lijmt kond alle hont! Opschudding in het Lagerhuis door een traditionele kreet Radio-Filharmonisch Orkest met Mozart en Mahler CETAFLEX 17 Conservatieven overrompeld door een socialist, die onverhoeds een geheime zitting voorstelde Spijtoptanten zullen „zo ruim mogelijk" worden toegelaten Toezegging van minister van Justitie Nederlandse straaljager in Duitsland verongelukt Piloot om het leven gekomen Zweedse instituten over straling Henr. Roland Holst prijs voor dr. F. de Jong Edz. Scheepvaart Eerste dag van militaire oefening verliep vlot In Oirschot was men paraat doorberichtje in de Staatscourant Klacht van Nederlander tegen regering te Praag Hij mag sinds 1950 zijn Tsjechische verlooide niet ontmoeten Hospitaal-kerkschip „De Hoop" in Scheveningen De Fashion Week ingeleid Geen publikatie van het advies Radioraad Vader bekent viervoudige kindermoord Confectie-export stijgt Uitgevers en boekverkopers over het pocket-probleem WOENSDAG 19 NOVEMBER 1958 (Van onze correspondent in Londen) Gisteravond ontstond er opwinding in het Lagerhuis tijdens een debat over het gebruik van auto's om kiezers naar de stembus te brengen. Tijdens de Labour- regering was, in overleg met de conser vatieve oppositie, bepaald, dat het aantal auto's dat elk der partijen in de strijd mocht brengen tot bepaalde aantallen, overeenkomstig de politieke samenstel ling van elk kiesdistrict, beperkt diende te blijven om oneerlijke concurrentie tus sen de partijen te voorkomen. Deze maat regel vloeide vooral voort uit de overwe ging dat de conservatieve aanhangers meer auto's bezitten dan de socialisten. Groot-Brittannië kent geen opkomstplicht bij de verkiezingen, zodat de partijen hun uiterste best doen om zoveel mogelijk aan hangers op te trommelen. Volgens de te genwoordige regering heeft deze regeling geen zin meer, omdat het autobezit alge meen geworden is. Vandaar het voorstel om de bepaling af te schaffen en de kan didaten net zoveel auto's te laten gebrui ken als zij willen. Als protest hiertegen uitte het socialistische kamerlid George Wigg de kreet: „Ik zie vreemden". Dit is de geijkte manier om een geheime zitting te vragen. Zodra deze uitroep wordt gebe zigd, moeten, als het Lagerhuis de daar aan verbonden motie goedkeurt, de pers en publieke tribunes worden ontruimd err ook de kamerstenografen de zaal verlaten. Totnutoe ging het Lagerhuis alleen in oorlogstijd tot geheime zittingen over. Dat gisteren van dit uitzonderlijke middel ge bruik werd gemaakt is een uiting van de zenuwoorlog die de oppositie met het oog op de naderende algemene verkiezingen, tegen de regering tracht te ontketenen. Omdat het voorval van regeringszijde als een grap werd opgevat en men niet goed oplette, werd de motie als aangenomen be schouwd, doordat enkele Labourleden „ja" riepen. Indien maar één conservatief „nee" zou hebben geroepen, zou een stem ming gevolgd zijn en zou het voorstel om achter gesloten deuren te vergaderen waarschijnlijk zijn verworpen. De conser vatieven waren door de onverhoedse aan val echter zo overrompeld, dat het „nee" achterwege bleef. Minister Butler sprong op en maakte de plaatsvervangende voor zitter er opmerkzaam op, dat er iemand op de conservatieve banken wel degelijk „nee" had geroepen. De „speaker" zei dat dit zijn oren niet had bereikt en er zat toen niets anders op dan de deuren te slui ten. Verwarring De laatste maal dat er in vredestijd een geheime zitting werd gehouden, was 33 jaar geleden. Vandaar dat er grote ver warring ontstond. De stenografen bleven zitten, maar al gauw kwam het bevel van de „sergeant at arms" (een gewezen ge neraal uit de oorlog, die voor de techni sche orde in het Lagerhuis moet zorgen) „Er uit". Even later werden twee bodes, die op de tribune waren blijven zitten, ver- (Van onze Kamerverslaggever) De minister van Justitie, prof. Samkal- den, heeft zich gisteren-in de Tweede Ka mer bereidverklaard tot overleg met de vaste commissie voor de repatriëring uit de Kamer over een zo ruim mogelijke toe lating in Nederland van de spijtoptanten en andere personen