Problemen „Stuk zee ter grootte van V.S. zou niet vrij meer zijn" Jongens MONTYCOATS „CAMPING" BIJ HET PLATEAU Wat ouders kunnen doen voor hun kinderen, die naar school gaan ALS IEDER LAND DEED ALS Frans betoog in UNO (juridische commissie) Weenink 3 behaalde overwinning Jeugdschaakkampioen- schap Schepen, rederijen en werven Dam-varia Parkietenkweek (Onze wekelijkse damrubriek under leiding van B. Dukel) w> IJmond-dames en heren spelen thuis Duivenshow van „De Snelvlieger" Oostduitse schipper week met schip en al uit VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958 NEW YORK, (UPI) In de juridische commissie van de Algemene Vergadering der UNO is dinsdag de kwestie van uit breiding van visgronden voor de derde achtereenvolgende dag besproken. Ric cardo Monaco uit Italië wees erop, dat op de conferentie over het zeerecht in Genè- ve geen overeenstemming over de onder havige kwestie is bereikt en stelde voor dat nog een conferentie hierover gehou den zal worden. Italië is een der elf landen die een ont- werp-resolutie hebben ingediend waarin voorgesteld wordt om in juli of augustus volgend jaar een tweede conferentie over het zeerecht te houden. Hij ontzegde een land het recht zijn ter ritoriale wateren unilateraal uit te brei den en verklaarde, dat dit een kwestie van het volkerenrecht is en derhalve door een internationale overeenkomst dient te wor den vastgelegd. Ook de Franse gedelegeerde, prof. Charles Chaumont, was deze mening toe gedaan. Hij voelde weliswaar sympathie voor het betoog van IJsland en Denemar ken, dat een land het nodig kan vinden zijn territoriale rechten over de visgronden uit te breiden teneinde zijn eigen visserij- belangen te beschermen. „Maar", zo verklaarde hij met klem, „noch de breedte van territoriale wateren Het derde team van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft een 5l/s-4Vs- overwinning behaald op Bergen. De per soonlijke uitslagen waren: R. Meyer-(W)- J. Veis 0-1; H. de BruynJ. Nieuwenhuy- zen 2-'/s; J. LimmenF. Kürten 1-0; J. MeyerC. Henstra 0-1; N. de Langeme vrouw Vels-Stroet 0-1; J. MallienF. H. Nieuwenhuyzen 1-0; A. Elderson—C. Gijs 1-0; N v. d. SluysNieuwenhuyzen Sr. 0-1; B. v. d. VeenC. Houtman 1-0; D de Jong D. R. Appelman 1-0. Onderlinge competitie In de onderlinge competitie werden de volgende resultaten behaald: Afd. II: J. v. d DoesP. Hartog 1-0. Jeugdafd: C. ColthofR. v. d. Boven- kamp 1-0; G. v. d BosKr. Joor 0-1; A. BoerA. v. Vlissingen 1-0; J. v. d. Bos L. v. d. Kommer 0-1; Bouwmanv d. Lin den 0-1; C. JoorA. v. d. Kommer 0-1. De derde ronde om het jeugdschaapkam- pioenschap van Beverwijk heeft enkele verrassingen gebracht. H. Mostertman is al zeker van zijn plaats in de eindstrijd om het persoonlijk kampioenschap van de NHSB. De strijd om de tweede plaats is nog niet beslist aangezien P. Steeman en K. Schepel verloren. De uitslagen waren: A. RooyaardsH. Mostertman 01; R. JoostenP. Steeman 10; K. SchepelL. Portegies 01. De stand in de finale is nu: H. Mostertman 3 3 0 0 3 R. Joosten 2 2 0 0 2 L. Portegies 3 2 0 1 2 K. Schepel 2 10 0 1 P. Steeman 3 10 2 1 A. Rooyaards '30030 Advertentie Zojuist weer ontvangen marine en grijs leeftijd 5 jaar Wollen zeeduffel met capuchon 17.