VmhcJk, Zolang er Hoffnung is zal er leven zijn „SUIKER" VAN HUGO CLAUS Contact tussen Nederlands Ballet en Sonia Gaskell hersteld 1. Sterk en ontroerend Uw haar glanst mooier met -haarcrème De negen Muzen "y RENAULT „VIER" 1959!! 11 'dejC.uxe' Rotterdamse schouwburg wordt gerestaureerd Meerderheid van Eindhovens raad voor nieuw stadhuis Prof. A. N. Molenaar overleden Oud-hoogleraar en lid der Eerste Kamer Minister Vondeling: Aardappelteelt in bollen streek wordt verboden Gasleiding brak door grondverzakking Leden van ambassades uit Den Haag spelen toneel De voorraad slinkt nu snel 95 Balletmeester Harkarvy Ir. W. L. van Lakerveld industrie-adviseur Francoise Mallet-Joris wint de Prix Femina „Roof van de gordel" tot donderdag uitgesteld GARAGE DEN HOUT GEGADIGDEN GEBRUIKTE WAGENS, Critiek van leraren op nota van minister Cals Philips aangeklaagd door Amerikaanse justitie Anti-trustwet overtreden? DINSDAG 25 NOVEMBER 1958 „Suiker" na „Een bruid in de mor gen" en „Het lied van de moordenaar" het derde avondvullende stuk van de nog geen dertigjarige Vlaamse letterkundige Hugo Claus is maandagavond als abonnementsvoorstelling in de Haarlem se Schouwburg door het Rotterdams To neel gespeeld. Zaterdag heeft de landelij ke première plaatsgehad. Het is aan de oppervlakte een brok naturalisme, dat men in deze tijd haast niet meer voor mo gelijk had gehouden. Daarbij vertoont het alle uiterlijke kenmerken van het roman tische melodrama: de zelfkant van de maatschappij, de sentimentele pose, de verheerlijking van de prostituée, waarin een blanke kern van zuiverheid ongerept is bewaard. Het menselijk avontuur daar in wordt uitgewerkt volgens het sche ma van de driehoeksverhouding. Voor de „vlucht uit de werkelijkheid" is het tradi tionele middel der langzame zelfmoord door overmatig alcoholgebruik door de omstandigheden aangewezen. Dat is alle maal waar. En het hadden evenzovele be zwaren kunnen zijn. Niettemin is hier zoal geen meesterwerk dan toch een bewogen documentaire geschapen. Het wonder van het dichterschap heeft deze stof veran derd, heeft om een dionysische leuze te gebruiken het slijk in goud herschapen. In wat Hugo Claus zelf noemt „dit goor en luisterrijk gedoe" herkent men de opwellin gen van de verborgen machten van het le ven. Het lijkt mij niet juist om dienaan gaande van „poëtisch realisme" te spre ken. De gedachten worden daardoor trou wens veeleer op een versierde werkelijk heid gericht. Hugo Claus daarentegen laat een grandioze ontluistering zich voltrek ken, tot er nauwelijks ruimte voor enige illusie overblijft. Dat is naar mijn mening de aard van zijn dichterschap, in de oor spronkelijke zin van verdichting tot op de kern van naakte waarheid. Tenslotte staat de mens alleen met zijn natuur. Die mens is Hugo Claus, die dit stuk on miskenbaar heeft geschreven uit een in nerlijke noodzaak. Als ik het goed zie, zijn de beide hoofdpersonen, Max en Kilo, af splitsingen van zijn eigen wezen die tot een beslissende breuk met elkaar worden geconfronteerd. Aan het slot gaan zij ieder hun eigen weg. Men denkt aan een regel van Marsman: één hart blijft thuis en één gaat op reis, maar geen van twee vindt het paradijs. Tot die ontroerde conclusie ben ik gekomen op grond van de fenomenale authenticiteit, niet alleen van de sfeer, waarin de handeling zich voltrekt, maar vooral van de toon. Er heerst een echtheid, die in geen dra matische reportage bereikt kan wor den, die alleen door een bij het gebeuren ten nauwste betrokkene opgeroepen kan worden. Misschien is deze fundamentele originaliteit te opvallender, doordat men gemakkelijk verwantschappen en mogelijk zelfs