Israëliërs en Grieken bouwen snel een grote trawlervloot Nuttige St. Nicolaas cadeaux COR OLY Stofzuigers Eén man is verantwoordelijk voor twee miljoen zeekaarten Hamburgs positie ook door Oosteuropees plan bedreigd TELEFOON DEN HAAG-PARIJS DANK ZIJ OLFERT ZALM Havenberichten dames, meisjes, heren en jongens PANTALONS HOLLANDERS ONTWERPEN NIEUWE HAVEN De onderlinge competitie van Kijk-Uit Th. Ellmkhuizen gecremeerd Exertia-dames en -heren winnen Dr. J. van Baal spreekt over Nieuw-Guinea Beter en billijker Blijft bij PDE GROOT Dr. J. M. R. A. Kijzer over geboorteregeling Vanmorgen in de vishal en op zee Fa* R. (de Roer WOENSDAG 19 NOVEMBER 1958 (Van een onzer verslaggevers) HOLLANDERS ONTWIERPEN en Israëliërs graven de niéuwe vissershaven van Kishon in Haifa, waarin straks de nieuwe en moderne trawlervloot van Israel een goede ligplaats zal vinden. Een haven met een kade van vijfhonderd meter, een scheepshelling, machinefabrieken, gebouwen voor het boeten en verven en drogen van de trawlnetten, een ruime visafslag en een koelhuis, waarin de vis diepgevroren kan worden bij een temperatuur van veertig graden Celsius onder nul. Zélfs een gezellige ontspanningszaal voor de vissers ontbreekt niet in de nieuwe havenplaats Kishon. Deze nieuwe vissershaven zal een geduchte stimulans betekenen voor de Israëlische vissers bij de opbouw van een moderne vloot, die met de vloten van de Europese naties kan wedijveren. Tot nu toe is er een bedrag van één mil joen Israëlische ponden in de nieuwe ha ven geïnvesteerd. Het gehele havencom plex zal echter aanzienlijk meer kosten Dit vertelde Mr. M. Shavit, de directeur der visserijen in Israel, toen hij tijdens de bijeenkomst van de algemene visse rijraad voor de Middellandse Zee in Ho me in het hoofdkwartier van de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, een inleiding hield over de Israëlische visserij. Hij vertelde, dat de Israëlische vissers dit jaar recordvangsten hebben geboekt Vijfentwintig eenheden, elk bestaande uit een gemotoriseerd schip met twee of drie sloepen, brachten dertienhonderd ton sar dien aan'de wal, hetgeen ongeveer tachtig percent meer is dan in 1957 werd gevan gen. De vangst werd geleverd aan de ze ven conservenfabrieken, die thans in Is rael staan. Deze fabrieken zijn thans in staat om een volwaardig produkt te leve ren, dankzij de technische adviezen van de FAO-experts. Werknemers van de Is raëlische conservenfabrieken maakten ondermeer een reis naar de Scandinavi sche landen om de aldaar gevolgde metho den bij de conservering van vis te bestu deren. Ook deze studiereis droeg in niet onbelangrijke mate bij tot de verbetering van de kwaliteit van het produkt. Binnenvisserij Niet alléén de zeevisserij wordt door de Israëlische regering gestimuleerd, maar ook de binnenvisserij. Zó heeft men gedu rende de afgelopen tien jaar ruim vier duizend hectare aan visvijvers aangelegd. Per hectare brengen deze visvijvers ge middeld 2500 kilo zoetwatervis per jaar op. Op sommige plaatsen in Israel is de opbrengst zelfs meer dan 4000 kilo. Dat betekent, dat de Israëlische vissers elk Advertentie WANTEN, leder, vanaf 4.95 HANDSCHOENEN, LAARZEN (de beste kwaliteit), CAPS, ALPINO's. VALHELMEN, VALBEUGELS, MO TOR-, BROMFIETS- en RIJWIEL- TASSEN enz. enz. Grote sortering KINDERRIJWIELEN AUTOPEDS vanaf 22.95 BREESTRAAT 108 Telefoon 4627 BEVERWIJK In de onderlinge competitie van de IJmuider schaakclub Kijk Uit zijn maar weinig