^Brieven aan de redactie STROOMMETER VOOR NIEUWE HAVEN EN NAVIGATIE IN ZEE GEPLAATST ZESHONDERD COMPOSITIES IN NU BIJNA NEGENTIG MET MUZIEK GEVULDE JAREN ZIJN JOHAN BERGHOUT NOC STEEDS NIET GENOEG Uitbreiding Hoogovens Duiker Sperling verricht moeilijk karwei Ds, J. A. Peters sprak voor de NGVB Winst en verlies voor DKV Scheepsbotsing Ontevreden busreizigers Culturele middag voor schooljeugd Een kostelijk bezit voor lage prijs 95 1. Vlielander vaart wel bij „Atlantisch" kinderspel Volop haring gemeld aan Ierse Wexfoxkust Nieuwe conferentie over zeerecht? DINSDAG 18 NOVEMBER 1958 Aan de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. is ver gunning verleend tot het uitbreiden van het bedrijf door het aansluiten van de desiliceringsinstallatie op de ontstoffing van de Staalfabriek en gelegen op het Hoogoventerrein te IJmuiden. BENZINEPOMPINSTALLATIE Er is vergunning verleend voor het op richten van een benzinepompinstallatie op het perceel Velserduinweg 127 te IJmui- den-Oost. (Van een onzer verslaggevers) DUIKER KRIJN SPERLING van de Rijkswaterstaat heeft maandagmiddag zes meter onder de waterspiegel van de Noordzee, vijfhonderd meter ten zuiden van de as van ljmuidens haven en twee kilometer van de blonde kust verwijderd, een zeer moeilijk karwei tot een goed einde gebracht: het plaatsen van een stroommeter op een smalle stalen driepoot, die reeds eerder op de bodem van de Noordzee is geplaatst. Drie kwartier lang heeft deze bekende duiker onder water moeten vertoevenvoordat de elektrische stroommeter goed op de driepoot was verankerd. Tóén kon de zevenhonderd meter lange kabel, die de stroommeter verbindt met de meetbunker op de kop van de Zuiapier, op de zeebodem worden gelegd. De stroommeter zal. nu onafgebroken impulsen geven over de sUoom snelheid en de kracht van de golven, hetgeen èn voor het verzamelen van gegevens voor de nieuwe buitenhaven van IJmuiden èn voor de scheepvaart, van groot belang is. Het plaatsen van de stroommeter, die de vorm heeft van een raamwerk in een hoe pel, waarop propellors zijn bevestigd, is reeds verscheidene malen uitgesteld van wege de weersomstandigheden. Het moest een heldere en windstille dag zijn en die zijn er niet te veel aan de Nederlandse kust. Maandag was het weer aan de kust niet helder, er hing een grijze mistsluier boven het water, maar stil was het wèl. Later op de middag werd het zicht wat beter en kon duiker Sperling een poging wagen om zwevend tussen wa terspiegel en zeebodem de door het T.N.O. in Delft ontworpen meter op zijn plaats te brengen. Tweemaal moest hij duiken, voordat het karwei verricht was. De eerste keer mislukte het. Er stond een verraderlijke stroming, die hem het werken trachtte te beletten. Over dat werken onder de waterspiegel moet men vooral niet te licht denken. Duiker Sperling moest de meter praktisch met één hand op de driepoot bevestigen, omdat hij zich met zijn andere hand aan de lijn van het ber gingsvaartuig, dat bij het karwei werd gebruikt, moest vasthouden. De sleep boot „Rapid" hield gedurende de werk zaamheden van duiker Sperling de passerende schepen op een flinke af stand. „Ooievaarsnest" Toen duiker Sperling gereed was met het bouwen van het „ooievaarsnest" onder water, want zó ziet de gehele installatie er uit, was het leggen van de kabel in betrek kelijk korte tijd gebeurd. Oók een lastig stuk werk. De kabel was verzwaard met een ketting en daardoor voorzien van ge mene uitsteeksels, waaraan vrijwel alle kabelleggers maandagmiddag hun handen hebben verwond. Maar nu ligt de kabel dan ook goed op zijn plaats De stroommeter twee