voorbeelden kan aanwijzen. „Muizen en mensen" van Steinbeck zal Claus ten hoogste vaag voor de geest hebben ge staan. Men bemerkt veeleer invloeden van Faulkner, men wordt meer nog overeen komsten met O'Neill gewaar en noch is het heel wel mogelijk dat hij, die eens be weerd heeft „alles ter wereld" gelezen te hebben, het oeuvre van laatstgenoemde niet of nauwelijks kent. Dat hij door Beckett op het idee is gebracht ae motie ven van liefde en vriendschap te laten pa rodiëren door een in onnozelheid bejaarde tweeling lijkt wel vast te staan, maar het is een fascinerende kunstgreep, die volko men past in het geraffineerde patroon van deze geromantiseerde autobiografie in spelvorm. Dat „Suiker" een omwerking is van een vroegere novelle, zou men, als Hugo Claus het niet zelf had meegedeeld, waarschijn lijk wel hebben afgeleid uit de suggestief ter zake dienende maar te breedvoerige inleiding. Pas in het derde van de zes tafrelen wordt begonnen met de ontwik keling van het eigenlijke conflict. Overi gens is de registratie van het „klimaat" bijzonder knap. De schrijver heeft tien jaar geleden zelf gewerkt in de betonnen barakken tussen de seizoenarbeiders in de Noordfranse suikerindustrie. Er heerst tussen die miserabele ballingen, van al le comfort der beschaving verstoken, een gespannen saamhorigheid. Dat wil zeggen: Advertentie CREAM CRACKERS met het geheel eigen karakter. Per groot pak 75 ct. Los 28 ct per 100 gr. Ook zoutloos Door het intensieve gebruik van de Rot terdamse schouwburg, een gebouw dat als noodvoorziening was bedoeld en nog werd ingericht met naoorlogse materialen, gin gen het meubilair en de vloerbedekking in de zaal steeds duidelijker om vernieuwing vragen. Door de bestedingsbeperking moesten echter de noodzakelijke voor zieningen worden opgeschort, maar de dienst van gemeentewerken heeft nu een plan tot restauratie van het interieur op gesteld, dat vernieuwing van de stoelen, wijziging van de zaalvloer, vernieuwing van vloerbedekking en stoffering, restau ratie van de gele en blauwe foyers, ver betering van de ventilatie en akoestische voorzieningen met zich meebrengt. Naast de vernieuwing van de inventa ris moeten, voornamelijk in het belang van het Rotterdams Toneel, voorzie ningen worden getroffen om meer ruimte te verkrijgen. Het wordt een ernstig be zwaar geacht, dat in de schouwburg een decoratelier en repetitie- en kantoorloka^ len ontbreken. Architect H. Sutterland, die destijds de schouwburg heeft gebouwd, heeft nu een schema opgesteld, waarin de belangrijk ste verbeteringen zijn aangebracht. zij zijn loonslaven, die ook in hun vrije tijd dezelfde horigheid kennen aan de drank, aan vrouwen. Zij zinken steeds die per in de modder. Illustratief hiervoor is de figuur van de gewezen wielrenner Ja ger, die niet alleen zijn werkterrein heeft in het moeras, maar tot de volgende uit spraak wordt gedwongen door zijn onver- Hierboven: Ina van Faassen en Guus Hermus, hieronder: Leo de Hartogh en Jan Lemaire in „Suiker" van Hugo Claus. mogen zich als een persoonlijkheid te handhaven: „Je eindigt in het peloton of je moet opgeven". Als de campagne ten einde loopt, ver schijnt in dit daglonersmilieu de verleide lijke Malou, die in het vorige seizoen door de Don Juan van het gezelschap, de koude machtswellusteling Max, te gronde is ge richt. Hij heeft op alle denkbare manie ren van haar geprofiteerd en haar vervol gens in de steek gelaten. Haar neergang op het hellende vlak lijkt onstuitbaar. Maar zij maakt een ongekende tederheid wakker in de ruwe kolos Kilo, die gelooft dat zij anders is dan de anderen. Er be staat tussen Max en Kilo grofgehechte vriendschap