Voetbal in Kennemerland SINTERKLAAS GOUDEN TROUW Van „Hubertha" tot „Fierman Eduard" Tunnelwegen krijgen ook fraaie namen LANGS SLUIZEN EN HAVENS Foto- en Cinecamera's foto KRIJGER cine vroeger en nu Burgemeester kan goed bommen gooien te land en ter zee Geen geld naar ons zenden Benoeming van leraren De begroetingsavond in Velsen-Noord Jeugd mag op zwarte padweggetje blijven spelen Walvisvaart-overleg Verdeling van de vangst capaciteit aan de orde Tyfoon-DEM: onbeslist Betere verbinding AmsterdamCastricum Ridderlijk Weet u dat bromfietsers? Logica Een jaar voor inbraak in Velsen VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958 O DE NAAM van de logger Katwijk Vijf luidt „Fierman Eduard", maar zo heette het schip niet toen het zesenveertig jaar geleden voor het eerst als zeillogger ter haringvisserij ging. „Hubertha Gerarda" is de eerste naam geweest. De scheeps werf Alb. Verwey, die gelegen was in Vlaardingen, kreeg bijna vijftig jaar geleden opdracht een stalen zeilloger te bouwen voor de rederij P. Meerburg te Katwijk aan Zee, welke rederij op dat moment acht zeilloggers telde, alle nog houten schepen. Met het nieuw te bouwen schip bracht men de eerste stalen logger van de rederij in bedrijf, die in 1913 gereed kwam onder de naam Hubertha Gerarda KW. 5. Als eerste kwam schipper Gornelis Varkevisser op de „Hubertha Gerarda", die daarvóór met de D. Meerburg Sr. KW. 7 had gevaren. Ieder jaar was de logger bij de haring visserij van de partij al was het de eerste jaren al moeilijk doordat de eerste wereld oorlog zijn invloed deed gelden. Intussen waren er vele stalen zeilloggers bijge komen ook bij de rederij Meerburg en nog later begon men met de mechanische voortstuwing; de reizen konden aanmer kelijk worden bekort. Zo geschiedde het dat ook de rederij Meerburg schip voor schip met een motor liet uitrusten. In 1929 hadden de mr. Dirk Donker Cur- tius KW 2, Piet en Leendert Huibert KW 3, Toewijding KW 4 en de Petronella Fier man KW 8 al een motor. Alleen de Huber tha Gerarda KW 5 stond nog als zeillog ger te boeken, doch het jaar daarop kwam dit vaartuig eveneens aan de beurt. Het plaatsen van de motor was niet de enige verandering. Integendeel. Er vond een verleniging plaats en op het achterschip verrees een nieuwe stuurhut en een klein dekhuis. De n.v. Scheepsbouwwerf De Dageraad te Woubrugge had van de zeil logger een modern motorharingschip ge maakt. De inhoud kwam daardoor van 100 op 141 reg. ton bruto, de lengte op 30,09 m., breedte 6,58 en de holte 2,87 m. Mijnenveger Hoewel de Hubertha Gerarda in die dagen tot de beste loggers gerekend kon worden, werd later de motor, die er in 1930 in was gekomen, vervangen door 'n Bolnes-motor van 110 pk. en nu zou men verwachten dat het uit was met de veranderingen. En misschien was het zo geweest, ware het niet, dat wereldoorlog nummer twee wat anders in het vat had voor de KW 5. Al spoedig voer het vaartuig met vele col- lega-haringloggers als mijnenveger voor de bezetter en wie dacht, dat de schepen, die daarbij terecht kwamen, nog wel ooit terug zouden keren? De naam „Hubertha Gerarda" werd dan ook aan een ander schip gegeven. De log ger Teunisje KW 62 door de Rederij Meer burg aangekocht kreeg die naam onder het nummer KW 9. Toch bleek in juni 1945 dat de oude Hubertha Gerarda de vijf oor logsjaren had doorstaan, al was het niet glansrijk. Want zoals het schip door de Duitsers in IJmuiden werd afgeleverd zag het er niet