kilometer uit de kust heeft recht op de onderscheiding „wereldprimeur". Het apparaat is namelijk enig op de wereld. Het zal de studiedienst van de Rijkswaterstaat goede diensten gaan bewijzen, maar ook de radardienst van de kustwacht. De radardienst zal door de gegevens, die de stroommeter verzamelt en doorgeeft aan de wal via de meetbunker öp de kop van de Zuiderpier een laboratorium vijf tienhonderd meter in zee bij mistig weer ook in staat zijn om aan het vaartuig, dat op de radar wordt binnengeloodst, gege vens te verstrekken over de stroomsnelheid. Voor het binnenvaren van de IJmuidense haven is dat uitermate belangrijk. Voor een flink aantal leden van de af deling Velsen-Noord van de Ned. Christen Vrouwenbond heeft ds. J. A. Peters uit Den Haag (vroeger te Beverwijk) maandag avond in de Da Costaschool gesproken over „De zin van het leven," een onder werp dat aansloot op de lezing van de arts A. J. van Leusen uit Velsen, een maand geleden gehouden over „ziekte, leven en dood". Nadat ds. Peters de levensgang van de mens had geïllustreerd, waarin men langzaam tot de ontdekking komt af hankelijk te zijn, kwam hij tot de vraag welke de zin van het leven is en waar voor men eigenlijk leeft, wanneer men vaak bemerkt, dat het leven dikwijls el lendigheid is. De laatste wanklank van de dood verstikt het leven, maar juist hier heeft de bijbel iets te leren. Dikwijls is de gedachte, dat God anders is en het an ders wil. Men meent vaak heel doelbewust door het leven te gaan, doch nog vaker heeft men geen doel. Er zijn er die met betrekking tot de vraag over de zin van het levéh ook in de sociale maatschappij geen antwoord vinden; anderen wensen geld te verdienen voor brood en spelen en weer anderen willen met een passieve ac tiviteit eerlijk leven, maar dit is geeste lijke zelfmoord. Een verschuiving van het probleem te zorgen voor een beter leven van de kinderen is ook geen oplossing. Het diepe perspectief over de zin van het leven vindt men pas in het licht van de bijbel waarbij ds. Peters herinnerde aan Job en de gelijkenis, die Jezus gebruikte inzake de talenten om daarmee te woekeren en het leven geestelijk zin en betekenis te ge ven. Het leven is een gave Gods, een roe ping en een voorbereiding om naar God toe te leven. Wie gelooft, zei ds. Peters begrijpt iets van de verborgen dingen, voor wie niet gelooft is het leven zinloos. Voor en na de lezing hebben de dames zich, onder leiding van mevrouw E. Schou ten, presidente, gewijd aan enige huishou delijke zaken. CONCERT VAN HARMONIE „DE EENDRACHT" De harmoniekapel van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v „De Eendracht" zal op donderdag 27 no vember in gebouw „Concordia" aan de Doodweg te Velsen-Noord haar eerste winterconcert geven. „De Eendracht" zal voor de eerste maal gedirigeerd worden door de heer H. Jak- ma, die in het voorjaar officieel de vaca ture bezette van de heer Ber Joosen we gens diens vertrek naar Enschede. In het programma, dat enige nieuw in gestudeerde werken omvat, zullen de heren ■Tac. Stadt en G. J. van Leeuwen, leden van het korps, als. solisten optreden. „DAT ZIT WEL GOED". De christelijke mondaccordeonvereni- ging „Excelsior" te Heemskerk geeft, op aterdag 22 november in zaal Dam een uitvoering. Opgevoerd wordt de revue ..Dat zit wel goed". Hieraan werkt tevens mede de revuegroep „Uilenspiegel". Het geheel staat onder leiding van Eddy Teer Voor de vijfde keer in successie is het het eerste twaalftal van de christelijke korfbalvereniging DKV te IJmuiden ge lukt om beide punten in de wacht te sle pen. Ditkeer is het, zoals verwcht