in Indonesië, die maat schappelijk op Nederland zijn georiën teerd. Een gezamenlijke motie van K.V.P., A.R., C.H.U. en V.V.D. werd daar na ingetrokken. „Wij verwachten", had de heer Van Doorn (K.V.P.) gezegd, „dat de regering werkelijk een zo ruim mogelijk toelatings beleid voert". Over de vraag wat „zo ruim mogelijk" is, wilde de heer Van Doorn overleg in de vaste commissie voor de re patriëring. Met dit overleg kon ook de P.v.d.A. zich verenigen. De heer Vrolijk (P.v.d.A.) vond het alleen maar vreemd dat onder de motie niet mede een hand tekening was gevraagd van een lid van de P.v.d.A. Minister Samkalden deed de toezegging tot overleg, maar hij waarschuwde, dat men er begrip voor moet hebben dat de toelating beperkt zal moeten blijven en slechts kan worden verruimd naar de ma te waarin de mogelijkheid daartoe zich voordoet, bijvoorbeeld door een versterk te emigratie van gerepatrieerden uit In donesië naar de Verenigde Staten. Een Nederlandse F-84-F-Thunder- streak-straaljager, afkomstig van de vliegbasis Volkel, is gisteren in de omge ving van Donaueschingcn in Zuid-Duits- land neergestort. De piloot, de 23-ja- rige tweede luitenant-vlieger F. A. Kath- mann uit Wassenaar kwam om het leven. Het toestel maakte met een' andere Ne derlandse straaljager een oefenvlucht bo ven het Zwarte Woud in de omgeving van de Zwitsers-Duitse grens. De vliegers heb ben steeds door middel van hun boordra- dio contact met elkaar gehouden, maar in de omgeving van Donaueschingen zweeg de radio van een der toestellen plotseling. De andere vlieger is daarna op onder zoek uitgegaan, maar hij heeft dit, omdat zijn brandstof opraakte, af moeten bre ken, waarna hij naar Nederland is terug gevlogen. Houthakkers vonden later de veronge lukte straaljager in het heuvelland bij Do naueschingen. De vlieger bleek om het le ven te zijn gekomen. wijderd. Allerlei functionarissen stonden aarzelend in de gangen en wisten niet of ze naar binnen mochten of niet. Eerst werd besloten de stenografen te laten terugke ren, maar een kwartier later, nadat men vergeelde parlementaire handboeken had geraadpleegd, kwam men tot de slotsom, dat ze er bij nader inzien toch niet bij mochten zijn. De aankondiging op pa pierstroken langs de wanden in verschil lende vertrekken buiten de zittingszaal, waar op wordt medegedeeld, welke spre ker er aan het woord is, moest achter wege blijven, omdat ook de persoon die deze machines bedient de zaal moest ver laten. Hij mocht zelfs niet door zijn ge bruikelijke kijkgaatje loeren. Men vergat echter de man, die moet zorgen voor de functionering van de microfoons. Het duur de echter niet lang of ook hij werd ver bannen. Tenslotte werden de parlemen taire journalisten uit de wandelgangen ge jaagd, hoewel dit gebied technisch niet tot de kamer behoort. Het wordt echter als een overtreding beschouwd, indien zij in staat zouden zijn de beraadslagingen, na afloop, met kamerleden te bespreken. Als dit gebeurt moeten de journalisten worden opgesloten in de klokketoren onder Big Ben Het enige wat uitlekte, is, dat de rege ring inzake het autogebruik toch haar zin kreeg, zelfs sneller dan wanneer de pers erbij was geweest. Niemand sprak lang omdat hij op de buitenwereld toch geen indruk kon maken. De moeilijkheid was echter dat het Lagerhuis, gezien de inge wikkelde procedure, niet in staat was de geheime zitting op dezelfde zittingsdag in een normale te doen overgaan. Incident Een klassiek besluit tot een geheime zit ting deed zich voor in 1875, toen de Prins van Wales, de latere koning Eduard VII op de tribune verscheen. Een van de le den protesteerde tegen zijn aanwezigheid en hij was gedwongen de zaal te verlaten. Het staatshoofd mag sinds het incident met Karei I, die vijf kamerleden wilde ar resteren het Lagerhuis niet betreden. Men vond het in 1875 nog ongepast, dat een toekomstige koning eens kwam kijken. Om dergelijke incidenten te voorkomen, besloot het Lagerhuis destijds dat het huis pas mocht worden ontruimd na aanneming van een motie. Na de oorlog heeft Sir Win ston Churchill