— KOMT U EVEN PASSEN? Zij zullen weer vlug uitverkocht zijn Kennem- aan 61 llmuiden BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Jurgen, z. v. F. Goejer en H. W. During; Jan C. H., z. v. A. Schellevis en C. G. Balvert; Ingeborg A., d. v. A. J. A. van Gils en A. M. Scheenaard; Suzanna M., d v. J. J. Pirovano en C. M. Scholts; Ber nard L., z. v. C. Deiman "li T. Visser; Theo dora M., d. v. W. H. M. Handgraaf en G. C. de Boer; Johannes B. P., z. v. H. C. Vrij burg en B. M. van der Meij; Odette, d. v. A. Albers en E. Blom. ONDERTROUWD: J. B. Schmits en W. de Jong. A. J. Welboren t_n E. Hustermann. GETROUWD: C. Aardenburg en A. M Bol T. H. M. Adrichem en J. M. Aarden burg A. Velthuijsen en C. A. M. de Groot. ■J G Nijman en A. C. van Lier. D. van den Booren en J. T. Osterkamp. F. A. van Kempen en A. J. Burger. L. A. M. van der Zon en G. Bos. L. H. de Vries en C. C. de Graaf. OVERLEDEN: J. Nijman, oud 69 jaren, ongehuwd. C. van der Plas, oud 81 jaren, geh. m. J. van Beelen. E. van der Gulik. oud 54 jaren, gehuwd met J. van der Lain. N Heijmering, oud 81 jaren, wed. v. C. Zoontjes. noch de exclusieve bevoegdheid van een kuststaat met betrekking tot aangrenzen de visgronden, kan unilateraal worden be paald." De pro's en contra's dienden op een in ternationale conferentie te worden afge wogen. Indien territoriale wateren tot twaalf mijl worden uitgebreid, zo stelde hij als voorbeeld, zou de vrije zee met drie mil joen vierkante mijlen worden vermin derd, of wel met de grootte van de Verenig de Staten. Bijna alle staten zouden een deel van de territoriale wateren van een ander land worden. Hij drong aan op een redelijk compromis, waarbij rekening wordt gehouden met de belangen van indi viduele staten en de wereldgemeenschap. In het Britse Lagerhuis verklaarde de minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, dat er geen vooruitgang is gemaakt in het zoeken naar een oplossing van het geschil met IJsland over de visgronden. Lloyd deelde mede, dat de IJslandse re gering er nog niet mee heeft ingestemd, dat de kwestie aan het Internationale Hof van Justitie wordt voorgelegd. De Britse regering is voor een conferen- tiè onder auspiciën der UNO met betrek king tot het zeerecht, zo verklaarde hij. De nieuwe kotter Wiron I IJM. 210 is maandag aan haar maidentrip begonnen. De Visserij Maatschappij Wiron heeft hiermede haar derde kotter van die naam in de vaart gebracht. De eerste neemt aan de visserij deel als Arendje KW. 98 en de tweede als Nico KW. 96. Voor schipper-eigenaar J. Snoek van de kotter De Jonge Albert UK. 91 is bij de Scheepswerf fa. W. Visser in Den Helder een nieuwe kotter in aanbouw. De huidi ge kotter UK. 91 is inmiddels verkocht aan C. de Boer te Den Helder, die het vaar tuig over enkele weken over zal nemen om het als HD. 112 in de vaart te bren gen. Dit vaartuig is de vroegere Nevima I IJM. 79 welke in, 1946 is gebouwd bij de Nederlandse Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam voor de Nederlandse Vis serij Maatschappij te IJmuiden. Door de rederij Messemaker, die de kot ter Margriet Jozien KW. 63 in de vaart heeft, is in Duitsland een kotter aange kocht. Het schip, dat het eigendom is ge weest van Karl Mewes te Finkenwender, is onder de naam Hoffnung H.F. 306 in IJmuiden aangekomen. De kotter meet 85 reg. ton bruto en is uitgerust met een 200 pk. Deutz motor. Als KW. 72 zal het schip in bedrijf komen. Optisch bedrog in Regent Street, een van de drukste Londense winkelstra ten, waar een feeërieke verlichting wordt aangebracht voor de komende