uit om er meteen mee ter vis serij te gaan. Overigens wisten de Nederlandse wer ven er raad op. De KW 5, die later weer als een gewone logger in IJmuiden terug keerde, kreeg niet meer de naam Huber tha Gerarda. De KW 9 hield die naam en de KW 5 werd naar aanleiding daarvan verdoopt in „Fierman Eduard", die in de oorlog uitgerust was met een 200 pk. In dustrie-motor, de derde sedert 1930. In middels is er een bak opgekomen en is het schip voorzien van een nieuwe brug. Het neemt nog steeds aan de haringvisserij deel. Arie van der Veer B. en W. van Velsen stellen de raad voor te benoemen tot leraren in tijdelijke dienst aan de gemeentelijke middelbare handels avondschool te rekenen met ingang van 1 september 1958 en tot het einde van het cursusjaar 1958/1959: W. M. Claassen, Ne derlandse en Engelse taal; P. Dirkx, Ne derlandse en Hoogduitse taal; J. W. Hoger- vorst, handelswetenschappen; W. van Huy- stee, handelswetenschappen; H. A. de Meyer, Nederlandse taal en handelsweten schappen; J. H. Muller, handelsweten schappen; L. Sijtsma, handelswetenschap pen. De goedkeuring van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is be reids verkregen. Advertentie Marktplein 24 - 26 - IJmuiden - Tel. 5596 Zoals reeds eerder werd gemeld, wordt op donderdag 26 november in Velsen- Noord een begroetingsavond gehouden voor de nieuwe bewoners van dit ge- meentedeel. De avond wordt georganiseerd door de contact-commissie Velsen-Noord, onder auspiciën van de stichting De Vel- ser Gemeenschap. Tot nu toe hebben de „nieuwkomers", die hiervoor zijn uitge nodigd, behoudens enkele uitzonderingen, nog niet gereageerd op de convocatie en het verzoek de antwoordkaart terug te sturen. De begroetingsavond gaat natuurlijk door. Maar bij de huidige stand is de kans groot, dat het getal verenigingsmensen aanzienlijk groter zal zijn dan dat van de nieuwe bewoners. En zij komen juist om die nieuwe bewoners alle gewenste inlich tingen te verschaffen. Of zijn de nieuwe bewoners allemaal vergeten hun kaart in te zenden? Een Velsens raadslid heeft onlangs aan B. en W. gevraagd of de jeugd beslag heeft gelegd op het weggetje tussen de Wüste- laan en het zwarte pad te Santpoort en of daarop toezicht kan worden uitgeoefend. Velsens college van B. en W. antwoordt, op deze vraag het volgende; „Aangezien in de omgeving van 't station Santpoort-zuid weinig speelgelegenheid voor de jeugd is, menen wij dat het geen aanbeveling verdient op te treden tegen 't spelen op dit, niet voor 't gemotoriseerd verkeer bestemde, weggedeelte. Het spel zou zich anders kunnen verplaatsen naar weggedeelten, waar het spelen gevaar kan opleveren voor de kinderen of schade en hinder voor de omwonenden. De aanleg van het sportcomplex nabij de Uitendaalstraat zal ongetwijfeld een gun stige invloed uitoefenen. Voorts delen wij u mede, dat wij de mogelijkheid onder zoeken om op de nabij de Brederodeschool gelegen gemeentegrond een speelterrein voor de jeugd te doen aanleggen". Overplaatsing kleuterleidster B. en W. van Velsen stellen de raad voor de aan de openbare kleuterschool „De Duinkrekels" verbonden kleuterleidster mevrouw M. J. Toot—Feenstra met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum over te plaatsen naar de openbare kleuterschool „De Zandhaasjes". Het voetbalprogramma voor de komende zondag vermeldt wederom een aantal „pit tige" wedstrijden. Wat de tweede-klassers aangaat, denken we hierbij o.m. aan BaarnVVB. In 3A komen