op basis van bescherming en afhankelijkheid. In Max wiens destruc tieve neigingen een gevolg van een moe derbinding zijn ontvlamt een kwaad aardige jaloezie. Door zijn bijtend sluwe onthullingen van haar aan Kilo onbekende verleden wordt de idylle kapot gemaakt. In wanhoop vergooit Malou zich opnieuw en dan wordt Kilo bewogen tot een mach tige ontferming. Als de anderen zingen in beschonken toestand, dat zij nog niet naar huis gaan, nog lange niet, neemt hij haar mee met de moed der volslagen wanhoop. Opzettelijk heb ik de verhalende inhoud naverteld in de gestandaardiseerde ter men van wat de vorige generatie een keu kenmeidenroman noemde. De daden zijn doorzichtig genoeg en daar gaat het ook niet om. Het zijn de drijfveren, die wor den blootgelegd. Een gecamoufleerde dub- belnatuur wordt ontmaskerd. De roman tiek slaat als een koorts naar binnen en werpt vlammen in het labyrint van de ziel. Op een geheimzinnige manier horen Kilo en Max bijeen, tegenpolen van eenzelfde wezen, plaatsvervangende grootheden. Het kan nauwelijks verbazing wekken, dat Max het scherpst is getekend. Hij wordt door Guus Hermus volmaakt gespeeld als een opschepper met giftig ressentiment uit besef van zijn zwakheid, met zijn ver nietigende optreden uit door steriliteit ver hevigde rancune en met zijn onbehouwen hunkering naar kameraadschap. Een zeer speciale verbetenheid klinkt door in zijn uitbarstingen van wrok en spijt. Prachtig is daarnaast de zachtmoedige, domme lob bes, waarmee Leo de Hartogh een onver getelijke indruk maakt. Op de een of an dere manier wekt hij een relatie met het schaamtegevoel. Het is mede door de vaagheid een hachelijke rol, die met een bijna lijfelijke warmte is waargemaakt. Onder een onuitwisbare bovenlaag van een geciviliseerde levenshouding brengt Ina van Faassen zoveel emotionele intensi teit in het geding, speciaal na de pauze, dat zij Malou toch geloofwaardig maakt. Men wordt te sterk een intelligent gebruik van technische middelen gewaar, maar dat verhindert niet dat men tenslotte van haar cynisme en aandoenlijk verlangen omvat tende creatie onder de indruk komt. De bij rollen zijn zonder meer subliem, al ont snapt Ton Lutz niet helemaal aan de dia kenhuismannetjesstijl in zijn overigens kernachtig rake typering van de doortrapte oude snoeper (Max die zichzelf overleefd heeft). Tot de mooiste prestaties behoort de andere Minne van Jan Lemaire, een stiekeme genieter met wraakcomplexen (spiegelbeeld van de beide hoofdpersonen in een uitgeblust stadium). Pim Dikkers geeft aan de mislukte kampioen een waar achtig accent, Onno Molenkamp is als een nauwelijks en dan nog alleen gebroken Frans sprekende Pool een boeiende verschij ning in het door de regie van Ton Lutz feilloos op de kennelijk inspirerende in tenties van de auteur afgestemde ensemble. De decors van Nicolaas Wijnberg dienen voorbeeldig als een naturalistische achter grond voor de kweekplaats van de diepe ontroering, waar het in alle kunst tenslotte om begonnen is. Men wordt door de per fecte voorstelling van een waarachtig men selijk en met evenwichtige ritmiek opge bouwd document aangeraakt door een pathetische bezieling, die in het heden daagse uitgaansleven tot de zelzaamheden behoort. David Koning Na een discussie, die zes uren duurde, heeft de gemeenteraad van Eindhoven met 26 tegen 13 stemmen besloten tot het beschikbaarstellen van een krediet van 12.000.000.- voor het bouwen van een nieuw stadhuis op basis van een schets ontwerp van ir. Jan van der Laan. Voor stemmers waren alle leden van de K.V.P.- fractie en de P.v.d.A.