wedstrijden gespeeld. De vele bondswedstrijden missen hun uitwerking op de wintercompetitie niet. In december en januari zal echter wel een deel van de achterstand worden ingelopen. In de eerste groep kwamen P. Heiden- reich en Th. Hölscher tegen elkaar in het strijdperk. Hölscher beschikte enige tijd over goede kansen, maar deze zijn in de afgebroken stelling niet meer aanwezig. In groep twee werd W. Deelder door A. v.d. Plas tot de orde geroepen. De neder laag kostte Deelder meteen de eerste plaats die nu wordt ingenomen door T. A. Langedijk. Ook tegen J. Verlaak zag W. Deelder geen kans tot winst te komen. Het kwam hier tot een punt-verdeling. H. Aarts blijkt de weg naar herstel te heb ben ingeslagen waarvan J. Verlaak het slachtoffer werd. Nog niet tot een beslis sing kwamen A. Zeylmans en J. Plug- boer in hun onderling duel. J. v.d. Doe] liet zich in groep 3 door C. Gravemaker verrassen daarmee voorlo pig zijn kansen op de eerste plaats ver spelend. J. Wal bleef in de running mid dels een overwinning op S. Kistemaker. Met vier gewonnen partijen gaat K. Meyer echter nog aan de leiding. Twee remises kwamen in groep drie tot stand. Het be trof hier de partijen A. J. van Niekerken- R. Blok en W. v.d. Berg - J. Vis. Bij de spelers in de vierde groep werden over winningen genoteerd voor Kroese en J. Cleeren. Hun slachtoffers waren resp. H. F. Schachtschabel en Bontebal. De wedstrijden worden deze week voort gezet. In stilte is gisteren in het crematorium in Velsen het stoffelijk overschot verast van de op 71-jarige leeftijd in Den Haag overleden heer Th. Ellinkhuizen, die een zeer bekende figuur was in de Nederlandse visserijorganisaties. Hij heeft baanbrekend werk verricht voor de organisatie van de kleinhandelaren in vis. Hij was voorts voorzitter van de commissie voor de de tailhandel en bestuurslid van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten. jaar ongeveer 8000 ton levende karpers aan de markt kunnen brengen. Israel heeft thans een vloot van dertig trawlers, waarvan er twintig gedurende de afgelopen drie jaar zijn gebouwd. Vijf nieuwe trawlers zijn er thans in aanbouw op een scheepswerf bij Haïfa. Deze traw lers, eigenlijk kotters, zijn éénentwintig meter lang en uitgerust met motoren van honderdvijftig pk. De schepen zijn voor zien van een koelinstallatie, echolood en radio-telefonie. De accommodatie aan boord is uitstekend, hetgeen voor het win nen van de jongeren voor de uitoefening van de visserij uiteraard heel belangrijk is. De trawlers zijn veelal eigendom van visserij-coöperaties of van de landbouw nederzettingen. Voor de ontwikkeling van het Israëlische visserijbedrijf verleent de overheid royale steun. Een derde van de bouwsom van een nieuw vaartuig wordt door de regering betaald. Voor het reste rende bedrag kunnen de vissers een le ning sluiten tegen een rente van vier per cent. Het geleende bedrag moet binnen vijftien jaar worden terugbetaald. „De gevolgen van deze financieringspo- litiek zijn goed merkbaar", aldus mr. M. Shavit. „De totale vangst van de vloot stijgt met ongeveer tien percent per jaar". Israel werkt voorts in de algemene vis serijraad voor de Middellandse Zee nauw samen met andere naties en de F.A.O.