Professoren en studenten in Parijs staken GRIEP! Chefarine 4 E Regeringsverklaring in het Belgische parlement ^Hoe is het ontstaan Collegezalen mudvoldocenten tekort en studie-omstandigheden bedroevend ^^Pracitótoel t Van dag tot dag vIj Uitslag in Hongarije: 99.6 Evangelist Hermann Zaiss omgekomen Vice-president Gomez van Argentinië afgetreden Studieloon Roofbouw Wijn vs intellect Belgisch Kongo dringt aan op meer zelfbestuur 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar an dere middelen (alen Belgische partijen keuren de schoolvrede goed 0p de Ket iipi obleem is de financiering van het program Dit, woord: DRUIPSTAARTEN WOt,.ibDAG 19 NOVEMBER 1958 Nu de fractie van de P. v. d. A., zoals j.l. zaterdag ook in de rubriek „Op en om het Binnenhof" tot uiting kwam, een veel straffere gedragslijn meent te moeten gaan volgen, kan men in parlementaire kring horen verluiden, dat het ernstig begint te kraken. Zeker, het heet wel, dat krakende wagens het langst lopen. Toch zou het 'ons hele maal niet verbazen als er binnen betrek kelijk korte tijd een botsing in de Kamer zou ontstaan, die tevens op een ineenstor ting van de ministerswagen, dat wil zeg gen: op een kabinetscrisis zou uitlopen. Bijvoorbeeld doordat de tot de P. v. d. A. behorende ministers uit solidariteit met hun politieke vrienden in de Tweede Kamer niet langer deel van de regeringsploeg zou den willen uitmaken. In de afgelopen week heette het zelfs, dat een dergelijke crisis zeer nabij kon zijn. Er ligt namelijk een wetsontwerpje ter ta fel, dat weliswaar op het eerste gezicht van hoogst onschuldige aard schijnt te zijn, maar dat eventueel gevaarlijke poli tieke ontploffingsstoffen zou kunnen in houden. Wij hebben hier het oog op het wetsontwerp ter wijziging van de Dienst plichtwet, dienende om uitzending van dienstplichtigen van de landmacht ook zonder hun goedkeuring naar Nederland- over-zee (onder meer ook naar Nieuw- Guinea!) rechtens mogelijk te maken. Sinds de Grondwetsherziening van 1956" is van de grondwetsdeur de grendel verwijderd, wel ke tot dan toe de weg versperde om rech tens een dergelijk pad te kunnen betreden. In de wet zelf komt echter tot op dit ogen blik die grendel nog wel voor. Pas een goed half jaar geleden is men in de des betreffende departementale kringen tot de ontdekking gekomen, dat nog steeds ver zuimd was, de wet aan te passen bij, en in overeenstemming te brengen met de Grondwet. Vandaar bovenbedoeld wets ontwerpje. Op zichzelf is dat juridisch inderdaad hoogst onschuldig, en zelfs geboden. Toch blijkt bij de Tweede Kamerfractie van de P. v. d. A. het verlangen te bestaan, dat, wanneer eenmaal aan uitzending van dienstplichtigen naar Nederland overzee, met inbegrip van Nieuw Guinea, geen en kele beperking meer in de weg zal staan, niettemin geen uitzending op onbeperkte schaal zal plaatsvinden. Zou het alleen gaan om een normaal aantal mannen, dan ware daartegen geen enkel bezwaar. Iets anders zou het echter worden als de rege ring op een gegeven ogenblik de gewijzigde bepaling zou gaan gebruiken om van Nieuw-Guinea met behulp van bijvoor beeld zoiets als een divisie een militaire basis bij uitnemendheid in het Verre Oos ten te gaan maken. Daaraan zitten zoveel consequenties vast, dat in elk geval de P. v. d. A. wenst, dat eer iets van die aard zou gebeuren, tevoren tenminste met de desbetreffende Kamercommissies zal wor den gepraat. Men verlangt een of andere waarborg tegen wat men in P. v. d. A.