WSV en Alkm. Boys, resp. nummer één en twee der afde ling, tegenover elkaar te staan, terwijl het in de vierde klas o.a. bij KinheimETO en VDODIO niet aan spanning zal ontbre ken. Het wordt weer eens tijd, dat De Ken- nemers een paar winstpunten binnen haalt, want al hebben de Beverwijkers nog altijd Holland en Hollandia onder zich, er is maar een kleinigheid nodig, om op de on derste plaats terecht te komen. We zouden de kansen op de twee winstpunten niet gering achten, als.de wedstrijd in Am sterdam werd gespeeld, want het vreemde feit doet zich voor, dat de hoofdstedelijken in hun 4 thuiswedstrijden slechts twee punten veroverden en in hun 4 uitwed strijden vijf. Toch hebben we, hoewel het een uitwedstrijd geldt, voor de Arpster- dammers, hoop, dat De Kennemers er een gelijk spel aan overhoudt. Voor VVB staat een zware wedstrijd op het programma, want de Breesapers moe ten de strijd aanbinden tegen de leiders hunner afdeling, Baarn. De Gooise voet ballers verspeelden in hun acht wedstrij den slechts twee punten, merkwaardig genoeg tegen het thans onderaanstaande Hollandia (43). Dat was op 14 september j.l., maar daarna hebben de Baarnse voet ballers geen één punt meer verspeeld. We vermoeden dan ook, dat VVB er ook aan moet „geloven". DEM, dat zich zondag j.l. zo kranig weerde tegen HFC, speelt zondag a.s. tegen TOG in Amsterdam, welke club momen teel de elfde plaats inneemt. De zaak zo bekeken, zou dan ook de uitslag niet twij felachtig doen zijn, ware het niet, dat TOG in tegenstelling met WA zich op eigen terrein zo goed thuis gevoelt: Alle vijf hun winspunten behaalden de Am sterdammers op eigen terrein. Toch menen we te mogen aannemen, dat DEM niet met lege handen huiswaarts keert. De derdeklassers Het de leiding hebbende IVV gaat op bezoek bij hekkensluiter KW, De uitslag kan o.i. niet twijfelachtig zijn. Veel spanning verwachten we bij Wijk aan ZeeVelsen. We houden het op een kleine zege voor de thuisclub, die op eigen terrein nog niet verslagen werd. LONDEN, (UPI) De belangrijkste kwestie, welke op de eerste zitting van de op Engels verzoek bijeengeroepen in ternationale conferentie over de walvis vaart woensdag is besproken, geldt de vraag of ieder jaar opnieuw moet worden vastgesteld hoeveel fabrieksschepen de landen, die aan walvisvaart in de zuidpool- wateren doen, naar het jachtgebied kun nen uitzenden. Ook het aantal vangboten (jagers) komt daarbij ter sprake. Rusland weigert zijn aantal vangsche- pen te beperken Noorwegen heeft zich, met steun van Nederland en Engeland daartegen verzet. Ook Japan steunt de Noorse houding. De Japanse afgevaardig de heeft woensdag opgemerkt, dat een be perking van de aantallen fabrieks- en vangschepen de sympathie van Japan heeft, echter met de aantekening dat een betere verdeling van het aantal toe te la ten vangschepen belangrijker wordt ge acht. Vermoedelijk wil Japan en het zal daarbij Russische steun krijgen in de eerste plaats vermindering bewerkstelli gen van het Noorse aandeel in de vangst capaciteit. Het vorig seizoen hebben 20 fabrieks schepen en 245 jagers aan de vangst deel genomen. Negen fabrieksschepen en 94 jagers waren Noors. Engeland had 3 fa brieksschepen en 45 jagers, Japan zes fa brieksschepen en 68 jagers, Rusland één fabrieksschip en 24 jagers, Nederland één fabrieksschip en 14 jagers, Argentinië ge bruikte 12 jagers en zijn landstation. De situatie is door het Japanse verlan gen ingewikkeld geworden en