Opruiming IjjufarfaW „Nyon" zit tussen twee rotsen geklemd en heeft vele lekken Nieuw wijkgebouw Ned. Hervormde Gemeente in gebruik genomen Coöperatie „Kennemeriand" wil méér zelfbedieningswinkels Havenberichten Mr. J. van Wijk over Algerije Roozenburg kan partij voor DCIJ in voordeel beslissen Spanjaarden verlieten hun schip omdat ketel op springen stond „Glazen speelgoed1' nu door Nieuw Leven" Hervormd kerkleven begon tachtigjaar geleden Fantastische koopjes in JAPONNEN en ROKKEN Mannen van de „Orion" brachten vrachtboot en bemanning echter in veilige haven „RADIO DISCO" 4 Berging van Zwitser is lastig karzvei Sportstichting organiseert wederom Velser sportweek DCIJ-reserves blijven winnen Eerste blauwe druifjes bij ijtnuiden Ook Spierpijn Film over wereldvoetbal PACIFISTEN UITJJMOND DAMKAMPIOENSCHAP „NOORDHOLLA ND Aanbesteding van 224 etagewoningen Vanmorgen in de vishal en op zee FANTASTISCH GRAMMOFOONPLATENNIEUWS VERENIGING VOOR CREMATIE A.V.V.L. 60.0 0 0 IE DEN Vakantieregeling voor groentehandelaren Dr. Drees bezocht „De Hoop" DONDERDAG 20 NOVEMBER 19 5 8 (Van een onzer verslaggevers) OP DE GRILLIGE en onherbergzame kust van Oost-Engeland, twee mijl ten noorden van St. Abb's Head, hangt tussen twee rotsen geklemd het 5058 bruto ton metende Zwitserseschip „Nyon" in een wel uiterst moeilijke positie. Rij laag water komt het schip vrijwel helemaal droog en de aanblik van dit lamgeslagen schip herinnert sterk aan een tafereel van Victor Hugo's roman „Ploegers van de zee". De mannen van de Wijsmullersleepboten „Hector" en „Simson" hebben echter geen tijd om aan dit soort romantische zaken te denken. Zij moeten proberen de „Nyon" te behouden. Het feit, dat de „Nj'on" bij laag water vrijwel helemaal droog komt, is echter wel een voordeel voor de lassers, die per vlieg tuig uit Holland zijn gekomen om de lek ken in het gestrande schip te dichten. De grootste lekken zitten in de metalen huid van ruim twee. Het ziet er echter niet naar uit, dat de lassers in de weinige tijd, die hun voor het werken tussen de twee rotsen is gegund, erin zullen slagen de gaten af doende te dichten. Daarom heeft kapitein Maarten de Koe nu maatregelen genomen om te zorgen, dat de „Hector" en de „Sim son" toch aan het schip kunnen gaan trek ken; tezamen met de twee door het bureau Wijsmuller gecharterde Engelse sleepboten. De sleepboot „Simson" is gisteren naar Leith gestoomd voor het halen van nog vijf waterpompen, die bij het vlot slepen op ruim II gezet kunnen worden. Twee pom pen waren er al aan boord. De totale capa citeit van de zeven pompen bedraagt der tienhonderd ton water per uur. Daarmee hoopt kapitein Maarten de Koe het te kunnen klaren. Bij de pompen zijn er twee, die werken volgens een nieuwe vinding. Zij maken hetzelfde angstaanjagende geluid als een gierende straaljager, maar zij zijn ook in staat om elk driehonderd ton water per uur uit ruim II te pompen. „Glazen speelgoed" het in ons land vooral door Ellen Vogel, Mien van Kerck- hoven-Kling, Guus Oster en Han Bentz van der Berg vermaard geworden toneel stuk van Tennessee Williams schijnt voor amateurs toch wel een buitengewoon moeilijke opgave te zijn. Want nadat in het vorige seizoen „PALVU" uit IJmuiden toch een der beste toneelverenigingen van de IJmond reeds over deze keuze was gestruikeld, heeft thans de geheelonthou derstoneelvereniging „Nieuw Leven" uit Beverwijk in het Kennemer Theater be wezen, dat de mogelijkheden van dilet tanten beperkt blijven. Men herinnert zich misschien dat in „Glazen speelgoed" de