als oppositie-leider, her haaldelijk getracht defensievraagstukken achter gesloten deuren te laten behande len, maar hij had geen succes. (UPI) De regering heeft een voorstel afgewezen om een lift aan te brengen in de Big Ben om bezoekers tegen betaling naar boven te brengen. Aan het parlement werd meegedeeld, dat zo'n lift ongeveer 200.000 gulden zou kosten en dat 't te -lang zou duren voor die kosten er uit zijn. (Vervolg van pag. 1) Het resultaat van al dit onderzoek kan thans als volgt worden samengevat: I. Verschillende observatieposten melden een vrij groot verschil inzake de in de lucht aanwezige radioactiviteit. Over het algemeen bezien krijgt men echter toch een algemeen beeld. 2. Op de aardopper vlakte kan een toenemende radioactiviteit worden waargenomen. De lang levende activiteit van cesium en strontium wordt in sterkere mate opgehoopt dan de kort levende stoffen. 3. Er is soms een toeval lige stijging van gammastralen gemeten met ongeveer 100 percent van de natuur lijke hoeveelheid, maar de duur was slechts enkele dagen. Nog nooit is er een stijging van de gammastralen met 10 per cent boven normaal geweest, die langer dan twee weken heeft geduurd. 4. In ver gelijk met 1950 is de hoeveelheid gamma stralen slechts met enkele weinige percen ten gestegen boven het normale niveau, afkomstig uit natuurlijke bronnen. 5. Op 17 oktober jongstleden werd op een hoog te boven 10 km. een vijf keer grotere ra dio-activiteit gemeten dan de sterkste tot nu gemeten activiteit. Op de aarde kon men toen nog niets vaststellen. Begin no vember echter bleek de regen even radio actief te zijn als de meest „actieve" re gen, die tot nu toe was gemeten. De gam mastralen van de aarde zijn nu in Mid den-Zweden tijdelijk twee keer zo hevig als normaal. 6. De radioactiviteit in de stratosfeer is in verband met de proeven gestegen, zodat men ook in de nabije toe komst met meer actieve regen moet reke nen. Europa: strikt geheim FRANKFUFT (UPI) Duitse geleer den verklaren, dat er zich vele microsco pische radioactieve deeltjes ten gevolge van kernproeven in de atmosfeer boven Europa bevinden. De aanwezigheid van die deeltjes, is door de regeringen strikt geheim gehou den, hoewel hun bestaan in Genève be sproken is, aldus hebben natuurkundigen van een firma van opmetingsinstrumen- ten van radio-uitstraling in Erlangen be kend gemaakt. De Henriëtte Roland Holstprijs, ditmaal beschikbaar gesteld voor een belangrijk werk op het gebied van de sociale geschie denis of de sociale bewegingen, is toege kend aan dr. Fr. de Jong Edz. uit Amster dam voor zjjn boek „Om de plaats van de arbeid". Vrijdag 21 november, zes jaar na het overlijden van de dichteres, zal de prijs die nu voorde tweede maal is toegekend wor den uitgereikt in het gebouw van de Ar beiderspers te Amsterdam. De jury, die hët bestuur'van dé Henriëtte Roland Holst- Stichting adviseerde, bestaat uit prof. dr. J. P. Kruyt, prof. dr. S. Hofstra en drs. J. J Voogd. Dr. De Jong, die wetenschappelijk hoofd ambtenaar is aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam, schreef in opdracht van het N.V.V. het thans bekroonde boek, dat de geschiedenis van dit vakverbond be helst. Aagtekerk, 18 te Tanga. Aalsdiik. 19 v. Tandjong Priok n. Saigon. Abbedijk, 18 v. Nanaimo B.C. n. Stockton. Abbekèrk, 19 te Rotterdam. Adonis, 18 150 m. w.z.w. Wight n. Amsterdam Aegis, 18 v. Puerto Cabello n. Maracaibo. Albireo, 18 410 m. o. Mombasa n. Mtwara. Alcor, 18 v. Las Palmas n. Antwerpen. Aldabi, 18 te Santos. Alhena, 19 te Santos. Alioth, pass. 18 Kp. Finisterre n. Las Palmas. Alkmaar, 18 v. Punta Cardon n. Kaapstad. Almdijk, 20 te Havana verwacht. Almkerk, 18 rede Legaspi n. Bulan. Alpherat. 17 v. Angra Dos Reis n. Rio de Janeiro. Aludra. 18 te Marseille v. Londen. Ameland, pass. 18 Ras Madraka n. Gibraltar. Amerskerk, 18 te Amsterdam. Amsteldiep, 18 te Rotterdam. Amsteldijk, 18 v. Bremen n. Hamburg. Amstelland, 18 60 m. w.n.w. K. Finist. n, St. Vine. Amstelmeer, 17 370 m. z. Iceland n. Montreal. Amstelpark, 18 180 m. o. Malta n. Port Said. Amstelsluis, 18 32 m. o.n.o. Algiers n. Aden. Amstelstad, 19 v. Suez n. Bahrein. Andijk, 18 420 m. n.w. Flores n. Le Havre. Angolakust, pass. 19 Ouessant n. Freetown. Appingedijk, 18 te Baltimore v. Philadelphia. Arendskerk. 