feestdagen. De voorste lantaarn lijkt groter dan de links voorbijrijdende dubbeldeks bus, maar de arbeider, die de laatste hand legt aan de achterste lantaarn, kan de bovenrand gemakke lijk bereiken. De lantaarn, die al op zijn hoge plaats is gehesen lijkt weer veel kleiner van formaat. Tussen de lantaarns komen slingers met duizen den kleine lampjes te hangen. Door een knappe overwinning op ir. M. Krijgsman is het B. Dukel gelukt alleen aan de kop van het DCY-toernooi te ko men. Dukel staat nu met 8 gespeelde wedstrij den en 13 punten bovenaan. H. Laros staat tweede met 11 punten uit zeven partijen. Voor de tweede plaats in het pas be ëindigde rondtoernooi om het persoonlijk kampioenschap van Noordholland moes ten J. H. Ansems en W. C. Beeke her kampen; de winnaar zal met de nieuwe kampioen W. de Jong uit Haarlem in het voorjaar 1959 uitkomen in de strijd om het kampioenschap van Nederland. De eerste partij tussen de twee Amsterdammers is door Ansems gewonnen. Er worden in to taal drie partijen gespeeld. In een zeer interessante lezing voor de leden van de Velsense Volièrevereniging „Fauna Felisena" heeft de bekende par kietenkweker, de heer S. J. Houtenbosch, donderdagavond iets verteld over de mo gelijkheden en de problemen van de par kietenkweek. Hij bouwde daartoe zijn betoog op van af de erfelijkswetten van Mendel en de ontdekkingen van dr. Robert Koch over de cellen. Zijn lezing was getiteld „Een reis door microland", hetgeen betekende dat de heer Houtenbosch op deze bijeenkomst hoofdzakelijk de verervingen en alles wat daarmee samenhangt, zoals de lijnen- kweek, aan een nadere beschouwing on derwierp Hij wekte de aanwezigen op zich toe te leggen op de bestudering van de er felijkheid om daarmee te kunnen komen tot de doelbewuste kweek van hun vogels. Voorts werden tijdens de bijeenkomst de leden, die op de onlangs gehouden vogel tentoonstelling te Aalsmeer tot de prijs winnaars behoorden, met een hartelijke toespraak gecomplimenteerd, waarna medegedeeld werd dat het oud-bestuurs lid de heer Pieterse voor de komende ten toonstelling te Beverwijk een wisselbeker beschikbaar had gesteld voor de leden van Fauna Felisena. Advertentie In de laatste ronde van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Noordholland, te Haarlem op 8 november gespeeld, begingen enkele spelers spel- overtredingen, waardoor de wedstrijdlei der handelend moest optreden. Na afloop ontstonden onder de toeschouwers discus- es. Voor elke dampartij staat de aanvang- stelling volkomen gelijk. Klok, bord, stuk ken, notatie en het spelreglement van de Koninklijke Nederlandse Dambond zijn voor alle damspelers gelijk. Begaat een speler tijdens de partij een overtreding op het bord, of met een der stukken, of met de notatie, dan wel door overschrij ding van de toegestane tijd, dan is de wed strijdleider bevoegd volgens het spel reglement op te treden. Veelal ontstaan onregelmatigheden door de grote span ning en juist d:.n is zelfbeheersing een be langrijke factor. Wim de Jong, die tegen de Alkmaarse kampioen Mekken speelde, kreeg de partij van de wedstrijdleider gewonnen, nadat zijn tegenstander de toegestane tijd had overschreden in een gelijkwaardig remise eindspel van zes tegen zes. De heer Mek ken had vijf zetten op zijn notatiebiljet over het hoofd gezien en was dus zodoen de in de veronderstelling dat het ver plichte aantal gedane