- kring beschouwt als een denkbaar geacht misbruiken van de blanco volmacht die de regering, bij ontbreken van enige waar borg, dankzij de wetgever zou krijgen. Aanvankelijk schijnt deze wens ver schillende ministers ook en niet te ver geten minister Staf zwaar op de maag te hebben gelegen. Bovendien leefde in de kringen van het kabinet het bezwaar dat het, vooral met het oog op de internatio nale kant van de zaak, ongewenst zou zijn als straks in de Kamer ernstige verdeeld- hedi over het punt in kwestie zou blijken. Inmiddels schijnt men toch de mogelijk heid te bespeuren om althans deze aange legenheid zonder ongelukken tot een goed einde te brengen. Na een jongste ministe rieel beraad, zo drong het tot ons door, zou wel bereidheid aanwezig zijn om in over leg tot een formulering te komen, die over en weer bevrediging zou kunnen schenken. Het komt ons voor, dat het inderdaad niet zulk een heksentoer behoeft te zijn om dat te bereiken. Wat overigens de internationale zijde van het vraagstuk Nieuw-Guinea aangaat, die zou in de ogen van de minis ters veel beter bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken kunnen worden besproken dan wanneer het wets ontwerpje tot wijziging van de Dienst plichtwet aan de orde komt. Vandaar dat thans blijkbaar het streven erop gericht is, pas enige dagen na twee december tijdstip waarop de Kamer zich waarschijn lijk met Buitenlandse Zaken zal gaan be zighouden genoemd wetsontwerp in openbare gedachtenwisseling te brengen. Wanneer dan bovendien tijdig omtrent de garantie in kwestie overeenstemming is bereikt, is de kans tenslotte heel groot, dat het bij deze gelegenheid verder nog wel los zal lopen. Overigens is hiermee nog allerminst gezegd, dat de krakende wagen het ook daarna nog lang zal kunnen vol houden! BOEDAPEST (AFP) Er is zondag bij Ie algemene verkiezingen in Hongarije '9,6 percent van de stemmen uitgebracht >p de lijst van het „Vaderlandse Volks- ront". Van de stemgerechtigden bracht 98,4 percent zijn stem uit. Er waren 6.600.686 stemgerechtigden, van wie 6.493.680 (98.4 percent) zijn opgekomen. Van de opgekomenen stemden 6.431.832 voor en 28.651 (0.4 percent) tegen. Er waren 32.010 ongeldige stemmen. Bij een auto-ongeluk nabij Hannover is de bekende Duitse fabrikant-evangelist Hermann Zaiss, om wie zich in het Wup- pertal na de oorlog een grote en vitale evangelische opwekkingsbeweging groe peerde, om het leven gekomen. Hij is 68 jaar geworden. Vandaag wordt in het nieuwe gebouw van deze beweging in Ohligs, een rouwdienst aan zijn nagedach tenis gewijd en morgen wordt hij begra ven. Vooral zijn zeer directe prediking van genezing door geloof in Christus baarde bij zijn internationale tournees hij was ook tweemaal in Nederland en onder meer een middag en twee avonden in Haarlem veel opzien. Zaiss maakte de afgelopen jaren enige wereldreizen met missionai re bestemming, onder meer door Ameri ka, waar hij zich vooral tot de Indianen richtte, en een naar India. Deze markante Duitser, die in 1945 op de puinhopen van Ohligs met zijn echtge note besloot, zich aan de prediking van het Evangelie te wijden, sprak door zijn onconventionele en indringende wijze van prediken, talrijke van de kerken ver vreemde mensen uit alle lagen van de maatschappij aan. Zijn optreden in ons land ontmoette ook verzet gezien zijn te rugkeer tot het genezingsapostolaat der oudste Christelijke kerk waarmee hij zo als een predikant het eens uitdrukte de kerk een „onbetaalde rekening" presen teerde, die naast critiek ook verootmoedi ging teweegbracht. BUENOS AIRES (Reuter) Vice-pre sident Gomez van Argentinië is afgetre den. Voor de officiële bekendmaking was reeds in regeringskringen