onwerkelijke sfeer der herinnering heerst. De acteurs moeten in staat zijn op het toneel subtiele nuances op te roepen. Want het is een briljant eschreven stuk, gebaseerd op het uit een lichaamsgebrek voortgekomen minderwaardigheidscom- j^x.van Laura Wingfield. die in het ver loop der handeling iangzaam ontdooit, om tenslotte haar grote deceptie te moeten in casseren. Dit Slot, waarin haar enige kahs op geluk in een desillusie eindigt, is een der meest ontroerende tafrelen van de mo derne toneellitteratuur. „Nieuw Leven" heeft blijkbaar onder regie van Fransje Hart intensief en enthousiast gerepeteerd om aan de door de auteur gestelde eisen tegemoet te ko men. Dit kon worden afgeleid uit de zorg vuldige toneelbouw, waarbij zelfs voor een transparant voordoek was gezorgd en uit de behoorlijke rolkennis, waardoor wel versprekingen maar geen hiaten zijn ont staan. Dit alles is echter volkomen ver geefs geweest, voornamelijk doordat re gisseuse en spelers de overgangen niet wis ten waar te maken. Er werd gespeeld in een realistische stijl, welke bij Heijermans en O'Neill soms noodzakelijk is, maar voor een dergelijk subtiel gegeven volledig mis plaatst. Daar kwam nog bij, dat ook de manipulaties met de verlichting allesbe halve punctueel werden uitgevoerd, zodat deze effecten storend werkten in plaats dat zij de handeling onderst- unden. Voor dit stuk waren de beste vier krach ten van „Nieuw Leven" ingezet: Gré Jan sen, Wil Ooms, Reinier Pletting en Henk van Lint, spelers die wij ons uit vorige op voeringen door prima typeringen herinne ren. Helaas bleken zij niet bij machte de figuren te belichamen, die Tennessee Wil liams met zulk een groot talent heeft ge schapen. Dit is voor amateurs allerminst een blamage, ik wil ten minste de dilet tantenvereniging wel eens zien, die van „Glazen speelgoed" een enigszins behoor lijke opvoering kan geven. Voor „Nieuw Leven" ditmaal dus een misgreep, waarbij het streven naar een beter genre echter waardering verdient. Jan van Dam Het weer oostenwind wordt voor de berging van het schip gunstig genoemd. De „Nyon" is zaterdag leeg gestrand. De Velser Sportstichting heeft besloten ook volgend jaar weer een sportweek in de gemeente Velsen te organiseren. De week van 6 tot en met 13 juni heeft het bestuur daarvoor gekozen. Gedurende deze week zullen alle sportverenigingen kunnen tonen wat zij waard zijn. Uiteraard staat er ook een interessante voetbalwedstrijd op het programma van de Velsense sportweek. Met dit besluit is het welhaast zeker, dat deze sportweek een traditie zal gaan worden in Velsen. Dnmtoernooi Kennemeriand In de tweede klasse competitie voor Kennemeriand speelden de DCIJ-reserves deze week in het clublokaal van damclub Santpoort. De IJmuider dammers wonnen met 164 van de Santpoort-dammers. De DCIJ-reserves bezetten na zeven wedstrijden en zeven overwinningen de kop. Merkwaardig is. dat ook de Haarlemse Damclub-reserves, deze week van VKD konden winnen, zodat beide tientallen nu opnieuw gelijk aan de kop staan. Maar beide tientallen moeten elkaar nog twee keer ontmoeten. De eerste wedstrijd is vastgesteld op woensdag in het clublokaal van DCIJ. De opstellingen voor deze belangrijke ontmoe ting, waarvan de winnaar de kampioens titel zo goed als zeker zal winnen, is als volgt: HDC II: 1. G. Valkema, 2. G. de Laat, 3. A. Smit, 4. G. de la Rie, 5. W. van Looy, 6. R. Kroes, 7. G. Lenaarts, 8. J. Otter, 9. J. Houwelingen, 10, I. Risseeuw. DCIJ II: 1. G. Postma, 2. J. de Boer, 3. W. v. Wort, 4. D. Ott, 5. Leo Binkhorst, 6. C. Kaan, 