18 380 m. o. Ceylon n. Singapore. Arnedijk, 19 te Houston. Artemis, 18 te Guanta verwacht v. Porto Cobello. Attis, 18 te Antwerpen. Averdijk, 18 v. Le Havre n. Bremen. Bali, 18 te Port Said. Balong, pass. 18 Majorca n. Amsterdam. Banda. 18 te New Orleans verwacht v. Cristobal. Bat.u, 18 v. Hand.iong Priok n. Singapore. Beninkust, pass. 18 Finisterre n. Le Havre. Bintang. 18 te Boston verwacht v. Halifax. Blitar, 18 te Bremen. Aankomst van de klein-verlofgangers in Oorschot Men heeft het de 30.000 militairen, die deelnemen aan de driedaagse alarmoefe ning „Carillon" op de eerste dag niet ge makkelijk gemaakt. In het begin ging alles van een leien dakje. In de legerplaats Oir schot was het zestiende bataljon vry kort na het telegram van de generale staf in staat van volledige paraatheid gebracht, doch op het moment dat uitgerukt zou worden, verschenen vliegtuigen boven de legerplaats voor een demonstratiebombar dement. Deze door de legerleiding bedachte surprise bracht het schema in de war. Want op dat moment gold maar één order: „Lopen wat je lopen kunt met achter lating van alle spullen". Dat de alarmoefening zou komen was bekend, maar datum en uur wist men niet. Totdat een slimmerik uit de Staatscourant van vorige week een bericht opdiepte, waarin stond dat in verband met een mi litaire oefening van dinsdag af bepaalde bruggen zouden worden bezet en dat er voor de scheepvaart bepaalde maatrege len zouden moeten worden getroffen. Toen wist men in Oirschot meer! Het zo snel mogelijk naar voren brengen van de parate eenheden gold als doel van de oefening. Dat betekende zich verplaat sen over de grote rivieren dicht bij de Duitse grens in de aangewezen concen tratiegebieden. Omdat men de realiteit wilde benaderen, was ook uitgegaan van de mogelijkheid, dat enkele rivierovergangen niet meer in tact zouden zijn. Toen men op weg was, stondén de colonnes plotseling voor- het feit, dat de bruggen bij Arnhem en Zut- phen, zij het dan ook denkbeeldig, grondig waren vernield. Daardoor kwam het zes tiende bataljon ongeveer zes uur te laat op de plaats van bestemming aan. Een bestudering van alle rapporten moet uit wijzen of deze tijdsoverschrijding fataal is geweest en of het aan improvisatie talent heeft ontbroken. Uit voorlopig ter beschikking staande gegevens kan de voorzichtige conclusie worden getrokken, dat het tempo van op komen der kleinverlofgangers niet onbe vredigend is geweest. Het blijkt dat de meesten zijn gekomen na de radio-oproep, die van zeven uur af gisterochtend tot zes keer toe om het uur werd herhaald. De 36-jarige Haagse journalist J. Kerk- hoff, die in augustus bij de Verenigde Na ties een klacht tegen de Tsjechoslowaak- se regering indiende, heeft van de secreta ris-generaal der V. N. bericht ontvangen dat zijn klacht is doorgegeven aan de com missie voor de mensenrechten. Deze klacht is gebaseerd op dé artikelen 13 en 16 van de verklaring van de rechten van de mens, die in 1946 mede door Tsjechoslowakije werd ondertekend. De ze artikelen houden in dat het een ieder vrij staat zijn of haar land te verlaten, en dat mannen en vrouwen, zonder enige be perking op grond van ras, nationaliteit of godsdienst het recht hebben te huwen. De heer Kerkhoff en zijn verloofde, Olga Kopecka, die in Tsjechoslowakije woont, hebben elkaar sinds 1950 niet meer gezien. Zij kregen geen toestemming elkaar te ontmoeten. Een reden daarvoor werd nooit opgegeven. Wel hebben zij al die ja ren kunnen corresponderen. Het secretariaat van de V. N. deelt me de een afschrift van de klacht aan de Tsjechoslowaakse regering te hebben ge zonden, doch merkt hierbij op dat de V. N. niet competent zijn de^e regering tot een beslissing te dwingen. Het individueel klachtrecht is sinds 1948 door de V. N. erkend. De heer Kerkhoff is de eerste Nederlander die hiervan gebruik maakt. Vanochtend