- deskundigen. Te zamen met de Italianen experimenteren de Israëlische vissers bij voorbeeld met een nieuw trawlnet voor de visserij in de Middellandse Zee. Ook de Grieken Oók de Grieken werken hard aan de stij ging van hun jaarlijkse visvangst. Dat bleek uit de inleiding van de Griekse di recteur der visserijen, Christon Serbetis. Hij vertelde, dat de Grieken thans meer dan tachtigduizend ton vis per jaar van gen, hetgeen driehonderd percent meer is dan voor de tweede wereldoorlog per jaar werd gevangen. Dit resultaat werd bereikt door het motoriseren van ongeveer vijfen dertighonderd kleine schepen en het ge bruik van nieuwe moderne netten. De. Grieken hebben ook grote trawleps in de vaart, die ongeveer twintig dagen op de Middellandse zee vertoeven en vis kunnen vangen op een diepte van vijf honderd meter. Voorts trachten zij ook een visserijvloot voor de Atlantische wateren op te bouwen. Zes visserijfa- brieksschepen van vijfhonderd ton heb ben zij in de vaart gebracht. Deze sche pen kunnen twee maanden op de vis gronden blijven en nu reeds zorgen zij voor een aanvoer van vijfduizend ton bevroren vis per jaar. Daarnaast bezitten de Grieken een bloeiende binnenvisserij. Het Ozitósmeer leverde eerst 20.000 kilo zoetwatervis per jaar op. Nadat men drie jaar geleden be langrijke hoeveelheden karperbroed en andere vissoorten had uitgezet steeg de vangst tot maar liefst 130.000 kilo per jaar. Advertentie Voor alle soorten EN covtf^ SptClAALZM* BREESTRAAT 17 BEVERWIJK De dames van de Velser basketballver eniging Exercitia zijn in hun vierde com petitiewedstrijd wel heel gemakkelijk aan de beide winstpunten gekomen. Zij wonnen namelijk reglementair met 2-0, daar de tegenpartij niet kwam opdagen. De wedstrijdcijfers zijn nu: 4 gespeeld, 4 punten. De heren hebben het heel wat moeilijker gehad om met de volle winst naar IJmui- den terug te keren. De tegenstand van The White Stars 2 was zo fel, dat de Exercitianen met slechts twee punten verschil de meerderen bleven. Vooral in de eerste helft werd er door de Velsenaren slecht gespeeld. De Haarlem mers combineerden en schoten veel doel treffender. De ruststand was 12-17 voor The White Stars 2. Doch in de tweede helft vlotte 't bij Exer citia een stuk beter en kon de achterstand langzaam maar zeker worden ingelopen: via 20-25 naar 24-27. In een sterk slotoffen- sief kon Exercitia met enige mooie doel punten haar tweede zege in dit seizoen veilig stellen, al was het dan ook geenszins overtuigend: 32-30. De wedstrijdcijfers van de heren lui den: 4 gespeeld, 4 punten; 115 vóór, 92 te gen. Dr. J. van Baal, oud-gouverneur van Nieuw-Guinea, zal op donderdag 27 no vember voor de leden van de Velsense Centrale van A.R.-kiesverenigingen spre ken over „Nieuw-Guinea". De bijeenkomst wordt gehouden in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan te IJmuiden. EEN REIS DOOR MICROLAND De bekende parkietenkweker S J. Hou- tenbos uit Alkmaar zal op donderdag 20 november in het Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen te IJmuiden voor de leden van de Velsense Volièrevereniging „Fauna Felisena" spreken over „Een reis door Microland". Vertegenwoordigers van vakbonden uit negenendertig landen hebben in Hamburg deelgenomen aan de confe rentie van de Internationale Tran sportarbeiders Unie, tijdens welke be sloten werd tot de boycot van de goed kope vlaggen. Van links naar rechts: Joseph Curran en Hal Banks (V.S.); Omar Becue (de Belgische secretaris van de Unie), Tom Yates en Tim O'Leary (Engeland); Henry Hilde- brandt (Duitsland). Advertentie Uw kostuum binnen t dag gereed Zonder prijsverhoging. OIO CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 Advertentie ALLE