Noorwegen heeft het initiatief uit handen moeten ge ven. Het is twijfelachtig of de conferentie deze week a! beëindigd kan worden, me nen waarnemers te Londen. Beverwijk, dat tegen CSV al weer enige Rekenen van herstel heeft gegeven, krijgt ZAP op bezoek. We geven de thuisclub een goede kans op de twee punten. CSV wacht in Assendelft tegen de club van die naam een minder gemakkelijke wedstrijd dan men uit de plaats op de ranglijst van beide clubs zou menen te mo gen opmaken. Hetzelfde geldt ook voor QSC, dat in Hoorn Alw. Forward gaat be strijden. WSV—Alkm. Boys In 3B is WSV (8—13) Alkm. Boys (811) natuurlijk „the big match". We ver wachten, dat de Wormers zich op de eerste plaats zullen weten te handhaven.. ADO, dat de vorige zondag tegen de Boys zo'n goede prestatie leverde, kan tg en hekkensluiter EVC (81) wederom een overwinning behalen, mits de Heems kerkers de tegenpartij niet onderschatten. Deze waarschuwing moeten de Vitessena- ren, die thuis tegen Zaandijk spelen, ook ter harte nemen. Doen zij dit, dan blijven de twee punten in Castricum. rff. a.,„, Kinheim tegen ETO Door tegen ASVA gelijk te spelen, moes ten de Kinheimers zondag j.l. hun voor sprong op VDO prijsgeven. Daarom is het zaak voor de Velsenaren, om er zondag a.s. ETO onder te houden. En dat zal zeker niet zonder slag of stoot gaan! De prestaties der Terrasvogels bewegen zich danig in dalende lijn. Daarom zou het ons niet verwonderen, als zij er ook tegen het toch niet zo sterke St. Pancratius niet zonder kleurscheuren afkwamen. Waterloo (76) is de gastvrouwe van Energia (89). We verwachten, dat deze clubs elkaar niet veel in kracht zullen ont lopen en houden het daarom op een gelijk spel. De belangrijke volleybalwedstrijd tus sen Tyfoon en DEM is onbeslist geëindigd, de DEM-heren namen met een gelijk spel genoegen. TyfoonlDEM 1 2-2. DEM had indien er in de eerste set meer doorgezet was de volle buit kunnen binnenhalen. Tyfoon, die de eerste twee sets won, speelde deze avond een slechte wedstrijd, waarbij voor al Jolly gemist werd. De eerste twee sets wist Tyfoon, na steeds achter te hebben gestaan in te lopen, maar groots spel lie ten zij niet zien. DEM gooide in de derde set alles op alles en ondanks time out, aan gevraagd door Tyfoon, wist zij toch te win nen. Ook in de derde set liet DEM fris spel zien, terwijl Tyfoon doorging met blunderen. De winst van de laatste set betekende dan ook winst voor DEM. Heren tweede klas, Tyfoon 2Tyfoon 4: 3-0. De reserves hadden weinig moeite met het vierde team. Na deze overwinning staan zij ongeslagen boven aan de rang lijst. Dames eerste klas, DEM 1PSV 1:2-2. Een wisselvallige wedstrijd waarbij beide partijen nog al eens fouten maakten. PSV won de eerste en derde zet en DEM de tweede en vierde. Dames tweede klas, DEM 2Sportbond 2-2. Een puntenverdeling, waarmee beide ploegen tevreden kunnen zijn. Sportbond—VCY In IJmuiden werd de belangrijke wed strijd gespeeld tussen Sportbond en VCY. VCY heeft de leiding in de eerste klas ge nomen door een overwinning op Sport bond. Sportbond 1—VCY 1: 1-3 (14-16, 6-15, 15-9, 4-15). Een spannende wedstrijd voor al de eerste drie sets, waarbij sterk ser veren aan beide zijden opviel. Sportbond, die met een invaller speelde, kon niet te gen een beter VCY op, vooral wat passes en afronden van aanvallen betrof. De Sportbond-verdediging voorzag de aanval veelal van slechte passes, waarna steeds smashes in het net volgden. Dames tweede klas VGV 