om half elf is het hospitaal kerkschip „De 1-Ioop" de tweede binnen haven te Scheveningen binnengelopen voor een kort bezoek tot. morgenochtend. Reden van deze plotselinge komst was een be zoek, dat minister-president Drees heden middag aan „De Hoop" zal brengen. De minister had de wens te kennen gegeven, zich te laten voorlichten over de werk zaamheden van het schip en tevens wilde hij „De Hoop" bezichtigen. Het Radio Filharmonisch Orkest onder leiding van zijn vaste dirigent Bernard Haitink heeft het derde concert in de dins dagavondserie van het N.Ph.O. verzorgd. Voor de pauze bevatte het programma twee werken van Mozart, namelijk de ouverture tot „De Toverfluit" en het nianoconcert in G (K.V. 453). In laatstgenoemd werk liet de Oostenrijkse pianiste Ingrid Haebler zich (voor de eerste keer te Haarlem) als soliste horen. Na de ouverture, die door Haitink op nogal krachtige wijze werd neergezet, kon men haar spel bewonderen om het zeer verfijnde toucher alsmede om de combinatie van ernst en gratie, waar mee zij van haar intensief contact met deze speelse muziek getuigde. Alleen miste men misschien een element van plastiek in de voordracht, een kernachtigheid die de tederheid nog meer reliëf had verleend. Het publiek heeft de jonge pianiste met een langdurig applaus beloond. De tweede helft van de avond werd ge heel door een uitvoering van de Eerste Symfonie van Gustav Mahler in beslag genomen. Het bijna één uur durende werk heeft veel indruk gemaakt, mede dank zij het grote elan van Haitink, wiens uiterst suggestieve directie het orkest tot een Gisteren werd ter gelegenheid van de 23ste Amsterdamse Fashionweek aan de binnenlandse modepers en buitenlandse modejournalisten uit België, Denemarken en West-Duitsland in het Amstelhotel een show gepresenteerd. De modellen, die we te zien kregen gaven een indruk van wat de Nederlandse confectie in het voorjaar te bieden heeft. De mantels vallen ruim en recht met vooral een accent op de rug, dat met speel se vondsten wordt aangegeven: klein strikje hoog op de rug waar de plooien on deruit springen, of een ronde pas waar de ruimte golvend is aangerimpeld. De empirelijn wordt versterkt met een hoog aangebrachte, ingestikte bies of ceintuur van dezelfde stof. De rechtvallende swag ger van fatasie tweed met een lage cein tuur is ook nog steeds geliefd. De materialen zijn fanctasie bouclé, jacquard fantasie, mohair, Shetland en als iets zeer bijzonders een mantel in witte cashmir. warm, wollig en zeer char mant. De ensembles en deux pièces zijn vloeiend van lijn met soms lange jasjes, die om de heup pakken of korte even af staande jasjes. Als nieuw materiaal zagen we een jacquard kamgaren met golfpa troon en een mohair natté. Veel van de deux pièces waren met een mooie zijde gevoerd, dezelfde zijde waar ook de blouse van was gemaakt. Bij de japonnen waren enkele mooie mo dellen in natuurzijde, en van een zeer fijne kwaliteit katoen met een aparte „hand druk", waarbij de rozenmotieven nog steeds veel aftrek vinden. De kleuren zijn zeer gevarieerd: appri- cot, geel in allerlei nuances, veel marine blauw met wit, kardinaalrood en beige. Het was een gevarieerde collectie met ve le verrassingen, waardig om de nieuwe mode op internationaal niveau te presen teren. Mantel met grote reverskraag en een ceintuur, die voor hoog werd aangezet en laag over de rug valt. Een prachtige Ne derlandse creatie, die kan wedijveren met het beste buitenlandse werk. Advertentie kun stb ar slflm Ceta-Bever grote prestatie wist te bewegen. In deze symfonie ontrolt zich een machtig pano rama, waarin reeds alle elementen aan wezig zijn, die aan de latere werken van deze componist hun eigen aard zouden ver lenen. Persoonlijk en ik zou mij kunnen voorstellen dat dit bij veel luisteraars eveneens het geval is ondervind ik zijn muziek vaak als de realisatie van vage voorstellingen, die ik als kind over de mu ziek der „grote mensen" had: een gigan tisch muzikaal prentenboek, waarin op genomen vogels, straatmuzikanten, zwer vers, dansende boeren, het geheel door