MERKEN PCVCG KENNEMERLAAN TELEFOON 5271 In een kantoor aan het Trafalgar Square in Londen zit een man die verant woordelijk is voor de juistheid van de twee miljoen kaarten van de wereldzeeën, die jaarlijks ten behoeve van schepen van alle naties worden uitgegeven. Die man is schout bij nacht Kenneth St. Barbc Collins, O.B.E., D.S.C. Zijn functie is hydrograaf van de marine. Hij staat aan het hoofd van een afdeling van ongeveer 650 personen, die tot taak hebben om zeekaarten en publikaties die betrekking hebben op het veilig navigeren, te verzamelen, uit te geven en te distribueren. Allerlei gegevens op het gebied van de navigatie en de hydrografie komen voort durend op het departement van schout bij nacht Collins binnen, worden daar terdege bekeken en doorgezonden naar een afde ling in een Londense voorstad, waar de zeekaarten van de gehele wereld worden samengesteld. Dan gaat alles naar Taunton, waar de kaarten worden gedrukt en uit gegeven. Wanneer een radio-kuststation een bood schap van zeevaartkundig of hydrogra fisch belang doorgeeft aan de hydrograaf, moet hij eerst uitmaken of de gegevens van dusdanig belang zijn dat deze onmid dellijk als een radiowaarschuwing aan zee vaarders moeten worden doorgegeven. Minder dringende mededelingen worden gegeven in de boodschappen van de Admi- aliteit aan zeevaarders. Uitwisseling Krachtens een internationale overeen komst worden gegevens over zeevaartkun dige en hydrografische zaken vrijelijk tus sen alle landen uitgewisseld. De hydrografische dienst is verantwoor delijk voor de voortdurende verbetering van de zeekaarten en publikatie van deze nooit aflatende stroom van materiaal. .Zee vaartkundige gegevens worden uit talloze bronnen verkregen, zoals marine- en koop- Het is niet zonder reden dat Hamburg zich ongerust maakt over de communisti sche plannen om een grote scheepvaart verbinding coor half Europa aan te leg gen. Hamburg heeft het namelijk reeds moeilijk door de concurrentie van Rotter dam, waar dan nog bij komt. dat de stad zijn natuurlijk achterland, waartoe onder meer Oost-Duitsland, Polen en Tsjecho- slowakije behoorden, sterk heeft zien in krimpen. Hamburg beeft echter ondanks Het wapen van Paus Joannes XXIII vertoont onder de pauselijke tiara en de sleutels van de Sint Pieter, een ge vleugelde leeuw, het symbool van Venetië; de stad waarvan de huidige Paus patriarch is geweest. Handwerks lieden uit Bergamo, de geboortedio- cecs van de Paus, vervaardigen een nieuwe drievuldige kroon, die de bur gerlijke overheid uit het bisdom zal aanbieden. het ijzeren gordijn nog steeds scheepvaart- belangen met Oost-Europa welke voor zijn economie van belang zijn. Elke verster king van het Oosteuropese net van water wegen tast daardoor de belangen van de ze stad aan. Deze dreigingen vinden nu vorm in de plannen, waardoor een net van scheep vaartwegen ineen wordt gevlochten in de communistische landen. Vooral het Oder- Donaukanaal is hierin een belangrijke schakel, want het maakt een directe ver binding tussen de Oostzee en de Zwarte Zee mogelijk en daardoor tevens met het gebied rond de Middellandse Zee. In. he.t begin van dit jaar heeft men, na een conferentie van Oosteuropese landen een Tsjechoslowaakse onderneming met de bouw van het Oder-Donaukanaal belast. Deze onderneming is thans met de voor bereidingen van het project bezig en in 1960 hoopt men de eerste spade in de grond te kunnen steken en in 1965 wil men ge reed