zetten was gespeeld. Wedstrijdleider J. H. Meure was onver biddelijk en de heer Mekken kreeg in een remisestelling een nul. Door deze over winning was de Haarlemmer kampioen var Noordholland 1958. De wedstrijdleider had natuurlijk gelijk' de heer Mekken had een fout gemaakt met het notatiebiljet en dit behoort immers óók bij het spel.. Op een tweede voorval tussen titelhou der 1957 J. H. Ansems en Van der Vossen uit Haarlem, zullen wij dieper ingaan. Zie hier de voordelige stelling voor Vossen: Wit: J. H. Ansems oooocix>oooo<^^^xxxx>co^^^oa x x v-xoo^>cooooo^mxoooo6 v. d. Vossen Zwart: 41, 37, 25, 24, 20, 16, 8. Wit: dam op 4, stukken op 22, 34, 35, 38, Zwart speelde 4147 en nu speelde An sems zeer fraai 49 (op 47x17 wint wit 34—30); op 47x44 22—17 44x6 34—30 en 9x3; op 47x45 3530 25x43 9x3. Fraai ge vonden remise! Om dit alles te ontwijken, sloeg Van der Vossen van 47x40, met het doel in overblijvende stelling met 3741 nog winstkansen te behouden. Van der Vossen haalde na de slag 47x40 het witte stuk op 34 en het zwart (dus zijn eigen stuk) op 37 van het bord. Ansems sloeg van 35x44 en er bleef voor de teleurgestel de Haarlemmer niets anders over dan op te geven. Door dit wonderbaarlijk gelukje voor J. H. Ansems kwam deze nog met J H. Beeke op de tweede plaats, zodat een beslissingsmatch noodzakelijk werd. Arie GrotemanW. C. Beeke Deze voor de eerste en tweede plaats zo belangrijke partij eindigde op een ietwat vreemde manier remise. In de opening had Arie Groteman uit Wervershoof belangrijk positie-voordeel behaald. Na de 29ste zet van Beeke was de volgende stelling ontstaan: ÖOOOOOCXNzoOCCOOC)C<X>COCOOOOC)OOCXDOCOOOOOCöOÖOOOOOfiC'T /~~rr c< o»^ooooc>ooocxioobooooooo^^^T<X)OoO(^^ooooo^^^ioooocö Het spel geeft wit uitstekende kansen direct beslissend voordeel te behalen als nu 3429 wordt gespeeld. In de partij ging het spel alsvolgt: 30) 43—39 4—10. De damzet door 27—22, 28— 22, 38—32 is te duur. 31) 34—29 10—15. 32) 40—34 3—9. 33) 45—40 18—22. 34) 27x18 13x22. 35) 31—27 22x31. 36) 26x37 9—13. 37) 37—31 2—8. 38) 42—37 21—26. 39) 31— 27 17—21. Stand na de 39ste zet van zwart: De schijnbaar goede 40ste zet 4843 (dreiging 3731) faalt door 2631 37x17, 11x31 32—27 31x22 28x17. 8—12 17x8 13x2. Waarna wit ineens verloren staat. Om deze reden moest Groteman met de 40ste zet: 29—23 8—12. 41) 23x14 20x9. 42) 34—29 13 18. De doorbraak naar dam voor zwart met 26—31 is te duur. 43) 29x20 15x24. 44) XDOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOOOOOO 3934. De enige speelbare zet voor wit om direct nadeel te voorkomen Maar nu was Beeke wel wat snel om in deze gunstige en kansrijke stelling voor zwart zelf remise aan te bieden. Er kan door 2530 2429 en 1822 steeds stuk worden ge wonnen met doorbraak naar dam. Ook na 44) 3934 faalt 1319. Wegens direct 45) 2822 en zwart bereikt niets meer. Daar Beeke door dit remise-aanbod (wat Groteman gretig aanvaardde) zijn kansen op d" titel verspeelde en zelfs voor de tweede plaats opnieuw moest kampen was doorspelen met bordkansen het aller beste voor Beeke zelf geweest. Prachtige damcombinatie Een zeer mooie damcombinatie kon de zwart-speler P. Udo van Oostzaan uitvoe ren tegen J. J. Roschar in de wedstrijd C.D.A.Oostzaan voor de Noordhollandse damcompetitie in de volgende stand: OOOOCOOOOCCrOOGOCXC' C'-COOOOOOCOOCOOOOOOOOCCCOOOOOCOOOOOC De heer Udo speelde zeer juist en sterk om een actie tegen de witte korte vleugel te ondernemen 1420 25x14 9x20. De heer Roschar werd verlokt tot 2721, doch be merkte de valstrik. Na 2721 16x27 32x12 8x17. 