7. J. Tielrooy, 8. J. Apeldoorn, 9. W. Gomes, 10. H. Leeuw. In de le klasse competitie Kennemer iand wist het Haarlemse KNC de kop te behouden door met 155 van Zandvoort te winnen. Beverwijk verloor onverwachts met 128 van VKD. Sportief klopte Sant poort met 128. Met het overhandigen aan ds. G. van Doorn van een maquette van het nieuwe wijkgebouw van de Nederlands hervormde gemeente aan de Kanaalstraat, werd woensdagavond in dit gebouw de over dracht van deze fraaie aanwinst officieel bevestigd. Dit geschiedde tijdens een enigs zins feestelijk getinte bijeenkomst, waar voor van de zijde der gemeenteleden uiter aard een bijzonder grote belangstelling bestond. Deze samenkomst werd geopend met het gezamenlijk zingen van psalm 100, waarna de heer T ij s s e n als voorzitter van de wijkraad, in een kort gebed Gods zegen vroeg voor gebouw en gemeente. Ver volgens achtte spreker het nuttig een korte terugblik te geven op de geschiedenis van het hervormde kerkleven in IJmuiden. dat nu juist tachtig jaar geleden begon, kort na de openstelling van het Noórdzeekanaal. Want reeds in 1876 waren hier de eerste kerkdiensten gehouden bij een particulier, zodat de behoefte aan een eigen kerkge bouw al direct ter sprake kwam. Met als gevolg dat in 1878 de eerste kerk in ge bruik kori worden •genomen het huidige gebouw voor Christelijke Bejapggn dal later voor 'andere wiikdoeleincien werd ge bruikt. Door dit laatste werd het ver langen opgewekt naar een gebouw, dat meer centraal gelegen zou zijn en- welke wens dan hedenavond eindelijk in ver vulling gaat. Voorts betreurde spreker het, dat vroe ger eerst de kerk werd gebouwd, waar omheen dan later de huizen pas verrezen, terwijl thans hele nieuwe stadswijken ont staan, waarvan de bewoners het lange tijd zonder kerk moeten stellen. Daarom voor al kan de hervormde gemeente in IJmui den zich gelukkig prijzen met dit nieuwe wijkgebouw dat, naar spreker hoopte, zou mogen bijdragen in de verheerlijking van Gods Naam, tot uitbreiding van Zijn Koninkrijk. Maquette Met deze woorden overhandigde hij de maquette aan ds. Van Doorn, met de wens dat ook zijn werk hier gezegend zou mogen zijn. Ds. Van Doorn verklaarde op zijn beurt dit geschenk gaarne te aanvaarden .omdat het aanbieden van deze maquette het be zit van zulk een fraai en ruim wijkgebouw betekent. Als predikant kon hij dan ook niet anders dan deze symbolische hande ling beantwoorden met een bede tot God om zegen voor alle arbeid, die hier in de toekomst nog zou worden verricht. Daar om heeft men ook besloten dit gebouw de naam van „De Rank" te geven, omdat Je zus immers in Johannes 15 heeft gezegd: „Ik ben de ware wijnstok en Gij zijt de ranken". Want ds. Van Doorn wilde nu niet nalaten er de aandacht op te vestigen, dat het geloofsleven alleen kan opbloeien, wanneer men zich met Jezus Christus heeft verbonden. Daarom is het niet nodig dat HET JAARVERSLAG VAN de coöperatieve verbruiksvereniging Kennemer iandU.A. vermeldt, dat de omzetstijging in het jaar 1957 beperkt is geweest. Er werd een omzetbedrag van 1.423.700 gulden bereikt, hetgeen beneden de verwachte anderhalf miljoen gulden bleef. Voor een niet onbelangrijk deel wijt voorzitter A. Meijns deze tegenvaller aan een daling van de brandstoffenomzet als gevolg van de zachte winter. Het kruideniersbedrijf van de coöperatie „Ken nemeriand" ontwikkelt zich echter nog steeds in gunstige zin en vooral de zelf bedieningswinkel in Beverwijk behaalde een belangrijke omzetstijging. De heer Meijns komt dan ook tot de con clusie, dat