PUZZEL no. 6 WIE WAT WAAR Jaarboek Wie Wat Waar 1959 f 1.95 Familietwist in woonwagenkamp met aardappelmesje beslecht Opschudding in West-Duitsland over minister Schaf f er '"Hoe is het ontstaan 3 HAARLEMSE POLITIERECHTER Focus-salon geopend Elf UNO-landen willen zeerecht-conferentie „Ile de France" maakt haar laatste reis Hartelijke ontvangst van „de 37" op Merauke I WIE? Juat-laxia DIT ALLES EN NOG VEEL MEER VINDT U IN A. Lindt blijft hoge commissaris voor vluchtelingen Bezoeker van PEN-centrale maakte dodelijke val Rotterdams Kamerorkest kan blijven bestaan Spanning tussen Indonesië en de Philippiinen Dp de '^raatótoel Bonn en Berlijn opgeschrikt over zijn contact met een verdachte ex-generaal in Oost-Berlijn Dit woord: MATSCHUDDING ZATERDAG 15 NOVEMBER 1958 Het woonwagenkamp in Beverwijk werd op 6 september van dit jaar in rep en roer gebracht door een familietwist waarbij bloed vloeide. Als een furie was een 17- jarige bewoonster van het kamp op een 30-jarige visfabrieksarbeider afgevlogen, die met haar broer aan het vechten was. Met een opgeheven aardappelmesje was zij op de man afgekomen. Deze deisnde achteruit maar viel op de grond. Op het moment dat hij weer wilde opstaan en met zijn rug naar het meisje gekeerd stond, had zij toegestoken. In het ziekenhuis bleek dat het wapen tot in de linkerlong van de arbeider was doorgedrongen. Ach teraf was de verwonding nogal meegeval len en had de man geen nadelige gevol gen van de steekpartij overgehouden. Snikkend stond het meisje vrijdag voor de Haarlemse politierechter mr. J. P. Pe tersen. Zij had nog nooit ruzie gehad, ver telde ze, maar die dag was ze haar zin nen kwijt geraakt. President: „U boft ge weldig dat het toevallig allemaal zo goed is afgelopen. Als het even iets anders was gegaan dan was u voor jaren de gevan genis ingedraaid. Haalt u alstublieft nooit meer van die grapjes uit." De officier van Justitie, mr. J. den Oever, zag in de omstandigheden van ver dachte aanleiding voor een gecombineer de straf. Hij vorderde honderd gulden boe te en drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De politierechter bracht de boete terug op zestig gulden en kon zich overigens met de eis van de officier wel verenigen. Fiets vliegt door de lucht „Ik zag plotseling een fiets door de lucht vliegen," vertelde een 61-jarige exploitant van een café-restaurant in Badhoevedorp als getuige in de zaak tegen een 49-jarige koopman uit de Haarlemmermeer, die te recht stond wegens mishandeling van een 40-jarige broodbezorger uit Zwanenburg. Die fiets kwam na zijn luchtreis op het hoofd van de broodbezorger terecht. De koopman had hem als een vreemdsoortig projectiel op de broodbezorger afgevuurd om aldus zijn woede te koelen. De getrof fene hield er een hersenschudding aan over. In de bovenzalen van Arti et Amicitiae in Amsterdam heeft burgemeester mr. G. van Wall gisteravond de achttiende inter nationale „Focus-Salon" van fotografische kunst geopend. De directeur van de Focus- Salon, de heer D. Boer uit Haarlem, dankte burgemeester Van Hall voor diens belang stelling en leidde vervolgens de genodigden rond. De tentoonstelling, waarop wij nog nader terugkomen, omvat ruim driehonderd zwart-wit en kleuren-foto's, alsmede een keurcollectie kleurendia's. Zij duurt tot 30 november. NEW YORK (AFP) Elf landen heb ben vrijdag in de juridische commissie van de Algemene Vergadering der UNO een resolutie ingediend, waarin