van de kosten van levensonderhoud zodra een nieuwe huur verhoging met de gebruikelijke huurcom- pensatie een feit werden, om van de ge vreesde vermogensaanwasbelasting maar niet te spreken. Bovendien bergt elke koersstijging van enige omvang, door welke oorzaak ze ook ontstaat, de kiem van een reactie in zich, al is het slechts omdat grote koerswinsten tot winstne mingen noden. Hier en daar beginnen voorzichtige beleggers hun koerswinsten dan ook reeds te consolideren door aan koop van obligaties, waarop ook het over weldigend succes van de nieuwe staats lening kan wijzen. Met algemene stemmen hebben aandeel houders in Hagemcyer en Co's Handel maatschappij n.v. in een buitengewone al gemene vergadering een herkapitalisatie goedgekeurd. Door middel van een bonusdividend van 25 percent en een contante uitkering van 6)4 percent voor verschuldigde belasting wordt hierbij overgegaan tot een herkapi talisatie met 500.000. Hierdoor wordt het kapitaal gebracht op 2.5 miljoen. Ook over het vergrote kapitaal hoopt Hage- meyer een redelijk dividend te kunnen uitkeren. Desgevraagd deelde de directie nog me de, dat hoewel de zaken in enige gebieden nog niet zo goed lopen, de normale afzet gebieden geen dalende winstmarges te zien geven. Bij Hagemeijer is niet de politiek gevolgd van alles aan te pakken, maar heeft men zich meer toegelegd op de dis tributie van monopolie-artikelen. Hierdoor is men geleidelijk aan tot een betere bruto winstmarge gekomen. Advertentie f, en geeft natuurlijke bescherming MR. J. T. ASSER UIT AMSTERDAM heeft in een tweeëneenhalf uur durend pleidooi de Bank Indonesia in Medan ervan beschuldigd opzettelijke verduistering te hebben gepleegd, toen zij 3476 pakken tabak, die eigendom waren van de Senembah Maatschappij verkocht. De opbrengst daarvan is niet aan de Senembah Maatschappij ten goede gekomen. Mr. Asser hield zijn pleidooi in een kort geding, dat de Senembah Maatschappij voor de president van de Amsterdamse Rechtbank aanhangig heeft gemaakt tegen de Bank Indonesia te Amsterdam. Deze bank houdt 6262 pakken tabak van de Senembah Maatschappij in Amsterdam als onderpand onder zich en weigert deze aan de eigenaars ter beschikking te stellen. In september heeft de Senembah Maatschappij deze partij tabak aan Denemarken verkocht. Voor een goed begrip van de moeilijkheden diene men te weten dat de Senembah Maatschappij in Indonesië aan de Bank Indonesia een schuld heeft aan opgenomen kredieten van 38 miljoen rupiah. De opbrengst van de thans in Indonesië verkochte partij tabak bedraagt echter 51 miljoen rupiah, die niet ten gunste van de Senembah zijn ge komen. De maatschappij stelt zich dus thans op het standpunt, dat de kredietschuld ruim vereffend is. De pleiter stelde zich teweer tegen het standpunt dat de Bank Indonesia inneemt, die zegt dat de onderbeheerstelling van Nederlandse ondernemingen in Indonesië geschied is krachtens wettelijke maatrege len van Indonesië, die niet beoordeeld mo gen worden door een Nederlandse rechter. „Maar de rechter behoeft geen uitspraak te doen over de grondwettigheid van die maatregelen", aldus pleiter, „hfj moet zich slechts uitspreken over de vraag of de vraag of de gevolgen van die maatregelen in strijd zijn met de Nederlandse openbare orde". In de middagzitting luisterde de presi dent naar het pleidooi van mr. D. J. Vqe- gens, raadsman van de gedaagde Bank Indonesia. Deze achtte de Nederlandse rechter niet bevoegd omdat Indonesië zich als soevereine staat in deze kwestie niet aan het gezag van de Nederlandse rechter onderwerpt. Voorts noemde hij de Bank Indonesia een staatsbedrijf. Deze