werd, geen gemakkelijke overwinning gewor den, want het Amsterdamse Vlug en Vaardig II, dat ook tot de kanshebbers be hoorde, heeft zijn kans tot het laatste fluitsignaal verdedigd. Voor de pauze speelden de IJmuidenaren beter dan hun tegenstanders. Zij veroverden, door mej. Zorgdrager en H. Pul, een verdiende 2-0- voorsprong. Na de pauze echter konden de Amsterdammers het spel meer verplaat sen en zij wisten de achterstand te ver kleinen (2-1). Hierna ontwikkelde zich een felle en spannende strijd. Toen 10 mi nuten voor tijd J. Brink de stand op 3-1 bracht, leek de wedstrijd beslist, maar binnen een minuut werd het 3-2. In deze stand kwam, mede doordat de IJmuidena ren een strafworp onbenut lieten, geen ver andering meer. Het Noorse schip „Sigland" is nabij het lichtschip van Halenwettern bij Hamburg in botsing gekomen met de kleine tankboot „Westerade", die in de midscheeps werd getroffen. De „Sigland" kreeg geen schade. GROENTEVEILING BEVERWIJK De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren dinsdag: andijvie 7 tot 15, bloemkool 21 tot 56, bospeen 17 tot 32, waspeen 10 tot 20, prei 10 tot 23, knollen 11 tot 22, spinazie 56 tot 84. tomaten 20 tot 69. Honderdachtenveertig bewoners van het dorp Velsen-Zuid, die allen van mening zijn dat de verplaatsing van de NACO- bushalte in de lijn HaarlemAlkmaar naar een punt aan de Rijksweg voor hen een groot ongerief betekent, hebben de NACO-directie verzocht de bushalte weer terug te brengen naar een punt in de be bouwde kom van het dorp. De betrokken reizigers zeggen dat de huidige plaats van de bushalte levensge vaarlijk is door de ligging aan een zeer druk bereden rijwielpad, waarop de pas sagiers bij het uitstappen zonder meer te rechtkomen. Voorts wijzen zij er op, dat de huidige plaats van de bushalte alleen be reikbaar is via dit rijwielpad, een plant soen of een modderpad. De huidige plaats van de bushalte biedt geen enkele beschutting tegen ongunstige weersomstandigheden, maar is integendeel, door de open ligging voor de oostelijke winden, zeer onaangenaam in de winter maanden. In het verzoek wordt ten slotte opge merkt. dat de NACO als dienstverlenend bedrijf in plaats van naar haar klanten toe te komen, deze klanten dwingt zich onnodig ver te verplaatsen om van haar diensten gebruik te maken, aldus op grove wijze misbruik makend van haar mono poliepositie. De eerste culturele middag voor de jeugd van v.g.l.o.- en ulo-scholen, geor ganiseerd door de jeugdsectie van de cul turele stichting Elckerlyc, werd maandag in het Corso Theater te Castricum door burgemeester C. F. Smeets geopend. Er waren circa driehonderd jeugdige toe hoorders. De burgemeester zei, dat het tot vreugde stemde te mogen constateren dat de jeugd in de gelegenheid werd gesteld om kennis te maken met goede muziek en vooral de muziek van tal van volksliederen. De heer Th. Balink, bestuurder van Elckerlyc, dankte het gemeentebestuur voor de medewerking in deze. Vervolgens hebben de heren Leo Rom- merts en Willem Hielkema respectievelijk met zang en pianospel de aanwezige jeugd enkele goede muzikale uren bezorgd door hun vertolkingen en uitleg van verschil lende volksliederen o.a. uit Spanje, Schot land, Zwitserland en Israel. De heer Rommerts begeleidde hierbij zichzelf op de guitaar. Willem Hielkema voerde enke le moderne werken van Amerikaanse componisten uit, welke bij de jeugd bij zonder in de smaak bleken te vallen. Ook de negro-spirituals van de heer Rommerts golden voor Castricums jeugd als uitste kende muzikale prestaties; zij lieten dit in hun daverend applaus dan ook wel tot uiting komen. VEILING „ONS BELANG" De veiling van Ons Belang te Castricum had op de eerste dag der week weer niet veel om het lijf. Spruiten en andijvie, spe cifieke wintergroente, vormden de hoofd schotel waarnaast ook nog enkele partijtjes waspeen en bospeen onder de klok gingen Bospeen kwam hierbij zelfs tot een flinke prijs namelijk tot 0,28 per bos. De overige noteringen waren; waspeen 0,13'/2, an dijvie f 0,16 tot f 0,18, spruiten f 0,59 tot f 0.76. O Langzaam loopt de zaal. van Musis Sacrum in Schiedam vól, met sta tige heren en elegante dames. De heren nodigen de dames met een hoofs gebaar uit om plaats te ne men. Op gedempte toon wordt een charmante conversatie gevoerd. Naarmate de minuten verstrijken wordt het stiller in de zaal slechts het schuchter ritselen van een rok, het ónderdrukt schuifelen van lak schoenen op een gladde vloer. Het publiek kijkt half gereserveerd half gespannen naar het nog lege toneel. Dan verschijnt een tenger jongetje op het grote plankier. Verlegen komt. hij naar voren, blijft wat ver loren in de ruimte staan, nietig in bet felle licht. DIT GEBEURDE vijfenzeventig jaar geleden. Het kleine jongetje was de nu negenentachtigjarige Joh. C. Berghout. Wie kon destijds in Musis Sacrum bevroeden dat de veertien jarige knaap, die op zo gevoelige wijze de variaties voor viool van Charles de Bériot (een Belgische componist) uitvoerde, nog eens zeshonderd composities van allerlei aard, zoals symfonische werken, ouvertures en marsen op zijn naam zou brengen? Mis schien hadden zijn vader en moeder, die hem op zijn zesde ver jaardag een viool ten geschenke gaven, er een voorgevoel van Pas sinds kort geniet de heer Berghout, na een respectabel aan tal jaren die hij geheel aan de muziek en aan de opvoeding van zijn al even muzikale kinderen wijdde, in het comfortabele W. F. Visserhuis in IJmuiden van een rustige levensavond. Maar nog, nu hij bijna negentig jaar is, denkt hij er over een door de zee geïnspireerde compositie te maken. En nog speelt hij elke dag ruim een uur viool in zijn gezellige kamer in het IJmuidens tehuis voor bejaarden. Maar ook speelt hij elke morgen op zijn piano, die ten gevolge van de geringe omvang van de kamer een plaatsje in de recreatiezaal van het Visserhuis heeft moeten vinden. Dat alles geschiedt tot groot genoegen en tot aangename verpozing van de IJmuidense bejaarden, die vol trots over „onze maestro" spreken. DE HEER BERGHOUT kreeg zijn opleiding bij de Toonkunst muziekkamer in Rotterdam, waar Willy Hes zeer bekend in die jaren hem de eerste beginselen van de compositieleer bijbracht. De jonge Berghout deed zijn best. Zijn talent deed de rest. Zo kon het gebeuren dat hij op jeugdige leeftijd al kerk muziek voor de rooms-katholieke eredienst schreef. Het bleef echter niet alleen bij componeren. Hij trad ook op als dirigent van kerkkoren. Als hij dit vertelt, zit ik tegenover hem in een oude, dofgroene stoel in kamer 23 van het W. F. Visserhuis, waar een lampje boven een muziekstandaard een zacht scheme rig licht verspreidt. De heer Berghout gaat met zijn gedachten terug naar vroeger tijden, naar vergleden jaren, steeds verder. En naarmate hij meer herinneringen ophaalt, komt er meer gloed in zijn stem, gaat hij sneller spreken. Zijn ogen (merk waardig jong en hel lichtblauw) twinkelen, fonkelen zelfs, als hij heel enthousiast wordt. Een fijn blosje trekt over zijn bijna doorzichtige huid. Hij gesticuleert nog druk. Een zilveren haarlok valt voor zijn ogen. Met een kwieke beweging strijkt hij het haar glad. Wat heeft hij mooi haar, denk ik. En zonder dat ik mé er helemaal van bewust