gemeld, dat Gomez zijn ontslag had aangeboden, op voorwaarde dat hij zou worden gezuiverd van alle beschuldigingen van samenzwe ring. In een open brief verklaart president Frondizi, dat Gomez een „voortreffelijk mens is en een „trouwe medewerker". De radicale regeringspartij, die Gomez had geroyeerd omdat hij weigerde de na men van de deelnemers aan het komplot te noemen, heeft hem uitgenodigd weer toe te treden. Alle beschuldigingen werden ingetrokken. Nu de crisis afneemt overweegt de re gering de mogelijkheid van opheffing van de staat van beleg, die 11 november voor dertig dagen werd afgekondigd. De vak bonden, met inbegrip van de bond van arbeiders der oliebedrijven in de provin cie Mendoza, die sedert het begin van de maand in staking waren, hebben besloten alle stakingen af te gelasten. Advertentie cellojaar verpakt (Van onze correspondent in Parijs) Voor het eerst in de geschiedenis van de Franse universiteiten is er voor vandaag een algemene staking afgekondigd, waar studenten en professoren in gesloten front achter staan. De staking zal voorlopig 36 uur duren en wordt gemotiveerd door de volslagen onmogelijke omstandigheden, waarin de colleges moeten worden gegeven. Verscheidene professoren hadden deze week het bijltje, of beter de toga, er al bij neergelegd, omdat er door de overbevolking van hun collegezalen vrijwel niet gewerkt kon worden. De studenten zaten als haringen in een ton en de hoogleraren konden zich vaak nauwelijks meer verstaanbaar maken. Dezer dagen moet generaal De Gaulle een geschil arbitreren tussen de ministers van Onderwijs en van Financiën over een verhoging der kredieten voor de universiteiten en de professoren en studenten hopen met hun actie de premier van de rechtvaardigheid en de urgentie van hun eisen te kunnen overtuigen. In alle lagere, middelbare en hoge scho len heerst een overbevolking op en een gebrek aan leerkrachten vóór de banken, waardoor het niveau van het onderwijs waarneembaar lfjdt en daalt. Terwijl in de lycea, vooral in Parijs, klassen van vijftig tot zestig leerlingen (voor wie vaak zelfs geen banken aanwezig zijn) de regel vor men, is het aantal studenten dat door één professor moet worden „bediend" in som mige gevallen totvijfhonderd gestegen. Het gemiddelde aantal studenten van alle Franse universiteiten is vijftig op één hoog leraar, een verhouding, die in de Verenigde Staten tien op één bedraagt. Ook aan wetenschappelijke assistenten heerst een nijpend gebrek, zodat de studenten nage noeg op zelfstudie zijn aangewezen. Het intelligentiepeil ligt in Frankrijk zeker niet lager dan in andere landen, niet temin moet de studietijd gedurig worden verlengd. Steeds meer studenten zakken voor hun examens en tentamens, en bij verschillende vakken slaagt slechts dertig percent der kandidaten. De oorzaak van deze zichtbare achteruitgang van het on derwijs, en ook van het algemene intellec tuele peil, valt toe te schrijven aan de onverantwoorde politiek, die de Franse regeringen, vooral de laatste tien, twaalf jaren ook in deze domeinen hebben ge voerd. De hoge kinderbijslagen en andere (zeer) progressieve sociale maatregelen, die na de oorlog werden ingevoerd, hebben tot gevolg gehad, dat er in Frankrijk eindelijk weer een geboorte-overschot ontstond. Gezien echter de toenemende ambitie tot studeren, overtreft de extra toeloop bij het voort gezette onderwijs verhoudingsgewijs nog de normale cijfers van de bevolkingsaanwas. De eerste lichting „bevrijdingsbabies" heeft het middelbare onderwijs al enkele jaren geleden bereikt. Binnen vier tot vijf jaren