een nieu we conferentie over het zeerecht wordt voorgesteld, speciaal ter bespreking van de breedte der territoriale wateren en vis serijzones. Secretaris-generaal Hammars- kjoeld zou de conferentie in juli of augus tus 1959 in een nog te kiezen stad moe ten bijeenroepen. De elf landen die de resolutie indienden zijn: Australië, Frankrijk, Malakka, Grie kenland, Honduras, Italië, Liberia, Nica ragua, Thailand, Groot-Brittannië en de V.S. Koopman en broodbezorger bleken el kaar reeds lang geen goed hart toe te dra gen. Ook hier vormde een geldkwestie de wortel van het kwaad. In de Pelikaanstraat in Badhoevedorp hadden de twee tegen standers elkaar ontmoet. „Toen ik om m'n geld vroeg zei hij dat hij me liever de her sens insloeg. Ook bedreigde hij me met een broodmes", verklaarde de koopman boos. De broodbezorger ontkende dit stel lig. Ook de exploitant had niets van die aard gezien. „Eerst zag ik de fiets in de lucht, toen kwam de plomp en daarna zag ik de mannen met elkaar bakkeleien", was zijn lezing van het geval. De officier herinnerde eraan dat de koop man reeds vier keer wegens mishandeling was veroordeeld. Hij vroeg drie weken ge vangenisstraf. De politierechter maakte er tien dagen van. Bedenkelijk Een 18-jarige Haarlemse scholier werd veroordeeld tot een boete van veertig gul den. Hij had tijdens zijn zeiltochtjes in de omgeving van Haarlemmerliede tot twee maal toe een olielamp van een wegafzet- ting weggenomen om naar hij zei licht te hebben bij het inrichten van zijn slaap plaats. Na gebruik had hij de lantaarns echter niet teruggebracht. De officier vond het feit bedenkelijk, maar wilde gezien de jeugd en het blanco strafblad van de verdachte nog volstaan met een geldboete. PARIJS (UPI) De „Ile de France", de trots van de trans-Atlantische vloot van de Franse lijn, maakt op het ogenblik haar laatste reis, betreurd door alle Franse zeelieden. Dit oude schip, dat meegehol pen heeft om de Franse vlag te verdedi gen in de strijd na de oorlog om passa giers op de route New YorkEuropa, zal, als deze laatste tocht ten einde is, worden gesloopt. Er is een nieuw schip met dezelfde naam, om die in ere te houden, in aanbouw voor de Franse transatlantische dienst. De bouw daarvan ondervindt enige financiële moei lijkheden, die men echter wel te boven zal komen, want het prestige van Frankrijk staat ermee op het spel. De zeevaarders, die de „Ile de France" gekend hebben, zijn het er over eens, dat de oude „Ile de France" zeker haar geld heeft opgebracht met haar 32-jarige staat van dienst op zee. Zij werd in 1926 van stapel gelaten en haar zeewaardigheid vestigde spoedig haar roem, al was zij dan ook kleiner dan velen van haar Engelse en Amerikaanse concurrenten. De passagiers noemden haar de drij vende „Rue de la Paix de TAtlantique", naar de beroemde winkelstraat in het cen trum van Parijs. HOLLANDIA (ANP) De 37 Indonesi sche verstekelingen, die vrijdagochtend in de Arafurazee door hr. ms. opnemingsvaar tuig „Luymes" van de Koninklijke Mari ne werden overgenomen van de „Johan van Oldebarnevelt", zijn vrijdagmiddag in Merauke van boord gegaan. Vóór de ont scheping hadden het hoofd van plaatselijk bestuur van Merauke, een arts en ambte naren van de immigratiedienst zich aan boord begeven. De verstekelingen viel een hartelijke ont vangst ten deel. Op de kade van Merauke stonden een delegatie van de Ambonese inwoners en twee vertegenwoordigers van de Indisch-Nederlandse gemeenschap te wachten. De bemanning van het K.P.M.