weven met half-lachende en half-huilende melodieën in de volkstoon, sentimenteel en kruidig. En dan ineens het wrede nood lot, dat als een mes het aardige prenten boek in stukken scheurt. Voor mij maakt iets dergelijks althans de boeiende kracht uit van een muziek, die in haar beste mo menten een grote naïeveteit bezit en in haar slechtste een irriterende toon van zelf beklag. Van dit laatste heeft deze eerste symfonie zeer weinig en van het eerste is ze vrijwel geheel vervuld. Men neemt dan ook de uitgesponnenheid van sommige passages in het laatste deel op de koop toe, vooral bij een zo briljante uitvoering als die van gisteravond. Sas Bunge Minister Cals acht het niet mogelijk het aanvullende advies dat de Radioraad heeft uitgebracht over de commerciële televisie ter kennis van de Tweede Kamer te brengen. Bij de besprekingen die de Radioraad hierover met buitenstaanders heeft ge voerd is namelijk te kennen gegeven, dat de verstrekte inlichtingen en mededelingen zouden worden beschouwd als alleen be- stenvd "voor de Röad 'zelf en de minister. De Rotterdamse politie is tot de ontstel lende ontdekking gekomen, dat een 36-ja- rige loodgieter in de loop van zeven jaren vier babies, waaraan zijn vrouw het leven had geschonken, heeft vermoord. Op de vliering van zijn woning in Rotterdam- Zuid werden de skeletjes van drie kinde ren in zakken aangetroffen. De recherche is op het 'spoor gekomen van deze afschu welijke moorden doordat op 13 november de vrouw van de loodgieter, nadat zij was bevallen, vrij ernstig ziek is geworden. Bij de bevalling was geen medicus of verlos kundige aanwezig, maar de loodgieter vond het later, nadat' zich complicaties hadden voorgedaan, raadzaam een dokter te waarschuwen. Deze arts vroeg toen waar het kind was. De loodgieter gaf hier op een ontwijkend antwoord, waarna de arts de politie waarschuwde. Bij het on derzoek in de woning werden niet alleen het lijkje van het in november geboren kind, maar ook de stoffelijke resten van de drie andere baby's gevonden. De lood gieter neeft bekend, ze door wurging van het leven te hebben beroofd. Het echtpaar, dat reeds zes kinderen heeft, achtte meer kinderen ongewenst. De loodgieter heeft de moorden gepleegd in 1951, 1952 en 1954 en de laatste verleden week. De vrouw, die in een ziekenhuis wordt verpleegd, is eveneens onder arrest gesteld. Het is een bekend feit, dat de Neder landse confectie-industrie te lijden heeft gehad van de financiële beperkingen, die ons het afgelopen jaar werden opgelegd. De omzet in eigen land is aanmerkelijk lager geweest dan de voorgaande jaren. Maar gelukkig doen de vrouwen in het buitenland niet aan bestedingsbeperking, en dit heeft onze vaderlandse confectie- industrie weer goed gedaan. Er werd voor ruim 10 pet. meer aan kleding geëxpor teerd, dan 't vorig jaar; hier valt ook he renkleding en onderkleding onder, maar toch neemt de dameskleding hierbij de belangrijkste plaats in. Als we maar eens bedenken, dat van de uitvoer van onze industrie de dameskle ding meer dan de helft uitmaakt, en van de invoer nog geen 30 pet. In 1958 hebben we een opmerkelijke stij ging kunnen constateren in de export van japonnen en deux-pièces. In de eerste ne gen maanden van dit jaar bereikte men een omzet van 4,4 miljoen gulden tegen vorig jaar 3,5 miljoen; dat betekent een toename van ongeveer 20 pet. De import over dezelfde periode gemeten daalde met ruim 20 pet., wat we echter ook als een verheugende ontwikkeling kunnen beschouwen, want dit is niet alleen te danken aan de beperkende maatregelen, maar evenzo aan de verbetering van de kwaliteit van het Nederlandse produkt. Dit werd bekendgemaakt ter gelegen heid van de 23ste Fashionweek, die giste ren in Amsterdam is begonnen. De dagelijkse besturen van de Konink lijke Nederlandsche Uitgeversbond en de Nederlandse Boekverkopersbond hebben de besprekingen over het pocketboek aan gevangen. Men bleek unaniem van oor deel, dat de boekhandel de aangewezen intermediair is voor de verkoop van het pocketboek. Gezamenlijk zal gezocht worden naar wegen en middelen om de verkoop van verantwoorde lectuur in pocketboekvorm nog krachtiger te stimuleren. Hierover zal te zijner tijd meer worden bekend ge maakt. Boissevain, 18 v. Hongkong n. Moji. Bonita, 18 t,e Panama n. Guayaquil. Borneo, 18 v. Belawan n. Colombo. Breda. 