bank heeft in Indonesië een contractueel recht verkregen op de tabak van de Senembah In een openbare bestuursvergadering van het Produktschap voor Gedistilleerde Dranken heeft de voorzitter, mr. dr. P. J. Witteman, medegedeeld dat de afzet van gedistilleerde produkten in de eerste acht maanden van 1958 149.800 hl tegen 142.300 hl in dezelfde periode van 1957 bedroeg. Vergeleken met dezelfde periode in 1956, blijkt er echter een teruggang van ruim 9 pet. te zijn. De totale accijnsopbrengst in de eerste negen maanden van 1958 be draagt f 101.566.000 tegenover 99.471.000 in die periode van 1957. De raming was 1121/2 miljoen gulden voor negen maanden 150 miljoen over geheel 1958). Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de binnenlandse afzet blijkt, dat in het eerste halfjaar van 1958, vergeleken met de situatie in het eerste halfjaar van 1956, de afzet van bier geste gen is met circa 22 pet. en van wijn met 21 pet. De invoer bleef ongeveer gelijk en be droeg zowel in de eerste acht maanden van 1957 als van 1958 6700 hl ad 50 pet. De uitvoer gaf het eerste halfjaar van 1958 een teruggang ten opzichte van 1957 te zien. Dit beeld herstelt zich de laatste tijd, zodat de eerste acht maanden van 1958 een uitvoer van 35.000 hl ad 50 pet te zien gaf, hetgeen ongeveer overeenkomt met de uitvoer in dezelfde periode van 1957. en op de opbrengst daarvan. Dit recht zal de Nederlandse rechter in beginsel moeten eerbiedigen als voldongen feit. Mr. Vee- gens gaf een verklaring van de verkoop van de 3476 pakken tabak in Medan. In Indonesië moest de nieuwe oogst weer worden aangeplant en dat kostte geld. Mat het krediet van 38 miljoen rupiahs, dat door de Senembah nog niet was terugbe taald zat men reeds aan een plafond. Daarom opende de bank een nieuwe reke ning te nname van de Baroe, hetgeen al leen administratieve betekenis had. Het zijn alle twee rekeningen van de Senem bah. Op de nieuwe rekening heeft men de opbrengst geboekt van de nog op Sumatra aanwezige partij tabak. De oude rekening moet dus nog worden vereffend met de op brengst van de partij in Nederland. Wat dus gebeurd is was het volgende: de bank Indonesia, die beide partijen als onder pand voor het verleende kreiet onder zich had, heeft de kleinste partij die nog aan wezig was op Sumatra, als onderpand weggenomen. Tenslotte besliste de president, dat de Bank Indonesia alsnog mag pogen binnen de komende veertien dagen de twee va lutacontracten, waarover zij zegt in Indo nesië te beschikken, per luchtpost naar Nederland te sturen. Hij voegde daar ech ter direct aan toe in het midden te laten of dit voor het kort geding van enige betekenis was, maar wilde de gedaagde de contracten alsnog over te leggen. De Senembah ontkent namelijk voor de twee celen tabak ooit valutacontracten te heb ben afgesloten. Advertentie Nog pittiger, noq zuiniger is de DAUPHINE '59!! Thans leverbaar. Verbruik: 5.9 Ltr p. 100 km Prijs, incl. prima verwarming 5745.- 6 maanden fabrieksgarantie, incl. arb.loon Telefoon 12138 en 15056 Desgevraagd deelt de directie van de n.v. Machinefabriek Hensen te Rotterdam mede, dat aan de op 24 november te hou den buitengewone algemene vergadering aandeelhouders een voorstel van het be stuur om tot een uitkering over te gaan van 10 percent in aandelen uit de agio- reserve zal worden voorgelegd. 