- schip „Kaloekoe" zond een welkomstgroet in de vorm van een grote hoeveelheid si garetten. Na de ontscheping werden de 37 ontvan gen in het door de r.k. missie ter beschik king gestelde militaire tehuis, waar de af deling Merauke van het rode kruis voed sel en dranken serveerde. Later werd in het opvangcentrum van het kampement der marine een kerkdienst gehouden. De verstekelingen waren zeer onder de in druk van de ontvangst. De gezagvoerders van de „Luymes" en „Johan van Olde barnevelt" waren zeer te spreken over hun gedrag aan boord. Ook in Merauke maak ten de verstekelingen, die alleen Neder lands spreken, een keurige indruk. Door de dienst voor Sociale Zaken zal wor den nagegaan welke arbeidsmogelijkheden er voor de nieuwelingen bestaan. Horizontaal: 1. vrijbuiter, 6. dunne, buig zame houtreep, 11. adellijke titel, 12. spijs- wafel, 14. stroom, kil, 16. stad in België, 17. rolrond hol voorwerp of buisje, 19. mu ziekinstrument, 21. biersoort, 22. schraal, 24. vreemde munt, 26. roem, 27. overdracht van een wissel, 29. houten vat, 31. badplaats in Duitsland, 32 glijvoertuig, 33. water in Friesland, 34. voorzetsel, 36. kruipend een jarig kruid, 38. term bij het boksen (afk.), 39. staat meestal boven drukwerk, 40. oor logsgod, 42. stok, 43. voorwerp ter verlich ting, 45. schadelijk, 46. schittering, glans, 48. meisjesnaam, 49. water in Utrecht, 51. jjllliiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltll!l||[L WAT? De Provinciale Zeeuwse Courant vertelt dat er opnamen werden gemaakt van mevrouw de Reuver, die drie nummers zong: „Spiel nog einmal für mich Haba- nero", „Veel bittere tranen" en „Bloedrode kalen". Ik heb veel bittere tranen geweend om dat eerste „nog" en ik heb mij afgevraagd wie, behalve kameraad Kroesjtsjev, met het derde liedje bedoeld zijn. In de Oegstgeester Cou rant daarentegen kom ik merk waardige dieren tegen in een adver tentie van W. Hienkens (De Kempe- naerstraat 7). Deze heer biedt aan: „Zwijnendons Dames en Heren pyjama's". HOE? i HELS Een hels tafereel wordt door Het Vaderland in onbewogen termen geschilderd, wanneer dit blad schrijft Merkwaardige zwijnen in Oegstgeest, een merkwaardige barometer in Delft, waar de Gereformeerde Kerkbode in een stukje over het kerkkoor, constateert: „Onze dalende barometer is weer stijgende". OUD over: „een vuurpijl, die voor pracitige effecten weet te zorgen, waarnaar duizenden kijken door zichzelf op te branden". Wat zo'n krant dan nog een pracitig effect durft te noemen! Een stok-oude wijnhandelaar wordt onder een plaatje indeHaagsche Courant gesignaleerd: „Links monsieur Jean Hugel, die aan het hoofd staat van F. E. Hu gel et Fils (sinds 1639)". T alaritis schrijftrant, 53. slede, 55. voegwoord (Fr.), 56. grappenmaker, 58. bekende afkorting, 59. voornaamwoord, 60. bakt men brood van, 62. zangstem, 63. houten bakje, 65. stuk hout, 67. telwoord, 68. korte degen, 70. vaar tuig, 72. gem. in Gelderland, 73. spelieiding, 75. gelijk, 78. tegenstelling van hoger, 80. bereide dierenhuid, 82. lichaamsdeel, 83. deel van een fiets, 84. krijgsmacht, 85. ge sneden ram. Verticaal: 1. deel van een huis, 2. vlakte maat, 3. oud gewicht, 4. voegwoord, 5. niets (spreektaal), 7. naschrift (afk. Lat.). 