zal die generatie bij de universiteiten aankomen. Dit jaar is het aantal eerste jaarsstudenten van honderdtachtigduizend tot tweehonderdduizend gestegen. De boemelstudent, de „fils a papa", het rijkeluiszoontje, dat zelfs zónder intelligen tie beslist studeren moest om zijn stand te kunnen ophouden, is ook in Frankrijk bij na uitgestorven. De overgrote meerderheid wordt door de midden-klassen geleverd, terwijl kinderen van arbeiders onder de studenten nog als witte raven worden aan getroffen. De Franse staat is de laatste jaren steeds royaler geworden met beurzen, waarvan één op de vijf studenten profi teert en voor de toekomst overweegt de minister voor de hele universitaire jeugd zelfs de instelling van „salarissen". In af wachting van die maatregel, moeten de studenten maar zien met allerlei bijbaan tjes, vertaalwerk, babyzitterij, afwassen en lesgeven, zich te bedruipen. In die opzet slagen ze echter steeds moeilijker, niet in de laatste plaats omdat de studenten wel de eerste slachtoffers zijn van de woning nood, die er in Frankrijk, en vooral in Parijs, heerst. Maar zélfs wanneer ze al het geluk heb ben ergens een zolder- of dienstbodekamer (voor vijftien tot twintigduizend francs per maand) te vinden, dan blijven zijn studie omstandigheden toch nog verre van ideaal. Gebrek aan collegezalen, laboratoria en onderwijskrachten, heeft een normale stu die vrijwel onmogelijk gemaakt. Alleen door een drastische verhoging van sub sidies zou er, na verloop van jaren, ver betering kunnen optreden. Er is voorlopig echter geen kijk op gezien onder meer de nog steeds stijgende kosten van de oor log in Algerije dat de minister van Onderwijs zijn collega van Financiën over de brug zal krijgen. Hij zal eerder op ver dere bezuinigingen moeten rekenen. Ook op het onderwijsgebied wordt er in Frankrijk een ware roofbouw op het ver leden gepleegd. Men teert nog op oude roem en reputatie, maar de achterstand ten opzichte van het buitenland neemt in feite steeds grotere afmetingen aan. Op het ge bied van het onderzoek naar de kernener gie valt die achterstand wel het meeste op: door gebrek aan laboratoria en weten schappelijke werkers maakt Frankrijk, dat niettemin over enkele internationale top figuren, zoals Curie, Joliot, DeBroglie, Per- rin en anderen beschikt(e), toch nog steeds geen deel uit van de atoom-club. Men is er de laatste jaren wel in geslaagd het aantal inschrijvingen voor de exacte wetenschap pen, ten koste van de litteraire en juridi sche faculteiten, aanzienlijk te verhogen, doch ook hier mist men onderwijzend per soneel en technische installaties om die aanwas vruchtbaar te kunnen opvangen. Voor 1963 voorziet men dat honderdduizend studenten zich alleen al voor de exacte wetenschappen zullen inschrijven. Op dit ogenblik komt men echter al tweeduizend hogere leerkrachten te kort. Over vijf jaren zal dat aantal tot tien a vijftienduizend zijn gestegen. Wanneer in wetenschappelijke kringen vandaag al van een noodtoestand wordt ge sproken. dan zal binnen enkele jaren de situatie bij het Franse onderwijs, op alle verdiepingen, zonder overdrijving cata strofaal moeten worden genoemd. En, als gezegd, er zijn nog geen tekenen, die op een aanstaande verbetering wijzen. (UPI) Studenten zowel als hoogleraren van de Sorbonne hebben gezworen hun campagne niet op te geven totdat nieuwe faculteitsgebouwen boven de „Halle-aux- Vins", de grote wijnkelders langs de Seine, zijn verrezen. De eigenaren van de wijn- (Van onze correspondent in Brussel) De werkgroep, die onder leiding van staatsminister August de Schrijver