14. „Niet doen, Groova!!" riep Panda, haastig tussenbeide komend, „niet op die conducteur schieten! Dat m,ag niet!" „Maar hij heeft in mijn gloednieuwe kaartje een gat geknipt!" loeide Groova, „wat zijn dat voor stadse fratsen?! Dat neem ik niet!" „Dat moet hij doen", verklaarde Panda, „het Is zijn beroep, om gaatjes in kaartjes te knippen". „Huh?" gromde Groova, „hoe bestaat het! Wat een raar beroep! Gaatjes- maker! Zo stads heb ik het nog nooit horen fratsen". Hoofdschuddend liet hij zijn ge weer zakken en strekte zich uit op de hou ten bank. „Ik zal hem voor deze keer dan maar laten gaan", bromde hij, „maar als hij het nog eens probeert, maak ik gaatjes in HEM!" Hij sloot de ogen en even later trilde de wagon van zijn gesnurk. „Geluk kig", dacht Panda, „hij slaapt. Dat is één zorg minder!" Maar er bleven nog genoeg zorgen overDaar daverde de trein het station binnen. Ze waren in de stad aan gekomen en Panda had alle reden om aan te nemen dat de wilde familie hier nog heel wat beroering zou geven.... Critiek op deelneming in Ecuador Aandeelhouders in de landbouw-maat- schappij „Batoe Djamoes" hebben in de al gemene vergadering, die bijeengeroepen was om een beslissing te nemen over de jaarstukken, een bestuursvoorstel tot te rugbetaling van 20 percent op de aandelen en enige technische wijzigingen in de sta tuten, wel zeer uitvoerig over deze onder werpen gediscussieerd maar wat de twee laatste punten betreft niet kunnen stem men, omdat het vereiste quorum ontbrak. Op 26 november zal een tweede vergade ring worden gehouden. Een aandeelhouder, die een grote groep aandeelhouders vertegenwoordigde, deelde mede op de komende vergadering tegen het voorstel tot terugbetaling van 20 percent te zullen stemmen, tenzij het bestuur een door hem ingediend amendement overnam, waarbij terugbetaling van 40 percent ver zocht wordt. Dit voorstel acht hij redelijk, gezien de aanwezige kasmiddelen en effec ten. Enige andere aandeelhouders sloten zich bij deze suggestie aan. Genoemde aan deelhouder verklaarde zich ook tegen de jaarstukken over 1957 die overigens werden goedgekeurd als uiting tegen het gevoerde beleid. Hij achtte het minder elegant dat het bestuur zij het statutair correct zonder aandeelhouders te raad plegen een belang genomen had via een Curagaose beleggingsmaatschappij in een landbouwonderneming in Ecuador. Ook het jaar 1957 is voor de Rotterdamse Tramweg-Maatschappij een moeilijk .jaar geweest, zo wordt in het jaarverslag der maatschappij medegedeeld. Het batig saldo van de exploitatiereke ning voor afschrijvingen bedroeg over 1957 492.187. Dit was bijna 56.000 meer dan over 1956, maar het bleef nog steeds ver achter bij het jaar 1955, toen het exploi tatiesaldo bijna 678.000 bedroeg. Aan bijzondere baten vermeldt de winst- en verliesrekening 240.762, terwijl aan in terest 2.365 werd ontvangen. De afschrij vingen bedroegen tezamen 413.322, terwijl in het vernieuwingsfonds der tramwegen f 9.180 werd gestort. Na betaling van obli gatierente en reservering van 220.019 voor bijzondere doeleinden vertoont de winst- en verliesrekening een voordelig saldo van 14.000, dat gebruikt zal wor den voor de uitkering van een dividend van 1,4 percent over het aandelenkapitaal van 1 miljoen. Commissarissen en directie van de Ban dar Rubber Maatschappij en de Bandar Oliepalmen Cultuur Maatschappij zullen aan de binnenkort te houden algemene ver gaderingen van aandeelhouders voorstel len het dividend over het boekjaar 1957 te passeren. Voor Bandar Oliepalmen zal tevens het dividend op de preferente aan delen worden gepasseerd. (Bandar Rubber declareerde over 1956 9 percent, Bandar Oliepalmen 7 percent). Commissarissen en directie delen tevens mede, dat 'zij voor beide vennootschappen terugbetaling op de aandelen ongewenst achten zoiang omtrent het al of niet voort bestaan van de maatschappijen in Indone sië of elders geen