-wethouder mr. P. van 't Hoff. Op 70-jarige leeftijd is overleden prof. mr. A. N. Molenaar, oud-hoogleraar aan de Leidse universiteit in de sociale wetge ving en lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-generaal voor de V.V.D. sedert juli 1946. Prof. Molenaar was van 1938 tot 1958 Leids hoogleraar. In de loop van het vorige academische jaar heeft hij, in ver band met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, zijn hoogleraarsfunc tie neergelegd. Prof. Molenaar werd 20 april 1888 te Waddinxveen geboren. Hij bezocht de hbs te Leiden en na het staatsexamen te heb ben afgelegd, studeerde hij rechten aan de rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1916 promoveerde op een proefschrift „Het rechtskarakter der begroting." Hij trad in dienst van de gemeente Utrecht en was als commies-griffier ten stadhuize werkzaam. Nadat hij jarenlang algemeen secreta ris van het Verbond van Nederlandse Werkgevers was geweest, werd hij vice- voorzitter van deze organisatie. Hij verte genwoordigde de Nederlandse werkgevers vele malen op conferenties van de Interna tionale Arbeidsorganisatie te Genève. In 1928 werd hij privaat-docent in het arbeidsrecht aan de rijksuniversiteit te Leiden. In 1938 volgde zijn benoeming tot bijzonder hoogleraar vanwege- de stich ting Labor met als opdracht de sociale wetgeving van Nederland te doceren. Na de bevrijding werd hij buitengewoon hoog leraar en van 1951 tot voor kort gewoon hoogleraar. Prof. Molenaar was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en officier ln de orde van Oranje Nassau. De begrafenis heeft heden in stilte te Wassenaar plaatsgehad. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Vondeling, heeft gisteren een werkbezoek aan Zuid- Holland gebracht. Hij heeft met autoritei ten en belanghebbenden gesproken over tal van agrarische problemen en daarbij onder meer gewezen op het grote belang van dezer dagen te publiceren besluit tot verbod van aardappelteelt in bepaalde de len van de tuinbouw- en bloembollenstre ken. De tuinbouw had in 1957 een veiling- waarde van 289 miljoen gulden voor groenten, fruit en snijbloemen. Ook bloem bollen en Boskoopse produkten vertegen woordigen een zeer grote waarde en zijn bijzonder belangrijk voor de uitvoer. De Plantenziektekundige Dienst kan de aan uit te voeren produkten te stellen eisen niet hoog genoeg maken. Men is elders terecht kieskeurig en wenst uitsluitend ge zonde produkten. Bovendien kunnen plan tenziektekundige eisen naast fiscale bar rières in de handelspolitiek opgeworpen worden. We mogen, aldus de minister, nu de E.E G. op gang komt en een vrijhan delszone in het verschiet ligt, aan deze mogelijkheid geen kans geven. Eén rotte appel maakt de hele mand te schand. In dit licht bezien, zei minister Vondeling, wordt het verbod van aardappelteelt in bepaalde streken duidelijk. De voor uitvoer bestemde produkten als bloembollen en Boskoopse produkten mogen niet onder verdenking komen, dat zij de aardappel- moehied zouden kunnen verspreiden. De 65-jarige mevrouw J. Bothof-Degens die aan het Berckepad te Dordrecht woon de, is door gasverstikking om het leven gekomen. Het gas was haar woning bin nengestroomd doordat door een grondver zakking een ijzeren toevoerbuis was ge broken. Buren vonden de vrouw in de gang van haar woning. Zij was toen reeds over leden. Ook in Rotterdam heeft zich een geval van gasverstikking voorgedaan, waarvan de 80-jarige weduwe J. van der Wardt- Kruidenier het slachtoffer is geworden. Buren roken een sterke gaslucht en waar schuwden de politie. Deze drong het huis binnen en vond de vrouw dood te bed. Bij onderzoek bleek in de keuken die aan haar slaapkamer grenst, een gaskraan open te