17 420 m. z.w. Ouessant n. Port of Spain. Britsum, pass, 18 Malta n. Port. Said. Caltex Arnhem, 18 35 m. n.w. Kp. Bon n. Pernis. Caltex Eindhoven, 18 60 m. z.w. Jidda n. Suez. Caltex Leiden, 17 v. Avonmouth n. Dingle. Calt. Nederland, 18 220 m. o. Mahe n. Mauritius. Caltex Rotterdam, 18 te Pt. Said verw. v. R'dam. Camerounkust. 19 te Freetown. Carrillo, 18 270 m. z. Tehuantepec n. Guayaquil. Castor, 17 680 m. n.o. Barbados n. Port of Spain. Charis, 17 60 m. z.w. Inagua n. La Guaira. Cinulia, 17 70 m. z.o. Cork n. Curagao. Clavella, 18 in Kielerkanaal n. Stockholm. Colytto, 18 320 m. n.o. Amiguel n. Curagao. Concepcion, 17 215 m. z.w. L. Palm. n. Ascuncion. Crania, 17 360 m. w.n.w. Kp. De Goede Hoop n. Dalerdijk, 19 te Pt. Everglades. Delft, 18 v. Puerto Ordaz n. Trinidad. Diemerdijk, 19 v. R'dam n. Londen en L. Angeles. Dinteldijk, 17 te Londen. Dorestad, 18 v Curagao n. Pta. Cardon. Duivendr., 18 380 m. n.n.o. St.. Helena n Durban. Eemland, 18 v. Bahia n. Recife. Eenhoorn, 18 70 m. n. Kp. Finisterre n. Crotone. Eos, 18 v. Palermo n. Ceuta. Etrema, 19 e Mala verwach v, Berre. Friesland SSM, 18 v. Setubal n. Holland, Gaasterkerk, 18 170 m. n.w. Kp. Cambodja naar Hongkong. Gooiland, 18 te Buen. Aires verw. v. Montevideo. Graveland, 18 te Bremen n. Hamburg. Groote Beer, 18 v. Kaapstad n. Fremant.le. Hecuba, 18 75 m. w.z.w. Landsend n. La Guaira. Helicon, 18 te Barranquilla. Helena, 18 410 m. w.z.w. Scillys n. Amsterdam. Hilversum, 17 v. Punta Cardon n. Landsend. Hispania, 17 v. Castro Urdiales n. IJmuiden. Japara KRL, 17 te Izmir. Jason, 19 v. Ponce n. Antwerpen. Johan van Oldenbarnevelt, 18 160 m. o. Surabaja naar Surabaja. Joseph Frering, 18 te IJmuiden verwacht. Kaap Hoorn, 18 70 m. n.w. Tunis n. Port Said Kabylia, 18 285 m. z. Rio de Janeiro n. Curagao. Kalydon, pass. 18 zuidp. Oland n. Stockholm. Karakorum, 18 10 m. w.z.w. Dondrahd. n. Madras. Karimata, 15 v. New York n. Halifax. Katelysia, 8/12 te Sydney verwacht. Kenia, 18 240 m. n.w. Kp. Finisterre n. Curagao. Kennemerland, 18 v. Pto. Alegre n. Rio Grande Do Sul. Kerkedijk, 18 530 m. o.n.o. Kp. Race n. N. York. Khasiella 20 te Texascity verwacht. Kieldrecht, 19 te Port Said. Kloosterdijk, 19 v. Rotterdam n. Antw. en Tampa. Koningswaard, 15 te Rotterdam n. Donges. Ivorovina, 18 400 m. z.o. Hongkong n. Yokkaichi. Kosicia, 20 Baytown verwacht. Kreeft, 18 165 m. w. K. St. Vincent n. Rotterdam. Larenskerk, 18 v. Londen n. Gibraltar. Leopoldskerk, 18 75 m. z.o. Muscate n. Suez. Lekhaven, 19 te Vitoria. Lieve Vrouwekerk, 19 te Algiers. Limburg, pass. 18 oostp. Mindanao n. Balikpapan. Loosdrecht, 18 60 m. n. Bahrein n. Kuwait. Lutterkerk, pass. 13 Aden n\ Dubai. Macoma, 18 v. Balikpapan n. Singapore. Mariekerk, 19 te Marseille. Mataram, 19 te Singapore. Mentor, 19 te Kp. Haitien: Maashaven, 18 20 m. z.w. Ouessant n. Las Falmas. Maasland, 18 180 m. w.z.w. Lissabon n. A'dam. Munttoren, 18 90 m. n.o. Bahrein n. Eastham. Musilloyd, 18 30 m. o. Kreta n. Genua. Mvlady. 18 23 m. z,w. Finisterre n. Bordeaux. Maas, 19 v. Amsterdam n. Hamburg en Bremen. Maetsuycker, 18 140 m. n. Christmas eiland naar Fremantle. Malea, 18 240 m. z. Chittagong n. Pladju. Meliskerk, 18 te Hamburg. Molenkerk, 18 420 m. o.n.o. St. Helena n. L. Palm. Memnon, 18 180 m. n.w. Fayal n. Curagao. Merwelloyd, 18 80 m. n. Serawak n. Manilla. -Mapia,. 18 290 m. n.w. Manilla n. Tsingtao. Moordrecht, 18 te Rotterdam. Nestor. 