ben, spreek ik deze gedachte uit. De heer Berghout onderbreekt zijn relaas. Het is even stil. Hij glimlacht en kijkt weemoedig naar me: „Dat was bijzonder vriendelijk van u om dat te zeggen. Ik dank u zeer". Het com pliment heeft hem zichtbaar goed gedaan. „Mijn vrienden zeg gen dat ook altijd. Kijk, daar heb je Berghout, die ken je aan zijn haar!" Dan zegt hij nog: „Ik vond het heel attent van u" en begint weer te vertellen, te vertellen. EEN VAN DE meest succesrijke composities van de heer Berghout is wel de Vredescantate. die in 1919 op het Malieveld in Den Haag door drieduizend zangers met medewerking van de kapel van de Grenadiers werd uitgevoerd. Dit gebeurde allemaal ter ere van de vrede. Het werd een groot succes, alle kranten schreven er vol lof over. vertelt de componist. Hij vervolgt: Het was heerlijk toen in Den Haag, de gebouwen van de ministeries waren prachtig verlicht en 's avonds werd er een magnifiek vuurwerk afgestoken. Iedereen was blij dat het eindelijk vrede was....-De Vredescantate werd naderhand in verscheidene steden van ons land ten gehore gebracht. Een ander hoogtepunt in het leven van de grijze componist vormde de bekroning van zijn tweede symfonie bij een muziek- prijsvraag ter gelegenheid van de Schubertherdenking in Wenen in 1928. Het bekroonde werk werd door het Residentie- Orkest onder leiding van Frits Schuurman uitgevoerd. Van deze uitvoering werden grammofoonplaten gemaakt, die voor de radio ten gehore werden gebracht. Hij zegt: „Dat was een hele gebeurtenis voor die tijd. En bijzonder vererend voor mij. Toen zond de radio nog niet van zeven uur 's morgens tot midder nacht uit!" De heer Berghout lijkt even de draad van zijn ver haal kwijt te zijn. Het is of het gesprek stokt. „Er gaat te veel door die radio tegenwoordigzegt hij fijntjes. In 1908 werd zijn Triomfmars tijdens een muziekconcours in Brussel bekroond. Koning Leopold van België herdacht hem toen met een zilveren medaille, die hij nog zuinig met andere prijzen in zijn kamer in het W F. Visserhuis bewaart. De mars werd later door de Berliner Philharmoniker onder leiding van prof. Rebicek op het repertoire genomen. Aardig is het verder te weten, hoe hij tot het componeren van „Hamiet en Ophelia kwam. Bij het aanschouwen van Shakespeare's fameuze drama werd hij getroffen door de sterke tegenstelling tussen de ka rakters van de titelheld (de pessimist) en Ophelia (de opti- miste). Deze persoonlijke opvatting werkte hij uit in een suite die door het hoforkest (een der laatste ter wereld) van de koning van Siam werd uitgevoerd. Het stuk behoorde zelfs tot de favoriet van deze monarch. De componist heeft een aantal symfonieën aan bekende persoonlijkheden, zoals Sir Winston Churchill en koningin-moeder Elisabeth van België, opgedragen Naast al dit werk vond de heer Berghout echter ook tijd voor het gezin. Dat in zijn huiselijk leven de muziek een belang rijke rol speelde, behoeft eigenlijk geen betoog. Met zijn dochter Phia en zijn zoons Henk en Theo vormde hij zelfs een huiS' orkest. „We hebben het altijd goed gehad met z'n vijven. Toen de kinderen het huis uitwaren, werd het vreemd stil. Maar het leven moet z'n loop hebben.Nu is Phia Berghout har piste van het Concertgebouw-Orkest, Henk Berghout directeur van de Muziekschool van Toonkunst in Dordrecht en Theo Berg hout muziekleraar in Velp. OP DE TRADITIONELE vraag naar een merkwaardige ge beurtenis geeft de heer Berghout ten antwoord: „Ik herinner me nog als de dag van gisteren, dat ik eens op school de op dracht kreeg een fuga te maken met een bijbelse spreuk als thema. Ik zat er thuis