staan. Advertentie De „Anglo-American Theatre Group", bestaande uit leden van de Amerikaanse, de Britse, de Canadese en de Australische ambassade, heeft maandag in Den Haag een voorstelling gegeven van „The reluc tant debutante" van de Engelse schrijver William Douglas Home. Ook dinsdag en woensdag worden nog voorstellingen ge geven. De opbrengst is bestemd voor het kinderkerstfeest van het Leger des Heils. Het bestuur van het Nederlands Ballet heeft maandag tijdens een persconferen tie in 's-Gravenhage, die ook door 't hoofd van de afdeling kunstzaken dier gemeen te werd bijgewoond, bij monde van voor zitter mr. P. A. Huet opening van zaken aangaande de „kwestie Sonia Gaskell" ge daan. Zoals men zich zal herinneren heeft de artistieke leidster van dit gezelschap bij het begin van dit seizoen schriftelijk haar ontslag ingediend, waarop het bestuur heeft gereageerd met het verzoek deze aanvrage in beraad te houden. Mevrouw Gaskell is daarop voor een rustperiode van een jaar naar Parijs vertrokken, waar zij thans verblijf houdt. Het bestuur, uitdruk kelijk van mening zijnde dat het Neder lands Ballet en Sonia Gaskell bijeenhoren, kon het positieve geluid laten horen, dat het contact is hersteld. In een brief aan het bestuur heeft mevrouw Gaskell richt lijnen gegeven voor het te voeren beleid gedurende haar afweizgheid. De door haar gekozen en aangestelde balletmeester Benjamin Harkarvy, sedert september in dienst, is door haar op de hoogte gesteld van de te volgen gedragslijn inzake de training, de instandhouding van het oude en de voorbereiding van het nieuwe reper toire. Te Parijs heeft mevrouw Gaskell de nodige afspraken gemaakt met de van ge boorte Australische ballerina Joan Cad- zow, die gedurende een maand (tot 20 de cember) als soliste aan de voorstellingen van het Nederlands Ballet zal meewerken. Verder zijn er onderhandelingen gaande met het echtpaar Job Sanders en Sonia Arova om gedurende een korte periode te gasteren. Het bestuur van het Nederlands Ballet had reeds eerder van mevrouw Gaskell de schriftelijke verzekering ontvangen, dat zij zich oververmoeid gevoelde en dringend rust moest nemen. De nadien ge rezen moeilijkheden waren louter van or ganisatorische aard. Om de gezagsver houdingen zuiver te stellen werd mevrouw Gaskell tot directrice benoemd. Toen de ambities van de administrateur zich be gonnen uit te strekken tot het gebied van de algemene leiding zag het bestuur, dat mevrouw Gaskell wilde behouden, zich ge noodzaakt hem te ontslaan. Om een goede samenwerking in de toekomst te verkrij gen zal het nodig zijn de verhouding tus sen artistieke en zakelijke leiding scherp aan te geven. Het is bijzonder moeilijk een integere en competente administra teur te vinden. Er zal iemand aangesteld moeten worden, die zonder overschrijding van zijn bevoegdheden de omstandigheden weet te regelen, waaronder de groep rus- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll!ll!llllllll9ll!lllli!'"!IHI!l!tl||!""|"||""|"""||[M Een welgemeende raad: wanneer u van plan bent voor u zelf, o< voor een ander het Jaarboek W.W.W. 1959 te kopen, wacht dan niet te lang. Hoewel wij de op lage hebben verdubbeld om aan de vraag te kunnen voldoen, begint het einde in het zicht te komen. Het kan nu nog, koop NU: 288 bladzijden honderden illustraties stevige band Uitsluitend verkrijgbaar aan de kantoren van Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Courant en Umuider Courant tig kan werken en die het mogelijk maakt, dat mevrouw Gaskell zich alleen op de kunstzinnige vorming van haar ensemble en het repertoire kan richten. Uit het bal let zelf gerezen verlangens zijn