zijn. Samen met nog andere te tref fen verbeteringen en voorzieningen zal er dan een vaarweg van de Oostzee naar de Zwarte Zee gereed zijn, mogelijk ge maakt door het 300 km. lange Oder-Do- naukanaal. Er is echter meer in Oost-Europa wat de aandacht trekt, zoals een Russisch-Pools- Oostduits plan om van Berlijn tot Odessa één scheepvaartverbinding tot stand te brengen, die gedeeltelijk reeds bestaat en gedeeltelijk nog moet worden aangelegd. Schepen tot 1000 ton kunnen reeds van de Zwarte Zee tot Brest varen (zie kaart), voorlopig kunnen zij dan niet verder, maai de Polen zijn druk doende om het gedeel te Brest-Warschau bevaarbaar te maken waarna de drie landen dan door koppe ling en samenvlechting van waterverbin dingen een net van vaarwegen willen ver krijgen, waardoor Praag tot „havenstad" wordt en het thans Russische Koningsber gen (Kaliningrad) wordt verbonden met Berlijn en de Elbe. Het zijn dus zeker grootse plannen, die men heeft en voor wie de kaart beziet is het duidelijk dat Ham burg niet voor niets ongerust over deze plannen is. Het zijn ook deze plannen, die de Polen er thans toe gebracht hebben om duwschepen te gaan bouwen en de Russen hebben aangezet om speciale schepen te ontwerpen voor de vaart op dë komende '-cpvaartverbinding Oostzee-Zwarte Zee. vaardijschepen, marine-, haven-, en ver lichtingsautoriteiten, de regeringen van het gemenebest, de koloniën en andere landen. De hydrografische dienst brengt voort durend de zeebodem in kaart. De vloot be staat uit zeven schepen en vijf sloepen, die rond West-Indië, voor Borneo en Malakka, de Perzische Golf en de Middellandse Zee, het zuidelijk deel van de Stille Oceaan en Groot-Brittannië opereren. Deze schepen trekken er 36 weken per jaar op uit. De vaartuigen variëren van 800 tot 2173 ton De sterkte van de bemanningen varieert tussen de honderd en honderdvijftig kop pen. Gewoonlijk zijn-er zeven karterings- officieren aan boord. In Burlington House, Piccadilly, heeft onlangs een officier van de Hydrografische Dienst van de Marine, kapitein G. S. Rit chie, D.S.C., F.R.I.C.S., R.N. een korte lezing gehouden voor de Vereniging van Ingenieurs. Hij wees erop dat hoewel het waar is dat geen enkele zee niet wordt ge ëxploreerd, zeer grote gebieden niet in kaart worden gebracht. Waarde vergroot „Dit grote werk wordt door vrijwel iedere zeevarende natie ter wereld krachtig ge pousseerd, waarbij voorrang wordt gegeven aan die gebieden waar in het recente ver leden olie of mineralen zijn gevonden, of waar de bevolkingstoeneming een grotere uitvoer of invoer ten gevolge heeft. De handel heeft altijd de karteringsprioritei- ten voorgeschreven. Zelfs in deze tijd van elektronische navigatie-apparatuur heeft men nog geen instrument uitgevonden dat een schip veilig zonder zeekaart de haven binnenloodst; de nieuwe instrumenten heb. ben eenvoudig de waarde van een goede zeekaart vergroot. „Er moeten nog altijd vele nieuwe pei lingen worden verricht en ook is er be hoefte aan twee soorten her-peilingen op lange en korte termijn. De rotsachtige zeebodem voor de westkust van Schotland is vele jaren geleden in kaart gebracht door middel van peillood en hoewel een dergelijk stabiel gebied waarschijnlijk weinig verandert, hebben die eerste hvdro- grafen onvermijdelijk vele rotsachtige ban ken en punten gemist. Thans wordt deze kust met nieuwe methoden opnieuw in kaart gebracht. „De peilingen op korte termijn zijn ver eist in onstabiele