het kopende publiek het zelf bedienen meer op prijs stelt dan het win kelen volgens de oude methode. Bij de plannen voor nieuwe vestingen in dit ge bied zal men hiermee terdege rekening houden. Volgend jaar hoopt de coöperatie het plan voor de bouw van een zelfbedie ningswinkel in Duinwijk in IJmuiden uit gevoerd te hebben. De bakkerij en banketbakkerij boekt zeer bevredigende resultaten en behaalde in vijf jaar een omzetstijging van 82.800 gulden. De textielafdeling handhaafde haar omzet van de laatste jaren en bleef daarmee beneden de verwachting. „Het zou jammer zijn als deze afdeling wegens gebrek aan belangstelling opgeheven zou moeten worden, maar alleen een flinke omzetstijging zal haar dit lot kunnen be sparen," aldus de heer A. Meijns. De coöperatie keerde een vaste korting van 27.199 gulden uit en het zgn. moeder fonds 1026 gulden. Het komende jaar zal in Kennemeriand ook worden begonnen met het „co-op club werk". Er zal tevens een filmavond voor leden en verbruikers worden georgani seerd. Aandacht zal worden besteed aan de plannen tot structuurwijziging. De mo gelijkheden tot samenwerking met andere coöperaties zullen door het bestuur van „Kennemeriand" worden onderzocht. Aan de Beverwijkse bloemenveiling het Centrum werden woensdag de eerste Blau we Druifjes aangevoerd, een dag later dan vorig .jaar toen de eerste druifjes op 18 november aan de markt kwamen Deze primeur was van de heer B. J. Broeze; er werd 37 cent per bosje betaald. alle gemeenteleden het altijd met elkaar eens zijn, wanneer men maar één is in Christus. Nadat spreker een ernstig beroep op zijn gemeente had gedaan deze eenheid met Christus steeds te bewaren, verklaarde hij dit fraaie gebouw gaarne te aanvaar den, in dankbaarheid aan God, kerkeraad en gemeente. Welke gevoelens spreker wilde onderstrepen door de aanwezigen te verzoeken staande met hem te zingen: „Looft God, looft Zijn Naam alom". De volgende spreker was ds. S. de Roest, die de hartelijke gelukwensen namens de centrale kerkeraad kwam overbrengen. Hij noemde deze gemeente daarom zo bijzon der vooruitstrevend, omdat men niet het oude gebouw voor Christelijke Belangen heeft willen „oplappen", maar de voorkeur heeft gegeven aan het stichten van een ge heel nieuw. Daarbij meende spreker te moeten adviseren „De Rank" niet alleen ten eigen nutte aan te wenden, maar het ook ter beschikking te stellen van een ieder, die er een gepast gebruik van wenst te maken. Ds. De Roest dacht daarbij in het bijzonder aan de jeugd, want staat er niet geschreven: „Alle jeugd is Gods jeugd"? Bij zijn gelukwensen wilde spre ker dan ook de hoop onder woorden bren gen, dat het gebouw in de toekomst zou mogen gonzen van de stem der jeugd. Vervolgens sprak de heer P. Zwart, die SaTöfèTtftfi-- ':VSn hef'êSii&fü^fëfüg^kon zien op eerr voortreffelijke -samenwerking. waardoor do bouw zo' bijzonder Vlot heeft kunnen verlopen. Ook hij wenste de ge meente geluk met deze fraaie uitbreiding, waarvoor hij als zijn aandeel een grote elektrische klok wenste bij te dragen. Vele geschenken Nadat de heer A. Kool de gelukwensen van het hoofdbestuur van de vereniging voor kerkvoogdijen nog had overgebracht, volgde het aanbieden der geschenken van de diverse commissies en besturen bij het wijkwerk. Zo kwamen drie dames van het comité voor de zegelactie een bedrag van niet minder dan tweeduizend gulden aan bieden, bestemd voor de stoffering van het gebouw, waar later nog eei. lessenaar en enige sierlampjes aan wérden toegevoegd. Ook enige leerlingen van de