inmiddels nog in overleg met mevrouw Gaskell ge regeld. Tijdens haar afwezigheid wordt een deel van haar taak overgenomen door balletmeester Harkarvy, die voor pedago gische werkzaamheden voorlopig voor drie maandeh assistentie van de Ameri kaanse danseres Constance Garfield heeft gekregen. Een kleine commissie uit het bestuur houdt wekelijks toezicht op de gang van zaken. De voorzitter toonde zich bijzonder dankbaar, dat mevrouw Gaskell voor haar vertrek de heer Harkarvy heeft aan gesteld. Deze verklaarde een buitengewo ne waardering te hebben voor het werk, dat in vier jaar tijds tot stand is gebracht. Hij merkte op: „Er zijn blijkbaar mensen die hebben gezegd dat mevrouw Gaskell een slechte leidster is. Als zij een slechte leidster was, dan zou hier een chaos heb ben geheerst en het Nederlands Ballet in elkaar zijn gestort. Er heerst geen chaos en het Nederlands Ballet werkt met ani mo in de door haar aangegeven richting verder. Wij hebben dezelfde idealen. Me vrouw Gaskell en ik zijn beiden van me ning, dat het ballet geen ouderwets tijd verdrijf maar een ernstig te nemen kunst is." Binnenkort zal aan het reper toire een nieuw werk worden toegevoegd, waarmee Hanny Bouman haar debuut als choreografe maakt. Deze maand worden nog drie voorstellingen gegeven (vandaag in Utrecht, de 26ste in Amsterdam en de 29ste in Den Haag) met medewerking van het Utrechts Stedelijk Orkest en met An ton Kersjes als dirigent. De balletmeester Benjamin Harkarvy is te New York geboren als zoon van een Russische moeder en een Amerikaanse vader. Zijn opleiding genoot hij aan de school van Michael Fokine, bij George Balanchine en bij Madame Anderson Ivantzova, wier assistent hij was. Hij maakte deel uit van het Lyric Opera Bal let te New York, trad met een eigen groep op in het Jacobs Pillow Dance Festival te Lee in Massachusetts en werd vervolgens tot directeur van het Royal Winnipeg Ballet benoemd. In Canada verzorgde hij ook een wekelijks pedagogisch televisie programma. Met het Nederlands Ballet hoopt hij van zijn vele choreografische werken onder meer „Four times six" op muziek van Walter Mourant en een nieu we bewegingscompositie in te studeren, waarbij zijn voorkeur naar het Strijk kwartet van Ravel of een hoboconcert van Cimarosa uitgaat. In Canada behaalde hij succes met „The walk between" naar een gedicht van Dylan Thomas op muziek van Hindemith en „Sarabande" op de „Suite pour le piano" van Debussy, als mede met een ballet op het Paljas-thema met muziek van de jonge Amerikaan Ri chard Wernick. De minister van Economische Zaken heeft benoemd tot algemeen adviseur voor industriële projecten ir. W. L. van La kerveld, directeur voor industriële inves teringen bij het Directoraat-generaal voor de Industrialisatie en Energievoorzie ning. Ir. Van Lakerveld zal zich naast de al gemene technisch-economische proble men, waarmede hij zich als chef van de hoofdafdeling industriële investeringen reeds bezighoudt, mede in verband met het Westeuropese integratiestreven, in het bijzonder ook op de hoogte stellen van de maatregelen, die in de Westeuropese landen worden getroffen ter bevordering van het industriële klimaat. De achtentwintigjarige Franpoise Mal let-Joris heeft voor haar roman „l'Empire Celeste" de Prix Femina gekregen. De winnares, moeder van drie kinderen, is van Belgische afkomst. Zij studeerde in Antwerpen, Brussel, Philadelphia en Pa rijs. Nadat zij in België haar eerste bundel gedichten had uitgegeven, publiceerde zij in Parijs haar eerste roman: „Le rempart des beguines", waarmee zij veel succes oogstte. Later schreef zij „La chambi-e rouge", „Cordelia" en „Lesmensonges". Vooral