zekerheid is verkregen. De directie van de aanneming maat schappij „De Kondor" n. v. deelt ten aan zien van het lopende boekjaar mede dat, alhoewel door de bestedingsbeperking de bedrijfsbezetting nog niet op volle capaci teit is, de resultaten toch bevredigend mo gen worden geacht. Gezien de resultaten over de eerste drie kwartalen mag worden verwacht, dat over 1958 een hoger dividend zal kunnen worden uitgekeerd. De in 1957 getroffen voorzieningen in verband met de gebeurtenissen in Indone sië bleken, voor zover thans valt te over zien, voldoende te zijn. Koersen gouden munten H. Drijfhouten Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt, de volgende informatiekoersen van gouden munten: gouden tientjes 28,5029,50 (onv.), gouden ponden 35,7537,50 (onv.), gouden 20 Franse frs (Napoleons) 29,5030,75 29,0030,25), gouden Zwitserse frs (Vreneli) t 28.75—/ 29.75 28.00-/ 29,00). gouden 20 Belg. frs 28,25-./ 29,25 28,00-29.00). De goud- en zilvernoteringen bleven onveranderd. Aanklacht. De openbare aanklager te Bonn heeft een aanklacht ingediend te gen de voormalige persoonlijke assi stent van Adenauer, Hans Kilb en de directeur van de Daimler-Benz fabrie ken Frits Könecke. Könecke wordt er van beschuldigd dat hij steekpennin gen heeft aangeboden en Kilb dat hij ze heeft aangenomen. Soortgelijke aan klachten zijn ingediend tegen Rolf Sta lin, commissaris van de Daimler-Benz en enkele employé's van deze onderne ming. Speciaal. In Pretoria is een speciale recht bank ingesteld die de 91 mensen, die beschuldigd zijn van hoogverraad moet berechtigen. Er zal geen jury optreden. De openbare aanklager trok bij het vo rige proces tegen deze mensen de aan klacht in, nadat de verdediging gesteld had dat hij in gebreke was gebleven de overtredingen nauwkeurig te om schrijven. Voltooid. President Tito is naar Belgrado teruggekeerd na een medische behan deling van een maand wegens spit op het eiland Brioni. Het persbureau Tan- joeg meldt, dat de behandeling thans is voltooid. Ruil. In Washington verluidt dat de Ver enigde Staten en Brazilië in beginsel zijn overeengekomen, dat Amerika wa pens zal leveren in ruil voor het ge bruik van een controlestation voor ra ketten op het eiland Fernando de No- ronha. Onwettig. Van de honderd aangegeven ge boorten op Jamaica waren vorig jaar 71 onwettige kinderen. Hun totale ge tal beliep 38.412, van wie 23.478 een dienstmeisje als moeder hadden. Verleden. In de Zuidnoorse streek Tele- mark zijn bij de plaats Haugli Europa's oudste fossielen ontdekt, rolronde vis- vormen "an een 900 miljoen jaren ge leden. Afbetaling. Met de verzachtingen van de bepalingen inzake huurkoop-overeen komsten kunnen de Britten vrijwel al les op afbetaling kopen zelfs onder wijs op befaamde elite-scholen als Eton Harrow en Rugby. Een achtste van de leergelden contant, afbetalingstermijn van tien jaar, tegen een rente van tien percent. Handvol. De Indische minister-president Nehroe heeft ter gelegenheid van zijn 69e verjaardag een boek gepubliceerd, getiteld „Een handvol oude brieven." Het zijn brieven, die leidende figuren hem in de loop der tijden gezonden heb ben, onder meer van Gandhi, Mao Tse Toeng, Tsjang Kai Tsjek, G. B. Shaw en Rabindranath Tagore. Verboden. Behalve „De nieuwe klasse" is ook „Land zonder recht" van Milovan Djilas in Joegoslavië verboden. Bladen of periodieken die uittreksels uit „Land zonder recht" publiceren zullen niet in Joegoslavië mogen worden verkocht. Djilas zit een gevangenisstraf van tien jaar uit in Sremska Mitrovitza, ten zui den van Belgrado. Veteraan. De oudste veteraan uit de Ame rikaanse