Zondagschool kwamen hun geschenk voegen bij de vele. die ook van anderen reeds waren ont vangen. Zij allen werden door ds. Van Doorn in hartelijke bewoordingen bedankt. Het resterende gedeelte van deze ope ningsavond werd gevuld door samenzang en optreden van het kerkkoor, waarna ds. Van Doorn de bijeenkomst op de gebruike lijke wijze sloot. Advertentie AFD. CONFECTIE MARKTPLEIN 29 e.a. COCKTAILROKKEN voor é.?5 Leuke WINTERSTREEPIAPONNEN van 27.50 voor 14.95 OP ALLES EXTRA KORTINGEN Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Martha Arends van Hamburg: Libra, Delfzijl: Kvikjok, Lulea, met erts voor Hoogovens: Yuwhill, Leith, laden Binnenhaven; Wittekuind, Nordmalin: Ber tha Beck, Antwerpen, walsmateriaal bijladen Hoogovens; Fritjoff Nansen. c«>uel; Zaanstroom, Londen; Wexford, Boston, ledig voor Zaandam; Elmshorn, Skoghall; Cötes du Nord. Le Havre; Aura, Grimsbey; Strabo, Lissabon; Adonis, Puer to Rico. Donderdag kwamen in TJmuiden aan: Brinio van Huil, zout laden te IJmuiden; Ganymedes, Pernis: Thorbjorg, Antwerpen: Ank, Winsemius, Rotterdam; Marsund, Kotka; Monica, Narvik. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Congokust naar Antwerpen; Gerd, Londen; Tempo, Esbjerg; Celebes, Bremen; Athelcrown, Saint Kitts; Ol- horn, Antwerpen; Odin, Baltimore; Oranje, Ro chester, met stijfsel van Koog aan de Zaan; Ber tha Beck, Hamburg, met walsmateriaal; Steen- wijk, Hampton Roads; Isola. Antwerpen; Nieuwe Waterweg, Balina; Dortmund, Bremen; Martha Arends, Londen: Triton, Rotterdam; Fennia. Bre men; Windsor, Hampton Roads; Thaletas, Rotter dam; Geertje Buisman, Helsinki; Blyth, Goole, Annenkerk, Bremen; Ciudad de Bucuramanga. Le Havre; Bloemgracht, Antwerpen; Ciudad de Neiva, Hamburg; Automedon. Port. Said. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Libra van Rotterdam; Andros Pilgrim, Puerto Ordaz; Li- bertas, Rotterdam; Kars, Rotterdam; Alexander, Kalmar. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie en rheumatische pjjnen wrijft U weg met De Velser Sportstichting is er in geslaagd beslag te leggen op de interessante film over het wereldkampioenschap voetballen 1958. Een film, die is voorzien van Neder lands commentaar. Vrijdag 2 januari gaat de Velser Sportstichting deze film in het Patronaatsgebouw in IJmuiden-Oost ver tonen. In de middaguren houdt zjj twee voorstellingen voor de jeugd en in de avonduren één voorstelling voor de oude ren. Behalve de film over het wereld kampioenschap voetballen wordt er 's avonds ook een film vertoond over de atletiek- en zwemwedstrijden tijdens de Olympische Spelen in Melbourne. Vrijdag 2 januari is nog wel ver weg, maar het is van de Velser Sportstichting toch wel een bijzondere prestatie geweest om deze film voor de leden van de bij haar aangesloten sportverenigingen te reser veren. Overal in den lande bestaat voor deze voetbalprent zeer grote belangstelling. Voor de jeugd is de datum 2 januari gun stig, in die periode heeft zij juist kerst vakantie. Mr. J. TI. van Wijk heeft woensdag avond in een zaal van hef Cultureel Cen trum in IJmuiden voor de afdeling IJmond van de Pacifistisch Socialistische Partij gesproken over het onderwerp „Al gerije'. Na zijn inleiding vertoonde hij een aantal kleurendia's. Mr. Van Wijk kantte zich tegen het feit dat de minister van Justitie twee officie ren van het F.N.L., het Algerijnse bevrij dingsfront, in Nederland een „spreekver bod" had opgelegd, terwijl aartsbisschop Makarios werd toegestaan op Schiphol een persconferentie te geven. „Maar dat komt omdat ze op Cyprus