8. lelie achtig gewas, 9. bloeiwijze, 10. spijker, 11. hekwerk, 12. muzieknoot, 13. afkorting van selenium, 15. stoere vent, 16. deel van een vinger of teen, 17. gebogen, 18. stad in Italië, 20. schoenvorm, 23. jongensnaam, 25. nu en dan, 35. gemeenschappelijke weide, 37. soort onderwijs (afk.), 38. erfelijke stand (Indonesië), 40. vis, 41. groente, 43. lus, 44. vlies, vel, 47. werktuig, 50. bekende afkor ting, 52. stellig, 54. wezenlijk, 56. vertelling, 57. niet begroeid, 59. patr.oon, 61. hemel geest, 62 foei, 64. familielid, 66. platte ge bakken steen, 68 gekneed meel, 69. buis vormig ingewand, 71. enigszins vochtig en koud. 74. dorpje onder de Drentse gem. Vries, 76. gebod, 77. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 79. vaarwel, 81. muzieknoot, 83. aldaar (afk.). Inzendingen per briefkaart uiterlijk woensdagavond aan een van onze bureaus. Prijzen 7.50, 5.en 2.50. Oplossing puzzel no. 5: 1-7 postuur, 5-11 uurwerk, 11-16 klepel, 14-20 pelgrim, 19-23 immer, 22-25 erts, 25- 30 streek, 29-34 ekster, 34-37 rein, 36-41 indigo, 41-46 oorlam, 45-49 ampel, 48-55 elkander, 53-59 dertien, 58-65 Engelsen, 64- 69 entree, 68-74 eenmaal, 73-78 altaar, 77-83 armoede, 81-87 edelman, 85-90 mantel, 88- 95 telegram, 92-100 gramschap, 99-103 appel, 102-108 ellepijp, 106-114 pijpkaneel, 113-120 ellendig. Prijswinnaars: 7.50: A. Westerwal, Röntgenstraat 2, IJmuiden; 5.W. P. J. Ente, Van Nesstraat 39. Haarlem: 2.50: mr. J. H van Wijk, Tempeliersstraat 41 rd., Haarlem. is de uitvinder van het boekorgel was de eerste diacones is Ngo Diem zijn 's-werelds schaakgrootmeesters is wereldkam pioen wielrennen vond de oogspiegel nit was de grote boer van Lekkerkerk vervaar digde het eerste wateruurwerk doet men met één kilowattuur kost een brief uit het buitenland naar Nederland wordt er per jaar aan AOW uitgekeerd is een Moor som-ton verdient een verpleegster is de Veda? is crayonmanier? verstaat men onder „goedkope vlaggen" is een BTU doet de Unicef staan de grote telescopen werden de Dode Zee-rollen gevonden en wanneer werden er wereldtentoonstellingen gehouden is de tijm van afkomstig komt de naam Pappen heimer vandaan telt men de meeste auto's bevinden zich de Aurora's 288 bladzijden honderden illustraties stevige band Uitsluitend verkrijgbaar aan de kantoren van Haarlems Dag blad/Oprechte Haarlemsche Courant en de Umuider Courant. NEW YORK, (Reuter) De Algemene Vergadering van de UNO heeft bij accla matie Auguste Lindt (Zwitserland) herko zen als hoge commissaris voor de vluchte lingen. Hij bekleedt de functie sinds 1956. Vrijdag is de 37-jarige heer N. G. Hel der, die in Australië woont en die tijdelijk verblijf houdt in Alkmaar, tijdens een be zoek aan de uitbreidingen van de PEN- centrale in Velsen-Noord van een vijfen twintig meter hoge toren gevallen, nadat hij onwel was geworden. De heer Helder overleefde de val niet. Inde donderdag gehouden zitting van de Rotterdamse gemeenteraad is een beslis sing gevallen over het de laatste tijd onze ker geworden bestaan van het Rotter dams Kamerorkest, dat onder meer be staat uit voordien werkloze musici. Met 23 tegen 18 stemmen werd een door de K.V.P.