3025 23x32 25x23. En nu de pro blematische winst met 1319, 2430 en 49 met dam op veld 49. Wel een zeer mooie en logische partij-lokzet! In de volgende rubriek zullen wij de op lossingen en de eindstand van de oplos serswedstrijd geven. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur, B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. MET HET VOORUITZICHT van een snel naderende winter, moet het voor een ieder een hartverwarmende mededeling zijn, dat in de duinen ten zuiden van het plateau bij het IJmuider strand een verwoed kampeerder en oud- IJmuidenaar, de heer H. Voorwater uit Amsterdam, hard werkt aan de uit voering van een zeer zomers plan. De aanleg van een twee hectare grote camping, waarop straks zowel tenten als caravans kunnen worden geplaatst. Er is ruimte voor tenminste honderd tenten en caravans. In september va.n dit jaar heeft de heer Voorwater reeds „proefgedraaid" met deze camping. Het werd een groot succes. De camping ten zuiden van het plateau is een moderne kampeerplaats. Zij is dus van vele gemakken voor de kampeerder voorzien. Hij hoeft geen honderden meters te lopen om water te halen. In de camping is een speciale wasbak voor het schoonmaken van de aardappelen en groente. Er staat een batterij toilets en er zijn twee keurige washokken voor dames en heren. De camping wordt begrensd door een stevige afscheiding, zodat on bevoegden zich niet op een gemakkelijke manier toegang kunnen verschaffen. De heer H. Voorwater is van plan om gedurende het gehele campingseizoen in zijn camping te vertoeven. Hij opent de camping op 27 maart 1959. „De pedagogie is ergens een recepten boek" merkte de heer J. Algera gemeen telijk inspecteur voor het onderwijs, don derdagavond tijdens de ouderavond van de Clara Sternschool te IJmuiden op en deze uitlating zou hij kunnen doen gelden als de ondertitel voor zijn lezing „Wat kunnen de ouders doen om het schoolgaan van de kinderen zo vruchtbaar mogelijk te doen zijn en wat kan de school doen". De heer Algera beschouwde namelijk vooral de praktische zijden van de proble men rond de schoolgaande kinderen. Hij meende voorts dat het een taak van de ouders is de inwerking van het kind in de gemeenschap te bevorderen, het te ont wikkelen tot een persoonlijkheid en hierin schuilt de grote moeilijkheid het op te voeden tot een gemeenschapsmens. „Ouders moeten begrijpen dat het kind in de grote maatschappij opstoppers krijgt en dat het kind dat de meeste ervaring heeft in het opvangen van deze duwen het in de meeste gevallen ook het verst zal brengen. De verhouding ouders-leer- De handbalvereniging „IJmond" krijgt in het weekeinde een heel wat drukker competitieprogramma af te werken dan vorige week. De eerste dames- en heren- elftallen spelen thuiswedstrijden op „Wa tervliet", respectievelijk tegen de dames van TYBB I en Concordia I-heren- Voor de Velsense dames wordt de wed strijd belangrijk aangezien zij nu de twee de plaats bezetten en deze moeten hand haven, willen zij de leidsters van De Blinkert I, die nog zonder verliespunten zijn, op de voet blijven volgen. De IJmond- dames hebben echter twee wedstrijden minder gespeeld, maar bezitten twee ver liespunten meer. Het zal oppassen worden tegen