een reis van twee maanden door Belgisch Kon go heeft gemaakt, zal bij de regering een uitvoerig verslag indienen over de poli tieke toekomst van de kolonie. Volgens De Schrijver is er in Kongo een stroming om een politieke unie met België als de .fjggte vorm van samenwerking te beschouwen, maar wordt er ook aan een onafhankelij ke Kongo-staat gedacht. Het is echter ver heugend, dat zowel de voorstanders van de ene als van de andere regeling een ge leidelijke en rustige ontwikkeling wensen. Men neemt aan, dat de politieke status van Belgisch Kongo in de eerstkomende maanden aandachtig zal worden bestu deerd en dat aan de bevolking in Kongo, zowel aan zwarten als aan blanken, garan ties zullen worden geboden. De leden van de werkgroep hebben met meer dan vijfhonderd verschillende groe peringen, hoofden van stammen en orga nisaties van blanken en zwarten contact gehad. Er leeft een sterke wil om een vorm van zelfbestuur voor Kongo tot stand te zien komen, met andere woorden dat de centrale diensten te Brussel en te Leopold- stad meer verantwoordelijkheid dienen te geven aan de lokale overheden en dat de onlangs benoemde gemeenteraden en burgemeesters werkelijk als de enig ver tegenwoordigende autoriteiten zullen wor den erkend en behandeld. Kongo meent thans wat meer op eigen benen te kunnen staan. Het „Konings plein" te Brussel, waar het departement voor Kongo is gevestigd, moet dat begrij pen en niet steeds alleen de voor Kongo goed geachte beslissingen nemen. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen! BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (hetarox. kelders hebben tot dusver met succes elke poging om de universiteit uit te breiden tegengewerkt. Onder de 19.700 studenten heerst grote onrust. Hoogleraren en stu denten besloten handelend op te treden toen bleek dat de machtige corporatie van wijnhandelaren erin was geslaagd het werk aan de nieuwe gebouwen, die boven hun wijnkelders zouden worden gebouwd, stop te zetten. De wijnhandelaren vochten om elke centimeter grond en legden allerlei juridische en materiële obstakels op de weg van een voortzetting van de bouwwerk zaamheden. Zij lieten omheiningen aan brengen van lege wijnvaten en prikkel draad. Volgens de Franse wet kunnen aanne mers geen terrein opbreken, dat als parti culier eigendom is aangegeven, zonder een rechterlijk besluit. De Franse gerechts hoven staan voor de behandelingen van talloze zaken, sommige nog daterend van vóór de oorlog. (Van onze correspondent in Brussel) Zondag hebben de rooms-katholieke, li berale en socialistische partijcongressen te Brussel de door de partijleiders geslo ten politieke overeenkomst inzake de schoolvrede goedgekeurd. De rooms- katholieke partij keurde de overeenkomst met algemene stemmen goed, bij de so cialisten was de stemverhouding 659 tegen 231 en achttien onthoudingen en bij de liberalen 117 voor, zes tegen en vier onthoudingen. De socialistische oud-mi nister van Verkeer, Anseele, stelde voor het schoolpact te beperken tot vier jaren, maar dit werd door de oud-minister van Onderwijs, Collard, afgewezen. De over eenkomst is voor twaalf jaren aange gaan. De drie partijen zijn voorstanders van de definitieve beëindiging van de school strijd en de meeste politieke waarnemers zijn van oordeel, dat het politieke leven in België op een gezondere basis zal steu nen, Verstrooid „Bent u óók zo vergeetachtig?" vroeg een wildvreemde dame me in een waren huis. We stonden voor een afdeling hand schoenen en ze grabbelde zenuwachtig in haar tas. „Mijn papieren hersenen zijn weg", kreet ze