-fractie ingediende motie aangeno men, waarin de voorkeur wordt uitgespro ken voor zulke maatregelen als dienstig kunnen zijn tot verdere instandhouding van het orkest. B. en W. zullen op korte termijn hieromtrent voorstellen bij de raad indienen. MANILLA (UPI) De Philippijnen zullen misschien gewapende troepen ge bruiken, om de Indonesische ambassade te dwingen de leider der beruchte Hoek- halabaps, aan wie woensdag politiek asiel werd verleend, uit te leveren, aldus wordt uit regeringsbron vernomen. Zij zeiden, dat de troepen rond de ambassade zouden worden ontplooid als „maatregel om druk uit te oefenen", voor het geval de regering van Djakarta voort zou gaan de propa- gandachef van de Hoeks, Alfred Saulo te beschermen. Saulo de derde man van de communistische Hoek-partij. Ongeveer driehonderd betogers, meest studenten, hebben de ambassade donder dagavond met stenen bekogeld, eisende, dat Saulo uitgeleverd zou worden. Saulo. die opgeëist wordt, beschuldigd van re bellie, plundering, diefstal en moord, kwam woensdag uit de wildernis te voor schijn. waarin hij zich negen iaren schuil had gehouden en zocht asiel in het am bassadegebouw. Mannen van Nederland, verenigt u! Ik geloof dat het hoog tijd wordt om u, mannen van Nederland, te waarschuwen voor het gruwelijke lot dat u boven 't hoofd hangt. Nee, het heeft niets te maken met atomen en zo, het schuilt om zo te zeggen in de boezem van uw huis en haard. Ik bezon me op deze waarschuwing toen ik onlangs het griezelige stukje las van ons aller Jan van Ees, waarin hij beschreef hoe hij een manneschort had gekregen, gedekt van tint, kloek van model. Oeioei- oei, dacht ik, daar heb je het al! Zo ver zijn we dus gekomen dat een Jan van Ees een schort met zinvolle bedoelingen ten geschenke krijgt! Hier moet een eind aan komen, dit kwaad mag niet verder voort woekeren. En op gevaar af van het met alle huismoeders van Nederland aan de stok te krijgen, laat ik hier dus mijn waar schuwing horen. Ik begin met u ten tonele te voeren hèt prototype van de ideale huisvader, pro- dukt van zorgvuldige kweekmethodes, de Amerikaan. Degene die ik op het oog heb had een hoge militaire rang en woonde in een fraai huis, tjokvol modern comfort. Maar in de keuken hing aan de eigen knop zijn schort vol strookjes in ge zelschap van zijn koksmuts met CHEF er op, die hij gebruikte om maaltijden uit blikjes samen te stellen. Deze man dan, voor wie al zijn minderen beefden in hun kistjeé, waste af, zoog stof, zat baby, deed alles wat zijn vrouw hem vroeg, en nog met gratie ook. Maar wel sprak hij vaak met voorzichtige nostalgie over een vriend, die een Europese vrouw (géén Hollandse) bezat. Ze was gestudeerd, had een baan, en liet voorts de huishouding geruisloos en aangenaam rollen. Bovendien kreeg hij altijd vers eten. Kijk, mannen van Nederland, daar gaat het ook hier naar toe. Verenigd u eer het te laat is. Houdt demonstraties, vergader, in ieder geval DOE iets. Knip stofdoeken van die schort, Jan van Ees, want eer ge het weet doet GIJ de grote schoonmaak.' Mannen van Nederland, wijst er uw vrouwen vriendelijk maar vastbesloten op dat ge geen zin hebt in afwassen na een maaltijd die ge naar binnen moest slokken nog vóór de deurmat koud was van uw voetenvegen. Neem haar desnoods eens mee in een forensentrein op het spitsuur en wijs haar de grauwe, vermoeide menig te die huiswaarts keert met het vooruit zicht, niet op even uitblazen met de krant, maar wel op een fijne afwas, het baden van kinderen of het in bed stoppen van dezelven. Wijs er haar op dat in vijf ennegentig procent van de wereld de vrou wen de huishouding op haar eentje ver richten als iets heel gewoons, en dat ze daar tevreden mee zijn. Vertel haar hoe vreemd het is dat met het toenemen der technische hulpmiddelen de hulpbehoeftigheid der huisvrouwen met