gebieden, waar de zee bodem bestaat uit niet-geconsoiideerd se diment en waar sterke getijdestromingen zijn. Een groot aantal van dergelijke werk zaamheden worden met grote regelmaat uitgevoerd rond de kusten van Engeland, vooral in het zuid-oosten tussen de Hum- ber en het Kanaal en vooral de bevaarbare routes in de monding van de Theems." Advertentie voor uurwerken, goud en liiver KENNEMERLAAN 30 - TELEFOON 4127 V V.IJ. HAD WEINIG SUCCES Voor de voetbalvereniging „IJmuiden" is het afgelopen week-end weinig succesrijk geweest: alle senioren-elftallen moesten de punten aan hun tegenstanders laten. Het eerste elftal verloor met 3-2 van Jong Holland en WIJ 2, dat met enkele invallers uitkwam, was kahsloos tegen het sterke ADM 2 en verloor dan ook met 5-2. IJmuiden 3 leverde felle strijd tegen Jong Hercules, doch ging met 3-2 ten onder. Het vijfde elftal van WIJ kreeg van SMS 2 een geduchte voetbal-les en zag de score oplopen tot 1-6. De uitslagen waren: Jong Holland IJmuiden 3-2, ADM 2IJmuiden 2 5-2, IJmuiden 3Jong Hercules 2-3, T.Imuiden 5—SMS 2 1-6. „Ze noemden me altijd een flesje Haarlemmer olie, omdat ik alles deed en voor alles te gebruiken was", zegt de 86-jarige Olfert Zalm in kamer 13 van het W. F. Visserhuis in IJmuiden. Hij lacht jolig. En vertelt van alle nieuwig heden op elektrisch gebied die hij rond de eeuwwisseling heeft, helpen introdu ceren in ons land. Hij was de man die het eerste rechtstreekse internationale telefoongesprek vanuit Nederland moge lijk maakte. Hij was het die de auto's van een „nieuwe" verlichting voorzag Vol ontzag sprak men er over. Geen carbidverlichting meer. Nee acyteleen, in de wandeling aceton genaamd. Het eerste telefoontoestel dat een con densator bevatte zodat zonder tussenkomst van allerlei tussenstations (hetgeen veel tijd bespaarde) met het buitenland kon worden getelefoneerd werd door de heer Zalm in het P.T.T.-kantoor in Den Haag geplaatst. De directeur van het kantoor keek toendert.ijd met een mengeling van wantrouwen en bewondering naar het vreemde „duivelstoestel" en men kon het toendertijd van zijn gezicht aflezen wilde graag weten hoe de (telefonische) vork in de steel zat. Hij voelde zich ken nelijk echter te gewichtig om de heer Zalm tekst en uitleg te vragen en wilde graag van diens chef weten hoe het een en ander werkte. „Hij keek wel even op z'n neus toen m'n chef zei: vraag het maar aan Zalm, die weet er alles van", 1 „Jammer dat ik het "eerste internatio nale gesprek dat vanuit Den Haag werd gevoerd niet kon verstaan. Ze spraken namelijk Frans", zegt de heer Zalm spijtig. Witspuit Een niéuwe manier om muren te witte.ii werd. ook door de heer Zahh voor het eerst ■in, Nede>ia»d gedemonstreerd, De ,fWit spuit" m.oest met behulp van een hand pomp worden bediend, en hoewel dit voor onze begrippen een omslachtige wijze van kalken" was, raakten de stucadoors in die dagen niet uitgesproken over de vondst- Vooral ook omdat deze nieuwe spuit vele arbeidskrachten spaarde en men toen de opvatting huldigde dat „werkvolk" maar een onnodig kwaad was. Bijzonder vererend gold de opdracht voor de heer Zalm om een zoeklicht te plaatsen op een boot van een zekere jonk heer Bóreel uit Gouda. De jonker had dit zoeklicht nodig om stropers die zijn vis- Dinsdagavond sprak dr. J. M. R. A. Kij zer in het Cultureel Centrum te IJmuiden voor de leden van de Velsense afdeling van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming over het onderwerp „Geboor teregeling". Uitgaande van de stelling, dat het begrip geboorteregeling niet al leen geboortebeperking doch ook in ge- van van een kinderloos huwelijk de be vordering van de vruchtbaarheid kan om vatten, behandelde dr. Kijzer in kort be stek de mogelijkheden en de moeilijkhe den, die zich op dit gebied kunnen voor doen. „In de oudheid ging men," naar hij ver klaarde, „nogal rigoureus te werk, indien men te maken kreeg met een kind dat om de een of andere reden niet gewenst was." In zeer vele gevallen werd het te vonde ling gelegd, doch men zag er in bepaal de gebieden ook niet tegen op om het kind Van het leven te beroven. „Doch al deze vroegere methoden, ter bepaling van het kindertal, zijn in deze maatschappij eenvoudigweg ondenkbaar, zodat men vooral in medische kringen ging zoeken naar middelen om te komen tot een doel treffende geboorteregeling," aldus spre ker. „Bij de verspreiding der methoden ont moette men van religieuze zijde aanvan kelijk aanzienlijke weerstand, doch in de laatste jaren komt hierin, zowel van ooms-katholieke als van protestantse zij de verandering," betoogde dr. Kijzer, waarbij hij wees op de publicaties, die re gelmatig hieromtrent verschijnen. Terzijde stelde dr. Kijzer vast dat men zich in de rooms-katholieke geschriften op het standpunt stelt, dat alleen de onna tuurlijke, dat wil zeggen de industrieel vervaardigde, artikelen dienen te worden afgewezen. De inleider besprak voorts in kort be stek de middelen, die zowel de man als de vrouw ten dienste kunnen staan, en haar toepassingsmogelijkheden en raakte ook de psychische aspecten van dit probleem even aan. Dr. Kijzer besloot zijn voordracht met de opmerking: „Anti-conceptie is niet al leen een middel om te voorkomen dat de grootte van een gezin onverantwoord wordt, doch het kan ook een middel zijn om het huwelijksgeluk te vergroten of de kansen op deraillering van het huwelijk te verminderen". Na de pauze behandelde dr. Kijzer en kele schriftelijk gestelde vragen en hij kreeg daardoor ook de gelegenheid enke le andere aspecten van het huwelijksle ven te beschouwen. water leegroofden ook des avonds in de kraag te kunnen vatten. Voordat men het zoeklicht kon laten branden moest men echter enige vrij ingewikkelde manipula ties verrichten. Een mengsel van acyteleen en zuurstof deed een aantal zogenaamde „kalkpastilles" opgloeien, hetgeen een hel der licht verspreidde. Nu was de moeilijk heid om het zoeklicht zo af te stellen dat het juiste mengsel werd verkregen. Was dit niet het geval dan brandde het zoek licht nauwelijks of helemaal niet. Dat zo'n zoeklicht slechts door de „rijkelui" kon worden bekostigd behoeft eigenlijk geen betoog. Electricijn was vroeger een bijzonder waardig beroep. Schoolmeesters en kleer makers gaven zich er veelal voor uit en droegen om zich van bet andere „werk volk" te onderscheiden manchetten en hoge boorden. Meestal hadden ze zich ook nog een geaffecteerd spraakje aangemeten, dat stond beter. Toch wisten zij nog niet zo veel van het vak af. De heer Zalm ver telde hoe eens een motor die een water pomp in een villa op het kopje in Bloe mendaal aandreef, defect raakte. Geen van de vele elektro-enonteurs, die te hulp waren gesneld konden er achter komen waar het mankement schuilde. Er moest zelfs een Duitse ingenieur aan te pas ko men om de motor te repareren. „Nu zou een scholier van de ambachtsschool een dergelijk defect in een handomdraai heb ben opgezocht en