op te studeren en kwam er maar niet uit. Er moest ergens een fout zitten. Op het laatst zei m'n vader: nu de petroleumlamp uit en naar bed. Omdat ik niet ongehoor zaam wilde zijn gaf ik gevolg aan de wens van m'n vader, hoe wel het niet van harte ging. En nu komt het curieuze. In mijn droom zag ik de goede fuga voor me en de foute ernaast. Ik zag de noten glashelder voor me. Met zware hoofdpijn en dood moe werd ik wakker en herstelde de fout. Het werd een van m'n beste fuga's. Vind u dat nu niet een mirakel.De heer Berghout las enige dagen na deze vreemde droom een artikel van een dokter over het verklaren van dromen. Onmiddellijk pakte hij de pen en schreef een brief, waarin hij zijn belevenis sen in dromenland uiteenzette. „Later vroeg de dokter mij toe stemming om mijn geval in een boekje te verwerken, dat hij bezig was te schrijven. Vele tientallen jaren hoorde ik er niets meer van tot mijn dochter Phia mij kwam opzoeken en ver telde dat een van haar kennissen het boekje had gelezen. Die kennis had aan mijn dochter gevraagd: Heeft jouw vader wel eens een merkwaardige droom gehad Pieter van de Vliet Wie Wat Waar 1959 handhaaft de traditie van de jaarboeken 1957 en 1958: het geeft helder en bondig een kroniek van het af gelopen jaar, een grondige be handeling van een bonte rij van onderwerpen die in de actuele belangstelling staan. Het is een bron van informaties, een sieraad voor de boekenkast, goed en goedkoop. Uitsluitend verkrijgbaar aan de kantoren van Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Courant en IJmuider Courant (Verkort weergegeven) Lerarensalarissen I). Na het ingezon den stuk van H. G. over „lerarensalarissen" weten wij het dus: onbevoegden zijn toch bevoegd' Voortaan laten wij onze bruggen dan maar bouwen door een nandig M.T. S.-er en dc blinde darm verwijderen door een attraktief hoofdzuster. Talloze hoofd ambtenaren met niet meer dan een diploma H.B.S., rancuneuse herinneringen aan hun schooltijd en een redelijk aantal op bureau stoelen versleten pantalons zijn het levend bewijs van de mogelijkheden op dit punt. Na deze geruststelling zullen wij ons niet verder bezorgd maken over de bevoegd heden van het M.O.-personeel. EEN LERAAR M.O., („formeel" bevoegd!) Leraarssalarissen (II) Het is merk waardig dal ongeveer iedereen alles weet van het onderwijs. „Wij zijn toch allemaal op school geweest?!" Onlangs schreef „een abonné" dat leraren 26 a 29 uur per week werken. Zaterdag konden wij vernemen dat de zogenaamd onbevoegden mensen zijn uit het U.L.O. met een akte M.O.-A, „ge heel voor hun taak berekend". De werke lijkheid is dat er tegenwoordig ook mensen op de middelbare scholen komen „lesgeven" die indertijd eens een einddiploma H.B.S. hebben behaald en nu gaan beginnen of het begonnen zijn zich voor te bereiden voor een examen M.O.-A. Lieden die onbevoegd de geneeskunde uitoefenen komen voor de strafrechter, mensen als bovenbedoeld worden door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen benoemd aan Rijksscholen: ze worden betaald voor hun overtreding. Als het gaat over notariaat, laat men (terecht) de zaken aan de notarissen over, zijn juridische zaken in het geding, dan komen (natuurlijk) de juristen er aan te pas, maar als het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs ter sprake komt, dan is het woord aan de man van de straat. Lieden als „een abonné" en H. G. zijn waarschijnlijk nóg schuldiger aan de nood toestand bij het V.H. en M.O. dan de minis ter. NOURRI DANS LE SéRAIL Lerarensalarissen (III). In het inge zonden stuk van 15 november over leraren salarissen staan