geen olie vinden en in Algerije wel", meende spreker. „De pietluttigheid van de Nederlandse rege ring heeft mij verbaasd", zei mr. Van Wijk die er op wees dat de Franse regering aan Het zal van de voortgezette partij tus sen de damgrootmeesters R. C. Keiler en P. Roozenburg afhangen, of D.C.IJ. een gelijk spel behaalt of het sterke Amster damse Gézellig -Samenzijn een kleine 11-9 overwinning boekt in de strijd om het clubkampioenschap van Noordhol land. Vanwege het late uur moesten deze week drie partijen worden afgebroken. Toen hadden de hoofdstedelingen een 95 voor sprong. De DCIJ-er Tommy Postma staat finaal gewonnen. Het spel van Beukema aan bord zes wordt een vaste remise, zo dat het 108 voor de Amsterdammers is als volgende week de partij KeilerRoo zenburg wordt voortgezet. De DCIJ-voorzitter Roozenburg staat in het eindspel gunstig doch het zal een moeilijke opgave blijken de partij tot winst te brengen. Als Roozenburg er toch in slaagt wordt het een gelijk spel 1010. Dit zou een eervol resultaat zijn voor de ver zwakte IJmuider ploeg, die het zonder G. Postma en P. v. d. Berg moest stellen. De uitslagen in de strijd om het club kampioenschap luiden als volgt: Gezellig SamenzijnDCIJ bord 1. R. C. Keiler P. Roozenburg afgebr.; 2. Herm. de Jongh H. Laros 11; 3. W. RustenburgTheo Tielrooy 1—1; 4. J. H. Vos—B. Dukel 0—2; Een stout staaltje Nederlandse zee manskunst heeft de pas in ons land gear riveerde gezagvoerder P. J. Boonstra uit Harlingen verteld in het Scheepvaarthuis te Amsterdam. In koele, nuchtere bewoor dingen vertelde de kapitein van het K.N.S.M.-vrachtschip „Orion" over de redding bij ruw weer van 33 Spaanse sche pelingen en het veilig binnenbrengen van het lek geslagen Spaanse vrachtschip „Castillo Butron", waarvan de ketel op springen stond. Toen de „Orion" dinsdagmiddag op haar reis van Algiers naar Antwerpen dicht on der de Portugese kust voer om de zware deining en de strakke noordenwind te ont lopen, ving kapitein Boonstra een nood kreet op van het Spaanse vrachtschip „Castillo Butron", dat men even tevoren was gepasseerd. De Spanjaard meldde dat men het zinkende schip ging verlaten omdat er groot gevaar bestond dat de ke tel zou springen. De „Orion" wendde di rect de steven en zag na een uur behalve de masten van het verlaten schip ook twee sloepen met 33 schepelingen in de golven de zee. Deze Spanjaarden werden zonder veel moeite opgepikt. Daarna onderzocht men de mogelijkheid het verlaten Spaanse schip vast te maken en binnen te brengen op basis van „Lloyds Open Form": „nu cure no pay". Zeven le den van de Nederlandse bemanning, waar onder de eerste stuurman en de tweede machinist, voeren vrijwillig ondanks de sterke deining en het gevaar van de ke- teiexplosie pei motorsloep naar de Spaanse vrachtvaarder. Met veel moeite klauterden zij aan boord en na een kort onderzoek praaiden ze de „Orion" met een „We kunnen het wel klaren." Met behulp van een vuurpijl schoot men een lijn over. Twee trossen werden vast gemaakt onder een windkracht van 4 tot 5. Na veel gemanoeuvreer gelukte het ka pitein Boonstra in goede positie te komen, waarna het schip langzaam de dertig mijl naar de kust aflegde, waar men het schip met succes de Portugese haven Leixoes binnenbracht. De „Orion" had de „Cas tillo Butron" (2500 ton deadweight) juist vastgemaakt voor de ogen van een Duit se boot, die terstond na de „Orion" was gearriveerd met het doel eveneens vast te maken. Dank zij het moedige optreden van de Nederlandse bemanning konden de opva renden en het schip worden gered. Als een arbitragecommissie straks zal hebben be slist over een verdeling van de kosten, waarbij de mate van het gevaar een grote rol speelt, zal de gehele bemanning van de „Orion" van hoog tot laag in de vorm van een welverdiend extraatje daarin delen. 