verholpen", vertelt de heer Zalm. De heer Zalm heeft de bouw van de Kennemer Elektriciteits Maatschappij (de K.E-M.) van zeer nabij meege maakt. Uit deze maatschappij werd later het P.E.N. Bloemendaal geboren. Merkwaardig was dat hoewel de K.E.M. de stroomvoorziening voor Vel sen, Bloemendaal en Santpoort ver zorgde het toch kon gebeuren dat IJmuiden van wissel- en Bloemendaal van gelijkstroom werd voorzien. Ook heeft de heer Zalm enige tijd zijn krachten gegeven aan de „Betuwse Tram Maatschappij", waar hij, naar hij zegt, directeur van de telefooncentrale en van dt> acyteleengasfabriek, alsmede baas van de timmer- en schilderswerkplaats was. In 1911 kwam hij in dienst van de pa pierfabriek van Van Gelder en werd daar baas van de elektriciens. Nu geniet hij van zijn levensavond in het W. F. Visser huis en vertelt over zijn avontuurlijke leven. Maar niet. alleen weet hij te ver tellen over de tijd dat de elektrotechniek nog in de kinderschoenen stond. Daar zorgt zijn zoon wel voor. Wat zijn zoon is? Elektricien natuurlijk. Prijzen van dinsdag Heilbot 3.79. tarbot 2.15 per kg. Schar 3016, bot 31 28, v. haring 22, makreel 10.80—15, gr. schelvis 56—54. grm. schelvis 48—43, kim. schelvis 38—37, kl. schelvis I 37 -30, kl. schel vis II 36—30. wijting 37- 30. gr. gul 56. mid. gul 48. kl. gul 35, poontjes 27, kl. koolvis zw. 35—30, kl koolvis wit 40 per 50 kg. Gr. kabeljauw 340—134, gr. koolvis zw. 92—90, gr. koolvis wit 106 per 125 kg. Aanvoer van dinsdag 1 kist. tong en tarbot, 1 k heilbot, 20 k. schar, .10 k. bot.. 20 k. haring, 320 k. makreel. 385 k. schelvis, 20 k. wijting, 30 k. kabeljauw en gul, 5 k. poon, 78 k. koolvis en 10 k. diversen. Totaal 900 kisten vis. Besommingen van dinsdag IJM 4 Golfstroom f 20.150. Advertentie KENNEMER I sn - 62 Junghans jongens- en meisjes- horloges, schokvrij Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Ciudad de Buccaramanga van Antwerpen; Heron, Swansea; Fauvette, Londen: Amerskerk. Antwerpen: Blyth, Hamburg; Eife.1. Yxpila. Ciudad de Neiva, Santa Martha; Conrad, Koge: Brettenham, Mantyluoto, props voor Velsen; Joseph Frering, Monrovia erts voor Hoogovens; Andros Pilgrim, Puerto Ordaz; Svarten Hampton Roads; Hado, Swansea; Oinas, Topiia. props voor Velsen; Reimo Ragnar. R'dam, Woensdag kwamen in IJmuiden aan; Draco van Oporto; Oranjefontein, Antwerpen; A. J. Falk land, Haparanda. Dinsdag vertrokken uit IJmuidenBele naar Antwerpen, walsmateriaai van Hoogovens; Swal low. Londen; Pegasus, Wisbeck, van Purmerend; Neerlandia, Hoogeveen; Rudolf J, Antwerpen, bij- legger IJmuiden; Melpomene, Aalborg, palmpit- tenschilfers van Maarssen: Selenga, Bremerhaven; Normandia, Rouen. ledig van Velsen; Virihaure Puertone; Munkfors, Skoghall, zout van IJmui den; Atlantik Antwerpen; Duvelsbek, Kalmar; Kaap Sint Vincent, Ostrand, zout van IJmuiden; Fenris, Rotterdam; Eemstroom. Shoreham: Fau vette, Tilbury Docks: Ardetta, Rotterdam; Lizard. Londen; IJstroom, Londen; Elbe, Curagao; Daco- stab. Londen, bijlegger IJmuiden; Kylebrook, Swansea, ledig P.E.N.-Centrale; Spaarnestroom, Huil; Staberg, Rotterdam: Corsea, Genua. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Amstel- stroom naar Londen; Montania, Narvik; Helga- howald, Le Havre, ledig van Hoogovens; Zanzibar, Rotterdam; Nancy .Lee. Stettin; Maas, Hamburg. (Indien achter de scheepnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdamis gegaan).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7