enkele onjuistheden Bij de vaststelling van het salaris van een leraar mag geen rekening gehouden worden met de vakanties. Er komt n.l. nergens een desbetreffend wetsartikel voor, ook niet in landen, waar die vakanties aanmerkelijk FRANKFURT (UPI) Een biljet van tien dollar zal H. Koning, een bewoner van Vlieland, binnenkort ervan overtuigen, dat een Amerikaan zijn woord houdt. Hij krijgt dit gèld voor het vinden van een fles met een brief erin, die twee Ameri kaanse kinderen, de achtjarige Bamb: Hunt, en haar driejarige broertje Bill, op 26 augustus in de Noordzee wierpen. Zij waren op weg van Amerika naar West' Duitsland en wilden graag aan de weet komen, of de fles misschien eerder in Europa zou aankomen dan het schip. Precies een maand later, op 26 septem ber werd de fles gevonden op het strand van Vlieland door H. Koning. Hij zond de brief terug en schreef eronder: „Bij voor baat bedankt voor de tien dollar. Het zal me benieuwen of een Amerikaan zijn woord houdt". Bambi en Bill hebben nu de tien dollar verstuurd. Deze correspondentie per fles kan hun vader nog wel in de papieren lopen, want zij hebben ook midden op de oceaan nog een fles uitgeworpen met de zelfde boodschap. GREAT YARMOUTH (UPI) De ha- ringaanvoer in Yarmouth is tot nu toe slechter dan enig voorafgaand jaar. De totale aanvoer tot maandag was 32.199 vaten. Het dieptepunt in de aanvoer in 1956 bleef dan nog altijd op een peil van 60.213 vaten. Bij de Wexfoxkust van Ierland werden maandag dichte scholen prachtige haring aangetroffen. Vijftig Ierse, Duitse, Schotse, Nederlandse, Franse en Belgische vissers doen daar goede vangsten. Men verwacht te, dat het aantal daar vissende schepen wel spoedig verdubbeld zou zijn. NEW YORK (Reuter) Engeland, Frankrijk, de V.S., Australië, Malaya, Griekenland, Honduras, Italië, Liberia, Nicaragua en Thailand hebben maandag in de juridische commissie van de Alge mene Vergadering der UNO een resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld dat in juli of augustus op een nader te bepalen plaats een tweede internationale confe rentie over het zeerecht wordt gehouden. Op deze conferentie zouden de kwesties van de visserijgrenzen en de breedte der territoriale wateren, waarover men op de eerste conferentie te Genève geen over eenstemming bereikte, verder besproken kunnen worden. langer zijn dan bij ons, zoals in Zweden en Frankrijk. Indien iemand de vakanties van de leraren deelachtig wil worden, zal hij ook hun taak moeten aanvaarden, en dat is iets, wat velen terughoudt. Deze taak is, met inbegrip van de vakanties, niet lichter dan van welke ambtenaar ook. Het was unfair en wettelijk ontoelaatbaar, dat mi nister Cals de vakanties als argument in de Tweede Kamer bezigde. Dat er, buiten het leraarsambt, nog meer moeilijke beroepen voorkomen, is bekend. Er zijn inderdaad (gelukkig) ambtenaren, die werk mee naar huis nemen en aldus doen blijken dat zij verantwoordelijkheids gevoel bezitten. Dat alle hogere ambtena- en dit doen, zelfs dat dit tot hun eigenlijke taak zou behoren, is een pertinente leugen. Het gebeurt incidenteel. Bij leraren ligt dit anders. Hun taak thuis en overigens buiten de school is een veelvoud van hun eigen lijke schooltaak. De steller ziet de toestand bij het M.O. nogal rooskleurig. Het verslag van het departement van O., K. en W. over 1955 kan hem misschien uit de droom helpen. In een stad als Haarlem, met haar gunstige ligging, valt dit alles ook wel mee. Het aantal onbevoegden is hier betrekkelijk ge ring. Dat de onbevoegde leraar 15°/o salaris aftrek „geniet" en naast een zware school taak moet