5 Jur. SchroderT. Postma afg.; 6. Ph. de SchaapBeukema afg.; 7. J. SteenhuisH. Swier 20; J. KarstenJ. van Straten 20; 9. Dick Bakkerir. M. Krijgsman 2—0; 10. A: C. Klasseri—-K.'v. d.'Sfêen 1—1. De staartgroep van tJCl'J was déze wed strijd bijzonder slecht op dreef. J. van Straten liet zich verrassen door een zetje, Krijgsman en Swier werden volgens de techniek der speelvormen keurig van het bord gedrukt. Ook invaller v. d. Steen kreeg het moeilijk, doch wist nog een re mise uit het vuur te slepen. In deze 71 achterstand was het een lichtpunt dat B. Dukel in een klassieke partij de oudkampioen van Nederland J. H. Vos met een uitval verraste. Vos raakte in tijdmoeilijkheden en door een geestige wending kon Dukel doorbreken naar dam. Met een bord vol stukken gaf Vos zich ge wonnen. Toen Postma ook in een finaal gewonnen eindspel kwam werd de achterstand inge haald. Met nadelige remises voor Laros en Tielrooy, was het Roozenbui'g welke tegen Keiler uitmuntend op dreef was. DCIJ zal een zware opgave krijgen om in deze korte voorcompetitie de finale te bereiken. In deze afdeling heeft Gezellig Samenzijn met vier gewonnen wedstrijden de leiding. Op de tweede plaats hebben de Haarlemse Damclub, St. Bavo en DCIJ echter alle nog kansen. Maandag moet DCIJ naar Alkmaar om tegen DDD te spelen. De opstelling van Alkmaar is: L. Ravenstein, D. Kiewitt, J. Mekken, M. Oud, P. Kunst, N. Oud, L. Ver ver, K. Tuinman, J. Verkroost, A. Bom. Dinsdagmorgen is in de Brandweer kazerne aan de Brink een openbare aan besteding gehouden van de bouw van 224 etage woningen in het uitbreidingsplan Meerestein, te Beverwijk. Voor deze aan besteding bleek een enorme belangstel ling te bestaan. Er waren vijfentwintig in schrijvingsbiljetten binnengekomen en he! verschil tussen het hoogste en laagste in- schrijfbedrag was ruim één miljoen gulden Hoogste inschrijving was van J. C. van dei- Zanden te Den Bosch 4-533.000. Het laagst werd ingeschreven door G. F. H. van Mid den te Beverwijk 3.500.500. De raming van het architectenbureau J. Bleeker en A. Wijtzes te Beverwijk was 3.460.000. De gunning is aangehouden. Prijzen van woensdag Heilbot. 3.403.20. gr. tong 4.304.10, grm. tong 3.202.90. kim. tong 2.80—2.60. kl. tong I 2.50, kl. tong II 1.95—1.75. tarbot I 2.101.90 per kg. Tarbot IV 54, gr. schol 52, grm. Schol 52, kim. schol 52, kl. schol I 5251, kl. schol II 5028, schar 32 -16, bot 3831, v. haring 2618, makreel 3113, gr. schelvis 7056. grm. schelvis 68—54, kim. schelvis 4630, kl. schelvis I 4628, kl. schel vis II 38 22, wijting 43—16, gr. gul 67—51, mid. gul 5442, kl. gul 3626. poontjes 26, kl. koolvis zw. 40—22, kl. koolvis wit 46—44 per 50 kg. Gr. kabeljauw 280164, gr. koolvis zw. 12880, gr. koolvis wit 108, gr. leng 8884 per 125 kg. Besommingen van woensdag Twee trawlers met 61.900, SCH 185 f 20.690, VL 131 24.780, IJM 59 2390. Advertentie Schitterende kleurenfoto met plastic 45-toerenplaat voor 1.51) Lichte muziek en Kerstliederen - 35 verschillende nummers CEDERSTRAAT 53 nabij hel Rex-theater zes grote oliemaatschappijen in Algerije „Dus op Frans grondgebied" conces sie had gedaan. „De olie is niet alleen met zand en modder maar ook met hele nare tranen en veel nodeloos vergoten bloed gemengd", zei de inleider. „In Nederland