sprongen toeneemt. Ik weet heus wel dat er mannen zijn maar ze zijn héél zeldzaam die het leuk vinden in huis te helpen. Maar dat zijn bovenmenselijke wezens en als vrouw moet je die koesteren als iets heel kostbaars. Vrouwen, houdt dezulken stevig vast, maar stel ze niet ten voorbeeld aan minder rijk begiftigde vriendinnen. En voor al die vrouwen die natuurlijk zullen zeggen: „Ja, die Sporry kan makke lijk praten, je kunt wel zien dat die niks geen verstand heeft van de Taak-van-de- Huismoeder!" maak ik even notitie van het volgende: bovengenoemde Sporry bezit een huis, een baan, geen hulp, drie kinderen, vier poezen, dertig goudvissen en een man. dus ze kan er over meepraten. Maar toch neem ik het op voor de man nen, en graag zal ik als extranea meedoen aan de eerste protestvergadering. Mannen, stel me niet teleur! Sporry Advertentie In de Oostberlijnse Berliner Zeitung heeft de ex-opperbevelhebber van het Oostduitse leger en ex-Hitler-gene- raal Vincenz Müller bekendgemaakt, dat hij in juni 1955 en oktober 1956 twee ge sprekken heeft gevoerd met de toenmali ge Westduitse minister van Financiën Schaffer, thans minister van Justitie in het derde kabinet-Adenauer. Schaffer heeft dat niet ontkend, maar verklaard dat hij destijds in Oost-Berlijn was om te spre ken met de Russische ambassadeur bij de Oostduitse regering. Inmiddels toont men zich zowel te Bonn als te West-Berlijn bij zonder verbaasd over deze onthulling en de eis „aftreden" is reeds gesteld. Reeds enige weken lang is er in Oost- Berlijn op gezinspeeld dat een lid van de Westduitse regering enige tijd geleden heeft gesproken met een vooraanstaande Oostduitse persoonlijkheid, waarbij deze de Westduitsers zou hebben voorgesteld een confederatie tussen Oost-en West- Duitsland tot stand te brengen. Te Bonn heeft men dit steevast ontkend, maar na Müllers' publikatie lijkt toegeven onver mijdelijk. Deze Müller is een beruchte figuur. Hij was in 1955 en 1956 opperbevel hebber van de Oostduitse „Volksarmee", maar werd in december 1957 ontslagen. Evenals minister Schaffer is hij afkom stig uit Beieren. Hij zit voor de communis tische mantelpartij N.D.P. in de Oostduit se Volkskammer. Benelux als voorbeeld Müller beweert dat Schaffer naar Oost- Berlijn was gekomen om hem te spreken, omdat de tijd rijp was voor hereniging in de zin van neutralisering en gematigde bewapening op basis van een confedera tie. Schaffer zou gewezen hebben op het voorbeeld van de Benelux als een sa menwerking tussen staten, op federale grondslag. Nederland en België, aldus de ze weergave van Schaffers' woorden, be kommeren zich politiek niet, maar econo misch zeer intensief met elkaar. Schaffer zou over de hereniging met iedereen wil len praten ook dus met de communis tische machthebbers in Oost-Berlijn. Voorts zou Schaffer gesproken hebben over een uittreden uit de militaire blok ken van West- en Oost-Duitsland en 'n be- v opening zonder kernwapens. Volgens Müller zou de Westduitse minister „de oude" (met wie Adenauer bedoeld wordt) over deze gesprekken hebben ingelicht. Schaffer verklaart nu dat hij met Mül ler heeft gesproken terwijl hij in de Ber- lijnse woning van de ex-generaal wacht te op de Russische ambassadeur, die even wel niet kwam. Hij ontkent met een Oost duitse regeringsvertegenwoordiger te heb ben gepraat. Müller zou het initiatief hebben genomen voor het gesprek, waar bij een Beierse zakenman als boodschap per