1Kennemers 2 eindigde in 3-1. De afdeling Castricum van de Nederland se Vereniging van Forensen heeft enige tijd geleden de N.S. verzocht een verbetering van de verbinding AmsterdamCastricum op de zaterdagmiddag tot stand te brengen. Aan dit verzoek zullen de N.S. voldoen, door trein 935, die om 12.43 uit Amsterdam vertrekt, ook in Castricum te laten stoppen. Deze trein komt dan om 1.3.05 uur te Cas tricum aan. De verbetering gaat definitief in op 22 november. Alle grote mensen en kinderen in de IJmond hebben hun schoenen al voor de kachel gezet. De ene een grote schoen, de andere een kleine, naar gelang de voet waarop men leeft. De schoen van een onzer IJmond-burgervaders, die, naar wij vernemen, zo graag een nieuw (Duits) paard van Sinter klaas wil hebben, de schoen van de schoenmaker die op een andere leest is geschoeid en de schoen van Jantje van de hoek, die zo graag dat ene autootje „je weet wel dat met die rooie wielletjes" wil hebben. En in die schoenen wor tels en verlanglijstjes. In de formidabele schoenen van de respectieve burgemeesters en wethouders verlanglijstjes met schouwburgen, raadhuizen, zwembaden en verhogingen van subjectieve uitkeringen uit het gemeentefonds; in de (voetbal) schoen van Stormvogels en VSV; hogere recettes en een kampioenschap (maar geen fusie); in de zwemvliezen van VZV schitterende dure zwemfeesten en in de met bont ge voerde laarsjes tegen de al te erge kou) van de scheepvaart regelaar aan de Kanaaldijk een „echte" kijker en een schijn werper waarmee men zélfs verder dan twintig meter kan zien. (Wij wilden deze opsom ming voortzetten. Dit werd ons echter belet door de hoofdredacteur van de K.K.) Naar wij uit een kabel gram uit het hoofdkwartier van de Goedheiligman be grepen zal hij ook dit jaar Velsen in zijn liefdadigheids tournee opnemen. Net zoals vroeger overigens. Want sin terklaas heeft Velsen nooit overgeslagen. Alleen ging het vroeger iets minder ge organiseerd dan nu. Toen kwam sinterklaas op de meest ongelegen ogenblikken de grootste IJmondgemeen- te „binnenvallen". Hetgeen bijzonder onplezierig was voor de stoute mensen en mensjes, omdat ze geen tijd meer hadden om ten minste nog een paar goede dingen te doen. Zo'n vijftig jaar terug had de sint het bijzon der druk in oud-IJmuiden. Hij arriveerde meestal per trein en werd dan toege juicht door honderden kin deren, die op het Stations plein en op de Wilhelmina- kade waren samengeschoold. Omstuwd door de opgewon den meisjes en jongens snel de hij voor zover zijn tabberd, mijter, staf en baard dit toelieten naar het kledingmagazijn Bischoff aan de Neptupusstraat om daar enige dagen te blijven. Het behaagde hem meestal ge durende die tiid vele kinde ren on audiëntie te ontvan gen. Hierna trok de bisschop naar de manufacturenwinkel „Kofa" aan de Kanaalstraat, waar hij wederom vele kin deren van snoep en standjes voorzag. Het kwam echter ook wel voor dat. sinterklaas per boot bij de Semafoor arriveerde. Jaren geleden gebeurde dit, nok. Omdat het nogal flink stormde had de sint zich in een zuidwester gehuld en moest zich, wat wities om de neus. tussen de pieren ver kleden. Hetgeen niet zo ge- makkeliik was omdat de goedheiligman het juist tus sen de pieren flink te pakken kreeg. Want zelfs een heilig man kan zeeziek worden. Hii sprong dus zowat overboord van ellende en verloor daar bij bijna zijn tabberd. Dat sinterklaas ondanks zijn slechte lichamelijke conditie toch nog in staat