verschrikt, „O, ze liggen nog thuis op het dressoir!" „Wat ontzettend jammer", zei ik mede levend, „nu zult u weer naar huis terug moeten". Ze knikte en fluisterde vertrou welijk: „Er staan wel drie kolommen op: één van die dingen, die ik thuis doen moet, één met boodschappen, die ik in de stad moet halen en dan is er ook nog een kolom buurtboodschappen". „Ja, dat is erg practisch", knikte ik goed keurend. „Heeft u .zoiets niet? Enorm handig, want nu vergeet _ik nóóit ietsVergeet u wel eens wat?" „Sóms", zei ik, me niet blootgevend. „Ik ben toch zó verstrooid", vervolgde de dame. „Thuis ook gisteren stond ik nog een kwartier voor de kapstok en ik dacht: wat moet ik nou toch ook alweer hebben? En weet u wat het was?" „Geen idee", glimlachte ik. „Een rol beschuit. Ik was verkeerd ge lopen". Ze brulde het uit. We lagen dub bel over de handschoenen. De juffrouw, die was komen toesnellen op het tumult, vroeg of ze ons soms hel pen kon. „Nee", zei de dame, „nee, op het ogen blik niet; tenminste, ik geloof niet, dat er iets op mijn briefje stond over handschoe nen". En zich weer tot mij wendend: „Ach, zullen We maar een kopje koffie gaan drinken? Ik heb helemaal geen zin, om naar huis te gaan"- En ze stelde zich voor. „Laatst was ik ze ook eens kwijt en toen moest ik weer een briefje maken, om me eraan te herinneren, dat ik ze zoeken moest anders had ik dat totaal vergeten, maar mi. vergeet ik nóóit wat. Ik schrijf ook veel op de kalender; als u het óók wilt gaan doen, moet u een weekkalender nemen. Daar noteer ik op: Bloemkool betaald yoghurt niet betaald, enz. Nooit meer ver gissingen. Héérlijk!! „Ja-ja" beaamde ik „enige methode". „Een zakagenda leent zich er óók uit stekend voor, daar schrijf ik ook veel in op, maar die zit meestal in mijn verkeerde tas". Inmiddels zaten we achter de koffie. „Ik zou u zo graag nog eens willen zien", zei de dame, „iedereen verzamelt iets hè, postzegels, of suikerzakjes of munten of zo, maar ik verzamel kennissen. Zo af en toe loop ik eens iemand tegen het lijf, van wie ik denk: Hè, die zou ik wel willen hebben voor later! Nu heb ik het te druk, maar later, als mijn kinderen het huis uit zijn en je kómt eens alleen te zitten je kunt per slot nooit weten, dan is het altijd prettig, als je een hoop aardige kennissen hebt. U voelt me zo aan". „Ja", zei ik, dat is altijd wel knus, zo'n verzameling". „Heeft u telefoon, dan zal ik u eens op bellen, of heeft u het liever niet?" Ik no teerde zorgvuldig mijn nummer op een suikerzakje en ze borg het weg in haar tas. „Gunst", riep ze verwilderd uit, „mijn portemonnaie zit nog in mijn andere tas, wat een domoortje, wilt u me de koffie even voorschieten en een kwartje voor de autostalling, wat schaam ik me, maar u krijgt het terug, hoor!" „Dat is wel in orde", zei ik en we schud den elkaar langdurig de hand. Ik heb nóóit meer iets van haar gehoord. Ze is me waarschijnlijk vergeten, of ze is haar hele tas kwijtgeraakt. Maar misschien, als ze aan haar collectie denkt voor later. Marianne van Raait (Van onze correspondent in Brussel) Eerste minister Gaston Eyskens heeft gisteren voor de Kamer van Volksverte genwoordigers de regeringsverklaring van het nieuwe Belgische rooms-katho- liek-liberale kabinet voorgelezen. In de Senaat trad de vice-premier senator Lilar namens de regering op. De regering ver heugt zich over het totstandkomen van de schoolvrede en brengt hiervoor een ere saluut aan de socialistische oppositie par tij, die het schoolpact niettemin heeft goedgekeurd. In de regeringsverklaring wordt grote aandacht besteed aan de politieke