dienst had gedaan. Hoe het ook zij, Schaffer heeft gespro ken met de verdachte ex-generaal en dat neemt men hem te Bonn, en in het bijzon der te West-Berlijn, zeer kwalijk, zowel in kringen van de oppositie als van de re geringspartij. Schaffer is lid van de Beier se C.S.U., evenals de minister van Defen sie Strauss. Adenauer heeft reeds te ken nen gegeven Schaffer niet te willen laten vallen als minister, omdat een dergelijk aftreden een gevolg zou zijn van een in discretie van de Oostduitse partijleider Ulbricht en Müller. De ergernis over Schaffers optreden spruit ook voort uit het feit, dat hij gezwegen heeft over zijn ge sprek met Müller, maar wel sprak hij over een onderhoud met een Russische di plomaat en voorts dat hij zweeg, toen men van Oostduitse zijde zijn collega Lemmer, de Westduitse minister voor al-Duitse za ken, beschuldigde. Tenslotte neemt men Schaffer zijn zwijgen kwalijk, omdat hij te Bonn zo lang mogelijk zijn uitstapjes naar Oost-Berlijn heeft verzwegen. Hoe wel men van regeringszijde Schaffers zij sprongen niet volkomen dekte, krijgt men toch de indruk, dat als het om Schaf fers ministerpost zal gaan Adenauer zich achter de Beierse bewindsman zal plaatsen. Inmiddels is over deze kwestie een uitge breid debat ontstaan. De Westberlijnse burgemeester Brandt heeft verklaard, dat Schaffer de Westduitse bevolking bij de neus heeft genomen. Hij distancieerde zich van deze stappen van "de minister. In het Hamburger blad „Die Welt" wordt Schaffer gesteund door de historicus Sethe die schrijft, dat iedereen Schaffer's stap pen kan billijken: wat iedere koopman is geoorloofd, te weten praten met de Oost duitser, is zeker ook een Westduitse mi nister toegestaan. Schaffer kan volgens Die Welt een baanbreker zijn. Kennelijk mag men hieruit afleiden, dat zekere West duitse kringen met Oostduitse regerings leiders willen praten over de eenheid en wel onder de voorwaarde, dat het commu nisme in Oost-Duitsland bij een hereniging niet terzijde zal worden gezet. Dat de ze zienswijze met de naam van een West duits regeringslid wordt verbonden, is bij zonder teleurstellend. Op straffe van ge ruchten over een Duits streven naar afzij digheid, zo niet neutraliteit, als er' maar hereniging komt, mag men thans van Bonn verwachten dat de regering-Ade- nauer zich zal distanciëren van deze ziens wijze, die onverbrekelijk verbonden is aan ieder gesprek van een Westduitse minis ter met Oostduitse gezagsdragers. Hier schuilt een gevaar, dat men in het bijzon der in deze dagen te West-Berlijn onder kent. Dat in bepaalde kringen mannen als Schaffer, Gerstenmaier, Lemmer, Kaiser en dergelijke worden afgeschilderd als op ponenten van Adenauer's politiek met betrekking tot de eenheid, is een al even veeg teken. De zegswijze: maak nou geen mat schudding, wil zeggen: houd je kalm, maak geen drukte. De oorspronkelijke betekenis was: het uitschudden van het een of ander op een mat; daarna werd het woord ook gebruikt voor datgene wat werd uitgeschud en wel in het bij zonder voor het onderste deel van een scheepslading graan dat waterschade had geleden. Een heel oud Handvest van Amsterdam verbiedt het verkopen van mat-schuddinge en natte of onder- stallige (onder water staande) granen. Dit minderwaardige graan werd op een mat uitgeschud en men zocht er dan de goede korrels uit, 'n moeizaam werk dat weinig opleverde.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3