dit laatste boek kreeg zeer goede critieken. De voorstellingen van „Roof van de gor del" door de toneelgroep „Ensemble" in het Nieuwe de la Mar theater in Amster dam zullen tot donderdag niet doorgaan met het oog op een stemaandoening van de acteur Lo van Hensbergen. Van Djjcks gestolen. Twee kleine por tretten van de Vlaamse schilder Van Dijck zijn zaterdag uit het museum van Aix-en- Provence in Frankrijk gestolen. De schil derijen die een waarde van vijftigduizend gulden vertegenwoordigen, zouden door drie jongelui zijn meegenomen. LONDEN (UPI) Het „Hoffnung Sym phony Orchestra" een weinig perma nent ensemble van honderdtwintig leden, dat bij zijn instrumentarium waterem mers, een espressomachine, een misthoorn en een rotsbreker telt heeft vrijdag avond in de Royal Festival Hall te Lon den een concert van drie uur gegeven, dat door zijn „uitvinder" het „Hoffnung-Fes- tival van interplanetaire muziek 1958" ge doopt was. Het was een heel bijzonder concert. De directeur van de Festival Hall had, voor het concert begon, het publiek gewaar schuwd dat Gerard Hoffnung een be kende „cartoonist" geen genoegen zou nemen met hoestbuien. De eerste persoon, die tijdens dit concert kuchte, werd van het orkestpodium af door twee mariniers neergeknald met „losse flodders" uiter aard. Niets was Hoffnung heilig. Zijn „meta morfose van een slaapliedje" met de aanduiding allegro commerciale in modo telivisione bestond uit een lofzang op een bekende drank-voor-het-slapen gaan, gezongen door de sopraan April Cantelo en de bas-bariton Ian Wallace, door Malcolm Arnold gedirigeerd. De maestro zelf diri geerde daarna het „Concert voor dirigent en orkest" van Francis Chagrin, in welk oeuvre de dirigent zestien maten solo krijgt toebedeeld. Hoffnung gebruikte ze om rennend door het orkest en de zaal, een duel te voeren met de pianist Joseph Cooper. Dirigent Malcolm Arnold had na een burleske compositie van Aaron Copland weinig moeite met zijn „Verenigde Na ties" voor drie militaire muziekkorpsen, die verschillende marsen in verschillende tempi mochten spelen om het orkest aan te vullen. Het merkwaardige was, dat Ar nold zich van de over zijn podium marche rende korpsen niets aantrok. Hoogtepunt en sluitstuk van het concert was „Let's fake an opera" of „Hoffnungs vertellin gen". Walkuren kwamen per scooter het podium oprijden, schrokken zich een helm van de achtvoetige draak en vloden heen. Willem Tell, Carmen en Don Juan versche nen eveneens ten tonele. Het was allemaal even idioot, maar uit stekend amusement voor liefhebbers van cabaret zowel als voor minnaren der mu ze. Het is de tweede keer, dat Hoffnung een eigen muziekfestival in elkaar zette. Twee jaar terug heeft hij de Royal Fes tival Hall ook al eens doen trillen en schudden. Prix Femina-kandidaten. Het Franse litteraire seizoen wordt dit jaar geopend met de toekenning van de „Prix Femina", een prijs die door negen, op letterkundig gebied vooraanstaande vrouwen wordt toe gekend. Als mogelijke kandidaten worden ge noemd Frangoise Mallet-Jorris voor „l'Em pire Céleste" en Christiane Rochefort voor „Le repos du guerrier". Ook wordt gedacht aan Philippe Sollers met „Une curieuse solicitude", Guy Ponce de Leon met „Les tours de la quatorzième rue" en Marguerite Duras met „Moderato catabile". Voorzitter van de jury is de 78-jarige actrice Pauline Porche, meer bekend onder de naam Simone. Hubert Osborne t Pas thans is bekend geworden dat de ex-auteur en dramaturg Hubert B. Osborne op 25 oktober na een langdurige ziekte op 77-jarige leeftijd in New York is overleden. Osborne had het toneelstuk Shore Leave" op zijn naam staan dat in 1922 in een produktie van David Belasco op Broadway liep. In 1927 beleefde het stuk, getransformeerd tot een musical „Hit the deck" op Broadway nieuwe triomfen. Advertentie Reeds 9 jaar in fabricage en daardoor totaal geen kinderziektes. 