trachten een B-acte of akademi- sche graad te halen, waar zijn werk voor leraren geen geschikt onderwerp vormen de school noodzakelijkerwijs onder moet lijden, zij hier terloops vermeld. De opmer king „de onbevoegden zijn geheel voor hun taak berekend" is waarschijnlijk als een grapje bedoeld. Mijns inziens zal het tekort aan docenten wel opgeheven kunnen worden door een betere bezoldiging. Wat wij voorlopig ver langen is niets anders dan een rechtvaar dige behandeling. Tenslotte meen ik dat de salarissen der voor publieke discussie, doch voor overleg tussen lerarenorganisaties en bevoegde in stanties Deze weten n.l. precies waarover zij praten. B. VAN SOLDT Inderdaad. En daarom is thans hier mede de discussie over dit onderwerp in deze rubriek gesloten. Red. Arenden. Het artikel over de zeearend in onze courant van zaterdag, was mij uit het hart gegrepen. Hoezeer de schrijver daarvan gelijk had bleek mij diezelfde middag. Ik kwam namelijk te weten, dat de eerder waargenomen arend zich nog steeds ophoudt in het duin, en dat er in Zandvoort jagers zijn, die het plan hebben opgevat de zeldzame, door de wet be schermde, vogel te schieten en hem op te zetten. Wanneer zij in hun opzet slagen, zal de vogelstand onherstelbare schade lijden, die door geen honderd gulden boete kan wor den goedgemaakt. Opgezette arenden zijn er genoeg, levende maar al te weinig. J. DE HAAN Zuivelprobleem. Wij bezitten een Bu reau voor de Zuivel dat grote bedragen vergt. In alle bladen worden zeer kostbare advertenties geplaatst over melk, boter en kaas, die blijkens C.B.S, de omzet niet ver hogen. Verse roomboter wordt tegen hoge koel- huiskosten opgeslagen en daarna, na veel gemaakte kosten dus, goedkoper verkocht dan toen de verse boter er in ging. Op ieder beschikbaar plekje worden kostbare reclamebiljetten geplakt over boter, melk en kaas, waarin niemand be lang stelt. Waarom die enorme kosten? Er is kennelijk een overproduktie door een teveel aan koeien. Als er ondercon sumptie was, moest de consumptie door de kostbare reclame gestegen zijn, doch die blijft percentsgewijze hetzelfde. Is het dan niet logisch het aantal koeien te beperken? Andere zakenmensen moeten ook zelf hun boontjes doppen, wat vaak met zeer veel energie en zorg moet gebeuren. Hopende dat H.H. Kamerleden eens de moed hebben om deze dure kos bij de horens te nemen. T. VAN IPEREN. Gratificaties. De jaarlijkse gratificaties voor het rijkspersoneel zijn uitgereikt.Weer heeft ondergetekende zich dit jaar afge vraagd, of het de bedoeling van de regering is tweedracht te zaaien onder haar eigen ambtenaren? Dan is zij daar in geslaagd. Als 1 op 10 in aanmerking komt v or een gratificatie, dan zullen de resterenden zich afvragen of zij minder zijn dan die ene collega. De bedoeling van de regering zal wel zijn, een aansporing te geven tot betere dienstbetrachting, doch de praktijk heeft nu wel bewezen, dat deze waarderings premie schadelijk is voor de stemming en de arbeidslust. En waar deze ontbreken, is geen goede arbeidsgemeenschap mogelijk! EEN AMBTENAAR „DIE SCHöPFUNG" IN ZAAL ROOZENDAAL y Het gemengd Castricums zangkoor St Caecilia heeft zaterdagavond in zaal Roo- zendaal te Castricum een uitvoering gege ven van „Die Schöpfung" van Haydn. Hier aan werd medewerking verleend door de sopraan Leny Schindeler, de tenor Henk Marcker en de bas Leo Rommerts. Onder directie van de heer Stephen Jansen, met aan de piano de bekende toonkunstenaar Anton de Beer, is vol over gave en bezieling gezongen. Helaas was de zaal niet geheel bezet.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7