is men er op uit niets te doen dat de Fran sen, onze bondgenoten, onaangenaam is. En zelfs het stilzwijgen werkt het liegen van de Fransen in de hand". Vervolgens belichtte de heer Van Wijk de toestand in Algerije aan de hand van een krant die door de rebellen wordt uit gegeven. Volgens de inleider wordt hierin een wel heel ander licht op de Algerijnse kwestie geworpen dan men gewoon is van Franse zijde te vernemen. „De bewering van De Gaulle als zouden er 77.000 rebel len zijn gedood lijkt mij onjuist als men bedenkt dat er maar liefst 250.000 en mis schien wel 300.000 vluchtelingen zijn", vertelde de heer Van Wijk. Op uitvoerige wijze ging hij voorts in op het vluchtelin genprobleem. „De Algerijnen leven opeen gehoopt in kampen in de meest armoedige omstandigheden, zonder een behoorlijke woning, maar in ellendige holen, schamel gekleed en zonder voldoende voedsel. Af en toe krijgen zij wat voedsel uit Rusland of Egypte. Maar doorgaans moeten zij zich in leven trachten te houden met de schaarse bladeren van de bomen", zei mr. Van Wijk. Hij vertelde dat de Algerijnse vluchtelingen een groot probleem vormen voor Tunesië, waar het gemiddelde inko men 374,per jaar bedraagt en waar sommige mensen slechts dertig gulden per jaar verdienén. „Bovendien is het mij opgevallen dat er maar weinig vrouwen onderdak in de kampen hebben gevonden. Maar dat komt waarschijnlijk omdat de Fransen die vrou wen hebben onteerd en vermoord", zo vervolgde mr. Van Wijk zijn betoog. Gruwelen Ook gaf de inleider een overzicht van de gruwelen die de Fransen in Algerije zou den bedrijven. „Tijdens verhoren worden Algerijnen met elektrische stroom gemar teld en worden krijgsgevangenen met ezels over de grond gesleurd. Voorts worden er mensen onthoofd, waarna de hoofden op stokken worden gestoken", vertelde mr. Van Wijk. Ook zette hij uiteen hoe de Fransen de bewoners van een dorp tot de laatste man met messen vermoordden. Mr. Van Wijk benadrukte tot slot dat de Nederlanders meer begriprnoeten trachten op te brengen voor de Algerijnen. „Wij moeten de Algerijnse kwestie ook met hun ogen bekijken en dan onze gevoelens uit dragen naar buiten", zei mr. Van Wijk. Advertentie Na inz van deze adv. als drukw. aan Hoofdbestuur Plant. Midden laan 58. Amsterdam-C. ontvangt U uitvoerige inlichtingen. Tijdens de woensdagavond in Beverwijk gehouden ledenvergadering van de r.k.- vereniging van kleinhandelaren in groen ten, aardappelen en fruit „St. Petrus" werd de vakantieregeling besproken voor de groentehandelaren in de gemeente Vel sen. Men wil trachten, evenals dat in Be verwijk reeds het geval is, ook hier een uniforme regeling te verkrijgen. Er is voorgesteld om een verplichte vakantie sluiting van tien dagen in te voeren. Men wil dit dan zo doen. dat in de tijd van zes weken elke zaak tien dagen gesloten is geweest. Er circuleert nu een lijst onder de betrokkenen waarin hun mening wordt gevraagd. Tot nu ondervindt dit voorstel veler sym pathie. Er werden op deze goed bezochte bijeen komst nog een aantal besprekingen ge voerd alle betrekking hebbend op de klein handel. De voorzitter, de heer J. Baltus, heeft nog gewezen op de landelijke actie om met de feestdagen ook de „fruitman den" onder de aandacht van het publiek te brengen. Gistermiddag heeft minister-president dr. W. Drees te Scheveningen een bezoek gebracht aan het hospitaalschip „De Hoop". Na aan boord de thee te hebben gebruikt, werd het schip bezichtigd. Het bezoek heeft een uur geduurd.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4