was de wal wankel te beklimmen was een prestatie, dat h ij ook nog een ijl begroetingswoord wenste te stamelen was een prestatie van de eerste rang, waarvoor hij dan ook be loond werd door het gejuich van de menigte. Vroeger waren er echter ook nog goede lieden in IJmuiden- Oost die sinterklaas bij het. uitvoeren van zijn moeilijke taak dapper ter zijde ston den. Vooral als de sint eens in geldnood zat dan spron gen Jaap Meyzen c.s. bij, zorgden dat er geld kwam, lieten de pieten cadeaus kopen en zagen er nauwlet tend op toe dat de kinderen het goed hadden. Ome Piet verleende ook zijn medewer king, trad op als een bijzon der verdienstelijk clown en liet de poppen in de poppe- kast hun fratsen en grollen verkopen. Het was dan ook niet verwonderlijk dat bijna alle kinderen Ome Piet ken den. Een keer heeft zich bij de intocht van sinterklaas een incident voorgedaan. Dat was vlak na de bevrij ding bij het haltegebouw van de spoorwegen aan de Ca- sembrootstraat. De belang stelling was zo overweldi gend dat er zich een enorme opstopping voordeed. De politie moest er aan te pas komen om te zorgen dat de sint wat uit de verdrukking kwam. Nadien werd op ad vies van Velsens burger vader besloten aan sinter klaas vergunning te verlenen om één officiële intocht te houden. Zo is het tot nu toe gebleven. Niet ten nadele van de kinderen overigens want de intocht van de sint wordt, elk jaar opwindender en spectaculairder. Wij weten dat Beverwijks burgemeester, de heer J. G. S. Bruinsma, een voortref felijk judoka, een uitstekend danseur, een vlot redenaar en een fijnproever op culi nair gebied is. Wij weten ook nog dat burgemeester Bruinsma met een char mant gebaar en precies vol gens de etiquette een voor treffelijke omelette sibé- rienne kan aansteken- Wij visten echter niet dat de heer Bruinsma een goed oommenrichter is. De Breestraat was zijn doelwit. De heer Bruinsma liet het vliegtuigje precies boven de goede plaats vlie gen, glimlachte vergenoegd, drukte op een knop en zie., de bom viel met een sier lijk boogje. Zelfs gemeente secretaris Post, die toch door gaans ook aardige militaire prestaties bereikte, kon wat dit betreft toch niet tegen zijn burgemeester op. Dit gebeurde tijdens de De edele Ridder van Lit hoyen van de Maas Kant heeft nogmaals getoond dat hij altijd in de bres springt voor de kleine-luiden-in- nood. Onder de strijdkreet „Het is zulk een mooi werk om een kind blij te maken", liet hij per speciale koerier een riks brengen bestemd voor een fijn sinterklaasfeest voor de spastische kindertjes in het Gooi's Kinderzieken huis in Blaricum. Die riks hebben wij overigens al door gestuurd naar de heer Ver schoor, Homburgstraat 48 rood, tel. 5956 in IJmuiden. Mocht u misschien nog een losse gulden over hebben. U weet wat u er mee moet doen! Naar de Homburg straat er mee. V- v.» r> r lTjf> ri Ofi V? *•;- Als de heer J. Smidt een- maal aan het vertellen slaat ÜÉÜk dan houdt hij er de eerste uren niet mee op. Dat is dan ook wel begrijpelijk, want deze 73-jarige globe trotter heeft heel wat mee gemaakt. Zondag zal hij weer wat mee maken. Dan is hij vijftig jaar getrouwd. Het feest zal thuis bij een van zijn dochters worden ge vierd. Zijn zoon had er al voor gezorgd dat de woning van het gouden echtpaar Smidt-Alders, aan de Es- doornstraat in IJmuiden keurig was versierd. De heer Schmidt is ge durende de jaren die achter hem liggen beurtelings ma chinist en smid geweest- Als machinist