19 te Mobile. Naess Commander, 18 200 m. n. Kp. Vincent naar Fawley. Naess Lion, 18 31 m. o. Gibraltar n. Port Said. Nieuw Holland, 18 te Melbourne verwacht. Notos, 17 v. Tunis n. Malta. Oostkerk, 19 te East-London. Osiris, 17 125 m. n.w. Pt. Au Prince n. Maracaibo. Orestes, 18 te Bremen verwacht v. Hamburg. Oldekerk, 18 500 m. w. Minicoi n. Aden. Oranje, 18 300 m. o. Kp. Guardafui n. Colombo. Orion, 18 te Rotterdam n. Amsterdam. Oranjefontein, 19 te Amsterdam. Perna, 18 270 m. o. Madras n. Abadan. Prins Casimir, 18 680 m. z. Valencia n. Quebec. Prins Willem V, 18 v. Rotterdam n. Valencia. Peperkust, 18 te Hamburg. Parkhaven, 19 te Buenos Aires. Pygmalion, 17 350 m. z.w. Flores n. Rotterdam Provenierssingel, 17 v. Morrisville n. Norfolk. Perna, 29 Abadan verwacht. Pr. Fred. Hendr., 18 150 m. n.w. Texel n. Montreal. Purmerend, 18 te Piraeus v. Port De Bouc. Roepat, 18 v. Djibouti n. Belawan. Rondo, 18 v. Lorenco Marques n. Beira. Rijnkerk, 18 160 m. w. Monrovia n. Kaapstad. Ruys, 18 400 m. n.o. Formosa n. Okinawa. Scherpendrecht, 18 v. Napels n. Piraeus. Soestdijk, 18 v. Hamburg n. Bremen. Straat Bali, 18 v. Singapore n. Port Swettenham. Straat Lombok, 18 v. Tanga n. Dar Es Salaam. Slamat, 18 te Brisbane verwacht v. Newcastle. Stad Arnhem, 18 6 m. n. Terschelling n. Lulea. Stad Haarlem, 18 130 m. w. Lissab. n. Rotterdam. Stad Schiedam, 18 60 m. n.w. Oporto n. Rotterdam. Stad Rotterdam, 18 150 m. n.n.o. Kp. Finisterre naar Rotterdam. Stad Vlaardingen, 18 10 m. z. Lofqten n. Antw. Schelpwijk, 18 180 m. o.n.o. Flores n. Curagao. Silindoeng, 18 te Timordilly verwacht., Stad Gouda, 18 203 m. w. Landsend v. Wabana. Stad Utrecht. 18 610 m. w. Ouessant n. Baltimore. Stanvac Djirak, 19 te Djakarta verwacht. Salatiga, pass. 17 Miami n. New Orleans. Scheldelloyd, 18 te Hamburg v. Antwerpen. Sarangan, 18 te Colon v. New York. Schiedijk, 18 v. Antwerpen n. New York. Solon, 18 te Ciudad Trujillo. Saloum, 18 v. Le Havre n. Duinkerken. Strata Johore, 18 te Fremantle v Adelaide, Schie, 18 140 m. n.o. Benghazi n. Alexandrië Sloterdijk, 18 370 m. o.z.o. K. Race n. Antwerpen, Straat Singapore, 18 620 m. z.w. Kp. Leeuwin n. Melbourne. Senegalkust, 18 v. Bordeaux n. Dakar. Texel, pass. 18 noordp. Madagascar n. Fremant.le. T.iinegara, 18 860 m. n.w.n. Kaapst. n. Rio de Jan. Tara, verm. 19 v. Rotterdam n. Buenos Aires, Tomocyclus, 20 New York verwacht. Triton, 18 te Jeremie verwacht. Trajanus, 17 v. Lexoes n. Lissabon. Tabinta, 18 120 m. o. Port Sudan n. Suez. Teiresias, 18 v. Yokohama n. Shimizu. Teucer, 18 v. Syracuse n. Alexandrië, Tiberius, 18 v. Emden n. Hamburg. Tjiluwah ,18 135 m. o. Saigon n. Singapore. Tjikampek, 17 v. Kobe n. Hongkong. Tjiwangi, 20 te Tandjong Priok verwacht. Tarakan, 19 te Newport News. Tawali, pass. 13 Str. Messina n. La Spezia, Themis, 19 te Savannah. Towa, 18 te Antwerpen. Utrecht, pass. 18 Kp. Espichel n. Bona. Vivipara. 23 te Mena Al Ahmadi verwacht. Vasum, pass. 18 Gibraltar n. Mena Al Ahmadi. Van Neck, 18 130 rn. z.o. Pt. Moresby n. Suva. Will. Barendsz, 18 690 m. w. St. Helena n. K'sta" Waterman, 19 te Las Palmas. Wester toren, 19 v. Curagao n. San Lorenzo. IJssel, 18 te Izmir verwacht. Zuiderkruis, 20 te Sydney verwacht. Zeeland KRL, 13 v. Penang n. Colombo. Zonnekerk, 18 v. Marseille n. Barcelona, Zuiderkruis, 20 te Sydney verwacht. KLEINE VAART Alcetas. 18 te Dungeness n. Amsterdam. Atlas, 17 v. Napels n. Burriana. Boreas, pass. 17 Villano n. Genua. Draco, 18 te Sandettie n. Amsterdam. Eljo, 17 35 m. w.z.w. Oporto n. Nèmours. Flevo, 17 v. Korsor n. Gdynia. Joost, 17 Kiel gepass. n. Karskaer. Kaap Falga. 17 v. Sundsvall n. Amsterdam. Kaap St. Vincent, 17 v. Harlingen n. IJmuiden Manto, 18 30 m. n. Burlings n. Ceuta. Pavo, 17 v. Sundvall n. Domsjö. Strabo, 18 10 m. w. Casquets n. Amsterdam. Tilly, 15 Brunsbüttel gepass. n. Huil. SLEEPVAART Barentsz Zee, 19 v. Maassluis n. Noordzee. Blankenburg 19 te Dover. Clyde, 17 v. Maassluis n. New Orleans. Friesland, 14 v. Saigon n. Yokohama. Hector, 17 bij Zwits. Nyon 2 m. n. St. Abbshead. Humber, 17 v. Algiers n. Genua. Noordzee, 18 met Amerik. Armonk te Falmouth. Oceaan, 14 v. Port Said. Oostzee, 17 40 m. n.w. Jamaica n. Rio de Janeiro. Poolzee, 17 1030 m. w.z.w. Fayal n. Vlissingen. Simson, 17 bij Zwits. Nyon 2 m. n. St. Abbshead. Titan, 10 te Galveston. Tyne, 17 v. Maassluis n. Cork; Zeeland, 17 130 m. o. K. Hatteras n. Khorramshar.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 17