6 maanden garantie incl. arbeidsloon. Zeer ruim voor 4 personen. Veilig: 4 portieren. Prima verwarming Zuiniger dan 1 op 17. Prijs 4490. Telefoon 12138 en 15056 Advertentie NU is er keus en niet duur. VAN 'T VOORJAAR weinig keus en prijzig. U komt niet voor niets, als u van te voren even een telef. afspraak maakt. GARAGE DEN HOUT Telefoon 12138 en 15056. Dr. A. C. de Jong, de waarnemend voor zitter van de Raad van Leraren, heeft cri tiek geoefend op de nota van minister Cals inzake het onderzoek naar de salaris positie en het carrièreverloop van de le raren bij het middelbaar onderwijs in vergelijking met de akademisch gevorm de ambtenaren in diverse overheidsdiens ten. De regering concludeert uit het rapport van de werkcommissie dat het gemiddel de salaris van de leraren, berekend over de gehele loopbaan, boven dat van de groep van akademisch gevormde ambte naren ligt, maar zo'n gemiddelde bestaat niet, zo menen de leraren. De vergelijking in het rapport zou volgens de Raad van Leraren zijn toegespitst op de akademisch gevormde leraren en de akademisch gevormde ambtenaren. Bij de ambtena ren heeft men ook lager gesalarieerde groepen in het onderzoek betrokken, ter wijl men zich bij de leraren beperkte tot diegenen die een volledige betrekking hebben. Men heeft daar dus de financieel minder gunstige groep uitgesloten. Het rapport geeft een momentopname van de toestand zoals die als resultante van al lerlei factoren uit het verleden eind 1956 was geworden en het geeft geen juist sa larisverloop weer, aldus dr. De Jong. In een memorie die de Raad van Lera ren aan alle Kamerleden ter hand heeft gesteld zegt hij dat de topverhoging der salarissen niet afhankelijk gesteld mag worden van een verlaging van het basis salaris, dat hoger ligt dan dat van de amb tenaren. Over het indiensttreden van jonge lera ren wordt opgemerkt dat het onjuist en voor het onderwijs nadelig is dat deze mensen terstond met een volledige taak worden belast. De jonge leraar moet toch al zelfstandiger optreden dan de begin nend ambtenaar, zo meent de raad. Voorts werd nog gewezen op het ver schijnsel dat een groot aantal jonge lera ren met slechts een akte m.o.-A of het kan didaatsexamen afgelegd hebbende, do ceert. Van deze feitelijk onbevoegde krachten heeft een derde deel zelfs nog niet eens deze akte behaald of het kandi daatsexamen gedaan. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se minister van Justitie William Rogers, heeft bij een gerechtshof te New York een proces aanhangig gemaakt tegen Ge neral Electric, de n.v. Philips Gloeilam penfabrieken, Westinghouse en dertien an dere fabrieken van radio- en televisieap paraten. Deze ondernemingen wordt ten laste gelegd dat zij zich, via Canadese zus termaatschappijen, gecombineerd hebben tot een trust, die ten doel had, Amerikaan se radio- en t.v.-toestellen van de Canade se markt te weren. Dit zou geschied zijn door het inrichten van een patentenpool, eigendom van de samenwerkende ondernemingen. Ameri kaanse ondernemingen die via Canadese handelaars trachtten de Canadese markt te bereiken konden, door middel van pro cessen wegens patentschending afge schrokken of verjaagd worden. Bovendien weigerden de in de pool deelnemende maatschappijen te leveren aan hande laars die Amerikaanse radio- of t.v.-toe stellen verkochten, of wensten te verhan delen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11