burgeroorlog, Walter Wil liams, vierde gisteren in Houston (Texas) zijn 116de verjaardag met een stuk cake, een grog met suiker en een trek aan een grote sigaar. Aanslag. Wegens een poging de spoorlijn door de Brennerpas op te blazen, heeft de Italiaanse politie in het gebied van Bolzano vier personen gearresteerd. Allen behoorden tot de Duitssprekende minderheid, die het vroeger Oosten rijkse gebied van Alto Adige bevolkt. Antisemitisme. In de Westberlijnse stads wijk Wilmersdorf zijn anti-semitische leuzen, („Juden'raus") aangetroffen. Vrijwel alle aanplakzuilen waren be schilderd. Morganatisch. Tokio verwacht spoedig de verloving van de Japanse kroonprins, Akihito, met de 24-jarige molenaars dochter Misjiko Sjoda. „Officieus is de beslissing ai gevallen", na een strijd tussen voor- en tegenstanders aan het hof van een morganatisch huwelijk. Me juffrouw Sjoda zou de eerste niet-adel- lijke vrouw zijn op de Japanse troon. Toelaatbaar. De Franse commandant in Berlijn, generaal Lacomme, heeft het vertoningsverbod van de Amerikaanse film „De weg naar roem" voor de Franse sector van Berlijn ingetrokken. De film, waarin een scène voorkomt van een terechtstelling van drie Franse militairen wegens lafheid, was door Lacomme's voorganger, verboden. Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 SUCCES-AGENDA'S 1959 Alle onderdelen los verkrijgbaar De afgelopen 24 uur is de luchtdruk bo ven midden-Europa aanzienlijk gestegen. Daarmee samenhangend breidde het hoge- drukgebied nabij de Azoren zich over onze streken uit. Deze ontwikkelingen gingen gepaard met afnemende bewolking en een sterke nachtelijke afkoeling. Op enkele stations daalde de temperatuur tot één a twee graden onder het vriespunt. Plaatse lijk veroorzaakte de afkoeling mist. Tij dens het weekeinde blijft ors land over wegend onder invloed van het hogedruk- gebied. De kans op vorming van mist neemt evenwel toe en in verband daarmee zullen overdag de temperaturen wat lager worden, vooral in het binnenland. De depressie boven het Middelandse Zee-gebied vulde verder op. Daarentegen komt op het noordelijk deel van de oceaan een levendige depressie-activiteit voor, waarvan de invloed echter niet verder reikt dan Ierland en Noord-Engeland. WEERRAPPORTEN Zondag 16 november Zon op 8.00 uur, onder 16.49 uur. Maan op 12.35 uur, onder 22.26 uur. Maandag 17 november Zon op 8.02 uur, onder 16.47 uur. Maan op 13.07 uur, onder 23.34 uur. Maanstanden 18 nov. 5.59 uur eerste kwartier. 26 nov. 11.16 uur volle maan. Temperaturen buiten- t» U en binnenlandheden tü •2 S morgen 7 uur. Neerslag: ■d -3 l/l S u ft laatste 24 uur. «-> h Den Heider licht bew. windst. 3 0 Ypenburg dichte mist windst. 1 0 Vlissingen onbewolkt windst. 7 0 Eelde licht bew. nw 4 0 Twente laagh. mist windst. 4 0,2 De Bilt mist nnw 1 0 Eindhoven mist nnw 1 0,4 Vlv. Z.-Limb geheel bew n 6 1 Helsinki motregen zzw 4 0 Stockholm zwaar bew. wzw 6 0,2 Oslo mist nw 0 0,1 Kopenhagen geheel bet&. w 6 0 Aberdeen licht bew. windst. 1 0 Londen mist windst. 0 0 Amsterdam mist windst. 0 0 Brussel onbewolkt w 2 0 Luxemburg regen n 7 0,3 Parijs geheel bew. n 4 0 Bordeaux zwaar bew. windst. 3 0 Grenoble geheel bew. windst. 4 0 Nice onweer nnw 9 0 Berlijn geheel bew. 0 7 0 Frankfort geheel bew windst. 6 0 München regen w 4 2 Zürich geheel bew. nw 3 0 Genève geheel bew. windst. 4 0 Locarno licht bew. 0 1 0 Wenen geheel bew. nw 9 0 Innsbruck geheel bew. windst. 5 0,1 Rome onbewolkt no 6 0 Ajaccio onbewolkt no 6 0 Madrid licht bew. windst. 2 0 Mallorca half bew. n 7 0 Algiers zwaar bew. zw 10 19

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2