en tremmer zwalkte hij over de wereld zeeën, kwam in Zuid-Ame- rika, in Spanje, woonde vier jaar in België en enige tijd in Duitsland. „Ik had een hekel aan kosthuizen. Daar om was ik altijd blij als ik voer, blij als ik m'n baantje als smid aan de wal gedag kon zeggen. M'n vrouw heeft zelfs nog een tijd met me op een sleepboot gevaren. Had den we geen huis nodig". Omdat de heer Schmidt het financieel gezien niet zo breed had besloot hij om in 1917 (dus midden in de oor log) op de zogenaamde „smeesbootjes" te gaan va ren. Dat waren sleepbootjes die veelal dwars door schier onafzienbare mijnenvelden hun weg moesten zoeken. „Ik heb wei eens genaa aat ik in vijf dagen vierhonderd piek verdiende. Een hele smak geld in die tijd". Zijn zeventigjarige echt genote mengt zich in het ge sprek. „Ik heb toen tegen m'n man gezegd: schei er mee uit, schei er mee uit. Want de ene boot na de an dere ging naar de kelder. Ik was als de dood". De heer Schmidt is pas sinds kort met werken op gehouden. Maar ook nu kan hij het eenvoudig niet laten om elke dag nog druk in de weer te zijn. Met het maken van scheepjes in flessen en het vervaardigen van vuur torens uit oude brokken me taal. Zijn echtgenote heeft het vroeger beslist niet gemak kelijk gehad. „Toen ik elf jaar was moest ik de tuin in. Werken van zes tot zes voor een daalder in de week. Op m'n veertiende ging ik naar de papierfabriek- Om daar t.e komen moest je een houten brug zonder leuningen over. Ik heb nog meegemaakt dat ze die brug sloopten en aan de bouw van de Velser spoorbrug begonnen. Nou is die ook al weer gesloopt. Toen ik achttien was diende ik in een huishouden met elf kinderen. En werken.... niet zo'n klein beetje. Veel vrije tijd schoot er niet over. Je mocht blij zijn als je za- officiële opening van twee vliegbomspelen op de Bree straat in Beverwijk. De vliegbomspelen waren daar door een aantal enthousiaste winkeliers neergezet om hun Sinterklaasactie te onder steunen en de bewoners van de aardbeienstad en wat meer zegt de klanten van de Breestraatwinkeliers wat verstrooing te bieden. De winkeliers van de Breestraat lachten smake lijk toen de burgemeester de bommen liet vallen. „Die burgemeester toch", zei er een, „die kan er wat van". Wat ons betreft zien we toch liever een met peper noten strooiende burgemees ter. Hoe „kinderachtig" dit dan ook mag zijn. a. Bromfietsers weet u dat u niet harder dan veertig kilometer per uur mag rijden en dat u op een rijwielpad niet met een dusdanige sneilheid mag rijden dat fietsers er hinder van onder vinden? bdat uw bromfiets, die u na 1 juli 1958 hebt gekocht, tot een door de minister goedgekeurd merk moet be horen en moet zijn arvx.- steld? c. dat u als bromfietser maximaal één persoon mag meevoeren die zijn voeten aan weerskanten van het voertuig op voetsteunen moet plaatsen? d. dat u als bromfietser niet een ander voertuig, met of zonder bestuurder, mag voorttrekken of doen voort trekken? e. dat de afgewerkte gassen van een bromfiets niet op een andere wijze mogen worden afgevoerd dan via een goed geluiddempende inrichting die over de ge hele lengte gasdicht is? f. dat vanaf 1 oktober van dit jaar op uw bromfiets het gele rechthoekige plaatje met afgeronde hoeken (zes tien cm. lang en zes cm. hoog) geplaatst moet zijn op het voorspatbord in de leng terichting van de brommer? Wij moeten onze K.K.