TYBB I-heren, dat drie van de vijf gespeelde wedstrijden won. De IJmond I- heren ontvangen Concordia dat met een wedstrijd minder evenveel winstpunten (zes) bereikte. Het wordt voor de Velsense heren een moeilijke taak de Concordianen de punten afhandig te maken, doch het kan gezien de prestatie tegen koploper UD met een gelijk spel. De dames van IJmond 3 zullen het in Heemstede tegen HBC vermoedelijk niet kunnen bolwerken, maar voor de dames junioren is er thuis een goede kans tegen Zandvoortmeeuwen. Met het bezoek van het Alkmaarse AVA I kunnen de heren van IJmond 2 zich volledig geven om een overwinning uit de strijd te slepen. De IJmond 3-heren krijgen het evenzeer moei lijk tegen Rapiditas 3 in Haarlem, Het jeugdprogramma vermeldt: Meisjesaspiranten: IJmond IConcor dia I; ZVM I—IJmond 2; ZVM 2—IJmond 4; IJmond 3Full Speed 3; IJmond 5— Concordia 2. Jongensaspiranten: IJmond IConcor dia I; De Blinkert 4IJmond 2; IJmond 3 Rapiditas 2. De opstellingen zijn: Dames IJmond I: M. de Vries; T. Groot en L. Blom; R. Wijers, R. Uitenhuis en W. Honing; G. Slatman, D. Marckelbach, H Venus, W- v. d. Kuil en W. Schoorl. Heren IJmond I: J. Böhm; B. Beentjes en J. v Buuren; H. Schik, A. Blok en H. Boom; J. Wolters, E. Sauer, G. Kramer, K. Klesser en J. Molenaar. Op zaterdag 22 en zondag 23 november zal het in de bovenzaal van hotel Kenne merhof te IJmuiden een gekoer van jewelste wezen, want dan houdt de P.V „De Snelvlieger" voor haar leden de jaar lijkse verenigingstentoonstelling. Er zijn door de leden tweehonderd duiven inge zonden, die onder het deskundig oog van keurmeester C. Braun uit Oegstgeest zul len worden gekeurd in schoonheid en vliegtype. Deze tweehonderd vogels zijn weer ondergebracht in 13 verschillende klassen. Ook de dames van de vereniging hebben een eigen klasse en zij zullen laten zien, wat zij op duivengebied in hun mars hebben. De keurmeester zal geen gemak kelijke taak hebben! De tentoonstelling zal geopend worden zaterdag 17.00 uur en sluiten zondag 19.00 uur. De verkoop van beschikbaar gestelde bonnen voor eieren en jonge duiven van bekende liefhebbers zal gehouden worden zaterdagavond te circa 20.00 uur. Dat de IJmuidenaren de duivensport n warm hart toedragen, bewijst het grote aantal duivenhouders. De toegang tot de tentoonstelling is kosteloos. KORFBALNIEUWS VAN DKV. Van de christelijke korfbalvereniging DKV te IJmuiden verschijnen alleen de lagere twaalftallen in het veld. Het tweede twaalftal, dat Diemen II ontvangt, moet, gezien zijn goede vorm van de laatste weken, zeker in staat geacht worden beide punten thuis te houden. Ook voor net junioren A-team, dat in Hillegom S.D.O.- junioren A ontmoet, zijn de verwachtingen hoopvol. Toch zullen de IJmuidenaren er goed aan doen te bedenken, dat de Hille- gommers altijd lastige en niet te onder schatten tegenstanders zijn. Voor het junioren B-team ligt, nu het gaat tegen het leidende K.I.O.S.