toe komst van Belgisch Kongo, die spoedig aan de orde gesteld zal worden. „De re gering beschouwt het betrekken van de Kongolese elite van inlanders bij het lo kale bestuur en bij de economische ver antwoordelijkheid als een essentiële voor waarde voor de democratisering van het openbaar leven in Kongo. Ons werk in Afrika zal slechts duurzaam zijn indien Kongo aan België zijn vertrouwen blijft schenken". In de Europese Economische Gemeenschap wordt de Benelux een on misbare schakel genoemd. De regering zal verder streven naar verwezenlijking van de economische unie tussen de drie landen. Waterwegen Groot belang wordt gehecht aan een duurzame oplossing voor de hangende Belgisch-Nederlandse waterwegenkwes ties. Het sluiten van een verdrag over de sluis van Terneuzen wordt in het vooruit zicht gesteld. (Het is voor het eerst, dat een officieel regeringsdocument van een definitieve overeenkomst inzake Terneuzen gewag maakt. De overeenkomst die tussen de minister-president Drees en de Belgische eerste minister Van Acker werd afgeslo ten, was nog geen internationaal verdrag). In de haven van Antwerpen zal begin 1960 een aanvang worden gemaakt met de bouw van een groot zeesluizencomplex op de Schelde, niet ver van de Nederlandse grens. Dit is het antwoord van Antwerpen op het Rotterdamse Europoortproject. De sluis zal in de buurt van Zandvliet worden gebouwd en door een nieuw zeekanaal met de Antwerpse dokken worden verbonden. De autoweg van Antwerpen naar de West- duitse ;rens bij Aken zal tijdig klaar ko men. De regering toont vertrouwen in de plannen tot reorganisatie van het leger. In ieder geval belooft zij de dienstplicht voor het eind van 1959 tot twaalf maanden te verminderen. Het onderwijs zal kosteloos worden tot leeftijd van achttien jaren, dat wil zeggen voor de eerste drie jaren van het middel baar en nijverheidsonderwijs. De finan ciering van de begroting is het zorgen kind van het nieuwe kabinet-Eyskens. De begroting van 1958 moet worden afgeslo ten met een tekort van zeven miljard frank (ongeveer 540 miljoen gulden), ter wijl voor 1957 bet tekort van zes miljard frank (380 miljoen gulden) wordt voor zien. Er zal door de regering mede voor de financiering van een belangrijk program van openbare werken een beroep op de ka pitaalmarkt moeten worden gedaan, naar schatting voor twee miljard gulden. Dit kan, aldus de politieke waarnemers, uit de omvang van de voorziene openbare wer ken worden opgemaakt. Ook de schoolvre de is duur gekocht Men kan nog niet pre cies berekenen wat de subsidies voor het openbaar onderwijs gaan kosten, maar het zal tenminste op driehonderd miljoen gulden komen te staan. Men overweegt een matige verhoging van sommige indi recte belastingen. Anderzijds worden twee ontwikkelingsgebieden, de Borinage en de Kempen, afgebakend. In die gebie den, laat de regering openbare werken uit roeren ter bevordering van de industriali satie. Het werkwoord druipen betekent, wanneer het wordt gebezigd van vloei stoffen: langzaam, in kleine hoeveel heden naar beneden komen. Van vaste stoffen en personen gezegd betekent het: vallen. Men kan druipen voor een examen, d.w.z. zakken. Druipstaarten wil dus letterlijk zeggen: een slap naar beneden hangende staart hebben, hetzij als ziekteverschijnsel, hetzij uit angst. Van het werkwoord is thans alleen nog het tegenwoordig deelwoord druip staartend in gebruik in de betekenis: teleurgesteld, verslagen, beschaamd, dus zich gedragend als een hond die zich ^aet^d^taar^ussei^te^ener^erugtrekt^

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3