- lezeressen, -lezers en -le zertjes nogmaals dringend verzoeken geld, bestemd voor welk liefdadig doel dan ook, niet naar ons, maar rechtstreeks naar de betrokken instantie te zenden. Vraagt heel klein jongetje in de lJmuidense Openbare Leeszaal aan zijn vader: Pappie neemt u dat boekje nu mee om uit voor te lezen". Zegt vader: „Maar jochie, lat boekje is toch in het Zngels". „Dat weet ik wel", ■egt het kereltje. „Neder- ands versta ik toch al". terdags naar je vrijer mocht. Dan moesten we elkaar nog op straat opzoeken. We mochten niet met elkaar omgaan zie je". Gelukkig zijn ze in ieder geval geworden. Misschien juist wel omdat het huwe lijksbootje zo veel klippen heeft ontmoet. Nu denkt het gouden echtpaar met wee moed terug aan „die goeie ouwe tijd" en haalt herinne ringen op. Voor de vijf kin deren niet louter en alleen herinneringen maar deels feiten. Vaak bittere maar ook veel zoete. Voor de twaalf kleinkinderen een bron voor mooie en span nende verhalen. En voor het ene achterkleinkind? Die is nog te jong voor al die her inneringen. Een 28-jarige Amsterdamse timmerman is door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens poging tot diefstal, gepaard gaan de met geweldpleging. De rechtbank te Haarlem had hem eveneens tot een jaar veroordeeld. De timmerman heeft in maart van dit jaar ingebroken in een garage te Velsen, vermoedelijk met de bedoeling zich toe gang te verschaffen tot de aangrenzende kantoorruimte. Dit plan werd verijdeld door de komst van de bedrijfsleider, die door de inbreker werd aangevallen. Deze wist daarna in het nachtelijk duister te ontkomen, maar met behulp van foto materiaal en speurhonden kon hij als de dader worden aangewezen. Tijdens de zit ting van het gerechtshof had hij hard- nt! kig ontkend zich aar de inbraak te hebben schuldig gemaakt. In verband met het voltooien van de aanleg van de wegen in de omgeving van de Velser Tunnel is het thans noodzakelijk voor deze wegen namen vast te stellen. Voor zover dit rijkswegen betreft werd ter zake overleg gepleegd met de rijkswater staat. Voorts dienen namen te worden vastge steld in verband met wijzigingen in het wegenbeloop bij de spoorweghalte Velsen- Zeeweg en bij het station Santpoort-Noord en ten aanzien van de aan te leggen straten in het uitbreidingsplan Jan Gijzenvaart. Tenslotte moeten namen worden gegeven aan een tweetal onlangs aangekochte wegen nabij de Zeeweg te IJmuiden-Oost, terwijl het naar het oordeel van B. en W. van Velsen, om verwarring te voorkomen, wenselijk is de benaming Albert Cuyp- straat te wijzigen in Spaarnestraat. Zij stellen de gemeenteraad voor aan deze straten, wegen en weggedeelten de volgende namen te geven: Velsert ra verse, Emplacementsweg, Wijkermeerweg, Vel- sertunnelweg noord, Velsertunnelweg zuid, Velser Tunnel, Verkeersplein noord, Ver keersplein zuid, Oude Pontweg, Oostein- derweg, Amsterdamseweg, Huis te Speyk- weg, Valeriuslaan, Kennemergaardweg, Jan Gijzenvaart, Schoterkerkpad, Sport- laan, Telhuislaan, Van den Bergh van Eysingaplantsoen, Slingerduinlaan, Heren laan, Spaarnestraat. En in te trekken namen; Amsterdamse- weg (voor zover betreft het gedeelte van deze weg, waarvan de functie van hoofd verkeersweg is vervallen); Kruidberger- weg (voor zover betreft het gedeelte van deze weg, gelegen tussen de Duin- en Kruidbergerweg en de Santpoortse Dreef); Zeeweg (voor zover betreft het gedeelte van deze weg, gelegen tussen de Driehui- zerkerkweg en de spoorweg); Albert Cuypstraat.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5