-junioren B-team, een nederlaag in de lijn der verwachtingen. De samenstelling van het tweede twaalftal is: dames J. Zwaan, T. Pul, A. Brouwer. P Koomen, N. Dekker en E. Winter; heren W. van der Maten, C. Smit, H. Pul, K. van Veelen, T. van Veelen en T. Oldenmark. kracht wordt wel eens verkeerd geïnter preteerd, doch het moet geen kwestie zijn van wie de baas is over het kind: beiden zowel de ouders als de leerkracht die nen te werken in een pedagogische een heid", zei de heer Algera in zijn beschou wing, waarin hij overigens vele voorbeel den uit de praktijk aanhaalde. Het hoofd van de Clara Sternschool, de heer J. de Voogd, had voordien in een kort woord het probleem der „moeilijke kinde ren" aangehaald. Hij zei hierin dat in vele gevallen een gesprek met de onderwijzer uitkomst kan brengen en dat indien een dergelijk gesprek geen resultaten op levert het Medisch Opvoedkundig Bu reau de aangewezen weg is. In dit verband vond hij echter bevreemdend dat de be treffende leerkracht het rapport van het M.O.B. niet ter inzage wordt verstrekt. Voor de kinderen die moeilijk leren hij onderscheidde namelijk de kinderen die leermoeilijkheden hebben en de kinde ren die karaktermoeilijkheden hebben hield hij een pleidooi voor de oprichting van een school met een programma dat is aangepast aan de capaciteiten van het kind. De kinderen die met een taal-of re- ken-„defect" te kampen hebben zou hij ook graag ondergebracht zien in een school die hiermede wat het program ma betreft rekening zou kunnen hou den. Voorts werd tijdens deze ouderavond het woord gevoerd door de heer IJ. Reits- ma, voorzitter van de Velsense afdeling van de vereniging „Volksonderwijs". Hij riep de ouders op waakzaam te blij ven voor de gevaren, die het openbare on derwijs ook in deze tijd nog omringen en hij achtte daarom de toetreding tot „Volksonderwijs" ten zeerste gerecht vaardigd. Een bestuursverkiezing waarvoor de plaatsen van mevrouw M. Bakker en de heer J. Heimig vacant waren, deed me vrouw Stoker en de heer C. Zwemmer ach ter de groene tafel plaatsnemen. Advertentie sen matras die met de tijd meegaat Jaren lang I 1-persoons 97.50 2-persoons 145. TEMPERA is een van de vele goede matrassen uit de keurkollektie van WONINGINRICHTING BEVERWIJK li i Breestr. 74-84 250 modelkamers Geopend 8-12.30en U)-l8u. Dinsdag 8-13u HOOPTE (UPI) De eigenaar van een 230 ton metend motorschip is er met zijn gezin in geslaagd van Oost- naar West- Duitsland te vluchten met medeneming van zijn schip. De vluchtelingen bevonden zich aan boord van het schip de „Kurier" dat in een konvooi de Elbe afvoer en bij het punt aangekomen, waar de rivier de grens tussen Oost- en West-Du itsland vormt, naar de westelijke zijde zwenkte en aldus buiten het bereik van Oostduitse rivierpolitie kwam. Toen werd schipper Otto Strube uit Gorleben voor het probleem gesteld hoe zijn schip de rivier naar Ham burg te laten afvaren zonder dat de Oost duitse rivierpolitie kans zou zijn het schip aan te houden Hij vond een oplossing naar het voor beeld van zijn vriend August Schütt, die ook met zijn 251 ton metende motorschip „Otto" naar West-Duitsland wist uit te wijken. Strube lie'1 zijn schip op een scheepswerf in tweeën „hakken" en liet de beide delen over land naar Hoopte ver voeren dwars over de Lüneberger heide op reusachtige aanhangwagens. De voorste helft van het schip arriveer de woensdag in Hoopte, de andere helft wordt over een dag of twee verwacht. De Westduitse politie zorgde voor een escorte voor de vreemde vracht op de kronkelende wegen. „Ik had er genoeg van vrachten voor de communisten te vervoeren", verklaarde Strube tegenover de politie in West-Duits land, „we zullen in het Westen een nieuw leven beginnen. Strube was op zijn vlucht vergezeld door zijn vrouw, een zoon en zijn zwager.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7